Meerderheid wil doodstraf leer mensen per trein Binnenland Kok wil kunnen ingrijpen in Groningen Delftsblauw op wielen PvdA-burgemeesters tegen verkiezing Groen Links wil sociaal minimum fors omhoog SLAAPKAMERS UIT VELE LANDEN BIJ VAN TIL van tilWHÏGIÏi Jamin wordt nooit meer de oude jflpAM» De Erasmusbrug in Rotterdam is gisteren en van- I voorzien van een deels nieuwe asfaltlaag. Vorige week m over een lengte van veertig meter ineens een deel van het dek los te liggen, oorzaak onbekend. De brug van 360 mil- gulden kampt vanaf de opening in '96 al met kinderziektes s los liggende tuien. foto anp cees spruijt ■ouwen voor prostaat-onderzoek brijen De gemeente Cromstrijen, bij Breda, heeft gisteren i duizend vrouwen in de gemeente een excuusbrief ge- ird. Door een fout van de gemeente ontvingen zij een brief het verzoek of zij wilden meewerken aan een onderzoek r prostaatkanker. De brief kwam van het Academisch Zie- iuls Rotterdam die in het kader van een bevolkingsonder- naar prostaatkanker adressen van mannelijke Cromstrije- m in de leeftijd van 55 tot en met 74 jaar wilde hebben. De leente gaf aan dat verzoek gehoor, maar verzuimde onder- eld te maken tussen mannen en vrouwen, ibinet ontwikkelt nieuw paspoort flAAG. Het kabinet heeft gisteren het groene licht gegeven rde ontwikkeling van een nieuw paspoort. Vanaf 2001 zal nieuwe reisdocument worden uitgegeven. Het vervangt het e boekje. Nog deze maand start de eerste fase van het project uwe Generatie Reisdocumenten. Er wordt gekeken of net gelijk is om persoonskenmerken als vingerafdrukken in het poort op te nemen. scovery nog niet vervangen pRDAMHet is de Stena Line nog niet gelukt een andere ca- laran naar Hoek van Holland te halen om de snelle veer- 1in nsi met Engeland te onderhouden. Stena had gehoopt giste- de Voyager, het zusterschip van de Discovery, in Nederland nga- lebben. De neus van de Discovery verdween vorige week tij- fn Ja is storm op zee. Volgens de Stena-directie moet er begin vol- ei ide week wel duidelijkheid komen over de komst.van de me™ «B01'' ;r vie 'jegel en Brinkman gaan over bossen IHaag* Zowel WD-coryfee Wiegel als voormalig CDA-leider nkman gaat zich in de toekomst bezighouden met bos en astin de, Minister Van Aartsen (natuurbeheer) heeft beiden name- Gf met succes aangezocht voor de nieuw op te richten raad van __-h zicht van Staatsbosbeheer. Wiegel wordt voorzitter, Brink- nlld. Daarnaast komen ook Koopmans, hoogleraar econo- rlicht iaan de rijksuniversiteit Groningen en voormalig Grolsch- niets man Snoep In de raad, De raad houdt toezicht uit op de lei- ïrska g van Staatsbosbeheer, ist'. 1 een lijken meer gevonden in Anjum [warden Er liggen geen stoffelijke resten meer in de tuin -jihet pension in Anjum. Dat hebben de foto's uitgewezen die efon nderdag met een grondradar zijn gemaakt. Justitie stopt dan da"| kmet het graven in de tuin van het pension. Tijdens de kerst irden op het terrein van het pension twee lijken opgegraven. i zekerheid te krijgen over de mogelijke aanwezigheid van jeen lijk, liet justitie lnfraroodfoto's maken door twee F-16- igtuigen. Ook die foto's konden geen uitsluitsel geven. De van lord verdachte pensionhoudster zit nog vast. en Weduwe Rabin op bezoek in Drenthe UtL» De weduwe van premier Rabin komt binnenkort naar llen, Zij onthult dan een monument dat de Beiier kunstenares rlam Hoekmanter ere van de vermoorde premier heeft ge lakt, Het plastiek bestaat uit een aantal glazen platen waarop n deel staat van de tekst van het vredeslied dat Rabin zong rt voor hij werd doodgeschoten. Het werk komt te staan In de in van verloskundige R. de Waal. Die is tijdens een bezoek aan :aöl zo onder de indruk geraakt van Rabin dat hij niet alleen n praktijk naar hem heeft vernoemd maar ook een monument or hem besloot op te richten, Leah Rabin combineert de ont- lllng met gesprekken met Endemol. Deze productiemaat- happij heeft plannen een film te maken over het leven van Ylt- ak Rabin. G 2 lemeente wil ouders drugstest geven 8 [itenpost De Friese gemeente Achtkarspelen wil ouders tests ;eda ven waarmee zij hun kinderen kunnen controleren op het ge- vatulk van alcohol of drugs. Zoon of dochter moet urine afgeven n de ouders. Deze kunnen zien of hun kind iets heeft gebruikt lor een papiertje in de urine te dopen. De test laat niet zien n leveel er gebruikt is. I. Serier van de gemeente Achtkarspelen L inadrukt dat de test slechts een onderdeel Is van het Plan van ïaar( inpak Jeugd en Genotmiddelen. Het plan biedt een totaalpak- lst n voor de bestrijding van alcohol- en druggebruik van minder- -wai rige Jongeren, iari al evt s ndanks verlies studentenkaart len de NS zich volgens hem 're delijk'. De jaarcijfers worden pas later bekendgemaakt. Het hogere resultaat komt voor de NS als geroepen. Om te kunnen overleven moet de winst, uitgedrukt in het percen tage van het geïnvesteerd ver mogen, flink omhoog van drie procent in '96 naar tien procent. Duidelijk Is dat het streefper centage ook vorig jaar niet is ge haald. De NS kondigden gisteren verder aan dat de betaalwijze van de dure jaarabonnementen, een bron van klachten, wordt voranderd. Momenteel moeten klantön de vele duizenden gul' dens contant aan het loket be talen, of een hele stapel che ques uitschrijven. Een pin-auto maat kent het spoorbedrijf niet Dit jaar kunnen jaarkaarthou ders ook van huis uit betalen, met een machtiging of een ac ceptgirokaart, Huidige Politiewet voldoet niet GRONINGEN/PEN HAAG GPD De huidige Politiewet moet mogelijk wor den bijgesteld zodat de politieministers van binnenlandse zaken en justitie meer 'ge reedschappen' krijgen om in te grijpen in situaties zoals in de politieregio Groningen. Dat zei premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Hij betwijfelt of de positie van de korps beheerder/burgemeester in het huidige po litiebestel wel zo 'onaantastbaar' is als nu In de discussie wordt gesuggereerd, Volgens hem kan de gemeenteraad daar een be langrijke rol in spelen. Hij vindt het een 'drama' dat de politie In Groningen niet heeft Ingegrepen tijdens de Oosterparkrel- len, „Het kan echt niet dat burgers zo lang op politiebescherming moeten wachten tegen terreur op straat. Je gelooft Je ogen niet dat dingen zo afschuwelijk kunnen worden ver waarloosd", aldus de premier. Door de rellen is volgens Kok 'meer bloot' komen te liggen over de verhoudingen in 'de politieregio Groningen, dan al in het uit gelekte rapport-Bakkenist staat. Kok vindt het 'verstandig' dat de ministers Dijkstal en Sorgdrager op korte termijn 'een heel hartig woordje' met de betrokkenen spreken. Het uidekken van het rapport, juist op het moment dat de Groningse politieleiding door de Oosterparkrellen al onder zware druk stond, noemde Kok een 'kennelijk goed georganiseerde lekkage'. De rijkre cherche onderzoekt het lek. Uit een enquê te blijkt dat een meerderheid, 55 procent, van alle Groningers vindt dat burgemeester H. Ouwerkerk weg moet. De overigen vin den dat met het opstappen van politiebaas Veenstra voldoende consequenties zijn ge trokken uit de gebeurtenissen van de afge lopen tien dagen. De enquête is verricht door de vakgroep sociologie van de Rijksuniversiteit Gronin gen in opdracht van het Nieuwsblad van het Noorden. Er zijn 560 Groningers bena derd. Van de 417 personen die meededen wist 97 procent precies wat er aan de hand was In de stad. Het falende optreden van de politie bij de rellen op 30 december in de Oosterparkwijk heeft net vertrouwen in de Groninger politie geschaad. Ouwerkerk vindt de uitkomsten van de enquête 'op zich niet ongunstig'. Dat een meerderheid hem weg wil hebben, Is vol gens hem de schuld van het mediageweld. „Zo'n week sloopt je. Dat komt mijn uit straling niet ten goede." Politiepistool houdt kuren PEN HELDER gpd Het dlenstwapen van de Ne derlandse politie, de Walther P5, blijft een zorgenkindje. Omdat sommige wapens zo maar afgingen, worden ze alle maal aangepast. Maar ook dan weigeren de wapens nog. Van wege dit nieuwe euvel zijn bil de politie Noord-Holland Noord al twintig aangepaste Walthers uit de roulatie ge haald. De 'storlngspiek' lag bij de politie van Den Helder. De politleverenlging vreest dat agenten op straat risico's lo pen, omdat hun 'verbeterde' P5 nog niet is uitgeprobeerd. Jongerenkrant Primeur gaat kopje onder AMERSFOORT ANP Ruim zestig PvdA-burgemeesters, onder wie de 1 laarlemse burgemeester Pop, voelen er nog niets voor burgemeesters direct door de bevolldng te laten kiezen. In een brief aan het partijbestuur van de PvdA stellen zij voor de passage in het ont- werp-verklezlngsprogramma over de rechtsreek- se verkiezing van burgemeesters te schrappen, In het ontwerp-verkiezlngsprogramma van de sociaal-democraten wordt niet alleen een pleidooi gevoerd voor de gekozen burgemeester. Daarnaast zou er ook een meer dualistische' ver houding moeten komen tussen de gemeenteraad en het COUege van burgemeester en wethouders. Nu worden de wethouders benoemd uit de ge meenteraad en benoemt de minister van binnen landse zaken de burgemeester. In een dualistisch stelsel zijn de wethouders geen lid van de raad. Volgens de in het geweer gekomen PvdA-bur- 'Zo 'n straf past niet in een beschaafd land' Voor het eerst is een kleine meerderheid van de Neder landse bevolking voor het invoeren van de doodstraf voor zware misdrijven. Uit een onderzoek onder drieduizend Nederlanders, uitgevoerd door het Nederlands Studie centrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR) van de Leidse universiteit, blijkt dat nu 52 procent voor de doodstraf is. DEN HAAG GPD Vier jaar geleden was dat nog maar 43 procent en een kwart eeuw geleden niet meer dan 36 procent. Er is dus sprake van een sterk stijgende lijn, Deson danks voelt minister Sorgdrager van justitie niets voor invoering van de zwaarste aller straffen. „Ik ben er niet voor. In een be schaafd land hoor je de doodstraf niet te kennen", zei ze gisteren voor de tv, Volgens onderzoeker P. van Koppen van het NSCR is de sterke stijging van de roep om de doodstraf vooral ontstaan door de affaire-Dutroux ln Bel gië, genoemd naar de man die ervan wordt verdacht minstens vier jonge meisjes te hebben misbruikt en vermoord. „Er is duidelijk sprake van een Dutroux-effect", aldus Van Koppen, „De maatschappij roept om steeds zwaardere straffen." Van de voorstanders van de doodstraf vindt driekwart dat die in elk geval moet gelden voor moordenaars. De helft van de voorstanders meent dat de doodstraf ook geldt voor daders van incest en ernstige kinder mishandeling. Het zijn volgens de onderzoekers vooral jonge ren en laag opgeleiden die voor de doodstraf zijn. Zowel Sorgdrager als Van Koppen wijzen de doodstraf echter faliekant af. „Dat zou het einde van onze cultuur en sa menleving betekenen", zegt Van Koppen. Sorgdrager zegt de roep om de doodstraf te zien als 'een teken van machteloosheid, van woede om wat gebeurt'. Volgens haar hebben de men sen het gevoel dat er te weinig gebeurt tegen de zwaarste cri minaliteit. „Ln men denkt dan dat de doodstraf wel tot minder criminaliteit zal leiden", aldus Sorgdrager. Uit diverse andere onderzoe ken blijkt echter dat dit aller minst net geval Is. In de VS, waar de doodstraf volop wordt toegepast, is de criminaliteit als gevolg daarvan niet gedaald. „Het leidde daar eerder tot méér dan tot minder moor den", zegt Van Koppen. „Als de overheid de doodstraf oplegt, is dat desastreus voor de publieke moraal. Het is slechts oog om oog. Maar in een rechtsstaat moet de staat proberen be schaafder te zijn clan het gajes." Er zijn nog 94 landen in de wereld die de doodstraf kennen, maar geen daarvan ligt in West- Europa. China, Rusland en Iran nemen samen al bijna negentig procent van alle ten uitvoer ge legde doodstraffen in de wereld voor hun rekening. In Europa was België het laatste land dat, in 1996, de doodstraf uit het wetboek van strafrecht schrap te, sassenheim. Deze Delftsblauwe Flat 500 is vanaf morgen te zien op de Regards 1988-beurs In de Jaarbeurs In Utrecht. Op de Flat zijn bloemen, molens en bootjes geschilderd door een echte vakman. foto anp toussaintmuiters ZWOLLE ANP Brandbrief met zestig handtekeningen naar partijbestuur Rijswijk anpgemeesters wekt het ontwerp-verklezingspro- gramma de Indruk dat invoering van de gekozen burgemeester een kwestie is van de knop om draaien. De ondertekenaars van de brief menen echter het hele gemeentelijke bestel ervoor op zijn kop moet. Rechtstreekse verkiezing kan er ook toe leiden dat de gemeente de regie over de politie verliest. Zij wijzen erop dat landen die de gekozen burgemeester kennen de verantwoorde lijkheid voor openbare orde en veiligheid op een hoger niveau hebben gelegd. De briefschrijvers stellen voor dat het kabinet eerst onderzoekt wat de voor- en nadelen zijn van een dualistisch stelsel in gemeenten. Zolang daar geen antwoord op Is, dient het gekozen burge meesterschap achterwege te blijven, vinden zij. Tot de ondertekenaars van de brief behoren ver der burgemeesters Patijn, d'Hondt (Nijmegen) en Van der Doef (Vllssingen). Rosenmöller: Ouwe rooie Kok is kleurloos sering van de Ziektewet en de erkenning van minister Borst (volksgezondheid) dat nu een tweedeling dreigt in de gezond heidszorg. Volgens Rosenmöller is daarvoor nadrukkelijk ge waarschuwd en hij stelde dat liet de beoogde lijsttrekker van D66 kennelijk ontgaan is dat re geren vooruitzien is. De vraag hoe Groen Links de D66-lijst- trekker moet bestrijden is al be antwoord, aldus Rosenmöller: „Dat doet zij het liefst zelf." Richting WD richtte Rosen möller zijn pijlen op minister Jorrltsma, wegens de uitbrei ding van Schipnol en de verzelf standiging van het streekver voer, en op minister Dijkstal van binnenlandse zaken. Dijk stal zegt wel dat hij met de Poli tiewet niet uit de voeten kan, maar het bleef vier jaar 'oorver dovend stil', aldus Rosenmöller. Hij haalde uit naar de Senaats fractie van het CDA omdat die zijn Initiatiefwet voor een wet telijk recht op deeltijdwerk om zeep heeft geholpen. Als de paarse coalitie bij de hui dige gunstige economische om standigheden niet besluit tot een verhoging van het sociaal minimum, is die rechtstreeks verantwoordelijk voor het ont staan van een onderklasse, Pre mier Kok is daar als eerste op aanspreekbaar. Dat zei Groen Links-leider Paul Rosenmöller vandaag ln Zwolle tijdens het congres van zijn partij over het verkiezings programma. Groen Links wil In tegenstelling tot de regerings partijen een verhoging van het sociaal minimum en voelt zich daarin gesteund door de vakbeweging, de kerken en de sociale diensten. Rosenmöller verweet het ka binet en premier Rok een op vallend gebrek aan 'sociaal elan.' „Is die oude rooie Kok via Paars niet volstrekt kleurloos geworden Aldus Rosenmöl ler. Hij ging ook in op de privati- Jongerenweekblad Primeur gaat definitief kopje onder. Op 30 Ja- ntiarl rolt het laatste nummer van de pers. De redactie kreeg dat gisteren te horen van direc teur Hans Kes van uitgeverij Wegener Arcade, die het blad vier Jaar geleden overnam van Weekbladpers. Hoofdredacteur P. Stramrood is zeer teleurge- steld over het besluit. „Ik was toen ik het maandagavond hoorde bovendien zeer verrast, Vooral sinds we begin decem ber aan een vernieuwing van Primeur zijn begonnen." De afgelopen Jaren verscheen Primeur als weekbijlage (op vrijdag) bij de dagbladen van Wegener, waaronder het Utrechts Nieuwsblad en de Haassche Courant. Aanvanke lijk kregen alle abonnees van die kranten Primeur automa tisch in de bus, later alleen op verzoek. De oplage kwam daar mee op 350,000, Volgens Kes heeft Primeur niet voldaan aan de verwach ting dat het blad meer jongere lezers naar de Wegener-kranten zou lokken. Bovendien vielen ook de advertentie-Inkomsten bar tegen. Kes: „Primeur was zeker verlieslijdend, maar u zult van mij geen bodragen horen." Primeur bogon oktober 1990 en heeft van begin af aan het tij te gen gehad. Van Til's afdeling Slaap kamerdesign Is een speolaal- zaak die zijn weerga niet kent, Stijlkamers, sfeerprogram ma's en futuristische geving wisselen elkaarlnhoog tempo af, Beroemde merken uit vele landen passeren - daarbij de In onze speciale slaapstudlo's kunnen de beste matrassen en bedbodems ter wereld hoogstpersoonlijk worden Speciaal getrainde medewerkers daarbij deskundig van advies. lems ter wereio uitgeprobeerd. „kers dienen u DESIGNCENTRUM Ooit was er een tlld dat de naam van de winkels zelfs be kakt als 'Zjamaln' werd uitge sproken. Die sjleke aandui ding, afgeleid van de begln- naam C. Jamin, was altijd al overdreven maar geeft nu he lemaal geen pas meer. Het erfgoed van 'meneer Jamin' ls terug bij af. den haag cock rijneveen De gouden tijden dateren ei genlijk al van een eeuwigheid terug. Bijna 115 jaar geleden bedacht de Rotterdamse bak ker Cornelis Jamin dat hij cho cola en zoetwaren best zelf aan de man kon brengen. De winkel van C, Jamin (later CJa- min zonder puntjes) was ge boren. En terwijl de meisjes van de suikerwerkfabriek zich rond de vorige eeuwwisseling uit de naad werkten, liet de grondlegger zijn naam in cho coladeletters op een snel groeiend aantal winkels zet ten. Wat hij ln 1883 begon, was bij zijn dood In 1907 al een keten van vijftig snoepzaken. Corne lis' nazaten Pierre, Harry en Louis verdubbelden het aantal binnen tien jaar en nog voor de crisisjaren uitbraken, ston den er 250. En nog eens enkele decennia verder, na de Twee de Wereldoorlog, stond Jamin op eon ongekend hoogtepunt: Ruim vijfhonderd winkels en een hoofdkantoor en fabriek die naar weidser oorden wa ren getrokken. In 1957 werd een stuk bos ln Oosterhout gekapt om het nieuwe aards paradijs voor fervente zoetekauwen te huls- vesten. Jamin keerde het we deropbouwende Rotterdam definitief de rug toe. Nu is deze historie niet meer dan een hoofdstuk uit een ver geeld, geschiedkundig boek werkje. Hoogtijdagen zijn er allang niet meer. 'Meneer Ja min', die aanstekelijke vertol king van Ton van Duinhoven en later Lex Goudsmit ln pak kende reclamespotjes, is al jaar en dag een zorgenkind, Reorganisaties, ontslagen, een faillissement, opsplitsing, reeksen nieuwe eigenaren, di recteuren en nieuwe formules, het heeft In een kwart eeuw de vrije val geen moment tot staan kunnen brengen. Zelfs de grote concurrent van de familie Jamin, de familie Heljn, heeft het verval niet we ten te keren. Mocht Cornelis Jamin vanuit het hiernamaals tandenknarsend hebben toe gekeken hoeAhold, het moe derbedrijf van Albert Heijn, zich in 1993 zijn naam, zijn formule en zijn winkels toe-ei gende, wellicht zal hij dan nu met enig leedvermaak kunnen knikken: Niemand flikt het kunstje dat Ik kan, zelfs Albert i leijn niet. Misschien slikt de familie Ja min de jongste reorganisatie, die het aantal van tweehon derd vestigingen in de loop van dit jaar reduceert tot 140, wel voor zoete koek. Het is tenslotte al haast 21 jaar gele den dat de laatste meneer Ja min, achterldelnzoon Eef, de zoetwarenfabrikantverllet. Ogenschijnlijk is hij de laatste roemruchte nazaat die het be drijf met verve leidde. De op koop van Ahold die de nog 261 filialen en 1050 medewerkers overnam leek de wederop standing, maar ook dat lukte niet. Bij Ahold kennen ze geen medelijden, „We heffen Jamin toch niet op. Het Is luist goed nieuws. We maken net weer gezond", is de teneur. Maar Jamin is niet meer speciaal, in ieder geval niet bijzonder ge noeg om zich staande te hou den tussen tie 'one stop shop'- formule, waarmee juist Albert Heljn zulke goede zaken doet. Wie niet super ls, moet spe ciaal zijn. En wie niet speciaal ls, is op den duur wellicht overbodig. Maar zover Is het nog niel, er blijven nog 140 winkels open. Maar Jamin wordt nooit meer de oude: Dat winkeltje waar volwassenen met enig jeugd sentiment aan kunnen terug denken, waar je met een ge vonden dubbeltje wat lekkers kocht op weg naar school...

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3