'Extra obstakels in Poelgeest maken' haos bij VVD in Leiderdorp 'Jongeren moetje aanspreken op wangedrag' Leiden Regio Julianaschool Leiderdorp onder het mes Geen vrijwilligersprijs Warmond [j'Regio moet meer volwassen en inder achterdochtig worden' )66: Voorschoten als 'zilverdorp' Storm velt oudste boom INSDAG 6 JANUARI 1998 n preenen, 071 -5356414, plv -chef ernastraatsma. 071 -5356437 Inbraak muziekschool Leiderdorp Lderporp» De muziekschool in de Muzenhof in Leiderdorp is Uet doelwit geweest van inbrekers. Gisteren ontdekten mede werkers een aantal opengebroken kasten. Een onbekende hoe veelheid geld is weggenomen. Vermoedelijk is de inbreker na iet openbreken van een raam naar binnen gekomen. Oegstgeests bedrijf krijgt order Justitie vfiSTGEESTHet Oegstgeestse bedrijf KPD Automatisering bv |i I ïeeft een grote order binnengehaald van het ministerie van jus- Itie. Het bedrijf heeft de opdracht gekregen om programmatuur b leveren voor 19 arrondissementen, in combinatie met een on- lerhoudscontract voor vijfjaar. In totaal gaat het om 9.500 er (jjverkplekken. KPD is een ingenieursgroep voor automatisering, gelirchitectuur, bouwservice en integraal gebouwbeheer. Het be drijf heeft vestigingen in Oegstgeest, Leiderdorp, Groningen, ioirle, Veenendaal, Tilburg en Heerlen, wiei ivtiUp'eer tv-aandacht overval Voorschoten mifyooRSCHQTENHet televisieprogramma 'Opsporing verzocht' g tebeeft gisteravond opnieuw aandacht besteed aan de overval die HSLEvee maanden geleden werd gepleegd in de Schoolstraat in eideyoorSchoten. Door een telefoonstoring leverde een eerdere uit zending weinig reacties op. De herhaling van een deel van de griefeerste oproep leverde tot nu toe echter ook maar weinig op; in nderfgtaal kwamen zes tips binnen. „En daar zit er nog niet één tus- ui ten die de zaak zal oplossen", aldus een woordvoerder van de ^eufiolitie. uk politie zoekt getuigen bankoverval s. DeF er jpEGSTGEESTDe politie zoekt getuigen van de overval die 2 janua- houpwerd gepleegd op de ABN-Amrobank in Oegstgeest. Mogelijk hebben passanten de twee daders op de Lijtweg zien vluchten in ver |en r°de Mazda. De auto werd kort na de overval door buurtbe- wijjjvoners aangetroffen op de hoek van Johan Evertsenlaan en de jJCarel Doormanlaan. nilie allej- t johadslid Kruidenier wil van lijst af Aijslf iderdqrpjudy nihof Tijdens een besloten leden vergadering deelde Kolman echter mee toch beschikbaar te zijn voor het wethouderschap. Dat kan Kruidenier niet ver kroppen. „Als je eerst aangeeft dat je geen wethouder wilt wor den, houdt iedereen daar reke ning mee. Zeg je daarna dat je het toch doet, dan knapt er iets bij mij." Na de plotselinge mededeling van Kolman, zetten de leden Zilverentant een plekje lager op de lijst. Dat het opgooien van een muntje hierbij de doorslag gaf omdat de stemmen staak ten, maakte het voor Zilveren tant nog pijnlijker. Tijdens een spoedoverleg, twee weken gele den, moest hij nóg een klap in casseren toen de meerderheid van de WD-fractie besloot om uitsluitend Kolman naar voren te schuiven als wethouder. Kruidenier: „De procedure is volgens het boekje gegaan. Ook het opgooien van een muntje kan volgens de reglementen. Dat is mijn bezwaar ook niet. Dat Kolman een afspraak heeft geschonden, zit me niet lekker." Tegen Kolman heeft Kruide nier overigens verder niks, zegt hij. „Het is geen kleinzielige persoonlijke ruzie." Ook twijfelt hij niet aan haar capaciteiten. „Ze zou een uitstekend fractie voorzitter kunnen zijn. Maar ik heb een betere wethouderskan didaat: Herbert", aldus de Lei derdorper. Kolman wil niet reageren op het verhaal van Kruidenier. „Ik heb geen zin om mensen te be schadigen." e chaos binnen de WD in Lei- irdorp is compleet. Gisteren •eft raadslid W. Kruidenier ch uit protest teruggetrokken n de WD-kandidatenlijst. Hij 'niet gelukkig' met de kandi- iat-wethouder van zijn partij, luline Kolman. Inmiddels luden ook twee bestuursleden jn opgestapt uit onvrede over posities op de kandidaten- st. Kruidenier heeft het WD-be- tuur in een brief gevraagd om de kandidatenlijst af te Wel maakt hij deze adsperiode af. De voormalige ictievoorzitter stond op een ïverkiesbare, voorlaatste aats. Kruidenier, die bijna 69 ar is, gaf al eerder aan na de ^ed imende verkiezingen t e|eer in de raad te willen. Hij wilde nog wel laag op de zit st staan en op de achtergrond >the jief blijven, maar daar ziet hij tarjj i van af. „Enthousiast ben ik et meer. Ik denk niet dat ik de i et vuur nog uit de sloffen kan pen met de verkiezingscam- Kruidenier, die vindt dat de uidige fractievoorzitter Her- Zilverentant wethouder hoe loet worden, verwijt Kolman at ze zich niet aan afspraken rnieeft gehouden. Tot voor kort aren de rollen bij WD ver- entieeld: Kolman zou lijsttrekker gorden en fractievoorzitter. Ze as niet 'in' voor een plek in het :>mi illege. Het bestuur schoof Zil- le v irentant naar voren als wet- lisc ouderskandidaat. leiderdorp» Gewapend met gereedschap trotseer de een groepje leerlingen van de Julianaschool in Leiderdorp gisterochtend regen en wind om het of ficiële startsein te geven voor de ingrijpende ver bouwing van hun school aan de Kom van Aaiweg. Daarbij verdwijnt de aanbouw en wordt van de zol der een 'volwaardige' verdieping gemaakt met vier lokalen. Het karakteristieke aanzien van de school blijft bewaard. Ook het vochtprobleem van de school wordt aangepakt. Vanwege de werkzaam heden zijn alle leerlingen tijdelijk ondergebracht in de Willem de Zwijgerschool. De opknapbeurt van de Julianaschool kost bijna twee miljoen gulden, bijna zes ton meer dan aanvankelijk was begroot. De extra benodigde tonnen wil de gemeente halen uit de verkoop van de grond die naast het gebouw vrijkomt. FOTO HENK BOUWMAN Bewoners ontevreden over verkeersplan De weg tussen de Leidse Merenwijk en Oegstgeest - door de nieuwbouwwijk Poelgeest - moet extra 'verkeersrem mers' krijgen. Gedacht wordt daarbij aan punaisevormi- ge drempels, verhoogde weggedeeltes en misschien zelfs rotondes en slagbomen. Met dit voorstel willen burge meester en wethouders van Oegstgeest alsnog proberen zo veel mogelijk doorgaand verkeer uit de milieuwijk te weren. Auto's mogen in Poelgeest nergens harder dan dertig kilometer kunnen rijden, vindt Oegstgeest. men met de wagens van bewo ners en bezoekers van de wijk, zou dat betekenen dat er ooit zelfs 2450 automobielen per dag de milieuwijk in- en uitrij den. Een forse tegenslag voor bewonersgroep Te Lange Voort, die al vele maanden protesteert tegen de geplande weg naar Poelgeest in het verlengde van de Lange Voort. De omwonen den zijn bang voor overlast en vinden dat él het doorgaande verkeer moet worden geweerd. Inmiddels heeft Te Lange Voort aan de rechter gevraagd de bouw van Poelgeest stop te zet ten, tot er meer duidelijkheid is over het doorgaande verkeer. Oegstgeest kijkt ondertussen de kat uit de boom. „We mogen niet uitsluiten dat er toch meer doorgaand verkeer door de wijk zal rijden", schrijft het college aan de gemeenteraad. „Als de hoeveelheid doorgaand verkeer oegstgeest maarten keulemans Aanleiding voor de extra ver keersmaatregelen is een recent rapport van de Adviesgroep voor Vervoer en Verkeer (AGV). Het adviesbureau vindt de ver- keersremmende ideeën die Oegstgeest heeft geopperd voor de weg door Poelgeest volstrekt onvoldoende om sluipverkeer tegen te houden. Op sommige stukken zouden automobilisten juist worden aangemoedigd het gaspedaal flink in te trappen, stelt de AGV. En op andere plaatsen kunnen er gevaarlijke situaties ontstaan, doordat au tomobilisten frontaal op elkaar inrijden of doordat vrachtwa gens het fietspad nemen om verkeersbobbels te omzeilen. Bovendien verwacht AGV dat Poelgeest nog altijd rekening moet houden met zo'n 1300 au to's sluipverkeer per etmaal. Sa- hoger ligt dan de verwachte 1300 per etmaal, zal een con creet voorstel moeten worden gedaan over aanvullende maat regelen." AGV noemt alvast twee mo gelijkheden: ofwel de wijk moet worden afgesloten met slagbo men die alleen door bewoners kunnen worden bediend, ofwel er moet eenrichtingsverkeer ko men in Poelgeest, dat het ver keer 's ochtends de wijk uit en 's avonds de wijk in leidt. Actiecomité Te Lange Voort klaagt echter steen en been en houdt vast aan een oude uit spraak van verantwoordelijk wethouder G. van Eisen, dat het doorgaande verkeer bij voor keur helemaal uit de wijk moet worden geweerd. „Het was een uitspraak waar hij niets meer mee doet", zegt Te Lange Voort-woordvoerder J. Vos. „Er blijkt nu zelfs meer doorgaand verkeer door de wijk te glippen dan de bewoners zelf aan ver keersbewegingen voortbrengen. Zoiets past absoluut niet bij de politieke beloftes die Van Eisen destijds heeft gedaan. En het ergste is nog wel dat de politie ke partijen niets doen om de wethouder daarvoor ter verant woording te roepen, omdat ze niet met Leefbaar Oegstgeest willen meestemmen. warmond arie schakenbos Wegens gebrek aan belangstel ling is er dit jaar geen vrijwilli gersprijs uitgereikt tijdens de nieuwjaarsreceptie van het Warmondse gemeentebestuur. Er was slechts één kandidaat aangemeld. Vorig jaar werden er nog tien personen voorgedragen, die aan de voorwaarden voldeden, maar van de negen die toen buiten de boot vielen, werd er dit keer niemand aangemeld. De enige kandidaat die wel werd aangemeld, voldeed niet helemaal aan de criteria. Vol gens burgemeester I. van der Wel zal er in het vervolg op wor den gewezen dat kandidaten die de prijs niet krijgen het jaar erop weer genomineerd mogen worden. In haar toespraak noemde Van der Wel het afgelopen jaar niet het meest spectaculaire in de zin van hoogte of dieptepun ten. „Wanneer je een constant hoog niveau brengt, valt dat minder op", aldus de burge meester. „Het komende jaar zal het jaar van de verandering worden, zeker voor de politiek. Gezien de kandidatenlijsten van de drie politieke partijen zullen er na de verkiezingen een flink aantal nieuwe gezichten in de gemeenteraad te zien zijn." Als overweging voor het ko mende jaar - 'mijmering' noemde ze het zelf - gaf de bur gemeester aan haar gehoor mee om de verantwoordelijkheid te nemen voor een veilige samen leving. Die verantwoordelijk heid mag volgens Van der Wel niet op de politie worden afge schoven. „Wanneer mensen af spraken kunnen maken en zich daar ook aan houden, elkaar respecteren, dan hoeft er niet meer 'blauw' op straat", aldus de burgemeester. Koipschef Straver van politie Hollands Midden voorspelt in nieuwjaarstoespraak 'pittig jaar' leiderdorp erna straatsma De extra politiemensen die het korps Holland Midden eind 1998 krijgt, wil korpschef M. Straver volledig inzetten om het surveillance- en recher chewerk te intensiveren. „Het wordt een pittig jaar", zei Straver gistermiddag tijdens zijn nieuw jaarstoespraak. Behalve de uitbreiding van het korps, staat de politie het komend jaar ook een reorganisatie van de vreemdelingendienst en de arrestantenzorg te wachten. De politie wordt versterkt van 567 naar 800 personen, volgens het vorig jaar vastgestelde plan 'Veel sterkte'. Een groot deel van die extra politie mensen is nog in opleiding: 113 aspiranten, 24 politiesurveillanten en zes inspecteurs. Het korps krijgt daarnaast hulp van 60 vrijwilligers. Toezicht moet er in 1998 niet alleen 'meer' zijn, maar ook 'beter', betoogde de hoofdcommissaris. Vooral jongeren moeten daarbij worden aange sproken op wangedrag, 'al dan niet met het ge bruik van sancties'. Bij deze groep burgers ligt volgens de Straver de basis van de politiezorg. „Het moet beginnen in buurten met het effectief aanspreken van jongeren op hun gedrag en met het daar ondersteunen van herstel van een ge zonde sociale controle. Wat recherchewerk betreft moet er volgens Straver 'veel meer' gebeuren dan met de huidige grootte van de politiegroepen mogelijk is. „Naar mate de teams op sterkte komen, meer daders en dadergroepen inrekenen, opdat het besef groeit dat je in Hollands Midden een redelijk risico loopt dat je gepakt wordt als je je aan een ernstig misdrijf schuldig maakt." Waarbij de korpschef geen 'zero tolerance' na streeft. Deze harde, Amerikaanse aanpak van gro te en kleine criminaliteit blijkt volgens sommige Nederlandse parlementariërs goed te werken in New York, maar Straver vindt dit te ver gaan. Vol gens de korpschef gaat de New Yorkse werkwijze gepaard met 'ruw politieoptreden waarbij met geweld en intimidatie de grenzen van fatsoenlijke politiezorg worden overschreden'. De belangrijkste punten waar het korps zich, net als de afgelopen drie jaren, op blijft richten, zijn de bestrijding van woninginbraken, roofover vallen en geweldsdelicten. Het aantal woningin braken neemt al enkele jaren af in Hollans Mid den en de hoeveelheid gewapende roofovervallen is vorig jaar gelijk gebleven. Bij de bestrijding van geweldsdelciten, waaronder ook straatroof valt, heeft de politie nog geen successen behaald. „Wel is de stijging ten opzichte van vorig jaren sterk afgenomen", aldus Straver. Om te benadrukken dat het thema 'geweld' het korps ter harte gaat, kregen alle politiemensen van Hollands Midden een speldje van een lieve heersbeestje. Het diertje is door de Noordwijkse kunstenaar Bart Wisbrun uitgekozen als symbool tegen zinloos geweld. Wisbrun is de oprichter van de stichting 'Stop zinloos geweld'. „Daarmee brengen we tot uitdrukking dat wij de afwijzing van geweld in de samenleving zullen ondersteunen. Ook al is overheidsgeweld soms onvermijdelijk", zei Straver. „We gaan dat niet uit de weg, maar zullen dat altijd met terughoudend heid en proportionaliteit toepassen." burgemeester Zoeterwoude deelt kat uit aan buurgemeenten ferwoude dimitri walbeek ^Een turbulent jaar", zei de er oeterwoudse burgemeester A. ve oopmanschap gisteren over ma et afgelopen jaar. In haar eer ste nieuwjaarstoespraak pleitte e voor 'meer rust in Zoeter- 'oude'. Koopmanschap doelde ri'e aamee onder andere op de iscussies over het groen hou- en van de Grote Polder. „De igenheid van Zoeterwoude en e bescherming van natuur en 'andschap vragen in 1998 veel eie andacht." 'oe Rond het thema Grote Polder n I eelde Koopmanschap in haar n 1 peech enkele katten uit. Onder meer naar buurgemeente Lei den, die graag woningen wil bouwen in de Grote Polder. „Het zou goed zijn als in de re gio op een meer volwassen en minder achterdochtige wijze zou worden bestuurd." Daarnaast deelde Koopman schap een kleine sneer uit naar de eigen dorpelingen, die niets zagen in een voorstel van het college om een overeenkomst met projectontwikkelaars af te sluiten over eventuele bebou wing van de Grote Polder. Een voorstel dat inmiddels, na een stroom van kritiek, weer is inge trokken. „We heten een tolerant volk te zijn. Tot de bedreiging dichterbij komt, dan kan het verkeren. Laten wij verder kij ken dan alleen het eigen be lang", aldus Koopmanschap. De burgemeester riep de Zoe- terwoudse politici op om de verhoudingen onderling 'zuiver en zakelijk te houden'. „De af gelopen periode zijn er moeilij ke, zwaar beladen thema's be sproken. Dat heeft ook het no dige gevergd van de onderlinge verhoudingen. Juist in de ver kiezingstijd is de verleiding groot om te hakketakken en el kaar vliegen af te vangen. Dat gedrag bevestigt het negatieve beeld van de politiek." [l| /oorschoten dimitri walbeek an woon- en slaapdorp tot zilverdorp. Deze ge moet Voorschoten de komende aadsperiode ondergaan, vindt D66. In het ver- q iezingsprogramma zegt de partij dat de titel 'zil- erdorp' de gemeente een trekpleister voor be rijven en toeristen kan maken. Het edelmetaal is olgens D66 typisch Voorschoten, omdat het ver- v,jj rijst naar bijvoorbeeld de voormalige Zilverfa- n 'riek aan de Leidseweg. ,aa De inrichting van een 'oudheidkamer' moet de 0,dentiteit van het dorp versterken en betekent, lerro'§ens ^66, een verrijking van het cultureel en historisch bewustzijn. Voorschoten kan zich ook profileren met een popfestival in de zomer - bij voorbeeld op de ijsbaan - en met het binnenha len van een circus. D66 wil Voorschoten daarnaast een stuk veili ger maken. Daarom moeten er aparte fietspaden komen op de routes naar scholen en een 'groene golf voor een veilige en snelle afwikkeling van het verkeer. De politie zou 's avonds en 's nachts in tensievere controles moeten houden, vooral rond station De Vink en in de wijk Noord-Hofland. Voor leveranciers aan de Voorschotense win kels wil D66 een distributiesysteem opzetten met een overslag buiten het centrum. oegstgeest Zo'n tweehonderd herfsten en winters doorstaan en dan toch worden ge veld door een krasse januaristorm. Als bo men konden spreken, zou de boom in de tuin van Villa Rijngeest in Oegstgeest erover kunnen meepraten. De woudreus - de oud ste op het terrein - ging begin deze week plots met donderend geraas tegen de vlakte. Afgelopen zomer werd de boom nog gezond bevonden door de deskundigen. Deson danks bleek hij niet sterk genoeg op zijn wortels te staan om windkracht 10 te trotse ren. De boom wordt later in de week in blokken gezaagd en 'ten grave gedragen'. FOTO HENK BOUWMAN Burgemeester Leiderdorp bezorgd over politiesterkte De Leiderdoipse burgemees ter M. Zonnevylle maakt zich grote zorgen over de polities terkte in zijn gemeente. „Het lijkt erop dat Den Haag ons een blauwtje laat lopen in plaats dat we meer blauw op straat krijgen", zei Zonnevyl le gisteren tijdens zijn nieuw jaarstoespraak. Weliswaar krijgt de politie er in de regio driehonderd formatieplaatsen bij, maar dat lijkt meer dan het in feite is, meent Zonnevylle. „Want het verlies aan uren van on geveer tachtig formatieplaat sen wordt door invoering van de 36-urige werkweek met slechts enkele plaatsen ge compenseerd." Bovendien vreest de bur gemeester dat Leiderdorp minder profiteert van de ex tra agenten omdat Leider dorp een relatief veilige ge meente is. „Steeds hangt ons de dreiging boven het hoofd dat naarmate een gemeente veiliger wordt, dit letterlijk wordt afgestraft met minder blauw op straat", aldus Zon nevylle, die gisteren zijn 12,5 jarig ambtsjubileum vierde.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17