'De grote idealen zijn ingeruild' Kerk Samenleving Hervormde predikanten maken elkaar steeds vaker zwart ZATERDAG 10 JANUAR11998979 Oecumenelezing in Driebergen driebergen Keith Clemens, de algemeen secretaris van de Con ferentie van Europese Kerken in Genève, zal dit jaar de Oecume nelezing houden. De bijeenkomst heeft plaats op vrijdagmiddag 16 januari in Kerk en Wereld in Driebergen. Clements zal dan spreken over het thema 'Tussen Graz en Kampen', de oecume nische beweging en verzoening in Europa.' Sjouwen met geloftebriefjes Hervormde predikanten maken elkaar steeds va ker in de media zwart. De visitatoren-generaal, die voor het toezicht in de Nederlands Hervorm de Kerk zijn aangesteld, zijn de laatste tijd enkele 'ongelukkige ontsporingen' tegengekomen. In het blad Woord Dienst doen voorzitter ds. L. Korevaar en secretaris ds. A. van Ginkel een krachtig beroep op de predikanten hiermee op te houden. „Het kwaad dat aan collega's, de be roepsgroep en de kerkelijke gemeenschap wordt aangedaan, is groot." De visitatoren pleiten ervoor dat de kerken zo spoedig mogelijk de Gedragsregels voor predi kanten van de Bond van Nederlandse Predikan ten aannemen. Daarin staat onder meer dat 'de predikant zich zal onthouden van het in het openbaar uiten van kritiek öp het functioneren van een collega'. Aan de hand van deze code moet er een be zinningsproces op gang komen om zo elkaar op dit punt aan te scherpen. De visitatoren geven de raad 'niet moe te worden elkaar erop aan te spreken wanneer iemand zich te buiten gaat'. De visitatoren vragen zich af of er sprake is van zelfoverschatting, gemakzucht of van kwade trouw of van een mengeling van een en Wie zich zo over een collega uitlaat, re zich niet welk een schade hij aanricht. De visitatoren verwijzen naar vier zonder namen te noemen. De zwarte zijn ds. Tj. de Jong en dr. W. op 't Hof v Gekrookte Riet, dr. ir. J. van der Graaf Waarheidsvriend en emeritus-predikan Visser. T Historicus Theo Salemink van de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht: De aloude lor- reboer ver dwijnt uit de binnenstad. Eén van de be drijven is lom penhandel Kluivers. foto archief leidsch dagblad hanoi Twee vrouwen sjouwen in Hanoi met plastic tassen vol met geloftebriefjes, een paar weken voordat het Vietnamees nieuwjaar wordt gevierd. In Vietnam worden deze briefjes ver brand tijdens religieuze ceremonies in familiekring of bezoekjes aan tempels en pagodes. foto epa Opperrabijn voor verkoop organen Jeruzalem» De Israëlische opperrabijn Israël Lau heeft zijn zegen gegeven voor de verkoop van menselijke organen die bestemd zijn voor transplantaties. Het jodendom staat deze praktijk vol gens de asjkenazische opperrabijn toe. De verkoop van organen is toegestaan zolang het leven van de donor niet in gevaar komt, schrijft Lau in een advies aan het Israëlische ministerie van Volksgezondheid. Dit departement had de opperrabijn om het standpunt van de joodse traditie in de kwestie gevraagd. Lau heeft altijd benadrukt dat praktijken zoals de verkoop van orga nen tot sociale problemen kunnen leiden. Rijke patiënten kun nen zich eerder een orgaan veroorloven, terwijl minderbedeel den vaak niet over de benodigde financiële middelen beschik ken. Opknapbeurt voor pauselijk bezoek In zijn studeerkamer, thuis in Arnhem, liggen op tafel de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen opgestapeld. Theo Salemink, historicus aan de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht, heeft ze allemaal doorgeploegd. Het lezen van de programma's van WD, D66, CDA, PvdA, de SP en GroenLinks heeft zijn kijk op de politiek alleen maar bevestigd. „Sinds de val van de muur in 1989, waarmee het communisme definitief instortte, is het grote verhaal in de politiek verdwenen." een gezicht te geven, maar hij zal vooral afgere kend worden op zijn personality." Echt hoopvol vindt Salemink die ontwikkeling niet. Als kenner van de sociale bewegingen, die nog geloofden in de 'maakbaarheid' van de sa menleving, weet hij ook dat te veel ideologie in de politiek in de recente geschiedenis tot veel el lende en rampen heeft geleid: het stalinisme in de Sovjet-Unie, het fascisme in Duitsland en Ita lië, het corporatisme in Spanje. „In de liberale ideologie kan het leiden tot de dictatuur van de markt. En in de sociaal-democratie eindigt het pleidooi voor de verzorgingsstaat in een almach tige staat met een totale regelgeving van de wieg tot het graf." Maar de samenleving die thans in het verschiet ligt nu in de politiek de idealen en visioenen zijn ingeruild voor marktwerking en management, heeft ook niet echt zijn voorkeur. „Dan schrijven we 15 a 20 procent van de bevolking af, die moet leven van een werkloosheidsuitkering, de WAO of de bijstand. Dan moeten we ook de enorme ex plosie van rijkdom als een onvermijdelijk effect van de markt accepteren. Illegalen en vluchtelin gen zijn in die benadering geen mensen met een gezicht meer, maar een louter administra technisch probleem: hoeveel kan Nederl j opnemen? En het milieu zal ongetwijfeld! van de rekening worden. Want zonder eel sche visie in de politiek, zullen we nooit la voor een duurzame samenleving." Voor de Arnhemse theoloog is politiek nie een kwestie van de studeerkamer. Al enig is Theo Salemink voorzitter van het DISK, p Dienst aan de Industriële Samenleving va de Kerken, die zo'n 50 katholieke en prote d arbeidspastores verenigt en ondersteunt >8- nauw betrokken bij de beweging 'De Arm van Nederland', die bij de politiek aandac.8 0 vraagt voor het armoedevraagstuk. Vooral PvdA en het CDA is Salemink teleurgesteld PvdA spreekt nergens in zijn programmal 'I01 de armoedeval in Nederland onacceptabe °l£ het CDA spreekt veel over ethiek, maar zit 0zt maatschappij met grote verschillen tussen en rijk niet als een ethisch probleem. Daai het oude caritasmodel van vroeger: eenaj 8P' het individuele geweten van de rijke omd de I te steunen." Wl lit pil ■6 chi LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) ANN0 1898 ANNO 1973 ongevallen dienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezonderd ftë |ol( Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woenfl |0{,j 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 De Arnhemse theoloog Theo Salemink is vooral teleurgesteld in de PvdA en het CDA: „De PvdA spreekt nergens in zijn programma uit dat de val in Nederland onacceptabel is. En het CDA spreekt veel over ethiek, maar ziet een maatschappij met grote verschillen tussen arm en rijk niet ethisch probleem." fora uit de Leidsch DagbladAllC III KVK I\T Maandag 10 Januari LEIDEN De Leidschetooneelvereeniging „Jacob Cats" heeftop een tooneelwedstrijd in Amsterdam, Zaterdag-avond met ,,Een partij piket", toneelspel in één bedrijf den eersten prijs'; een groote verguld-zilveren me daille behaald. Toen de overwinnaars dan ook gisteravond met den trein van bij tienen hier terugkwamen, werden zij door den vice- president opgewacht aan het station (de voorzitter zelf was mee naar Amsterdam), waar tevens drie open rijtuigen voor hen ge reed stonden, waarmee zij zich naar het „ho tel Central" aan de Breestraat begaven, waar zij mede door kunstlievende leden werden opgewacht en opnieuw werden verwelkomd. De overwinning werd hierop huishoudelijke wijze en natuurlijk in opgewekte stemming herdacht, waarbij het uit den aard der zaak niet aan verschillende toosten en heildron ken ontbrak. N00RDWIJK Dat het onlangs genomen Raadsbesluit tot bestrating van den Krocht- weg niet lang op uitvoering laat wachten, blijkt wel uit de bekendmaking van den bur gemeester, dat van heden af tot nader order het berijden van dien weg voor wagens en voertuigen gestremd zal zijn. KATWIJK Morgenavond vergaderen eeni- ge inwoners van Katwijk in het hotel „De Zwaan", te Katwijk aan Zee, ter bespreking van een huldeblijk, aan den heerT.A.O. De Ridder, die op 1 April a.s. zijn zilveren feest als burgemeester dezer gemeente hoopt te vieren. woensdag 10 januari LEIDEN „De aloude lorreboer moet, zo wil het de gemeente Leiden, de bin nenstad uit", meldt dit dagblad op 3 ja nuari. De gemeente vindt dat de oud pa pier en oude metalen-wegwerkers niet thuishoren in een moderne, zelfs door een ring omgeven „city". De foto maakt duidelijk dat de uitspraak vooral van toepassing was op de Camp, het gebied achter de Rex bioscoop in de Haarlem merstraat. RIJNSBURG Een zeer markante fi guur gaat de Rijnsburgse bloemenvei ling "Flora" verlaten. Na maar liefst vijf tig jaar trouwe dienst. Het is chef-vei lingmeester Henk van Iterson (66). Door zijn rekentalent geniet hij grote faam. Als men het met kwekers en handelaren over Van Iterson heeft, dan zeggen zij: „Rekenen dat Henk kan! Geweldig. Be ter nog dan een rekenmachine. Even snel zeker. Nu met die computer hoeft hij niet meer te rekenen. Toen deze elektronische apparatuur er echter nog niet was, wist hij bijna op hetzelfde mo ment wat een kar met tulpen, waarop 387 bossen lagen en die waren geveild voor 2,63 per bos, opbracht. Dat had Henk van zijn vader Dirk. Die kon ook zo goed rekenen." "Flora" neemt vrijdag 19 januari af scheid van zijn chef-veilingmeester. abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 directie B.M.Essenberg, J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) public relations W. H. C. M. Stevermk 071-5356356 redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek •n 1,-korting per beté VERZENDING PER POST 1 per kwartaal (NI) 'Ul pil LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE7T n£ voor mensen die moeilijk hebben of blind zijn tot et.. nieuws uit het beschikbaar (Centrum voor Gesproken Leduur, el rincon de san lazaroHet bezoek van paus Johannes Paulus II aan Cuba - van 21 tot en met 25 januari - werpt zijn schaduwen ver vooruit. Zoals ook in El Rincon de San Lazaro. De paus be zoekt dit op zo'n dertig kilometer van Havana gelegen stadje op 24 januari. Alle reden dus om zowel de kerk, als het pleintje daarvoor nog een fikse opknapbeurt te geven. foto canadian press „Tot die tijd werd de politieke discussie in Neder land gevoerd vanuit duidelijke politieke en ethi sche idealen. Socialisten brachten met veel pa thos hun sociaal-democratische verhaal van soli dariteit en gelijke kansen voor iedereen naar vo ren. christen-democraten spraken over gerechtig heid en het rijk Gods, liberalen kwamen op voor vrijheid en democratie. Die manier van politiek bedrijven is vanaf 1989 steeds verder naar de marge gedrongen. De grote idealen in de politiek zijn vervangen door de wetten van de markt en het management." Vooral de 'paarse' partijen PvdA, D66 en WD on derstrepen die conclusie, vindt de Arnhemse theoloog en historicus. „Ik heb die programma's vooral bekeken onder de invalshoek van de te genstelling tussen arm en rijk in ons land. Alle drie de paarse partijen pleiten voor afschaffing van de vermogensbelasting en voor belastingver laging. Maar dat doen ze niet op grond van ideële motieven, maar omdat rijke mensen anders naar het buitenland vertrekken." Alleen de Socialistische Partij van Jan Marijnissen en GroenLinks van Paul Rosenmöller hanteren nog een uitdrukkelijke politieke visie op de sa menleving. Het CDA neemt daarbij een wat merkwaardige tussenpositie in. Veel ideologisch gedachtegoed, vindt Salemink, maar een echt christelijke fundering van de politieke visie is bij het CDA verdwenen. „Slechts op één plaats in het CDA-programma tref je een verwijzing naar de bijbel aan. En die is uiterst vaag. In de trant van: 'we moeten ons laten inspireren door de goede boodschap van het evangelie'. Typisch modern christen-democratisch, zodat ook een moslim of hindoe lid van die partij kan worden. Veel te kiezen, althans wat de paarse partijen be treft, is er op 6 mei bij de Tweede Kamerverkie zingen niet, verwacht Salemink. Hij verwacht dat de verkiezingen vooral over 'mannetjes' zullen gaan. Echt Amerikaans. „Wim Kok presenteert zich als de oude staatsman, die boven de partijen staat. Als de deftige meneer, die goed op de win kel past. Nog voordat ze ook maar iets gezegd heeft, is Els Borst al afgeschoten als een oude oma. Frits Bolkestein ziet zich vooral als de poli tieke intellectueel, erudiet, wereldwijs, die zich geen knollen voor citroenen laat verkopen. Hoe Jaap de Hoop Scheffer dat spel gaat meespelen, weet ik niet. Hij probeert het CDA wel visie en

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14