eiden Regio Nieuwe taxi blokkades afgeblazen Buurtbemiddeling: ruzies oplossen en voorkomen amiel Maase wil abonnement op Zilveren Sleutels Onzichtbaarheid kost geld OPRUIMING Showroommodellen 40 tot 60% korting jan bentveld/interieur (DAG 10 JANUARI 1998 AN PREENEN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Sporthal A C De Sisteren Se" I O opende sporthal De Geest In Warmond is in trek. De hal is al bijna vol geboekt. Meelopers 1 -j Marja den Daas van I hondenuitlaatser- vice Hazewind uit Oude Wetering is op zoek naar 'meelopers'. in der Moolen stopt als voorzitter Kees van der Moolen jheeft zijn aftreden als zitter van de Leidse t Federatie bekendge- <X. Van der Moolen, die ravond van wethouder ander Pechtold een izen plaquette en een zil- n stadhuisje ontving, is aar preses geweest van SF. eidenaar zegt altijd van te zijn geweest niet lan- lan zes jaar aan te blij- )rg „Het is goed dat er JJ s een nieuw geluid te nis." Rob Beurse is de [jdaat-opvolgervanVan dooien, die op de LSF- adering van 11 februari jorzittershamer neerlegt. Eduard Klasen keert niet terug in het bestuur. Jan Bredeveld staat als zijn opvolger op de nominatie. FOTO HIELCO KUIPERS Lisse vreemde eend in de bijt Tot ieders verrassing heeft FC Lisse ook een prijs ontvan- tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sport Federatie. ;MA Sport Blessure Preventie Prijs ging naar Lisse, dat ook Dort tot het verzorgingsgebied van het Sport Medisch Ad- centrum Leiden en omstreken. De jury verkoos FC Lisse on- ineer omdat de voetbalclub voor alle spelers het voorkómen blessures structureel aanpakt. Op het Leidse prijzenfestival iden ook de winnaars van de Cornelis Joppensz-prijs in de e nwerpers. Leidsche Boys ontving de langverwachte hoofd- i (duizend gulden) voor zijn presentatie tijdens de taptoe op tober 1997. Gastheer Roomburg (hockey) kreeg de tweede uitgereikt en de scoutinggroep Sint Jozef de derde. De aan- edigingsprijzen gingen naar Die Leythe, Groen Wit en Excel- scussie over hoger onderwijs N# De jongerenafdeling van het CDA - CDJA - in Leiden it op woensdag 21 januari over de toekomst van het hoger erwijs. Gasten zijn onder anderen CDA-Tweede Kamerlid W. den Camp en bestuursvoorzitter L. Vredevoogd van de Leid- IDiversiteit. De onderwerpen: het bindend studie-advies, o ifhankelijke studiefinanciering en het behoud van studie- tingen. De discussieavond is voor iedereen toegankelijk en it om 20.00 uur in Café Einstein, Nieuwe Rijn 19 in Leiden. ni ifl reinenbeurs in Cornelis Joppensz Liefhebbers van modeltreinen kunnen op zaterdag 17 ja- iri in buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat cht. Verschillende merken zullen op de treinenbeurs verte woordigd zijn. Ook bestaat de mogelijkheid om treinen te la- i j repareren of taxeren. De toegangsprijs voor volwassenen be- een gulden. Kinderen tot 15 jaar .betalen vijftig cent. ;u astgezinnen gezocht |N_« AFS, een organisatie die interculturele uitwisselingen :orgt, zoekt gastgezinnen in de regio Leiden voor buitenland- ongeren die een jaar lang hun horizon willen verbreden en tr Nederland trekken. Het gaat om jongeren uit onder meer paica, Indonesië, Italië en Honduras, jaar zoekt AFS gastgezinnen. Ook dit keer arriveerden zo'n jongeren in augustus voor een verblijf van een jaar in Neder- d. Het is de bedoeling dat ze tijdens hun verblijf gewoon naar ii Nederlandse school gaan. Niet altijd klikt het tussen de glo- rotter en de gastouders. In dat geval gaat AFS op zoek naar der nieuw gastgezin. w k hoofdprijzen voor Carolijn Brouwer en DIOK leiden peter blok Heeft u al jaren last van het alles overstemmende geluid van de radio of de televisie van uw buur man? Trapt u regelmatig in de uitwerpselen van de honden en katten in uw naaste omgeving? Is de geluidsoverlast bij een feestje in de buurt zó groot dat het bij u grote ergernis oproept? Komt het geschreeuw van de buurvrouw inmiddels uw keel uit? Dringen geuren die u niet zo direct thuis kunt brengen vanuit een naburige woning uw neus in? Met deze vijf ergernissen is de top-5 van veel voorkomende problemen tussen buurtbewoners genoemd. Deze vormen van burenoverlast zijn te groot om 'eeuwig' over te zwijgen en te klein om juridische stappen tegen te ondernemen. „En een tussenweg wordt meestal niet bewandeld uit vrees voor een hoogoplopende ruzie met de bu ren", weet Gerard Broekmans, stadsdeelmanager in Stadsdeel West. „Maar juist door het in een vroeg stadium niet benaderen van de buren blij ven de klachten alsmaar doorsudderen en berei ken vroeg of laat toch het kookpunt. Of je kijkt je buren nooit meer aan. Dat kan ook, dat is het an dere uiterste." Stadsdeel West van de Leidse Welzijnsorgani satie (LWO) is begin januari begonnen met het project Buurtbemiddeling dat per 1 mei moet gaan draaien. Het project houdt kortweg in dat wijkbewoners op basis van vrijwilligheid bereid zijn te bemiddelen bij kleine conflicten tussen wijkbewoners. Gerard Broekmans: „Het loopt duidelijk nog geen storm. Tot op heden heeft slechts één vrijwilliger zich aangemeld. Maar in mei hebben we ons beoogde aantal van acht. Daar kunt u zeker van zijn, want we hebben al een flink aantal potentiële bemiddelaars op het oog." „Als je je met de problemen van anderen be moeit, kun je daar tegenwoordig zelf de grootst mogelijke problemen meekrijgen", plaatst buurt bewoner W. Verhoog (66) een kritische kantteke ning bij de plannen van de LWO. „Daar is na- tüürlijk door ons over nagedacht", stelt Broek mans. „Een bemiddelaar mag geen van beide bij het conflict betrokken partijen kennen en mag niet in zijn eigen directe woonomgeving bemid delen. Wij gaan ook niet bemiddelen bij drugs overlast of -verslaving, niet bij criminaliteit en niet bij mensen met een psychisch wankele ge moedstoestand. Dergelijke problemen zijn puur zaak voor de politie of voor psychiaters. Zéker niet voor een vrijwillige bemiddelaar. „De strijdende partijen moeten wel een oplos sing voor hun conflict willen en daaraan actief meewerken. Anders dan zetten wij de buurtbe- middelaar niet in", vertelt Ingrid Stegeman, buurtwerkster in Stevenshof. „De bemiddelaar zal nooit op de stoel van de rechter gaan zitten en geen bindende uitspraak doen. Hij luistert, is on bevooroordeeld en wil een structurele oplossing bewerkstelligen." Buurtbemiddeling werkt momenteel al in Rot terdam, Gouda en Zwolle. De eerste resultaten zijn in die drie steden positief. „Bemiddeling is niet zo nieuw als het lijkt", zegt Broekmans. „Bij primitieve stammen bemiddelen de wijzen onder het volk al eeuwenlang. Vierhonderd jaar geleden bestond in Leiden ook al een College van Vrede- makers. Wij borduren daar eigenlijk op voort." Hem ii, i i I leiden Duidelijk te zien: de naam van dit res taurant is Azië. Ter aanvulling: het is geves tigd aan het Stationsplein. Mooie plek voor een restaurant zou je zo zeggen. Vond de ei genaar ook, maar nu niet meer. Probleem is volgens hem dat automobilisten die voor het station langsrijrijden niets meer van zijn zaak zien, omdat ze sinds een tijdje door de tun nels van het Stationsplein rijden. En niet meer over het Stationsplein. Wie de naam niet meer ziet, vergeet de naam uiteindelijk, is de gedachte van de restauranthouder. Daarom heeft hij een schadeclaim ingediend bij de ge meente Leiden. Toen hij zich in 1975 aan het Stationsplein vestigde, was er nog helemaal geen sprake van tunnels voor het station, het gemeentelijke bestemmingsplan daarin niet. Maar de gemeente veranderde dat bestem mingsplan jaren later en er kwamen tunnels. Gevolg: geen chauffeur ziet het restaurant nog. Bovendien zijn de parkeerplaatsen in de buurt, die vaak werden gebruikt door afhalers en gasten, nu ook weg. Dat kost geld, zegt de eigenaar. En omdat hij vindt dat dat de schuld van de gemeente is, moet die maar betalen. Om welk bedrag het gaat is nog onduidelijk. De advocaat van de restauranthouder was gisteren niet bereikbaar. FOTO HENK BOUWMAN 7, Op diezelfde afstand klasseerde hij zich in Athene als elfde van de wereld en toonde hij zich tij dens de Universiade de snelste student ter wereld. Ondanks al le successen bleef hij dezelfde trouwe clubatleet die hij altijd al was. Hij leidde Leiden Atletiek naar zijn eerste nationale veld- looptitel. Voor Carolijn Brouwer kwam het goed uit dat Irene Eijs een jaartje rust nam. Nu kon de Eu- rope-zeilster zich tot sport vrouw van Leiden laten kronen na een minder geslaagd jaar dan 1996, toen zij de wereldtitel bemachtigde. Nu kon zij slechts bogen op de vijfde plaats op het WK en de tweede plaats op het Europese kampioenschap. Brouwer kon haar prijs gister avond overigens niet in ont vangst nemen, - omdat zij in Australië deelneemt aan wed strijden. De rugbyers van DIOK danken hun uitverkiezing aan hun negende landstitel op rij. Tegelijk met de uitbreiding van het aantal hoofdprijzen bracht de LSF als organisator van het prijzenfestival het aan tal aanmoedigingsprijzen terug tot drie. Roeier Thomas Dirks meier (Die Leythe) werd in 1997 vierde in de dubbel-twee op het WK voor junioren. Daarmee streek hij 500 gulden op. Ook IHCL, de Indoor Hardrij Club Leiden, kreeg een aan moedigingsprijs van de jury, waarvan behalve Bert Paauw ook Thijs Wolters (sponsor Lei- dato) en Tim Brouwer de Ko ning (Leidsch Dagblad) deel uit maakten. De nieuwe lichting ta lenten van de shorttrackvereni ging bleek eerder dan verwacht Nagano-waardig. De IHCL- tweeling Maureen en Melanie de Lange neemt in Japan deel aan de Olympische Spelen. De laatste aanmoedigings prijs ging naar de jongste van alle inzenders. De fusievereni ging Leiden Atletiek is welis waar nog geen twee jaar oud, Kamiel Maase krijgt de Zilve ren Sleutels van mevrouw Van der Klugt. FOTO HIELCO KUIPERS maar kan inmiddels op eigen benen staan. De Leidse atleten blonken vorig jaar niet alleen individueel uit (Maase, Erika van de Bilt, Ramses Bekkenk), maar ook in teamverband. Na tionale titels voor de mannen (veldloop) en vrouwen (Ekiden oftewel estafettemarathon) ge tuigen daarvan. Daarnaast kreeg de door Lei den AÜetiek georganiseerde wedstrijd om de Gouden Spike zijn oude glans terug. Ook be hoorde de club tot de drie Leid se sportverenigingen die voor drachten voor de sportverkie- zingen indienden bij de LSF. Winnaars van de Zilveren Sleutels 1970: LKV De Spartaan (gewichtheffen) 1971: Swift (wielrennen) 1972: De Zijl (zwemmen/po lo) 1973: Asopos (roeien) 1974: Nora Bakker-Broxter- man (tafeltennis) 1975: AV Holland (atletiek) Louk Sanders (tennis) 1976: Swift (wielrennen) Herman Filippo (gewichtheffen) 1977: Nico Schroten (atletiek) 1978: Parker Leiden (basketbal) 1979: John van der Wiel (schaken) 1980: Sandra de Kruijff (tafeltennis) 1981: DIOK (rugby) 1982: John van der Wiel (schaken) 1983: De Zijl/LGB 1984: John van der Wiel 1985: Han Kulker (atletiek) 1986: Han Kulker 1987: Han Kulker 1988: Ronald Florijn 1989: DIOK 1990: DIOK 1991: Jan Siemerink 1992: Yvonne van Dorp (atletiek) 1993: DIOK 1994: Irene Eijs (roeien) 1995: Irene Eijs 1996: Irene Eijs 1997: Kamiel Maase Leiden en chauffeurs zijn het eens Als het comité Taxi in Actie zijn achterban meekrijgt heeft Leiden donderdag zijn laatste taxi-demonstratie meegemaakt. Wethouder Pex Langenberg (D66/verkeer) en vertegenwoordigers van het comité bleken gisteren plotseling bijzonder eensgezind. Na een goed gesprek ten stadhuize schaarde het comité zich achter de proef van Leidse taxibedrijven met vrije tarieven. En beloofde Langenberg de Tweede Kamer een brief te schrijven, waarin Leiden afstand neemt van de dereguleringsplan nen voor het taxivervoer die minister Jorritsma de Kamer heeft voorgelegd. leiden aad rietveld Leiden was de afgelopen weken de gebeten hond bij de taxi chauffeurs uit de grote steden. De actievoerders zagen de Leid se proef met verschillende tarie ven voor taxiritten als een voor schotje op het door hen zo ver foeide landelijk beleid. Minister Jorritsma wil de minimumtarie ven en allerlei beperkingen voor taxibedrijven afschaffen. Vooral de zogenoemde 'eigen rijders' uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, die voor veel geld een vergunning pachten, zagen daarin het einde van hun broodwinning, Tot twee keer toe zetten boze taxichauffeurs de Sleutelstad op stelten. En dat was nog maar het begin, zei actieleider Mar tij n Pruijser donderdagavond. Een volgende keer, dreigde hij, zouden zo'n duizend taxichauf feurs het verkeer in Leiden ko men ontregelen. En zo begon ook het gesprek met de wethouder gistermor gen. Leiden moet zijn proef sta ken, eiste het actiecomité. Maar Langenberg had niet meer dan een uur nodig om de boze chauffeurs ervan te overtuigen, dat de Leidse proef iets heel an ders is dan de veel verdergaan de plannen van Jorritsma. En dat Leiden, net als het actieco mité, die plannen onaanvaard baar vindt. De Leidse wethouder nam op vier punten nadrukkelijk af stand van het landelijk beleid. Hij vindt dat er wel degelijk be perkingen moeten blijven voor het starten van taxibedrijven en dat een minimumtarief gehand haafd moet worden. Verder toonde Langenberg zich voor stander van de 24-uurs bereik baarheid van taxibedrijven en is hij ertegen, dat de vervoersge bieden helemaal worden afge schaft. De 24-uurs bereikbaarheid voorkomt volgens de leden van het actiecomité dat allerlei klei ne bedrijfjes alleen op gunstige dagen en uren de krenten uit de pap komen halen en de onren dabele uren aan hen overlaten. Door het afschaffen van ver voersgebieden zouden taxi chauffeurs uit andere plaatsen die in de grote steden een klant afzetten ook iemand mee terug kunnen nemen en daarmee on der de duiven van de stedelijke chauffeurs schieten. Langenberg beloofde zijn kri tiek op de landelijke plannen in een brief aan de ministers Jorri tsma en Wijers (economische zaken) en aan de Tweede Ka mer kenbaar te maken. „Ik ben heel tevreden", zei woordvoer der Pruijser van het actiecomité na afloop. „Het tè nu gebleken dat Leiden onze kritiek deelt. En dat geldt inmiddels voor de meeste steden in de Randstad. Het front tegen de plannen van Jorritsma sluit zich. En dat is een goede zaak." Symposium over misleidende reclame de bescherming die de regeling moet bieden, kracht bij te zet ten? Hoe werd de regeling tot nu toe in de rechtspraktijk toe gepast? Sprekers zijn hooglera ren, juristeu en advocaten. Het symposium op 19 februa ri is voor iedereen toegankelijk. Plaats: het Academiegebouw, Rapenburg 73 in Leiden. Tijd: van 14.00-18.00 uur. Misleidende reclame: dat is het onderwerp van een symposium van het juridisch dispuut Nemo Plus in Leiden, de grootste juri dische studievereniging van Ne derland. Vragen die tijdens het symposium aan de orde komen, zijn: Wat is de reikwijdte van de regeling 'misleidende reclame? Wat zijn de rechtsmiddelen'om Gelderland &LEOLUX GIORGETTI arco Kartell verlichting - vloerkleden nieuwe rijn 24/2312 JD leiden/telefoon 071 5134671 Maandag gesloten, donderdagavond koopavond.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13