Vijver en ijsvrij Daktuinen herbergen rijke fauna Tuinieren Natuur op het dak Vraag en antwoord ZATERDAG 10 JANUAR11998 Het groene dak verliest zijn exclusiviteit, ledereen kan een stukje natuur op zijn dak halen. Bouw markten zijn begonnen met het slijten van dakbe dekking met plantjes. Het gaat om tegels van vijftig bij vijftig centimeter, vier centimeter dik, met se- dumplantjes. Dat zijn vet- planten die weinig verzor ging nodig hebben en een plat of schuin dak groen kleuren. Ze zijn ook ge schikt voor een balkon. De tegels beloven op warme dagen een koeler huis en in de winter een betere warmte-isolatie. Doordat groendaken UV-stralen opvangen, gaat de bedek king langer mee en daar naast dempen de plantjes omgevingsgeluiden. Dank zij noppen aan de onder zijde van de tegels kan overtollig water worden afgevoerd. Het AquaPlant- systeem is direct op beton te leggen en kost 125 gul den per vierkante meter. Van mevrouw Timmers uit Voorhout een fraaie kleurenfo to van nota bene vier uit zaad gekweekte cyclamen. Prachtig. Het lukt dus meerdere liefheb bers. Mijn complimenten. Ik denk dat ze sterker zijn dan de opgefokte exemplaren uit de handel die moeizaam wennen aan de huiskamer. Snoeiproblemen bij Jaap Met selaar uit Haarlem. Een kastan je, een kers en een vuurdoorn moeten gesnoeid worden. Dat zou ik in elk geval door een des kundige laten doen. Waar schijnlijk verdeelt hij het snoei- werk over twee jaren. Maar in formeer eens op het groenspreekuur van Joost Post, woensdag van 14 tot 16 uur, Kleverlaan 9. Daar zal men ze ker iemand kunnen noemen die snoeit met verstand, dat is heel belangrijk Leuk schrijven van H. Fredricks uit Haarlem. Het gaat over de vraag van een lezer waar die hoopjes zand tussen de stenen vandaan komen als het geen mieren zijn. Dit antwoord luidt: graafbijtjes. Ik weet het niet. Houd me aanbevolen. 's Zomers als het erg warm is klagen velen over groen water in de vijver en nu er kans op vorst is zitten we met het pro bleem hoe we de levende have goed de winter door moeten la ten komen. Met levende have worden hier niet de planten be doeld: de meeste redden zich wel, ook bij vorst en die planten die we bewust gekocht hebben voor het mooie, wetende dat ze niet in ons klimaat thuishoren zijn al ofwel naar binnen dan wel vergaan. Met levende have bedoelen we hier vooral vissen, maar vaak ook kikkers die een toevlucht zoeken in onze tuin- vijvers. Al dat gedierte heeft ook 's win ters zuurstof, lees lucht, nodig om te kunnen overleven. Die lucht kan alleen doordringen in de onderste lagen van het water als een deel ijsvrij wordt gehou den. Behalve een eventueel ge brek aan zuurstof is er ook nog de toenemende druk van het ijs die het leven van de waterdie- ren bedreigt. We hebben het op school geleerd, maar zijn het vaak weer vergeten: ijs heeft een groter volume dan water. Vriest het totale oppervlak van het wa ter dicht dan zal de druk op het water vergroten, meer naarmate de ijslaag dikker wordt. Het ge dierte in kleine vijvers vindt dan ook de vaker de dood door een te grote druk dan door gebrek aan zuurstof. Om onze waterdieren dit alles te besparen zullen we een stuk oppervlak van de vijver open moeten houden. De meest sim pele methode voor kleine vij- GREET BUCHNER vers is bij niet al te lange vorst een flinke bal in het water. Die houdt dan net dat ene stukje water vrij van ijs. Net genoeg om te overleven. Trouwens klei ne vijvers heb ik vorig jaar ook hier en daar afgedekt gezien met een redelijke dikke laag piepschuim en veelal ging dat prima. Ook een omgekeerde doos van niet te dun piepschuim heeft in veel gevallen net dat ene stukje water ijsvrij gehouden, al moet erbij opgemerkt worden dat men nooit en te nimmer aan die doos mag komen. Rustig la ten staan, hij vriest in het ijs, houdt een stukje water open en het water dat door de druk van het ijs naar boven komt kan dus weg. Wil men het zekere voor het onzekere nemen ten aan zien van toevoer van frisse lucht dan kan men een heel klein gaatje in de bodem (dus de bo venkant in de vijver) maken. Dat wordt dichtgeplakt met ta pe en af en toe weer openge maakt. In grotere vijvers bleken vorige winter goed opgepompte bin nenbanden van een autoband ook te voldoen. Immers de kou de periode vorige winter heeft veel mensen met inventiviteit de kans gegeven om een en an der te proberen. Tot slot zijn er ook nog prima zogenoemde ijs vrijhouders in de handel. Zelf ben ik in het bezit van een der gelijk exemplaar dat al vele ja ren prima voldoet, mits het op tijd een plaatsje krijgt in de vij ver. Mocht er al iets ijs liggen, geen nood, heet water zorgt voor een stukje ijsvrij. Zonder kloppen of hameren, want daar kunnen de vissen niet tegen. Hooggelegen daktuinen en be groeide dakterrassen herbergen dikwijls een onverwachte rijk dom aan kleine insecten die meestal in mindere mate aan wezig zijn in normale gelijk vloerse tuinen. Tot nog toe be perkte het onderzoek van dak tuinen zich hoofdzakelijk tot een botanische evaluatie van wat daar het best groeit op een meestal dunne laag teelaarde. Duitse zoölogen van de univer siteit van Hamburg ontdekten dat ook een grote verscheiden heid van kleine insecten zich er perfect thuisvoelt. Zij vonden in daktuinen en terrassen in Ham burg meer dan 97 soorten in secten, hoofdzakelijk mijten, spinnen en soorten springstaar- ten (collembola). Collembola zijn ongevleugelde, primitieve insecten, die het best gedijen in vochtige grond en die een be langrijke rol spelen bij de hu- musvorming. Vele van deze kleine insecten waren door de wind aangevoerd en bleken minder aanwezig in normale tuinen die door muur tjes, struiken en bomen waren omgeven en dus minder aan de wind waren blootgesteld. De onderzoekers vonden volgens hun publicatie in 'Naturschutz und Langschaftsplanung' meer insectensoorten naarmate de laag teelaarde dikker was. Een te dunne laag houdt vocht min der lang vast en droogt in de zo mermaanden gemakkelijker uit. Daktuinen met een grote afwis seling van planten en bloemen vertoonden ook een grotere ver scheidenheid aan insecten. 1 F I A B K E L w 2 P A 0 N N U D E 3 D A 0 N T K E R 4 H S T IJ A A Z L 5 B IJ A R N A K U 6 l K T A R L A F 7 E S P G O 0 G R 8 T A I F N E L G 9 B W 0 R D 1 E S 10 T 0 L E D T E R 11 B E 0 N G U 0 1 12 S C T H L 0 0 N 13 K E A R T G O N 14 S T G A E R T N OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. 1Dierenverhaal; 2. autopech; 3. duister; 4. monsterlapje; 5. veld hospitaal; 6. tafelf les; 7. voetaf druk; 8. meubelstuk; 9. verhoog de stoep met treden; 10. feestar tikel; 11. handtrommel; 12. mooi; 13. licht bordpapier; 14. vertrek. KRUISWOORDRAADSEL bank-cafe ara-m-sen re-nis-ze --kaste-- .maal-emir o-ra-me-o kuit-plas --genet -- op-nijl - ma les-d-pub erin-gast Z£<S/ tvotS &£- t-c/xr/c/is mevwja'AP/ TOMPOES Torn Poes en het Kukel Aat-Raat, de woordvoerder keek een ogenblik bedenkelijk doch toen haal de hij de schouders op. „Veel weet ik niet", verklaarde hij. „Ik ben een zegsman - en ik zeg wat de droon zeggen wil. En de waarnemers ne men waar wat de droon weten wil. En de kwintenstralers stralen, wat de droon stralen wil. „Gans interessant", zei de professor verveeld. „Maar wat is het kukel?" „Alles", zei Aat-Raat plechtig. „Wat de droon zegt en wat hij weet en wat hij straalt is kukel - en als er geen ku- kei is dooft hij uit." „Achting!" riep de geleerde uit. „Nu komen wij nader! Zeg mij thans waarom hij de stad ontbinden wil." „Kijk", hernam de zegsman, „dat is eenvoudig. Er zijn nuttige wezens en schadelijke wezens. De nuttige heb ben kukel en de schadelijke niet. Die moeten ontbonden worden. Nogal logisch, niet?" De professor veerde op. Een ogenblik leek het alsof hij een scherpe opmer king wilde maken, doch toen slikte hij en verviel tot nadenken. „Schadelijke wezens moeten ont bonden worden", prevelde hij stil voor zich heen. „Ja, ja! Maar wat is schadelijk? Wie maakt dat uit?" „Jullie zijn schadelijk", sprak de droon niet ver vandaar. „Jullie verve len mij en jullie dienen tot niets nut tigs. Deze hele Rommeldam-stad hangt mij de tank uit. Mijn kukel raakt op en het moet nodig worden bijgevoed. Ik ga er een eind aan ma ken." H W en vooral in het westen opklaringe lokaal mist. Zachter met zondag m van 5 graden in het noordoosten' in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Zaterdag in Slowakije nog wat Verder droog en geleidelijk meei maar vooral in de lager gelegen si ook kans op mist. Maxima tussen 10 graden, in mistgebieden lager. Hongarije: Droog en geleidelijk meer zon, ma kóns óp hardnekkige mist. Middaj peratuur tussen 7 en 10 grade mistgebieden lager. DOOR JAN VISSER De opening van het jaar, de eerste decade van januari, is buiten woon zacht. Volgens het KNMI zou de gemiddelde temperatuur de eerste tien dagen van de maand wel eens op 8 graden kunnen komen. Dat is slechts een fractie verwijderd van het record uit 1 8,2 graden. Een jaar geleden was het met -7,2 juist record koud. Gisteren was het opmerkelijk zacht in ons land. In het Limburgse Oost-Maarland werd 13,9 graden gemeten. Voor een nog hogere peratuur moeten we terug naar 13 januari 1993. Tijdens een vli de storm met 's avonds kracht 9 tot 10 en windstoten tot 130 kn (Schiphol 130, Valkenburg 120) werd het in De Bilt 15,1 en bij Venlo 15,6. Op Valkenburg bij Leiden werd het toen 13,8 Zachter was het deze eeuw alleen op 16 januari 1947 toen in M; tricht het landelijk record werd bereikt, 17,2 graden. Drie weken ter, op 8 februari, werd de Elfstedentocht verreden! Bij ons noteerde Schiphol gisteren 12,7 en Valkenburg 12,4. Vo: pig is er van geen winterweer geen sprake. Alleen in Noord-Ruslö het ongebruikelijk koud met gistermiddag temperaturen omstree 43 graden. In onze streken is het zacht en het blijft zacht, soms; zeer zacht. Vandaag komen de maximumtemperaturen uit op om streeks 10 graden en de zonnige perioden overheersen. De wind, teren nog tamelijk nadrukkelijk van de partij, is zwak tot matig, de kust vrij krachtig. De windrichting is zuid tot zuidwest. De kon de nacht daalt de temperatuur tot 2-3 graden. Overdag is er opa dag vervolgens weer geregeld zon, het wordt 9 graden en er waait matige zuidzuidwestenwind. Na het weekeinde voltrekt zich weei overgang naar wisselvalliger weer. Zoals het zich nu laat aanzien; ten we vooral op dinsdag rekening houden met regen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het noorden eerst nog opklaringen. Verder be wolkt en perioden met re gen, vooral in de omgeving van Bergen; landinwaarts sneeuw. Aan de kust veel wind. In het noorden nog vorst; elders maxima oplo pend tot boven nul, langs de kust zelfs tot boven plus 5 graden. Zweden: Bewolkt en van tijd tot tijd regen of sneeuw, lokaal kans op ijzel. In de loop van het weekeinde in het zuiden opklaringen. Hoge re maxima, uiteenlopend van plus 6 graden in het zuiden tot rond min 6 in Lapland. Denemarken: Van het zuiden uit zonnige perioden; in het noorden eerst misschien nog wat regen, verder droog. Middagtemperatuur oplopend tot een graad of 7. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig met vooral in het westen veel wind en perioden met regen; in het zuidoosten ook zonnige pe rioden en overwegend droog. Maxima meest tussen 10 en 13 graden. België en Luxemburg: Zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend lokaal kans op mist. Middag- temperatuur omstreeks 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In het oos ten kans op misti'. Langs de Kanaalkust soms veel wind" later meer bewolking en misschien regen. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen 10 graden of Portugal: Veel bewolking en perioden met regen, hier en daar veel regen. In het noorden eerst veel wind. Aan zee maxima rond 15 graden, in het binnenland wat fris- Madeira: Wolkenvelden en eerst nog regen en veel wind. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Spanje: In het midden en oosten eerst nog wat zon. Verder wolkenvelden en zaterdag in het westen regen of een bui, later ook el ders. Maxima langs de meeste stranden rond 17 graden; langs de Golf van Bis kaje eerst plaatselijk tegen 20 graden. In het binnenland frisser. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en vooral zater dag een paar buien. Maxima ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: eerst nog.zonnige perioden, maar van het westen uit toenemende bewolking en vooral zondag een paar buien. Middagtemperatuur rond 17 gra- Tunesië: Perioden met zon en droog. Maxima tus sen 15 en 20 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden. In het oosten hier en daar mist en langs de Middel landse Zee ook wolkenvelden. Middag temperatuur rond 14 graden, maar aan de voet van de Pyreneeën lokaal meer dan 20 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur rond 18 graden. Italië: Flinke zonnige perioden. In het noorden en midden gebieden met hardnekkinge mist en maxima van slechts een graad of 5. Elders maxima tussen 10 en 17 gra- Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Lokaal eerst mist. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Malta: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden, maar met name in het noorden ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maxima tussen 13 en 17 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden, maar in het noorden en oosten meer bewolking en misschien wat regen, in de bergen sneeuw. Middagtemperatuur aan zee van een graad of 11 rond de Dardanel- len tot 16 aan de zuidkust. Duitsland: Zonnige perioden, maar met name in het noordoosten eerst nog wolkenvel den. Droog, maar in de nacht en och tend wel hier en daar mist. Middagtem peratuur rond 10 graden, in het zuiden lokaal hoger. Zwitserland: Veel zon, maar in de dalen lokaal ook mist of laaghangende bewolking. Droog. Middagtemperatuur in de dalen rond 11 graden, op 1500 meter temperatuur 's middags rond 6 graden. Oostenrijk: In de dalen hier en daar mist of laaghan gende bewolking. Verder flink wat zon en droog. Middagtemperatuur op veel plaatsen, ook in de bergen, rond 8 gra- Z0NDAG11 JANUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 08.45 Zon onder Maan op 16.07 Maan onderü Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.25 14.41 01.58* Laag 10.14 22.54 23.55 MAANDAG 12 JANUARI 1998 Zon- en maanstanden •Zon op 08.44 Zon onder Maan op 17.05 MaanonderC Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.18 15.28 02.51 Laag 11.16 23.39 10.57 Weerrapporten 09 januari 19 uur: Amsterdam licht b( De Bilt licht bi Deelen zwaar t Eelde onbew Eindhoven onbew Den Helder licht be Rotterdam onbew Vlissingen onbew Maastricht onbew Aberdeenzwaar t Athene onbew. Barcelona onbew Berlijn regen Boedapest half be Bordeaux licht bt Cyprus Dublin Frankfurt licht bew. Genève onbew. Helsinki sneeuw Innsbruck onbew. Istanbul onbew. Klagenfurt grondmisl Kopenhagen regen LasPalmas licht bew Lissabon half bew. Locarno onbew. Londen onbew. Luxemburg onbew. Madrid licht bew. Malaga zwaar bev, Mallorca Malta licht be licht bew Split Stockholm zwaar be' Warschau onbew. Wenen zwaar bei Zürich onbew Bangkok onbew. Buenos Aires onbew Casablanca half bew. Johannesburg licht bew Los Angeles regen New Orleans onbew New York zwaar bei TelAviv onbew. Polen: Toronto ijsregen Zaterdag naar het oosten wegtrekkende Tunis onbew. regen, in het noordoosten eerst nog kans Vancouver onbew. op sneeuw. Zondag vrijwel overal droog

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8