Het Pieterburen voor nijlpaarden Help de natuurbeschermers van Zimbabwe, adopteer een hippo Dertig aapjes darren over het gazon. De jonkies buitelen over elkaar heen, terwijl de ouderen waakzaam om zich heen spieden. Een brutaaltje waagt zich tot op de drempel van Karen Paolillo's droomhuis. De hippolady van Zimbabwe wijst 'haar kind' terecht. 3- „Niet in huis Pete.Dan hj ''jk vervolgt ze haar verhaal over de wonderbaarlijke jy] redding van de nijlpaarden in de Turgwe. Arthur smakt tijdens het eten. Hij is vlak achter het muurtje van de keuken door zijn poten gezakt en smikkelt op zijn knieën, zoals een tevreden knobbelzwijn dat doet. Door het donkere raam (geen glas, alleen een hor) staat hij in het licht van de zaklantaarn die Karen op hem richt. Zachtjes spreekt ze hem toe, als een moeder die haar kleintje op zijn gemak stelt. Toekijken op nog geen drie meter van een schuw, wild dier dat staat te eten is een klein wonder. Het zoveelste vandaag, want van morgen stond ik oog in oog met een groep giraffen en even later sloop ik tot op dertig passen van twee witte neushoorns; een adembenemend avontuur. De vrolijk stoei ende aapjes op Karens gazon konden me al bijna niet meer verbazen. Arthur, die zich als een zwerfkat aan de keukendeur laat bijvoederen, brengt ander- maal een gevoel van hevige opwinding te weeg. En dan heb ik Karens lievelingen, de nijlpaarden in de Turgwe, nog niet eens ge- Voeren Droog en dor kan Afrika zijn. Maar zo droog als de zomer van 1991-'92is uitzonderlijk. De rivier viel steeds verder droog, de boeren in de omgeving hadden al hun zorg bij hun vee en de wilde dieren op hun land. Giraffen, neushoorns, olifanten, gnoes en zebras moesten worden bijgevoerd om te overleven in het zuidoosten van Zimbabwe. Voor de ze ventien nijlpaarden die in twee groepen in de Turgwe leefden had niemand tijd. Behalve Karen Paolillo. De voormalige safarigids woonde met haar Franse echtge noot lean-Roger in een camper midden in de bush, op het land van Roger Whittall. Geen telefoon, geen luxe, de dichtstbijzijnde boer derij op zestien kilometer afstand. Jean-Ro- ger, een geoloog, deed onderzoek, Karen ge noot van de natuur en de rivier in de diepte, zo'n honderd meter bergafwaarts. „Ik vroeg Whittall of ik de nijlpaarden mocht voeren. Hij dacht dat ik het niet zou redden, dus hij stemde toe." Nijlpaarden eten gras. Ze komen 's nachts uit het water om te grazen. Door het uitblijven van regen was er echter geen gras. Karen besloot hooi van de sojaboon aan te voeren. „Ik dacht dat vijftien kilo per dag per hippo genoeg was, maar dat bleek 45 kilo te zijn. Als ik dat voor af had geweten was ik er waarschijnlijk niet eens aan begonnen." Dam Een mijnbouwbedrijf betaalde het hooi, an dere bedrijven zorgden gratis voor vervoer. Op 3 maart 1992 kon Karen de eerste portie hooi neergooien, maar intussen waren de nijlpaarden de rivier verder afgezakt, op zoek naar voedsel. Slechts één dikzak was achter gebleven, maar hij weigerde veertien dagen lang te eten. Karen had de moed al bijna op gegeven toen dertien hippo's terugkeerden. „Die nacht stonden ze netjes naast elkaar te eten, zonder te vechten." Hooi alleen was niet genoeg. Het waterpeil in de Turgwe zakte zienderogen. Jean-Roger slachtte zijn spaarvarken en Karen schreef de ene bedelbrief na de andere. Uiteindelijk hapten de Britse dierenbeschermers van Care for the wild toe. Karen kreeg voldoende geld om een dam te bouwen met daarachter een bekken van vijftien bij zeven meter en een diepte van 1.80 meter, net genoeg voor een nijlpaard om kopje onder te gaan. Met hulp van Whittall, die zeven van zijn arbeiders kosteloos liet meewerken en water uit zijn eigen bron liet oppompen om het bekken te vullen. Net op tijd. Half augustus kwam de Turgwe droog te staan. „We lost the river", zegt Karen. De stier Bob trok met zijn familie naar het nieuwe 'zwembad'. Zijn concurrent Happy nam zijn toevlucht tot een simpele drinktrog in het bos, vanwaaruit hij moest toezien dat zijn twee vrouwtjes en enkele kinderen naar Bob overliepen. Tot teleurstelling van Karen doodde Bob het enige mannetje uit Happy's familie, een zes weken oude nijlpaardbaby, maar de rest van de hippo's bleef gemoede lijk bij elkaar. Wonderwel overleefde ook Happy in de schaduw van de bomen. Met een verbrand vel zocht hij na maanden het water weer op toen de Turgwe weer begon te stromen, waarna zijn familie zich weer bij hem voegde. Voor Karen leek de klus er op te zitten, ze ker toen het contract van Jean-Roger afliep en hij elders werk vond. Maar de hippolady van Zimbabwe wil niet meer weg. „This is my home, I don 't wanna go. Project Aan de waterkant zet ze een ander stemmetje op. Alsof ze haar kinderen toespreekt, die uit angst voor het bezoek achter de bank zijn weggekropen, zo brengt ze de familie van Bob op de hoogte van onze komst. Argwa nend steken de hippo's een voor een hun kop uit het water. „Ze kennen mij intussen, daar om blijven ze rustig. Zonder mij erbij waren ze er nu allang vandoor gegaan." De reddingsactie i§ inmiddels omgezet in een permanent nijlpaardenproject. Karen is sinds enkele jaren voorzitter van Hippo Ha ven. Via een liefdadigheidsfonds zamelt ze geld in om de nijlpaarden in heel Zimbabwe tegen uitsterven te beschermen. Met Ameri kaanse steun is twee jaar geleden een tweede dam in de Turgwe gelegd, maar er is nog geld nodig voor een pomp en een generator. In opdracht van Care for the wild is Karen begonnen met een lange-termijnstudie naar het gedrag van nijlpaarden. „Ik geloof dat ze net zo intelligent zijn als olifanten. Wat er tot dusver over hippo's bekend is, is gebaseerd op korte observeringen en ik geloof niet dat dat klopt. Zo heb ik gezien dat Blackface, het eerste vrouwtje van Bob, haar volwassen dochter Three naar Happy bracht. Zo voor- komt ze incest, dat is van hoge intelligentie." Zimbabwe telt naar schatting nog zo'n zes duizend nijlpaarden. Van uitsterven is dus vooralsnog geen sprake. Maar de meeste hippo's leven in de Zambezi, op de grens met Zambia en Malawi, waar ze met enige regel maat slachtoffers maken onder kanoënde toeristen. In de rest van Zimbawe is het ech ter minder goed gesteld met de nijlpaarden. Mede dankzij Karen Paolillo zwemmen er nu weer veertig hippo's in de Turgwe, waar van 22 in haar directe nabijheid. Haar steun fonds past prima in de nieuwe opzet van de boeren in de omgeving, die hun vee hebben weggedaan en zo'n twintig farms hebben sa mengevoegd tot het natuurpark Middle Save Conservancy, waar verschillende safari's wor den gehouden. Nederlandse reisgroepen van i Baobab brengen steevast een bezoekje aan de Hippo Haven. Wie Karen Paolillo wil steunen kan voor een jaar een nijlpaard adopteren. Dat kost veertig dollar, die kunnen worden betaald per euroche- que. Adoptie-ouders ontvangen een foto plus beschrijving van 'hun' nijlpaard en een t-shirt. Aanmelden bij Turgwe Hippo Trust, Hippo Ha ven, P.O. Box 322, Cniredzi, Zimbabwe.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 43