Jrene Moors: en tikkeltje te rolijk, misschien >T door JAN D. SWART ®t Carlo Boszhard in het Teleklds-onderdeel Pittige Tijden. „Dat is als parodie op soaps vorig jaar een complete hype geworden." Irene Moors met Nico Swinkels (I) en Rob Verlinden in 'Eigen huis tuin'. FOTO'S ANP hele grote afwijkende moeilijkheidsgraad, dan is 't wel een kinderprogramma. Je bent van véél meer toevalligheden afhankelijk dan wanneer alles is voorgeprogrammeerd, voor gekauwd en voorgeautocued. In wezen hebben we bij 'Telekids' niet meer dan een volgorde. Daaromheen is alles improvisatie. Je zit er met zulke grote oren, omdat je alert moet reageren. Bovendien moet je een omslag in denken maken, want je bent er met kinderen. Waarbij het ook nog eens van belang is, dat we allebei die dag goed gemutst zijn, want als ik met m'n ver keerde been uit bed ben gestapt, kan Carlo het schudden, en andersom ik ook. Verwachtingspatroon Kijk, volwassenen gaan zitten en zijn stil. Als de floormanager applaus vraagt, geen pro bleem: applaus. Alles gaat strak en mooi op schema. Maar nu kinderen. Die zijn luid ruchtig of nerveus, of ze moeten plassen. Ze hebben thuis ook allemaal één voor één een idee gevormd hoe wij eruit zien en wie we zijn en ze willen zich ook allemaal met je kunnen identificeren. Ik verzeker je dat dat pezen is, en dan is er óók nog een rolverde ling, min of meer omdat die zo gegroeid is. Omdat het kinderen zijn, moetje beantwoor den aan een verwachtingspatroon. Carlo moet en mag freewheelen en een beetje de chaoot zijn. Hij mag z'n kauwgom onder de tafel plakken en vervolgens moet ik er dan wat van zeggen. Die dingen. De insteek is niet echt educatief, maar er zijn wel regels die je overbrengt en dat is werken. Dat is ei genlijk gewoon een baan en zo zie ik dat ook. Ik heb laatst een broer van me uit Zwitser land een keertje laten zien hoe dat ging. Die wist alleen van verhalen dat ik iets bij de tv deed met kinderen, maar die wist niet wat ie zag. Dit is echt werken, zei-ie. Volgens mij dacht ie dat ik zo'n programma alleen maar aankondigde. In die negen jaar heb ik maar één keer bui ten beeld een jongetje het zaaltje uit moeten zetten omdat ie strontvervelend was. Alleen toen ik naast hem liep moet je je voorstel len, ik één meter drieëntachtig, en hij, zo'n klein lawaaierig mannetje toen had ik al weer spijt. Ik kon niet terug, maar als het ge kund had, had ik het gedaan. Ik weet nog goed wat ik dacht toen ik met dat ventje naar de gang liep, ik dacht: mis schien heeft-ie 't thuis wel niet naar z'n zin. Of misschien heeft-ie niet eens een thuis. Tien minuten later ben ik hem weer gaan ha len en toen zat-ie daar heel bedremmeld niet te begrijpen wat er gebeurd was. Ik zeg: en, afgekoeld? Volledig mevrouw, zei-ie. Moet je nagaan, zo'n klein mannetje. Ben je afge koeld? Ja, volledig. Ik heb hem de hele verde re uitzending niet meer gehoord, maar ik heb de hele verdere uitzending moeten denken: wat heb ik in godsnaam nou gedaan? Frappant 't Is nu misschien al vijf jaar geleden gebeurd, maar het is wel frappant dat ik nog heel vaak aan dat mannetje moet terugdenken, en dat bedoel ik met de moeilijkheidsgraad van een kinderprogramma. Ze zitten niet stil, ze plaatsen je voor onverwachte momenten en je kan zo'n opname ook niet overdoen. Dat vergt een energie die ook jij alsjeblieft niet moet onderschatten, want dan schets je een verkeerd beeld. Kijk nou maar eens op zater dagmorgen, dan weet je precies wat ik be doel. Ik ben nu dertig en dat is nog steeds een prima leeftijd voor dit programma. Maar duidelijk is wel dat Carlo en ik er niet nog eens negen jaar mee door kunnen blijven gaan. Er komt een dag dat je toch 's morgens ongemerkt het verkeerde jurkje aantrekt als je begrijpt wat ik bedoel, en als je niet be grijpt zal ik dat uitleggen. Er komt een dag dat je er te oud voor bent. Ik ben ook niet voor niks 'Eigen huis tuin' erbij gaan doen. Dat zit in de lijn van m'n planning. Ik vond het tijd worden dat ook een andere doelgroep mij leerde kennen. Daar heb je het weer, ik speel redelijk op safe. Ook dat heb ik van m'n vader. Vijfenveertig jaar VNU. Dat verklaart alles. M'n vriend en ik hebben een hypotheek op ons huis waarop we moeten aflossen zolang onze contracten duren. Die dingen. Geen baan, geen aflossing. Zo ben ik opge voed. Sparen. Zo werk ik ook. In mijn achter hoofd blijf ik kennelijk onbewust rekening houden met die eindredacteur bij de NCRV. Die dingen wil ik voor zijn. Ik ga niet meer zitten wachten totdat anderen zeggen dat ik niet meer geschikt ben. Voor die tijd ben ik weg en misschien is het zelfs wel een briljant moment om bij het tiende jaar te zeggen: en dit is het. Makkers Nog mooier is om dan samen te stoppen. Want Carlo en ik zijn voor de kinderen na tuurlijk wel één geheel, heel close, zoals het in feite in werkelijkheid ook is. Ik geloof niet dat wat wij samen hebben zo vaak voorkomt in dit vak. We zijn vriendjes geworden. Dat is het succes van dat programma. Je ziet daar twee mensen die ook privé makkers van el kaar zijn. We vertellen elkaar alles, maar dan ook alles, tot liefdesverdrietjes toe. En dan ben je op je gemak. Dat is een groot vertrou wen, terwijl we in basis en dat is het rare toch totaal andere types zijn." „Ik ben nu dertig en dat is een prima leef tijd voor een pro gramma als Telekids. Maar duidelijk is wel dat Carlo en ik er niet nog eens negen jaar mee door kunnen blijven gaan." k denk dat mijn imago tamelijk H aan de vrolijke kant is. Bij de VARA vonden ze het zelfs te vrolijk. Ik riep er geen weerstand mee op, maar ik kreeg ook niet het vermoeden dat ze bij de screen test dachten: daar zit een meisje dat Nabokov heeft gelezen. De VARA zocht omroepsters. Er werd bijna vlaggend mee geadverteerd en ik dacht: weet je wat, ik ga schrijven. Op de dag dat ik die test moest doen, was ik er met honderd an dere meisjes en allemaal rooie vlekken van de zenuwen. Elles Berger zat achter de tafel, ik zie 't nog voor me. Neem plaats. Ik had net m'n rijbewijs en net een auto, dus toen ze vroegen: vertel es wat over je jezelf, begon ik over de Donald Duck, omdat ik bij de Donald Duck werkte en verder lulde ik natuurlijk honderduit over die auto. Achteraf dacht ilc fout Moors, je had dat bij de VARA wat intelligenter moeten oplossen. Je had over je romantische boekentijd moe ten spreken, Daphne du Maurier of Cissy van Marxveldt, weet ik veel. Je zit daar en je wilt omroepster worden. 'Fifteen minutes of fa me' en dan begin ik over m'n auto en over de Donald Duck. Unbelievable cn ik had't kun nen weten. Maar zo ben ik dan op die mo menten; spontaan, open, en ik loog er geen woord van, want ik had net m'n rijbewijs en was helemaal vol van die auto. Even goed zat ik bij de laatste vijf. Alleen toen het op een definitieve keuze aankwam, vonden ze mij net iets te vrolijk. De andere vier vielen ook af, dus in totaal waren er hon derd voor niks geweest. Allemaal te vrolijk, vermoed ik, of geen van allen Nabokov zoals je wilt. Een jaar later zat ik bij de NCRV. Je wordt beoordeeld op datgene wat de mensen van je zien. Dat is nu ook. 'Telekids' is geen 'Vinger aan de Pols' zoals je weet, niet diepgaand en emotioneel. Maar wel een pro gramma dat voor kinderen makkelijk te ver teren is en vooral gezellig en knus, niet te be lerend. Ik heb in onze wereld een kleine jas aan, maar die bevalt me uitstekend omdat die past. Ik hol en vlieg en werk hard, maar het belangrijkste is: ik heb 't naar mijn zin. Dat schijn ik ook uit te stralen. De kinderen trouwens ook. Neutraal Bij de NCRV presenteerde ik een Disneypro- gramma. Maar na een jaar kwam er een nieuwe eindredacteur. Ik ben z'n naam ver geten, wat z'n mazzel is, want hij flikkerde me er wel uit. Te vrolijk, dacht ik. Nee, zei men, je gezicht is net even te perfect. Je hebt geen pukkel, je hebt dit niet en dat niet. Ire ne, kind, zei-ie, en toen kwam het hoge woord eruit: je hebt een té neutraal gezicht. Achteraf denk ik: hij was tenminste redelijk rechtstreeks. Ik heb nooit hoeven gokken wat de reden was. Maar op dat moment kon ik 'm wel villen. De teleurstelling toen was vele malen groter dan op het moment dat ze bij de VARA zeiden dat ik te vrolijk was. Toen had ik niks, maar nu werd me iets afgeno men waarvan ik al een jaar dacht dat het iets van mezelf was. Bovendien vond ik de verkla ring tamelijk krom. Er werd een nieuwe scr eentest uitgeschreven, maar, voegde die man eraan toe, je mag wel meedoen. En vooral dat laatste was nu net even mijn eer te na. Ik vond dat tegen jou gezegd een beetje smiechterig. Aan de ene kant duidelijk aangeven niet echt blij met me-te zijn, maar dan geen ouwe schoenen willen weggooien voordat je nieuwe hebt. Ik ben toen als een idioot gaan solliciteren, eigenlijk de volgende dag al. In principe ben ik biemand die op safe gaat, maar ik kan ook ineens de omme- Als ze in Hilversum lacht, is ze in haar woonplaats Haarlem te horen. Het is een aanstekelijke lach, gelachen met mooie witte tanden. Ze heeft bovendien een gezellig hoofd dat voortdurend antwoord geeft op de vraag of ze het naar haar zin heeft. Ja, al jaren. Eerst als kinderbrievenschrijfster uit naam van Donald Duck; later bij Hitbingo, en nu al negen jaar bij Telekids. U hoort Irene Moors, de goedkoopste oppas van Nederland, die nu ze dertig is niet voor niets Eigen huis tuinerbij is gaan doen. Samen met Carlo Boszhard heeft ze intussen een videoclip opgenomen voor de single met de Nederlandse versie van Grease Lightning. Het duo was ook trendsetter met het Pittige Popconcert. Het bewijs dat kinderen steeds vroeger naar popmuziek gaan luisteren. zwaai maken. Als kind moest en zou ik bij voorbeeld verpleegster worden. Een vriendin van me had drie zussen en die waren het alle drie. Als ze verhalen vertelden, hing ik gefas cineerd aan hun lippen. Ik heb er zelfs het Atheneum voor vaarwel gezegd, want ik dacht: als ik 't wil worden, is Havo voldoen de. In die zin was ik lui, en berekend. Maar ik was wel op m'n zestiende klaar. Maar je kon pas de verpleging in met ze ventien jaar en zeven maanden. Die over brugging werd dus een wereldtijd. De tijd van de plooirokken en de parels. Op foto's weet je niet wat je ziet. Ik studeerde medische termi nologie. Dat was stampen, mfcar dat kon ik. Als je me leerstof en teksten geeft en je zegt erbij hoe snel ik 't uit m'n hoofd moet leren, dan kun je bij wijze van spreken de klok op mij gelijk zetten. Ik ram het erin en het komt er vloeiend uit. Alleen dan moet je me niet pas een week later overhoren, want dan ben ik alles weer kwijt. Saai Maar goed, toen dat jaar en die zeven maan den voorbij waren, kon ik beginnen. Alleen toen wilde ik niet meer. Ik was een paar keer in zo'n ziekenhuis geweest en vond het saai. Van de een op de andere dag was ik om. In plaats van het ziekenhuis werd het de VNU. Ik ging met een vooropleiding voor verpleeg ster naar de Bobo, Sjors Sjimmie en de Do nald Duck. En toen de marketingafdeling sa men met de NCRV Disneydagen organiseer de, ging ik mee om in de foyer spelletjes met kinderen te doen. De Willy Wortel-wedstrijd. In die foyer ben ik ontdekt. Ik ben dit vak ingerold in een tv-explosie. Je kreeg Veronique en TV10. Ik had volledig de tijd mee. Ook toen de NCRV niet verder met me wilde. Dus nog voordat er een nieu we screentest werd gehouden, had ik al een nieuwe baan en daarmee m'n eerste maat schappelijke revanche, want zo voelde dat wel. Zo van: wat, willen jullie me niet meer? En dan de lol om te kunnen zeggen: sorry, ik doe niet mee aan die screentest, want ik ben vanmorgen aangenomen door Veronique. Kijk, ik ben heel lang erg goed van vertrou wen. Heel lang denk ik: dit kan niet waar zijn, zo zijn mensen niet. Ik zal ook niet gaan schreeuwen. Wat dat betreft heb ik een op voeding gehad waar niets op aan te merken valt. Ik heb de tact en het geduld van een va der die z'n halve leven in ondernemingsra den heeft gezeten. Maar je moet niet met me spotten. Lex Harding had me bij Veronique aange nomen. Hij zei het in nog geen tien minuten tijd: luister, het is een nieuw kinderprogram ma, het gaat Telekids heten, geen idee hoe het moet worden, maar daar hebben we jou voor. Ga je gang. En toen ik bij de deur stond voegde hij er nog aan toe: en het is dertien uur per week. Ik wist niets van tv. Ik had weliswaar pro gramma's gepresenteerd, maar ik wist abso luut niet hoe je die moest maken. Ik ben toen zwaar in het diepe gesprongen. Nachten niet geslapen. Ik kan 't niet, ik kan 't niet. Alle maal kinder twijfels. Maar wel logische twij fels. Maar het heeft zich in negen jaar ont wikkeld tot wat het nu is. Het onderdeel 'Pittige tijden' als parodie op die soaps is in de loop van vorig jaar zelfs een complete hy pe gewofden, inclusief merchandising. Er zijn sokken, petten en video's op de markt. Aan de ene kant is dat een geweldig succes, aan de andere kant ook wel weer jammer. Zo'n programma kan dus kennelijk nooit klein blijven. Eiland 'Telekids' is binnen RTL overigens altijd een eiland geweest. Dat kwam omdat ik het zelf mocht opzetten. Later toen Carlo Boszhard erbij kwam, hebben we onze inbreng behou den. Er is nooit enige dreiging geweest in die zin dat er naar iemand anders is gezocht. Juist in die rust ga je groeien, en toen er na vier jaar een moment kwam dat men dacht: misschien is het niet zo onverstandig als er iemand naast komt, ging de gedachte niet eens uit naar een mens. Eerder naar een pop, of een soort vogel. Uiteindelijk ben ik 't ge weest die zei: je moet Carlo nemen. We had den samen 'Hitbingo' gedaan, ik kende 'm. Dat was nog in de tijd van Aalsmeer, allemaal erg gestructureerd. Niet mijn wereld als ik heel eerlijk ben. Achteraf kwam ik ook te vroeg bij 'Hitbin go'. Ik vond alles eng. Niemand had iets met elkaar. Het was van a naar b en terug. Ik heb me altijd veel lekkerder gevoeld in overzich telijke mensengroepjes en kleine program ma's. Wat dat betreft ben ik net Alice in Won derland. En dan zeggen ze wel, ja maar Irene, je bent gelijk met Caroline Tensen begonnen en kijk nou eens welke grote programma's zij allemaal presenteert. Maar wie zegt mij nou dat ze verder gekomen is? Je maakt mij niet wijs dat je een grotere presentatrice bent omdat je een grotere show doet, voor grotere mensen. Dat vind ik abso luut kul, volkomen verkeerd ge redeneerd. Ik weet helemaal niet of ik zou kunnen wat zij doet, want ik heb het niet geprobeerd, omdat ik het niet wilde. Om dat ik me er niet safe bij voelde. Misschien ook om dat ik er de ambitie niet voor heb. Maar ik weet ook niet of zij kan wat ik doe. Men doet nu net als of je het bij een kinderpro gramma niet zo nauw hoeft te nemen. Dat vind ik onderwaardering. En eigen lijk is het al knap vervelend dat ik me er tegen moet ver zetten. Als er één pro gramma is met een

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 39