Omzet van veiling bijna drie miljard Water druppelt binnen in nieuw Alphens zwembad Alphenaren beloven beterschap na zware mishandeling Rijn Veenstreek W r Boelen hekelt zinloos geweld in Rijnwoude Kweker hoeft zijn huis voorlopig niet te slopen Sassenheim trekt nu drie miljoen uit voor centrum Kinderen Torenvalk naar zalencentrum 'Man van Ter Aar' doet wat zijn moeder zegt °lanten en snijbloemen in trek lloemenveiling Aalsmeer sluit 1997 af met een omzet 'an ruim 2,81 miljard gulden. Dat is tien procent meer lan het voorgaande jaar en ruim boven de verwachting an de directie, die uitging van een stijging van twee pro- -ent. De kaskrakers van het afgelopen jaar waren de tuin- hlanten en snijbloemen. )e Aalsmeerse veiling deed het fgelopen jaar betere zaken dan gezamenlijke Nederlandse feilingen, die zich met een om- :etgroei van negen procent te- Teden moesten stellen. De roei van de omzet is niet alleen en gevolg van een grotere toe- oer van het bloemen en plan- en, maar ook van een stijging an de prijzen van de teeltpro- lucten. De vraag in met name Enge- and, de Verenigde Staten en in )ost-Europa is toegenomen. De iegrafenis van prinses Diana leeft niet geleid tot opvallend ïoge verkoopcijfers, aldus een voordvoerder van de veiling. De omzet in de week van de legrafenis was maar een half hoger dan dezelfde veek het jaar daarvoor. Ondanks de jubelstemming >p de veilingvloer gaan de vei- ingtarieven drastisch omhoog. )rüangs besloot de ledenverga- lering van de veiling de jaar- rontributie per 1 januari te'ver- ïogen van 300 gulden tot 2750 gulden. Volgens het veilingbe- ituur komen de nieuwe prijzen )eter overeen met de werkelijke bepaalde veiling- iiensten. Vooral 'kleine' telers met een nzet die kleiner is dan 133.000 gilden zijn hiervan de dupe. De het lidmaatschap wegen dan niet meer op tegen Bloemenveiling breidt uit: 135. miljoen Bloemenveiling Aalsmeer breidt uit. Aan de overkant van de Legmerdijk waaraan de veiling ligt, verrijst dit jaar nog een 135 miljoen gulden kostend complex. Volgend jaar wordt het gebouw opge leverd. Het huidige onderko men is te krap voor de Bloe menveiling Aalsmeer (VBA) en de ruim 300 veilingkopers die kantoorruimte huren in het pand. In het nieuwe complex, het project 'VBA- Zuid', kunnen de leden hun bureaus realiseren en kopen. Daarnaast vestigen het groothandelscentrum Cultra en een aantal individuele klanten van de veiling, waar onder groothandelaren en exporteurs, zich in de uit breiding. De grond waarop de uitbreiding plaatsheeft, is al in bezit van VBA. de winst. Tot 1 april kunnen zij zich van de ledenlijst laten af voeren en eventueel een ander verband met de veiling aan gaan. Tot nu toe hebben zich 120 leden teruggetrokken. De jaarwisseling in Rijnwoude is burgemeester M. Boelen niet meegevallen. In zijn nieuwjaarsspeech sprak hij gisteravond over 'zinloos ge weld' dat niet alleen in de gro te steden voorkomt maar ook in Rijnwoude. Hij riep de in woners van de gemeente daar om op om 'uitwassen aan de kaak te stellen, zelf het initia tief te nemen en het niet aan de politie laten'. Boelen nam de politie- en brandweermeldingen nog eens door. In de periode van dinsdagavond tot en met nieuwjaarsdag moesten de brandweermannen tien keer uitrukken. Weliswaar drie keer voor de brand die de peuter speelzaal Pippeloentje ver woestte en één keer voor niets, maar de overige zes branden waren aangestoken om de jaarwisseling op te lichten. Van die manier van feestvie ren moet Boelen niets hebben. Zo hekelde hij het vreugde vuur op het kruispunt Spook- verlaat/Galgweg en de in de fik gestoken autobanden bij de Oude Gemeneweg in Hazers- woude-Dorp. Verontwaardigd somde hij wat incidenten op. „Wist u dat jongelui in de schuur bij garage Slootweg autobanden hadden verbor gen en deze op 1 januari vlak bij slijterij Timmermans in brand staken. En dat bij het bluswerk" een jongen enige rotjes in de cabine van de brandweerauto gooide?" Ook op andere brandende plekken in Rijnwoude was de brand weer niet altijd even aardig ontvangen. „Zij kregen bedrei gingen en verwensingen naar hun hoofd. Wij mogen dit alles niet gewoon vinden. Wij moe ten er tegen protesteren." Dat kan volgens Boelen door het goede voorbeeld te geven, de normen en waarden te ver sterken en eikaars en publieke eigendommen te beschermen. De inwoners moeten zélf ini tiatief nemen, stelde Boelen. „De politie zit aan het eind van de keten en is het laatste redmiddel." erdachte vechtpartij aangehouden mifuwkoop» De politie heeft een 17-jarige Nieuwkoper aange houden die wordt verdacht van betrokkenheid bij de vechtpartij rond de jaarwisseling in Ter Aar. Bij dat massale treffen in de Molenstraat tussen jongeren uit Nieuwkoop en Ter Aar raakte een 18-jarige Ter Aarder gewond aan zijn nek. Hij deed aangifte tre mishandeling. Man opgepakt wegens bezit revolver an den rijn De politie heeft gisteren een 45-jarige Alphe- naar in zijn woning aangehouden wegens vuurwapenbezit. Uit onderzoek bleek dat de man een revolver en munitie moest heb ben. De politie sommeerde hem het wapen in te leveren. Toen hij dat niet deed nam zij de revolver en munitie zijn in beslag. Bedwelmde automobilist aangehouden roelofarendsveen De politie heeft zaterdag een automobilistr aangehouden die onder invloed was van verdovenden midde len. De man viel op door slingerend en in een slakkengangetje over de Alkemade in Roelofarendsveen te rijden. Tijdens de aan houding vond de politie een voorraadje verdovende middelen in de kleding en auto van de man. Toen diens woning werd door zocht, kwamen nog meer drugs boven water. robbert minkhorst Wat de 31-jarige Alphenaar had bewogen om op 8 oktober een bekende zwaar te mishandelen, kon hij gisteren voor de Haagse rechtbank niet aangeven. „Ik kan me van de gebeurtenissen slechts wazig iets herinneren", zei de verdachte. Officier van justitie S. van der Kallen wist wel pre cies hoezeer hij en een 32-jarige vriend de man hadden toegetakeld. Zij eiste voor de twee cel straffen van respectievelijk twee en anderhalf jaar. Daags voor de bewuste avond leek er nog geen vuiltje aan de lucht. De Alphenaren brachten de nacht door bij het slachtoffer in Boskoop en gin gen daarna naar de woning van de 31-jarige ver dachte aan de Willem de Zwijgerlaan. De drie de den zich op die achtste oktober, samen met nog twee anderen, tegoed aan een flinke hoeveelheid port, vermouth, bier, pillen en 'een puntje heroï- Daarna liep het uit de hand. Ineens had de 31- jarige Alphenaar een broodmes in zijn hand. Pil len wilde hij hebben en hij wist dat het slachtoffer een aanzienlijke hoeveelheid methadon- en vali- umpillen bij zich had. De man prikte het slacht offer met het mes in de buik. „Geef me die pillen of ik maak je af', had hij hem toegesnauwd. Daarbij sloeg hij hem, ging hij bovenop hem zit ten en maakte hem een ijzeren knuppel afhandig. Ook daarmee haalde hij uit. De tweede verdachte maakte zijn vriend het broodmes afhandig, om erger te voorkómen, maar hielp hem vervolgens weer door het slacht offer bij zijn benen vast te houden. Ook graaide hij in een broekzak van het slachtoffer, al was dat alleen maar omdat zijn vriend hem dat opdroeg, zo verklaarde hij. Het slachtoffer kon zich bevrijden en sloeg op de vlucht. Bij een snackbar hadden de twee hem evenwel weer achterhaald. Het slachtoffer had wel inmiddels de politie kunnen waarschuwen en toen die arriveerde, rekende ze de 31-jarige Al phenaar in. Later werd ook diens handlanger ge arresteerd. „Zo zie je maar hoe drank- en drugsmisbruik tot ernstige misdrijven leiden", zei Van der Kal len. Het slachtoffer liep een gebroken neus en en kele hoofdwonden op. De officier stond sterk vond ze, want getuigen hadden de politie precies verteld wat er was gebeurd. Bovendien is in de woning en op de kleding van de 31-jarige man bloed aangetroffen. De gebeurtenissen op 8 oktober waren voor burgemeester Schoof aanleiding om het pand kort daarop te sluiten. Er zouden op aanzienlijke schaal methadonpillen worden verhandeld en de buren ondervonden daarvan al maanden over last. De bewoner ontkent echter dat hij dealde, zei zijn advocaat. Justitie heeft die zaak nog in onderzoek. De twee verdachten zeiden gisteren dat ze hun leven wilden beteren. Na eerdere veroordelingen voor diefstal, al of niet met geweld, waren ze nu op een keerpunt in hun leven gekomen. De 31-ja rige man wilde met zijn geesteszieke vrouw en zijn uit huis geplaatste zoon 'het leven een ande re wending geven'. Hij wil van zijn alcohol- en drugsverslaving af, zijn school afmaken en leren lezen en schrijven. De tweede verdachte zou te ruggaan naar Marokko, zei hij, om zich te verlo ven en te trouwen. Hij had nog niemand op het oog, 'maar er zijn vrouwen genoeg'. De twee advocaten van de Alphenaren, W. Croes en J. Bos, pleitten om die redenen ook voor aanzienlijk lichtere straffen. Ze verdienden nog een kans, vonden ze. Vooral Bos noemde de eis voor zijn cliënt 'verschrikkelijk hoog', gezien het geringe aandeel dat hij in de mishandeling had. „Hij zag als enige het levensbedreigende van de situatie in. De rest bleef op zijn stoel zitten." De officier zag dat anders. „Hij had een hele belangrijke rol. Hij hield niet alleen de benen van het slachtoffer vast, maar probeerde ook de pillen te pakken. Dat was essentieel." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Geen waterdruk in Rijnsaterwoude rijnsaterwoude» Rijnsaterwoude heeft vanochtend korte tijd zonder waterdruk ge zeten. Door een lek in de transportleiding van de Watermaatschap pij Zuid-Holland Oost (WZHO) ter hoogte van Hoogmade veroor zaakte de storing. Toen het water vanochtend was omgeschakeld naar een ander transportnet, kon de lekkage worden gedicht. De oorzaak van de lekkage is nog onbekend. Rechter schorst eis gemeente Rijnwoude den haag/hazerswoude-dorp robbert minkhorst De Hazerswoudse kweker H. Didden hoeft zijn noodwoning voorlopig niet af te breken. Dat bepaalde de Haagse rechtbank gisteren. Die schorste, in af wachting van de definitieve be handeling van de zaak, de eis tot sloop van de gemeente Rijn woude. De gemeente wil het huis weg hebben, omdat het er illegaal staat. Waarom bestuursrechter G. Doornewaard de kweker voor alsnog in het gelijk stelt, is niet bekend. Bij de uitspraak gaf Doornewaard geen motivatie. Ook wethouder G. Hoogen- doorn (ruimtelijke ordening) van Rijnwoude heeft geen idee waarom de eis tot sloop is 'be- Didden verkeerde in de ver onderstelling dat de bouw van een noodwoning in overeen stemming was met de voor waarden van de gemeente Rijn woude. Hij plaatste de 'keet' na overleg met burgemeester Boe len op één van zijn twee perce len aan de Burgemeester Smits- weg in het sierteeltgebied van Hazerswoude-Dorp. Daarop vroeg hij een bouwvergunning voor een bedrijfswoning aan. Die kreeg hij echter nooit. Rijnwoude vond namelijk dat Didden het verkeerde perceel had bebouwd. Het bedrijfscen- trum van de kweker is op num mer 96, en Didden plaatste zijn noodwoning op 32. De bedrijfs woning moest juist op het ter rein komen waar de meeste ac tiviteiten zijn, betoogde de ge meente en ze verlangde daarom dat Didden zijn huis weer zou afbreken. Die beriep zich echter op de afspraak die hij met Boelen had gemaakt. Het bestemmingsplan stond sowieso al geen bedrijfs woning op nummer 96 toe, om dat er daar al één staat. Didden kocht, zo zei zijn advocaat tij dens de zitting op 9 december, op advies van Boelen daarom een strook grond op nummer 32. Didden kan tot de definitieve behandeling van de zaak, waar van nog geen datum bekend is, in zijn huis blijven wonen. sassenheim wim van wanrooy Sassenheim is bereid meer dan drie miljoen gulden te investe ren in het centrumplan van projectontwikkelaar Johan Mat- ser bv. Dat is 350.000 gulden meer dan de bedoeling was. Het extra geld is nodig omdat de provincie meer subsidie be schikbaar stelt om de tekorten aan te vullen. Daardoor is de gemeente ook verplicht iets meer bij te dragen. Het cen trumplan gaat de overheid in totaal ongeveer tien miljoen gulden kosten. De gemeente neemt dertig procent, de pro vincie de resterende zeventig procent voor haar rekening. B en W van Sassenheim vin den de meerkosten 'alleszins acceptabel'. Het college hoeft er geen extra dekking voor te zoe ken, omdat zij verwacht dat renteopbrengsten van de reser ves - die niet in één keer hoe ven te worden aangesproken - voldoende zijn. Een grote tegenvaller is de aankoop van de benodigde gronden. Tot nu toe is volgens het college slechts sprake van overeenstemming met 'een en kele eigenaar'. Burgemeester en wethouders hopen dat de on dertekening van het contract met Matser de grondbezitters duidelijk maakt dat het de ge meente ernst is. leimuiden robbert minkhorst Eén klas van basisschool De To renvalk in Leimuiden krijgt de komende drie tot vier weken les in een zaal van Het Kruispunt. De andere drie groepen kunnen vanaf donderdag weer terecht in de school aan de Kastanje laan. In de nieuwjaarsnacht werd de hal van De Torenvalk in brand gestoken. De hal, de ach terliggende gang en lokalen raakten zwaar beschadigd. De afgelopen dagen is hard gewerkt om de schade te herstellen en de lokalen schoon te maken. Er is weer elektriciteit en ook de verwarming doet het weer. Schoolteanileider A. Koster en burgemeester W. van Beek van Jacobswoude zeiden gister avond tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente 'geluk kig' te zijn met de gevonden op lossing. Van Beek greep in zijn nieuw jaarstoespraak de brand aan om terug te blikken op de jaarwis seling in Jacobswoude, die vob gens hem 'best pittig' was verlo pen. De brandstichting in De Torenvalk noemde hij een ex ces. „Het is zo onverantwoord om bij een basisschool, midden in een woonwijk, vuurwerk naar binnen te gooien. Als de brand weer tien minuten later was ge komen, was de hele school ver loren gegaan. Het lijkt wel alsof het geweld uit de steden komt overwaaien naar het platte land." Niet alleen in Leimuiden was de situatie gespannen, ook in Hoogmade, al jaren een verza melpunt voor jongeren, liep de spanning hoog op. „Enige tien tallen extra agenten zijn ingezet. Er waren zelfs hondenbegelei ders nodig om de dreigende on geregeldheden tegen te gaan." Eén caravan ging in vlammen op. De politie liet een vrachtwa gen vol autobanden afvoeren. ter aar Het is maar goed dat de 'man van Ter Aar* naar zijn moe der luistert. Eigenlijk was de 18- jarige kortebaanschaatser Dennis Kalker gisteravond van plan om te gaan trainen, maar zijn moeder troonde hem mee naar de nieuw jaarsreceptie in het bomvolle ge meentehuis van Ter Aar. Daar riep burgemeester A. van den Berge de verbouwereerde Kalker (links op de foto), juniorenkam pioen van Nederland op de korte- baan, uit tot man van 1997. Dat Ter Aar het vooral van de jeugd moet hebben, bleek ten overvloede uit de verkiezing van Leonie Aartman tot vrouw van het jaar. De Europese kampioene in de categorie 'twirling 2 baton' is pas twaalf jaar. Ploeg van Ter Aar werd team C2 van de Lange- raarse biljartvereniging De Plas, dat voor het eerst in de geschie denis de nationale kampioen in zijn categorie behaalde. De uitreiking van de drie prijzen volgde op de nieuwjaarstoe spraak van Van den Berge, waar in hij een betere communicatie op het gemeentehuis beloofde. FOTO ENGEL LAMEIJER ftlphen aan den rijn» caby van ruiten Rondom de startblokken staan ze te popelen om hun beschei den bijdrage te leveren. Eén wethouder en veertig school kinderen wachten aan de rand van het splinternieuwe, nog le ge zwembad De Hoorn in Al- 1 phen op een teken van project- leider Aad van den Berg. Som- w mige leerlingen kunnen de ver- fb leiding niet weerstaan en gooi- en alvast wat druppels uit hun i bidons, met water uit recreatie- bad 'De Dillen', de diepte in. Wethouder Van der Veen Meerstadt verbreekt de span ning. De troebele inhoud van een fles 'laatste badwater' ver dwijnt uit zijn handen via een grote koffiefilter in het nieuwe bad. De wethouder had het wa ter, uit het oude zwembad De Hoorn, op 31 augustus 1996 ge kregen van de SP-fractie, vlak voor het oude buitenbad werd gesloopt. Dan klatert ook het water uit de bidons op de tegeltjes. De kinderen van basisschool Mar tin Luther King waren er ook al bij toen de eerste paal werd ge slagen. Nu zouden ze het liefst al een duik nemen, maar voor dat het zo ver is, moet er eerst nog zeven miljoen liter bij. Daarvoor zorgt Niki Sierdsema (10). Samen met de wethouder I draait zij de kraan open. Op 28 februari opent staatsse- creataris Erica Terpstra het nieuwe complex aan de Van Fo- I reestlaan, dat de gemeente twintig miljoen gulden kostte, officieel. Vanaf die datum gaan zvvemfanaten te water met eèn Leerlingen van de Alphense Martin Luther King school maken samen met seniorenzwemmers en wethouder Van den begin met het vullen van het wedstrijdbad in zwemcomplex de Hoorn. supermoderne chip. „Dat is het nieuwste van het nieuwste, het dient als toegangsbewijs, als sleutel voor een kluisje en als betaalkaart in het restaurant", verklaart Van der Veen Meer stadt. De chip maakt alleen geen onderscheid tussen jong en oud, die daarom een gelijke toegangsprijs betalen. Een losse entreekaart kost vijf gulden. Bubbelbaden, massagestra- len, een glijbaan van zeventig meter en een klauternet, de lol kan niet op. Naast het overdek te wedstrijdbad is er een groot buitenbad, een peuter- en kleu- terbad, een recreatiebad en een doelgroepenbad. „De laatste heeft een verstelbare bodem, van 1,80 meter tot een paar der Veen Meerstad een beschei- FOTO ENGEL LAMEIJER centimeter. Ideaal voor allerlei activiteiten, van gehandicapten sport tot peuterzwemmen", legt architect Van den Berg uit. Hij weet als projectleider pre cies hoe het complex in elkaar zit en geeft een rondleiding door het 'hart' van het gebouw, het gedeelte onder de grond dat bezoekers niet zien. „Als ie mand in het bad springt moet het water ergens heen. Om die klappen op te vangen heeft elk bassin een bufferkelder. In deze kelder bevindt zich nog zo'n veertig kubieke meter water", zegt Van den Berg terwijl hij naar een dikke muur wijst. „Er zijn ook vijf filters, die ervoor zorgen dat het water schoon blijft." De techniek van een zwem bad begint nog dieper in de aar de. Van den Berg: „Bij de bouw moet je rekening houden met de opwaartse druk van het grondwater. Om te voorkomen dat de vloer in het midden om hoog geduwd wordt, slaan we behalve extra heipalen ook zo genaamde trekpaien de grond Week Het duurt nog ruim een week voordat alle baden gevuld zijn. Wethouder Van der Veen Meer stadt kijkt uit naar de opening. „Tot eind januari gaan we proefdraaien, om de kwaliteit van het water en het ozongehal te te controleren. De ozonin- stallatie zorgt ervoor dat het zwemwater niet alleen met chloor, maar ook met lucht ge filterd wordt. Dat vermindert de indringende zwembadlucht. Be gin februari beginnen we met speciale aanmoedigingen, zwemmen tegen gereduceerde prijzen voor bepaalde groepen bijvoorbeeld. Mensen moeten hier vertrouwd raken. Vóór 28 februari moet alles al in werking zijn."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19