z Het jaar van Sannah Angenent RAPENBURG 'Het Rapenburg is het visitekaartje' van Leiden' t ZATERDAG 17 JANUARI 1998 'De vrouw van' trekt steeds meer bekijks Was 1997 het jaw van Henk Angenent, 1998 zou wel eens het jaar kunnen worden van zijn vrouw Sannah. Alleen als de temperatuur daalt tot onder het vriespunt, staat de Alpheuse winnaar van de Elfstedentocht in het middelpunt van de belangstelling. Stijgt het kwik, dan steelt zijn echtgenote de show. Zoals tijdens die niets verhullende fotosessie op het snikhete Gr an Canaria. Met de naaktfoto's van Sannah als lokkertje bracht het mannenblad Playboy afgelopen week met veel tamtam zijn Elfstedentocht-special op de markt. In ijstempel Thialf mochten vertegenwoordigers van de media alvast een kijkje nemen in het nummer dat vanaf gisteren in de winkel ligt. gen") moest aan het idee wen nen dat zijn vrouw in uiteenlo pende poses van hand tot hand gaat. Zelf zou hij niet in Adams kostuum poseren, zoals collega De Vries in hetzelfde nummer. „Maar ik heb ook niet zo'n mooi lichaam als Peter", zegt hij la chend. Wel geeft Angenent toe dat hij de reportage van Sannah prachtig vindt. Hoewel Playboy de blikvangers geen spreekverbod oplegde, bleef de naaktsessies van Sannah An genent en Peter de Vries (alleen een zij aanblik) lang verborgen in de schoot van het marathonpelo ton. „Zelfs Peter de Vries kon aanvankelijk niet geloven dat ik daaraan meewerkte", zegt San nah Angenent. Dat het maan denlang stil bleef rond Angenent en De Vries, verbaast hoofdre dacteur Jan Heemskerk van Play boy niet. „Journalisten zijn niet altijd alert", sneert hij. „Wij heb ben niet eens zo geheimzinnig Hoewel Sannah An genent sinds kort schaatsles krijgt, dj zich tijdens het laatsuurtje in Heerenveen niet w glad ijs. Dat is het domein van die samen met colle- marathonschaatser Peter de d ies en good old Jeen van der f' :gstramme journalisten en fo- jafen overwegend mannen ht de kneepjes van het glijden op klapschaats probeert bij te ngen. Henk Angenent, muts Z( net hoofd en schaatspak om t lijf, is in zijn element als hij liet ijs zijn gang kan gaan. i vrouw, in haar stijlvolle zwarte galapakje duidelijk min der winters gekleed, staat te stra len aan de rand van de ijspiste. Zij geniet nog na van de zonnige kiekjes die de Alphense fotograaf Ben de Bruijn in november van haar maakte en die vanaf nu het hele land doorgaan. Terughoudend „Henk en ik zijn nu eenmaal ver schillend", zegt Sannah Angen ent even later bij de presentatie van de Playboy waarin zij zo pro minent staat afgebeeld. Poedel naakt, maar toch niet te, vindt zij. Maar haar man („Henk is nogal terughoudend in die din Daarnaast leidden fotoreporta ges van dertien Friese deernen, die de Elfstedenspecial met hun vrouwelijke vormen opluisteren, de aandacht af. Voor hen zat er geen retourtje naar de Canari- sche eilanden in; zij werden afge lopen zomer dicht bij huis gefo tografeerd. Niet iedere Fries was gediend van de blote straattafe reeltjes. Zo gooide een boze man uit Workum ('Christen Henk') een emmer water leeg over een Fries model. De burgemeester van Dokkum dreigde met een Al gemene Plaatselijke Verordening. „Uitermate vreemd", zegt Heemskerk. „Die man had blij moeten zijn dat er na de dood van Bonifacius (in 754) eindelijk weer eens wat in Dokkum ge beurde." Of de buurt er net zo over denkt, moeten Henk en Sannah Anegent nog afwachten. De fa milie reageerde overwegend po sitief. „Al moest mijn moeder wel even wennen aan het idee." „Maar oma dan", mengt Henk Angenent ('De Stille' volgens Playboy) zich in het gesprek. „Hoe zei die het ook weer? Dat is modern, dat moet je doen, meid. Ik had het ook gedaan als ik de kans had gehad." Terug Positieve reacties krijg je te ho ren, negatieve reacties blijven vaak verborgen. Dat weet het echtpaar Angenent, dat dit jaar van woning ruilt met de ouders van Henk. Het betekent voor de schaatsende spruitenkweker, die nu in een in een Alphense nieuwbouwwijk woont, een te rugkeer naar zijn 'roots'. Op hoe ve De Wilg aan de Boddens Hosangweg in Woubrugge komt 'de man van Sannnah Angenent' straks in een omgeving waar de gereformeerde bond nog een grote aanhang heeft. Mensen met zo"n strenge geloofsovertui ging hebben vermoedelijk moei te met blootfotografie, al uit niet iedereen dat zo duidelijk als 'Christen Henk' in Workum. Sannah Angenent zet zich schrap. Haar bruine ogen fonke len. „Ik heb respect voor ieders opvattingen. Ook ken ik de ker kelijke achtergronden in Wou brugge. Maar ik ben daar nu een maal niet geboren en getogen. Ik kom niet uit zo'n dorp. Dit was mijn eigen keuze. Net zo goed als het Henk zijn eigen keuze was om ook op zondag te sporten. Dat ligt misschien ook gevoelig, maar anders was hij nooit zo ver gekomen." Het aanbod om te poseren voor Playboy, dat zij. na rijp be Sannah en Henk Angenent met het bewuste nummer van Playboy. „Dit wat mijn eigen keuze, net zo goed als het de eigen keus van Henk was om ook op zondag te sporten." foto peter wouda raad aanvaardde, streelde het eergevoel van Sannah Angenent. „Vroeger wilde ik model worden. Toen liet ik al foto's van mij ma ken, gekleed wel te verstaan. Het geld - ik noem geen bedrag, maar de schattingen lopen uit een van tienduizend tot een mil joen gulden - speelt een rol, om dat ik een beetje weet wat ik waard ben. Daarnaast vond ik het leuk om te horen dat ver schillende mensen op de vraag wat ze van de naaktreportage vonden, meteen het blad bestel den." Onderneemster Hoewel zij strikt genomen geen prestatie geleverd, beseft Sannah Angenent dat zij allang niet meer te boek staat als 'de vrouw van'. „Weet je dat mensen mij soms wel herkennen en Henk niet? Henk vindt dat helemaal niet erg, die hoeft niet zo nodig in het middelpunt van de belangstel ling. Bovendien doen we veel sa men: schaatsen, paardrijden en de boerderij. Ik ben inmiddels agrarisch onderneemster. We mogen dan heel verschillend zijn, we vullen elkaar in mijn ogen goed aan. Ik heb bewust mijn kantoorbaan opgezegd om samen met Henk te genieten van de leuke dingen die voortvloeien uit zijn Elfstedentochtoverwin ning. Soms is er voor mij niets aan. Bij een presentatie van spruitenfirma Greenery stond ik uren in een hoekje en waren alle ogen op Henk gericht. Maar hij heeft mij er graag bij. Het valt me op dat hij zich steeds meer ont spant in publieke kringen." Als om haar woorden kracht bij bij te zetten voldoet Henk Anegent met een glimlach aan een verzoek om een handteke ning. De handtekeningenjager is niemand minder dan Jeen van der Berg, die eerst alle Friezinnen hun foto's heeft laten signeren. „Als ik van iedereen een handte kening heb, mogen ze me begra ven", grapt de krasse Elfsteden tochtwinnaar van 1954. Van der Berg geniet zichtbaar van het aangeklede schaatsuurtje. Met naaktfoto's heeft de Friese legen de zo mogelijk nog minder moei te dan met de klapschaats, waar op hij vorig jaar overstapte. Thuiswedstrijd Zo spelen Henk en Sannah An genent een thuiswedstrijd op Friese bodem. De sfeer in de kantine wordt steeds losser. Peter de Vries, met zijn kleren aan een ware lolbroek, brengt het gesprek op Erik Huizebosch. De uitbun dige tegenpool van de 'stille' An genent mag dan met zijn uitge kauwde dialect veel publiciteit naar zich toetrekken, van deze stunt van de BV Angenent heeft hij vermoedelijk niet terug. „Toch vind ik onze aanpak vol komen anders dan die van Hui zebosch", meldt Sannah Angen ent. „Hij zoekt het namelijk op, terwijl het naar ons toekomt." Het Rapenburg in Leiden is door de universiteit met haar studenten en professoren zo bekend, dat je bijna zou vergeten dat er nog gewone mensen wonen. Zo is tussen al de studenten die er hebben gelopen, gekropen en gezopen nummer 44 al drie generaties lang geresereerd voor de Leidse familie Van der Poel. Moeder, dochter en zoon Van der Poel zien de studenten, hoogleraren komen en gaan, maar zouden de voorbijgangers voor geen goud willen missen. „Als ik in de nieuwbouw had gewoond, zou ik waarschijnlijk al lang niet meer het huis delen met mijn moeder en zus", bekent Toon van der Poel. Op de 37-jarige zoon des huizes had zijn moeder haar hoop gevestigd voor de vierde generatie 'Poe len' met een vaste voet op he't Rapenburg. Niet de vrijgezelle freelance fotograaf, maar zijn zus Joke krijgt het kleine maar monumentale pand in bezit als haar moeder het Rapenburg ooit verlaat. „Dan sterven de Poelen in de mannelijke lijn uit", ver zucht Do van der Poel, moeder van vier dochters en een zoon, met een spottend lachje. Hoewel zij uit de Morsch (destijds gemeente Oegstgeest) afkomstig is, is zij verknocht geraakt aan de gracht die menigeen de mooiste van Euro pa noemt. Haar inmiddels overleden echtgenoot keerde 23 jaar geleden terug naar het Rapenburg, dat hij voor de oorlog had verlaten omdat zijn va der de straat niet sjiek genoeg vond. „Zij verhuis den toen naai- Oegstgeest", zegt moeder van der Poel. Net als haar kinderen geniet zij van de charme van de Leidse binnenstad, zo lang de decibellen ten minste binnen de perken blijven. „In de hippietijd liepen studenten nog met van die rare lange haren rond. Maar tegenwoordig zijn die jongens zo voor komend. Toen ik mijn been eens had gebroken met schaatsen, kwamen ze elke dag vragen hoe het met me ging. En als ze een feestje hebben, krijg je tijdig een foldertje in de brievenbus. Wordt het toch een herrie, dan stap ik er doodleuk op af. Zo ben ik ooit op een homoparty verzeild geraakt. En hierachter was wel eens een disco-avond, waar wij vanwege de overlast gratis binnen mochten." Met haar lawaaiverhalen wil moeder Van der Poel aangeven dat het soms kan spoken op het Ra penburg. Meestal gaat het er echter rustig aan toe, met gezellige studenten die hun hand opsteken bij nummer 44 en minder aardige studentes van cli'ie huizen verderop die Toon van der Poel, nog onge trouwd, geen blik waardig gunnen. „Laat in dat vrouwenhuis nou Emily, de vriendin van Willem Alexander hebben gewoond. De kroonprins (hij woonde tijdens zijn studie op nummer 116 in het huis van dokter Rijksen) liep hier dagelijks met zijn tas onder de arm voorbij. Vaak groette hij mijn moeder vriendelijk. Eén keer hield zij hem staande en zat ik in de dakgoot met mijn fototoestel in de aanslag om hem te kieken. Maar mooi dat er een rechercheur voor sprong, toen ik wilde afdrukken." Nee, dan koningin Beatrix, die ook na haar stu die het Rapenburg nog wel eens aandeed. Moeder Van der Poel had zo een praatje met haar kunnen maken, toen zij vanuit haar bootje oog in oog stond met de huidige koningin. „Beatrix zwaaide vriendelijk naai' me toen ze me in het oog kreeg. Toon dacht nog dat zij een bekende van mij was." Ook mevrouw Petit-Van Reenen ontmoette de toenmalige prinses op het Rapenburg. „Dat was in Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving, maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag: Het Rapenburg in Leiden. Q j üj 0J CD <C A de tijd dat Beatrix hier studeerde", zegt de 85-jari- ge Leidse. „Zij liep hier vaak met haai' hondje, een heel deftig hondje. Wjj hadden een straathond, die altijd tegen dat hondje blafte. Hij had geen enkel ontzag voor dat beestje. Maar Beatrix moest er al tijd om lachen." Mevrouw Petit woont sinds de Tweede Wereld oorlog op het Rapenburg. „Ik kwam met mijn va der mee uit Rotterdam. Hij kende Leiden wel. Tot onze stomme verbazing stond dit huis op het Ra penburg, destijds eigendom van mevrouw Donk van de Doezastraat, leeg. We zijn erin getrokken. Hoewel mijn vader dat verbood, heb ik nog staan kijken toen de Duitsers aan het eind van de oorlog hun geweren in het water gooiden. Mijn zoon is ja ren later nog in de gracht gesprongen om die ge weren op te duiken, maar die waren natuurlijk al lang weggezakt." De in Brussel geboren Rotter damse woont meer dan een halve eeuw tot volle tevredenheid in haar bovenwoning in het huis dat Guido Persijn bezit. Of zij aan de mooiste gracht van Europa woont, betwijfelt zij, „want ook Am sterdam heeft prachtige grachten. Maar als ik 's nachts de slaap niet kan vatten, kijk ik uit het raam over de gracht. Dan geniet ik van de rust en van de lantaarns, want ik zit hier prachtig in mijn boven woning in de bocht. Ook de buurt, er wonen heel wat intellectuelen, bevalt me best. Daarnaast zijn hier heel wat kroegen. En er gebeurt hier nog eens wat. De Amerikaanse president kwam langs en na de oorlog nog die bekende Engelsman." (Churchill, dus) Als Joop Riethoven de verhalen van Rapenburg bewoners hoort, gaat hij sneller praten. „Als ik het geld had gehad, had ik er ook één van die prachti ge huizen gekocht", bekent de 75-jarige Leidse sportorganisator. Hij troost zich met de gedachte dat hij menig uur sleet op het bekende stukje Lei den. „Ik heb hardgelopen over het Rapenburg tij dens de estafette Dwars Door Leiden, ik heb er wielerwedstrijden voor onder anderen Joop Zoete melk georganiseerd en ik heb voor de oorlog deel genomen aan schaatswedstrijden op het Rapen burg. Buiten mededinging weliswaar, want de christelijke werklozenvereniging organiseerde die wedstrijd en ik had een baan." Ook als huisschilder kwam de markante Leide- naar geregeld op het Rapenburg. „Ik zal nooit ver geten dat ik bij de groenteboer ter hoogte van de Begijnhof met een karbietlamp in de weer was. Als je flink schudde, ging die lamp harder branden. Maar daardoor sprong de brandslang eraf en stond mijn arm in brand. Ik ben er dagen ziek van ge weest." Ondanks die pijnlijke herinnering keert Rietho ven telkens terug naar het Rapenburg. Op drie ok tober wil hij voor de verandering tv-prominenten op de fiets zetten. „Waarom niet elders in Leiden? Omdat het Rapenburg cachet aan de zaak geeft. Die straat is het visitekaartje van Leiden. Waar je ook komt, iedereen kent het Rapenburg. Dat geldt voor geen andere Leidse straat, ook niet voor de Breestraat." Niet alleen particulieren, ook bedrijven en instel lingen beschouwen het Rapenburg als een 'toplo catie'. Universiteitsgebouwen, scholen, musea, ca fés,. restaurants en hotels verdwijnen er pas als de nood hoog is. En wat er ook voor in de plaats komt, de straat verandert er niet wezenlijk door. Zo kan Toon van der Poel, inmidd.els banketbak ker, zich de tijd nog heugen dat hij drie panden verderop naar school ging. „Destijds zat de Sint Jansschool hier naast ons. Voor mij was dat wel zo gemakkelijk. Op een wanne zomerdag ben ik eens over het dak door het schoolraam naar binnen ge klommen. Ik weet nog precies wat de leraar zei: Toon, dat was eens maar nooit meer." Andere stunts hoefde hij niet te bedenken, want op gezette tijden had Van der Poel het vermaak voor de deur. Dan reed er weer een auto de gracht in. „Vooral van die lelijke eendjes. Logisch eigen lijk, eendjes horen ook in het water." De tewaterlating van de Amsterdamse hoogle raar en schrijver Karei van het Reve was vermoede lijk vóór de tijd van Van der Poel. Van het Reve be schrijft de duik van een verstrooide professor me ter voor meter in zijn bundel 'Afscheid van Leiden'. Zijn auto was weliswaar reddeloos verloren, maar gekleed in de broek van de Leidse student en Van het Reve-adept Maarten Biesheuvel kon de hoogle raar later toch nog zijn college Slavische talen af draaien. Veel gekker wordt het meestal niet op het Ra penburg. De familie Van der Poel ziet dagelijks bossen bloemen voor geslaagde studenten langs de ramen schuiven. Verder is het Rapenburg le vendig, maar niet al te hectisch. Parkeerproblemen zijn er weliswaar te over; ernstige ongelukken ge beuren er bijna nooit. Dat komt door de paaltjes, die doorgaand verkeer bemoeilijken. „Voor ons is dat ook een nadeel, want we moeten nu met een hele slinger naar de Doezastraat rijden." Maar dat heeft familie Van der Poel graag over voor haar bevoorrechte positie. In tegenstelling tot buren met jonge kinderen, die vroeg of laat te krap behuisd raakten, hoeven moeder, dochter en zoon niet meer weg uit hun kleine maar economisch in gedeelde gevelpand, waarnaast voorheen kleerma ker Van der Steen op nummer 42 moest woekeren met zijn ruimte. Zelfs voor de fotograaf wil moeder Van der Poel haar huis niet verlaten. Zij heeft een reden voor haar weigering: „Ik zie er niet meer zo uit als toen", zegt de weduwe, terwijl zij een jeugd foto uit een schoenendoos trekt." Toegegeven, een halve eeuw geleden zou Do van der Poel („Ik was toen ook fotomodel") bij geen enkele missverkiezing hebben misstaan. Maar zou het 'hoe ouder hoe mooier' behalve voor de straat ook niet gelden voor de bewoners? Bewoners van het Rapenburg - met links voor o.a. Toon, Do en Joke van der Poel - bijeen op 'een van de mooiste grachten van Europa' foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 49