Rechter zit klem bij terugkeer aanrander re Binnenland Roetsj van de schoorsteen... Verdachte in rechtszaak verplegermoorden vrij 'Goed dat Kok aftrek hypotheekrente beschermt' INSDAC 20 JANUARI 1998 Hulp voor Albanië Akkoord over bank-CAO boswijkDe vakbonden en de werkgevers bij de banken hebben vannacht een akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor ban ken. De CAO geldt van 1 april tot eind van het jaar. De 113.000 werknemers bij de banken krijgen op 1 juli een loonsverhoging drie procent. Het akkoord over de bank-CAO is de eerste af- lak over een grote CAO voor dit jaar. De onderhandelingen hebben vooral lang geduurd door de overgang naar een nieuw pensioensysteem. Dat houdt in dat de huidige VUT bij zestig jaar verdwijnt en dat naarmate een werknemer jonger is, hij la ter met pensioen kan gaan. De nieuwe pensioenleeftijd van 62 jaar geldt overigens pas voor werknemers die op 1 januari vol gend jaar 35 jaar of jonger zijn. Duikers duiken lijk op in Breda breda» Duikers van de politie hebben gistermorgen in een sin- Breda het stoffelijk overschot van een sinds 7 januari ver miste man gevonden. Een 31-jarige man uit Breda die sinds 14 januari vastzit, heeft bekend dat hij de vermiste man heeft dood gestoken. Vervolgens liet hij het lijk in de singel zakken. De 54- n die een bazaar met partijgoederen dreef, verscheen op 8 januari niet op zijn werk. 'Vrije dag bij registratie partner' i» De registratie van een partner stuit op een onver- wëiil wacht discriminerend obstakel. Werkgevers zijn wettelijk niet verplicht hiervoor vrije dagen te geven zoals werknemers die wel krijgen als zij een burgerlijk huwelijk sluiten. De homo-belan genorganisatie COC gaat over deze ongelijkheid aan de bel trek ken bij vakbonden en werkgevers. Bij het COC is een klacht bin- hej nengekomen van een lesbische vrouw die zich gisteren met haar (j, vriendin als partner heeft laten registreren, maar daarvoor geen vrije dagen kreeg van het bedrijf waar zij werkt. Het bedrijf be- MaJ roept zich op de CAO Kleinmetaal, die alleen twee vrije dagen huwende i Amfetamine in bajeskofïïe overloonDe stof waarmee eerder deze maand enkele bewa- gedetineerden in gevangenis de Maashegge in het Bra bantse Overloon zijn 'vergiftigd', blijkt amfetamine te zijn ge- bfl weest. Dat heeft onderzoek door het gerechtelijk laboratorium het licht gebracht. De politie verdenkt een gedetineerde, een 27-jarige inwoner van Sint-Willebrord, van de vergiftiging. De verdachte, die ontkent, wordt poging tot doodslag danwel zware mishandeling ten laste gelegd. De bewakers en gedetineerden kregen buikklachten na het drinken van de besmette koffie. Eén bewaker belandde met hartklachten in een ziekenhuis. rbeki tij, 1S( Spotje belastingdienst geschrapt breda Een nieuw reclamespotje van de belastingdienst waarin actrice Olga Zuiderhoek stiekem een paar bonbons in haar zak steekt, wordt van de buis gehaald. Aanleiding is kritiek die is binnengekomen bij het ministerie van financiën in Den Haag. De critici menen dat het spotje diefstal uitbeeldt en dat mensen 'deze grap' verkeerd kunnen interpreteren. In het spotje steekt Zuiderhoek als Thea aan de lopende band bonbons in haar zak terwijl ze telefonisch informatie vraagt over teruggave van geld via een T-biljet. De diefstal-scène wordt uit het spotje gehaald waarna de reclame in maart terugkeert op de buis. Twaalfhonderd vuurwerkgewonden Amsterdam Tijdens de jaarwisseling zijn twaalfhonderd men sen in een ziekenhuis behandeld voor ongevallen met vuurwerk, honderd meer dan het jaar ervoor. De Stichting Consument en Veiligheid schrijft de stijging toe aan het zachte weer. Bijna de helft van de letsels (47 procent) bestond uit brandwonden aan armen, vingers en benen. Het aantal verwondingen aan hoofd en ogen daalde van 42 naar 32 procent. Vuurwerk kostte aan twee mensen het leven, vorig waren vielen er drie vuurwerkdo- den. Het is de tweede achtereenvolgende jaarwisseling dat het aantal ongelukken met vuurwerk is toegenomen. 'Frauderende wethouder vervolgen' scheemda De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft Justitie gevraagd de WD-wethouder K. Keizer (55) van Scheemda (Groningen) te vervolgen voor zwendel met subsidies van melkpoeder en het plegen van valsheid in geschrifte. Bijna een jaar geleden deden politie en FIOD een inval bij de in Nieuwolda woonachtige wethouder, die handelaar is. De wet houder ontkent alles. Vorige week maakte hij tot veler verbazing bekend dat hij eind deze maand de politiek zal verlaten. De me dedeling kwam kort nadat de WD hem opnieuw tot lijsttrekker voor de aanstaande raadsverkiezingen had gekozen. Keizer ont kent dat zijn plotselinge aftreden iets te maken heeft met de uit komst van het justitioneel onderzoek. Gokkastbende overvalt speelhallen (Mmeloord/meppel Getooid met bivakmutsen en handschoe nen en gewapend met ijzeren staven hebben vijf krakers gister nacht drie speelhallen overvallen in Emmeloord, Meppel en Harderwijk. In alle gevallen drongen de daders in slechts luttele minuten het gebouw binnen en werden tientallen gokkasten ge kraakt. De buit bedraagt vele duizenden guldens. Dat het om één en dezelfde bende gaat is overduidelijk: Videocamera's heb ben de vijf vermomde overvallers overal vastgelegd. De dieven hadden nog geen vijf minuten nodig om de ldus te klaren. Voor dat de politie kon reageren op de alarminstallaties waren de da ders al gevlogen. Ochten op stelten door thuiskomst van tbs'er arnhem cpd De Arnhemse rechter Hooft Graafland ziet geen oplos sing voor de dreigende terugkeer van de 20-jarige Henk naar het Gelderse Ochten, waar hij een groot aantal kin deren seksueel heeft misbruikt. „Het recht heeft niet voor alles een oplossing", verzuchtte de rechter gisteren aan het eind van een lange zitting, waar de ouders van vijf van de acht misbruikte kinderen hem vroegen de terug keer te verbieden na Henks vrijlating op 11 februari. Henk wil dan weer bij zijn ouders gaan wonen. vanwege de op handen zijnde vrijlating de ouders van de slachtoffers in december bij el kaar komen om hen door des kundigen te laten voorlichten. Vorige week werden ongeveer vijftig bestuurders van sport clubs en kerken en onderwijzers van scholen geïnformeerd. Na de schorsing liet de rech ter weten een 'laatste poging' te willen doen om de zaak zonder vonnis te regelen. Verhuizing uit Ochten en wellicht zelfs uit de regio is de inzet van het overleg. De ouders van Henk die gisteren niet aanwezig wa ren in de rechtszaal spelen Hooft Graafland vroeg uiteinde lijk alle betrokken partijen nog eens te proberen zelf een oplos sing te vinden. Daarbij liet hij doorschemeren dat verhuizing van het gezin hem het beste lijkt. Hooft Graafland schorste de zaak voor een kwartier en ging in overleg met de advoca ten van beide partijen en burge meester Zomerdijk. „Dat is heel ongebruikelijk", zei de rechter over de burgemeester, „maar gezien de centrale rol die u in deze zaak speelt, wil ik u toch uitnodigen." Zomerdijk liet daarin een doorslaggevende rol. Als volgende week vrijdag nog niets naar tevredenheid van beide partijen is geregeld, zal Hooft Graafland op dinsdag 3 februari uitspraak doen. Advo cate Van Bon was duidelijk over dat wat de ouders betreft maar één uitkomst aanvaardbaar is: „Me dunkt, Ochten heeft zijn portie wel gehad." In 1992 en 1993 was de toen 14-jarige Henk voor ontucht met kleine kinderen al door de kinderrechter tot voorwaardelij ke tuchtschoolstraf veroordeeld. Het hielp niet en in 1994 werd hij veroordeeld tot een bijzon dere behandeling in het jonge renhuis Harreveld in het gelijk namige dorp in de Achterhoek. Na vier jaar komt hij vrij omdat hij dan 21 jaar wordt. Dat is een gevolg van een wet waar Henk bij zijn veroordeling onder viel. Nu is de wet overigens aange past. De directrice van het jonge renhuis Van Heteren was giste ren met Henk meegekomen en had voor de ouders een slechte boodschap. Ook al is gepro beerd hem een andere manier van denken bij te brengen, hij blijft zwakbegaafd. Bij hem is 'denken' vaak ook 'doen', aldus de directrice. Voor een vrijwillig langer verblijf in Harreveld zijn volgens Van Heteren geen mo gelijkheden. De belangrijkste eis van de ouders van de misbruikte kin deren is dat Henk een verbod krijgt zich in de wijde omgeving op te houden. De achtergrond daarvan is dat enkele gezinnen na het misbruik zijn verhuisd naar dorpen in de omgeving. Ook willen de ouders een ver- huisgebod. Raadsman Van Ouwerkerk van Henks familie zei dat dan ook zijn ouders weg moeten omdat Henk niet zonder zorg en begeleiding kan. De ouders willen niet verhuizen. Bij de laatste poging zal vooral gepro beerd worden Henks ouders tot andere gedachten te brengen. EU-boete voor foute aanpak varkenspest brussel gpd Nederland krijgt een lagere ver goeding van de Europese Unie voor de bestrijding van de var kenspest, omdat deze veeziekte volgens de autoriteiten in Brus sel verkeerd is aangepakt. Euro commissaris Fischler (land bouw) heeft dat aan minister Van Aartsen (landbouw) laten weten. Nauw betrokken ambte naren in Brussel rekenen op een korting met 25 procent, wat zou neerkomen op een 'boete' van 475 miljoen gulden. Gisteren ontving Van Aartsen de brief waarin staat dat de Eu ropese Commissie de 'boete' zal opleggen. Fischler verwijt Ne derland de varkenspest traag en inefficiënt te hebben aangepakt. Daarnaast zou Van Aartsen be wust gekozen hebben voor maatregelen die de EU met een onevenredig groot deel van de kosten opzadelen. De kritiek van de EU werd eerder vervat in een ongekend kritisch rapport van de Italiaan Belloli. De minister laat weten de strafkorting te zullen aanvech ten. Nederland heeft tot nog toe zo'n drie miljard gulden aan de bestrijding van de varkenspest uitgegeven. Twee miljard gul den was bestemd voor het op kopen van de varkens, de rest 'voor veterinaire maatregelen (vernietiging van de dieren, schoonmaak). De EU vergoedt, als alles volgens de regels ver loopt, de helft van de veterinai re maatregelen en zeventig pro cent van de opkoop. Bij elkaar zou dat neerkomen 1,9 miljard gulden. Zorg aan mensen met hersenletsel werkt niet goed Mensen met niet-aangeboren hersenletsel krijgen vaak niet de zorg die zij nodig hebben. Er wordt onvoldoende onderkend dat hun problemen het gevolg zijn van het hersenletsel. Maar ook is te weinig bekend welke mogelijkheden de geestelijke gezondheidszorg (GGZ) hen kan bieden. Dat staat in het rapport GGZ voor mensen met niet-aangebo ren hersenletsel dat vandaag is aangeboden aan het ministerie van volkgezondheid, welzijn en sport. De GGZ heeft maar een beperkt aantal voorzieningen voor deze groep. Uitbreiding daarvan is gewenst. Er moeten met name meer woonvoorzieningen komen en meer aandacht worden besteed aan dagactiviteiten, aldus het rapport. Bovendien zijn de mo gelijkheden die er wel zijn, veel te weinig bekend. In Nederland lopen jaarlijks meer dan honderdduizend mensen hersenletsel op, bij voorbeeld door ongevallen of beroertes. Eén op de vier is jon ger dan 45 jaar. Hersenletsel leidt vaak tot veranderingen in het gedrag. Mensen praten of reageren anders. De meeste patiënten gaan na behandeling en revalidatie naar huis. Pas dan blijkt vaak hoe het hersenletsel hun leven en dat van hun naasten heeft veran derd. WNF beticht van oplichterij Verbijstering over beschuldigingen advocaat u haag theo haerkens Verbijsterd zijn ze bij het Wereld Natuur Fonds (WNF) over de beschuldigingen van de Middel burgse advocaat Wilgers. Hij beticht het WNF van oplichterij en het uit de zak kloppen van geld bij goedgelovige Nederlanders. Het WNF overweegt inmiddels juridische stappen tegen de advocaat. „Dit zijn onzinnige verwijten die op geen enkele manier worden onderbouwd. Een klap in het gezicht van iedereen die illegale handel in bedreigde dieren en planten be strijdt", aldus algemeen directeur Woldhek. Advocaat Wilgers bij het Middelburgse advoca tenkantoor Vader en Wouters is echter over tuigd van zijn zaak. Als raadsman van een cliënt die ten onrechte wordt beschuldigd van illegale handel in exotische dieren, is hij ervan overtuigd dat het WNF misbruik maakt van zijn machtspositie. Allerlei overheidsinstanties laten hun oren hangen naar wat het WNF zegt. Zo komen er fabeltjes de wereld in over de om vang van de illegale handel in bedreigde dieren en planten. Die is namelijk zeer overdreven, vindt Wilgers. Hij heeft zich tot taak gesteld daar een eind aan maken. WNF baseert zijn raming van veertig miljard op cijfers van de natuurbeschermingsorganisaties in de VS. Wilgers zegt zijn beschuldigingen te baseren op onafhankelijke onderzoeken van de universiteiten van Leiden en van Twente. De Leidse onderzoeksters Vinke vindt de conclu sies die de Middelburgse jurist uit haar werk trekt 'heel merkwaardig' en betreurt de aanval op het WNF. Vinke constateert in haar onder zoek dat de scheiding tussen legale en illegale import flinterdun is, omdat professionele die renhandelaren beschermde dieren laten mee liften tussen dieren die wel mogen worden ge ïmporteerd. Zij weet niet hoeveel omzet zo wordt gemaakt. Het tweede onderzoek waarop Wilgers zich be roept, overigens zonder het volledig te hebben gelezen, is gedaan door de Twentse crimino loog Bruinsma. Ook hij distantieert zich volle dig van Wilgers' conclusies. Bruinsma onder zocht in opdracht van de commissie Van Traa de georganiseerde misdaad in Nederland. Hij onderschrijft de bevinding van Vinke dat legale en illegale handel hand in hand gaan. De hoog leraar erkent dat het WNF ten onrechte meen de dat de georganiseerde misdaad zich bezig hield met de zeer lucratieve handel in bedreig de dieren. Maar hij stelt dat de hang naar status er wel degelijk voor zorgt dat zeldzame pape gaaien, reptielen en zelfs tijgers in grote aantal len hun weg vinden naar decadente rijken overal in de wereld. „Hoeveel geld ermee ge moeid is, weten we niet, maar het WNF stelt te recht dat het schrikbarende aantallen zijn. Je ziet overal in de wereld hoeveel dieren er ver dwijnen." Een woordvoerder van het ministerie van land bouw vraagt zich af of hij serieus moet reageren op Wilgers' stelling dat het departement door 'mollen' van het WNF is geïnfiltreerd. „Welke geheim agenten zijn dat dan? Hij moet eerst maar eens met namenlijsten komen. Dit is een onzinnig verhaal. Het openbaar ministerie reageert niet minder laconiek: „Als er honderden zaken tegen die renhandelaren voor de rechter zijn stukgelo pen, zoals Wilgers beweert, zou heel Nederland dat allang weten." den haag anp verzoek werd ook nog gehono reerd, omdat er geen bezwaren meer waren die de gevangen houding van de verdachte noodzakelijk maakten vond het hof. In de ochtend wisten de raadslieden al twijfel te zaaien over een verklaring van de ge tuige-deskundige van het OM die meende dat het toedienen van een grote dosis slaapmid delen (Dormicum) de dood van de hoogbejaarde mogelijk zou hebben kunnen versneld. Maar de andere vier deskundi gen vonden dat die stelling niet hard te maken was, omdat daar in deze zaak te weinig in formatie voor op tafel ligt. De hoofdverdachte hield het hof voor dat hij zich had ge houden aan de het geven van twee tabletten per dag, zoals de dokter hem had gezegd. Het verwijt dat ze de vrouw bewust vocht en voeding hebben ont houden, was volgens beide ver dachten volkomen onjuist. Ook de bewijsvoering van de moord op zes andere vrouwen door het toedienen van morfi ne lieten de deskundigen niet onomstreden. Het is volgens hen in deze gevallen heel moeilijk aan te tonen dat de i direct door het geven de morfine zijn overleden. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 38-jarige verpleger vrijgelaten uit voor lopige hechtenis. De man wordt ervan verdacht samen met de hoofdverdachte, zijn 41-jarige zwager, verantwoor delijk te zijn voor de dood van een rijke 94-jarige Haagse vrouw. De beslissing kwam als een volslagen verrassing. De man was in de laatste fa se van het leven van de hoog bejaarde met haar getrouwd. Volgens het openbaar ministe rie en rechtbank deed hij dit om haar erfenis van 3,6 mil joen gulden op te strijken en die samen met zijn zwager te verdelen. De twee zouden de vrouw daarom vocht en voe ding hebben onthouden en een te hoge dosis slaappillen heb ben gegeven om haar dood te bespoedigen. De rechtbank veroordeelde de hoofvderdachte onder meer daarom tot levenslang en de medeverdachte tot acht jaar cel. Daarnaast wordt de hoofd verdachte ook verdacht van de moord op zes andere vrouwen. Toen het hof de zitting be gon af te sluiten deed de advo caat mr. M. van Strien het ver rassende verzoek aan het hof haar cliënt vrij te laten. Dat eemshaven Hoogtevrees moeten de soldaten van de Luchtmobiele Brigade niet hebben. Gisteren stortten ze zich bij een oefening omlaag langs een kabelbaan van de schoorsteen van de elektriciteitscentrale bij de Eemshaven in Groningen. foto cpd harry tielman Daverschot: Kritiek klopt deels, maar ik stap niet op ruswuk anp Hoofdofficier van justitie mr. R. Daverschot (53) voelt er niets voor uit zichzelf op te stappen, ondanks de enorme gezagscrisis in Groningen. Wel geeft hij vandaag in de Volkskrant toe dat een deel van de kritiek op zijn functio neren terecht is. Ook een strafoverplaatsing naar een kleiner arrondisse ment, zoals minister Sorgdra- ger van justitie voor hem in petto heeft, is 'op dit moment absoluut niet aan de orde'. De hoofdofficier vindt bovendien dat hij minstens dit jaar de kans moet krijgen politie en Justitie in Groningen te hel pen reorganiseren. Daverschot is één van de hoofdrolspelers in de Gronin ger bestuurscrisis, waardoor korpschef J. Veenstra al eer der opstapte. Directe aanlei ding was de uit de hand gelo pen rel in de Oosterparkwijk waarbij de politie verstek liet gaan. Ook de positie van bur gemeester H. Ouwerkerk wankelt hierdoor. In een rapport van het bu reau Bakkenist over de werk wijze van het zogeheten drie hoeksoverleg krijgt vooral de politietop veel kritiek, maar moeten Daverschot en het openbaar ministerie (OM) het ook ontgelden. Tussen politie en Justitie zou nauwelijks we derzijds respect en vertrou wen zijn, aldus Bakkenist. Da verschot zelf zou te weinig oog hebben voor bestuurlijke verhoudingen. Toch denkt de hoofdofficier te kunnen aanblijven in Gro ningen. „Ik vind niet dat de grens van mijn functioneren als hoofdofficier is bereikt. Van mij mag en moet het nog even duren. Ik zie de samen werking met het Groninger politiekorps wel degelijk zit ten. Ik heb vertrouwen in de reorganisatieplannen die al in de maak waren. Anders was ik al weggeweest. Wat zou ik hier dan nog zoeken?" Daverschot stelt verder dat zijn bijdrage aan de reorgani satie zichtbaar zal zijn. „Na verloop van tijd dien ik daar op te worden beoordeeld. Gaat het dan nog fout, dan houdt het op." Hij geeft in de Volkskrant toe dat de affaire- Lancee voor het OM in Gro ningen 'heel problematisch' is geweest. Justitie liet de poli tiechef van Schiermonnikoog met veel machtsvertoon van het eiland halen op verden king van ontucht met zijn dochter. Die verdenking bleek later onterecht. Vooral in Den Haag werd deze zaak hoog opgenomen en was aanlei ding voor het rapport Bakke nist. Overigens geniet Daver schot maar weinig vertrou wen bij de Groningers. Meer dan de helft van de 400 res pondenten die hebben mee gedaan aan een enquête van het onderzoeksbureau Ava- con in opdracht van het Gro ninger Dagblad, vindt dat hij weg moet. Van 20 procent mag de hoofdofficier blijven zitten. Ook drie van de vijf menen dat burgemeester Ou werkerk moet opstappen. Iets meer dan de helft van de aan hang van Ouwerkerks eigen partij, de PvdA, heeft geen vertrouwen meer in hem. De afgetreden korpschef Veen stra krijgt opvallend veel steun. Meer dan 60 procent van de ondervraagden is van mening dat hij onterecht is opgestapt. Indieners amendement blij met verwerping hoogeveen De indieners van het amende ment over de hypotheekrentek- aftrek dat het afgelopen week einde op het PvdA-congres voor zoveel commotie zorgde, heb ben er geen moeite mee dat partijleider Kok daar korte met ten mee heeft gemaakt. „Inte gendeel", zegt secretaris Buur- meyer van de PvdA-afdeling Hoogeveen, „toen ik zag hoe anderen daar zaterdag mee aan de haal gingen, was ik juist heel blij met zijn toespraak." Op voorstel van de afdeling Hoogeveen stemde het PvdA- congres vrijdag met een kleine meerderheid in met een amen dement op het verkiezingspro gramma om de aftrekbaarheid van de hypotheekrente voort- bin den. De indieners wilden het daarmee bespaarde geld beste den aan een verhoging van de individuele huursubsidie (ihs) en de invoering van een indivi duele koopsubsidie voor huur ders met een laag inkomen. Kok liet in zijn congrestoespraak van zaterdag echter onmiddellijk weten dat de aftrekbaarheid van de hypotheekrente wat hem be treft niet ter discussie staat. „Het ging ons bij dat amen dement niet in de eerste plaats om die hypotheekrente", zegt Buurmeyer nu, nog een beetje confuus van de hoge publicitai re vlucht die het amendement van zijn afdeling vervolgens nam. „We wilden eigenlijk al leen maar duidelijk maken hoe zeer we voor dat idee van de in dividuele koopsubsidie zijn waar Adrie Duivesteijn en Rick van der Ploeg indertijd een nota over hebben geschreven. Ook huurders met lage inkomens moeten een huis kunnen ko pen. Daar ging het om." „Daarom hebben we die pas sage over.de aftrek ook zo vaag gehouden. Ook wij wisten dat dat voor de PvdA een tricky on derwerp was. Zaterdag merkten we dat ook ons amendement werd uitgelegd alsof we alle hui zenbezitters wilden aanpakken. Ik heb mijn congresdelegatie toen direct gezegd dat er op het congres nog wel iets aan zou gebeuren. Met de manier waar op Kok het vervolgens in zijn congrestoespraak heeft uitge legd, was ik het helemaal eens. Nee, ik voel me in het geheel niet gebruskeerd. Het was ge goed dat Kok dat heeft Op verzoek van de Stichting Mensen voor Mensen ivoerde het ministerie van defensie gisteren per konvooi achtwagens met medische goederen naar Albanië. Er gaan ook ie helemaal ingerichte ambulances r foto anp cor mulder Vier jaar cel voor pyromaan >lmelo/hengeloEen 24-jarige Hengelose pyromaan die 49 autobranden heeft gesticht, is vanmorgen door de Almelose rechtbank veroordeeld tot vier jaar cel en tbs met dwangverple ging. De verminderd toerekeningsvatbaar geachte Hengeloër moet bovendien drie slachtoffers van autobranden zo'n 37.000 gulden schadevergoeding betalen. De rechtbank achtte ook be wezen dat de man in juni 1996 branden bij twee winkels had aangestoken. Tegen hem was vier jaar cel met tbs en dwangver pleging en het betalen van bijna 77.000 gulden aan vier gedu peerden geëist. Volgens de rechter heeft de pyromaan voor veel onrust g

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3