I^eiden Regio Pleidooi voor buslijn transferium GGD werkt vooral achter de schermen' ij de wijkbewoners moet snel een knop om -Tienermoeders lovend )ver voorstel Laurier In Casa vraagt snel besluit Psycholoog Chorus overleden Uitblijven vergunning houdt bomen op hun plek V- De psycholoog prof.dr. A. Chorus is gisteren in Warmond op 88-jarige leeftijd overleden. Hij geldt als een van de grond leggers van deze wetenschap in Nederland. Van 1947 tot 1979 was hij hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Leiden. Invloed Chorus, geboren op 18 april 1909 in Munstergeleen, stu deerde in Rolduc, Nijmegen en Utrecht. Hij promoveerde op het tempo van ongedurige kin deren. Hij schreef een aantal leerboeken, waardoor hij een sterke invloed op latere gene raties psychologen heeft ge had. Zijn bekendste boek was 'De Nederlander, uiterlijk en inne- rijk', dat in 1964 verscheen. Het haalde een grote oplage, al beschouwden vakgenoten de schetsen van regionale karak terverschillen niet als serieuze wetenschap. Chorus was de eerste psy- chologieprof in Leiden. De eer ste jaren bestreek hij als solist het hele vakgebied. Naarmate de jaren vorderden, ontston den er specialismen. Chorus moest steeds meer terrein prijsgeven. Uiteindelijk moest hij zich terugtrekken op het specialisme persoonlijkheids leer. In het begin van de jaren ze ventig kwam hij menigmaal in aanvaring met de studenten oppositie. De autoritaire Chorus lag niet goed bij de stu denten, die ook zijn biografi sche benadering van de psy chologie afwezen. Na zijn eme ritaat publiceerde hij nog 'Ca paciteiten en persoonlijldieid'. Chorus was onder meer op richter van de Rijkspsychologi- sche Dienst (RPD), de instell- ling die ambtenaren voor hun indiensttreding aan een test onderwierp. ERDAG 17 JANUAR11998 19 dag Montessori /t f- De Montessorischo- I 3 len zijn tegenwoor dig weer in. In Leiden en omgeving staan er drie die bomvol zitten. Radio 7 -7 De nieuwe lokale I omroep Radio 7 in Alkemade hoort niet thuis in het rijtje sjoel-, zwem-, klaverjas- en videoclubs. ber mkers-Kuiper nieuwe directeur gezondheidsdienst Leiden en omstreken Leiden onderzoekt de mogelijkheid om bussen te laten rijden tussen het transferium bij de A44 en het industrie terrein Leeuwenhoek aan de Plesmanlaan. Op die ma nier hoopt de gemeente dat vaker gebruik wordt gemaakt van de overstapplaats voor automobilisten. Het bedrijfs leven zou moeten bijdragen in zowel de kosten van de busverbinding als de promotie van de lijn. Ook Rijkswa terstaat maakt zich zorgen over het gebruik van de par keervoorziening bij de snelweg en heeft bureau Intomart opdracht gegeven een onderzoek te doen. Dat er zorgen bestaan over het gebruik van het nieuwe transfe rium bij de A44 is niet verwon derlijk. Van de drie overstap plaatsen die tot nog toe zijn aangelegd, zijn er twee volstrekt mislukt. Amsterdam lijdt jaar lijks acht miljoen gulden verlies op zijn transferium. In Gronin gen maakten een jaar na de in gebruikname gemiddeld nog steeds niet meer dan twintig au tomobilisten per dag gebruik van de voorziening met drie honderd plaatsen. Alleen het transferium bij Renesse, waar bussen en huifkarren vertrek ken naar het strand, is 's zomers een groot succes. Leiden denkt met de 'bedrijfs- bus' drie vliegen in één klap te slaan. Het transferium wordt wellicht beter gebruikt, indu strieterrein Leeuwenhoek wordt beter bereikbaar en de gemeen te doet ervaring op met het openbaar aanbesteden van een busverbinding. Leiden wil de andere gemeenten in het ver voersgebied voorstellen twee ton ter beschikking te stellen uit het experimenteerfonds. Rijkswaterstaat laat Intomart onderzoeken of automobilisten uit de Bollenstreek die werken in Leiden en automobilisten uit Amsterdam, de Bollenstreek en de Leidse regio die werken in Den Haag, bereid zijn om op het parkeerterrein bij de afslag Leiden van de A44 de auto te la ten staan. Intomart wil daar met vier groepjes van acht a tien perso nen een avond over doorpraten. Belangrijk doel van het onder zoek in opdracht van Rijkswa terstaat is uit te vinden, welke informatie er op bijvoorbeeld borden langs de snelweg moet worden gezet om de automobi listen te verleiden verder met de bus te gaan. bomen. ,,Laat de gemeente dan een paar mooie nieuwe fruitbo men neerzetten", vind zij. Maar over de bomen bij het Noorderpark hoeft zij zich voor lopig nog geen zorgen te ma ken. Want die blijven, aldus een woordvoerster van de gemeen te, staan tot er een bouwver gunning is voor het verzor gingshuis. Dat beleid kan nog een be hoorlijke vertraging in de böuw opleveren. Want als de vergun ning niet komt voor het huidige plantseizoen in maart afloopt, dan moeten de bomen blijven staan tot het volgende geschikte seizoen. En dat begint pas weer in november. Raadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groe nen schrok zich naar toen zij donderdag zag dat bij het Noor derpark, vlak voor het complex aanleunwoningen Noorderlicht, een fikse boom met wortel en kluit in de takels werd gehesen. Volgens plannen van de ge meente moeten daar enkele tientallen bomen, wijken voor de bouw van een verzorgings huis. Maar voor dat tehuis, wist Vlasveld, is nog helemaal geen bouwvergunning verleend. De 41 bomen die nog moeten verdwijnen, worden elders in Leiden-Noord herplant. Vlas veld ziet niets in dat gezeul met Verkeerd telefoonnummer Lambada In het bericht over de opening van restaurant Lambada aan de Kraaierstraat 36 is in de krant van gisteren een verkeerd telefoon nummer vermeld. Het juiste nummer van het Latijns-Amerikaanse restaurant is 071-5148585. LEIDEN AAP RIETVELD Directeur Leo Kamphues van danssalon In Casa heeft in een open brief aan burgemeester en wethouders en de gemeente raad gevraagd snel een besluit te nemen over verruiming van de sluitingstijden voor de Leidse horeca. Een voorstel voor een proef met min of meer vrije sluitingstijden sneuvelde deze week in de raadscommissie voor algemene zaken. Leidse stappers zoeken hun vertier - en brengen dus hun geld - in omliggende gemeen ten, schrijft Kamphues in zijn brief. Hij schrijft dat overigens niet voor het eerst. In mei vorig jaar poneerde de horeca-eige- naar ook al de stelling, dat 'vijf tig procent van onze doelgroep 's avonds Leiden verlaat om el ders vertier te zoeken'. In Am sterdam, voegde hij eraan toe, sluiten discotheken doorde weeks om vier uur, in het week einde om vijf uur. „Wij zijn in staat nog honder den Nederlandse voorbeelden te produceren", schreef Kamp hues vervolgens in september van het vorig jaar. „Leiden blijft een eiland", riepen boze hore- cabewoners dinsdagavond toen daar het voorstel voor een expe riment met ruimere sluitingstij den werd gepresenteerd. Want zelfs bij die proef moeten de deuren alle dagen van de week om twee uur 's nachts dicht. En alleen op vrijdag en zaterdag mogen de klanten die dan al binnen zijn blijven zitten. Steun Al op 3 november was er vol gens Kamphues in de commis sie steun voor een voorstel, waarbij op donderdag, vrijdag en zaterdagavond vrije slui tingstijden zouden gaan gelden. Hij vraagt de raadsleden nu hun 'politieke vrienden' te overtui gen om opnieuw achter dat voorstel te gaan staan. i» )ject 'Kijk op de wijk' begonnen in de Slaaghwijk co' .y#e iaghwijk mag niet verder -aderen. Foutief geparkeer- '9°-I' auto's, rondzwervend huis- op muren en in liften aan- rachte graffiti en de uitwerp- n van huisdieren zijn de peste buurtbewoners een im in het oog. Het gemeen- R ke project 'Kijk op de wijk' is f\ ermiddag van start gegaan, j van dit project is de ighwijk voor klein en groot er leefbaar te maken. Om dit eiken wordt iedereen die niet aan de spelregels lt niet langer bestraffend ^sproken, maar ook beboet, afdelingen Stadstoezicht en kbeheer van de gemeente samen met politie, de Leid- Welzijnsorganisatie (LWO) 1 woningbouwverenigingen toezicht in de Rodes, de isten en de Donken intensi- I w 1 rsti en. JJeze plannen zijn allemaal leuk en aardig, maar het rendeel van de politieambte en werkt tot 's middags een e of vijf en gaat dan naar En juist na dat tijdstip be- in onze wijk pas de ellen- iaf if geeft wijkbewoonster Loes (SGRL^er in het buurthuis Op Ei- Wieken aan. „Overdag zit- die raddraaiertjes op school, n m lift in mijn flat aan de Mila- 47 (Schorst wordt telkens met M besmeurd. Hakenkrui- en teksten als 'fuck you' kij- nje in de lift aan. Dat is toch normaal. Er moet gewoon meer blauw op straat ko- 32fn. En er moeten camera's in liften en portieken van flats ru24' rdengeplaatst." Vethouder T. van Rij (PvdA) dt dat Loes Bekker deze pro- Alle leerlingen van de openbare basisschool Merenwijk hebben gistermiddag samen met de wethouders Laurier (GroenLinks/wijkbeheer) en Van Rij (PvdA/volkshuisvestingen ruimtelijke ordening) troep opgeruimd in de Slaaghwijk rond het Valkenpad, nabij buurthuis Op Eigen Wieken. Met deze schoonmaakwoede is een officieel begin gemaakt met het project 'Kijk op de wijk'. De Slaaghwijk moet weer leefbaar worden, is het motto. De leerlingen van Merenwijk zijn de voorbije weken intensief bij het project betrokken geweest. Een 'groene man' heeft de kinderen duidelijk ge maakt hoe je door hele simpele dingen je wijk keurig netjes kunt krijgen en houden. foto mark lamers blematiek terecht aankaart, maar dat de oplossing van meer blauw op straat een te simpele heel snel een knop worden om- is. „Bij de wijkbewoners moet gedraaid", vindt Van Rij. „Zij re deneren: een ander maakt er een troep van, dus dan mogen wij het ook. Dat is natuurlijk een foute gedachtengang. De sociale controle moet juist wor den verhoogd. Juist als je je buurman of -vrouw iets ziet doen wat niet door de beugel kan, moet je hem of haar erop aanspreken. Je kunt niet overal maar camera's ophangen, want dan zit er gewoon structureel iets fout." „Je moet overtreders keihard aanpakken. Dat is het enige wat effect heeft", reageert Loes Bek ker. „Praten helpt echt niet. Ge straft moet er worden en flink ook. Alleen dat schrikt mensen nog af. Waarschuwingen als dat mag je nooit meer doen, helpen niet. Dat roep ik al jaren. Maar naar mij wordt toch niet geluis terd." Melkertmannetj es Als er voor haar preventieve maatregelen in de Slaaghwijk geen politieagenten beschik baar zijn, dan heeft Bekker een goedkopere oplossing. „Dan laat je twee van die Melkert- mannetjes tussen vijf uur 's middags en twaalf uur 's avonds de boel in de gaten houden, want de pakkans moet voor die letterlijk kleine crimineeltjes écht worden vergroot." Van Rij: „Ik speel de bal terug. Primair moeten ouders hun kinderen in de gaten houden. Wij kunnen als lokale overheid toch niet op elke straathoek een toezichthouder neerzetten. De wijkbewoners moeten écht zelf inzien dat je zelf moeite moet doen om je wijk leefbaar te houden. Dat kan echt geen wet houder of politieagent voor ze doen." CAROLINE VAN OVERBEEKE eidir* ert)c| Ie kunt ons vergelijken met de 227' landweer, alleen zijn we min- zichtbaar. En: we bestrijden ir ^len. geen brand. We doen J s het ware aan dijkbewaking: e zorgen ervoor dat ziekten Liet doorbreken." Aan het woord is de nieuwe recteur van de Gemeenschap- f r elijke GezondheidsDienst -u KID) in Leiden: L. Jonkers- is* uiper. Ze gaat niet alleen over tzondheidszorg in Leiden, 'aar ook over die in elf andere iogemeenten: van Alphen in den Rijn tot Voorschoten. GGD Leiden en omstreken die in de Rijnstreek zijn sinds januari één organisatie: GGD uid-Holland Noord. Jonkers is bekend met het «k van de GGD: ze was tot lor kort directeur van de GGD kien 'Nreek. „In deze kamer ben q nj al vaak geweest", zegt ze, wij- fnd op haar nieuwe werkplek >pas andeRoodenburgerstraat. Voor haar is het werk ver- °uwd, maar ze kan zich voor- Mj allen dat het werk van de GGD 'at bij iedereen bekend is. „We 'arken vooral achter de scher- (S- "an. Terwijl we vroeger, heel ng geleden, veel meer op de Jfkirgrond bezig waren. We I/q'i [achten bijvoorbeeld verande- 3-62? aan in de riolering. Dat 'as pas spectaculair en het de gezondheid van veel knsen ten goede. We doen 12di in trokken bij de zorg aan mensen die vervuilen of verslaafd zijn. En dat zijn nog maar een paar voorbeelden." De GGD heeft verschillende afdelingen: een daarvan is de jeugdgezondheidszorg. De meeste mensen herinneren zich de GGD nog van de onderzoe ken op de basisschool, voor heen de lagere school. Jeugdart- sen van de GGD onderzochten vroeger geregeld kinderen. In middels gebeurt dat minder vaak. „We komen wel op scho len om groepen - leerlingen of schoolteams - voor te lichten over bepaalde thema's rond hy giëne en veiligheid", zegt Jon kers. De GGD-medewerkers ko men bijvoorbeeld langs om te praten over de nadelige gevol gen voor de gezondheid van drinken en roken. Ook probeert de dienst iets te doen aan on veilige situaties op of rond het schoolgebouw, zodat er minder ongelukken gebeuren. Een andere belangrijke poot van de GGD is de bestrijding van infectieziekten. Wordt zo'n ziekte geconstateerd, dan zoekt de GGD naar de bron en naar de contacten die de zieke had. Als Sprake is van een kind met levensgevaarlijke 'nekkramp', ofwel meningitis, komen de GGD-medewerkers snel in ac tie. „Dan informeren we de om geving en geven we richtlijnen op school. Ook doen we aan na zorg." Maar er zijn ook minder drin gende gevallen. Zo heeft de GGD een reizigersspreekuur voor mensen die naar de tropen gaan en willen weten wat voor inentingen ze nodig hebben. Jonkers: „Dat reizen betekent dat er wel eens infectieziekten mee terug worden gebracht naar Nederland. Zo wordt er nog steeds tuberculose (TBC) geconstateerd: in 1996 hadden we veertig meldingen. Voor ons een reden om dit scherp in de gaten te blijven houden." Schermen De GGD doet meer achter de schermen: zo is de organisatie medeverantwoordelijk voor condoomautomaten in Leiden en regio. Ook coördineert ze het bevolkingsonderzoek naar borstkanker en baarmoeder halskanker. „Dat doen we sa men met het Integraal Kanker- centum West en de huisartsen." Om ook allochtone vrouwen te bewegen zich te laten screenen, hield de GGD in 1996 verschil lende voorlichtingsbijeenkom sten voor Marokkaanse vrou wen in Leiden. Jonkers zelf houdt zich vooral bezig met vergaderen. „Vergaderen met de collega's en vergaderen met de gemeenten die ons betalen voor hetgeen we doen. Wij brengen gezond- heidsonderwerpen bij diezelfde gemeenten onder de aan dacht." Leiden voorbeeld voor alle Nederlandse gemeenten chure anlie ikranï 0(grï .j IDEN» THOMAS ERDBRINK Vi^VAN VOORPAGINA iiet alleen de tienermoeders an achttien jaar en ouder, w I [haar ook de tienermoeders nder de achttien jaar gaan er Leiden op vooruit. Volgens n wet ewet zjjn ^un ouciers verant- J foordelij k voor het kind van urn dochter. Laurier beloofde lat deze tienermoeders voort an 390 gulden basisuitkering ler maand voor hun kind ont- 'ADIZ angen, zodat de ouders niet waarder worden belast. Woordvoerster Silvie Raap 0) van de stichting Steady, p. hu: ||je gisteren met dochter Dio- idmj nysa (3) naar Leiden was geko men, noemde Lauriers voorstel 'een voorbeeld voor alle Ne derlandse gemeenten'. Ze höopt dat Laurier zijn collega's in den lande informeert over zijn beleid. Raap is de winna res van de FNV-aanmoedi- gingsprijs, waarvoor ook Lau rier was genomineerd. De prijs wordt uitgereikt aan instellin gen die zich inzetten voor de uitgangspunten van de vak bond. Het is niet de eerste keer dat de wethouder sociale zaken af wijkt van landelijk beleid. Al eerder, weigerde hij anonieme tips over bijstandsfraude te be handelen, wat het ministerie van sociale zaken verplicht stelt. Onlangs haalde hij nog de voorpagina's met het plan om het loon van banenpoolers te verhogen tot 120 procent van het minimumloon. Greetje van Gruting van de WD is het oneens met Laurier om de tienermoeders meer geld te geven. „Het is niet voor niets dat zij een lager bedrag krijgen dan 21-jarigen. Kinde ren onder die leeftijd zijn nog van hun ouders afhankelijk. De ouders moeten maar bijbeta len", aldus Van Gruting. Ze wil de wethouder vragen gaan stellen over deze zaak. De gezichten straalden toen Laurier zijn plannen uit de doeken deed. GGD-directeur Jonkers-Kuiper: „Je kunt ons vergelijken met de brand weer, alleen zijn we minder zichtbaar." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13