Hervormd synodelid met een rooms loopje I It Kerk Samenleving ZATERDAG 17 JANUAR11998 rERD REDACTIE DICK VAt^DER PLAS.I Dominee Bernard Luttikhuis verlaat de classis Leiden Pul J JL %J remg [gen De hervormde synode wisselt om de vijfjaar compleet van samenstelling. „Vijftien afgevaardigden worden jaarlijks door het riool gespoeld", omschrijft Luttikhuis plastisch. De kerkvergadering is zo samengesteld dat de helft van de leden bestaat uit dominees, en de andere helft volgens een bepaalde verdeelsleutel uit ouderlingen, diakenen en kerkvoogden. De classis Leiden - die wordt gevormd door de centrumgemeente Leiden en een aantal hervonnde gemeenten uit de directe omgeving - stond vijfjaar geleden op het rooster om een predikant aan de synode te leveren. Luttikhuis had een speciale reden om zich als kandidaat te melden. „Bij het maken van mijn dissertatie heb ik me destijds nogal beziggehouden met handelingen van synoden en synodale besluitvorming. En als je dan met het papier bezig bent geweest, heb je ook wel een beetje smaak in de werkelijkheid. Toen het studiewerk was afgerond had ik de neiging om te zeggen: nu ook eens de praktijk." En die viel hem niet tegen. „Je schijnt het nauwelijks te mogen zeggen, maar ik vond het zelfs leuk. Zijn termijn liep per 1 januari van dit jaar af. Enkele maanden eerder, in september 1997, werd hij beroepen door de hervormde gemeente Haarlem. „Puur toeval, maar voor mij niet onprettig natuurlijk. Het is wel gezond om je aandacht helemaal vrij te hebben voor een nieuwe gemeente." Pompen of verzuipen De weg die Luttikhuis heeft afgelegd naar het lidmaatschap van de hervormde synode is op z'n minst een merkwaardige te noemen. De telg uit een rooms-katholieke familie van metaalwarenfabrikanten in Abcoude kreeg een klassieke 'roomse' opvoeding, met alle functies die daarbij horen. De eerste welbewuste blik over de schutting van het kerkelijk erf dateert van rond zijn zestiende jaar. „Toen ben ik actief geweest in een kamp waar kindertjes in de laatste saaie vakantieweek zoet moesten worden gehouden. Ventje van zestien houdt orde over ventjes van tien. Het was een klusje van pompen of verzuipen. We pompten samen en we verzopen net niet, en aan zoiets hou je vrienden over." Die vrienden zaten op een hervormd jongerenkoor en zij nodigden Luttikhuis uit om eens een avond te komen luisteren. „Toen ik liet weten dat ik het mooi vond. zeiden ze gelijk tegen me: doe dan mee." Toen er daarna een jeugddienst moest worden voorbereid, was Luttikhuis ook van de partij. En ook de catechisatieuurtjes liet hij in een later stadium niet aan zich voorbij gaan. „Na zo'n jaar of twee constateerde ik dat ik eigenlijk gewoon in twee kerken actief was. Dat was soms wel eens rennen. Om tien uur de avonddienst in de hervormde kerk met het jongerenkoor, en dan gauw omkleden om als acoliet de nachtmis in de katholieke kerk bij te wonen." Toen zich bij hem het idee ontwikkelde om theologie te studeren, leidde die 'tweekerkelijkheid' tot een lastige afweging. „Waar moest ik dat gaan doen? Ik was me heel erg bewust van het feit dat het kiezen van een opleidingsplaats zijn invloed zou hebben op de weg die ik zou gaan. Nu kon ik die keuze nog een beetje uitstellen, want in Amsterdam kon je aan de gemeenteuniversiteit aan de Herengracht theologie studeren waarmee je de weg baande naar het hervormde predikantschap. En aan de Katholieke Theologische Hogeschool aan de Keizersgracht kon je datzelfde doen richting het priesterschap." Luttikhuis begon uiteindelijk aan de protestantse richting. „Ik weet nog wat de doorslag gaf. Ik had geen Grieks gehad tijdens mijn gymnasiumopleiding - alleen Latijn - en Grieks is noodzakelijk voor iemand die het Nieuwe Testament in de grondtaal wil lezen. Ik kreeg op de Universiteit van Amsterdam te horen: nou vriendje, dat wordt nog een hele klus, want je moet dat wel fatsoenlijk doen. En aan de Katholieke Theologische Hogeschool liet men sussend weten: nou, dat komt wel in orde. Toen heb ik voor de eerste gekozen. En dat zegt misschien ook iets over mezelf: als ik iets doe, wil ik het ook niet half doen. Als ik theologie studeer, doe ik dat niet omdat anderen vertellen dat het zus of zo zit, maar om het gereedschap te hebben om zelf je weg te zoeken en bij de bronnen te komen. En daar had ik Grieks voor nodig." Later realiseerde Luttikhuis zich dat deze afweging 'ten diepste' te maken heeft met de keuze tussen hervormd of rooms-katholiek. „Want het De misdienaar in hem treedt onbewust nog wel eens naar buiten. 'Jij loopt rooms', kreeg dominee Bernard Luttikhuis een tijdje geleden van een gemeentelid te horen. De Leiderdorpse predikant kan zich daar wel wat bij voorstellen. „Ik realiseer mij dat dat een deel van mijn oude opleiding is geweest. De pastoor leerde je om heel netjes te lopen - een beetje de schrijdende gang die je maakt als je bij een begrafenis voor de kist uit gaat." Het is één van de weinige dingen die de inmiddels 'door-en-door' protestante Luttikhuis aan zijn verleden herinnert. De vroegere misdienaar en acoliet maakte de afgelopen vijf jaar voor de classis Leiden deel uit van de 'Generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk'. Zijn vertrek uit de hoogste kerkvergadering valt toevalligerwijs samen met het afscheid van de Hervormde- Gereformeerde Kerkengemeenschap Leiderdorp. Vanaf 25 januari is Luttikhuis predikant van een hervormde wijkgemeente in het centrum van Haarlem. Dominee Bernard Luttikhuis: „Misschien Jat mijn overgrootvader, die hervormd was, toch ergens in de fami lie wat sporen van die eigenwijzigheid heeft achtergelaten." foto henk bouwman )L>tP CIC protestantisme heeft toch iets van: het kan honderd keer zo zijn dat anderen - een paus of bisschoppen of wie dan ook - je vertellen hoe het zit, als puntje bij paaltje komt zal een gelovige toch zijn eigen weg moeten gaan. Daar zat bij mij dus een stukje protestants gedrag in. Misschien dat mijn overgrootvader, die hervormd was, toch ergens in de familie wat sporen van die eigenwijzigheid heeft achtergelaten." Toch maakte Luttikhuis op dat moment nog geen definitieve keuze tussen de beide kerkgenootschappen. Hij ging als katholiek de studie in en deed - nadat hij aan de Universiteit van Amsterdam zijn kandidaats had gedaan - ook zijn kandidaats aan de Katholieke Theologische Hogeschool. „Dat kostte me wel wat extra studietijd, maar ik wilde die rooms-katholieke theologie ook van binnenuit kennen. En toen moest ik langzaam maar zeker in mezelf erkennen dat ik zoveel protestant was in mijn denken, dat daar mijn spoor lag. Toen vervolgens ook de gedachte aan een loopbaan als predikant begon te rijpen en te groeien, dacht ik: dan is het ook een zinnige zaak om de overschrijving van katholiek naar protestant te laten plaatsvinden." Ergens in dat proces dat zich afspeelde tussen zijn zestiende en zijn vijfentwintigste jaar had Luttikhuis al geloofsbelijdenis gedaan. Ook dat verliep allesbehalve op de gebruikelijke manier. Tijdens de catechisatielessen die hij met zijn vriendenclub volgde, stelde de predikant op een bepaald moment ook de belijdenisvragen aan de orde. „Daar heb ik zeer gespitst naar geluisterd en bij mezelf vastgesteld: wacht eens, daar kan ik ook als katholiek 'ja' op zeggen. Toen ben ik na de catechisatie naar de dominee gegaan en heb ik gevraagd: kan ik bij u belijdenis doen en katholiek blijven?" De dominee krabde eens nadenkend op zijn hoofd, legde de vraag voor aan de kerkenraad - die ook niet wist wat hij met dit verzoek aan moest - en stelde vervolgens voor de kwestie neer te leggen bij het Hervormd Rome Beraad. Na een halfjaar kwam het antwoord. 'De vraag die deze jongeman stelt kan kerkordelijk niet, maar hij heeft eigenlijk groot gelijk.' Hoewel de kerkorde er niet in voorzag, leek het het Beraad een 'voluit verantwoorde aangelegenheid' om de rooms-katholieke Luttikhuis in een protestantse kerk geloofsbelijdenis te laten doen. „Onder één voorwaarde: dat de gemeente goed duidelijk werd gemaakt waar we mee bezig waren. Anders zou dat verwarring scheppen. Toen hij uiteindelijk op zijn achttiende belijdenis deed, was de pastoor van de plaatselijke parochie als gast in de hervormde kerk aanwezig. Zijn predikantenloopbaan begon Luttikhuis in september 1984, in de hervormde gemeente van het Zeeuwse Kloetinge. Zeven jaar later verkaste hij naar Leiderdorp, waar hij voor het eerst in de praktijk kennismaakte met het Samen op Weg-proces. Hij was hier niet alleen actief voor de hervormde geloofsgemeenschap, maar ook voor de gereformeerden, waarmee gezamenlijk een 'kerkengemeenschap' wordt gevormd. Het samengaan van hervormden, gereformeerden en lutheranen was ook de constante factor in de vijfjaar dat hij deel uitmaakte van de hervormde synode. Een periode die Luttikhuis afsloot met een mijlpaal: het aannemen van de kerkorde, in feite de grondwet voor de toekomstige Verenigde Protestantse Kerk in Nederland. „Er is op dit terrein heel wat gebeurd, al lijkt het voor buitenstaanders allemaal heel traag te verlopen. Maar er zijn nu eenmaal twee wegen die je voor dit fusieproces kunt bewandelen. Ten eerste: gooi alles bij elkaar en zie daarna maar welke regelingen je ontwerpt en welke afspraken je maakt. En als tweede: maak eerst de afspraken en ga dan pas samen. De synode heeft gekozen voor de tweede weg. Sommigen menen nog steeds dat dat een onverstandige stap is geweest omdat die veel tijd kost. Zelf vind ik het de juiste gang van zaken. Ómdat de eerste weg in feite betekent dat je over de gemeenten heen walst. Een andere gedenkwaardige kwestie uit zijnp als synodelid noemt Luttjkhuis het zogenaam 1 homobesluit. „Ongeveer drie jaar geleden bet de zoveelste commissie zich over de plaats va homo's in de kerk. Daarbij werd geconstati in sommige gemeenten wél ruimte voor hem in andere niet - of op een zodanige manier dj zelf niet als ruimte ervoeren. Die zoveelste commissie had bedacht dat het dan maar zor zijn dat wanneer een homoseksueel in de ene gemeente niet aan het avondmaal kon gaan, maar een regeling moest worden gecreëerd dj een andere gemeente terecht kon. Dat was w bedoeld - het voorstel was mede ontworpend synodelid dat zelf homoseksueel was. Maargj de vergadering bleek dat het een spoor was d; niet moesten gaan. Want je spreekt daarmeet datje probleemgevallen maar elders moetdii Tot onze schrik en verbijstering besloot de vw het voorstel toch in stemming te brengen, eni een zeer nipte meerderheid werd het uiteindi aanvaard." Waarna in het land 'de storm opstak die je kot verwachten'. „En wij met een vreselijke kateri or h Daar raakte de synode op haar beurt toch een ik dc van slag van. Het moderamen (het dagelijks b pee red.) bedacht dat het goed zou zijn om in een volgende vergadering een verklaring af te geve 1 homo's volkomen geaccepteerd waren in de MI6- gemeenten. En toen was mijn zorg: als je zo'n dere verklaring de wereld laat ingaan kan de eerste jn I beste slimmerik roepen: eerst hebben jullie a jssf besloten en vervolgens hebben jullie 'b' beslot Dan kan je met elk van beiden op de loop. Toe ik in de synode gezegd: als je dan inderdaad a constateert dat je iets hebt gedaan wat je niet! moeten doen, moet je de moed hebben om te zeggen: we zitten fout en we nemen ons beslui ,n k terug. Ik weet nog dat op dat moment de voon mer van het moderamen daar niet zo blij mee was pnte vanwege het gezichtsverlies dat dat zou opleve ste Maar omdat ik merkte dat een heleboel synod-; 10tn( daar toch op mijn manier over dachten, hebbe ejdi] de zaak doorgezet.|uj(( [WC Instituut Een synodelid komt 'in aanraking met menset T jji hele andere hoeken van de kerk meeleven eni |ber sommige dingen een hele andere visie hebber gf van en mét die mensen leer je. Je leert verstaai jer hen beweegt. Dat geeft een andere visie op dei me De kerk verandert als het Nederlandse volk, ze )rm iemand eens tegen Luttikhuis. „Nooit in éénh e]d| Maar als je na twintig jaar de balans opmaakt,; f0|g( de opvattingen behoorlijk verschuiven. "De ontwikkeling van het kleiner worden van deke; »et volgens de predikant 'best nog wel een tijdje emi doorgaan'. „Statistieken wijzen dat ook uit. Dt rdt zal nóg meer dan nu het geval is, in een eer minderheidspositie terecht komen. Alleen het ht. verhaal dat Jezus te vertellen heeft - dat kan nk En dat duikt elke keer weer op. Wellicht in ami ten vormen, maar opduiken doet het." jge Onder vijftigers hoort Luttikhuis nog wel eens verhalen van 'voluit bitterheid over de kerk, he instituut, het dogmatisme waarmee ze zijn gro gebracht en de afkeer die ze daarvan hebben ontwikkeld'. „Zodra het woord 'kerk' klinkt lt een soort dogmatische rilling over hun ruggej dan is het over. Als je je oor te luister legt bij j( in de middelbare schoolleeftijd of bij jonge studenten, komt dat gewoon niet voor. Ik hoe laatst van een jongen die vertelde dat hij op school, het Stedelijk Gymnasium hier in Leii spreekbeurt had gehouden over, mind you, Ca1 Wat zijn klasgenoten buitengewoon interessari gevonden hebben. Een tweede voorbeeld van dat veranderendeI van de kerk komt van één van de studentenpa! tjs Leiden. Luttikhuis: „Die kunnen de meest interessante maatschappelijke thema's aansnij^, daar een avond over organiseren en er komt nauwelijks een sterveling. Maar wanneer zeea langs Nederlandse kloosters houden is er eenh groep studenten die enthousiast meeloopt. Erj op dit moment toch een generatie op die vrij onbevangen naar allerlei vormen van religiosirt se zoek gaat." di Leidsch Dagblad CHIliVlilV mm O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANN01898 ANNO 1973 Maandag 17 Januari NOORDWIJKERHOUT Gisteren deed zich een geval van diphtheritis, besmettelijke keelziekte, voor, met doodelijken afloop. HILLEGOM De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 December 1896: 4699 zielen. In 1897 zijn er geboren 206 en hebben zich alhier ge- 'vestigd 172 m. en 165 v., een toename van 543 zielen. In dat jaar zijn overleden 82 en hebben 149 m. en 136 v. de gemeente verlaten, te zamen 367. De bevolking is alzoo toegenomen met 176 mannen en vrouwen en bedraagt alsnu 4875 zielen. Er wer den 38 huwelijken voltrokken. RECHTBANK Een weduwe van 55 jaar, die de leer was toegedaan, dat het verkeerd is voor een mensch om alleen te zitten, had zich, evenwel zon der toestemming van den ambtenaar van den bur gerlijken stand een echtvriend gekozen. Deze scheen nogal schriel uitgevallen, want het mensch moest hem voor 4 per week den kost geven, het goed van hem naaien en stoppen, hetgeen te leelij ker was, omdat de man een aardig spaarpotje had, dat hij 's nachts onder zijn hoofdkussen verstopte. Op een gegeven oogenblik vond het vrouwtje den spaarpot, in casu een sigarenkoker met 275, en zonder te weten hoeveèl zij nam (want het mensch kon lezen noch schrijven) pakte zij 3 briefjes van 25, ging er met één naar den Lommerd om haar goed te lossen en... gooide de beide andere uit schrik, toen zij den man hoorde aankomen, in de kachel. De officier vorderde voor de vrouw drie maanden, in compensatie waarvoorde man beloof de haar te zullen trouwen, als ze uit de doos kwam. woensdag 17 januari LEIDEN Het is voor de bakker. De bewo ners van de Backer Korffstraat hebben hun boompjes. Ze zullen de komende lente kun nen gaan genieten van het uitbotten van hun "eigen" groen. Een tijd geleden hebben ze daar actie voor gevoerd. Gisteren en vandaag kwamen de mannen van de plantsoenen dienst die tot ieders plezier de boompjes in de trottoirbanden kwamen graven. De straat ziet er heel wat levendiger uit en dat wordt natuur lijk met iedere dag dat de lente naderbij komt beter. LEIDEN/AMSTERDAM De in Leiden gebo ren mevrouw E. van der Burg-Leusveld is gis teren in Amsterdam op 108-jarige leeftijd overleden. Zij was Nederlands oudste. Me vrouw Van der Burg werd toen zij honderdvier jaar was in een bejaardentehuis opgenomen, omdat haar oudste zoon haar toen niet meer kon verplegen. Hij overleed twee weken later. Ook haar vijf andere kinderen heeft mevrouw Van der Burg overleefd. Voor zover bekend is nu de Rotterdamse mevrouw J. Leeuwenburg- Hordijk met haar honderdzes jaren de oudste vrouw in ons land. LEIDEN De rotonde bij het Plesmanvia- duct aan het eind van het Stationsplein wordt een T-kruising, voorzien van.verkeerslichten. De Churchilllaan krijgt dit jaar op drie plaat sen verkeerslichten. Dat blijkt uit het versche nen investeringsprogramma, dat tegelijkertijd met de begroting zal worden behandeld. 023-5 de KANTOOR TELEFAX Rooseveltstraat82 071-5356356 Advertenties: Postadres: Postbus 54, Familieberichten: 2300 AB Leiden Redactie: 0] Hoofdredactie: Oi ABONNEESERVICE ADVERTENTIES jf, Abonnementen 071-5128030 Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot F Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: RUBRIEKSADVERTENTIES I Ma t/m/vr 18.00-19.30 uuren Maandag t/m vrijdag van 8.30 totH ip Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: DIRECTIE per maand (acceptgiro) B.M. Essenberg, per kwartaal (acceptgiro) J. Kiel (adjunct) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) HOOFDREDACTIE Abonnees die ons een machtiging verstr J.G. Majoor, het automatisch afschrijven van hetabca 61 T. van Brussel (adjunct) geld, ontvangen 1,- korting per betaft* if VERZENDING PER POST PUBLIC RELATIONS per kwartaal (NL) W. H.C. M.Steverink 071-5356356 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1TO v REDACTIE Voor mensen die moeilijk lezen, sl«M f J.Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst hebben of blind zijn (of een andeteM ii J.Preenen chef red. Groot Leiden hebben), is een samenvatting van helitf n A.J B.M. Brandenburg, chef eindred. regio nieuws uit het Leidsch Dagblad op gektf F. Blok, chef eindredactie algemeen beschikbaar Voor informatie 0486-W W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek (Centrum voor Gesproken Lectuur. Qie- f W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Auteursrechten voorbehoudt q Veenstreek Dagbladuitgeverij Damiatf is Een actie voor meer groen in de buurt had succes. foto archief leidsch dag blad K N H U I Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdfed Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woensdi 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14