u Eén locatie loor Chinees hemapark' Bomvolle scholen: Montessori is weer in Doolhof voorloper van uitbreiding Keukenhof AUTO RIALTO Leiden Regio Naar de sneeuw? IRDAG 17 JANUARI 1998 CHEF* JAN PREENEN. 071-5356414 PLV -CHEF ERNA STRAATSAAA. 071-5356437 fubliekswandeling' in parkbos «MOND' en bei latsvai parkbos 'Huys te Warmont' wordt zondagmiddag 18 ja- iari een 'publiekswandeling' gehouden, die ongeveer twee uur beslag neemt. De wandeling is georganiseerd door de IVN, de leniging voor milieu-educatie. Gidsen van deze vereniging rgen voor de begeleiding. Het vertrek is om 14.00 uur bij het jangshek van de hoofdingang aan de Herenweg 139. Deelna- kost een gulden. Leden van Het Zuidhollands Landschap, chting Huys te Warmont en inwoners van Warmond hebben atis toegang. rpend laargj wasi' rmeet iet du de voo ent \etenneerse wethouder reageert op kritiek je kot kateri :h een ir het themapark Sweet Lake China is geen andere 'kdan de Zoetermeerse Driemanspolder denkbaar. Zo jeert wethouder H. Oosterop-van Leussen op uitlatin- ïvan gedeputeerde J. Heijkoop. Die wil de polder niet offeren aan het themapark en heeft aangeboden een dere, wél geschikte plek te zoeken. Het is de bedoeling eerste tin het park de Chinese cultuur en historische gebeur- tissen, onder andere aan de hand van miniatuurge in beeld worden gebracht. iwen- illie 'a beslot ac ^rmeer wim koevoet e nietl om te beslt uitlatingen van CDA'er Heij- komen op een gevoelig lent. De Zoetermeerse ge- enteraad heeft onlangs het besluit over het project imen, een zogeheten voor- lingsbesluit. Dit en andere luiten moeten ter goedkeu- worden voorgelegd aan de vincie. I'ethouder Oosterop: ,,De Heijkoop is voorbarig. Wij iben op 2 februari overleg gedeputeerde staten over meer Sweet Lake China, ïmer dat hij, zonder goed ge- irmeerd te zijn, al bezwaren to eldkundigmaakt." olgens de wethouder zijn er ar twee mogelijkheden: of ;t Lake China komt in de emanspolder of het project dt afgeblazen. „Niet eens eer omdat ik aan die locatie ht, maar omdat de Chinese itiefnemers, die ^oor alle ;n opdraaien, na een lang- ige zoektocht in onder ande- evoot m •e was fn opleu SIe synod hebh ,i(|i cbber ;rstaai w op der Dik, za i dekt ,6| jdje lit. De sndj |g[ re Duitsland, Arnhem en de provincie Brabant in deze Zoe termeerse polder zijn uitgeko men. Zij vinden - net als ik - dat de Driemanspolder vanwege de ligging, nabij de A4, de A12 en de spoorlijn, de ideale plek is. Sweet Lake China is een mooie aanzet voor een verdere invul ling van dit gebied, waarvan de natuurwaarden met dit plan juist in stand kunnen worden gehouden." (ZpCL) Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 54 17 493 'School moet tegenwoordig een deel van de opvoedkundige taak overnemen en Montessori is daar geknipt voor' Zet een schoolgebouw neer, schroef er een bordje 'Montessori' op, en het zit binnen de kortste keren vol. Montessori is in. Weliswaar niet als in de jaren tachtig, toen de leerkrachten bij wijze van spreken niet aan waren te slepen. Maar wel erg populair bij de drukke ouders van de bewust gewenste kindertjes van nu. In Leiden en directe omstreken staan drie overvolle Montessori- basisscholen. Eentje met een leerlingenstop. Eentje met een ontmoedigingsbeleid. En een derde die het eigenlijk ook wel mooi vindt zo. Een verkenning. Lachsalvo's vullen de klasloka len van de Elckerlyc. De juffen van de Leiderdorpse basis school geven 'lesjes' in het typi sche Montessorimateriaal: tel- stokken, kraaltjes, schuurpa pieren letters. De leerlingen vervullen hun opdrachten on der grote hilariteit. Want van avond zitten niet de kinderen zelf op de kleinmodel stoeltjes, maar hun ouders. Het is hun jaarlijkse cursusdag, en ze zijn van heinde en verre toege stroomd om wat meer te horen over het materiaal waar hun kroost dagelijks mee werkt. Ze wagen de juffen de oren van het hoofd. „Dat gepriegel met die telkraaltjes, worden sommi ge kinderen daar niet helemaal iebelig van?" De juf ontkent het niet. „Maar dat zijn dan ook meteen de kinderen die sneller uit hun hoofd leren rekenen. En dat is alleen maar goed, toch?" Een moeder zucht iet wat jaloers als de bel gaat. 2e denkt terug aan de eindeloze staartdelingen uit haar eigen schooltijd. „Saai! Dit is toch veel leuker?" Ouders op bijles in de Elckerlyc Montessori-school. „Dit is toch veel leuker dan vroeger bij ons op school?" Maar het zijn niet alleen de hulpmiddelen die het Montes- sori-onderwijs onderscheiden van de rest. Zoals nu de ouders in een kring om de juf heen zit ten, dat is normaal gesproken uit den boze. Op een gewone schooldag zien de klassen er heel anders uit. Elk kind is dan voor zichzelf bezig met z'n ei gen taak. De een ligt op de grond cijferkaarten te ordenen, de ander zit aan een tafeltje let ters in te kleuren. En de juf ze telt niet als een matriarch ach ter haar bureau, maar is ergens midden in die opvallend rusti ge chaos met een kind aan het werk. Kindgericht „Juist door die individuele aan pak heeft het Montessori-on- derwijs een hoge vlucht geno men", zegt directeur W. Laar van de Apolloschool in Leiden. „Iedereen vindt dat zijn kind heel belangrijk is. De mensen willen daarom heel graag 'kind gericht' onderwijs." Montessori als dé onderwijs vorm van de moderne mens? Twee zojuist bijgeschoolde en nog wat napratende Elckerlyc - vaders bouwen deze gedachte wat verder uit. „In deze tijd, waarin de ouders vaak allebei werken, wordt er meer van de scholen gewaagd dan alleen het aanleren van rekenen en taal. Ze moeten een deel van de opvoedkundige taak overne men. En Montessori is daar ge knipt voor." En dan zijn er ook nog de prak tische voordelen. De term 'ach terbankgeneratie' valt. „In Montessorischolen blijven de kinderen automatisch over. De ouders kunnen hun kroost dus 's morgens afleveren en 's mid dags weer oppikken. Montessorischolen staan ech ter niet op elke straathoek. Kin deren van ouders die bewust voor dit onderwijs hebben ge kozen, moeten daarom vaak met de auto naar school. Van de 424 leerlingen van de open bare Montessorischool in Oegstgeest bijvoorbeeld komen er 127 uit andere gemeenten. Nu is dat toevallig voor deze school niet zo'n probleem, om dat hij pal naast een grote par keerplaats staat. Maar andere scholen, zoals de Elckerlyc, hebben om deze reden een niet zo soepele relatie met de buurt. Maar er zijn meer problemen. Ongewenste gevolgen van het succes. Voorzitter R. de Jongh FOTO DICKHOOEWONING van de Nederlandse Montesso ri Vereniging: „De groei wordt op een aantal plaatsen geremd door het gebrek aan ruimte. HetMontessori-onderwijs heeft nu eenmaal wat meer op pervlakte nodig. En omdat veel scholen niet kunnen uitbrei den, moeten ze met wachtlijs ten werken." Verbouwing De drie Montessorischolen in en rond Leiden zitten inder daad bomvol. Elckerlyc heeft dan nog de luxe dat het geen openbare school is, en dus kan zeggen: tot hier en niet verder. De school ondergaat binnen kort een grondige verbouwing. Daarmee krijgt het schoolge bouw - voor zover dat nu is te overzien - zijn definitieve vorm. Met precies genoeg plaats voor het huidige aantal leerlingen, en niet meer. Dat ligt anders voor de scholen in Leiden en Oegstgeest. Dat zijn openbare scholen en die mogen geen leerlingenstop af kondigen. Bovendien hebben zij ook veel 'gewone' leerlingen, die eenvoudigweg in de buurt wonen. Directeur Laar van de Apolloschool: „Wij zijn eigen lijk een combinatie van een re- gioschool en een buurtschool. Vanwege de groei werken we al met noodlokalen. We weigeren geen kinderen, omdat dat niet mag. Maar we wijzen de ouders wel op de buitenproportioneel grote klassen. Gemiddeld zitten bij ons 32 kinderen in een klas. Andere scholen zeggen wel eens: dat is toch helemaal niet zo veel, maar voor Montessori- onderwijs is het dat wel. Onze lokalen zijn naar de standaard normen gebouwd, terwijl ons soort onderwijs meer ruimte per kind vraagt. Ze zitten niet allemaal in een rijtje aan tafel tjes." Voor de school in Oegst geest geldt een zelfde verhaal. CITO-toets Van de terugloop die onlangs in de media werd gemeld, mer ken de drie scholen niets. Ou ders zouden hun kinderen als ze in de hoogste groepen ko men, van school halen omdat ze bang zijn dat ze niet goed scoren bij de CITO-toets. Maar al zeggen de drie direc teuren dat daar op hun school geen sprake van is, tijdens de ouderavond in de Elckerlyc sij pelt wel iets van die angst door. Als de juf toont met wat voor bijzonder telmateriaal de kin deren in de hoogste groepen het wat ingewikkelder reken werk beoefenen, vraagt een moeder zich hardop af hoe haar kroost de overgang zal be leven naar het abstractere, 'ma- thematischer' rekenwerk op de middelbare school. Voortgezet Montessori-onderwijs is er im mers nauwelijks, dus de meeste kinderen zullen doorstromen naar het reguliere onderwijs. „Kijk", antwoordt de juf gerust stellend. „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de kinderen over veertig jaar nog met be hulp van dit materiaal rekenen. Het is alleen maar bedoeld als hulpmiddel, niet meer." hdtnl is 2098 en een historisch lerlegde ambtenaar bij de neente Leiden bedenkt zich het precies 102 jaar geleden lalde grote Leidse psycho- gRené Diekstra van zijn istuk viel. Hij legt dat voor iburgemeester en wethou- sen er wordt besloten om ideDiekstraweg een monu- ntop te richten voor deze otheid. De gemeente schrijft iprijsvraag uit, en kunste- rs slaan aan het fantaseren ze beroemde psycholoog oi in een beeld kunnen van één komt met een plan voor levensgroot spiekbriefje, de er met een lege sokkel. Een 023-1 de houdt het neutraal en wil 07i i raon een grote stapel boeken 07,1 en. Nummer vier komt met jqtot i! ®en van een sofa en num- 07! 'vijf met een grote koptele- ENTlti D. iromeen koptelefoon? Tsja, werden aan het eind van de eeuw regelmatig ge- ii om naar muziek te luiste- •En de buurt heeft geen be- tegen het ontwerp. We igvwri ven toch niet per se het ge- hetaW pellende hoofd van onze rbet* séin brons te gieten en op natuurstenen sokkel te "sen, zo verdedigt de cul- SSETTtt wethouder het ontwerp, wordt dus de koptelefoon, .is 1998 en hef is precies 402 8e'e(ten dat de grote land- 'Psschilder Jan van Goyen ir. Cu* (iden werd geboren. Een oie aanleiding voor een mo- 10Uf,f nent op de Jan van Goyen- imiale uit de inzendingen bij de wraag wordt een ontwerp i[een zeven meter hoge gan der gekozen. Waarom? dat ze in de tijd van Van met ganzenveren schre- en omdat cultuurwethou- Alexander Pechtold een "zen kop wat al te oubollig dfeti r jensda' 'Loyen schilderde met pen- landschappen met zware «nluchten. Hij was tijdens 'leven al bijzonder populair Afdiende veel geld, wat hij jegens allemaal weer kwijt toe in de windhandel in tul- tollen. Een penseel of een of desnoods een bloem bak met een paar tulpen. Er is van alles te bedenken wat op een eenvoudige manier met de schilder te verbinden is, zonder dat je meteen een borstbeeld hoeft op te richten. Maar ja, wie denkt daar zo snel aan? Dus wordt het de veer. Arme Jan. Alsof hij nooit verder is gekomen dan wat armetierige kindertekenihgetjes. V erkiezingskoorts De verkiezingskoorts is eindelijk uitgebroken in Leiden. De lijst trekker van D66 bijvoorbeeld, Alexander Pechtold, is al gesig naleerd op de markt, waar hij kort na de jaarwisseling als een soort studentikoze Henk Bin nendijk de klanten lastig viel met allerlei indringende vragen. „Mag ik u vraag stellen? Mag dat ook een persoonlijke vraag zijn? Hebt u goede voorne mens? En zijn daar ook voorne mens bij die de stad Leiden be treffen?" U begrijpt, verbijste ring alom. En D66 is bepaald niet de enige partij met verhoging. De SP lijdt al meer dan een maand aan schriftelijke-vragendiarree en PvdA-lijsttrekker Ron Hille- brand zegt sinds een paar we ken beurtelings dat de WD- standpunten onaanvaardbaar zijn, maar dat GroenLinks hem ook niet helemaal bevalt. De li beralen, intussen, houden hun kruit droog tot 1 februari. Want dan pas begint hun campagne. De kleine partijen zullen hard moeten schreeuwen. Want die worden door de zogenoemde 'grote vijf' effectief uitgesloten van alle gezamenlijke campag ne-activiteiten. Je kunt per slot van rekening als politicus van een grote partij niet met al die onbetekenende Klein Duimpjes in gesprek gaan. Dat geeft maar verwarring. (Al is het natuurlijk wel zo dat een van die zogehe ten grote vijf straks een Klein Duimpje kan zijn, maar dat is van later zorg.) Het was in deze sfeer van broe derlijke en zusterlijke genegen heid, dat burgemeester en wet houders van Leiden de ingeving hadden om een voorstel te pre senteren voor een proef met vrije sluitingstijden in de hore VooRVElMSIBkm yg Tem/EhJYierp/ei/fflZ' LISSE PAUL VAN DER KOOU De Keukenhofbezoeker krijgt dit voorjaar al een klein voor proefje van de uitbreiding, die in het jubileumjaar 1999 offi cieel wordt geopend. Het voor proefje bestaat uit een 1200 vierkante meter groot doolhof, gevormd door ruim 500 taxus sen. Tezamen vormen die naaldboompjes een 600 meter lange, twee meter hoge haag. Verder moet er nog het nodi ge gebeuren in de vier hectare grote uitbreiding die gepland is tussen Keukenhof en de rand weg rond Lisse. Op papier is de tuin, die in lente én zomer moet gaan bloeien, keurig uitgete kend. Het is de bedoeling dat de uitbreiding een 'polderachtige' ca. En er meteen maar bij te zeggen, dat die proef nog op 1 maart van het jaar Onzes Heren 1998 van start moest gaan. Want anders zouden zij elkaar licht het verwijt kunnen maken hete hangijzers over de verkie zingen te willen heentillen. En zulke bloemrijke verwijten ko men in campagnetijd hard aan. Maar in verkiezingstijd, zo bleek, is de fractiediscipline vol ledig zoek. Geen enkele partij volgde het college en binnen de partijen bleken individuele raadsleden er plotseling ook een mening op na te houden. De burgemeester nam openlijk af stand van het standpunt van 'zijn' wethouders en een ambte naar waagde het zelfs op zijn beurt weer afstand te nemen van het standpunt van 'zijn' burgemeester. Onder het toeziend oog van tientallen horecabazen werd het een echte verkiezingstombola. De WD wilde de vrije sluitings tijden nog vrijer, het CDA wilde meer duidelijkheid, LWG/De Groenen eiste vooral een gezel lige proef en PvdA en D66 wa TEKENING AAAARTEN WOLTERINK ren innerlijk verdeeld. En dus gebeurde er niks. Goe- koop mocht zijn voorstel weer in zijn tas stoppen. En stelde zichzelf de onmogelijke opgave in een maand alle partijen ach ter één voorstel te krijgen. Waarbij hij opnieuw vergat dat het verkiezingstijd is. Hij kan het beter na 4 maart nog eens een keer proberen. Misschien dat de rijen dan weer een tijdje gesloten zijn. RUUD SEP EN AAP RIETVELD Grand Hotel Huis ter Duin in de prijzen NOORDWUK Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk heeft gisteravond in de Wintertuin van collega Hotels van Oranje de Promo- tieprijs 1997 van de WV en de Noordwijkse onderne mersvereniging (NOV) in de wacht gesleept. Wethouder V. Salman overhandigde de bij de prijs behorende Zilve ren Vuurtoren aan commer cieel directeur Stokkermans. Huis ter Duin kreeg de on derscheiding vanwege het herbergen van de Eurotop en de veelvuldige bezoeken van het Nederlands voetbalelftal aan het hotel. Samen met Huis ter Duin waren Vereni ging de oude dorpskern, de Noordwijk Space Expo, de Elotels van Oranje en Jaap Hoogeveen genomineerd voor de prijs. De WV en de NOV reiken elk jaar de Promotieprijs uit aan bedrijven, verenigingen of personen die de beste pro motie voor Noordwijk heb ben bedreven. bloementuin wordt, die min of meer moet overlopen in de om liggende bollenvelden. In de noordoosthoek komen de oude duinen terug. Daar naast verschijnt een tuin met oudere soorten tulpen, op de ouderwetse manier geplant: in rechte bedjes, omzoomd door buxushagen. Aan de zuidwest kant wil Keukenhof-directeur H. Koster een bijzonder stukje pol der creëren, met een molen, sloten, bruggetjes en schelpen paden. Ook komen daar veldjes met tulpen, narcissen en hya cinten die genoemd zijn naar koningen, presidenten en ande rehoogwaardigheidsbekleders. De eikenhaag rond de centra le laan staat er inmiddels. En de duinen zijn grofweg aangelegd, al moet er nog wel een water partij bijkomen. Aan de beschoeiing annex be dijking rond de grenssloot wordt momenteel druk gewerkt. Ook tijdens de lente-openstel ling, zal er worden doorgewerkt, maar storen mag het werk de bezoekers niet. Echte bouw werkzaamheden - bijvoorbeeld voor het centrale paviljoen - be ginnen dan ook pas in het na jaar. In dat paviljoen komt een 1800 vierkante meter grote ex positieruimte, een 800 vierkante meter groot restaurant met ter ras op het zuiden en een infor- uimte. Centraal in het paviljoen staat een rond, twee verdiepin gen hoog torentje met lift. Als bloemblaadjes zijn de daken er omheen gegroepeerd: smal en hoog beginnend bij het centrale torentje en breed en laag eindi gend aan de uiteinden. Koster denkt dat het paviljoen net klaar zal zijn voor de zomer- opening van volgend jaar, op 19 augustus. „Voor de voorjaars opening redden we het niet. Het werk moet nog worden aanbe steed. Er is alleen nog maar een voorlopig ontwerp. Het doolhof ligt mooi op schema. Het straatwerk krijgt al vorm en is met een breedte van anderhalve meter berekend op rolstoelers. De taxussen zijn aangekocht en worden voor 1 maart geplant. De Keukenhofdi recteur ziet het doolhof als een attractie voor 'de jeugd van nu en de jeugd van vroeger'. „We breien langzaam aan toch al wat meer speelelementen in het park", meldt de directeur. „Zoals de speelbrug, wat speel toestellen en de dierenweide. Maar we willen geen attracties die lawaai maken of veel ener gie kosten." Ook ouderen zien uit naar het doolhof, merkt hij uit de vele vragen naade nieuwe attractie. „Sinds we de plannen voorzich tig bekend hebben gemaakt, vragen mensen steeds waar-ie blijft. Het wordt dan ook de eer ste in de streek." Huur een 8 persoonsbus 7 dagen voor: f 1 59,-per dag Alle kilometers vrij en inclusief BTW en inzittendenverzekering. Bel gratis voor meer informatie: 0800-0996686 r n ski-boxen, sneeuwkettingen en allesdragers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15