Op avontuur door FLORIDA'S Toeristisch gedrag is voorspelbaar Toerisme Magritte ZATERDAG 10 JANUAR11998 AJpenlift De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair heeft het tarief van z'n Alpenliftprogramma met ruim 50 gulden verlaagd. Een vliegticket Amsterdam-Zürich/Genève kost nu 599 gul den, inclusief een treinretourtje Nederlandse woonplaats- Schiphol en Zürich/Genève-Zwitserse wintersportbestemming. Ski- en snowboardmateriaal worden gratis vervoerd. Informatie: ANVR-reisbureau of Swissair 020 - 66 26 52 6. Het huis waarin René Magritte, samen met zijn vrouw Geor gette, van 1930 tot 1954 woonde, is verbouwd tot museum. In het pand aan de Brusselse Esseghemstraat (deelgemeente Jette), dat dezer dagen voor het publiek wordt geopend, wer den onder meer de huiskamer en het atelier van de nu precies honderd jaar geleden geboren Belgische schilder in de oude staat teruggebracht. Op de twee bovenverdiepingen richtten de beheerders een expositie in die Magritte en het surrealisme tot onderwerp heeft. Informatie: Magrittemuseum, telefoon 00 32 34 49 66 14. Krijtpad Nederland is een nieuwe lange-afstands-wandelroute rijker: het Krijtpad. Het traject kronkelt, stijgt en daalt door het Lim burgse Mergelland, is negentig kilometer langen begint en eindigt bij station Maastricht. Het Krijtlandpad - het zevende streekpad van de Stichting Lange-Afstand-Wandelpaden (SLAW) in een landelijke reeks en het eerste in Limburg - is bewegwijzerd met geel-rode tekens, maar er is ook een route gids die voor 17,50 gulden te koop is in de boekhandel en de ANWB- en VW-kantoren. De samenstellers verwachten dat jaarlijks naar schatting tienduizend wandelaars de route zul len volgen. Samen met de Nederlandse Spoorwegen introdu ceert de SLAW dit jaar een tweedaagse wandeling van station naar station via het Krijtlandpad. De WV-Limburg creëerde rond de nieuwe route een driedaagse mini-vakantie. Informatie: 033 - 46 53 66 0. DICK VAN DER PLAS» Alleen aan het licht verkleurde bladerdek van de bomen valt af te lezen dat het ook in Florida herfst is. De temperatuur haalt op deze novemberdag nog moeiteloos de 25 graden. Schildpadden zitten als ver steend te zonnen op overhan gende takken boven het water, een enkele otter schiet weg tus sen de dichte, tropische be groeiing die het zicht aan weerszijden beperkt. De kano glijdt al enkele uren stroomaf waarts over een rivier waarvan het waterpeil gedurende het jaar sterk schommelt. Omgeval len bomen en weggespoelde struiken vormen natuurlijke barrières op een tocht die moet eindigen bij de Big Oaks Ranch, waar de tenten zijn opgeslagen. Alleen één van de gidsen waagt zich tijdens een rustpauze in het water. Hij kent de officiële cijfers. Sinds 1948 zijn er nog geen 200 aanvallen van alliga tors op mensen geregistreerd eri het aantal keren dat daarbij do delijke slachtoffers vielen, valt nog steeds op de vingers van twee handen te tellen. Wel ko men er jaarlijks ongeveer 10.000 klachten binnen bij de Game and Fresh Water Fish Commis sion over reptielen die opduiken in garages, achtertuinen, zwem baden en golfcourses. In de meeste gevallen kiest de schuwe alligator uit eigen beweging voor een plek die hem uit de buurt van menselijke aanwezig heid houdt. Lekker hondje „Het gaat eigenlijk alleen mis als wordt ingegrepen in het na tuurlijke gedrag van deze die ren", vertelt Rick Roberts van Florida Outback Adventures, een bedrijf dat zich heeft gespe cialiseerd in allerlei vormen van 'ecotoerisme'. ,,Als iemand meent dat hij een alligator vanuit zijn achtertuin moet voe ren, bijvoorbeeld. De eerste da gen komt het beest keurig het voor hem neergelegde vlees op halen, en later in de week blijkt dan opeens de hond des huizes verdwenen." Schattingen van het aantal alli gators dat in dit deel van Ameri ka voorkomt, variëren van acht honderdduizend tot een mil joen. Het waterrijke Seminole County - gelegen in het centrale deel van Florida, op nog geen kwartier rijden van Orlando - heeft de grootste alligator Mensenvlees staat niet op het menu van de alligators die in vrijwel alle kreken, rivieren en meren van Florida voorkomen. Statistieken wijzen dat uit. Toch blijft het wennen als exemplaren van drie tot vier meter zich met veel kabaal van de oever laten glijden, door de kano's opgeschrikt uit hun middagslaapje. De inwoners van Amerika's sunstate hebben leren leven met de aanwezigheid van de reptielen. Maar een buitenstaander hanteert de peddels wat bedachtzamer, elke keer als een rimpeling over het water van de Econlockhatchee rivier trekt. Pick-nick aan de oever van de Econlockhatchee. dichtheid. Het gebied presen teert zich als het natuurlijke al ternatief voor een vakantie in de meest zuidelijke staat van Ame rika. De aanwezigheid van ruim 200 zoetwatermeren, rivieren en de natuurparken met hun rijke en gevarieerde dieren- en plantenleven moet dat onder strepen. Met Walt Disney World, Sea- world, Universal Studios en het Kennedy Space Center op min der dan eert Uur rijden, heeft het voor Seminole County wei nig zin zich te richten op het massatoerisme. De natuur vormt de grootste aantrekkings kracht. Rustzoekers kunnen die te voet, op de mountainbike, met een kano of - zoals bij de Rock Springs Riding Stables - op een paard verkennen. De stallen liggen in een gedeelte van het Wekiwa State Park, slechts bereikbaar over een kilo meters lang zandpad. Het bord je No guns allowed (geen vuur wapens toegestaan) verwelkomt de bezoekers. Gids Melinda leidt de groep van zeven paar den en ruiters door het gebied waar met enig geluk herten, be ren, wilde kalkoenen, coyotes en landschildpadden kunnen worden bekeken. De eerste zwarte beer zien we al na een kleine kilometer. Het is een dood exemplaar, aangereden door een auto en in het park neergelegd als prooi voor de gieren. Het zandpad dat de paarden volgen wemelt van de verse sporen en uitwerpselen. Een ge oefend oog ziet dat deze och tend nog een berenmoeder met twee jongen, een wasbeer en een roedel herten hetzelfde tra ject moeten hebben gevolgd. De ruiters moeten af en toe bukken om grote webben van de bana- nenspinnen te vermijden en op hun tellen passen als de paar den wegzakken in de gangen stelsels die landschildpadden graven. Het groot wild laat zich deze ochtend niet zien. Toch moeten er alleen al in dit deel van het park zo'n 125 zwarte beren voorkomen. Het gaat hier om exemplaren die zijn gevan gen en gemerkt. Corridors Deze grote concentratie zorgt tegelijk ook voor problemen, vertelt boswachter Steven Eld- redge. Een volwassen beer heeft een bepaald territorium nodig en legt grote afstanden af om aan voedsel te komen. De snel wegen die de natuurgebieden doorkruisen eisen jaarlijks vele tientallen slachtoffers. Momen teel wordt gewerkt aan corri dors tussen de verschillende parken, waardoor de beren via tunnels en hekken onder en langs de wegen worden geleid. Het is niet de enige ingreep in de natuur. De natuurlijke bran den die door blikseminslagen in de parken ontstaan, worden sinds enkele jaren nagebootst. Door selectief te branden, wordt voorkomen dat het vuur - zoals laatst in Australië gebeurde - woongebieden bedreigt. Eldred- ge heeft geen probleem met het ecotoerisme, dat hij de afgelo pen jaren zo heeft zien toene men. „Hoe meer mensen be grijpen waar wij mee bezig zijn, hoe beter het is." Onder ecotoerisme verstaan de Amerikanen overigens niet al leen het met een paar afgesle ten wandelschoenen de natuur intrekken. Ook een lawaaimaker als de airboat wordt ingezet om de bezoekers kennis te laten maken met al het mooie dat Florida heeft te bieden. De klei ne vletjes - met op de achterste ven een zware automotor met propeller - razen met snelheden van zeventig tot negentig kilo meter over het water. Het is nog vroeg in de ochtend als piloot Todd Braden ons meeneemt voor een twee uur durende tocht op de grens tus sen land en water. Te vroeg ei genlijkvoor de reptielen, die houden van de volle zon en zich - op enkele ondermaatse exem plaren na - nu nog verschuilen. De alligators zijn extra schichtig omdat er sinds september - al- Een 'airboat' maakt geweldig veel lawaai. Maar de dieren van LakeJes- up zijn er aan gewend. foto's dick van der plas leen met vergunning - op hen is gejaagd. Maar op en rond het spie gelgladde meer valt nog genoeg te zien. Adelaars en zwarte gie ren warmen zich op in de krui nen van de bomen, zilverreigers proberen hun eerste vis te ver schalken. De zon kleurt de moe rassen waar de oudste cypres- sen ter wereld staan. Op de open stukken water draait Bra den de gashendel nog eens open. Meerkoetjes en andere watervogels zoeken vlak voor en onder de boeg een goed heen komen. Van de natuur genieten met oorkleppen op. Geen enkel probleem, volgens Braden. „De dieren zijn eraan gewend. De airboats maken deel uit van hun leefwereld." Als hij zijn vaartuig afmeert aan de steiger van Gator Ventures zien we toch nog een alligator. Het beest is de tuin van de bu ren ingewandeld. Bij het nade rende bezoek laat hij zich in de vijver zakken. Volgens de statis tieken kan hij daar geen kwaad. Lapjeskieden In het bezoekerscentrum Veluwezoom aan de Heuvenseweg 5a in Rheden hangen nog tot 1 februari 25 quilts. De wand kleden van aan elkaar genaaide stukjes stof hebben allemaal natuurelementen als motief. Er zijn lapjeskieden te zien met dieren, bomen, bloemen, wateren lucht. Regelmatig staan demonstraties quilten op het programma. Ook zijn eenvoudige patronen verkrijgbaar. VVV-gidsen Rick Roberts (52), eigenaar van het bedrijf Florida Outback Ad ventures, is de bedenker van het 'Seminole County Natuurlijk Florida Eco-paspoort', het document dat de toerist op een pro bleemloze manier kennis laat maken met alles wat Seminole County te bieden heeft. Dat paspoort kan geheel op maat worden samengesteld uit vouchers en tickets die onder meer toegang ge ven tot de natuurparken en waarmee één- of meerdaagse kano- of paardrijtochten kunnen worden gemaakt of die compleet ver zorgde trips met een mobile home of een houseboat vertegen woordigen. Tal van bedrijven en instellingen hebben zich inmid dels bij het initiatief aangesloten. „Toeristen houden van veiligheid", is de ervaring van Roberts. „Als ze hier op vakantie zijn, willen ze niet eerst op een moeiza me manier zelf op zoek naar alle mogelijkheden om een gebied te ontdekken. Dat is niet alleen tijdrovend, het is vaak ook eng: mensen weten niet wat hen te wachten staat. Met het eco-pas poort bieden we ze veiligheid." Het is niet de bedoeling dat de mensenmassa's die nu op Walt Disney World afkomen in de toekomst allemaal de afslag naar het noorden van Orlando nemen. „Wij kiezen bewust voor het individu of voor kleine groepen. Alleen op die manier kan je ga randeren dat de activiteiten die je onderneemt geen effect heb ben op het land." Hij gruwt van de vermoeiende bustrips die als onderdeel van een 'strand- en attractieparken-vakantie' worden aangeboden naar de Everglades, het bekendste natuurreservaat van Florida. Die 'zee van gras' waar de bestuurder van een airboat op een vooraf bepaalde plek een marshmallow in het water gooit, die ver volgens braaf wordt opgehapt door een afgerichte alligator. Roberts: „Seminole County heeft met zijn veel rijkere en gevarieerdere flora en fauna oneindig veel meer te bieden dan de Everglades." Het gebied richt zich niet alleen op de jonge en sportieve toerist. Wie zich te oud of te stram voelt voor een kano, kan aan boord gaan van het karakteristieke rivierschip Romance dat dagelijks cruises maakt op Lake Monroe en de St. lohns rivier. Op een aantal plaatsen kunnen georganiseerde natuurexcursies worden gemaakt, al of niet onder be geleiding van gidsen. De grote kracht van Seminole County is verder de compactheid van het gebied. De steden, winkelcentra en recreatie- en sportfaciliteiten liggen vrijwel allemaal binnen een uur rijden van elkaar. Een publiekstrekker is ook de grootste overdekte vlooienmarkt van Amerika. Het uitgaansleven is, zoals het een gebied dat het voornamelijk van de natuur moet hebben betaamt, voornamelijk beperkt tot een breed aanbod van restaurants. Reptielen hebben hier niets te zoeken. Bij eetgelegenheden als de Gator Landing Riverside Grille staat alligator vlees op het menu. Het smaakt een beetje naar kip. Informatie in Nederland: Witte Reizen Centrale in Amsterdam (020 - 62 67 70 5) ln Amerika: Seminol County convention and visitorsbureau, 105 International Parkway, Heathrow Florida 32746. Telefoon 00 14 07 42 85 77 0, Fax: 00 14 07 32 85 77 5, e-mail: semcvb bcnetcom- .com. Internetadres: www.co.seminole.fl.us/visit/. Zoals gebruikelijk omstreeks deze tijd van het jaar heeft een groot aantal provinciale en regionale VW's de nieuwe zomer- gidsen gepresenteerd. De onderhand tot complete boek werken uitgedijde brochures bevatten informatie over onder meer speciale wandel- en fietsarrangementen, campings, ho tels, pensions, bungalowparken, fietsverhuuradressen en mu sea en dergelijke. Uiteraard is ook een lijst opgenomen met gegevens over de plaatselijke VW-kantoren. Tot nu toe ver schenen de gidsen van onder meer Limburg, Brabant, de Wadden, Rijk van Nijmegen, Zuid-Holland, Den Haag, Velu- we, Gelderland en Friesland. Ze zijn verkrijgbaar bij de grote VW/ANWB-kantoren. Fietsen in Indonesië Ook in 1998 organiseert toerfietsclub Le Champion een aan tal meerdaagse fietsritten door Indonesië. Er zijn ritten uitge zet op Java/Bali (van 7 mei tot en met 4 juni), Sumatra (5 tot en met 29 juni) en Bali/Lombok/Sumbawa (18 juli tot en met 13 augustus). De gemiddelde dagafstand is 75 kilometer, er wordt overnacht in goede hotels en de bagage wordt vervoerd in een busje dat tevens reserve-materiaal meeneemt. Afhan kelijk van de bestemming ligt de reissom tussen de 4.300 en 5.500 gulden. Bij dezelfde toerfietsclub staan ook reizen op het programma naar Thailand (21 maart tot-en met 11 april) en Vietnam (3 tot en met 26 oktober). Informatie: Le Champion in Heiloo, telefoon 072 - 53 38 13 6. Per dag wordt er ongeveer 75 kilometer gefietst. foto le champion Birgit Elands, medewerker van de vakgroep Ruimtelijke planvorming van de landbouwuniversiteit Wage- ningen kent geen twijfels. „Toeristen zijn zeer voorspelbaar. Hun vakan tiegedrag is stereotiep. Als hun va kantiebestemming eenmaal is geko zen, weet je precies wat ze daar gaan doen en hoeveel tijd ze aan iedere activiteit besteden. Die bevinding staat haaks op wat de reisbranche.en daarmee de media ons voorspiegelen over de avontuurlijke en wispelturige instelling van de moderne toerist. Dat beeld is complete onzin." Elands baseert haar uitspraak op een onderzoek onder vakantiegangers in Zuid-Limburg, de Belgische Voer streek en de noordelijke Ardennen. Ruim duizend mensen werd ge vraagd een dagboek bij te houden over twee willekeurige dagen. Ze moesten nauwkeurig opschrijven waar ze naar toe gingen, hoe lang ze daar bleven en wat ze daarna gingen doen. Hierdoor - gelooft de onder zoekster - is een goed inzicht verkre gen in ruimtegebruik, tijdsbesteding en beleving van de toerist. Elands opnieuw: „Het grootste ver schil in tijdsbesteding zit niet - zoals je zou verwachten - in opleiding, be roep of leeftijd, maar in het al of niet hebben van kinderen. Ouders probe ren allereerst hun kroost tevreden te stellen. Mensen met kinderen willen weg van thuis en zoeken elders de rust op. Als de kinderen het maar naar de zin hebben. Zelf lezen ze een boek." Opvallend is het verschil tussen be zoekers van campings en recreatie parken. Gekeken is naar het recrea tief gedrag van mensen op een cam ping bij Spa en van bezoekers van een park bij Vaals. Campinggasten blijven rond hun standplaats han gen, terwijl parkbezoekers veel uit stapjes maken. „Mensen die een camping bezoeken, zijn blijkbaar niet zo geïnteresseerd in de omge ving. Parkbezoekers willen eerder nieuwe ervaringen opdoen. Zij trek ken erop uit en bezoeken bijvoor beeld steden die een flink eind ver derop liggen, zoals Aken, Maastricht en Luik." De onderzoekster vergeleek haar ge gevens met die van vakantiegangers naar Costa Rica. „Je zou verwachten dat die mensen avontuurlijker zijn ingesteld dan mensen die dichter bij huis blijven. Maar dat is niet zo. Bei de groepen toeristen proberen zoveel mogelijk risico's te vermijden. Een trip naar Midden-Amerika vraagt al leen meer voorbereiding. Maar als men daar eenmaal is, gebeurt alles volgens het boekje. Er wordt niet af geweken van de planning die thuis op de bank is gemaakt." De massa gegevens waaraan Elands haar conclusies verbindt zijn in 1992 verzameld door haar collega Wim van der Knaap. Hij heeft de schat aan informatie verwerkt in een compu terprogramma waarin is te zien waar de mensen zich bevinden op een be paald tijdstip van de dag. „Zo is het nuttig te weten voor een restaurant houder waar zijn eters vandaan ko men, wat ze deden voor ze bij hem aan tafel kwamen. Hij kan op die kennis gericht inspelen met reclame, zodat hij meer klanten bereikt." Van der Knaap is vier jaar bezig ge weest zijn verzamelde gegevens te digitaliseren. „Met de huidige tech niek kan dat veel sneller. Je kunt mensen voorzien van een zendertje. Op een geografische kaart wordt dan hun route vastgelegd. Hun waarde ring van het landschap of activiteit kunnen ze ter plekke aangeven door een druk op de knop, waardoor alles wordt opgeslagen in de computer."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31