Onderzoek naar tweede nevenfunctie Steenhuis n Binnenland Van Drimmelen neemt ontslag bij universiteit Familie Kösedag woedend over eis 20 jaar tegen neef PvdA-voorzitter deelt tikken uit naar GroenLinks en SP Gekroonde hoofden' op bal Beatrix \NBIEDING IN KERSEN EETTAFELS 'DRT-archief belangrijk voor onderzoek naar geroofde kunst' vantilMBiftlfi Kleinduimpje ;RPAG 17 JANUAR11998 onbeschikking niet meer via baas jjAAC^ De loonbelastingbeschikkingen maken plaats voor fjÓpige teruggaven door de belastingdienst. Dit wetsvoorstel het kabinet is van belang voor werknemers die recht hebben Lftrek van belasting in verband met hypotheekrente. Zij kun- dit niet meer via hun werkgever en de loonstrook regelen, kabinet heeft daartoe besloten omdat deze administratieve pslomp de bedrijven per jaar zo'n 30 miljoen gulden kost. vervanging gaat op 1 juli in. De loonbeschikkingen die voor itum zijn afgegeven blijven het heel 1998 geldig. r Miles verlegt koers naar cadeaus Air Miles stapt af van het beleid om de deelnemers en te laten sparen voor reizen en entertainment. Het klan- jindingssyteem van onder andere Shell. Albert Heijn, ABN joen V&D biedt per 1 april de mogelijkheid de "miles' in te selen voor cadeautjes. „Van heggenschaar tot espressoappa- zoals een woordvoerder de uitbreiding noemt. Als onder- Ivan het nieuwe beleid wordt het mogelijk om bepaalde arti- >n uit de V&D-filialen en de supermarkten van Albert Heijn Air Miles te betalen. an ligt nacht bekneld onder auto /.inbeetEen 48-jarige automobilist uit het Drentse Uffelte ■efde donderdagnacht een angstig avontuur. Hij lag de hele it klem onder zijn auto nadat hij van de weg was geraakt. De ortuinlijke automobilist verloor 's avonds laat bij Muggen- itde macht over het stuur, waarna de auto het talud afrolde op de kop terechtkwam. De automobilist droeg vermoedelijk n autogordel en kwam naast de auto terecht, waarbij hij Is onder de wagen bekneld raakte. Pas gisterochtend hoorde passerende fietsster zijn noodkreten. jna 30 varkensbedrijven geruimd histein Het ministerie van landbouw laat dit weekeinde on eer 26 bedrijven preventief ruimen in verband met een geval varkenspest in Ravenstein. Het departement wil zo besmet- 1 voorkomen in de buurt van het bedrijf waar donderdag- ind de ziekte is geconstateerd. Een van de naburige varkens- [rijven is overigens al geruimd. Het had in december contact iad met het bedrijf waar de besmetting is ontdekt. roege baby's hebben moeite met leren ihaag Kinderen die veel te vroeg zijn geboren, hebben later rvaak problemen met leren. Ook hebben zij veel vaker lichte lerkingen dan kinderen die wel negen maanden in de buik ihun moeder hebben gezeten. Dit blijkt uit onderzoek naar deren die in 1983 werden geboren na een zwangerschap van nder dan 32 weken en/of een geboortegewicht van minder langin ll5^0 gram. Van alle kinderen uit de onderzoeksgroep had ïandla procent op 10-jarige leeftijd één of meer lichamelijke beper- nietsd 'Sen- 9-jarige leeftijd bezocht bijna een op de vijf het spe- 2 onderwijs. Df hoort verdachte zaak-Tjoelker yendf warden De inmiddels 18-jarige Leeuwarder die een van de entiep [verdachten in de zaak-Tjoelker is geweest, wordt op 11 eelmi art door het gerechtshof in de Friese hoofdstad gehoord. Be st; em december kreeg hij een kennisgeving waarin stond dat hij oij niet i verder zou worden vervolgd omdat er onvoldoende bewijs ondeij pn hem was. De vriendin van de omgekomen Meindert Tjoel- ■eft red heeft tegen het niet-vervolgen van de Leeuwarder een be- meni jarschrift bij het hof ingediend. Het gerechtshof kan alleen al beho Iracht geven om de Leeuwarder te vervolgen als er sprake is Maarl ieen nieuw feit. De verklaringen van deskundigen over de af- heeft(|kvan een Nike-schoen in de hals van het slachtoffer (afkom- ;van de Leeuwarder) zouden zo'n nieuw feit kunnen vormen. ïtsailx-verdachten krijgen kwart miljoen w sterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft een schadever- eding van in totaal een kwart miljoen gulden toegekend aan ee mannen die zijn veroordeeld tot jarenlange celstraffen en je geldboetes wegens handel in cocaïne. Het tweetal kwam in 96 op last van het gerechtshof vrij, nadat was gebleken dat de •rechercheurs K. Langendoen en F. van der Putten tijdens het oces hadden gelogen over doorgelaten drugstransporten. De arheid kwam aan het licht tijdens de parlementaire enquête sporingsmethoden, in 1995 en 1996-De twee"mannen hebben ca 3,5 jaar in voorarrest gezeten en worden daarvoor schade- os gesteld. nwijkse weigeryup blijft vrij man 'Weigeryup' Hans Schaaf uit het Drentse dorp Witte a hoeft zich volgende week niet te melden bij gevangenis ;enbosch in Veenhuizen. Hij mag zijn gratie- en herzie- sverzoeken bij de Hoge Raad in vrijheid afwachten, zo heeft president van de rechtbank in Den Haag vrijdagochtend be- it. Schaaf werd in juli 1995 veroordeeld tot zeven maanden cel Égens dienstweigering en zou zijn straf vanaf volgende week peten uitzitten. Maar omdat hij een samenlevingscontract 'ft met zijn vriendin Joke wordt hij door de rechter gezien als twinner en hoeft hij niet naar de cel. -festival succes door protest De actie die enkele christelijke politieke partijen heb- figevoerd tegen het Black Metal Festival in Zwolle, heeft gis- Jhvond een averechts effect gehad. De optredens van de me i-groepen in jongerencentrum Hedon trokken door alle publi- jteit juist extra publiek. De afdelingen van CDA, GPV en RPF in Volle en de Tweede-Kamerfracties van SGP, RPF en GPV heb- hde afgelopen week tevergeefs geprobeerd het festival tegen «ouden. Het argument was dat de groepen het publiek oproe- [n tot geweld tegen christenen en grove antichristelijke teksten ruiken. Gisteravond riepen vertegenwoordigers van de evan- sche gemeente het publiek op zich tot Jezus te bekeren. El- s hielden christenen een bidstond. In onze collectie eettafels ziet u veel massieve houtsoorten. Wij hebben n.l. een voorliefde voor hun karakter en solide kwaliteit! Eén van onze persoonlijke favorieten is deze royale Manzona van schitterend kersenhout. Nu als speciale aanbieding in diverse maten, naar keuze afgewerkt met olie of transparante lak. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten kinderdijk» Het lijkt bijna een sprookjeswereld, waarin miniscule Kleinduimpjes rondlopen in het huis van een gigantische reus. In werkelijkheid is dit een medewerker van een gespecialiseerd transportbedrijf, die op een drijvend ponton bij een scheepswerf in Kinderdijk het keren in de ga ten houdt van het achterschip van een nieuwe jumbo-sleephopperzuiger. foto anp ton borsboom amsterdam gpd Dominee L. van Drimmelen uit Amsterdam heeft gistermidag zijn ontslag aangekondigd als docent kerkrecht bij de Vrije Universiteit (VU) in Amster dam. Donderdagavond legde hij ook al zijn werkzaamheden voor de Gereformeerde Synode neer. Ook synodevoorzitter Vis- singa en dominee Huttenga hebben hun kerkelijke werk zaamheden deze week neerge- legd. De 'exodus' van de predikan ten is een gevolg van de affaire rond pedofilie die afgelopen za terdag met een ingezonden brief van Van Drimmelen in dagblad Trouw begon. Daarin nam hij het op voor 'mensen met een pedofiele geaardheid die geen kans krijgen zich aan vaard te voelen'. Van Drimme len dacht dit te bereiken door zich geheel met hen te identifi ceren. Op maandag maakte de dominee bekend dat hij slechts had voorgewend pedofiel te zijn. Woensdag maakte Van Drimmelen zijn excuses aan de slachtoffers van pedofilie en de Gereformeerde Kerken in Ne derland. „Ik heb mij in de keuze van de aanpak schromelijk ver gist. Wat ik beken en ook mijzelf kwalijk neem, is dat ik mij zo geconcentreerd heb op de pe dofiel aangelegde mens in zijn eenzaamheid, dat daardoor ten onrechte de aandacht afgeleid werd van degenen om wie het in eerste instantie moet gaan: de slachtoffers van seksueel misbruik." Naast Vao Drimmelen bleek ook zijn vriend, de Zeister do minee J. Huttenga, bemoeienis met de affaire te hebben gehad. Huttenga is bevriend met een pastoraal medewerker die in november vorig jaar tot tweeën half jaar cel werd veroordeeld voor misbruik van kinderen. Met de verdedigingsrede van Van Drimmelen zou Huttenga deze veroordeelde hebben wil len steunen. den haag gpd Het ministerie van justitie gaat onderzoeken of procu reur-generaal D. Steenhuis als adviseur van het advies bureau Bakkenist betrokken is bij adviezen die het bu reau aan het departement en het openbaar ministerie geeft over automatisering. Steenhuis is hiervoor binnen het OM verantwoordelijk. Steenhuis is ambtelijk betrok ken bij informatiseringsopdrachten, onder meer aan Bakkenist en dochterondernemingen als Consultdata. den haag anp iets uit de losse hand te zeggen. Ik wacht eerst maar de reactie van minister Sorgdrager van justitie af. Alle feiten moeten eerst maar eens op een rijtje worden gezet, de zaak is zo ge compliceerd." Ook D66 blijft nog voorzich tig. Woordvoerster Scheltema wil eerst het onderzoek afwach ten alvorens conclusies over Steenhuis te trekken. Voor de grootste oppositiepartij CDA lijkt er wat betreft belangenver strengeling niet langer meer Het bekend worden gisteren van deze relatie heeft vooral bij regeringspartij PvdA tot gefron ste wenkbrauwen geleid. Vol gens woordvoerder Van Heemst was het voor Steenhuis 'al windkracht 7, maar als de feiten kloppen is het nu windkracht 9 geworden'. Coalitiegenoot WD houdt zich nog wat op de vlakte. Woordvoerder Korthals: „Ik vind het linke soep om nu al sprake van schijn. Maar conclu sies trekken laat woordvoerder Koekkoek vooralsnog aan mi nister Sorgdrager over. Steenhuis ligt als adviseur van Bakkenist al onder vuur in ver band met de grote problemen tussen politie en justitie in Gro ningen. Het bureau deed in op dracht van minister Sorgdrager onderzoek naar de verstoorde bestuurlijke verhoudingen al daar. De vernietigende conclusies van Bakkenist vooral in de rich ting van de politie leidden vorig week tot het vertrek van korpschef J. Veenstra. De ver antwoordelijke ministers Sorg drager en Dijkstal (binnenland se zaken) en de Tweede Kamer wisten lange tijd niets af van de bijbaan van Steenhuis. Toen dat uitkwam, gaf minister Sorgdra ger voormalig voorzitter van de Tweede Kamer Dolman op dracht te onderzoeken of Steen huis zich schuldig heeft ge maakt aan belangenverstrenge ling. Sorgdrager vindt dat Bak kenist het Groninger onderzoek nooit had mogen krijgen, ver klaarde ze donderdag in de Tweede Kamer. Steenhuis ontkent in alle toonaarden dat er sprake is van belangenverstrengeling. Hij ver klaarde donderdag geen enkele bemoeienis te hebben gehad met het Groninger rapport. Dit zal ook blijken uit het onder zoek van Dolman, aldus de pro cureur. Bakkenist kwam gisteren met een verklaring dat afspraken verhinderen dat Steenhuis be trokken wordt bij besluiten waarbij het bureau één van de gegadigden is voor een project. Die afspraken gelden ook voor Consultdata. Cel en tbs voor brandstichter Schilderswijk doorvoede man. Een situatie die in Turkije anders zou zijn, zo klinkt het later in de huiska mer. Zelfs de doorgaans zeer sta biele Selim, woordvoerder van de familie, laat zijn emoties vol ledig de vrije loop. „Het liefst hadden we gehad dat hij in het openbaar was terechtgesteld of in Turkije was berecht. Maar dat kon allemaal niet. Dan kun je als overheid natuurlijk ook nog levenslang vragen. Dit lijkt toch op een soort van betaalde vakantie." „Twintig jaar, pfff', scham pert Zeki. „Het is een uitnodi ging aan anderen om ook brand te stichten. Het is belachelijk. Hoe kun je twintig jaar geven voor zo'n verschrikkelijke daad? Uitleg over het feit dat een eveneens geëiste tbs-maatregel ook tot een jarenlange verwijde ring uit de maatschappij kan leiden, wil Zeki in zijn opwin ding niet horen. Dat uit de rapportage van het Pieter Baan Centrum naar vo ren is gekomen dat de verdach te minder toerekeningsvatbaar was tijdens zijn daad, kan er bij de familie Kösedag niet in. „Hij is niet gek. fuist hij heeft maan denlang ons en de politie in de waan gelaten. Dat kun je niet als je gek bent." Het is enkele uren na de zitting waarin de brandstichter van de Frans Halsstraat zich bij de Haagse rechtbank heeft moeten verantwoorden voor zijn daad. Het is in het huis van Zeki Köse dag een komen en gaan van Turkse mannen. In zijkamertjes verblijven de vrouwen en kinde ren. De woede overheerst nog steeds in deze woning. „Waar om is er maar twintig jaar ge- eist?", vraagt een radeloze Zeki zich af. In de ochtenduren heeft de man die vorig jaar zijn vrouw en vijf kinderen verloor bij de dra matische brand in de Schilders wijk, op last van rechtbankvoor zitter mr. M. Tan-de Sonnaville de publieke tribune moeten verlaten. Tot tweemaal toe stortte de woedende familie zich tegen het glas van de bo ven de rechtszaal gelegen ruim te. Zeki wilde per se naar de zit ting waar de verdachte, een neef van hem, terechtstond. Het was hem van meerdere kanten afgeraden. „Maar Zeki wilde de confrontatie. Hij was niet te houden", aldus zijn familiele den. De vader van vijf kinderen zei zelf te hopen dat hij een broodmagere neef zou aantref fen, maar hij zag daar een wel- den haag gpd De zestigste verjaardag van ko ningin Beatrix is een privé feest, dat slechts een publieke uitstra ling heeft 'daar waar het niet anders kan'. De stad wordt voor het intieme partijtje met 160 gasten twee dagen 'bezet', maar de kans dat de Amsterdammers een glimp opvangen van de in ternationale gasten is erg klein. Vaststaat dat dertien 'ge kroonde hoofden' Beatrix ko men gelukwensen: koning Al- bert en koningin Paola van Bel gië, Carl Gustav en Silvia van Zweden, Juan Carlos I en Sofia van Spanje, Margrethe en prins Henrik van Denemarken, Ha- rald V en Sonja van Noorwegen, groothertog Jean en Joséphine- Charlotte van Luxemburg en Hans Adam van Liechtenstein, die zonder zijn vrouw Marie komt. Opvallend is dat het meest bevriende koninklijk paar, ko ning Hoessein en koningin Noor uit Jordanië, niet op het feest komen. Wel zenden zij een afgevaardigde. De afwezigheid van koningin Elizabeth uit Groot-Brittannië wekt minder verbazing. De Britse vorstin is niet zo gek op feestjes en stuurt hoogstwaarschijnlijk prins Charles naar Amsterdam. Ook directe familieleden van Beatrix en Claus zijn uitgeno digd, onder wie alle kinderen van de prinsessen Irene, Mar griet en Christina. Voor eventu ele aanhang van de prinsen geldt het hofprotocol. Zo kan prins Maurits openlijk pronken met zijn kersverse verloofde Marilène van den Broek, terwijl kroonprins Willem-Alexander zich niet officieel met zijn vrien din Emily Bremers mag verto nen. Niet uitgesloten is dat zij zaterdagavond wel op het bal op het Paleis op de Dam ver schijnt. Datzelfde geldt voor Laurentien Brinkhorst, de doch ter van D66-Europarlementariër Laurens-Jan Brinkhorst, die ver kering heef: met prins Constan- tijn. Ingewijden verwachten zelfs de ex-man van prinses Ire ne, Carel Hugo de Bourbon Par ma, met wie de koningin nog een vriendschappelijke relatie onderhoudt. Uitgesloten is dat Jorge Guillermo, de voormalig echtgenoot van prinses Christi na, op de dansvloer verschijnt. Of het bal van Beatrix tevens een huwelijksmarkt wordt voor troonopvolgers die nog vrijgezel zijn, is duister. De jonge genera tie verkiest misschien 'een con currerend feest dat elders in Eu ropa plaalsvindt', aldus een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst. Of de meest be geerde vrijgezelle kroonprinses, de 20-jarige Victoria van Zwe den, naar Amsterdam komt, is dus ook onzeker. Volgens PvdA-voorzitter Karin Adelmund wil GroenLinks van twee walletjes eten. foto cpd rob keeris amsterdam anp DESIGNCENTRUM PvdA-voorzitter Adelmund ver wijt de partijen aan de linkerzij de van het politieke spectrum, GroenLinks en de SP, een 'ge makzuchtige' manier van oppo sitie voeren. Op het congres waar de PvdA gisteren en vandaag het verkie zingsprogramma en de kandi datenlijst voor de Tweede-Ka merverkiezingen vaststelt, ver weet zij met name GroenLinks- leider Rosenmöller van twee walletjes te willen eten. In een poging wat meer stem men te winnen uit het politieke centrum, is GroenLinks niet meer tegen alles wat met markt te maken heeft. De overheid is voor de partij van Rosenmöller niet langer heilig. GroenLinks schiet daarmee onder de duiven van de PvdA. Daar staat tegen over dat Rosenmöller de PvdA vaak neerzet als een neo-libera- le club die zwaar onder de knoet van de WD zit. Als de regering gevolg had ge geven aan de roep om hogere uitkeringen en tal van andere wensen van GroenLinks en SP, dan was het de afgelopen vier jaar verkeerd afgelopen, meent Adelmund. D66 en CDA bleven opmerkelijk genoeg vrijwel van kritiek verschoond. Adelmund verweet de WD voornamelijk te veel afhankelijk te zijn van de ideeën van partijleider Bolke- stein. Los van de debatten in de zaal gonsde het in de wandel gangen van de opmerkingen over het krantenartikel waarin de Kamerleden Duivesteijn, Van der Ploeg en Oudkerk kritiek ui ten op fractievoorzitter Wallage. Die zou te strak leiding geven en te weinig ruimte laten voor het persoonlijke initiatief van de individuele Kamerleden. Premier Kok, tevens partijlei der van de PvdA, nam Wallage in bescherming. Hij zei blij te zijn dat de huidige fractievoor zitter er nog een periode aan vast wil plakken. leiden cees van hoore Het door het ministerie van financiën in 1991 ver nietigde archief van de Deutsche Revisions- und Treuhand AG was belangrijk voor het steekproe- venonderzoek naar in de oorlog geroofde kunst. Dat zegt drs. R. Ekkart, directeur van de Rijk- dienst voor Kunsthistorische Documentatie en voorzitter van de begeleidingscommissie 'Steek- proevenonderzoek NK-collectie'. Dit steekproe- venonderzoek wordt momenteel door de Inspec tie Cultuurbezit in Den Haag uitgevoerd. Blijkens een onlangs gevonden brief van de Deutsche Revisions und Treuhand (DRT) van 5 februari 1941 aan het Stedelijk Museum De La kenhal in Leiden moesten musea hun joodse kunstbezit en ander 'vijandelijk vermogen' tij dens de Duitse bezetting aan de Treuhand mel den. De tekst van de brief luidt: „Zoals ons werd medegedeeld, is in Uw museum een aantal schil derijen uit het bezit van de ongeveer twee jaar ge leden naar Londen geëmigreerde Dr. Alfons Jaffé in bewaring gegeven, schilderijen die volgens ver ordening 26/40, paragraaf 7(1) bij ons moeten worden aangemeld." De Duitsers confisceerden in 1941 de collectie van de joodse Dr. Alfons Jaffé, die bestond uit zo'n 79 waardevolle zeventiende- eeuwse schilderijen, waaronder werken van Al- bert Cuyp. Adriaan van Ostade en Jan van Goyen. Ekkart: „Het Instituut Collectie Nederland be heert thans nog zo'n 4.000 kunstwerken waarvan de herkomst niet of niet helemaal bekend is. Daaronder bevinden zich zo'n 1.600 schilderijen. Die schilderijen zijn destijds uit Duitsland terug gehaald door de Stichting Nederlands Kunstbezit en naderhand door de Dienst Verspreide Rijkscol lecties verdeeld over de Nederlandse musea. In het huidige 'Steekproevenonderzoek NK-collec tie' wordt getracht de herkomst van de schilderij en alsnog te achterhalen. Voor dat onderzoek was het DRT-archief zeker van belang." „Hoe belangrijk dat DRT-archief was, kan ik op dit moment niet inschatten. Maar het is zo dat deze vernietiging betekent dat we de zaak toch niet meer voor honderd procent compleet heb ben. Kijk. wanneer het om een bekende schilde rijenroof gaat, zoals die van Jaffé, zijn veel docu menten van de DRT wel veiwerkt in de dossiers van de Stichting Nederlands Kunstbezit, de in stantie die vlak na de oorlog de geroofde werken in Duitsland heeft opgespoord. Maar je weet nu niet meer of die stichting misschien toch iets over het hoofd heeft gezien. Door de vernietiging van het DRT-archief kunnen we niet meer alle bron nen naast elkaar leggen", aldus Ekkart. GERUND- ROTTERDAM 0104117781)

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3