ZATERDAGS BIJVOEGSEL Knokken tegen geweld iit 130 ZATERDAG 10 JANUAR11998 Sjon Lammerts legt voor zijn dichtgetimmerde woning in de Groninger Laurierstraat aan agenten uit wat er de nacht tevoren gebeurde. foto cpd vos schuurman Steeds vaker wordt de politie geconfronteerd met geweldadige jongeren die bivakmutsen dragen en geen enkel ontzag tonen. foto gpd paul van weel 1/ M t e leven in een democra- W WW tie van de grote mond. De tolerantie is in de der jaren zo ver doorgeschoten dat re- van fatsoen en omgaan met elkaar niet worden nageleefd. Pas sprak ik een Ar ise asielzoeker. Hij zei: Nederland? In irland mag alles." or Leen van Dijke zijn de recente rellen roningen en Arnemuiden allesbehalve enten. De fractievoorzitter van de RPF s Vi Tweede Kamer constateert dat uitwas- niet zomaar gebeuren, maar dat daar 70fi hele wereld aan vooraf gaat". We be ien de overlast, 'maar laten de oorzaak moeid. Oftewel: „Als tolerantie overgaat iverschilligheid is dat de dood van de de- voi ratie. Er gebeurt van alles dat niet door gel kan en het is nu tijd om te zeggen dat niet meer willen. Jongeren die op it lopen te brallen of hun middelvinger eken naar de politie moeten we gewoon )kken." enkele plaatsen gebeurt dat al. Zoals in Bosch. Jongeren die daar het 'fuck-off - ar maken of een agent uitschelden, wor- zonder pardon gearresteerd. Op het bu- krijgen ze een proces-verbaal, gevolgd een boete van 500 tot 800 gulden we- 'lichte belediging'. Woordvoerder Rob Velzen van de Bossche politie: „In het n, met een biertje op, hoor je die knullen wel tegen elkaar opscheppen dat ze alles ïen maken tegen de politie. Maar zodra >'n forse boete achter de kiezen hebben, len ze behoorlijk in. Ook daarover praten iet elkaar en dat leidt ertoe dat de meer- leid beduidend minder brutaal tegen ons worden. Je moet ze de normen en waar- constant blijven bijbrengen en bij deze pen betekent dat niet alleen toezicht den maar ook ingrijpen als dat nodig is." is niet wat prof. dr. J.W. Duyvendak voor p staat. De socioloog, hoogleraar samen- igsopbouw aan de universiteit van Rot- am, vindt dat een samenleving juist wél moet tolereren, zeker van jongeren. „Als moeilijk gaat doen over die opgestoken delvinger, wordt alles een probleem. Als iets meer toestaat, zal de boel escaleren, we kortgeleden nog hebben gezien bij ewelddadige rellen in België en Frankrijk, groep die in de marge van de maat- 'ppij terechtkomt, zal vroeg of laat zijn 'lucht zoeken tot geweld." Gezag rellen in Groningen en Arnemuiden heb- op slag duidelijk gemaakt dat grote groe- jongeren niets meer pikken van de poli- Zoals ze zich steeds minder aantrekken welke vorm van gezag dan ook. Zowel in noordelijke Oosterparkbuurt als in het Uwse vissersplaatsje durfden agenten niet J in de buurt te komen. Ze werden er let- Ijk uit geknuppeld. vfl let lijkt op de situatie in sommige grote erikaanse steden, waar de politie zich al n in bepaalde wijken niet meer durft te ,el 0nen. Daar heerst de wet van de jungle, [dbendes bepalen wat wel en niet mag. nerkelijk verschil met de Verenigde Sta- 's dat het hier bij de oudejaarsrellen groe- ul 'blanke jongeren waren uit kleine, hechte teenschappen. In de VS gaat het om jon- Ideurlingen in grote steden, in volstrekt lichtloze situaties en afkomstig uit gebro- gezinnen waar de vader geen enkele rol "gespeeld in de opvoeding. °or socioloog prof. Duyvendak wil dat twel niet zeggen dat het in Nederland 'der ernstig is. Hij constateert juist dat r of dorpen die helemaal blank zijn ts ook zo'n sterke onderlinge band heb- 'dat ieder ander als buitenstaander wordt Ftouwd. „Daar zie je dat niemand van |en wordt getolereerd, of het nou asiel- ui kers zijn of agenten. Op dat soort horno- j® wijken of dorpen heb je geen enkele gens die hun middelvinger opsteken of in het verruimen van schietinstructies. Stel je voor zeg, dan was de ramp niet te overzien ge weest." De Twentse korpschef IJzerman, die bin nenkort directeur van de Politieacademie wordt, steunt hem daarin. „Een Kamerdele gatie die vorig jaar in New York heeft beke ken hoe de politie daar helemaal niets meer tolereert van burgers, was nogal enthousiast. Maar beseffen die politici wel dat het daar oorlog op straat is? Dat past toch absoluut niet in de Nederlandse cultuur. We moeten oppassen dat we niet doorslaan. Nederland is een verdraagzame samenleving, laten we dat vooral zo houden. Als iemand zijn middel vinger naar een agent opsteekt, moet je daar geen boete van honderden guldens voor ge ven, alsjeblieft zeg! Dat wil niet zeggen dat je dergelijk gedrag maar moet negeren, abso luut niet. Agenten moeten er ook altijd iets van zeggen. Verloedering mag niemand on verschillig laten. Want de kern van het pro bleem is het respect voor andere mensen. Jongeren streven massaal hun eigen, kort zichtige belangen na. Daardoor gaat het fout. En, dat is een heel belangrijk element, door alcohol en drugs. Die hele uitgaanscultuur met mega-disco's en massaal gebruik van XTC, werkt grensverleggend ten aanzien van omgangsvormen. Jongeren die in die cultuur leven, en dat zijn er heel wat, komen alleen op voor hun eigen normen. Dat los je niet op met geweld." RPF'er Leen van Dijke, vorig jaar zelf over vallen door een groep jongeren, wijst ook op die specifieke cultuur. „Iedereen moet koste wat kost meedoen, terwijl ze het helemaal niet kunnen betalen. Als je dat stimuleert, heb je er helemaal geen verweer meer tegen. Als je de overlast door drugs wel aanpakt, maar de verslaafde aan zijn of haar lot over laat, los je per saldo helemaal niets op." Waarschuwingsschot Daarnaast vindt hij dat de politie in bedrei gende situaties wel meer mogelijkheden moet krijgen om een wapen te gebruiken. „Waarom heeft er in zowel Arnemuiden als in Groningen niemand een waarschuwings schot gelost? Dat moet toch echt mogelijk zijn. En als dat niet helpt, dan moet een agent op de benen schieten. Natuurlijk, je moet je afvragen waar de grens ligt, want een vrijbrief voor het gebruik van een wapen kan ook gevaarlijk zijn. In Arnemuiden waren er dan misschien doden gevallen. Maar ik vind wel dat de schietinstructies voor de politie moeten worden verruimd." Korpschef IJzerman: „Het is te gemakkelijk om geweld met geweld te beantwoorden. Na tuurlijk,, in extreme situaties moet de politie geweld kunnen gebruiken, maar de oplossing voor de huidige problemen ligt toch echt op het terrein van normen, van respect voor an deren, van opvoeding. Er moeten zeker meer agenten komen, maar dan vooral in de wijk en in de buurt. We moeten investeren in jeugdagenten, in samenwerking met scholen en ouders, in het opvoeden vah jongeren. Dat is de enige manier om escalerend geweld te beheersen. Socioloog Duyvendak: „Goed beschouwd is het een paradoxale ontwikkeling. De politie heeft er de afgelopen jaren alles aan gedaan om een socialer gezicht te krijgen. Er zijn buurtcoördinatoren gekomen en wijkagen ten, die meepraten op scholen en in buurt huizen. Het contact met de burgers is veel minder afstandelijk, de politie is zachter ge worden. Dat is een groot compliment, maar de keerzijde is dat het gezag van de politie is afgenomen, niemand is nog bang voor ze. Ik pleit niet voor geweld, maar de politie zal toch in voorkomende gevallen, zoals in Gro ningen en Arnemuiden, moeten laten zien dat zij het monopolie op geweld heeft en nie mand anders." greep. De mensen die daar wonen beheersen hun eigen wereld, stellen hun eigen normen en waarden en willen de rest naar hun hand zetten. In de meest extreme vorm zie je dat bij de voetbalvandalen. Die hebben hun ei gen samenleving geschapen en trekken zich helemaal niets meer aan van wie of wat ook. Hoe groter de onderlinge solidariteit in een groep is, hoe meer de tolerantie tegenover andere groepen afneemt. Dat vind ik een gro ter probleem dan de vraag of wij al dan niet te tolerant tegenover die groepen zijn. Door alle rellen van de laatste tijd zie je namelijk weer. eens hoe weinig we van elkaar weten. We denken dat we één samenleving zijn, maar het tegendeel is waar, er is veel te wei nig samenhang." Banen Daarmee wil Duyvendak niemand vrijpleiten, maar er is volgens hem altijd een verband tussen de inrichting van een maatschappij en het geweld in die samenleving. In Nederland ziet hij dat allerlei groepen zich manifesteren en zoeken naar de grenzen van wat wel en niet kan. En veelal zijn dat toch de kanslozen, of ze nu blank zijn of zwart. Zo kwam vorig jaar Den Helder in het nieuws omdat een groep Antilliaanse jongeren een hele wijk ter roriseerde. De jongen die zich opwierp als woordvoerder van die groep zei daarover: „Als we banen hadden, hoefden we hier niet te staan. In de Bijlmer hebben de jongens al lemaal banen gekregen, waarom kan dat hier niet?" Hij wees er op, dat in de Bijlmer welis waar ook criminaliteit voorkomt, maar dat die daar niet georganiseerd is en er geen ben des zijn die de dienst uitmaken. Duyvendak: „Los van elke verklaring vind ik het wel schokkend om te zien tot welk ge weld dit soort groepen in staat is. Ik ben het met Leen van Dijke eens dat dit niet te tole reren is. De samenleving heeft zich geëman cipeerd, groepen die vroeger veel onderdani ger waren, zijn nu mondiger. Daardoor is au toriteit niet meer vanzelfsprekend, maar moet elke vorm van gezag weer worden ver overd." Oer-Germaans In haar boek 'Onder Dienders' beschrijft Mir jam Elias hoe twee agenten onverwacht te genover een groep woedende mensen staan. De passage doet denken aan de situatie waarin de agenten in Groningen en Arne muiden terecht waren gekomen. In dit geval heeft een verslaafde vrouw een steen door de ruit gegooid bij een familie in de Haagse Schilderswijk die de eerste verjaardag van de jongste telg viert. „Ik maakter af. Ik slaater dood, daar is ze. Dat fuile gore junkenwijf." De Schilderswijk- se visite heeft hem al flink zitten als de ruit versplintert. Oer-Germaanse F-siders van FC Den Haag stormen naar buiten en de junk wil in haar eentje de hele meute te lijf. De agent boeit haar razendsnel, sleurt haar naar de politiebus en houdt haar beschermend achter zich. Dat wordt beloond met een knietje in zijn rug: 'pleureslèjah'. Ten minste zeven man willen haar lyn chen. Het zweet breekt de agent uit. Hij kan niet bij de wapenstok omdat hij de junk vast heeft. Waar is zijn vrouwelijke collega? Als zij de rode knop in kan drukken, komt iedere collega-agent die in de buurt is razendsnel bijstand verlenen. De heer des huizes - „Ik slaater verrot die tiefusjunk" - richt zijn woe de op de agent die de vrouw beschermt. De agent trapt de jeugdige huisvader vol in het kruis. Op het smartelijke gebrul om de getrof fen delen snellen wel vijftig man te hulp. De agent krijgt het Spaans benauwd en trekt zijn dienstpistool, maar hij wil slechts afschrik ken, aan een waarschuwingsschot denkt hij niet eens. Elias, die twee jaar met de politie Haag landen optrok: „Agenten moeten stressbe stendig zijn en daadkracht tonen. Zij mogen geweld niet schuwen doch dit beheerst, slechts in uiterste nood, redelijk aanwenden. Basisregels geleerd op school". Nu de toepassing. Daar staat Lisette (de vrouwelijke agente), dreigend met haar wa penstok. Door het raam van de bus ziet ze vaag Andy's situatie (de mannelijke agent), benarder nog dan de hare. Met bonkend hart grijpt ze de portofoon. Haar zachte g beroert even de emoties van alle surveillanten in de regio... 'Achteruit!' Andy richt in de lucht. De visite pakt de brullende vader, de armen tegen zijn lijf. Zo mag Andy het zien. De junk achter hem beseft inmiddels hoe groot de over macht is. Zodoende kan Andy zijn sleutels pakken, hij opent alvast de bus, het pistool nog steeds dreigend geheven, terwijl de vader schreeuwt: „Dat gebeurt mijn niet. Die tie- fushoer trapt me ruit in. Me dochtertje bijna dood. En jij gaat op mij schiete? Kankarlèjah, aso-beulü!" Protestbrief De afgelopen week hebben de meeste korpschefs in hun nieuwjaarstoespraken ge wezen op de toename van het geweld, vooral tegen de politie. Ze bepleitten dat er niets meer moet worden getolereerd en dat be dreigingen van en geweld tegen agenten strenger moet worden gestraft. Zeeuwse agenten stuurden gezamenlijk een protestbrief naar hun korpsleiding, waar in ze stelden dat de politie in de oude jaarsnacht een voetbalwedstrijd speelde waarin zij maar met een half elftal konden aantreden en de tegenpartij alles mocht en het doel ook nog had dichtgespijkerd. Op de zelfde dag kondigde burgemeester Ouwer- kerk van Groningen aan dat de 'gewone' agent weer een gummiknuppel krijgt en in noodgevallen dé beschikking over een ME- uitrusting. Het is, opnieuw, dezelfde reactie als in de VS, waar na alle ontwikkelingen de politie een tegenoffensief is begonnen. Wie in Ame rika een agent zelfs maar even aanraakt, kan al een pistool tegen het hoofd gedrukt krij gen. Wie drie keer voor een licht vergrijp wordt gearresteerd, gaat voor lange tijd ach ter de tralies. En in gevallen dat er in wijken rellen uitbreken wordt er grof geschut inge zet, indien nodig met ondersteuning van het leger. Recente cijfers laten zien dat de mis daad in de VS aanzienlijk is afgenomen. Netwerk „Ik ben niet zo onder de indruk van cijfers, ik hecht meer waarde aan het voorkomen van problemen. Maar ja, het succes daarvan merkt niemand. Het enige resultaat is dat het rustig blijft", zegt mr. dr. Erwin Muller, direc teur van het Crisis Onderzoeksteam (COT). Voor hem is daarom de BVD één van de meest succesvolle organisaties. „Die is zo goed geïnformeerd dat er veel narigheid in dit land door wordt voorkomen. Maar nie mand weet dat." Muller zou graag zien dat er veel meer werk wordt gemaakt van ordehandhaving. Er zijn weliswaar regionale inlichtingendiensten voor de openbare orde, maar soms werkt daar maar één man. „Het handhaven van de openbare orde heeft geen prioriteit, terwijl je door een goed netwerk van inlichtingen ex treme rellen in veel gevallen kunt voorko men. Zo'n toestand als in Groningen komt weliswaar maar eens in de zoveel jaar voor, maar je moet veel moeite doen om dat te voorkomen, omdat de impact zo enorm groot is. Ik denk dat er in Nederland zelden of nooit iets is gebeurd waardoor mensen zo massaal het vertrouwen in de politie hebben verloren." Met de huidige bevoegdheden kunnen de bestaande inlichtingendiensten volgens Mul ler heel goed meer werk maken van orde handhaving. „Ik zie daar in elk geval veel meer heil in, dan in het oppakken van jon- De grenzen van de tolerantie lijken bereikt Bij de rellen in Groningen en Arnemuiden werden agenten de buurt uit geknuppeld. Het maakte in één klap duidelijk dat grote groepen jongeren niets meer pikken van de politie, zoals ze zich steeds minder gelegen laten liggen aan gezag. Is de tijd rijp voor een harde aanpak? Zijtt de grenzen van de tolerantie bereikt? „Als je niets meer tolereert, krijg je vroeg of laat een escalatie van geweld. Confrontatie tussen de ME en demonstranten tijdens de Eurotop in Amsterdam. foto cpd/phil nijhuis

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37