luzie om tuk grond )ij station Les 1niet beeldverliefd zijn Wetenschapper en integer bestuurder Leiden Leiden Regio U Van rondleiding tot skateboarddemonstratie id het nog onbebouwde stukje grond naast het station dia ^en Centraal, tussen Schuttersveld, Deliaertweg en an ïipholweg tot aan de U-bocht, woedt een hevige juri- lem che strijd tussen projectontwikkelaar Smitsloo Groep de gemeente Leiden. ti.ERIC-JANBERENDSEN iloo Groep meent recht te en op het gebied, omdat tsloos rechtsvoorganger Ha- roject het terrein van NS 'oed, de rechtsvoorganger ide NS, zou hebben gekocht, 'gemeente claimt eigenaar de grond te zijn, omdat zij avel van de NS zou hebben acht. Binnenkort gaan beide ijen rond de tafel zitten. em duidelijkheid te schep- in deze zaak voeren Smit- Groep en de gemeente al een juridische strijd. Het rlopige 'hoogtepunt' in de werd eind vorig jaar be- Het gerechtshof verleende zo'i isloo Groep toestemming beli lagte leggen op die grond verzekering van haar ver inde leveringsrechten. Dit ekent tevens dat de Smitsloo n (j iep een bodemprocedure beginnen waarin wordt uit- id b ocht wie de wettige eigenaar het stuk grond is. Prudhomme van Reine namens de gemeente Lei- Dei dat de uitspraak van het ge itshof niet bijzonder is. „Een \r( zoek om beslag te leggen, rdt meestal toegewezen. 3Tot£ irlopig heeft Smitsloo dat niet gedaan, want als hij wel doet, betekent het dat ook de bodemprocedure op en dat wordt een tijdro- vende kwestie." Volgens Prudhomme van Rei ne bestaat het grondstuk uit een noord- en een zuidkavel. Op de zuidkavel wil Leiden nieuw bouw plegen voor de Sociale Dienst. Op de noordkavel zou den kantoren kunnen worden gebouwd. „Als Leiden voor ei gen gebruik wil bouwen, is er niemand die ons tegenhoudt. Bij eventuele kantorenbouw op de noordkavel meent Smitsloo een optie te hebben." „Blufpoker", reageert M. Smitsloo van Smitsloo Groep op de uitlatingen van Prudhomme van Reine. „Na zes jaar en aller lei procedures heb ik van het hof gelijk gekregen. Dat bete kent niet niks. De rechter geeft daarmee aan dat ik waarschijn lijk ook die bodemprocedure ga winnen." Volgens Smitsloo staat één ding als een paal boven water. „Dat hele stuk grond is van mij, noord en zuid." Als het aan de projectontwikkelaar ligt, staat de deur nog een week of twee op een kiertje. „Wil de gemeen te rond de tafel gaan zitten? Pri ma, binnen veertien dagen wat mij betreft, maar dan moet zij wel mijn rechten respecteren en weer niet met allerlei afleidings manoeuvres komen. Ik wil daar gewoon bouwen en ben het ge- piepel door gemeente en NS meer dan zat." LVSL organiseert 24ste Cinefleur-festival LEIDEN AAD RIETVELD De kortste film op het 24ste Ci nefleur-festival dat zaterdag in Leiden wordt gehouden is een productie van Ton Zeegers van de Amateurfilmclub voor de Bollenstreek Amfi '66 en duurt zegge en schrijve één minuut. Stressman, heet het filmpje. „Je moet het lef hebben om scènes kort te houden", zegt voorzitter Pim Perquin van de Leidse Vi deo en Smalfilm Liga (LVSL). „Niet beeldverliefd zijn, dat is les 1 voor nieuwe leden." De LVSL heeft dit jaar het filmfesti val georganiseerd. Het festival is voor de leden van de vijf deelnemende ver enigingen - naast LVSL en Am fi '66 zijn dat Film en Video club Aalsmeer, de Haarlemse Smalfilm Liga en de Noord- wijkse Film- en Videoclub - het hoogtepunt van het jaar. Dé gelegenheid om hun films aan een groter publiek te laten zien. Elke club zendt de drie beste producties van het jaar in. Een vakjury bepaalt welke filmclub heeft gewonnen, de zaal kiest de beste film. De prijs van de vakjury is een wisseltrofee, de zaalprijs een beeldje van de Franse kunstenaar Francis Py. Dat mag bij de winnaar op de kast blijven staan. De vereniging die het jaar lijkse filmfestival organiseert, mag zelf niet meedoen. Dus voor al het werk dat de leden van de LVSL doen om het eve nement in de aula van het Vlieüand College zaterdag avond op rolletjes te laten lo pen, worden zij niet beloond. Behalve misschien met de dank van de andere deelne mers. Oud-voorzitter Joop Ramb van de LVSL loopt het pro gramma eens door. De derde film van de deelnemers uit Aal smeer heet Nationale parken van Amerika en duurt tien mi nuten. „Kijk, dat is dus een vakman. Als je dat in tien mi nuten kunt samenvatten dan heb je iets in je mars", conclu deert Ramb al meteen. En hij is al 31 jaar lid van de club, dus hij kan het weten. Perquin is pas twee jaar lid en werd onlangs voorzitter. Maar hij heeft in het laatste jaar de LSVL wel enorm zien groeien. „Een jaar geleden za ten we op 24 leden, nu op 54. Zo'n explosieve groei, daar schrik je toch een beetje van. Dat komt vooral door een cur sus die we deze zomer hebben gegeven. Daar worden mensen heel enthousiast van." Mensen die lid worden van de LSVL hebben vaak al een tijd een videocamera in huis, maar maken daarmee vooral filmpjes van de kinderen, de verjaardag, het dagje uit. Per quin: „Ik heb thuis ook wel filmpjes van de kleinkinderen op de plank liggen, maar zulke filmpjes maak je voor jezelf. Die vertonen is een ramp voor familie en bezoek. Bij de club zie je de mogelijkheden van het videofilmen buiten de familie sfeer. Ik heb in die twee jaar enorm veel geleerd." Op de maandelijkse club avonden van de LVSL worden producties van de leden ver toond. En nieuwe leden, zeg gen Perquin en Ramb, krijgen vaak een stortvloed van kritiek. „Dan zie je ze weieens schrik ken. Maar wij geven nooit al leen negatieve kritiek. Ook po sitieve. En tips, waarmee men sen weer verder kunnen." De drempel moet, vindt Perquin, ook weer niet worden overdre ven. Het zijn geen filmers die daar in het gebouwtje aan de Berlagestraat bij elkaar komen. „Het is een boekhouder, het is een automonteur, het is je buurman." Om er met enige trots aan toe te voegen. „Maar er werken bij de NOS inmid dels wel mensen die bij ons het vak geleerd hebben, om het zo te zeggen." Het 24ste Cinefleur-festival wordt zaterdag gehouden in het Vlieüand College aan de Apollolaan 262. De toegangs prijs bedraag 7,50 gulden. De zaal is om zeven uur open en om acht uur gaan onverbidde lijk de deuren dicht, want de jury mag bij het beoordelen van de films niet worden ge stoord. Professor Kalkman (1928-1998} B; rofessor C. Kalkman zat vrij- agnog gewoon achter zijn bu- au in het Leidse Rijksherbari- n De gepensioneerde plan- ndeskundige was tot op het itst zeer actief, vertelt de hui- directeur van het Rijksher- ium/Hortus Botanicus, prof. P. Baas. Maandag is de 69- Leidenaar, volkomen on tlui iwacht, overleden aan een ersenbloeding. imiddels stromen de condole nces voor Kalkman, een be- ende botanicus in binnen- en uitenland, binnen via de e- het herbarium. De oogleraar was van 1972 tot en iet 1990 directeur van het eidse instituut en wist het niet :D0 Been tot 'bloei te brengen, iaarook in bloei te houden', :m !jus zijn opvolger. „Hij heeft et instituut door zeer woelige üen geleid." «aas: „Behalve wetenschapper as Kalkman ook een integer me: bestuurder die zich bezighield met de democratisering binnen de universiteit. Hij was van 1980-1981 onder meer decaan van de faculteit van Wiskunde en natuurwetenschappen. Ver der was hij drie jaar lang voor zitter van de Koninklijke Ne derlandse Botanische Vereni ging. Hij zat in tal van bestu ren, te Veel om op te noemen." Kalkman heeft in Leiden gestu deerd en is hier aan de univer siteit gepromoveerd. Na enkele jaren als bosbotanicus te heb ben gewerkt in het toenmalige Nederlands Nieuw Guinea, keerde Kalkman terug naar Lei den voor een 'glanzende carriè re'. „Tijdens zijn directeur schap had hij niet veel tijd voor de wetenschap» maar dat pakte hij na zijn pensionering ge woon weer op", aldus Baas. „Hij was gespecialiseerd in de familie van de roosachtigen en heeft de beschrijving van deze grote familie voltooid voor de medewerker. Hij was enorm Flora Malesiana. Kalkman was behulpzaam en een stille hier op het instituut een steun kracht voor het instituut. Kees en toeverlaat voor iedereen. We Kalkman was een introverte en zagen hem dagelijks als gast- bescheiden man. In binnen- en buitenland werd hij zeer ge waardeerd. Wij zijn allemaal buitengewoon verslagen. Kalkman wordt vrijdagmiddag begraven op de Leidse begraaf plaats Rhijnhof. Daaraan voor afgaand is er een herdenkings dienst in de Vredeskerk. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE MPREENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. BOS-&GASTHUIS Wijkvereniging /yctief houdt vrijdag een kaart- en sjoelavond. Voor de avond, die om acht uur begint, wordt een bij drage van 2,50 gulden gevraagd. Het wijkgebouw aan de Berlage straat 2 opent om 19.30 uur zijn deuren. HOUTKWARTIER Tijdens de informatieavond inAktiecentrum Eu- rodusnie komen vrijdag de ervaringen van actiegroepen aan bod. Het gaat voornamelijk over groepen die met directe acties de aan leg van infrastructurele werken proberen te stoppen. De bijeen komst begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. Eurodusnie ligt aan de Boerhaavelaan 345. MERENWUK Naar aanleiding van klachten over het slechte wegdek wordt morgen een begin gemaakt met het herbestraten van de Struikheide. Voor de werkzaamheden zijn drie weken uitgetrokken. BINNENSTAD In de Ruimte houdt Jivan Cappon morgen een lezing over lichaamsgerichte therapie. Daarnaast geeft ze een korte de monstratie van een ademsessie op Reichiaanse wijze. Toegang tot de lezing, die om 20.00 uur begint aan de Herengracht 17, kost 7,50 gulden. Bij Cappon (5144446) en de Ruimte (5127782) is informatie te krijgen en kan ook worden ingeschreven. PIETERSWIJK Amnesty International houdt vanavond in de Leidse studenten Ekklesia een informatiebijeenkomst voor nieuwe vrijwil ligers. Iedereen, die meer wil weten over de activiteiten en taken van de werkgroep Leiden, is om 20.00 uur welkom op Rapenburg 100. Marieke van den Bosch (5122002) geeft informatie. b -*r- -awi» Een cursus Aikido voor jongeren begint maandag. foto pr BINNENSTAD Maandag begint een nieuwe kennismakingcursus Aikido voor jongeren van veertien tot achttien jaar. De Amsterdam se Aikido-docent Tom Verhoeven brengt de jeugd elke maandag van 18.45-20.00 uur de fijne kneepjes van de Japanse geweldloze krijgskunst bij. De lessen worden gegeven in de dojo van Shi Zen Ryu aan de Molensteeg 13a-15. Voor de acht lessen wordt vijftig gulden of een jongerenlidmaatschap gevraagd. Inschrijving kan schriftelijk gebeuren of in de dojo. Voor informatie kan contact worden opgenomen met Diedrik Oomens (5313622), Maaike Men- tink en Ed Smulders (5126302). MORS In het clubgebouw van speeltuin Morskwartier is vrijdag een bingo. Aanvang 20.00 uur. Het clubgebouw is te vinden aan de Damlaan 2a. Informatiedagen scholengemeenschappen ilK» I,, gew. met F. Verhoeven M. Zandber gen, geb. 16 apr 1916, man J.M.R van Ochten, geb. 20 mrt 1909, geh. gew. met W.J.M. de Looze D. de Bruij- ne, geb. 20 apr 1939, man J.M. Nij- enhuis, geb. 8 apr 1931, man H.S. Bartlema, geb. 12 okt 1929, man C.M. Witteman, geb. 11 okt 1913, man. Gehuwd: M»N. Sosef en S.K. de Bruijn T J.M. Kompier en A. Knoop M. Düz- gün en I. Vijsma R.C. Kestingen A.E. Adam J.A. Mohabier en S. Jit- bahadoer. VOORSCHOTEN - Geboren: Karan An- kur Avinasch zv H.N.V. Kohabir en R. Bramhawatie Annabel Charlotte dv P.C.M. Berkhout en J.H.E.M. Juffer mans Paulina Maria dv R.W.A. van Bergem en C.R Renshaw Emilie Fré- derique dv A.W. de Raadt en M.L. de Jong Milou Nadine dv E.P. Spaan en M.M.P. Heppel Peter Gijsbert zv M.P. Lander en K J. Borg Oscar Cornells Frederik zv V.R. Noordberg e B. Tim- Overleden: G. Jansen ev Adriaansen, 71 jaar H.H. Kroeze, 64 jaar J. Wisse, De scholengemeenschappen in Leiden en omgeving houden ook dit jaar weer open huis om nieuwe leerlingen en hun ouders te laten zien welke opleidingen worden gege ven. Een overzicht van de informatiedagen in deze regio. Het Holtlant College geeft deze week twee dagen informatie. Vrijdag gebeurt dat van zeven tot negen uur 's avonds en zater dag van tien tot twaalf uur in de gebouwen aan de Ter Haarkade 6a en het Lammen- schanspark 4 in Leiden en de Leidsedreef 4 in Leiderdorp. Het Holtlant College verzorgt onder meer opleidingen op het gebied van verzorging, administratie en mode. De Rembrandt scholengemeenschap voor mavo, havo en vwo aan de Noach- straat 2 houdt zaterdag van tien tot een uur open huis. Leerlingen van de school geven een skateboarddemonstratie. De Middelbare Technische Sectorschool Leiden zet volgende week van vier uur 's middags tot negen uur 's avonds de deuren open van de gebouwen aan het Lammen- schanspark 5, de Lammenschansweg 141F en de Dieperpoellaan 2 in Leiden. Ook in het gebouw aan de Leidsedreef 5 in Leider dorp is iedereen welkom. Het Stedelijk Gymnasium aan de Fruin- laan 15 houdt volgende week donderdag om half acht een voorlichtingsavond voor ouders. Zaterdag 7 februari zijn leerlingen en hun ouders vanaf half tien welkom. Van tien voor tien tot twaalf uur verzorgt de school een rondleiding. De Emilie Knappert scholengemeen schap, die zich richt op middelbaar be roepsonderwijs, nodigt leerlingen en hun ouders uit om morgen van zeven uur 's avonds tot kwart over negen een kijkje te komen nemen in het gebouw aan het Ra penburg 23. De school leidt onder meer op voor sociaal cultureel werker, leidster kin dercentra en sociaal juridisch medewerker. Het Aquino College aan de Eijmerspoel- straat 3 geeft ouders dinsdag informatie over de school die zich richt zich op havo en vwo/gymnasium. Aanvang half acht. Het Bonaventura College aan de Burg- gravenlaan 2 laat ouders en leerlingen za terdag vanaf half tien tot kwart voor een met de school kennismaken. De scholenge meenschap richt zich op mavo, havo en vwo/gymnasium. Dinsdag 3 februari om half acht is er een voorlichtingsavond voor ouders. Beroepencollege Het Gilde aan de Boer haavelaan 44 houdt op zaterdag 7 febmari van tien tot twaalf uur 's ochtends open huis. De school richt zich op mavo, vbo en ivbo. Aanstaande maandag kunnen ouders vanaf half acht terecht voor informatie. De sector mavo, havo, vwo van het Da Vinei College houdt zaterdag een open dag aan de Kagerstraat 7 in Leiden. Die duurt van half tien tot een uur 's middags. Bij de sector beroepsonderwijs gericht op mavo, vbo en ivbo is iedereen volgende week woensdag tussen een en drie uur 's mid dags welkom in de gebouwen aan de Suma- trastraat 120 en de Vondellaan 35. Het Visser 't Hooft Lyceum (onderdeel van het Hoge Land College) voor mavo, havo en vwo houdt overmorgen van zeven tol half tien 's avonds een voorlichtings avond voor ouders en leerlingen. Dat ge beurt zowel aan de Kagerstraat 1 als aan de Muzenlaan 155. Aan de Muzenlaan wordt maandag 2 februari vanaf acht uur een voorlichtingsavond gegeven voor ouders. Het Mondriaan (onderdeel van het Hoge Land College) dat zich richt op voorberei dend beroepsonderwijs en mavo geeft vrij dag in het gebouw aan de Vijf Meilaan 137 van een uur tot half vier 's middags en van zeven tot negen uur 's avonds informatie aan leerlingen en hun ouders. De proféssor Vliegenthartschool aan de Da Costrastraat 104 houdt maandag om acht uur een voorlichtingsavond. De school voor speciaal voortgezet onderwijs is be stemd voor leerlingen die nog niet naar het voortgezet onderwijs kunnen of daar zijn vastgelopen. De school streeft ernaar de kinderen na een paar jaar te laten overstap pen naai' het reguliere onderwijs. Het Rijnlands Lyceum met een havo, wo en een tweetalige afdeling aan de Apol- lolaan 1 in Oegstgeest geeft ouders maan dag voorlichting. Aanvang acht uur 's avonds. Volgende week zaterdag is er van tien tot een uur 's middags open huis. Voor leerlingen die tweetalig onderwijs willen volgen, is er donderdag 5 februari om acht uur een voorlichtingsavond. Woensdag 18 februari kunnen leerlingen van drie tot vier uur 's middags een toelatingstoets afleggen. Het Vlietland College, gericht op mavo, havo en vwo houdt dinsdag een voorlich tingsavond voor ouders aan de Apollolaan 262. Aanvang half acht. Verder is iedereen zaterdag 31 januari welkom van tien uur 's ochtends tot half een 's middags.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15