Nieuwe vleugelspits sneller dan Babangida Controverse in Perth over zwemcoach Leopold Sensationeel verlies Barcelona: 4-3 Sport 1INSDAG 6 JANUAR11998 Sampras en Hingis wereldkampioenen oNPENDe Internationale Tennis Federatie (ITF) heeft Pete Sampras en Martina Hingis uitgeroepen tot wereldkampioenen van 1997. De Amerikaan kreeg de titel voor de vijfde keer op rij, voor Hingis was het de eerste keer. Sampras won afgelopen jaar onder meer de Australian Open en Wimbledon. De Zwitserse in 1997 drie Grand Slam-titels: Australian Open, Wimble- ?n US Open. In de vierde, Open Franse kampioenschappen, verloor ze in de finale van de Kroatische Iva Majoli. Bij het he- rendubbel ging de titel naar het Australische duo Todd Wood- bridge/Mark Woodforde. Bij de vrouwen ging de onderscheiding naar het koppel Lindsay Davenport/Jana Novotna. Darters Roncero en Stompé naar huis frimley green Voor darter Braulio Roncero uit Oss en Co Stom pé uit Amsterdam is het toernooi om het officieuze wereldkam pioenschap alweer voorbij. Roncero verloor gisteravond in de eerste ronde van The Embassy in Frimley Green met 3-1 van de vermaarde Bobby George. Stompé werd door Hagenaar Roland Scholten met 3-2 aan de kant gezet. Roncero, die zich via het zware kwalificatiecircuit plaatste voor het WK, zei over zijn op treden: „Het liep van geen kant, hoewel ik niet echt nerveus was. Mijn debuut had ik graag meer glans gegeven." George speelt als pure professional normaal alleen in het demonstratiecircuit. Hij liet zich niet verrassen door Roncero, die acht keer de maximale score van 180 punten liet noteren. Voor de tweede ronde plaats naast Scholten eerder Raymond van Barneveld zich al. Smits NBA-speler van de week new york» Rik Smits is gisteren in New York uitgeroepen tot speler van de week in de Noord-Amerikaanse basketballiga (NBA). De lange Nederlander, al jarenlang als center in dienst van Indiana Pacers, dankte zijn uitverkiezing aan zijn prima prestaties in de laatste drie gewonnen wedstrijden. Hij kwam tot een gemiddeld aantal van 22 punten en elf rebounds. Zijn schot percentage bedroeg 57 procent. Pacers won dit seizoen al 21 van de 31 duels, de beste start van de ploeg sinds het debuut in de NBA in 1976. Meoni verdringt Peterhansel ouARZAZATEDe Italiaanse motorrijder Fabrizio Meoni heeft gis- de vijfde etappe gewonnen van de rally Parijs - Dakar. Met zijn zege verdrong hij Stefan Peterhansel van de eerste plaats het klassement. Bij de auto's zegevierde de Japanner Kenjiro Shinozuka. Saby uit Frankrijk blijft eerste in de rangschikking. Slechte generale Bax koudekerk De zaalvoetballers van McDonald's hebben gister avond in de strijd om de LD Cup verrassend Bax met 3-2 versla gen. Voor de Leidse club scoorden Gert-Jan de Graaff, Hans en Herman van Marwijk. Aan Voorhoutse kant troffen Mart Bax en Maickel Verver doel. Voor Bax is het verlies een slechte generale het competitieduel van komende vrijdag. De twee eerstedi- visionisten staan dan opnieuw tegenover elkaar. Wil Bax de hui dige koppositie behouden dan moet een tweede verlies binnen één week tegen middenmoter McDonald's worden vermeden. AMERSFOORT kernploegen van de KNSB heeft An drea Nuyt, Sandra Zwolle en Jakko-Jan Leeuwangh aangewezen voor het WK sprint op 24 en 25 januari in Berlijn. Marianne Tim mer, Annamarie Thomas, Jan Bos en Erben Wennemars hadden zich via een eerste en tweede plaats bij de nationale titelstrijd al verzekerd van een startbewijs. Ids Postma, derde bij de NK id sprint, ziet af van de WK. Hij vindt het toernooi niet in zijn voor bereiding op de Olympische Winterspelen passen. De com sie heeft Frouke Oonk en Jeroen Straathof aangewezen als 'Jeugdige supporters begeleiden' eet niet meer wat hij met het i moet. Volgens de voorzit- Ploeg voor WK sprint ter van Feyenoord zit het betaalde voetbal met het supporters gedrag nog steeds in een neerwaartse spiraal. Hij zei in zijn nieuwjaarstoespraak nauwelijks oplossingen te zien voor het na tionale probleem. Van den Herik toonde zich, in al zijn machte loosheid, bereid mee te werken aan een initiatief van schrijfster Anna Enquist. Zij stelde onlangs voor jeugdige supporters alleen toe te laten als zij in het gezelschap zijn van een ouder familie lid, zoals een vader, oom of opa. Mogelijk tegen een gereduceerd tarief.Ik vind dat idee bijna een onderzoek waard", betoogde Van den Herik. Recordaantal deelnemers Nagano nagano De Olympische Winterspelen in Nagano kunnen op minimaal twee records bogen: deelnemende landen en compe tities. Een maand voor de opening hebben 71 landen ingeschre ven. Dat is vier meer dan vier jaar geleden in Lillehammer. Ke- Mongolië en Portugal zijn de laatste inschrijvers voor de Olympische Spelen op sneeuw en ijs. Door de toevoeging van ijshockey voor vrouwen, curling en snowboard is het aantal competities gestegen naar 68. Het is niet het enige dat tót tevre denheid stemt. In Nagano is ook de eerste sneeuw van betekenis gevallen. Duizend aandeelhouders Lafeber Amsterdam Debuterend be roepsgolfer Maarten Lafeber heeft duizend aandeelhou ders. Binnen enkele weken zijn de 7500 aandelen van de Stichting Future Golf uitver kocht. Er was zelfs meer vraag dan aanbod. Er zal een systematische toewijzing plaatshebben. „We hebben niet meer dan 750.000 gul den nodig", verklaarde giste ren manager Michiel Floris. Inschrijvers voor vijf aande len of minder krijgen allen een volledige toewijzing, an deren met hogere inleg een evenredig deel. Maarten Lafeber speelde vo rig jaar nog golf op amateur niveau. Hij slaagde eind no vember voor het toelatings examen van de Europese proftour. Door de uitgifte van aandelen, uniek in de individuele sport, is hij de eerste jaren verzekerd van een salaris en dekking van zijn onkosten. foto anp CHEF WILLEM SPIERDIJK C 4. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, C trad zes jaar geleden in dienst Toen al openbaarde hij dat jonge i toepassing tijdens de komende de Duitse bond. zijn dus nog emmers met zijn titelstrijd. de medeweten en instemming gedrogeerd waren. Leo- De FINA stemde tijdens het congres een regel voor pold kreeg de functie van zwemcoach bij de Duitse die ook al geldt voor de schoolslag en de rugslag. De bond pas nadat hij gezworen had zich nooit meer in te lengte die toegestaan is om onder water te zwemmen, wordt gelimiteerd. Deze zogenoemde onderzeeboot techniek zorgde al voor diverse spectaculaire wereldre- Winfried Leopold, foto Winfried Leopold blijft in functie als coach Duitse zwemmers tijdens de WK in Perth. De tionale zwemfederatie FINA trok de accreditatie Leopold in wegens zijn betrokkenheid bij dopingzaken laten met doping, in de voormalige DDR. De 59-jarige coach verklaarde na een nachtje slapen dat hij toch in Perth blijft. „Het De FINA gaat het lange onder water zwemmen tij- cords. Zo zwom de huidige olympisch kampioen Denis team en de leiding willen niet dat ik naar huis ga." Ook dens de vlinderslag beteugelen. Dit maakte de FINA Pankratov, toen hij het wereldrecord verbrak op de 100 de Duitse zwembond (DSV) verklaarde zich solidair bekend tijdens een congres in Perth waar morgen het meter vlinderslag, in een 50-meterbad meer dan 25 met de zwemcoach en tekende protest aan. Leopold WK begint. De nieuwe regels gaan op 6 maart in en meter onder water. Feyenoord in zee met Zoetebier en Georgiër Dematradze Het elftal van Feyenoord krijgt langzaam maar zeker een ander gezicht. Leo Beenhakker zette voor de winterstop al een aantal poppetjes op een andere plaats, nu krijgt hij de kans ook nieuwe namen van rugnummers te voor zien. Edwin Zoetebier gaat vanaf vandaag proberen Jurek Dudek te verdringen onder de lat en op de rechtervleugel mag de Georgische international George Dematradze in de tweede helft van de competitie bewijzen dat hij de Marc Overmars van het Oostblok is. ROTTERDAM MARCEL v gpd-verslaggever De twee versterkingen werden gisteren door voorzitter Jorien van den Herik tussen de olie bollen door geserveerd op de nieuwjaarsreceptie van Feye noord. Opmerkelijk, omdat het de eerste werkdag was van Rob Baan die als betaalde kracht het technisch beleid moet gaan be palen en die de Georgiër nog nooit had zien spelen. Baan geeft toe dat hij weinig bemoeienis heeft gehad met de komst van de twee spelers. „Maar Dematradze is dan ook voor de korte termijn, ik richt me meer op de invulling van het elftal voor het volgend sei zoen", aldus de voormalige rechterhand van Dick Advocaat. „Alle beslissingen van de afgelo pen weken zijn nog buiten mij omgegaan." Daarmee doelde Baan ook op het mogelijke aanblijven van Leo Beenhakker in de techni sche staf van de club. De trainer heeft te kennen gegeven wel oren te hebben naar een langer verblijf, eventueel op Var kenoord en Van den Herik op zijn beurt heeft daar enthou siast op gereageerd. Voor Baan is er weliswaar ge noeg werk te verzetten in de Kuip - het vinden van een nieu we coach en andere versterkin gen krijgen voorrang bij hem - maar verrassend is de keuze van de Feyenoord-leiding om nog tussentijds twee spelers te halen en Beenhakker voor de toe komst te behouden wel. Dat Feyenoord met Zoetebier een behoorlijke kracht in huis haalt, staat vast. De Volendam- mer was in het verleden sluit post van Jong Oranje en werd begeerd door Roda JC en PSV. Bij zijn laatste club, het Engelse Sunderland, belandde de Ne derlander evenwel in een spor tief dal. Hij zat in het noorden van Engeland meer op de tribu ne dan op de bank, een plaats onder de lat kwam helemaal niet ter sprake. Zoetebier speelde na zijn overgang van Volendam naar de Britse eerste divisieclub wel geteld twee wedstrijden, uit en de komst van Zoetebier. „De waarheid ligt altijd op het veld. Dudek is eerste keus, Zoetebier begint op de bank. Ze moeten het verder onderling maar uit vechten." De spelers van Feyenoord wisten tot gisteravond niet dat de selectie tijdens hun twee we ken durende vakantie versterkt is. Gelet op het aantal werkne mers dat de moeite had geno men om naai" de nieuwjaarsre ceptie van hun club te komen (vier man!) zal een deel van de spelersgroep via de media lucht hebben gekregen van de r gezichten in de selectie. Edwin Zoetebier. thuis in de Coca Cola Cup tegen is uitgegroeid tot een doelman Bury. Bij Feyenoord venvacht met formidabele reflexen. De men dat hij de strijd zal aan- Hongaarse international Zsolt gaan met Jurek Dudek, die bij Petry werd zo moedeloos van het legioen echter niet meer het gevecht met de Poolse ras- stuk lijkt te kunnen. De Pool aüeet, dat hij het bestuur van had een moeizame start, maar Feyenoord tijdens de feestda gen vroeg of zijn contract kon worden ontbonden en of hij naar het Duitse Bochum mocht vertrekken. Beenhakker, die weinig reden tot klagen heeft over Dudek, zegt in elk geval blij te zijn met Zoetebier heeft contract getekend voor 4,5 jaar. Of Dematradze zolang in de Kuip zal rondlopen, hangt af van zijn prestaties in de eerste weken of maanden. „We heb ben hem gehuurd en willen eerst wel eens zien of hij echt zo goed is, als wordt gezegd", loopt Rob Baan niet op de za ken vooruit. Feyenoord heeft Dematradze binnengehaald op advies van 'derden'. Niemand binnen de technische staf heeft de 21-jari ge rechtsbuiten ooit zien voet ballen. Maar de berichten wa ren zo lovend, dat Feyenoord het niet aandurfde om hem te laten gaan. „Hij is nog techni scher en sneller dan Babangida, zo is mij verteld. Dat willen we dan wel eens zien", zegt Van den Herik. Musampa scoort voor Bordeaux SALAMANCA ANP In een spectaculaire wedstrijd heeft Bar celona gisteravond in en tegen Salamanca een pijnlijke nederlaag geïncasseerd: 4-3. De ploeg van trainer Louis van Gaal ver speelde twee keer een voorsprong. De thuisclub maakte in de laatste tien minuten zelfs een achterstand van 1 -3 ongedaan. Door de onnodige verliespartij blijft de voorsprong van Barcelona op rivaal Real Madrid één punt. Het team van Van Gaal moet nog een wedstrijd inhalen. De 'Ko ninklijke' verloor zaterdag ook al, met 3-2 van Betis Sevilla. Barcelona had de nederlaag aan zichzelf te wijten. De koploper, met Reiziger, Bogar- de en Hesp in het basisteam, liet legio kan sen onbenut. De Catalaanse ploeg had ook weinig geluk. Liefst drie keer stonden paal en lat een treffer in de weg. Anderson, Luis Enrique en Giovanni le ken Barcelona aan een overwinning te hel pen. In de slotfase ging het echter alsnog mis. Dankzij een vermeende duwfout van Reiziger, die een (benutte) strafschop kost te, kreeg middenmoter Salamanca nieuwe hoop en energie. Tot verbijstering van Van Gaal stond zijn ploeg in de sensationele eindfase nog eens twee treffers toe. Bordeaux heeft zonder veel problemen de derde ronde bereikt van het Franse toer nooi om de League Cup. Eerstedivisieclub Mulhouse werd op eigen veld met 3-0 ver slagen. Het derde doelpunt kwam op naam van Kiki Musampa (ex-Ajax). Papin en Zanotti maakten de andere treffers. AS Monaco verslikte zich in de nietige ploeg van Niort uit de eerste divisie. De landskampioen verloor via strafschoppen, na een eindstand van 1-1. Bekerhouder Strasbourg liet zich verrassen door het Cannes van Addick Koot en Gerald Vanen burg: 3-2. De Zwitserse international Marco Grassi was met twee treffers de gevierde man bij de thuisploeg, die in de Franse competitie hekkensluiter is. Wat al weken in het vat zit, wordt vandaag in Eindhoven beklonken. PSV en André Ooijer vullen de laatste details in van de overgang van de middenvelder van Roda JC naar de landskampioen, waarna Ooijer vrij- Ook in het bekerduel tegen Fulham kwam Jurgen Klinsmann, ondanks diverse kansen, niet tot scoren. Toch ging zijn ploeg met 3-1 verder. foto ri wel zeker zijn handtekening zet onder een meerjarig contract. PSV betaalt Roda JC an derhalf miljoen gulden voor Ooijer, die bij de Limburgers nog een contract had tot ko mende zomer. Ooijer meldt zich volgende week maandag voor het eerst op de Herd- gang, als PSV een begin maakt met de voor bereiding op de tweede competitiehelft. Ook Ooijer, voor wie door PSV vanavond al een presentatie is ingeruimd, zelf verwacht geen problemen meer. „Anders was ik van daag wel weer bij Roda JC begonnen, dus je mag me feliciteren." Christian Karembeu spéélt tot halverwege 2003 bij Real Madrid. Zijn zaakwaarnemer heeft gisteren in Madrid het contract onder tekend. Voorzitter Lorenzo Sanz van Ma drid maakte bekend dat er 300 miljoen gul den op tafel moet komen indien een club hem tussentijds wil overnemen of v de Fransman zelf wil vertrekken. Eind vorig jaar was de overgang van Sampdoria naar Real al beklonken. De Spanjaarden betalen 6,6 miljoen gulden aan de Noord-Italiaanse club. De 27-jarige middenvelder wilde al een tijdje naar Real Madrid. Hij wordt daar herenigd met zijn ex-ploeggenoot Clarence Seedorf. Dmitri Aljenitsjev is door het Russische tijdschrift Voetbal verkozen tot voetballer van het jaar. De 25-jarige international en middenvelder van landskampioen Spartak Moskou eindigde met 458 punten op de eerste plaats. Topschutter Oleg Veretennik- ov van Rotor Volgograd legde met 225 pun ten beslag op de tweede plaats. De derde plaats was met 75 punten voor middenvel der Andrei Kobelev van Dinamo Moskou. SCOREBORD PRIJSVRAGEN 0, trekking 5januari: 1 - 4 - 74 - 75. - 78. (onder voorbehoud) Lotto 1. Eerste prijs: 2 winn 22 500 000,00; tweede prijs; 3 win 33.333.30; •000,00; 264 winnaars, elk f. 250,00, vijl 1791 winnaars, elk f. 25,00; zesde prijs: 51 laars, elk f. 10.00; zevende prijs 56.861 w 'Ik f. 5,00 Cijferspel. Zes cijfers goed: gi jaar; vijf cijfers goed- 3 uitslager GuingamjT 3-0, Monaco - 1-0, Cannes 1-2, Auxerri t 1-1, Montpellie Real M. 19-39 Espanyol 19-32 Sociedad 19-35 Bilbao 19-32 Hoofdklasse zaalvoetbal: Euro-amusement Zoeter- woude - Pen Boys 6-6. Goals EaZ: Thompson (2x), cijfers goed: 32 v cijfers goed: 270 v cijfers goed- 2688 v Engeland, fa Cup, derde ronde: Tottenham - Ful- l. k, league cup, zestiende finale, belangrijkste 2. Saby (Fr; Buggy 1.15. Masuoka (Jap AUTO-EN MOTORSPORT erde etap- i 10.37. Algemeen k izuka 0.31, 3 KTM 3.56.25, 2. 3.37, 4. Gallardo (Spa) BMW 4.53, 5. Katrinak (Slo) KTM 7.30. Algemeen klassement: 1. Meoni 6.54.42, 2. Roma 1.39, 3. Arcarons (Spa) KTM Bergmann (Dui) 1.29,01, 9. Riegler (NZe) 1,29,02. (Ita) 242. Stand WB algemeen: 931 punten. 2. Gerg 754, 3. Nowen 633. Adelaide. Mannen, 640.000 gulden. Eerste ronde: Hrbaty (Slw/8) 6-3 6-7 6-3, (Aus) - Martin (Spa) 6-4 6-1, Spadea (VSt) - Kiefer (Dui/6) 6-3 4-6 6-4, Dosedel (Tsj) - Guadenzi (Ita) 4-6 6-2 6-1, Steven (NZe) - Roux (Fra) 6-3 6-3, He- t (Aus) - Draper (Aus) 6-4 6-4. ickland. Vrouwen, 214.000 gul ka (Jap) - Boogert (Ned) 7-6 Maruska (Oos) 6-1 6-3, Raymond (VSt) - Ritl (Dui) 6-4 3-6 6-4, Hudson (NZe) - Hiraki (Jap) 6-3 4-6 6-3, Farina (lta/6) - Dechaume-Balleret (Fra) 1- 6 6-2 6-12, Tanasugarn (Tha/7) - Li Fang (Chn) 4-6 6-4 6-2, Testud (Fra) - Meilin (VSt) 7-5 2-6 6-1 Brisbane. Vrouwen, 300.000 gulden. Eerste ronde: Sugiyama (Jap) - Magdalena Malejeva (Bul) 7-5 6- 2. Pitkowski (Fra) - Krüger (ZAf) 6-2 3-6 6-2. Plischke (Oos) - Kunce (Aus) 6-3 6-2, Morariu (VSt) - Pratt (Aus) 7-5 6-2, Chladkova (Ts|) - Endo (Jap) 7-6 2-6 7-6, Barclay (Aus) - Lorenzo (Spa) 7-5 7-6, Grzybowska (Pol) - Lee (Tai) 5-7 6-3 7-5, McQuillan (Aus) - Guse (Aus) 6-1 6-1, De Swardt (ZAf) - Cour- Roma (Spa) KTM 3.07, 3. Magnaldi (Fra) KTM Hoe, Jabsudova 7-6 6-1 Groep B: Zuid-Afrika - Ver e Staten 2-1. W Ferreira - Stark 3-6 6-3 6-4 er - Rubin 4-6 3-6, W. Ferreira/Coetzer (GBr/5) - Javier Sanchez (Spa) 7-5 6-1, Santoro (Fra/8) - Gustafsson (Zwe) 6-7 6-4 6-4, Raoux (Fra) - Ulihrach (Tsj) 7-6 6-4, Korda (Tsj/3) - Delaitre (Fra) 7-5 6-1. Sinner (Dui) - Burneza (Spa) 6-3 6-4, Burgsmuller (Dui) - Reneberg (VSt) 4-6 6-3 6-1 Whitbread race rond de wereld. Stand tijdens de vierde etappe van Sydney naar Auckland: 1 EF Lan guage (Zwe) schipper Cayard 951 9, 2 Silk Cut (GBr) Smith 955.9, 3. Toshiba (VSt) Gonner 957.4. 4. Merit Cup (Monaco) Dalton 958.1, 5. Innovation Kvaerner (Noo) Frostad, 6. Swedish Match (Zwe) Krantz 960.7, 7. Chessie Racing (VSt) Collins Groot verliezer In Gronin gen tijdens het NK sprint maak te hij afgelo pen week einde misslag op de eerste 500 meter en op de tweede ging hij on deruit. Het zit Jeroen Straathof niet mee dit schaatsjaar. De belang1 rijkste Nagano. Het leverde hem de titel 'de grote verliezer van het schaatsseizoen' op. Maar nog in een ander opzicht toonde Straathof zich een 'groot ver liezer'. Groot verliezer in de zin van groot verliezer, als u begrijpt wat ik bedoel. Straathof droeg zijn nederlaag waardig: hij vocht - soms te vergeefs - tegen de tranen, maar stond tv, radio en de krant met open vizier te woord. Heel even maar opper de hij de mogelijkheid van nog een extra selectiewedstrijd voor de startbewijzen op de olympische schaatsmijl. Maar dat is waarschijnlijk ijdele hoop, voegde hij er onmiddel lijk aan toe. Moet een topsporter tegen zijn verlies kunnen? Ja, zullen de meesten zeggen. Maar Straat hof overdreef het een beetje in mijn ogen. Iets meer afgeven op de selectieprocedure, of op de kwaliteit van de concurren tie, had hij toch best mogen doen. Hij zou ook zo kunnen rede neren: „Hoor eens, de afspraak was dat de eerste twee van deze se- kan toch zien dat Wennemars een sprinter is en geen 1500- meterrijder." „In 1996 werd ik wereldkam pioen op de 1500 meter. Telt zo'n resultaat dan niet mee. Moet ik met mijn prestaties van jaren wijken voor iemand die maar een paar maanden heeft bewezen hard te kunnen schaatsen." Straathof had het kunnen zeg- j gen. Hij zei het niet, want hij is een 'groot verliezer'. Maar de Zoeterwoudenaar zou wel ge lijk hebben gehad. Wenne mars is een sympathieke jon gen, maar op de 1500 meter is het een blind paard. Op 20 de cember 1997 was hij in goede doen, maar afgelopen week einde bleek al dat de vorm ta nende is. Zelf vind ik het al een j hele prestatie wanneer ik 1500 meter wandelend heb afge legd, maar als niet-kenner voorspel ik dat Wennemars niet bij de eerste tien eindigt op de schaatsmijl in Nagano. En een kanshebber op olym pisch goud zit straks in Zoeter- woude voor de buis. Dat is verdomd jammer. WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21