I Verwarring over aanpak van Koerden Autodieven nemen niet meer de moeite in te breken Buitenland Bidden bij moskee in Jeruzalem Leger van Indonesië dreigt met geweld Sekteleden kwamen met retourticket naar Tenerife ERD/ ItetnJ :RDAC 10 JANUARI 1998 etnarnese vluchtelingen in Hong Kong jpu, leer directeur Moskous hotel vermoord skou De directeur van het grootste hotel van Moskou, Hotel aveéssija, is gisterochtend bij het verlaten van zijn woning dood- ale schoten. De politie denkt dat het werk is van een huurmoor- /jjze maar. De vorige directeur van het hotel werd ook al vermoord. j werd enkele jaren geleden met een bijl om het leven ge- te l acht. In de Moskouse zakenwereld worden jaarlijks tientallen 2136 kenlieden vermoord, soms in opdracht van concurrenten. 359' 'urkije benoemt ambassadeur in Iran ara» Turkije heeft gisteren een nieuwe ambassadeur be hind in Teheran, Senear Ozsoy. Dwaarmee is een elf maanden pend diplomatiek conflict met Iran beëindigd. De betrekkin- i bekoelden in februari toen de Iraanse ambassadeur in Ank een bijeenkomst bijwoonde waarop gepleit werd voor een is- litisch regime in het seculiere Turkije. Beide landen trokken in ambassadeurs terug. Intvoeringen in omgeving Tsjetsjenië M)skou In de onrustige gebieden in Zuid-Rusland, die grenzen mn de afvallige republiek Tsjetsjenië, zijn donderdag vier men- |n ontvoerd. In Noord-Ossetië werden twee mensen door on- ftkenden ontvoerd. Later werd een Zweeds echtpaar in Ma- ■atsjkala in Dagestan ontvoerd. De Zweden maakten deel uit Ineen internationale humanitaire missie die vorige maand in ft regio is gearriveerd. Volgens de Tsjetsjeense politie worden er ■eer dan zestig personen, onder wie Russen, Turken, Hongaren, ftlen en Britten, in Tsjetsjenië gevangen gehouden. Imerikaanse ballonvaarders geven op Ibuqueroue Amerikaanse ballonvaarders hebben gisteren hun ftging om non-stop rond de aarde te gaan al na twee uur moe fti staken. Een lek in hun heliumballon dwong hen om boven ftt oosten van New Mexico met parachutes uit hun vaartuig te ftringen. Donderdagavond strandde de ballon van een Zwit- lirs-Belgisch-Brits equipe in de Alpen. Ipanje laat Argentijnse officier vrij Jadrid Een Spaanse rechtbank heeft gisteren een voormalige frgentijnse legerofficier die tijdens de Argentijnse militaire dic- ptuur mensen uit vliegtuigen heeft gegooid vrijgelaten. Kapitein jcilingo werd op 10 oktober in voorarrest geplaatst nadat hij had "kend betrokken te zijn geweest bij deze praktijken. De Spaan- opperrechter Garzon begon in 1996 een onderzoek naar hon- erden Spanjaarden die 'verdwenen' tijdens de Argentijnse die- W-tribunaal roept verdachten op IN-Haag» Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag heeft drie oormalige officieren van het Joegoslavische leger (JNA) heeft Pgeroepen zich over te geven. Zij zijn aangeklaagd in verband let een bloedbad in de omgeving van de Kroatische stad Vuko- ar. Het tribunaal heeft de Joegoslavische regering heeft opge togen het drietal een dwangbevel te overhandigen om zich te lelden voor hun proces dat later deze maand begint. goeder schuldig aan dood zware dochter IRancisco Een rechter in San Francisco heeft gisteren een 8-jarige Amerikaanse vrouw schuldig verklaard aan kindermis- andeling wegens de dood van haar 13-jarige dochter die 305 ki- Dgram woog. Het meisje overleed te midden van uitwerpselen 11 lege hamburgerdozen aan een hartstilstand. De rechter con- ludeerde dat Mariene Corrigan haar 13-jarige dochter Christina Ade noodzakelijke medische verzorging had onthouden. De rech- 1er bepaalt 27 februari de strafmaat.- Belgische rechercheur verwacht clat carjackingsnel naar Nederland zal overwaaien brussel paul koopman correspondent De burgemeester van de gemeente Et terbeek is er het slachtoffer van gewor den, de secretaris van de christelijke vakbond ACV en nog enkele honder den andere minder bekende Belgische burgers in de afgelopen maanden: car- jacldng. Het is een nieuwe vorm van autodiefstal waarbij gewapende crimi nelen niet langer meer de moeite doen sloten te forceren of ruiten in te slaan, maar de autobezitter doodgemoede reerd sommeren het voertuig te verla ten en de sleutels te overhandigen. Carjacking gebeurt niet zelden op klaarlichte dag, in een winkelstraat, bij de woning of bij het kantoor. De Belgische politie spreekt over niets minder dan een plaag. Na enkele inci denten in het begin van 1997, steeg het aantal gewapende auto-overvallen ex plosief: alleen al in de periode septem ber-december waren er 160 overvallen in het arrondissement Brussel. Nina Smets uit de gemeente Velten moest haar Mercedes afstaan toen zij 's avonds bij haar woning arriveerde en het tuinhek wilde opendoen. De car- jacker was wel zo vriendelijk haar drie jarig zoontje terug te bezorgen die nog op de achterbank in een kinderstoeltje zat. Op één avond roofde een duo carjac- kers-twee dure wagens in Brasschaat en Kapellen. ACV-voorzitter Willy Pei- rens raakte zijn auto kwijt toen hij thuis gekomen zijn garagedeur wilde openen. Een gemaskerde man sprong in zijn auto en reed ermee weg. Ook burgemeester Vincent de Wolf van Et terbeek raakte zijn auto kwijt aan ge wapende caijackers, „Het fenomeen is overgewaaid uit de VS en Zuid-Amerika en het zou me niets verbazen als ook Nederland er binnenkort mee te maken krijgt", zegt rechercheur Eric van der Sijpt, coördi nator van de onderzoekscel 'car jacking' bij het Brussels gerecht. In zijn werkkamer wijst hij op de geringe pak kans ('Tot nu toe drie arrestaties in het lagere echelon') en het grote voordeel voor de autobende, die het voertuig onbeschadigd met codesleutel en pa pieren kan buitmaken. „Dat scheelt een hoop werk aan het repareren van braakschade het vervalsen van papie ren en omkatten." Carjacking is volgens Van der Sijpt min of meer uitgelokt door de ver doorge voerde beveiliging van duurdere au to's, via verbeterde portiersloten, start onderbrekers en alarminstallaties, waardoor het tegenwoordig vrijwel on mogelijk is met zo'n auto weg te rijden zonder over de originele sleutel te be schikken. Bovendien zijn de werkplaat sen waar gestolen auto's worden gere pareerd en overgespoten een zwakke schakel in de georganiseerde autodief stal. „Het is een soort kat- en muisspel tussen politie en autobendes. Men heeft gewoon de werkmethode aange past aan onze nieuwe opsporingstech nieken en de betere beveiliging van au to's", zegt Van der Sijpt. De gerechtelijke politie signaleerde al in 1996 dat autodieven er steeds vaker toe overgingen 's avonds bij particulie ren in te breken, op zoek naar de auto sleutels (Van der Sijpt: „In negentig procent van de gevallen bij de kapstok naast de voordeur.") waarna de gara gedeur van binnenuit wordt geopend en de eigenaars soms 's nachts wakker schrikken van het geluid van een star tende motor. „Maar daar hebben we voor gewaarschuwd, burgers zijn aler ter geworden en dan is carjacking de volgende stap", zegt Van der Sijpt. De cijfers geven hem gelijk: tegelijk met de scherpe toename van het aantal auto overvallen daalde het aantal auto-in braken in woningen. De meeste gestolen auto's verdwijnen binnen de kortste keren naar het bui tenland, aldus Van der Sijpt. Volgens de rechercheur opereren achter de car jacking georganiseerde bendes, die het vooral hebben voorzien op de dure BMW's en Mercedessen. Gewonden zouden bij de gewapende overvallen in Brussel tot dusver niet zijn gevallen. „Een paar keer is in de lucht gescho ten, een paar keer in de richting van de mensen, vooral als zij zich verzetten. Maar ik heb geen weet van ongeluk ken. Sommige daders zijn juist heel correct. Ze vragen: is er nog iets in uw auto dat u zelf wilt meenemen? Dan mogen de mensen rustig de kofferbak openen om er hun valiesje uit te ha len." De politie heeft moeite om het feno meen de kop in te drukken, erkent Van der Sijpt. „We kunnen moeilijk op elke straathoek een agent zetten en met een lokwagen rijden is veel te gevaarlijk, omdat je dan een schietpartij op de openbare weg riskeert. Aan de ver strekte signalementen heeft de politie tot dusverre ook niet zoveel. Van der Sijpt verzucht: „Carjacking gebeurt snel, de slachtoffers worden overrom peld en daar komt bij dat meeste da ders van het Noord-Afrikaanse type zijn. Sommige carjackers dragen geen masker omdat ze weten dat het signa lement toch niet veel verder komt dan: krulhaar, donkere huidskleur, ongeveer één meter zeventig. Daar valt negentig procent van de Marokkanen in België onder." Toch is er een sprankje hoop: sedert nieuwjaar is het aantal auto-overvallen op de vingers van eén hand te tellen. „Ik heb een idee hoe dat komt, maar ik kan er niets over zeggen", meldt de re chercheur geheimzinnig. Is de aanpak van zijn werkgroep 'autodiefstallen' misschien toch succesvol? Een moeiza me glimlach: „Dat mag je nooit zeg gen, dat is heel gevaarlijk." Voor het geval carjacking overwaait naar Neder land, heeft Van der Sijpt een even voorzichtig advies aan potentiële slachtoffers: „Men kan zich beter niet verzetten, want voor een auto, ook een heel dure, moet je je leven niet op het spel zetten." Jeruzalem» Deze Palestijnen bidden op de tweede vrijdag van de Ramadan voor de Al-Aqsa moskee in Jeruzalem, omdat in het gebedshuis geen plaats meer is. Zo'n 250.000 gelovigen kwamen gisteren in Jeruzalem bijeen. foto epa awadawad UITGIFTE jakarta ronald frisart correspondent Het Indonesische leger zal niet aarzelen geweld te gebruiken als de voortwoekerende crisis leidt tot sociale onrust. Een woordvoerder van de strijd krachten heeft dat gisteren ver klaard. ,ABRI (de strijdkrach ten, red.) is op het érgste voor bereid", zei woordvoerder ge neraal Wahab Mokodongan op een persconferentie. Volgens hem zal het leger overgaan tot 'repressieve acties als de situatie ons daartoe dwingt. Dan is er geen alternatief'. Er zijn tot nu toe geen militai re eenheden in verhoogde staat van paraatheid gebracht, aldus politie-luitenant Edward Arito- nang. Wel zijn er naar zijn zeg gen troepen stand-by in Jakarta en omgeving. Vice-voorzitter Datoek Bagin- do van de officiële vakcentrale FSPSI voorspelde gisteren te genover de financiële dienst AFX-ASIA dat dit jaar zo'n drie miljoen Indonesiërs hun baan zullen verliezen. Dat de econo mische crisis is uitgegroeid tot een politieke, valt in Jakarta nu herhaaldelijk te beluisteren. „De crisis is een politiek pro bleem geworden. Het wordt voor de regering steeds moeilij ker het vertrouwen te herwin nen", zei bijvoorbeeld analist Pande Raja Silalahi van het ge renommeerde Centre for Strate gie and International Studies. Volgens politiek wetenschapper Mohammad Hikam van de Indonesische Academie van Wetenschappen 'is het tijd voor hervormingen'. De bekende advocaat Hen- dardi concludeerde dat 'het kan zijn dat de mensen een zonde bok willen opofferen. Dat kan president Soeharto zijn'. Ook anderen hebben geopperd dat het staatshoofd in maart niet aan een zevende ambtstermijn moet beginnen. Tegengas gaf gisteren Soehar- to's kabinetschef Moerdiono. Volgens hem heeft de Ameri kaanse president Clinton Soe harto telefonisch gezegd dat Washington erop vertrouwt dat Indonesië onder Soeharto's lei ding de crisis de baas wordt. Consumenten zetten hun run op eerste levensbehoeften giste ren voort. Diverse supermark ten sloten voortijdig hun deuren omdat ze door hun rijst, bak olie, meel en suiker heen waren. De autoriteiten proberen de be volking ervan te overtuigen dat er geen reden voor paniek is. „Er is rijst genoeg voor enkele maanden en in april verwach ten we een grote oogst", aldus topman Beddu Amang van Bu- log, het staatsbureau dat de rijstdistributie reguleert. Doordat staatsbanken dollars op de-markt brachten, trok de koers van de roepia gisteren eerst flink aan, om later weer te zakken. In de middaghandel was een dollar goed voor 8.200 roepia (donderdag was dat op het dieptepunt 10.550). Analis ten zeggen dat de staatsbanken geen dollars kunnen blijven ver kopen. Zodra ze daarmee stop pen, gaat de roepia na het weekeinde weer flink onderuit, wordt voorspeld. In een poging de Indonesi sche munt te schragen, ver kocht Soeharto's oudste dochter gisteren een hoeveelheid dol lars. Donderdag riep zaken vrouw en politica Siti Hardianti Rukmana (Tutut) iedereen op dat te doen, gisteren gaf ze zelf het voorbeeld. Voor beraad over hoe het nu verder moet, wordt de tweede man van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF), Stanley Fi scher, morgen in Jakarta ver wacht. De financiële markt vreest de mogelijkheid dat Indonesië de aflossing van zijn buitenlandse schuld (120 mil jard dollar) opschort. Dat zou niet alleen het vertrouwen in Indonesië nog verder schokken, maar ook gevolgen hebben voor buitenlandse banken die geld van Jakarta te goed hebben. 51/4°/O STAATSLENING 1998 PER 15 JULI 2008 inschrijving toonbankuitgifte, dagelijks, te beginnen op 13 januari a.s via banken en commissionairs: in veelvouden van 1.000- nominaal koers uitgifte wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen rente 51A% per jaar, de rente gaat in op 26 januari 1998 en verschijnt voor het eerst op 15 juli 1999 (lange eerste couponperiode), daarna jaarlijks op 15 juli storting 26 januari 1998 aflossing op 15 juli 2008 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld voorwaarden verkrijgbaar bij banken en commissionairs schuldregister- inschrijvingen ten minste nominaal 10.000,— op te openen rekeningen nadere bij uw bank of commissionair; voor vragen met betrekking tot inlichtingen het schuldregister kunt u zich wenden tot het Agentschap van het Ministerie van Financiën 020 581 07 00 TERUGKOOP 61/4% STAATSLENING 1993 PER 15 JUL11998 terugkoop op 14 januari a.s biedt de Staat der Nederlanden aan houders van de 6Vj% lening 1993 per 15 juli 1998 de mogelijkheid om deze lening te verkopen aan de Staat inschrijving tussen 10 00 en 11 00 uur. via erkende banken en commis sionairs, volgens het tendersysteem in nominale bedragen, tegen koersen in veelvouden van 0,01 uniforme koers de uniforme koers van terugkoop wordt na de inschrijving vastgesteld toewijzing inschrijvingen lager of gelijk aan de koers van terugkoop worden (gedeeltelijk) toegewezen voorwaarden verkrijgbaar bij banken en commissionairs idere inlichtingen bij uw bank of commissionair Turkije en EU zijn het oneens De samenwerking tussen Turkije en zeven EU-landen over de Koerdische vluchtelingenstroom staat op losse schroeven, al één dag nadat hierover een akkoord was gesloten. Ankara en de overige deelnemers verschillen van mening over de politiemaatregelen die donderdag in Rome werden afgesproken. rome-ankara-den haag afp-dpa-efe-anp De Turkse regering wijst het slotcommuniqué van Rome van de hand, omdat daarin de 'di recte betrokkenheid' van de se paratistische Koerdische Arbei derspartij (PKK) niet wordt ge noemd. Volgens Ankara ge bruikt de separatistische PKK de exodus om Turkije zwart te ma ken bij de internationale ge meenschap. Italië stelt echter dat Turkije de tekst niet heeft verworpen. „Het feit dat de Turken weiger den mee te werken aan de re dactie van het communiqué be tekent nog niet dat ze niet aan de uitvoering ervan zullen mee werken", aldus een diplomaat. Het akkoord behelst geza menlijke actieplannen, scherpe re grenscontroles tegen de toe stroom van vluchtelingen via Turkije en maatregelen tegen bendes mensensmokkelaars. Aan het overleg namen politie chefs van Duitsland, Frankrijk, Nederland, België, Italië, Oos tenrijk, Griekenland en Turkije deel. De Turkse politiechef Necati Bilican beloofde dat hij het do cument ter bestudering aan zijn regering zou voorleggen. Hij be aamde dat Turkije de strijd te gen de mensensmokkelbendes voortzet. Ook is Bilican bereid met Eu ropese politiediensten samen te werken, maar pas nadat Turkije lid van de Europese Unie is ge worden. Ankara heeft de con tacten met de EU op een laag pitje gezet uit woede over de bevriezing van zijn aanvraag lid te worden op de Eurotop van Luxemburg in december. De Italiaanse marine verhin derde gisteren voor de kust van Albanië hei vertrek van zes rub berboten met aan boord onge veer tweehonderd Koerdische vluchtelingen. Volgens Rome is daarbij geschoten maar zijn er geen gewonden gevallen. Gis terochtend hield de Italiaanse politie tientallen illegale Koer den en Albanezen aan. Zij wa ren net met een klein bootje aan de zuidoostkust geland. Den Haag heeft vrijdag besloten de bewaking aan de grenzen met 250 man uit te breiden om de toestroom van illegalen in te perken. Daarnaast komen er tweehonderd man marechaus see en tweehonderd man doua ne bij ter versterking van het mobiele toezicht achter de grenzen. De maatregelen kosten 75 miljoen gulden. barcelona henk van den boom correspondent De sessies van Heide Fittkau- Garthe, de 57-jarige Duitse sek teleidster die donderdag op Te nerife werd aangehouden, wa ren niet goedkoop. Haar volge lingen moesten 50.000 pesetas betalen voor het bijwonen van een bijeenkomst waar ze wer den voorbereid op het naderen de einde van de wereld en hun eigen dood. Het vreemde is vol gens de politie wel dat de volge lingen allemaal met een retour ticket naar Tenerife reisden. Het onderzoek naar de ware toedracht verloopt niet erg vlot. De sekteleden, die geen van al len Spaans spreken, zijn niet bereid mee te werken. Net zo min overigens als Fittkau- Garthe, de enige die is gearres teerd. „We beschouwen haar volgelingen als slachtoffers, die geholpen moeten worden", zei Antonio Lopez, woordvoerder van het Canarische eilandbe stuur, gisteren. Behalve papieren, brieven en witte rituelen-gewaden heeft de politie gif gevonden in het huis van de goeroe. Dat zou erop kunnen duiden dat de 32 leden zich op de hellingen van de Tei- de door middel van gif van het leven wilden beroven. Daarna zouden volgens hen hun licha men worden opgehaald door een ruimteschip. Donderdag avond acht uur zou het einde van de wereld zijn. Of Heide zelf ook van plan was om uit het le ven te stappen, is niet bekend. Fittkau-Garth e is psychologe en heeft een praktijk in Ham burg. Ze heeft een zoon van 21 jaar en is dertien jaar geleden gescheiden. Volgens een kennis noemt de sekteleidster zichzelf Aida, omdat ze in een eerder le ven, vijfduizend jaar geleden, deze naam zou hebben gedra gen. De vrouw heeft op Tenerife twee huizen, die ze heeft geërfd van haar moeder. Een paai keer per jaar ging ze naar het eland, waar ze zeer re gelmatig groepen aanhangers ontving. Ze werd op verzoek van Interpol en de Duitse politie al ruime tijd door de Spaanse politie in de gaten gehouden. Hoewel de politie dit niet wil bevestigen, melden sommige Spaanse kranten dat familie van de sekteleden de politie zou hebben gewaarschuwd dat 8 ja nuari de cruciale datum zou zijn. Het Spaanse tijdschrift Inter- viu publiceerde afgelopen zo mer een reportage over sektari sche stromingen op de Canari sche eilanden. In dat artikel werd een collectieve zelfmoord aangekondigd op 7 januari, een dag voordat deze sekte het ein de van de wereld had voorzien. De publicatie had tot gevolg dat de toen aanwezige sekteleden van het eiland vertrokken. jongetjes gefotografeerd in een in Hong Kong. Het bestuur van deze sinds heeft besloten dat Vietnamese bootvluch- ngen geen aparte status meer krijgen als gevolg waarvan ze Jelijk in Hong Kong mogen blijven. Ze worden voortaan be- hdeld als alle andere illegale immigranten. foto epa peter parks gëe] ■chajitse minister bezoekt terroristen ^besjjDENz Na haar unieke bezoek aan terroristen van beide zijden iet Noord-Ierse conflict heeft de Britse minister voor Noord- jid Mowlam zich gisteren hoopvol geuit over de toekomst het vredesproces. De minister ontmoette in de zwaarbe- .ikte Maze-gevangenis bij Belfast gedetineerde protestantse roristen om het wankele vredesproces op de rails te houden |de voortzetting van de vredesbesprekingen maandag zeker te len. Mowlam sprak ook met gedetineerde leden van de IRA. ^ranse werklozen verwerpen noodfonds us» De werklozen in Frankrijk voelen weinig voor het nood- ds dat premier Jospin gisteren heeft voorgesteld. Vier van de - angrijkste organisaties die de 3,1 miljoen werklozen vertegen- ordigen, verwierpen het voorstel omdat dat in hun ogen on- doende is. Hun acties gaan daarom door. De regering van inkrijk besloot onder druk van wekenlange demonstraties tot i sociaal 'noodfonds' van een miljard franc (336 miljoen gul- N). De werklozen eisen maatregelen die zo'n negen miljard nc kosten. ïanada zet leger in na ijsstorm Ltreal» De Canadese regering heeft gisteren legertroepen in- :et om de gevolgen te bestrijden van de verwoestende ijs- rm die het land al vijf dagen in zijn greep heeft. De koude ;ft al tien mensenlevens geëist. Drie miljoen mensen, vooral le provincie Québec, zitten al vier dagen zonder stroom door are stormen met bevriezende neerslag. Door een dikke laag el zijn elektriciteitsmasten omgevallen en kabels afgebroken, ngevallen bomen versperren wegen en de ijzel ontwricht het in-en vliegverkeer. cji ZCjel maakt tandartsboor overbodig 513 ickholm Een Zweeds bedrijf heeft goed nieuws voor ieder- i die vreest voor de boor van de tandarts. Het bedrijf, Medi am, heeft een middel uitgevonden dat een einde zou kunnen iken aan de noodzaak van de tandartsboor om gaatjes te vul- s afj| I. Het nieuwe middel, een gel van drie aminozuren en natri- ïhypochloride, is al getest op zo'n duizend mensen. Het ingsel laat caries oplossen in ongeveer een minuut tijd. Daar- kan het gat worden gevuld.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5