OPEL THUISPAGINA we mmm u HET BESTE VOOR 1998 Grond eigendon geen probleem bij HSL-tunnel Schiphol groei harder dan ooi Randstad Amsterdamse haven boekt recordoverslag 'Geen toeristenbelasting voor luchtreizigers' rC y 3 rCI HET MOTORHUIS Vondellaan 80, Leiden, (0715351800. Pantserneushoorn in Blijdorp gehore DINSDAG 6 JANUARI 1998 'Blij met aanleg Afrikahaven een stevige tegenvaller incasse ren, toen bleek dat twee consor tia van containerrederijen Am sterdam als aanloophaven ver ruilden voor Rotterdam en Zee brugge. Daardoor verloor Am sterdam 55.000 containers op jaarbasis. Desondanks zijn de havens aan het Noordzeekanaal erin geslaagd een nieuw record in de totale overslag te realise- AMSTERDAM ANP De haven van Amsterdam heeft, evenals Rotterdam, in 1997 de grootste overslag in zijn historie geboekt. Ongeveer 56 miljoen ton goederen passeerde de Am sterdamse haven. Daarmee is het vorige record. 54,7 miljoen ton in 1996, uit de boeken ver dwenen. Dat maakte directeur G. van den Heuvel van het Gemeente lijk Havenbedrijf van Amster dam maandag bekend in zijn nieuwjaarstoespraak. In het ha vengebied heeft het havenbe drijf 28,5 hectare bedrijfsterrei nen uitgegeven. De nieuwe be drijfsvestigingen die er in 1997 bijkwamen zijn goed voor vier honderd arbeidsplaatsen. Amsterdam moest in maart Havendirecteur Van den Heu vel toonde zich ingenomen met de start van .de aanleg van de omstreden Afrikahaven. ..Met name de opstelling van de bur gemeester en de politie moet worden geprezen. Zij hebben er op een verantwoorde wijze voor gezorgd dat het werk door kon gaan." AMSTERDAM RUDOLF KLEUN De Kamer van Koophandel Amsterdam schaart zich achter Luchthaven Schiphol in de strijd tegen het plan van de ge meente Haarlemmermeer om alle luchtreizigers een gulden toeristenbelasting te laten be talen. De Kamer wil eerst pro beren langs politieke weg het plan van de gemeente van tafel te krijgen. Als dat niet lukt wordt overwogen naar de rech ter te stappen. Dat zei Kamervoorzitter en oud-KLM-topman Toon Woltman tijdens een nieuw jaarsbijeenkomst van de Ka mer. Haarlemmermeer wil dat iedere luchtreiziger toeristen belasting betaalt om met dat geld de gaten in de gemeente begroting te dichten. Woltman vindt dat in strijd met het prin cipe van toeristenbelasting. ..Ik ben op zich niet tegen toeris tenbelasting, mits met mate geheven, als bezoekers daad werkelijk gebruik maken van voorzieningen en het geld ook wordt aangewend voor het toe risme. Iemand die van de ene gate naar de andere wandelt op de luchthaven en vervolgens weer vertrekt maakt geen ge bruik van faciliteiten. Woltman vindt het princi pieel onjuist dat Haarlemmer meer de toeristenbelasting puur wil gebruiken om de ei gen begroting sluitend te ma ken. „Het gaat ons niet om de hoogte van het bedrag, hoewel datmet 40 miljoen reizigers per jaar fors oploopt. Het gaat om het principe. Bovendien: nu is het een gulden, over een paar jaar is het misschien wel een tientje.' Woltman waarschuwt bo vendien voor schadelijke gevol gen voor het toerisme. „De Flo- riade moet straks bezoekers van over de hele wereld aan trekken. Misschien worden die afgeschrikt door dit soort maat regelen en komen er straks geen vier miljoen, maar twee miljoen bezoekers." De Kamervoorzitter ging ook nog in op het voornemen van US Air. dat geen landingsrech ten heeft maar toch op Schip hol wil vliegen. „Nederland heeft in de tijd van Hugo de Groot al tot de laatste snik ge vochten voor 'open zeeën', ie dereen moest overal kunnen varen. Nu moeten we op de bres staan voor 'open skies'. Wij hebben een groot belang bij vrijhandel. Voor de lucht vaart is dat niet anders. Daar om moet US Air ook kunnen vliegen." De voorzitter meent in het verlengde van die redenering dat veel meer buitenlandse maatschappijen juist door Schiphol moeten worden aan getrokken. „Eerlijk gezegd zou ik het liefst nog twintig 'buiten landse staarten' meer willen zien op Schiphol. Qantas doet Schiphol niet aan, de Canade zen niet, American Airlines ook al niet." Tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak ging de Kamervoorzitter ook in op het volgens hem 'de sastreuze' Gebruiksplan 1998' voor de luchthaven. Uitvoering daarvan leidt er toe dat de bin nenlandse maatschappijen 15.000 vluchten minder mogen uitvoeren. „Dat betekent dat er acht vliegtuigen aan de grond moeten blijven." Woltman -'ik ben een rasoptimist'- gaat er niettemin vanuit dat Schiphol de komende jaren ruimte krijgt om zijn mainportfunctie verder uit te bouwen. Daarbij kiest de Kamer in eerste instantie voor een herschikking van landings banen. „Aanleg van een paral lelle Kaagbaan, in combinatie met sluiting van de Aalsmeer- baan en veminderd gebruik van de Buitenveldertbaan. Me ga-investeringen zoals een luchthaven in zee kunnen dan intussen verder worden beke ken." VERKOOP FINANCIERING LEASING AANBIEDING De Opel dealer in uw buurt veilig e. it. Zo oi Swing Een veelzijdig Corsa model, en daarmee is niets teveel gezegd. Zi|n indruk wekkende uiterliik. toonaangevende prestaties en wendbaarheid passen precies bi| u manier van leven Maar de Corsa Swing biedt in de eerste plaats onovertroffen niplezier1 Standaard uitgerust met o a Opel-veiligheidspakket in hoogte ver- Imet weergave van tijd, datum, buitentemperatuur en eventueel radiofrequentie) elektronische startblokkering van binnenuit verstelbare buitenspiegels. Afgebeeld. Corsa Swing 3-deurs. vanaf f 24.450,-. Corsa vanaf f 23.050.-. Tigra Vanaf het allereerste moment dat u bi| ons de showroom binnenwandelt zal he duidelijk zijn dat sommige auto's nog steeds een lichte schok van opwinding tewt kunnen brengen. We bedoelen natuurii|k de Tigra Zijn fraaie li|nen en gewaag vormgeving geven hem het eigenzinnige uiterli|k waardoor velen al zo prettig were venast. Een auto gemaakt om van te genieten. Al was het alleen al van z'n rijke st daarduitrusting met o a: Opel-veiligheidspakket Opel Full-Size Airbag in hoogte v deurvergrendeling met safe-lock info-display radio-cd-speler 6 speakeis en dak, tenne elektronische startblokkenng stuurbekrachtiging toerenteller bedienbare ramen voor. Afgebeeld: Tigra, vanaf f i Praktisch. sti|lvol en natuurlijk met de zekeiheid van hoogstaande technie vertrouwde Opel kwaliteit De Astra Edition, compleet uitgerust met onder a re. Opel-veiligheidspakket *0pel Full-Size Airbag - stuurbekrachtiging *ele nische startblokkering toerenteller elektrisch bedienbare ramen bumpers en buitenspiegels in carrossenekleur in hoogte verstelbare kop pen mistlampen vóór 6 speakers en dakantenne centrale deurvergrend in hoogte verstelbare bestuurdersstoel ventilatiesysteem met microfilter I Twinkle velours bekleding getint glas metallic-/micalak info-display (met v gave van iifd, datum, buitentemperatuur en evt radiofrequentie) Afgebeeld J Edition vanaf f 32.250,-Astra vanaf f 29.950,-. Vectra Omega verte duidelijk herkenbaar maakt. Ook z'n rijcomfort is onovertroffen, dankzij het 'Dynamic Safety'-onderstel dat u maximale controle geeft. De standaarduitrusting van de Vectra heeft oa Opel-veiligheidspakket Opel Full-Size Airbag ABS in hoogte verstelbare bestuurdersstoel op afstand bedienbare centrale deur vergrendeling elektrisch verstelbare koplamen 6 speakers en antenne elek tronische startblokkering stuurbekrachtiging mfo-display ventilatiesysteem met microfilter in delen neerklapbare achterbank (met dooriaadopening in de uit klapbare armsteunl bumpers en buitenspiegels in carrossenekleur 3e Cemlicht getint glas. Afgebeeld Vectra, vanaf f 39.950,- De Omega Stationwagon is een indrukwekkende auto met sportieve prestaties en een exclusieve uitrusting oa. Opel-veiligheidspakket 2 Opel'Full-Size Airbags elektrisch in hoogte verstelbare bestuurdersstoel elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels elektronische startblokkenng elektnsch bedienbare ramen vóór op afstand bedienbare centrale deurvergrendeling ABS dakreling elektrisch verstelbare koplampen 8 speakers en antenne De Diamond-uitvoering De ruimtewagon van Opel met standaard oa„ 2.2-16V-motor 7-zits stoelop- stelling 2 Opel Full-Size Airbags en Side-Airbags airconditioning ABS 2 schuifdeuren centrale deurvergrendeling met afstandsbediening dakreling lichtmetalen 15-inch-velgen elektronisch display elektnsch bedienbare ramen vóór De Sintra CD vc 3 0-V6-moior. gekoppeld aan 4-traps automaat i. Als u dus, om welke reden dan ook. onverhoopt met pech dan helpt Opel Assistance u gegarandeed weer snel op weg. ir te bellen Wi| sturen dan onmiddelli|k iemand om ter plekke i. Opel Assistance is 24 uur per dag 7 dagen per week bereikbaar. buitenland of voor uw eigen huis met pech komt te staan u kt de snelle en deskundige hulp van Opel Assitance! Desgewenst kunt u uw Opel Assistance Card veriengen met 1 of 2 jaar. m geldzaken Pnjzcn ind. BTW en BPM. e»cL verwijderingsbijdrage er Jorritsma wil wel nieuwe wet [nt DEN HAAG «JAN KUYS Problemen met grondeigenaren vormen volgens minister Jorri tsma (Verkeer en Waterstaat) geen beletsel voor de aanleg van een HSL-tunnel onder het Groene Hart. Desondanks over weegt de bewindsvrouw een nieuwe wet te maken. Daarin dienen de eigendomsrechten van de diepe ondergrond te worden geregeld. In de huidige wetgeving is daarover niets 1 ïoirl ZWi Jorritsma schrijft dit in ant woord op vragen van de Kamer-, leden Verbugt (VVD) en Leers (CDA). Beiden verwezen in hun vragen naar een onderzoek van H. Ploeger van de rijksuniversi teit Leiden over 'privaatrechtelijke aspecten van de aanleg van boortunnels'. De Kamerleden hadden daaruit op gemaakt dat de aanlegkosten van tunnels aanzienlijk konden toenemen door problemen met grondeigenaren. Jorritsma ont kent dit. Wel is de minister tot de con clusie gekomen dat 'per situatie en per tunnel moet worden be keken hoe de verhouding is tot de eigenaar van de grond'. Als sprake is van een ondiepe tun nel, zal het rijk de benodigde grond moeten kopen. Op plek ken waar de tunnel dieper ligt, zal het rijk eerst pogen overeen stemming met de eigenaren te bereiken over een recht van op stal, ofwel het juridisch vastge legde recht om de grond voor een bepaald doel te mogen ge bruiken. Als dat niet lukt wil de minister proberen de grond aan te kopen. Blijkt ook dat onmo gelijk dan zal het rijk overgaan tot onteigening. lev erhi Juridisch is het echter d"erk baar dat bij zeer diep gel tchi tunnels onteigening niet ra rijf lijk is. In juridische zin zich dan de vraag aan, wie naar is van dat stukje tui Om deze lacune in de wet vangen, overweegt de min,00F met nadere wetgeving teieefi men. Dit zal voor de HSL- nel niet tot vertraging leide r00I laat Jorritsma weten. De ministe- veegt verdeel vloer aan met een ondei Dta£ van het Rijksinstituut Volksgezondheid en Milieu )0]jt VM). Daarin staat dat de mi winst door het overstappen vliegpassagiers in de snelle! O naar verhouding duur is. De derzoekers zeggen verder di milieuwinst naar verhou1^ gering is. Jorritsma is laaiend over conclusies. De minister wij! op dat de HSL meer doiar€ dient dan alleen het milie lang. „Het is niet reëel alle ten aan het ene milieube toe te rekenen," schrijft Joi ma, die er voorts op wijsl het RIVM de milieuwinst te inschat. De minister is, an dan de onderzoekers, overtuigd dat uiteindelijk passagiers de gewenste over zullen maken. De RIVM-onderzoekers er vanuit gegaan dat jaarlij miljoen luchtvaartpassagiei overstap maken van vliej naar snelle trein. In alle a; mes van het rijk staat echtei uiteindelijk ongeveer 5 mil passagiers de snelle trein zi nemen. Voor PvdA'er Feer? een reden om te veronder len dat de minister de ci heeft bijgesteld. Jorritsma kent dat ten stelligste. ,on ac ROTTERDAM ANP In de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp is zondagavond laat een pantsemeushoorn gebo ren. Het is voor het eerst dat er in Nederland een baby van de ze ernstig bedreigde diersoort, ook wel Indische neushoorn geheten, ter wereld kwam. Het neushoorntje is een mannetje en weegt bijna zes tig kilo. „Een normaal gewicht voor een neushoornbaby", al dus een woordvoerder van de dierentuin. Het diertje heeft nog geen naam; die wordt ver moedelijk door de verzorgers uitgekozen. Voor het publiek is het neu shoorntje voorlopig alleen via videoschermen te zien. Mis schien dat het beestje over een week ook in levenden lijve is te bewonderen. De baby is een zoon van moeder Namasthe, bij naamd Namraie, en vader co. Blijdorp is de enige Ned im landse dierentuin met e eei paartje Indische neushoor Nico is elf jaar oud en zit lang in Blijdorp. Namasthe :ti< pas zes en kwam twee jaar <ju v leden. Toen zij in 1996 aan co werd voorgesteld, klikte! ;t meteen. Al na enkele ma; pe den werd vastgesteld Nammie zwanger was. draagtijd van neushoorns is a 17 maanden. Van de pantsemeushocfioe zijn er in het wild in India Nepal naar schatting nog mtfeef 2000. Het internationale faarc programma van de dierent eel nen, gecoördineerd vanuit zei, is dan ook van groot lang. Er leven op dit momi ilk in alle dierentuinen in de ere reld ongeveer 130 Indiscoi neushoorns. uid Schiphol heeft goede hoop dat dit jaar toch alle aanvragen voor vluchten gehonoreerd kunnen worden. Het door de minister goedgekeurde Gebruiksplan 1998 biedt slechts ruimte aan 360.000 vluchten. De markt vraag bedraagt 400.000. Door de geluidszone aan te passen op punten waar geen geluidsover last is, denkt Schiphol de lucht vaartmaatschappijen deze extra ruimte te kunnen bieden, zon der meer geluidsoverlast. Dat zei directeur Hans Smits van Schiphol op een nieuw jaarsbijeenkomst voor het be drijfsleven op de luchthaven. Schiphol werkt aan een aange paste versie van het Gebruiks plan. De uitgangspunten van dit plan zijn gebaseerd op het rap port van de commissie In 't Veld. Die oordeelde dat het niet zinnig is om op plekken waar niemand woont, de geluidszone strikt te handhaven. Het Gebruikplan zoals dat er nu ligt, betekent dat vooral de Nederlandse maatschappijen met ingang van de zomer dienstregeling vluchten moeten schrappen. Al met al biedt dit plan slechts ruimte voor een minieme groei van twee pro cent van vliegbewegingen en vijf procent passagiers. Gge van het vrachtvervoer zit er oe in, tenzij de aangepaste vei0 die Schiphol nog deze maet klaar denkt te hebben, vvi e gehanteerd. Schiphol start onderzoek naar de aanleg een parallelle Kaagbaan, die a milieu kan ontlasten, omdai jS( hinderlijke Buitenveldertb e dan dicht kan. Schiphol behoorde in opnieuw tot de snelst groeie luchthavens. Uit voorlopige fers blijkt dat 31,4 miljoen fjlee sagiers via de luchthaven (pe den, een groei van 13,2 procr Het vrachtvervoer steeg mei ven procent naar 1.159.000 Het aantal vliegbewegin steeg met 8,6 procent 349.500 starts en landing Wat aangeboden vluchi quenties betreft is Schif Frankfurt gepasseerd en zij nu op de derde plaats Londen en Parijs in Euro] Schiphol investeert het mend jaar maar liefst 700 joen in uitbreiding en modi sering. Een deel van dit gel^i bestemd voor de voorbereid:, gen voor de aanleg van de vil1] baan. Schiphol werkt aan 1^ nieuw tarievensysteem, w?5* de stilste vliegtuigen die ur dag vliegen het minst betalen01

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16