Politiebazen willen af van straatgeweld erwarde Duitser kruipt tij een jong stel in bed Aardgas niet geschikt voor zelfmoord Binnenland 'Kapitein Discovery ging te vroeg varen' Advocaten Haagse verplegers betichten artsen van laksheid SDAG 6 JANUAR11998 ^heuvel» In Kaatsheuvel is gisteravond een auto ontploft en e do gebfand- Daarbij is een 41-jarige vrouw uit die plaats om het Dav 'en ge^°men. De politie gaat ervan uit dat het om een geval ran h n zelfdoding gaat- De vrouw was volgens de politie ernstig erspannen. foto anp marc bolsius Nederlanders laten oppakken op verdenking van mensen- iokkel. De vier waren met een Srilankaanse vrouw en haar ee kinderen op weg naar de luchthaven Zaventem. De groep, l Ka ig via Maasmechelen de Nederlands-Belgische grens over. ;a ilgens justitie wilde de vrouw met haar kinderen naar Londen. •I ndaag wordt Buitenlandse Zaken ingelicht. luderen mogen jaar naar Spanje iek van holland» Als ze dat willen, mogen de bewoners van het Er lensensmokkelaars gepakt in België ngeren/den haag Justitie in de Belgische stad Tongeren heeft irman Visserhuis in Hoek van Holland een jaar naar Spanje. ongeveer honderd bewoners, gemiddelde leeftijd tachtig jaar, oeten het Herman Visserhuis een jaar uit omdat dat gèreno- erd wordt. „In principe is vrijwel alles bespreekbaar", zegt Platteschorre, het hoofd van het projectbureau dat de renova- en grootscheepse verhuizing begeleidt. „Tijdens bijeenkom- ;n met de bewoners zijn tal van mogelijkheden geopperd. Een kantie in Spanje is aan de orde geweest, maar ook wisselwo- ngen en een verblijf in een bungalowpark." rasmusbrug mogelijk morgen in orde itterdam De slijtlaag op het wegdek van de Erasmusbrug, die it afgelopen weekeinde over een lengte van ongeveer veertig eter gedeeltelijk loskwam, is waarschijnlijk losgeraakt omdat e bij het aanbrengen niet goed heeft gehecht. Als het weer het elaat, wordt vandaag een nieuwe laag aangebracht, die na een ïipa maal hard genoeg is om bereden te worden. Dat maakte de nst Gemeentewerken gisteren bekend. Het loslaten van de jtlaag heeft volgens een woordvoerder absoluut niets te maken et de eerdere problemen van de brug. Ruim een jaar geleden ram de Erasmusbrug in beweging door de invloed van wind regen op de tuien. Dat kan inmiddels niet meer omdat er j raardere schokdempers op de tuien zijn aangebracht. ctiegroep eist Barneveldse brand op ineveld Een onbekende actiegroep heeft heeft de verant- lordelijkheid voor de brand bij de Barneveldse pluimveeslach- rij opgeëist. Bij de brand gingen negen vrachtwagencombina- ;s en een aanhanger in vlammen op. De groep zegt te proteste- n tegen de bio-industrie en noemt de brand 'een mooi begin n 1998'. De actiegroep refereert ook aan een eerdere brand bij VC. De politie in Groningen heeft het pamflet, dat bij het Nieuwsblad van het Noorden werd bezorgd, opgehaald. In de rief belooft de groep 'harde acties tegen geweld tegen weerloze bew parbfolitieman met mes bedreigd >xtel De politie verdenkt een 41-jarige man uit Boxtel ervan it hij zondagavond tijdens een snelheidscontrole een politie- an met een groot mes heeft bedreigd. De man vernielde bo- :ndien een ruit van de politieauto. Het incident deed zich voor en de politieman van het Korps Landelijke Politiediensten de ïelheid controleerde van het verkeer op de rijksweg. De ver achte wilde van de agent weten of hij het leuk vond om stie- m foto's te maken. Zonder het antwoord af te wachten, haalde ij een mes te voorschijn. Vervolgens sloeg hij een ruit van de olitiewagen kapot. Meteen daarna verdween hij. Hij is een paar ur later aangehouden. Twee kinderen en chauffeur gewond dtcrRNEVELDTwee kinderen van negen jaar en een 63-jarige e veliauffeur zijn gisteren gewond geraakt na een ongeluk met dè ■jvvfchoolbus op de snelweg Amersfoort-Apeldoorn. Het busje ient!008 'n brand. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Elf an- p^lere kinderen van vijf tot elf jaar liepen kneuzingen en schaaf- 'onden op. Het ongeluk is mogelijk veroorzaakt door de harde ind. De chauffeur had het busje op de afrit van de Al plotseling iet meer in de hand. Hij schoot van het talud naar de A30 (Bar- jeveld-Ede) af en botste tegen een boom. Proefexamen voor halen van rijbewijs iswuk Voor mensen die auto- of motorrijlessen volgen, be- - aat sinds het begin van dit jaar de mogelijkheid tijdens de op- liding een proefexamen te doen. Het doen van deze tussentijd- toets vergroot het scoringspercentage bij het eigenlijke rijexa- ïen. Di.t is gebleken uit een proef van het Centraal Bureau Rij- aardigheidsbewijzen (CBR) onder ruim achtduizend kandida- p in voor het autorijexamen. In de groep die het tussentijdse )ets deed, steeg het slagingspercentage met dertien procent. ANP Algemeen Nederlan CPD Geassocieerde Pers Diensten Korpsen gaan schadevergoeding eisen van daders Het toenemende geweld op straat moet stoppen. Dit was de teneur in de nieuwjaarstoespraken die de korpschefs van politie gisteren hielden. Zo vindt de Eindhovense hoofdcommissaris van politie Raeven dat geen enkel ge val van 'zinloos geweld' onbestraft mag blijven. Hij wil aan de opsporing van dit soort misdrijven hoge prioriteit toekennen. zijn geworden van geweld. Jongeren die agenten mis handelen, moeten de gevolgen daarvan niet alleen strafrechte lijk maar ook in hun portemon nee voelen, vindt ook plaatsver vangend korpschef Van Zun- derd van de politie Midden- en West-Brabant. Hij reageerde tij- ruswijk anp De politiè in Brabant-Zuidoost gaat slachtoffers nog beter dan nu helpen om de schade te ver halen op de daders. Het korps zelf gaat van daders in alle ge vallen een schadevergoeding ei sen als politiemensen de dupe dens een nieuwjaarsbijeen komst op de reeks incidenten rond de feestdagen waarbij jon geren geweld gebruikten tegen agenten. In de Brabantse ge meenten Woudrichem en Aal burg kwam het kort na de jaar wisselingtot ongeregeldheden. Volgens Van Zunderd moet het als werkgever mogelijk zijn de loonkosten van een met let sel thuiszittende agent op de dader te verhalen. De korpschef signaleert de trend dat de da ders van geweld tegen politie steeds jonger en agressiever zijn. Korpschef Straver van Hol lands Midden verklaarde zich tegenstander van zero tolerance (nul-tolerantie). Deze harde Amerikaanse aanpak van de cri minaliteit gaat volgens hem ge paard met 'ruw politieoptreden waarbij met geweld en intimi datie de grenzen van fatsoenlij ke politiezorg worden over schreden'. Burgemeester Goe- koop van Leiden sloot zich gis teren in zijn nieuwjaarsrede aan bij Straver, maar maakte één kanttekening. „Wel vind ik dat we ten aanzien van geweld zero tolerance moeten toepassen. Geweld is niet acceptabel in on ze maatschappij, en 'zinloos ge weld' al helemaal niet." Korpschef Vogelenzang van de politie Utrecht zei dat in zijn regio het aantal mishandelin gen en gevallen van openlijke geweldpleging de afgelopen vijf jaar met ruim veertig procent is toegenomen. In 1997 nam het aantal aangiften van misdrijven in Utrecht toe met negendui zend, waarbij het aantal ge weldsmisdrijven steeg met vijf procent. Vogelenzang pleitte in zijn nieuwjaarsrede voor grotere investeringen in alle beleidssec toren die met veiligheid te ma ken hebben. „Alleen geld naar de politie leidt tot eenzijdige utrecht Kristiane Stretkvem, als conservator verbonden aan het Deense Nationale Museum, ondezoekt de binnenkant van de oude trekschuit van het Utrechts Centraal Museum. De Europese Commissie heeft een half miljoen gulden uitgetrokken voor onderzoek van het uit de Vikingtijd stammende schip. Het internationaal bekende vaartuig uit 997 na Chris tus werd in 1930 ontdekt bij bouwwerkzaamheden foto anp toussaintkluiters rotterdam anp-gpd De kapitein van de catamaran Discovery heeft zich verkeken op een bericht van het KNMI over golfhoogten op de Noord zee. Daardoor werd hij in de nacht van, zaterdag op zondag tijdens de oversteek naar Hoek van Holland overvallen door golven, hoger dan vier meter, de kritische grens waarboven de Discover)' niet mag uitvaren. Een golf verbrijzelde de kunststof platen op de boeg van het schip met negenhonderd passagiers aan boord. Daarbij werd een fors aantal auto's be schadigd. De schade daarvan wordt overigens vergoed. Het KNMI gaf voor midder- nacht golven op tussen de vier meter en 4.10 meter. De waar schuwing gold alleen voor het Europlatform in de Noordzee, een vast meetpunt in de route van Harwich naar Hoek van Holland. Korte tijd later meldde de meteorologische dienst dat de golven na middernacht zou den dalen tot onder de vier me ter. „De kapitein zou pas na middernacht het Europlatform bereiken, dus ging hij er vanuit dat hij de hoogste golven zou mislopen", aldus een woord voerder van het KNMI. „Voorbij het platform werd hij toch ver rast door golven hoger dan vier meter die wij ook niet hadden kunnen voorspellen omdat wij alleen bij het platform meten." Het schip zal pas over vier tot zes weken zijn gerepareerd. Re derij Stena Line in Hoek van Holland probeert met man en macht een andere catamaran te regelen die vrijdag de dienst op Harwich moet hervatten. den haag*anp-gpd De raadslieden van de Haagse verplegers hebben de artsen van de door het tweetal ver moorde bejaarden gisteren van laksheid beticht. De advocaten voelden de geneesheren giste ren voor het gerechtshof in Den Haag aan de tand over de in hun ogen soms marginale ster vensbegeleiding van hun pa tiënten. De rechtbank veroordeelde de 41-jarige hoofdverdachte eerder tot levenslang voor vijf moorden op bejaarde vrouwen uit de serviceflat Waalsdorp in Den Haag. Deze vrouwen zijn volgens de rechtbank door het toedienen van morfine en insu line overleden. De 38-jarige me deverdachte en zwager van de hoofdverdachte kreeg acht jaar cel opgelegd. Hij had de wedu we Sloos-Fischer, met wie hij was getrouwd om de miljoe nenerfenis op te strijken, vocht en voeding onthouden waarna zij stierf. De raadslieden vonden het onder meer opmerkelijk dat de artsen bij een verzoek van de hoofdverdachte om morfine niet eens kwamen kijken naar de patiënt. Ze vertrouwden blijkbaar blindelings op het oor deel van hoofdverpleegkundige. Ook werd nauwelijks informatie overgedragen wanneer een arts een terminale patiënt overdroeg aan een waarnemer. Tevens re ageerde de verdediging verrast op een arts die een hogere dosis slaapmiddelen had voorge schreven dan normaal. De apo theek verstrekte dit ook nog eens zonder nader te informe ren. Dit was gisteren bij verschil lende van de opgeroepen artsen een schop tegen het zere been. Ze hebben naar eigen zeggen naar eer en geweten gehandeld. Ze poogden verder zo weinig mogelijk informatie over de door hen gevolgde behandeling en motieven daarvoor te geven. Een arts dacht zich zelfs te kun nen beroepen op zijn verscho ningsrecht. Nadat het hof had bepaald dat de vragen niet op gespannen voet stonden met zijn beroepsgeheim, gaf hij toe. Inmiddels zijn er strengere veiligheidsmaatregelen in het Haagse tehuis genomen om misbruik van medicijnen in de toekomst te voorkomen, zo liet de directeur van de serviceflat Van den Broek gisteren weten. Er worden volgens haar geen medicijnen zonder doktersvoor schrift meer verstrekt. Ook voorraden medicijnen komen niet meer in het huis voor. Ook kan de opvolger van de hoofd verpleger niet meer zo zelfstan dig werken door veelvuldig teamoverleg. De zaak wordt 19 januari voortgezet met onder meer het horen van deskundigen. jjrningen frank timmers y I ten digcicgc-n villa in het Gentse Deurningen hebben feriska Nijland en haar vriend me Stijger in hun hemelbed ^|n bang avontuur beleefd. In fepe slaap verzonken wjerd <f ariska door een Duitse drugs- {bruiker aangerand die spier- lakt bij hun in bed was ge- y 'open. „Dit kan toch allemaal Nederland", verklaarde de ^(sluiper later. De Duitser loopt (middels weer vrij rond. Juist </sarom willen Mariska en Arne, >/ïiden 24 jaar, hun verhaal ver- ^•(kn. „Dit kan dus inderdaad imaar in Nederland", zegt ariska. ^|De villa, verscholen in het bos ^0 de vliegbasis Twente, wordt (delijk bewoond door Arne en ^jariska. De student die net in ■kroningen was gestopt en de iidente die in Zwolle de socia le academie doet, moeten daar mee voorkomen dat in de villa zou worden ingebroken. Vrijdagochtend, na een avondje stappen met Mariska's zus Nadine, stappen Arne en Mariska om half vier in hun groene, ouderwetse hemelbed. Op een gegeven moment merkt Mariska vaag - 'het moet om streeks half zeven-zijn geweest' - dat zij wordt betast en ze hoort Duitse woorden. Slaap dronken zegt ze dat ze wil sla pen maar dat levert haar maar even rust op. Als het gevrij en het Duits doorgaan, wordt ze pas goed wakker en ziet ze een vreemde, naakte man naast haar liggen. Met een gil springt ze uit bed, daarmee ook haar vriend Arne wakker makend. De Duitser, die middenin het bed zit, blijkt onder invloed van drugs maar niet agressief. Hij was voor een 'drugsweekend' in Nederland, had ruzie met zijn broer en schoonzus gekregen en was zelf op de trein terug ge stapt. Hij zei verder op zoek te zijn naar hasj en wiet. Voorts vond hij het de gewoonste zaak van de wereld dat Arne en Ma riska de politie belden. „Ik heb dat ook al geprobeerd, maar kon ze niet te pakken krijgen", zei hij. Met een deken, omgeslagen werd de Duitser meegenomen naar het politiebureau. Arne en Mariska hebben al wel te horen gekregen dat het maar de vraag is of hij kan worden vervolgd. Volgens de dienstdoende offi cier omdat de man vreselijk ver ward was, de schade bij de in braak vergoedt en het slachtof fer geen behoefte had aan ver dere vervolging. „Mocht dat niet het geval zijn, dan volgt een nieuwe afweging. assen dick van bolhuis Een gaslucht doet bij ons alle maal direct de alarmbel rinke len. Iedereen herkent de karak teristieke lucht van onverbrand gas. Bij het minste spoortje al wordt in lichte paniek het ener giebedrijf gebeld. Of de repara teur. Toch vinden er jaarlijks in ons land nog zo'n twintig explosies en branden plaats doordat on verbrand gas zich in een wo ning heeft kunnen ophopen. In een aantal gevallen gebeurt dit met opzet. Want nog steeds be staat het klassieke, maar al lang achterhaalde, beeld van een zelfgekozen pijnloos einde: op de knietjes voor de oven, het hoofd door het luikje en dan maar wachten. Een variant op deze methode heeft de afgelopen tijd verschil lende woonwijken opgeschrikt. Krachtige explosies maakten in een aantal gevallen huizen tot ware bouwvallen. De schade was in alle gevallen enorm, het aantal doden zeer gering. Alleen in Emmen liet eind 1996 ie mand het leven bij een door hemzelf vèroorzaakte gasexplo- sie. Vaker gaat het zoals gister nacht in Beilen. De man die de gaskraan openzette, raakte zwaargewond bij de ontploffing. Het huizenblok waarin hij woonde, liep grote schade op. In tegenstelling tot wat veel mensen denken is aardgas na melijk helemaal geen goed mid del om uit het leven te stappen. Wellicht dat dit beeld is blijven hangen uit de periode van het vroegere, wel giftige, stadsgas. Het huidige aardgas, dat van origine reukloos is maar alleen een luchtje heeft gekregen om goed opgemerkt te worden, is dat niet. Het verdringt hoog stens de zuurstof in een ruimte. Volgens woordvoerder Veenstra van energiebedrijf Edon is het ondoenlijkzelfmoordpogingen via technische ingrepen onmo gelijk te maken. „Het zal heel eenvoudig blijven om beveili gingsmaatregelen te omzeilen. Je koppelt een slang los en het gas stroomt naar buiten. Als je kwaad wil, dan lukt dat altijd." Ook gastechnisch adviseur Sa- lomons van het centrum voor gastechnologie Gastee in Apel doorn ziet weinig in meer be veiliging. „Wellicht kun je nog met zogeheten 'doorstroombe- grenzers' in leidingen de toe voer van gas aan banden leg gen. Maar ja, als je dan vervol gens de zaag in de leiding bij de gasmeter zet, dan helpt ook dat niets." Volgens Salomons eindigen de meeste suïcidepogingen met aardgas in een ontploffing. „En dan zie je vaak dat de veroorza ker er redelijk goed vanaf komt. Buren lopen veel meer risico's. Door de kracht van de explosie worden muren naar buiten ge drukt. De veroorzaker zit in het centrum van de explosie. Die krijgt een grote steekvlam over zich heen, maar daarna is het vuur uit omdat de brandstof op oplossingen die weer agressie oproepen." Ook korpschef Wiarda van de politie Haaglanden vindt dat de veiligheid op straat groter moet. Een grotere pakkans en meer blauw op straat ziet hij als be langrijke instrumenten. Hij wees verder op de jeugdproble matiek. „Uitzichtloosheid en marginalisering zijn belangrijke voedingsbodems van de jeugd problematiek. Daarom ligt hier een belangrijke uitdaging voor het openbaar bestuur, om in sa menwerking met de politie, te zoeken naar wegen om jonge ren alternatieven te bieden. Nieuw onderzoek geëist na falen Groningse politie groningen gpd-anp De politiebonden hebben van daag uiterst kritisch gereageerd op de rapportage van de Gro ninger korpschef Veenstra over de recente rellen in de Ooster parkwijk. Volgens de ACP is vooral het niet adequaat ingrij pen van burgemeester Ouwer- kerk van Groningen reden voor het volstrekt uit de hand lopen van de ongeregeldheden. De ACP meent dat Ouwerkerk de eindverantwoordelijkheid te snel en te gemakkelijk afschuift op de politie. Volgens de bond heeft Ouwerkerk gefaald, omdat hij als eerstverantwoordelijke had moeten zorgen voor vol doende politiepersoneel. „De ACP verwacht dat Ouwerkerk daaraan consequenties ver bindt", aldus de bond. Een woordvoerster van de ACP wil de desgevraagd niet aangeven dat daarmee het opstappen van de burgemeester wordt be doeld. „Daar gaan wij niet over." De Nederlandse Politiebond (NPB) is ook ontevreden over de rapportage. Volgens NPB- voorzitter Van Duijn blijven er veel vragen onbeantwoord en is het 'nog onmogelijk te beoorde len wat er nu precies is ge beurd'. Van Duijn 'barst nog van de vragen', zo zei hij van morgen voor de radio. Hij gaat ervan uit dat er nog nader on derzoek komt naar de oorzaken van het in vele ogen falende po litieoptreden. „Als dat onder zoek er niet komt, dan zullen wij daar het initiatief voor ne men", waarschuwde Van Duijn. Korpschef Veenstra kondigde gisteravond maatregelen aan om herhaling van de ernstige ongeregeldheden zoals in de nacht van 30 op 31 december te voorkomen. Zowel Veenstra als burgemeester Ouwerkerk van Groningen erkende gisteren tij dens een vergadering van een raadscommissie dat de politie tijdens de bewuste nacht niet juist heeft opgetreden. Volgens Veenstra was het handelen van de politie toen onacceptabel. De politie zal nu zo snel mo gelijk opnieuw de wijkagent in de buurt introduceren. In sur veillancewagens van de politie ligt voortaan een lange wapen stok. Een ander voorstel is om 'gewone' agenten gedurende korte tijd als ME'er in te zetten. Spullen worden klaargelegd op het politiebureau. Daarmee moet de tijd worden overbrugd tot de aankomst van de 'echte' ME. Varkenspest in tweede bedrijf den haag anp Het varkensbedrijf in het Bra bantse Escharen dat ruim zes honderd varkens had gekregen van het bedrijf waar eind vorige week varkenspest werd gecon stateerd, is gisteren ook besmet verklaard. Het bedrijf, dat ook in Escharen ligt, was zondag al uit voorzorg geruimd. Ook bij twee andere bedrijven die con tact hebben gehad met het be smette bedrijf, is dat gebeurd. Met dit laatste geval van var kenspest is het totaal aantal ge vallen opgelopen tot 426. Het vervoersverbod is niet verder uitgebreid. De betrokken veehouders re ageren gelaten op de zoveelste tegenvallers. „Natuurlijk heb ben we weer slapeloze nachten gehad. Maar we staan zo lang zamerhand nergens meer ver steld van", verzucht een van de varkenshouders. Het is de tweede keer dat het familiebedrijf wordt geruimd. Vorige week nog was de dieren arts op 'pestbezoek' geweest en hadden ze tegen elkaar gezegd dat het wel de laatste keer zou zijn. De laatste zes weken was er in de wijde omgeving geen varkenspest meer geconsta teerd. Totdat het echtpaar Sel- ten afgelopen weekeinde door de buurman uit bed werd ge beld. Bij zijn varkens was pest geconstateerd. Afgelopen week einde zijn de dieren geruimd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3