t >PORT Het leven lacht 3arry Opdam toe 'Je bent als scheidsrechter altijd de gebeten hond' IRDAG 17 JANUARI 1998 Het leven lacht Barry Opdam toe en Opdam lacht vrolijk terug. De voetballer uit Lisse heeft na een periode van blessureleed weer een basisplaats bij AZ. En trainen en spelen bij titelkandidaat nummer één in de eerste divisie.is voor de bescheiden Opdam nog altijd een beetje feest. „Als ik de namen zie waar ik tussen loop, dan ben ik blij dat ik speel. Maar ik zie mezelf niet als een Pipo die mee mag doen." Het pad dat hij in het profvoetbal bewandelt, is voorlopig geplaveid met rozenblaadjes. Met zijn club AZ staat hij een straatlengte voor op de concurrentie en de vaste plek als linksback lijkt voorlopig voor hem weggelegd. „Het kan een heel mooi jaar worden. Een mijlpaal in mijn carrière. Ik ben nog nooit met de senioren kampioen geworden. De laatste keer was met FC Lisse in de BI." Barry Opdam schiet veelvuldig in de lach in het Lissese wegrestaurant 'De Engel' en heeft daar alle reden toe. Opdam geniet van de vakantie („ook al heb ik de mooiste baan ter wereld"), die de winterstop auto matisch brengt. Pas half februari begint de competitie weer. Volgende week moet hij zich wel weer in Alkmaar melden voor de training. Maar ook die zijn een feest voor Opdam. „Ik leer zo veel van Wim van Hanegem. Ik mag blij zijn als ik twee stap pen vooruit kan denken en nog weet wat er twee stappen eerder is gebeurd. Maar hij kijkt zo veel verder en onthoudt alles. Als je hem vraagt naar een wedstrijd tus sen Feyenoord en Twente van vier jaar ge leden weet hij alle spelsituaties nog. Hij doet ook nog wel eens mee. Als je ziet wat hij allemaal doet met een bal. En alles met buitenkant voet he'. Mooi vind ik dat. Af en toe heeft hij ook verhalen over vroeger. Prachtig is dat. Ik moet altijd wel om hem lachen, maar hij kan ook met harde hand regeren. Veel mensen kennen één kant van hem: die van droogkloot. Maar hij heeft ook een heel gevoelige kant. Bij AZ loopt er een geestelijk gehandicapt jonge tje, Klaas, rond en daar gaat hij heel tof mee om. Hij geeft hem een shirtje en een jackie van AZ en dat ventje is dolblij. Als er een rondootje is en we komen er niet uit wie in het midden moet, vraagt hij het ge woon aan Klaas." Opdam maakte vorig seizoen de over stap naar AZ en dat moest een leerjaar worden. Het kwam er uiteindelijk op neer dat hij het grootste gedeelte van de wed strijden in de basis stond. Tussendoor ver lengde hij zijn contract tot het seizoen '99/2000. De supporters riepen hem uit tot beste nieuwkomer: 'rookie of the year'. „In het begin was er een groep van 28 spe lers, te veel voor e'e'n kleedkamer. Er stonden drie aparte stoeltjes in het mid den, waarvan eentje voor mij. Ze dachten ook: 'Who the hell is dat nu weer'. Toen ik in de basis kwam, ben ik van dat stoeltje afgegaan natuurlijk. Danny Hesp verhuis de naar de as. Het streelde me wel dat hij plaats moest maken voor mij. Aan de an dere kant: je moet mij niet in de as zetten. Alleen in de jeugd heb ik daar gespeeld." Met de ambitieuze club degradeerde hij wel. Hoe dat komt, is hem nog steeds een raadsel. „Ik heb er geen flauw idee van. Het was het jaar van de 1-0. We scoorden maar niet. Gelijk spelen in de eredivisie was een mooie ervaring, maar ik wil dat jaar toch zo snel mogelijk vergeten." Na het ontslag van trainer Theo Vonk, trok AZ flink wat spelers aan. Met Barry van Galen, Michel Langerak, Robert van der Weert en Fernando Ricksen werd er vooral gekocht voor de toekomst. Toch begon het seizoen met onrust in de Alk- maarderhout, toen Van Hanegem vijf spe lers verbande naar het tweede. Opdam zat wel bij de eerste achttien spelers. „Van Hanegem wilde met een bepaalde groep werken. Toen ik zo de lijst bekeek, zag ik er nint echt een linksback tussen staan. Het zag er dus goed uit voor mij." Opdam zette de lijn van voor de zomer door en kreeg in de voorbereiding het ver trouwen van zijn trainer. In de eerste wed strijd tegen Emmen ging het mis. „Ik wil de een bal wegtrappen en schopte vol te gen de onderkant van een schoen van een tegenstander. Mijn enkel was twee vuisten dik. Het duurde vijf a zes weken. Mijn concurrent (José Fortes Rodriguez red.) deed het goed en we wonnen steeds met 6-0 of 7-1. Ik zat met gemengde gevoelens op de tribune, maar ik snap dat je een elf tal dan niet gaat omgooien. Toen het wat stroever ging, kreeg ik een paar invalbeur ten en die heb ik goed aangegrepen. Ik ben alleen nog een beetje te onbesuisd en krijg daardoor te veel gele kaarten. Na mijn eerste wedstrijd in de basis liep ik ge lijk tegen een schorsing aan. Zat ik weer op de tribune. Maar ja, toen kreeg Fortes een rode kaart en vijf wedstrijden schor sing. Dat is pech voor hem, maar voorlo pig speel ik. Ik heb ook het voordeel dat hij rechtsbenig is en ik links. Hij moet toch steeds eerst de bal voor zijn goede been leggen en ik niet." AZ moet kampioen worden en voldoet aan die verwachting. Het gat met naaste volger TOP/Oss bedraagt tien punten. Na het winnen van de eerste periode was er geen feest in Alkmaar. „Onze doelen lig gen hoger dan een periodetitel. Van Galen was er zich niet eens van bewust. Het zegt hem ook niets. Bij ADO Den Haag is dat wel anders. Toen zij de tweede periode wonnen, zag ik Pim Langeveld met een dikke sigaar in de dug-out zitten. Dat is ook wel mooi." Waar de grenzen van Opdam liggen, weet de Lissenaar zelf niet. Dat hij opvalt is een ding wat zeker is. Tegen Cambuur zei een verslaggever van SBS6, dat de uit zendrechten van de Totodivisie bezit: 'Het wordt tijd voor Opdam'. „Zo'n opmerking is leuk, maar er komt ook een keer kritiek. Ik vind het belangrijker wat Van Hanegem van mij vindt. Ik ben blij dat ik speel, zeker als je de namen in het veld ziet. Daar loop ik tussen. Voorlopig ben ik waterdrager en geen steunpilaar. Iedereen wil weten hoe hoog hij kan komen, maar er komt een hoop geluk bij kijken. Van Hanegem zei voor de televisie dat de ploeg pas op vijftig procent van zijn mogelijkheden zit. Nou, dacht ik, dat zal voor mij ook wel gelden dan. Ik denk niet veel na over waar ik kan komen in het voetbal. Maar als ik ooit zo goed wordt als Van Galen, ben ik niet bang voor de toekomst." Zoeterwoudenaar Aad van der Velde naar Nagano voor vrouwentoernooi shorttrack Zijn zoon Peter won goud in Calgary. Tien jaar later debuteert Aad van der Velde zelf op Olympische Winterspelen. In het Japanse Nagano, dat volgende maand even de hoofdstad is van het Land van de Rijzende Zon. De 61-jarige Zoeterwoudenaar is door de Internatio nal Skating Union (ISU) aangewezen als hoofdscheidsrechter voor het short- tracktoernooi van de vrouwen. Een eer volle uitverkiezing, zo vindt ook de man wiens curriculum vitae al vele interna tionale kampioenschappen telt. „Je moet de verantwoordelijkheid niet alleen aan kunnen, maar ook willen n De kleine huiskamer aan de Hoge Rijndijk straalt rust uit. Alleen hét fraai gekleurde bord aan de schoorsteen en een grootfor maat foto aan de wand domineren in de ruimte. Op de één staat een vrijwel onher kenbare schaatser afgedrukt. 'Peter van der Velde. Wereldkampioen shorttrack 1988', zo luidt de verklarende tekst in de stenen rand. De ander toont twee trotse ouders aan de zijde van de voormalige shorttracktopper. Ze staan beide symbool voor de passie, die in huize Van der Velde heerst. Het is de wijze waarop Aad van der Vel de spreekt, die doet vermoeden hoe de ge boren en getogen Zoeterwoudenaar zich als topscheidsrechter op het ijs opstelt: recht door zee, geduldig en vastberaden. „Dat moet ook wel", beaamt de man, die 15 jaar geleden door de KNSB werd voor gedragen voor de internationale scheids- rechterlijst van de ISU. „Want de belangen zijn tegenwoordig zo groot. Een gouden medaille op de Olympische Spelen is ge middeld genomen zo'n 40.000 gulden waard. Neem de Koreanen, die krijgen daar bovenop nog eens hun hele leven lang 3000 dollar per maand. Dat zijn dan zo de bedragen die je hoort. Als scheids rechter moet je daarom letten op je integ riteit. Zo kreeg ik vorig jaar een uitnodi ging van de Chinese delegatie om aan een diner deel te nemen. Op dat soort mo menten moet je dus voorzichtig zijn, want je krijgt direct vingers op je gericht." Van der Velde, die zelf korte tijd aan schaatswedstrijden op gewestelijk niveau deelnam, raakte in de zeventiger jaren aanvankelijk alleen geïnteresseerd in het trainerschap. Pas toen zijn zoon Peter van de buitenring naar de shorttrackovaal overstapte, kreeg hij de drang om ook een jurydiploma te halen. Inmiddels heeft de Aad v. wijze i der Velde: „Je wordt als hoofdscheidsrechter doorgaans in de roomboter gebraden. Je hoeft n in spreken al voordat je bent uitgepraat." Zoeterwoudenaar een indrukwekkende staat van dienst opgebouwd. Hij is een vaste waarde binnen de landelijke techni sche commissie van de KNSB,'betrokken bij de samenstelling van de Europese wedstrijdkalender en lid van het project Baanbeveiliging. Op zijn visitekaartje staat vetgedrukt: 'Shorttrack speedskating. Aad J.M. van der Velde, ISU-referee. Member of the Technical Committee.' In die onbe taalde functie leidde hij het shorttrack- toernooi van de Universiade (Spanje, 1995) en maakte hij onder meer wereld kampioenschappen mee in Amsterdam (1990), Denver (1992), Gjövik en Zoeter- meer (beide 1995), Den Haag (1996), Mar quette en Seoul (beide 1997). Begin vorige maand acteerde Van der Velde als hoofdscheidsrechter tijdens de vijfde wedstrijd van de World Ranking Competition in het Japanse Nobeyama. De doorgewinterde Nederlander nam aansluitend een kijkje in de White Ring: het olympische shorttrackstadion. Alleen al de vorm van het gebouw, dat doet den ken aan een grote boerenkaas met daarop de vijf beroemde ringen, zou de Neder landse equipe moeten inspireren tot aan sprekende prestaties. „Alles ziet er perfect uit en er is nu al geen kaart meer te krij gen. In Aziatische landen zijn ze stapelgek op shorttrack." Van der Velde liet maar meteen zijn maten opmeten om in febru ari goed in de officiële kleding te passen. Hij is ervan overtuigd dat dan bijna alles in Nagano goed geregeld is. „Je wordt als hoofdscheidsrechter doorgaans in de roomboter gebraden. Je hoeft maar om iets te vragen en het is er bij wijze van spreken al voordat je bent uitgepraat. Vaak wel een hoop poespas hoor. Een dagvergoeding oké, maar een auto met chauffeur zoals in Amerika... Nee, daar ben ik te bescheiden voor." Er zijn ook zaken waar Van der Velde te genop ziet. Zo maakte hij in Nagano al kennis met de mensen waarmee hij moet gaan samenwerken. „Een Noor, een Itali aan, een Amerikaan en een Japanner. Ik sta straks midden op het ijs met twee as sistent-scheidsrechters. De overige twee zitten op een soort hoge tennisstoel zodat ze de wedstrijden van bovenaf kunnen be kijken. Echt discussiëren wordt een pro bleem, want die Japanner spreekt bijna geen woord Engels. Terwijl toch in de re glementen staat, dat Engels de voertaal is. Maar hij speelt een thuiswedstrijd en dus kan ik niet om hem heen. In Korea heb ik dat al eens meegemaakt. Dan staan ze maar te lachen en te knikken, maar er ge beurt vervolgens niets." Van der Velde krijgt net als de enige an dere Nederlandse scheidsrechter in Naga no, Heerenvener Volkert Brouwer (lange- baan) de kans om de openingsceremonie mee te maken. Daarna begint het voor werk voor 'zijn' toernooi. Een hoofd scheidsrechter heeft vandaag de dag op vele terreinen verantwoordelijkheden. „Ik draag bijvoorbeeld ook de zorg voor het transport, de behuizing, het eten en het drinken van de deelneemsters. Ik vind dat zelf erg ver gaan, maai' goed. Daarnaast moet ik controleren of de juryleden en de rijders gerechtigd zijn door middel van paspoortcontrole. Ook moet ik naar alle veiligheidsaspecten op de baan kijken, af spraken met de ijsmeester maken, over trainingsschema's beslissen, de team- leadersmeeting en de dopingcontrole or ganiseren, de officiële loting voorzitten en aan de ISU rapporteren." Vorig weekeinde kon Van der Velde al even warmdraaien tijdens het NK short track in Zoetermeer. Komend weekeinde volgt een tweede routineklus op het ijs in Boedapest, waar het EK verreden wordt. Hoewel nuchterheid een duidelijke karak tertrek van de Zoeterwoudenaar is, geeft hij op aangeven van zijn vrouw toe, dat Nagano toch wat extra spanning bij hem oproept. „De hele wereld kijkt immers straks naar je. In de huiskamer krijgt men de wedstrijdbeelden drie, vier keer in slowmotion voorgeschoteld. En jij moet op het ijs in een split second de beslissin gen nemen. Dat is een brok uitdaging. Achteraf zal ik de laatste zijn die z'n onge lijk niet toegeeft. Maar door dat directe handelen ben je als scheidsrechter wel al tijd de gebeten hond. Toch neem ik alleen een pijnlijke beslissing als ik ergens hele maal zeker van ben. Bij twijfel krijgt de sporter het voordeel. Zo hoort het naar mijn mening." Plaspil Arme Yuan Yuan. Op last van haar coach, ongetivijfeld een kolos van sumoworstelomvang, had. ze 26 ampullen in haar kof fer gepropt, waarvan de helft ge vuld met groeihormoon. De flesjes bevonden zich in een thermoskan. Een thermoskan? Je vraagt je af welke discussie daaraan vooraf is gegaan. De zwemster: „Zal ik het dan maar weer in een oude sok verstoppen?"De coach: Stom rund, denk jij soms dat ze achterlijk zijn, daar in Austra lië?" Zwemster: „Geëerde coach, ik zou het niet durven in uw aanwezigheid te denken.. Ik zwem slechts.Coach: Heb jij thuis nog een oud rood boekje? De grqte Mao was gelukkig zo lang van stof, dat we gered zijn als we er één hoofdstuk uit scheuren. "Zwemster: „Mao vind ik niet om door te komen, zeer hooggeplaatste. Ik heb wel alles van Suske en Wiske.Coach: „Die jeugd ook, van tegenwoor dig!" Zwemster: Wat nu, zwem- geleerde?" Coach: „Een thermos kan dan maar. Dertien ampullen, wat moest één klein zwemstertje als Yuan Yuan met al dat spul? Zou ze die allemaal met haar brinta hebben weggekauwd, had ze op zeker de 50 km zeezwem- men gewonnen en onderweg nog een haai ofl 7 opgevreten, maar het geval wil dat dit onderdeel niet bestaat en dat Yuan Yuan specialiste is op de 100 meter schoolslag: één ampul, een halve desnoods, was genoeg geweest voor goud, zilveren brons. Ik vrees daarom dat ze 'geflikt' is, vandaar de eerste zinarme Yuan Yuan. (Op de etiketten stond met koeienletters dat de flesjes somatropin bevatten, groeihormoon dus - en had het er nou nog in het Chinees ge staan, nee hoor, in het Engels, Frans, Russisch, braille, Spaans en Duits. Kortom, dat arme kind was kennelijk aan de beurt en is als bliksemafleider gebruikt Wat ook opviel in Perth was de medaille van Marcel Wouda. Nog nooit had een Nederlandse zwemmer een medaille behaald tot van de week eerst Pieter van den Hoogenband met brons uit het water stapte en Wouda een dag later met zilver. Openingsvraag op de radio aan Wouda: Tegenvaller Vraag op tv: „Je was er zo dicht bij, jammer hé?" Radiovraagaan de coach van Wouda: „Hoe verwerk je deze enorme teleurstelling?" In plaats van de verslaggevers een hersenschudding te verko pen (hebben 'we' eindelijk me dailles, staat ons de kleur weer niet aan) ging Wouda zelf een potje mee lopen mokken en klaagde ook steen en been dat het niet gelukt was. 'tls wél gelukt, zou ik zeggen, zilver, prachtig! Je kunt natuurlijk ook zeggen dat het een pré voor een sporter is, dat zijn ambities nog verder reiken dan de tiveede plaats. Dat bleek drie kwartier later, toen Wouda nog vol van woede over de gemiste kans (zijn woorden, niet de mijne) de achtemolging inzette op de 4 x 200 meter esta fette. Weer zilver. Ik zag de race op Eurosport en ik durf te beweren dat de viermaal 200 meter zwemmen uitkijken op Euro sport een grotere aanslag op je gezondheid is dan de viermaal 200 meter desnoods in je ééntje (Eurosport zendt het zwemmen uit met tivee commentatoren die in een Parijse studio zó zitten te blèren dat zelfs de zwemmers in Perth er last van hebben, ik zag er al twee met oordopjes in door het water crawlen.) De vraag voor wie Yuan Yuan als bliksemafleider fungeerde, is inmiddels ook beantivoord. Meteen begrepen we hoe het kwam dat de Chinezen zo lang zaam zwommen, soms wel tien tellen boven hun persoonlijke records. Plaspillen! Om het gebruik van doping te maskeren, alleen je gaat er verschrikkelijk veel van plassen, op de gekste momenten. (In de Noordzee overvalt mij dat ook wel eens, de zee is toch al vervuild, dus vooruit maar. Ik doe dan heel bekwaam net alsof ik gewoon druk aan het zwem men ben, maar dat valt niet mee. Hard zwemmen kun je wel vergeten in die houding.) *4 Frank Snoeks is verslagge- ïpflvi ver van SÜ&1». Studio |§0V^> Sport Hl

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23