De spookpartij van gebroeders Le Feiten &Meningen Dreigement over spaarloon is fluiten in donker 'Oceanen bemesten goed voor milieu' Netanyahu loodst omstreden begroting met gemak door parlement W'tmr DINSDAG 6 JANUARI 1998 Gesher is paard van Troje in Likud-fractie Emeritus-hoogleraar heeft oplossing mestprobleem Het mestprobleem kan gemakkelijk wor den opgelost door de mest gedoseerd in de oceanen te laten lopen en zo de zeer voedselarme gebieden in deze diepe wa teren wat bijvoeding te geven. Emeritus- hoqgleraar O. SchuUing meent dat dit de ideale oplossing is voor het mestover schot. Kwaad kan het niet, meent de geo- chemicus, 'want de mens is niet in staat de samenstelling van de onmetelijk grote oceanen te veranderen'. Schuiling, die hoogleraar was in Utrecht, meent dat er alleen maar voordeel zit aan zijn plan. Op de eerste plaats raakt Ne derland de fosfaten kwijt die het in de vorm van varkensvoer importeert en dat is goed voor ons milieu. Na vergisting, waarmee gas uit de brij wordt gewonnen, kan het waterige restant gedoseerd wor den geloosd in voedselarme delen van de oceaan. Dat is gunstig voor het leven in die wateren. Het plankton wordt als het ware bijgevoerd. Bovendien is het gunstig voor de vermindering van het broeikasef fect omdat de fosfaten in de mest enorme hoeveelheden broeikasgassen onschade lijk maken als ze worden opgenomen in de voedselketen. ,,Een kilo fosfaat bindt 130 kilo kooldioxide en dat scheelt een hoop redeneert Schuiling. De scheidend hoogleraar geochemie - scheikunde van de aarde - ziet de voed selarme delen van de oceanen als 'biolo gische woestijnen' die wel wat bijvoeding kunnen gebruiken. De visserij zou er j voordeel van hebben. Voor verstoring van het natuurlijk evenwicht hoeft niemand I benauwd te zijn, vanwege het zelfreini gend vermogen van de oceanen. Eerder is de hoogleraar zijdelings betrok ken geweest bij plannen om mest af te voeren naar de woestijnen in Afrika en Azië, maar die plannen stokten omdat de derdewereldlanden meenden dat het rij ke Westen hen wilde gebruiken als mest vaalt. Schuiling is daar nog boos over, omdat degene die dat plan opperde ethisch volstrekt zuiver op de graad is. „Mest wordt ten onrechte gezien als af- j val, maar dat is het alleen op plaatsen waar een overschot is. Op andere plaat- i sen is het een nuttige stof." Hij verwijst naar de keuterboertjes van vroeger, die maar wat blij waren dat ze wat mest op hun akkertjes konden brengen om die vruchtbaarder te maken. Met het bemesten van de oceanen wordt kleingeestigheid omzeild, want 'versprei ding van voedingsstoffen op oceaangron- den is op geen enkele wijze strijdig met nationale of internationale wetgeving'. Dat neemt niet weg dat de Nederlandse overheid weinig ziet in zijn suggesties, zo bekent Schuiling. Het ministerie van landbouw wil het mestprobleem in eigen land oplossen en het ministerie van milieu heeft hem eerder al eens te ver- staan gegeven 'dat er wel eens wat mis zou kunnen gaan'. „In onderzoek was men daarom niet geïnteresseerd." Greenpeace kan evenmin enthousiasme opbrengen voor het plan, dat ironisch ge noeg wordt gelanceerd net nadat de Ver enigde Naties 1998 hebben uitgeroepen tot het jaar van de Oceanen. Woordvoer der Just van den Broek formuleert princi piële bezwaren. „Je maakt de zee tot landbouwgebied. Straks heerst daar ook nog varkenspest." Beter is het om de oor zaak van het mestoverschot aan te pak ken en de mestproductie fors te knijpen, vindt hij. Het tweede bezwaar is van praktische aard. „Wat levert zoiets nou extra op? De zee is al een enorme kool- stofslurper." Greenpeace heeft al moeite met vergelijkbare proefjes in Noorse fjor den en ziet liever niet dat uitgebreid wordt geëxperimenteerd met de ocea nen, 'want je weet niet waar je aan be gint'. Met de milieuorganisaties heeft Schuiling zelf nog geen contact gehad, maar hij verklaart zich uitdrukkelijk bereid met wijze mensen uit die clubs een serieuze discussie te voeren. „Blijkbaar mogen we van alles en nog wat straffeloos aan de natuur onttrekken, maar slaan de stop pen door als we iets, onder zorgvuldige controle, aan de natuur toevoegen." DEN HAAG THEO HAERKENS Het was de love-babyxan PvdA'er 5 Willem Vermeend, maar in zijn korte bestaan heeft het spaarloon .1 zich ontpopt als de befaamde i 1 peuter die zijn ouders tot wan- C hoop drijft. Zodanig zelfs, dat h zelfs Vermeend de regeling wat wil beperken. Opmerkelijk, want J toen zijn partijgenoot en minister van sociale zaken Melkert een dik 1 IVjc, 'ia^ Jaar geleden liet weten dat hij de spaarloonregeling overdre- Nj ven vond, kreeg hij nog de wind van voren van de staatssecretaris van financiën. In hun belastingplan constate ren Vermeend en zijn minister Zalm zorgelijk dat het belastingvrije spaarloon de schatkist jaarlijks 1,4 mil jard gulden aan inkomsten kost. Vermeend en Zalm willen de regeling daarom minder aantrekkelijk maken. Nu is het nog zo dat iedere deelnemer na vier jaar voor het spaarloon mag kopen wat hij wil. Het duo van Fi nanciën wil die vrijheid inperken tot besteding aan een eigen huis, pensioen, studie of verlof, of het beginnen van een eigen bedrijf. Zo hopen Vermeend en Zalm de 'schade' te beperken tot 900 miljoen. Of dat ook gebeurt, zelfs als hun bestedingsbeper king het haalt, is nog maar de vraag. De regeling is fis caal zo aantrekkelijk, dat het even goed denkbaar is dat de huidige 1,6 miljoen deelnemers die bestedingsbe perking voor lief nemen en dat spaarloon 'desnoods' in het eigen huis of in een aanvullende pensioenvoorzie ning stoppen. Het zijn, zo blijkt uit CBS-cijfers, vooral mensen met de wat hogere inkomens die gebruik ma ken van de spaarloonregeling. Juist onder die groep zit ten ook de mensen met een eigen huis en de mensen die geld stoppen in lijfrentes en allerlei andere pen sioenvoorzieningen. Het lijkt er dan ook eerder op dat Vermeend en Zalm zich op dit punt (te) rijk rekenen. Er zijn nog wel meer redenen om het dreigement van Industriebondvoorzitter Krul van een hogere looneis bij een beperking van het spaarloon met een paar kor rels zout te nemen. Een nieuw belastingstelsel wordt op zijn best ruim na de eeuwwisseling van kracht. Krul dreigt dus nu met een extra looneis over vier, vijf of nog meer jaren. Dat is weinig geloofwaardig: de looneisen van 2000-zoveel worden bepaald door de economische omstandigheden van dat moment, niet door een drei gement uit 1998. En stel nu eens dat Krul dan aan de onderhande lingstafel zit met de werkgevers. Ongeveer een kwart van de werknemers neemt nu deel aan de spaarloonre geling, van wie bovendien het overgrote deel dat zal blijven doen. Dan kun je toch niet in redelijkheid stel len dat alle (zes miljoen) werknemers een procent extra loon moeten krijgen omdat enige honderdduizenden werknemers uit eigen keuze niet langer deelnemen aan een fiscaal aantrekkelijke spaarregeling. Dan krijgen immers vele miljoenen werknemers een compensatie voor iets dat voor hen helemaal niet gecompenseerd hoeft te worden. De achtergrond van Kruis tromgeroffel is dan ook waarschijnlijk een andere. Krul is beoogd voorzitter van de fusiebond FNV Bondgenoten, straks veruit de grootste bond van Nederland. Zo'n bond moet een voorzitter met een gezicht hebben en Krul heeft dat nog niet. Daar moet hij het komende jaar dus hard aan werken. Dat kan heel goed met het door niemand min der dan voormalig FNV-voorzitter Kok aangedragen thema dat de rijken graaien naar hartelust, terwijl van de eenvoudige werknemer loonmatiging wordt geëist. Alleen moet hij dan wel wat beter uitkijken. Als de overheid geld tekort heeft, zei Krul ter verdediging van zijn dreigement, moet ze de enorme vermogens winsten maar eens aanpakken. Maar helaas voor Krul geven Vermeend en Zalm in hun belastingplan daar voor óók concrete en helemaal niet zulke slechte voor zetten. Daarmee is ook dat verwijt niet (helemaal) te recht. Kruis dreigement is vooral fluiten in het donker. Er moeten betere manieren te bedenken zijn waarop Krul zich kan profileren als dé vakbondsman van Neder land. i!e De Israëlische regering heeft gisteren de begroting voor 1998 met onverwacht gemak door het parlement geloodst. Als ge volg van het vertrek van David Levy's Gesher-partij uit de rege ring besloten dwarsliggers bin nen de Likud alsnog voor te stemmen. Daardoor haalde een duidelijk tevreden premier Ben jamin Netanyahu met 58 tegen 52 stemmen de winst binnen. Dat het begrotingsvoorstel het zou halen was te voorzien, maar in de komende weken en maan den wachten Netanyahu zwaar dere proeven als hij het vredes proces uit het slop wil halen. Zijn regering steunt nog maar op 61 van de 120 Knessetleden. Van de 61 zijn er minstens vijf tien sterk gekant tegen iedere verdere terugtrekking van de Westelijke Jordaanoever. Daar om is Netanyahu een campag ne begonnen onder de leden van zijn coalitie. Hij probeert zijn opposanten ervan te over tuigen dat ze beter akkoord kunnen gaan met een kleine territoriale concessie, dan het kabinet te laten struikelen met mischien een regering van de partij Arbeid als gevolg. Boven dien wijst hij erop dat hij die concessie pas wil doen als de Palestijnen laten zien dat ze zich stipt houden aan de geslo ten akkoorden. Zolang de Pales tijnen in gebreke blijven, hoe ven de haviken binnen de rege ring zich daarom nergens zor gen over te maken. Het ontslag van David Levy gaat pas vandaag officieel in, maar niemand verwacht meer dat hij zich bedenkt. Dat betekent dat Netanyahu vanavond niet al leen optreedt als premier, maar ook als minister van buiten landse zaken bij de ontvangst van de speciale Amerikaanse gezant Dennis Ross. Dat Ross zijn bezoek niet heeft afgelast, ondanks de politieke crisis in Is raël, wordt in Jeruzalem gezien als een teken dat de Amerika nen niet van plan zijn de druk op Israël te verlichten. Op 20 ja nuari wordt Netanyahu in Was hington verwacht om eenil lisch standpunt bekend te F ken over onder meer de veE* militaire terugtrekking. TvvP' dagen later krijgt presidenir' Clinton bezoek van de Pale[e se leider Yasser Arafat. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL TOM JANSSEN „Als het idee niet zo absurd was, zou men kunnen denken dat president Clinton en minister van buitenlandse za ken David Levy achter de schermen een samenzwering hebben gesmeed", schreef gisteren Chemi Shalev, com mentator van het Israëlische dagblad Ma'ariv. Hij doelde op Levy's altreden, juist nu de Amerikaanse president wat het Israëlisch-Palestijnse vredesproces betreft de wanhoop nabij is. door Noord-Afrikaanse joden bewoond industriestadje in het noorden van het land. De als bouwvakker begonnen David maakte een bliksemcarrière, eerst in de vakbond en later in de Likud. Broer Maxim was vele jaren burgemeester van de stad Lod en zit nu in de Knesset. Hij heeft grootse plannen voor Gesher. Het aftreden van David als minister van buitenlandse zaken past in zijn plan om de partij voor de eerstvolgende verkiezingen definitief los te koppelen van de Likud. Gesher zoekt haar achterban onder Israëliërs uit de arbei dersklasse, die in de jaren vijftig en later uit Arabische landen zijn gearriveerd. Mensen die te leurgesteld zijn in de Likud, maar nooit op de als elitair be schouwde partij Arbeid stem men. In hetzelfde water vist de laatste jaren met groot succes een andere politieke partij: de orthodox-religieuze Shas. Gesher kan allen maar met af gunst kijken naar de tien Knes- set-zetels die Shas bij de jongste verkiezingen op eigen kracht heeft weten te veroveren. De Levy's beseffen dat ze zelfs nooit in de buurt van dat aantal komen als ze op de huidige voet voortgaan. Met de miljoenen die de Shas- leiders ieder jaar uit de zakken van de minister van financiën weten te kloppen, stichten ze peuterspeelzalen, revalidatie centra en buurthuizen! Wie geld nodig heeft voor een dure ope ratie, klopt zelden vergeefs bij Shas aan. De frustratie van Gesher over de begroting heeft vooral te maken met de grote sommen geld die aan de activi teiten van haar orthodoxe rivaal zijn toegewezen. De directe hulpverlening van Shas ver toont qua opzet een opvallende gelijkenis met het optreden van islamitische herlevingsbewegin- gen in Arabische landen. Het zelfde geldt trouwens voor de mate van succes. GROOT EGO Waar Gesher voornamelijk een beweging is van woorden, is Shas een partij van daden. Het is kenmerkend dat Shas bij ie dere kabinetsformatie grote moeite doet sociale porte les te bemachtigen. Op di nier kan ze het meeste do 8el voor haar achterban. Dav 'en vy daarentegen had van h n z' gin af aan zijn zinnen geziers buitenlandse zaken. Likui Knessetlid Benny Begin n tg daar ooit spottend over 0[ man die zwaait met de vla ngi sociale hervorming eist di ?r buitenlandse zaken op. D iok tekent natuurlijk dat het li ee de ouden van dagen in Ka ig i stan hem zeer ter harte ga ilgc hij de gezondheidszorg o( nd matra wil verbeteren en d zich gaat bekommeren or drugsproblemen in Patagt JU Maar dat David Levy is be met een groot ego en geei - noegen wenst te nemen n *rn een plaats onder de traditi Likud-leiders betekent nie se dat hij geen warm hart voor de sociaal zwakken ii Israëlische samenleving. C1 Van de vijf Gesher-Knesse !n steunen er vier het Oslo-vi proces. De vijfde, Michael n^( ner, is een vreemde eend i bijt. Niet alleen is hij als ei Gesher-afgevaardigde van Europese afkomst, maar o inf hij een fervent aanhanger it a een 'groot Israël'. Kleiner i ete oprichter van een parleme e b re lobbygroep tegen het 0 ela proces, die met een knipa mt naar Jasser Arafats preside en garde 'Strijdmacht-17' wo jtl; genoemd. Voor zijn trouw et David Levy is hij in 1996 n m een zetel in het parlement re loond. „Maar ik heb echt j nat idee wat hij in onze gelede zoekt", verzuchtte Davids onlangs. Maxim Levy maa L*- deel uit van de 'Kopenhagi RN groep', een beweging van! kende Israëliërs en Arabiei rj: die het vredesproces een w ,s hart toedragen. nl Dat de regering-Netanyayi n al gisteren bij de stemminj )(- de begroting is gevallen, k< [ei de Lew's goed van pas. Er je| voor de volgende verkiezir eri nog veel werk te verzetten Gesher van een spookbewi om te toveren tot een pari vlees en bloed. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT to David Levy zat gisteren voor het laatst als minister van buitenlandse zaken naast Benjamin Netanyahu. FOTO REUTERS DAVID SILVERMAN Levy zelf noemde als een van de redenen voor zijn vertrek de vertragingstactieken van de re- gering-Netanyahu bij het uit voeren van de Oslo-akkoorden. Maar de buitenlandse politiek heeft weinig van doen met de werkelijke achtergrond van de dramatische gebeurtenissen van de afgelopen dagen. De be langrijkste rol speelde de Israëli sche partijpolitiek. David Levy is leider van Gesher, een politieke groepering die tot voor kort alleen bekend was bij ingewijden in de Israëlische po litiek. In feite gaat het om een spookpartij. De vijf Knessetle den zijn in 1996 niet door het Israëlische volk als zodanig ge kozen. Ze zijn eenvoudig 'mee gelift' op de kandidatenlijst van de Likud. Netanyahu stemde daarin toe onder voorwaarde dat Levy zich geen kandidaat zou stellen voor het premier schap. Al snel bleek dat de Likud met Gesher een paard van Troje had binnengehaald. De groep was nog niet in de Knesset of ze be gon al dwars te liggen. Vijfmaal dreigde Levy met aftreden, tot hij deze week eindelijk de daad bij het woord voegde. Gisteren stemden vier van de vijf Gesher- vertegenwoordigers tegen de begroting voor 1998. FAMILIEBEDRIJF Gesher is ook een spookpartij omdat ze ongrijpbaar is. Er zijn geen formele partijvergaderin gen, er is geen interne demo cratie en zelfs de Knessetfractie komt niet samen voor de volks vertegenwoordiging belangrij ke besluiten neemt. Sinds haar op richting in 1995 - als gevolg van een eerder conflict tussen Levy en Netanyahu - is Gesher al ve le malen op sterven na dood ge weest. Alleen als Levy dreigde met aftreden en zijn stem ver hief tegen het onrecht om hem heen, verscheen de naam op de voorpagina's van de kranten en in de televisiejournaal. Gesher is in vele opzichten een familiebedrijf, gerund door Da vid en Maxim Levy. De broers arriveerden in 1957 in Israël. Na hun opvang in een immigran tenkamp vestigden ze zich in Beit She'an, een grotendeels

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2