Monorail blijft in bestemmingsplan Rijn Veenstreek O ïondenuitlaatservice Hazewind zoekt 'meelopers' "Sc tijk m Vijze van grondverwerving ijs voor boeren om het even Wolkbreuk Winkelen en daarna een borrel van de b Alphenaar moet altijd bij D66 terecht kunnen lot Alkemadè BI J acobswoude Nog geen onderkomen peuters Pippeloentje Erepenning Umid Ugur ERDAG 10JANUARI 1998 Ickels en bouviers, alles mag mee' ichtin mid WETERING MARCEL SMEETS de ooi i tuin en geen tijd, maar r spn >en grote hond die wil dol- ienvii Voor de één een crime, voor >ri-oii nder een gat in de markt, oudi a den Daas uit Oude Wete- hun zegt binnenkort haar werk chteii n slaat toe met hondenuit- •ort v ervice 'Hazewind'. „Ik heb rschu iond en moet gaan wande- ing v Dan neem ik toch ook an- moet honden mee?" irlingi in Daas had op 1 januari 't del in beginnen met haar wan- lubje voor honden. De eer- janten moeten zich echter melden. „Ik denk dat er wel lijk vraag naar is", zegt Den g\ monter. „In Alphen zijn lil uitlaatservices, met elk twaalf honden." flC ie gemakkelijk een uitlaat- is, ondervindt de nieuwe jmeemster aan den lijve. IC eigen Mechelse herder met 'Alphen' mee als ze jaat werken bij sportvereni- Allround in Roelofarends- Bovendien is ze actief in lugdsport, maar dat baantje t ze binnenkort op. „Dan pj^ tik alleen nog maar van vier arte tes en ^an s mor8ens tek- /er !aan vvandelen." de 3 reeverdieners die uit tijdge- afzien van kinderen en huisdier een kinderrol laten uilen, zijn bij Den Daas aan verkeerde adres. Het is niet bedoeling de uitlaatservice Marja den Daas: „Ik heb een hond en moet gaan wandelen. Dan neem ik toch ook andere honden mee?" uit te bouwen tot een volwaar- den vertroeteld. „Als je geen dige crèche waar honden wor- aandacht geeft aan je hond, zit FOTO DICK HOCEWONING je fout. Ik zet dit op voor men- wandelen, bijvoorbeeld omdat sen die incidenteel niet kunnen ze gaan winkelen in Amster- J3 )hen weigert railverbinding te schrappen sii BUREAU CERBERUS otte, draa Dat jemeente Alphen en de Ver- ïldje, |ing tegen de Monorail ston- nanit gisteren tegenover elkaar ihen vindt dat de aanleg van de monorail, na de af- ïking van themapark Archeon, ook niet langer waar- ijnlijk is. Toch weigert zij de monorail uit het bestem - tgsplan Kerk en Zanen te schrappen. Het zou te veel ipslomp geven om het bestemmingsplan op dit punt idjzigen. HAAG/ALPHEN de afdeling bestuursrecht- de Raad van State, vereniging eiste dat de ge- issioi ente de monorail alsnog uit et b bestemmingsplan haalt. Pas nens i is zij er gerust op dat de zoch roersverbinding ook echt i voi t wordt aangelegd. Ve d olang de monorail nog in bestemmingsplan staat, hoeft er maar weinig te gebeu ren of de lijn komt er alsnog. Een aanvraag voor een bouw vergunning is al voldoende. De gemeente Alphen zei gis teren dat het schrappen van de monorail betekent dat het be stemmingsplan Kerk en Zanen opnieuw veranderd moeten worden. Dat is een tijdrovende procedure, met bezwaarschrif ten, hoorzittingen en dergelijke. Daar heeft het stadsbestuur geen zin in. Er is nog een reden waarom de gemeente de monorail voor alsnog in het bestemmingsplan houdt. Zij is benieuwd wat de Raad van State achteraf voor een oordeel velt over het om streden vervoersplan. De voor genomen aanleg van de ver hoogde vervoersverbinding was een uniek experiment voor Ne derland. De stadsbestuurders willen weten of het plan juri disch gezien door de beugel had gekunnen. De Vereniging tegen de Mo norail gebruikte de zitting bij de Raad van State gisteren om het plan nog eens fliNk te bekritise ren. Met name de geluidsover last van de vervoersverbinding zou door het gemeentebestuur veel te laag ingeschat zijn. De Raad van State beslist over ongeveer zes weken of de mo norail uit het bestemmingsplan verwijderd moet worden. ALPHEN AAN DEN RUN WOUDE MARIJN KRAMP het Rijk de grond waarin de jt pél nel voor de hogesnelheids- dat wordt geboord nu aankoopt n stk verwerft met een 'recht van jaraï tel'. maakt voor de grondei- sood laren financieel niets uit. In de gevallen krijgen zij het- ide bedrag voor hun eigen- in, namelijk de huidige agra- :hewaarde. LH r°lgens Y. van Erp van het Jjectbureau HSL/Zuid is nog ||j en beslissing genomen over li' manier waarop de grond irdt verworven. Ten zuiden van de rivieren is rijkswaterstaat belast met de grondverwerving voor de aanleg van de HSL. Voor het tracé tussen Rotter dam en Amsterdam is dit uitbe steed aan de Nederlandse Spoorwegen omdat rijkswater staat onvoldoende personeel heeft om ook in dit gebied te onderhandelen met de grondei genaren. De NS, die in naam van het Rijk opereert, heeft het project bureau onlangs geadviseerd om de grond waarin de boortunnel komt te liggen in zijn geheel aan te kopen. De boeren mogen Noodweer. Met bakken viel het water uit de hemel. In de meubelfabriek werd ondertussen hard doorgewerkt. Totdat het water met dak en al naar beneden kwam. Fabriek plat; voorraad beschadigd. Wie is aansprakelijk'? Huurder, verhuurder, onderhoudsbedrijf of verzekeringsmaatschappij? Teekens Advocaten helpt u overeind! TEEKENS ADVOCATEN Zeker in zakèn iowspan International, een associatie van advocaten in de EU Leiden, Kanaalpark 144 Tel 071 - 579 17 00 Katwijk, Nijverheidstraat 6 Tel 071 - 408 05 94 de weidegrond boven de tunnel dan gratis gebruiken. Het pro jectbureau twijfelt nog of zij het advies van de NS overneemt. „Onze visie is dat je niet meer grond moet aankopen dan je nodig hebt", meldt Van Erp. „Voor de boortunnel komt dat dus neer op een horizontaal rondje in de grond op zo'n der tig meter diepte." Dit kan door contracten te sluiten met de grondeigenaren voor een 'recht van opstal'. De staat mag dan op die diepte een tunnel boren en de grond erbo ven blijft in handen van de eige naren. Tussen beide varianten is vol gens Van Erp geen verschil in kosten. „Alleen heet het anders. In het eerste geval kopen we de grond van de boeren. In het tweede stellen we- de boeren schadeloos. De prijs die hier voor wordt betaald is hetzelfde, namelijk de huidige agrarische marktwaarde." Momenteel bestudeert het projectbureau de argumenten van de NS voor aankoop van de grond. Van Erp verwacht dat binnen twee weken een besluit wordt genomen over de grond verwerving. Dan organiseert zij ook een informatie-bijeenkomst met de eigenaren. ROBBERT MINKHORST Midden in de nieuwjaarstoe spraak van burgemeester Schoof uit Alphen aan den Rijn vallen twee jongeren hem in de rede. „Mogen wij ook een bier tje, meneer SchootS" Ze staan helemaal achteraan, voor de etalage van modezaak Hij. De burgemeester schenkt geen aandacht aan het duo en praat onverstoord verder. Ook zijn toehoorders letten niet op de twee. Winkelend publiek houdt ver wonderd stil. Wat is hier aan de hand? Kleurige A4-tjes op de zuilen in winkelcentrum De Aarhof geven het antwoord. De nieuwjaarsreceptie van de ge meente is niet zoals altijd in het stadskantoor, maar in een win kelcentrum, 'tussen de men sen'. Op koopavond nota bene. „Ach", zegt Otto van Rossem eerder die avond, verantwoor delijk voor de externe relaties bij Lions Club Rhijnhart, „het is weer wat anders. Normaal kan ik trouwens bij iets als dit ge woon mijn jas ophangen. Maar aan de andere kant; we mogen hier wel weer roken. Ik vind het gewoon een hartstikke leuk idee. Dit verzin je toch niet? Winkelen en daarna een borrel van de burgemeester." Zo enthousiast is Andjenie Sewnath van de Hindoestaanse stichting Jai-Hind helemaal niet. „Ik vind het allemaal een beetje rommelig", zegt ze, on derwijl spiedend naar waar de burgemeester zich ophoudt. De nieuwjaarsreceptie in De Aarhof zou zo uit de koker van hem kunnen komen. Schoof is immers D66'er en pas elf maan den burgemeester. Maar nee, zegt hij. „Ik heb eerlijk gezegd nog mijn scepsis. Ik ben mis schien toch wat te traditioneel voor zoiets. Maar ik ben graag bereid om het te ondergaan. De reacties die ik hoor, zijn overi genswisselend." De enige D66-wethouder dan, Frank Dales? „Probeer wethou der Joost Korver eens", ant woordt hij. Korver kijkt schuldig en glimlacht: „We kunnen wel roepen dat we naar de mensen toe gaan, maar dan moeten we het ook doen. Dit is een hele Zeker, zegt huismeester Wil lem Scheffer van het winkelcen trum. Want het is goede recla me voor De Aarhof. Bedrijfslei der Yvon Boogaards van Janse Mode. die uitkijkt op de borre lende menigte: „Voor mij is het CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PL^ -CHEF MARIETAKROFT. 071-535641 Met de jas aan borrelen tijdens de nieuwjaarsreceptie in het Alphense winkelcentrum De Aarhof. FOTO ENGEL LAMEIJER dam." Hoewel klanten ontbreken, zijn de plannen klaar. Elke werkdag van tien tot twaalf naar het strand in Noordwijkerhout. Voor het vervoer van het bees tenspul heeft Den Daas de be- schiÉddng over een busje. „Klan ten moeten wel zorgen dat ik een sleutel krijg van hun huis. Dan ga ik de honden ophalen en dan gaan we twee uur lo pen." De honden worden na het strandjoggen weer keurig thuisgeleverd, gedroogd en wel. Kieskeurig is Den Daas wel. Meelopers moeten goed kun nen doorstappen en bovendien andere deelnemers niet hinde ren. „Als het met bepaalde hon den niet goed gaat, dan zeg ik die klant op. Mensen moeten hun hond wel opvoeden." Zwanger Een vragenlijstje voor potentiële klanten moet het kaf van het koren scheiden. Daaruit moet ook de gezondheidstoestand van de honden blijken. Ziektes en lichamelijke genegenheid voor medehonden moeten niet leiden tot verrassingen. De kans dat een teefje zwanger terug komt van de strandwandeling is niet zo groot, zegt Den Daas. „Over het algemeen is het niet zo snel gebeurd bij honden en als ze loops zijn, worden ze meestal niet meegegeven." SPREEKUUR Het spreekuur van de burgemeester op maandagoch tend behoort tot het,verleden. De burgervader is voortaan aan spreekbaar na afspraak via het bestuurssecretai iaat van de ge meente, telefoon 071-3327272. KOERSBALMAT De Koersbalvereniging Rijpwetering heeft duizend gulden ontvangen van de plaatselijke afdeling van het Fonds Zo- merpostzegels/Ouderenpostzegels. Het bedrag is bestemd voor de aanschaf van een koersbalmat. Jaarlijks levert de verkoop van ou- derenpostzegels en wenskaarten meer dan drie miljoen gulden op. KAASKEURING Bij de winterkeuring in café 't Lage Land in Oud Ade is de jonge boeren Leidse kaas van M. van Ruiten uit De Kaag als beste uit de bus gekomen. Van Ruiten kreeg 95 punten. Nummer twee, met 94 punten, was de kaas van H. en C. van der Hulst uit Oud Ade. Als derde eindigde de Oud Adese kaasboerderij Heems- kerk-Lamboo met eveneens 94 punten. Nummer twee viel ook in de categorie oude boeren Leidse in de prijzen. Met 95 punten ston den zij bovenaan de lijst. H. Kwakernaak uit Oud Ade en C. Crom- wijk uit Papekop werden respectievelijk tweede en derde in deze categorie. Beiden scoorden 94 punten. OUDSTE De oudste inwoner van Alphen aan den Rijn is inmiddels 103 jaar. Mevrouw H. de Vries, zij is Alphens oudste, woont een jaar of vijf in bejaardenhuis Rijnzate. Ondanks haar hoge leeftijd leest ze nog geregeld de krant. Elk jaar op haar verjaardag krijgt me vrouw De Vries een abonnement op een dagblad van haar kinde ren. Ze kreeg op de dag dat ze 103 jaar werd bezoek van burge meester Schoof en de directeur van het bejaardenhuis. BILJARTEN Het districtsbestuur van de Veen- eri Rijnstreek geeft vrouwen de kans om te leren biljarten. De cursus is bedoeld voor vrouwen van 17 tot 71 jaar en voor hen die nog geen lid zijn van een vereniging. Christel Willemse, instructrice, leidt de cursus, die uit vijftien lessen bestaat. De grondbeginselen worden in groeps verband uitgelegd en geoefend. De cursus begint maandag 2 febru ari om twee uur in de biljartzaal van het activiteitencentrum Wes- terhove, Anna van Burenlaan 147, Alphen aan den Rijn. Kosten: 93,75. Informatie en opgeven voor de cursus: tel. 0172-420233 en 0172-494056. HISTORISCHE VERENIGING De historische vereniging Otto Cornelis van Hemessen uit Woubrugge heeft een nieuw bestuur. CJ. de Jong hanteert de voorzittershamer. W. Lemkes Van Wijk en C. Kar melk vervullen het secretariaat en het penningmeesterschap. De overige twee bestuursleden zijn M. Rijnsburger en J. de Feij. niet zo goed. Mensen denken: Goh, toch wel gezellig en lopen dus je winkel voorbij." Wat haar betreft hoeft het volgend jaar dan ook niet weer. Voor Expo speelt een bandje. Studenten van de kunstacade mie uit Rotterdam hebben rondom het pleintje een exposi tie ingericht. De creaties grijpen terug op het afgelopen jaar en verwijzen naar belangrijke ge beurtenissen, uit elke wethou dersportefeuille een. Voor de uitstallingen is echter nauwe lijks aandacht; alleen de electri- sche dienstauto van de ge meente trekt bekijks. Maar die staat dan ook pontificaal, mid den in het gangpad opgesteld. De plastic wijkbeheerder staat zielig onder een trap. Een van de kelners loopt nog een keer met een vol dienblad rond. „Ja, doet u mij er maar eentje", zegt Jan Jonkman. Hij en zijn vrouw leggen hun tassen op het bartafeltje. Graag accep teert de Alphenaar het glas bier. „Ik wist dat de receptie hier was, maar daar ben ik niet spe ciaal voor gekomen." Hij en z'n echtgenote zochten nog wat kleren. „Zo'n receptie is drem pelverlagend. Ik vind het een HAZERSWOUDE MARIJN KRAMP Voor de peuters van de afge brande speelzaal Pippeloentje is nog geen nieuw onderkomen gevonden. Momenteel is de stichting Kinderspeelzalen Ha- zerswoude hard op zoek naar een ruimte voor de ongeveer zestig kinderen die Pippeloentje wekelijks ontvangt. De stichting heeft overleg gevoerd met de christelijke basisschool Johan nes Post, maar geeft de voor keur aan een eigen noodge- bouwtje. Sinds 30 december zijn de peuters dakloos. Het gebouw van de speelzaal werd verwoest door een brand. De stichting is nu op zoek naar een tijdelijk onderkomen voor de duur van anderhalf jaar. Dan is het nieu we gebouw bij het Dorpshuis af dat de stichting met jongeren centrum Stek betrekt. Afgelopen week heeft de stichting gespro ken met de gemeente en het be stuur van Johannes Post over de twee leegstaande lokalen in de ze basisschool. Deze ruimte heeft echter een aantal nadelen, vindt secretaris van stichting E. van Mourik. „De twee klassen liggen naast leslokalen en ik denk dat het heel moeilijk is om 16 peuters zo stil te krijgen dat zij de basis scholieren niet storen. Daarbij is het schoolplein van de Johan nes Post niet omheind. Buiten spelen met de peuters, iets wat we zoveel mogelijk doen. wordt dan dus erg gevaarlijk." Maan dag heeft de stichting een twee de gesprek met de basisschool. Een eigen noodgebouwtje lijkt vooralsnog de meest ideale oplossing. „Maar dit is waar schijnlijk een stuk duurder dan intrekken bij de Johannes Post." Veel tijd om op zoek te gaan naar een geschikte locatie heeft de stichting niet. „Elke dag dat de peuters thuisblijven is voor ons een financiële strop. We ho pen dus dat we per 1 februari weer aan de slag kunnen. Dat moet ook want als dit drie, vier maanden duurt zijn we failliet. Hoe groot de schade is van de brand, durft Van Mourik niet te schatten. „Een reinigingsbedrijf gaat aan de slag met de meu bels. Maar we weten niet of zij alle tafels, stoelen en kasten roetvrij krijgen. Van de papieren spullen, als puzzels en knutsel materiaal, kunnen we uitgaan dat ze verwoest zijn. De fietsjes, glijbaan en zandbak zijn geluk kig behouden gebleven." Het asbest dat in de wanden van de peuterspeelzaal zat heeft volgens wethouder <j. van der Lecq (welzijn) niet voor proble men gezorgd. De deeltjes die vrij kwamen zijn door het blus water neergeslagen binnen het pand en hebben zich niet in de omgeving verspreid. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Hij verzet bergen werk voor de emancipatie van de Turken in de Alphense samenleving. De voorzitter van de Turks Islamitische Vereniging Umid Ugur kreeg daarvoor de erepenning van de ge meente uitgereikt. Burgemeester Schoof roemde Ugur om zijn on vermoeibare, vrijwillige inzet. „Inzet voor integratie in Nederland en voor het overbruggen van zowel verschillen tussen culturen als verschillen tussen generaties binnen de eigen gemeenschap." Glunderend nam Ugur (31 jaar) de erepenning in ontvangst tij dens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente in de Aarhof. „Ik zie dit niet als een verdienste voor mijzelf. Dit is een collectief succes voor ons allen. Het is de waardering voor wat er de afgelopen tien jaar door de Turkse gemeenschap is gepresteerd", zei Ugur. ALPHEN AAN DEN RUN GABY VAN RUITEN Het lentebriesje dat vrijdag'door Alphen waaide, vatte wethouder en lijsttrekker F. Dales op als een goede voorbode voor de komende verkiezingen. In het Al phense café 'Choices' maakte hij met zijn D66 collega's W. van Staalduynen en E. de Leest het verkiezingspro gramma van de partij bekend. „Bereikbaarheid voor ie dereen, daar draait het om. De burger moet bij ons te recht kunnen met meningen en klachten." Dales noemde het verkeersbeleid als een knelpunt waai" D66 de komende jaren zwaar op inzet. „Waar je ook bent in Alphen. het duurt altijd een kwartier om uit de stad te komen. Beslissingen op het gebied van de verkeersproblematiek moeten echter niet alléén achter de tekentafel genomen worden. Inspraak van de burger heeft bij ons de prioriteit." Een ldantenraad kan volgens Dales luisteren naar de stem van het volk. Zo'n gemeentelijke consumenten bond schept met enquêtes onder de bevolking duide lijkheid over de heersende mening ten aanzien van het Alphense beleid. „De gemeente moet zo af en toe een spiegel worden voorgehouden aldus Dales. Bereikbaarheid moet er ook komen op het sociale vlak. Mensen moeten zich overal beschermd kunnen voelen. D66 wil de opbrengst van verkeersboetes ge bruiken om meer toezichthouders aan te stellen. Hun aanwezigheid bevordert de veiligheid, denkt de partij. Het armoedebeleid, specifiek voor ouderen en al lochtonen verdient veel aandacht, maar het dient op een voorzichtige en tactische wijze gepresenteerd te worden. Een informatie-avond over dit onderwerp hoeft zich niet alleen te concentreren op sociale proble men. „Wanneer tevens wordt gesproken over andere zaken maakt dat de bijeenkomst veel laagdrempeliger." In overleg met de sportverenigingen wil de partij een jaarlijks sportrapport opstellen. Eventuele knelpunten of mogelijkheden tot samenwerking komen zo sneller aan het licht. De partij streeft naar het behoud van de vijf zetels, maar dat hangt grotendeels af van de landelijke uitsla gen. Toch ziet Dales de toekomst positief tegemoet. „Op nationaal niveau kun je kiezen voor Kok omdat hij zo'n goede is, maar let ook goed op wat onze partij re gionaal presteert."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17