Regio 'Krotten' worden luxe appartementen ligitale hangplek voor jongeren Alsnog gesprek over Nutsmuseum erdachte steekpartij leidt zich bij politie DOLLE DIERENDAGEN IJ INTRATUIN VOORSCHOTEN Hntratuin Heb je wel een kaartje gekocht SHii SP: geef Zierikzee een andere functie bij de gemeente Liderdag 22 januari 1998 jshandeling op straat gi. Een 20-jarige Leidenaar die afgelopen nacht met zijn fndin op de Oude Singel/Lange Scheistraat liep, is door twee bekende mannen in het gezicht geslagen en in zijn zij ge- iopt. Hij liep daarbij niks ernstigs op. I Iet tweetal ging er ver lens vandoor met de tas van de vriendin van het slachtoffer. ,aanleiding voor de mishandeling was dat de twee duo's el- grraakten toen ze elkaar passeerden. Opmerkingen over en Erzouden aanleiding zijn geweest om op het slachtoffer in te jngetjes vinden schedel gj. Twee Leidse jongetjes van 10 jaar deden gistermiddag 1 merkwaardige vondst in de bosjes op de hoek van de Zijl- ort/Zijlsingel: een plastic tas met daarin een schedel. De sche- bleek afkomstig te zijn uit een bottenkelder van begraaf- ats Zijlpoort die door onbekenden was opengemaakt. uzie om een vrouw Verschillende bezoekers van een café aan de Nieuwe itenmarkt zijn vannacht slaags geraakt na een uit de hand lopen ruzie over een vrouw. De politie moest eraan te pas ko- Enom de ruziënde mensen uit elkaar te halen. Daarbij werd mand aangehouden. De onenigheid was ontstaan tussen Leidse broers van 26 en 27 jaar en andere cafébezoekers. -CHEF HERMAN JOUSTRA. C ge man die ervan dt verdacht twee broers van 70 jaar in Leiden te heb- neergestoken, heeft zich imiiddag uit eigen bewe- bij de politie gemeld. De is verslaafd aan drugs en dringend geld nodig om de lovende middelen te kopen. rolgens een politie- irdvoerder het motief om de broers te bedreigen en ver- er te steken toen zij weigerden geld te geven. Leidenaar heeft zich uit ei- beweging aangegeven, om- hij vvi«tf dat het ojet laJig Met lieve, leuke, zachte en slimme levende beesten. V, Tijdens deze dolle dierendagen hebben wij vele aantrekkelijke aanbiedingen. Bij aankoop van Bonzo Senior Diner, 8,5 kg, of Bonzo Brokken, 8 kg ontvangt u tijdelijk de Bonzo snack Senior Pootjes geheel GRATIS. HET GROENE Voorschoten Leidseweg 518 arenhuis tel. 071 - 5322203 jJutkunst A —j Kunstenaar Hans 1/ Berkhout jut op het strand spullen bij elkaar om er een kunstwerk van te maken. Gemeentesecretaris A Rijnwoude wil ge- 2 I meentesecretaris Blom ontslaan wegens verstoorde arbeidsverhou dingen. Links-radicale clubs weg uit Koppenhinksteeg Alle gebruikers en bewoners van de panden Koppenhink steeg 2 en 4 (bij de Kaasmarkt) moeten op zoek naar een ander onderkomen. Omdat besprekingen over overname van de panden door de stichting 'Pand in eigen hand' zijn stukgelopen, heeft de gemeente de gebruikers op dracht gegeven per 1 september de sleutels in te leveren. LEIDEN RUUD SEP De gemeente is eigenaar van panden en wil er winkels luxe koopappartementen bou- In de panden, achter boek handel Manifest, zijn verschil lende links-radicale groepen als De Invalshoek, De Fabel van de Illegaal en Bar en Boos geves- tigd. „Het is verdomd jammer dat we weg moeten", reageert Arjan van de Invalshoek. „We hebben hier toch een heel stuk geschie denis liggen." De Invalshoek zit sinds acht jaar aan de Koppenhinksteeg. De instelling heeft een ge- bruiksovereenkomst met de ge meente. Alleen de bewoners op de bovenste verdieping zijn 'echte' krakers. Door de oprichting van de stichting Pand in eigen hand hebben de gebruikers van de slecht onderhouden panden nog geprobeerd om uitzetting te voorkomen. De stichting maak te een plan om de panden op te knappen, maar bereikte daar over geen overeenstemming met de gemeente. De gebruikers zijn inmiddels met de gemeente in overleg over een ander onderkomen. Arjan: „Ze hebben aangegeven dat ze willen helpen met het zoeken naar alternatieven. We zullen op de één of andere ma nier iets moeten huren, want we gaan gewoon door. Dat moet ook wel, want we hebben hier zo veel aanloop van vluch*- telingen en illegalen dat we on mogelijk kunnen stoppen. Maar Omdat ook boekhandel Ma nifest binnenkort de deuren sluit, komt een hele rij panden leeg. Dit opent extra mogelijk heden voor de gemeente. In het stadhuis leeft het idee om in de panden, die vroeger in gebruik waren als drukkerij, een drukkerij-museum te beginnen. meer zou duren voordat de po litie hem zou aanhouden. „De twee slachtoffers hadden hem immers herkend als een buurt genoot uit de Charlotte de Bourbonhof." De verdachte wordt nog verhoord en vervol gens aan de officier van justitie voorgeleid. Hem worden poging tot afpersing en doodslag ten laste gelegd. De beide broers zijn inmid dels thuis na behandeling in het Academisch Ziekenhuis Leiden. „Ze zijn nog steeds erg van de kaart", aldus de politiewoord voerder. De trein wordt de komende dagen onderzocht d 5 politie om te kijken foto's henk bouwman LEIDEN THOMAS ERDBRINK VERVOLG VAN VOORPAGINA Het lijkt wel alsof een bende hooligans flink heeft huisgehou den op perron 1 van Leiden Centraal. Het boemeltje tussen Leiden en Utrecht staat er mis bruikt bij. Ingeslagen ramen, zwarte rookvlekken en half ver brand meubilair, niet het beeld dat je venvacht op station Lei den om tien minuten over een 's middags. „Heb je wel een kaartje ge kocht?", vraagt een agent la chend aan een brandweerman die aan het nablussen is. De spuitgast hoort hem niet. Sa men met drie andere collega's is hij bezig delen van het plafond uit de trein te slopen. „Daaron der smeult het nog, dat moet ook geblust", weet politieagent D. Nix. Omdat dikke zwarte rook vrijkwam, heeft hij er voor de zekerheid een milieu-des kundige bijgeroepen, maar de rook is ongevaarlijk. Ondertussen is het personeel van de NS druk bezig met ande re zaken. Het komt immers niet elke dag voor dat een trein 'spontaan' in brand vliegt. Spontaan, want werkelijk nie mand heeft enig idee hoe het voertuig vlam heeft kunnen vat ten. „Ik kom net aan, ik weet van niets", zegt Frans Bontje van de NS. Hij moet de bussen regelen die straks de passagiers moeten vervoeren tussen Lei den en Leiden-Lammenschans. De perronopzichter heeft al he lemaal geen zin om iets te zeg gen: hij is druk bezig de taken te verdelen aan het personeel om hem heen. Ondertussen staan er ook nog eens reizigers die willen weten waar ze heen moe ten. De perronopzichter houdt het hoofd koel en laat de vragen De brand zorgde voor de nodige consternatie bij NS-personeel. De toe gang naar perron 1 en 2 werd direct afgesloten, foto henk bouwman over aan zijn collega's. Jack Warmerdam heeft de he le brand gezien. Hij fietste rond vijf voor een onder het viaduct bij de Plesmanlaan toen hij een vreemde lucht rook. Warmer dam keek omhoog en zag vlam men en zwarte rook uit de trein komen. „De brandweer en de politie waren er nog niet." Die kwamen een paar minuten la- Ondertussen staat de trein nog steeds te roken. De machi nist en de conducteurs zitten in een afgesloten koffieruimte te praten met collega's. „We we ten nog niet hoe dit heeft kun nen gebeuren en daar kunnen we nu ook nog niets over zeg gen", is de reactie van de NS- manager die de deur open doet. „We moeten nu allemaal even bijkomen." Gemeente en EWR om de tafel SP-fractievoorzitter C. Vergeer wil dat topambtenaar M. Zie rikzee, die vanwege een ver trouwensbreuk met gemeen teambtenaren van de dienst cultuur en educatie per 1 maart opstapt, een andere functie binnen de gemeente krijgt aangeboden. „Dat is in elk geval beter dan de finan ciële regeling die de gemeente met haar moet treffen." Eind vorig jaar maakten burgemeester en wethouders de afspraak met Zierikzee dat zij tot 1 april van dit jaar de tijd had om de vertrouwens breuk te herstellen. Zierikzee kreeg daarbij de hulp van één interim-manager. Eerder deze week al besloot het college de 'deadline' niet af te wachten. De gemeente en Zierikzee be sloten 'na overleg' uiteen te gaan. Met de fractievoorzitters is (nog) niet gesproken over een financiële regeling, maar op Vergeer na gaan ze ervan uit dat Zierikzee niet met lege handen vertrekt. Vergeer ziet daar de logica niet van in: „Het college wil haar kennelijk niet ontslaan Mevrouw Zierikzee worden geen, wanprestaties verweten. Nou, dan hoeft ze ook niet weg." De oppositiepartner van de SP, de WD. deelt Vergeers op vattingen niet. Woordvoerder A. Geertsema vindt het 'niet meer dan normaal' dat met Zierikzee een 'financiële rege ling' wordt getroffen. „Maar die mag niet al te royaal zijn. Als zij tot haar pensioen een 'directeurssalaris krijgt dan zijn wij tegen." Geertsema acht het uitgeslo ten dat Zierikzee in dienst van de gemeente Leiden blijft. „Het conflict met het perso neel gaat vooral over de reor ganisatie. Reorganisatieperike len tref je binnen elke ge meentelijke dienst aan. Op welke directeursstoel Zierikzee ook gaat zitten, ze is bij voor baat omstreden en ze krijgt dan met precies dezelfde pro blemen te. maken. Ik zie ook helemaal niets in een functie in de luwte. Daarvan hebben we de afgelopen jaren al zat schrijnende voorbeelden ge had bij de gemeente: hoge ambtenaren die alleen nog maar op papier deel uitmaken van het apparaat en voor dat gedwongen niets doen vorste lijk krijgen betaald. Volgens M. Vlasveld van Lei den Weer Gezellig/De Groe nen is het vertrek van Zierik zee symptomatisch voor de sfeer in het college én het ambtelijk apparaat. „De ene na de andere hoge ambtenaar verkast of stapt op, net als de wethouders. De tijd dat op de markt wijlen wethouder Joop Walenkamp en Tjeerd van Rij keuvelend voorbij kwamen lo pen, is al lang voorbij. Alle maal zijn ze voor zichzelf be zig, overal zijn loopgravenoor logen. Het is helemaal niet meer gezellig. Vlasveld zegt niet goed te begrijpen waarom burgemees ter en wethouders het in hoge mate betreuren dat ze zich moeten ontdoen van Zierik zee. „Haar managerskwalitei ten schieten ernstig tekort, da's toch duidelijk. Ik wist dat van tevoren, trouwens. In de laatste sollicitatieronde ging het tussen haar en een andere vrouw. Ik was de enige fractie voorzitter die op die andere kandidate stemde. Die was veel zakelijker, het prototype van de sterke vrouw." CDA-fractievoorzitter P. Kluck ziet in Zierikzee vooral een slachtoffer van de 'kren- tenkakkerigheid van de Leidse gemeenteraad'. Die heeft vol gens Kluck nooit geld willen steken in interim-managers die Zierikzee hadden kunnen helpen haar loodzware opgave te verwezenlijken. Volgens Kluck is het van één persoon te veel gewaagd om in een heel kort tijdsbestek én reor ganisatieplannen te maken én die op de werkvloer te laten uitvoeren én een cultuurom slag te bewerkstelligen. „De raad heeft interim-managers altijd te duur gevonden, maar is nu misschien wel drie keer zo duur uil door de financiële regeling die met Zierikzee moet worden getroffen. Laat dit een les zijn." 81- THOMAS ERDBRINK len krijgt een digitale hang- ^voor jongeren. Op internet, dus niet op een of ander af tgen terreintje. uitgever Hans van «el van de Hollandse Pers- kunnen jongeren er nutti- informatie van de overheid verschillende instellingen donder het Jongeren Infor- fePunt) vinden. 'erheidsloket hangplek is onderdeel van project 'Overheidsloket dat is opgezet door het listerievan binnenlandse za- de bedoeling dat ge iten ervaring krijgen met frnet. Op deze manier kun- aze hun burgers via een lo- intemet dus, informatie den' zegt van Brussel. de proefpagina's blijkt ech- dat niet alle informatie een karakter heeft. Zo is er lijst met originele openings- "tn 'als je niet om een vuur- jwil vragen.' Wanhopige jon- kunnen met uitspraken ?a je direct mee of zullen we eerst dronken voeren?' en je me de weg wijzen? - arheen?- naar je hart' einde- i de Digitale Hangplek wijst jongeren de weg in de n lijk die persoon benaderen op worden benaderd als je vriendin tabankpagina'openen'. wie ze al zo lang verliefd zijn. een geslachtziekte heeft. Er staat echter ook wie moet De pagina wordt op 6 februari worden gebeld voor het lid- gepresenteerd in de Leidse maatschap van een politieke Waag. Staatssecreatris én inter- partij of welke instantie moet netfan J. Kohnstamm zal de da- De week daarop trekt een de monstratieteam langs Leidse scholen en instellingen om de site bekend te maken bij jonge- LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De gemeente Leiden en het energiebedrijf EWR gaan alsnog praten over de vestiging van een Nutshistorisch Museum in Leiden. Tijdens dat gesprek komt ook eventuele woning bouw op het EWR-opslagterrein aan de Koningstraat aan de or de. Leiden beroept zich op af spraken die in december 1993 zijn gemaakt. Toen leverde de verkoop van de Stadskabei aan de EWR naast 35 miljoen gul den een aantal toezeggingen op. Onderdeel van de deal was dat de Kabel Maatschappij Rijn land (KMR), toen een volle dochter van de EWR, onder meer beloofde dat in Leiden men. Daarnaast zou de KMR een deel van haar opslagterrein aan de Koningstraat beschikbaar stellen aan de gemeente voor woningbouw en het EWR-par- keerterrein aan de Langegracht openstellen voor binnenstadbe zoekers. Aan de eerste twee voorwaarden is nog niet vol daan. Op het EWR-parkeerter- rein aan de Langegracht kan in middels wèl op donderdag avond en zaterdag (betaald) worden geparkeerd. Het balletje kwam aan het rollen toen H. Budel, voorzitter van de Stichting Industrieel Erf goed Leiden (Stiel) in deze krant de EWR ervan beschuldigde eerder gedane toezeggingen niet na te komen. Volgens Budel bestemde de EWR twee jaar ge leden 7,5 ton om de watertoren aan de Hoge Rijndijk tot een Nutsmuseum te verbouwen, maar is nooit daadwerkelijk tot actie overgegaan. Nader onderzoek van deze krant leerde dat in 1993 inder daad afspraken zijn gemaakt tussen gemeente en EWR. Na vraag op het stadhuis leverde 'spitwerk' op door ambtenaren in de archieven. Met als resul taat dat er bij de EWR binnen kort een uitnodiging wordt be zorgd om met de gemeente te gaan praten over de eerder ge maakte, nog niet nagekomen, afspraken. Voor de gemeente is het geen must dat het museum in de wa tertoren moet komen, een an dere locatie mag ook. „Maar we willen de EWR wel aan eerder gemaakte afspraken houden", aldus bestuursmedewerker D. Toet. Het EWR ontkent niet dat in 1993 bepaalde afspraken zijn gemaakt, maar beroept zich op veranderde omstandigheden. Bovendien zou een museum volgens de EWR nooit rendabel kunnen zijn en dus vooral op vrijwilligers moeten draaien. Wat betreft de bouwlocatie aan de Koningstraat, een van de laatste grote bouwplekken bin nen de Leidse gemeentegren zen, is er volgens EWR-voorlich ter J. van der Erf een bijkomend probleem. „Dat terrein is ver vuild en momenteel bekijken we hoe dat het beste kan wor den opgelost." Parkeren in Leiden kan... Parkeer Route Informatie Systeem Dinsdag 20 januari, 16.00 uur aarlerpmer str.garage Plaatsen: 260 Vrij: 201 Leiden

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15