eiden Regio Huurders bundelen krachten Studenten en SP in actie voor behoud 'Bak' Geen stemmingmakerij over spreidingsbeleid allochtonen Jong en oud prijken op lijst klein rechts Van boom tot snipper Ruimtevaartuigen van papier en pvc-buizen Verkoopster jaagt twee overvallers winkel uit hNDERDAG 15 JANUARI 1998 jan preenen. 071 -5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 Tibet yt De Leidse activist I voor Tibet Frits Kleinhans zit in zijn huis aan de Doelensteeg pre cies op de goede route. Piramide yt Over het kunstwerk Z I de Piramide van Herman Makkink is weer ruzie ontstaan tussen Al phen en de kunstenaar. otbreuken bejaarde na aanrijding Een 85-jarige Leidse fietser is gistermiddag zwaar ge- Ejndgeraakt toen hij de Haagweg wilde oversteken naai- de Ter aarkade in Leiden. Een Haagse vrouw (29) die met haar auto •hting Churchilllaan reed, kon de man niet meer ontwijken. De Ejaarde fietser is naar het AZL gebracht. pud en jong over softdrugs Iden» De oudste Tweede Kamerkandidaat op de lijst van IroenLinks (Corrie Hermann) en de jongste kandidaat op de Jstvoor de gemeenteraad (Dirk van den Bosch) gaan zondag Ketelkaar in discussie over softdrugs en coffeeshop-beleid. Dat lebeurt tijdens de nieuwjaarsreceptie van GroenLinks in het land aan de Langegracht 65A. De lijsttrekkers van de grootste lolitieke partijen zijn uitgenodigd voor een 'Leidse eco-quiz'. De ieceptie begint om drie uur. Jeintjes' lopen voorop De twee kleinste partijen in de Leidse gemeenteraad, JvVG/be Groenen en de CD, hebben als eerste de benodigde lertig handtekeningen binnen voor deelname aan de verkiezin gen op 4 maart. Voor geen van de grotere partijen zijn al dertig lensen op het stadhuis hun handtekening komen zetten onder Jen ondersteuningsverklaring. „Maar die hebben ook nog tot lolgende week dinsdagmiddag drie uur de tijd", zegt gemeente woordvoerder R. Fase. „Ik heb niet het idee dat een van de par ijen het niet zal halen." Verboden ETA-video bij Eurodusnie fcpen» Het complete bestuur van de links-nationalistische par- Jj Herri Batasuna ging de cel in na de vertoning van een video hand waarin de ETA een onderhandelingsvoorstel doet aan de Ipaanse staat. Die video wordt samen met ander materiaal over Ie politieke situatie in Baskenland vrijdagavond vertoond bij Eurodusnie aan de Boerhaavelaan. In Baskenland, op de grens fan Spanje en Frankrijk, woedt al jaren een gewapende strijd lussen voorstanders van een onafhankelijke staat en de nationa- tregering. De ETA komt de laatste tijd vooral in het nieuws met Jet vermoorden van conservatieve gemeenteraadsleden. De in- brmatie-avond begint om half negen. Summer twee SP trekt zich terug nummer twee op de lijst Iran de Socialistische Partij, ■vonne van Rijswijk, heeft zich Teruggetrokken van haar hoge postitie op de lijst. In verband liet ziekte is zij op eigen ver- c teruggezet naar een niet terkiesbare plaats. Van Rijs wijk staat nu op acht. Alle tus senliggende kandidaten zijn een plaatsje opgeschoven, waardoor Daan Sloos opnieuw de tweede plaats inneemt. Fractieleider Cor Vergeer liet deze week weten met "twee wethouders te willen toetre den tot het nieuwe college. De wethouderskandidaten zijn in principe de twee hoogst ge plaatsten op de lijst. RtnEZINGEN EMEENTERAAD Twintigers en zestigers vor men samen het overgrote deel" van de gecombineerde kandi datenlijst van RPF, SGP en GPV voor de Leidse gemeente raadsverkiezingen. Zeven van le dertien kandidaten zijn jonger dan dertig jaar, terwijl aan de andere kant drie kandi daten de pensioengerechtigde leeftijd al zijn gepasseerd. De combinatielijst wordt dan ook gepresenteerd als 'een combi natie van enthousiasme en er varing'. Op de lijst komt (op nummer drie) één vrouw voor. Lijsttrekker Filip van As be hoort als 31-jarige al bijna tot de oude garde van de kleine christelijke partijen. Hij is de oudste van de vijf RPF'ers op de lijst. Van As is stafmede werker bij de provincie Zuid- Holland en ouderling bij de Nederlands Gereformeerde kerk. Nummer twee op de lijst is de 67-jarige L. Hoogstraten. De kleine christelijke partij en rekenen op één en hopen op twee zetels. Bij de vorige raadsverkiezingen waren zij niet van de partij. Besluit over mensa nog niet gevallen leiden caroline van overbeeke 'Bak moet blijven!!', aldus het actieformulier voor behoud van de Leidse universitaire mensa. Hoe wel het plan om 'de Bak' aan de Kaiserstraat op te doeken onomkeerbaar lijkt, zijn studenten en le den van de Socialistische Partij begonnen met een handtekeningenactie. De SP hoopt het college van bestuur van de universiteit nog deze maand zo'n vijfhonderd handtekeningen aan te bieden, aldus actieleider Driek van Vugt. De universitaire mensa moet op 1 mei dicht, omdat er te weinig mensen komen en de voorziening - met een eigen keuken en per soneel - daardoor te duur is. Studenten kunnen volgens het plan dan nog wel een warme hap ha len in de universiteitsgebouwen aan de Cleve- ringaplaats en de Wassenaarseweg. Naar een derde locatie wordt nog gezocht. Mo gelijkerwijs wordt daartoe de cafetaria boven de Bak, 'Pompom', aangewezen. Omdat dit een klei ne ruimte is, zullen waarschijnlijk alleen studen ten toegang krijgen. Onderzoek moet uitwijzen hoe de plannen straks precies worden uitgewerkt, aldus J. Barnhoorn, directeur van het Universitair Facilitair Bedrijf (UFB). „Bij dat onderzoek is ook het personeel van de mensa betrokken. Student en SP-lid Dries van Vugt eet 'bijna da gelijks' in de Bak en vreest dat de veranderingen de kwaliteit van de warme hap niet ten goede ko men. „Het is de bedoeling dat er straks kant en klaar-maaltijden worden ingekocht en dat die ter plaatse worden opgewarmd. Dat komt dus neer op een diepvrieshap. Bovéndien gaat de prijs om hoog: met vijftig cent voor studenten en een gul den voor niet-studenten. Dat betekent een ach teruitgangvan de prijs-kwaliteitverhouding." „En daar blijft het niet bij: straks kunnen we niet meer kiezen uit drie maaltijden, maar zijn er nog maar twee mogelijkheden. Wat betekent dat voor de vegetariërs? Al met al wordt het er niet beter op. Daarom zijn we een handtekeningenac tie begonnen." De actiefolders zijn verspreid on der studentenhuizen, op de universiteitsbiblio theek en de mensa zelf. „We willen de handtekeningen, hopelijk vijf honderd stuks, op een ludieke manier aanbieden aan het college van bestuur deze maand. Gebeurt er dan nog niks, dan komt er een vervolgactie. We hebben al een nieuw actiecomité van vijftien mensen die het stokje van ons overnemen." Bedrijfsleider van de mensa, J. Uitendaal, weet nog steeds niet waar hij aan toe is. „Nog niks is definitief. Het duurt allemaal lang en dat veroor zaakt onrust bij het personeel." „In de mensa horen we vooral jammerklachten van bezoekers die niet studeren. Die zeggen de Bak erg te zullen missen als die inderdaad ver dwijnt." Parkeren in Leiden kan [fl Breesvyaat tm 4s B® |f! Haarlem E Kaasmarkt Parkeer Route Informatie Systeem Dinsdag 13 januari, 16.05 uur. Br^estraatgarage ^Plaatsen: 340 Vrij: 256 Dienst Milieu en Beheer Leiden üden thomas erdbrink Het Modelbouwmuseum aan het Noordeinde heeft er een nieuwe attractie bij. Op de bo venverdieping zijn sinds van veertien schaalmodellen van verschillende raketten te zien. De ruimtevaartuigen zijn gemaakt door A. ten Haaften die er vijf jaar aan heeft ge bouwd. De modellen zijn ge maakt van papier en pvc-bui zen. Enkele raketten kunnen echt worden gelanceerd. Directeur B. Leeuwenburgh van het museum is trots dat hij mo dellen uit de wereld van de ruimtevaart kan tentoonstellen. >We hadden al vliegtuigen, bo- len en nog veel meer, maar geen ruimtevaart." De nieuwe aanwinst werd ge vierd met het afsteken van een raket die W. van Gooi, directeur van Noordwijk Space Expo had meegenomen. Het luchtvaar tuig bestond uit twee plastic Dessen die op mysterieuze wijze de lucht in werden geschoten en vervolgens neerkwamen op geparkeerde auto. Er was geen schade. Ten Haaften is vooral trots op schaalmodel van de Ariane raket, maar ook de replica van de Space shuttle mag er zijn. Van Haaften behoort tot een groep modelraketbouwers die elk jaar bijeenkomen in de Fle- vopolder om daar hun creaties te lanceren. Niet alle bouwsels komen weer heel terug op aar de. Volgens directeur Leeuwen burgh blijft de verzameling ze ker tot de zomer staan. Hij denkt dat het museum er dan ook nog is, omdat hij afspraken heeft gemaakt met cultuurwet- Vijf Leidse organisaties werken samen Vijf Leidse huurdersorganisaties hebben de krachten ge bundeld in de Federatie van Leidse Huurdersorganisaties (FLHO). Voorzitter Ton Dupuis van huurdersbelangenor ganisatie Ons Doel heeft dat gisteravond bekendgemaakt op de nieuwjaarsreceptie van de vijf. Met de samenwer king willen de verenigingen een derde machtsblok vor men in de volkshuisvesting, die naar hun mening nu wordt beheerst door gemeente en corporaties. leiden peter blok leiden eric-jan berendsen Twee mannen hebben gister middag geprobeerd een mu ziekwinkel aan de Kapelstraat hoek Vismarkt in Leiden te be roven. Vlak voor sluitingstijd stapte het duo de winkel binnen waarna een van de mannen een vuurwapen op de verkoopster richtte en geld eiste. Door hard op een raam te bonzen, pro beerde zij de aandacht van haar omgeving te trekken. Daarop verlieten de geschrokken daders de zaak en verdwenen in de richting van de Breestraat. Een van de medewerkers van de fietsenstalling naast het stad huis reageerde op het gebons van de vrouw en rende naar de winkel, nét op het moment dat de daders de zaak verlieten. „Het waren nog twee jonge jon gens, een grote en een kleine re", herinnert de medewerker van de stalling zich. „Maar een van de twee liep wèl met een pistool te zwaaien." Daarop be sloot hij de overvallers maar te laten lopen en zich over de he vig geschrokken vrouw te ont fermen. „Tegen een pistool doe je niks en die vrouw had hulp nodig. Zij was zich kapot ge schrokken. Vervolgens heb ik geprobeerd haar een beetje te kalmeren. Het zoeken naar de daders moet de politie maar doen." Medewerkers van de cd-win- kel wilden niet reageren. De Bewonersraad De Sleutels, Huurdersbelangenvereniging Leiden (HBV), Huurdersorgani satie Zijl en Vliet (HZEV), Huur dersorganisatie Ons Doel (HOOD) en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) be houden ondanks de samenwer king wel hun eigen identiteit. De Federatie van Leidse Huur ders Organisaties is geen fusie, maar een nauw samenwer kingsverband tussen de verte genwoordigers van de huurders. „Deze samenwerking is ge woon keihard nodig", vindt Jan Schipper, voorzitter van de Huurdersbelangenvereniging Leiden (HBV). „Op dit moment zijn er in onze sector twee par tijen die de dienst uitmaken: de gemeente Leiden en de woning bouwverenigingen. Dit zijn twee grote machtsblokken waar wij als afzonderlijke huurders belangenverenigingen maar heel moeilijk een vuist tegen kunnen maken. Naar ons wordt niet of nauwelijks geluisterd. Terwijl wij als huurders toch in feite de klanten van de corpora ties zijn." Dupuis denkt dat de oprich ting van de federatie de huur ders alleen maar voordelen op levert. „De corporaties moeten ons als consumenten gaan zien. Zij opereren nog steeds als de grote machtige huisbaas, die aan de wensen van zijn huur ders niet tegemoet komt. Dat moet snel veranderen. Wij kun nen als klankbord voor alle Leidse huurders goede zaken met de grote verhuurders en de gemeente doen." De FLHO zal om aan geld te komen per sé niet de individue le huurders benaderen om een bijdrage. „Die moeten al genoeg betalen", vindt Dupuis. De vijf huurdersorganisaties zelf en de gemeente betalen voorlopig de kosten die de FLHO maakt. Informatie over zakkenrollerij lichting over de werkelijke on veiligheid. OAC Merenwijk en WOA Slaaghwijk geven maandagmid dag vanaf twee uur gratis voor- Ouderen voelen zich steeds va ker onveilig op straat. Om daar verandering in te brengen ge ven ouderen-organisaties in de lichting in buurthuis Op Eigen Merenwijk én Slaaghwijk voor- Wieken. houder A. Pechtold over de huur. Onlangs zat het museum in de problemen, omdat het be- zoeksaantal tegenviel en de huur te hoog was. Wie een discussie begint over de spreiding van allochtonen over de stad, heeft direct de schijn tegen zich. Het idee van een spreidingsbeleid roept direct nogal ranzige beelden op. Een wijk, een buurt, een straat of een huizenblok op een gegeven mo ment verboden terrein verklaren voor mensen met een andere huidskleur is dan ook een idee dat niet past in onze ideeën over integratie. Maar wanneer uit verschil lende hoeken de roep klinkt om een halt toe te roepen aan de vorming van zwarte wijken, is het te gemakkelijk om die gelui den op voorhand af te doen als racistisch. Om te beginnen is het goed om vast te stellen dat er niets mis mee is zwarte wij ken, net als zwarte scholen, als een pro bleem te onderkennen. Het volkshuisves tingsbeleid moet erop gericht zijn segrega tie van blank en zwart, arm en rijk, jong en oud te voorkomen. Het instrument om dit doel te bereiken, heet gevarieerd bouwen. Grote concentraties van gelijksoortige hui zen - of het nu om kapitale villa's of om goedkope portiekflatjes gaat - zijn uit dit gezichtspunt uit den boze. We moeten constateren dat er van dat ge varieerde bouwen in Leiden onvoldoende terecht is gekomen. Naast wijken die hoog scoren op de landelijke top tien van rijkste buurten, zijn er ook gebieden in de stad aan te wijzen waar het gemiddelde inko men nauwelijks boven het minimum uit komt. Dat de arme buurten met goedkope huurwoningen een hoog percentage al lochtonen herbergen is logisch als je beseft dat het overgrote deel van de Turkse en Marokkaanse Leidenaars aan de onder kant van de sociale ladder staan. De vraag is vervolgens: op welke manier kan deze situatie worden aangepakt. En daar loopt het verhaal hopeloos vast. Want het woningaanbod en de spreiding daar van zijn niet op korte termijn te verande ren. Goedkope huizenblokken neerzetten in duurdere wijken zou een eerste stap kunnen zijn, maar daar stuit je weer op het probleem dat bouwen in bestaande wijken niet alleen omstreden is, maar ook enorm duur. Het is bijna onmogelijk om op die manier sociale huurwoningen neer te zet ten. Wanneer instanties als de bewonersraad van woningbouwvereniging De Sleutels en de Socialistische Partij pleiten voor een quotering van allochtonen, dan bieden zij slechts kortzichtige schijnoplossingen. Zelfs wanneer dit wettelijk zou zijn toege staan, wat niet het geval is, dan blijven de voorstellen nog altijd praktisch onuitvoer baar. Allochtonen met een laag inkomen blijven immers te allen tijde aangewezen op goedkope woningen, is het niet aan de ene kant, dan wel aan de andere kant van de stad. Waar de SP zich voorstelt dat de gemeente dan maar huizen in de Professo- renwijk moet kopen en die voor weinig geld moet verhuren aan allochtone Leide naars, doet de partij aan luchtfietserij. En daarmee aan stemmingmakerij, doordat ze aan de ene kant de onvrede voedt, maar aan de andere kant geen serieuze oplos sing kan aanbieden. Toch zou het jammer zijn wanneer de dis cussie hiermee dood loopt. De gevestigde partijen moeten niet willen accepteren dat alleen de SP zich met dit onderwerp bezig houdt. De politiek moet de handschoen van de SP opnemen in het volle besef dat deze partij hier een serieus punt aanroert. ruud sep leiden Een berg van zo'n achtduizend kerst bomen ging gisteren op een terrein aan de Wassenaarseweg in de versnipperaar. Met de berg waarvan vorige week op het terrein van de Groenoordhallen een vreugdevuur werd gemaakt, heeft de dienst milieu en beheer van de gemeente dit jaar ongeveer twaalfdui zend kerstbomen 'verwerkt'. En dat zijn er veel meer, zegt woordvoerder F. Delemarre, dan vorig jaar. De snippers worden in de Leidse parken gebruikt voor de aanleg van paden en voor grondverbetering. foto henk bouwman Modelbouwer A. ten Haaften (links) heeft vijf jaar aan de raketten gewerkt. De veertien replica's van bekende ruimtevaartprojecten zijn gemaakt van papier en pvc-buizen. Enkele kunnen echt vliegen, foto hielco kui pers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15