Stekken is een sport Winterbloeiers mooi van kleur >k Tuinieren Vraag en antwoord ©AC 17 JANUAR11998 GREET BUCHNER bn (inter is de tijd om te dro- van al het plezier dat de ien ons volgend jaar weer nbezorgen. Een van mijn tste pleziertjes is telkens liet om vanuit bijna niets: een |je, een stekje, een takje, hele plant tevoorschijn te ikomen; Het nemen van noemde winterstek reken iktot deze simpele vreug- van de tuinliefhebber. w rwat is winterstek dan ven je hoort zoveel over stek- 1 nu zomerstek, stekjes die het >nc ralop water doen, anderen uitend in luchtige grond, en het moeilijk te maken is er nog bladstek en stengelstek. ekeer hebben we het uit end over winterstek, een de allermakkelijkste manie- om te stekken. Bovendien het meestal. is nu, na half januari, de al- este tijd voor winterstek. De iken zijn dan volledig in rust iet hout is uitgerijpt. Maar teens de planten waarvan we met redelijk succes winter stek kunnen nemen. Dat zijn er nogal wat: de Buddleja of vlin derstruik, het Chinees klokje, de Deutzia, winterjasmijn oftewel lasminum nudiflorum, Ribes, druif, Taxodium. Waarschijnlijk zijn het er nog wel meer, maar met deze heb ik het met succes geprobeerd. Waarom nemen we winterstek van deze struiken en niet zo merstek? Omdat de winterstek makkelijk wortelt, mits we goed uitgerijpt hout gebruiken en dat vinden we pas midwinter. Voor al dit jaar mogen we niet te vroeg winterstek snijden omdat de late vochtige periode na een hittegolf veel struiken lang door heeft laten groeien. De takken zijn dus pas laat in het seizoen verhout, zoals men dat noemt. Maar nu, na half januari is het zover. Nu gaan we met een snoei- schaar in de hand de tuin in en kijken we van welke struiken we graag jonge planten willen kwe ken, hetzij voor eigen gebruik, hetzij als leuk weggevertje. Van de takken die we willen stekken snijden we het bovenste deel van ongeveer 25 cm af, liefst vlak onder een knop, daar zit immers het meeste reserve- voedsel en dat hebben we nodig voor de vorming van wortels. Voelen we aan het bovenste stukje van onze pas gesneden tak dan ontdekken we meestal dat het nog een klein beetje zacht aanvoelt. Dus knippen we het af. Over het algemeen gaat er rond 5 cm af van de pas ge sneden stek. Als we zo de tuin doorgaan met begerige blik en een snoei- schaar dan houden we op het laatst een handjevol met takjes in onze hand. Dorre takjes, dat wel, maar in gedachten zien we al wat eruit voort zal komen. Al leen hoe bereiken we dat? De praktijk wijst uit dat we de stek ken bij niet-vriezend weer meteen in de grond kunnen stoppen, op een beschutte plek. En dan het liefst op het Noor den, omdat er bij voorkeur geen ochtendzon op mag schijnen. We stoppen de takjes bijna tot aan de top in rulle grond. Offi cieel moet er een derde uitste ken, maar iets dieper mag ook. Mocht het vriezen als we net stekken hebben geoogst, geen nood, dan kunnen ze tijdelijk in de koelkast op het allerkoudste plekje worden bewaard. En nu is het afwachten en dagen tel len. Pas eind maart kunnen de stekken voorzichtig worden uit gegraven om te zien wat ze ge daan hebben. Mijn ervaring is dat twee van de drie worteltjes hebben gemaakt. Die worden dus verder verzorgd. Ze gaan weer voor twee derde deel de grond in, in een goed voedzaam mengsel en op een mooi be schut plekje. In de loop van het voorjaar ko men er kleine blaadjes aan. Bij droogte de grond vochtig hou den en pas in de herfst uitgra ven. Maar dan hebben we ook weer een aantal hele mooie jon ge struiken. Éium nudiflorum of win- eHtm jsmijn is een struik met ie slappe takken. Al in de- iber kunnen de eerste ster- LEli mige, vrolijk gele bloempjes omen. Ze lijken op die van amerplant jasmijn, maar ias geuren ze niet. Dat is ook [nodig, want ze zijn voor inplanting niet afhankelijk insectenbezoek. Iedere tak I de grond raakt maakt wor- Zou winterjasmijn de kans dan werd het binnen de tste keren een grote, warrige De struik is op allerlei ma an orfien te leiden, horizontaal gseen hek of de hoogte in, meen paal, een klimrek of gevel. Door hem na de i. die afhankelijk van de stwel tot in maart kan du- flink terug te snoeien, is de ntgoed in toom te houden, [kleine donkergroene, ge ilde blad dat zich in april houwt is heel sierlijk. De iel hoeft niet onder snoeien ijden, want de bloemknop- nvorden pas in de zomer De winterjasmijn bloeit met gele bloemetjes. aangelegd. Wanneer een blok vormig gesnoeide struik tegen een gevel wordt geleid is het tij dens de bloei een opvallend ge zicht. Pluk eens-een paar takken om ze in een vaas te zetten. Een andere vroegere bloeier is Mahonia, een plant uit de Ber beris- of zuurbesfamilie. Beide families hebben opvallend ge kleurd hout. Wanneer een tak of een wortel wordt doorgesneden is deze diepgeel. Deze planten leverden vroeger stoffen voor de verfindustrie. Mahonia is er in verschillende soorten. Er zijn la gere bodembedekkers als Ma honia aquifolium, waarvan 'Apollo' een zeer rijkbloeiende vorm is (april). De stompe bloempluimen geuren heerlijk. 'Apollo' wordt niet hoger dan 80 cm, groeit breeduit, en heeft ge- stekeld blad dat in de herfst mooi oranjerood kleurt. Maho nia japonica 'Hilvernant' wordt veel hoger, tot 150 cm, en is dan ook geschikter als solitairstruik. De lange, samengestelde blade ren geven deze soort een mooie vorm. De bloemtrossen zijn eveneens langgerekt en ver schijnen januari-februari. Een prachtige struik is ook Ma honia x media 'Winter Sun', die zijn naam eer aandoet met een volmaakte krans opstaande, fel gele bloempluimen die wel 35 cm lang zijn en al voor de win ter beginnen te bloeien. De toverhazelaar of Hamamelis is een laag vertakkende struik tot kleine boom die in Neder land in de jaren vijftig erg popu lair was, en sinds enige tijd be zig aan een come-back. Als de struiken in de late winter in bloei komen levert dat een bij zondere aanblik op en op zach te dagen een heerlijke geur. Het meest zie je Hamamelis x inter media 'Pallida' (januari:februa- ri), een zwavelgeel bloeiende soort en 'Westerstede' (februari maart), die heldergeel bloeit. Maar er zijn er ook met anders gekleurde bloemen. 'Jelena' heeft bloemen die van koper kleurig oranje tot okergeel ver kleuren (december-januari) en 'Diane' (februari), de meest rood bloeiende. KJ. Schuitema uit Hiliegom boekt geen best resultaat met zijn groenten in een tuin op zo genoemde geestgrond. Er zijn adviezen om kalk dan wel kali te geven en niets is zo gevaarlijk als bemestings adviezen uit het losse handje. Dat wordt meestal iets van het water in de sloot. Als het mijn tuin zou zijn dan zou ik een grondonderzoek la ten houden voor een keer. Dat geeft uitsluitsel over de hoeveel heid mineralen in de grond. Zo wel van kalk als van kali, twee zeer verschillende stoffen. Kali is een zeer belangrijke voe dingsstof, vooral nodig voor de wortelvorming, kalk daarente gen is een meer algemene voe dingsstof, ook belangrijk met het oog op de zuurgraad, de Ph- waarde, die in een tuin onge veer 6 moet zijn. Lager noemen we zuur, hoger basisch, De zuurgraad is gemakkelijk zelf te meten met lakmoespapier of iets van dien aard. Er is van alles iri de handel. En in elk geval be ginnen met een eigen compost- hoop, zodat er steeds goede grond om aan te vullen is. Even tueel compost bestellen. Ja, dat is inderdaad een pro bleem bij de familie Gijsman in Leiden. De boerenkool heeft elk jaar meer last van witte vlieg. Mijn allereerste veronderstelling is dat er te veel stikstofmest (N) is gegeven. Dat vraagt om onge dierte. En is de grond luchtig genoeg? Compost doet wonde ren, boerenkool heeft in tegen stelling tot de meeste andere koolsoorten weinig mest nodig. Dus zuinig met mest, royaal met compost. Mochten er toch nog witte vliegen komen, ge bruik dan Ecostyle, momenteel vrijwel in elk goed tuincentrum te koop. Ook Oostindische kers en afrikanen tussen de planten houden de witte vlieg tegen. Bo vendien kan men zelf brandne- telgier maken: flinke bos netels in een emmer water. Na vier dagen spuiten, maar wel een tijd elke dag herhalen, want de vliegen komen zo weer terug. Ook de middelen Spruzit en Plantschoon moeten om de vijf dagen worden gespoten totdat de kwaal over is. oud blad ruimen, takken snoeien, stenen schrobben, plannen maken, kortom het is altijd goed weer voor uw tuin en... garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar 1 S D T R 0 0 1 M 2 P A E T V A E T 3 R P U H N T E R 4 K U A P 1 E Z L 5 P 0 I S N T E R 6 G B U E U R T N 7 B Z A R IJ N A K 8 E P A R V A A T 9 K E R N 0 0 E S 10 K L R 0 G N T A 11 L D E N S K E R 12 D R E 0 E 0 N M 13 K B L R E A E D 14 P A N S S D E R PGAVE OPLOSSING HAAT ^ep op elke regel de letters die samen het woord vor- en dat overeenkomt met de nschrijving. De resterende let- 'svormen van boven naar be ton en van links naar rechts f|i citaat. Waterdamp; 2. aardappel; 3. artuig; 4. bedehuisje; 5. aan- 'akbiljet; 6. wijk; 7. veldhospi- J';8.gereed; 9. waterplantje; "aardkluit; 11filosoof; 12. peiling in de slaap; 13. herbedekking; 14. tekengerei. KRUISWOORDRAADSEL ster-gage kog-l-rui in-mes-lk --hagel-- leut-reep o-me-pp-r buur-ergo --siena-- g--ent-ld oot-g-kea dras-emir HEINZ ,,Het stuit me tegen de borst om hier aan te bellen", verklaarde de burge meester. „Bommel heeft niet eens zijn kukel laten meten. Hij zit daar maar aan zijn haard en denkt alleen maar aan eten en drinken..." Op dat mo ment werd er een venster opengewor pen en de bediende Joost stak zijn hoofd naar buiten. „Excuseer!" riep hij met heldere stem door de schemering. „Heer Olivier zag u passeren en nu laat hij wagen of u soms trek heeft in een bordje soep. Het is maar een eenvou dige maaltijd, maar dat komt van de noodtoestand, als ik zo vrij mag zijn." Nu, de beide heren lieten zich geen twee keer noden en zo kon men hen later aan de gedekte tafel zien zitten. „Het gevaar is geweken", verklaarde heer Bommel desgevraagd. „Ik weet niet waarom en bescheidenheid ge biedt mij te zwijgen, niet waar, jonge vriend? Misschien kan jij uiüeggen wat er allemaal gebeurd is..." Tom Poes deed zijn best. Hij vertelde alles wat er in de kelder was voorgevallen en hij besloot met heer Ollie's heldendaad. „Hij dacht zichzelf op te offeren", zei hij. „Maar inplaats van giftige stoffen bevatte die tank een soort petroleum. Daar zwom die droon in rond omdat hij niet tegen gewone lucht kon. Toen WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm HET WEER DOOR JAN VISSER De luchtdrukverdeling is aan het veranderen. De komende dagen speelt een^actief Atlantisch lagedrukgebied de eer ste viool, vanaf m'idden volgende week gaat de zaak op slot. Een hogedrukgebied boven Europa's westrand zet een nieuw dependance op boven Scandinavië. Dit systeem neemt sterk in betekenis toe. De druk loopt in de noordelij ke landen op tot ruim 1040 hPa. Het hogedrukgebied doet depressies uitwijken via IJsland naar Spitsbergen. Verder is er boven de Balkan nog een ander lagedrukgebied actief maar dat systeem vormt voor ons geen bedreiging. De hogedrukontwikkelingen hebben tot gevolg dat de wind via het noorden naar het oosten gaat en dat heeft in deze tijd van het jaar kouder weer tot gevolg. Volop vriezen gaat het evenwel niet omdat er simpelweg onvoldoende kou in het achterland aanwezig is. Desalniettemin wordt het vanaf midden volgende week licht winters met in de nacht en ochtend temperaturen iets onder nul. Vandaag is het tijdens de ochtend op de meeste plaatsen droog met enkele opklaringen. Daarna meer bewolking en later kans op een bui of wat regen. De temperaturen lopen op tot 7 graden en de wind neemt aan de kust toe tot krachtig, in het Waddengebied hard, uit het westen. Mor gen in de loop van de dag regen en een uit zuidelijke rich tingen aantrekkende wind. De temperaturen komen over dag uit op 5 graden, 's avonds is een tijdelijk verzachting mogelijk. Afhankelijk van de baan van de depressie kan het op maandag flink gaan waaien uit het westen tot noordwes ten. Tijdens het afgelopen etmaal zijn er rijkelijk buien geval len, vooral in de kustgebieden. In Bloemendaal viel over dag 8 mm. Meer landinwaarts waren de neerslaghoeveel heden veel bescheidener van omvang. Schiphol kwam niet verder dan 2 mm. De temperaturen liepen op tot om streeks 8 graden en de wind was aan de kust krachtig uit het noordwesten. er zuurstof bij kwam ontplofte hij dan ook en nu zullen we nooit weten wat die droon voor iemand was." Hij zweeg en nu heerste er een poosje stil te. „Toch begrijp ik het niet", mompel de de burgemeester tenslotte. „Waar om hebben die andere dronen geen wraak genomen? Ze zijn weggevlogen, dat heb ik duidelijk gezien? Waarom?" „Een kwestie van kukel, denk ik", zei heer Bommel met een stille glimlach. „Als heer heb ik bewezen tot dingen in staat te zijn, die boven het denken uit gaan. Een droon meer of minder komt er niet op aan, als er maar kukel is, als iemand begrijpt wat ik bedoel..." KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd sneeuw, langs de zuidwestkust mogelijk ook regen. Middagtempera- tuur langs de kust rond het vriespunt, in het bin nenland dalend naar -8 graden. Zweden: Wisselend bewolkt en af en toe sneeuw, zaterdag ook nog kans op regen. Middagtemperatuur daalt en loopt zondag uiteen van -10 in het noorden tot 1 in het zuiden. Denemarken: Zaterdag stevige noord westenwind. Verder wisse lend bewolkt en enkele buien, zaterdag met sneeuw Middagtempera tuur iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag perioden met zon, met name in Engeland In Schotland en Ierland af en toe regen. Zondag overal enige tijd regen, later op de dag in de Schotse hooglanden ook sneeuw. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 3 graden op de Schotse Hoogvlakte tot 9 in Ierland. België en Luxemburg: Zaterdag nog een enkele bui, maar ook af en toe zon. Zondag meest bewolkt en later op de dag regen. Middagtempera tuur rond 5 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag geregeld zon en meest droog. Zondag bewolkt en geruime tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Portugal: Perioden met zon, maar in het noorden ook enkele buien. Middagtemperatuur rond 15 graden. Madeira: Perioden met zon en droog Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Spanje: In het noorden enkele regen- en on weersbuien, met zondag langs de Golf van Biskaje mogelijk een harde wind. El ders flinke zonnige perioden. Middag temperatuur rond 13 graden, langs de zuidelijke costa's ongeveer 19. Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middag temperatuur ongeveer 20 graden, in het zuiden nog iets hoger. Geregeld zon. maar zaterdag ook kans op een bui. Middagtemperati veer 16 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag misschien nog een lokale bui. Verder meest droog en zonnige perio den. Een groot deel van de dag een ste vige Mistral Zondag vanuit het westen bewolkt, gevolgd door regen. Middag temperatuur tussen 9 en 14 graden. Mallorca en Ibiza: Zaterdag afnemende wind en perioden met zon. Zondag ook vrij rustig weer. Middagtemperatuur circa 16 graden. Italië: Zaterdag enkele regen- en onweersbui en, in het noorden later op de dag droog en zon. Zondag trekken de buien ook in het zuiden weg. In het noorden zondag eerst wat zon, later op de dag regen. Middagtemperatuur rond 6 graden in het noorden en 14 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zaterdag eerst nog even een stevige wind en enkele buien. Later op de dag zon, en ook zondag geregeld zon. Tem peratuur op de eilanden rond 13 graden. Malta: Zaterdag enkele regen- en onweersbui en. Zondag droger en veel zon. Middag temperatuur circa 15 graden Griekenland en Kreta: Zonnige perioden. Zaterdag in het wes ten en op Kreta kans op een bui. Zondag op meer plaatsen buien. Maxima onge veer 14 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog Al leen op Cyprus kans op een bui. Mid dagtemperatuur tussen 12 en 16 gra- Duitsland: Zaterdag eerst nog enkele buien (vooral in het noorden), maar later op de dag meer zon. Zondag eerst zon In de mid dag en avond van het westen uit be wolkt, gevolgd door regen Middagtem peratuur omstreeks 4 graden. Zwitserland: Zaterdag droog en zonnige perioden. Zondag vanuit het westen bewolkt en sneeuw. Vooral later op de dag mogelijk zware sneeuwval. Middagtemperatuur in het dal rond 4 graden, zaterdag in Lo carno mogelijk 10 graden. Oostenrijk: Zaterdag geleidelijk droog en af en toe zon. Zondag eerst zonnige perioden, la ter op de dag meer bewolking en sneeuw. Maxima circa 3 graden. Polen: Wisselend bewolkt en enkele buien, tus sendoor ook zon. Middagtemperatuur rond 3 graden. Zondagochtend in het zuiden en oosten kans op mist. Tsjechië en Slowakije: In de loop van zaterdag droog en zonni ge perioden. Zondag eerst mist, daarna af en toe zon. Tegen de avond meer be wolking. Maxima rond 4 graden. Hongarije: Zaterdag een enkele bui en weinig zon. Zondag eerst mist, later perioden met zon. Temperatuur 's middags rond 5 graden. ZONDAG 18 JANUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 08.39 Zon onder 17.01 Maanop 23.27 Maan onder 11.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.18 19.24 06.51 18.57 Laag 03.00» 15.15 02.41 14.56 MAANDAG 19 JANUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 08.38 Zon onder 17 02 Maanop 00.00 Maan onder 11.25 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.55» 20.10 07 28 «23.43 Laag 03.04 15.45 02.45 15.26 onge- Weerrapporten 16 januari 19 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Boedapest 8ordeau* Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenlurt Kopenhagen licht bew. regenbui" Luiemburg regen w 10 18 6 0 0 Zurich regen Bangkok licht bew. Buenos Aires onbew. Casablanca lichl bew Johannesburg halt bew. Los Angeles zwaar bew New Orleans onbew. Tel Aviv

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37