Voor Goekoóp komen nog zó veel recepties 'Kroeg? Nee, het wordt een café voor heren' \mbtenaar burgerlijke stand eet \u beschuitje bij de mensen thuis Justitie heeft geen consideratie meer met dealer Leiden Regio Bed, bad en ontbijt Droomwens in vervulling SDAG 6 JANUARI 1998 Burgemeester dit jaar met pensioen Veel bezoekers kwamen op hem af om hun medeleven uit te spreken over het feit dat dit toch echt de laatste receptie van de burgemeester was. Dit jaar wordt hij 65 en dus moet hij zijn ambtsketen aan de wilgen han gen. Maar Goekoop moest la chen om al dat medelijden. „Mijn laatste receptie? Ja, hallo. Er komen nog zó veel recepties. Nooit heb je zo veel recepties als in je laatste jaar. En let maar op: volgend jaar houd ik weer een nieuwjaarstoespraak. Mis schien niet op 1 januari, maar volgend jaar maak ik er weer Zonder spiekbriefje, geen let ter op papier: een nieuwjaars conference uit de losse pols waarin alle belangrijke thema's losjes de revue passeren. Zoals de balastingen. Als de burge meester erop wijst dat Leiden niet meer bij de top 10 van duurste gemeenten staat, ont staat onrust in de zaal. „Ja, na tuurlijk zijn wij duur", geeft de burgervader dan maar toe. „Maar daarvoor leveren wij ook een topproduct." Goekoop roemt de Leidse cul turele instellingen waarin de af gelopen jaren voor miljoenen is ge- en verbouwd. Vooral over het nieuwe gemeentearchief raakt hij maar niet uitgepraat. „Miljoenen kilometers van die ouwe stukken kunnen daar nog worden opgeslagen! Dat duidt erop dat we een enorm poten tieel hebben, al is het alleen maar aan oud papier." De criminaliteit is ook in Lei den afgenomen, meldt de bur gemeester. Alleen het geweld neemt toe. „Het lijkt erop dat een soort virus in de wereld rondwaart, een soort epidemie waardoor iedereen wordt aan gestoken. Ik denk dat het essen tieel is voor bestuurders om aandacht aan dat virus te schenken. Het is belangrijker het geweldvirus aan te pakken dan de kippengriep waar nu de hele wereld in Hong Kong ze nuwachtig van wordt." Ten strijde tegen het zinloos geweld! Maar wat, zo vraagt één van de toehoorders aan de spreker, wat is nou eigenlijk zinloos geweld? Goekoop weert eerst af („Nee, er worden geen vragen gesteld tijdens een toespraak"), moet vervolgens even nadenken en geeft dan toch trefzeker ant woord. „Als ik jou nu een klap geef." leiden Met vereende krachten legden de medewerkers van het slaaphuis gisteren de laatste hand aan de inrichting van het pand aan de Nieuw- steeg. De bedden kregen een plaatsje, het beddengoed werd tevoorschijn gehaald. Van-, nacht genoot een eerste groep je daklozen een ongestoorde slaap. „We zitten niet direct vol. We beginnen rustig aan met - ik denk - een stuk of vijf klanten", voorspelde coördina tor Henk Haasnoot eerder op de dag. Het slaaphuis moet - eenmaal vol in bedrijf - elke nacht onderdak bieden aan zo'n vijftien dak- en thuislozen. Voorlopig is de nieuwste voor ziening van Stichting De Bin nenvest tot en met maart ge opend. Maar uiteindelijk wil de organisatie een permanent slaaphuis. FOTO HENK BOUWMAN uwe naamrecht zorgt voor noviteiten leseffen het zelf waarschijn- |nog niet, maar voor een r Leidse kinderen was het ;ren een belangrijke dag. J vaders togen naar het stad- hun kroost alsnog te n. Dat was eerder niet "telijk. omdat de ouders had- fbesloten hun kinderen de naam van de moeder te principiële keuze met ge- Volgens het oude naam- <vas de combinatie 'erken- door de vader/achternaam de moeder' bij kinderen 'gehuwde ouders niet moge- Maar het nieuwe naam- it, zoals dat bij het begin het jaar in werking is getre- I, strijkt die kleine oneffen- 7/ff 8lad- ónderen kunnen *7'|af nu de achterhaam van ïoeder krijgen en toch ook ifficiële erkenning van hun lWe hebben op de eerste dag dat de afdeling burgerzaken in het nieuwe jaar open is, inder daad een aantal maal te maken gehad met zo'n uitgestelde er kenning", zegt G. Wolvers van burgerzaken in Leiden. „Ze hebben gewacht, omdat het tot nu toe niet anders kon." Bij de aangifte van pasgeborenen ging het gisteren in Leiden als van ouds. „We hebben nog geen keuze gezien voor de naam van de moeder", aldus Wolvers. Het nieuwe naamrecht geeft de ambtenaren van de burger lijke stand vooralsnog wat extra werk. Dat komt door de over gangsperiode, zegt E. Tromp van de gemeente Noordwijk. „Zo kan het gebeuren dat va ders in het vorige jaar een akte hebben ondertekend voor de erkenning van het nog niet ge boren kind. De baby is er nog niet, die komt pas in januari. Maar in de nieuwe situatie moet ook een akte worden gete kend voor de naamkeuze. Door allebei de ouders. We maken het deze dagen mee dat we de deur uit moeten, met de papie ren naar de mensen toe. Je kunt een moeder toch niet vanaf haar kraambed naar het ge meentehuis laten gaan? Het is een beetje ongebruikelijk voor ons. maar het heeft wel iets ge zelligs. Beschuit met muisjes eten bij de mensen thuis." R. van der Hulst van de bur gerlijke stand in Alphen legde gisteren zo zijn eerste huisbe zoek af, met papieren voor de geboorteaangifte en voor de naamkeuze. „Het is de eerste keer dat ik voor een geboorte naar de mensen thuis ben ge gaan", zegt hij. „Je zou kunnen beslissen om die papierwinkel dan maar wat later te doen, niet binnen de gestelde termijn. Maar dat vonden we niet de juiste oplossing. Een hielprik bijvoorbeeld, waarmee je even tuele afwijkingen bij een baby opspoort, wordt in de regel in vijf dagen na de geboorte ge daan. Maar daar zijn de papie ren voor nodig." Met een andere noviteit, waarmee de afdelingen burge- lijke stand hebben te maken, loopt het vooralsnog niet storm. Vanaf 1 januari kunnen (homo seksuele) paren zich laten in schrijven in het partnerschaps- register. Een huwelijk eigenlijk, maar dan net even iets anders. Bij bijna geen enkele gemeente zijn verzoeken binnengekomen. In Noordwijk niet, in Katwijk niet, in Alphen niet, in Leider dorp niet. „Ja, we krijgen wel aanvragen voor informatie", zegt een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp. „Maar een datum heeft nog niemand geprikt." „Wij vallen deze maand met de neus in de boter", zegt een medewerkster van de burgerlij ke stand in Oegstgeest. „We hebben een aanmelding bin nen." En in Leiden staan voor de komende maanden vier, vijf ceremonies gepland. leiden Voor de bewoners van verpleeghuis Zuydt- wijkck is een droomwens in vervulling gegaan. Sinds gisteren beschikken zij over een eigen rol stoelbus. Op de nieuwjaarsreceptie van Zuydtwijck nam directeur A. Bruseker de autosleuteltjes offi cieel in ontvangst. J. Prein, voorzitter van de stich ting Vrienden van Zuydtwijck, overhandigde Bruse ker een extreem grote sleutel met daaraan gehan gen het gewone sleuteltje. „Deze sleutel verlies je nooit van je leven", grapte Prein. Bruseker: „Deze bus is eigendom van alle bewoners van Zuydtwijck. Iedere individuele bewoner is voor een tweehon derdste deel eigenaar en mag meebeslissen." De rolstoelbus heeft 100.000 gulden gekost. Ba zaars, loterijen, giften van het bedrijfsleven en van particulieren zijn ervoor nodig geweest om de bus te kunnen aanschaffen. Prein zei het gistermiddag treffend: „Lang gewacht en stil gezwegen. Nooit gedacht, maar toch gekregen." Voor wie met de rolstoelbus als eerste een deukje oploopt, heeft Prein een strafmaat bedacht: „Diegene moet het hele huis een rondje geven." Op de foto van links naar rechts: H. Vellekoop, secretaris Vrienden van Zuydtwijck en de heren Prein en Bruseker. FQTO MARK LAMERS Leidse particuliere school schrikt niet van cijfers De cijfers voor schoolonderzoe ken vwo zijn bij het drs. R.R. Vrijbergen Instituut aan de Breestraat in Leiden heel wat hoger dan de cijfers voor het centraal schriftelijk examen. Dat is, zo blijkt uit een onderzoek van de inspectie, het geval bij alle particuliere scholen. Maar directeur Vrijbergen schrikt niet van die cijfers. „Wij zijn integer met ons vak bezig." Leerlingen die het op een 'ge wone' havo of vwo niet redden, kunnen voor een flinke som geld op een particuliere school alsnog hun diploma halen. Op die particuliere scholen liggen de gemiddelde cijfers voor het schoolonderzoek vaak aanzien lijk hoger dan voor het eindexa men. Bij het Vrijbergen Insti tuut is dat verschil gemiddeld 1,3 punt. „Maar dat geldt alleen voor de vwo-leerlingen. Bij de havo-klanten is dat verschil een stuk kleiner." Het verschil in cijfers is vol gens directeur Vrijbergen heel begrijpelijk. „Wij hebben veel leerlingen die heel bang zijn voor het centraal schriftelijk. Voor het mondeling werken ze zich een slag in de rondte en halen ze hoge cijfers. En hard studeren moet je belonen. Dat is rechtvaardig." Fred Muijzert: buurt hoeft niet bang te zijn voor overlast 'Jan van Hout' Twee jaar cel geëist tegen Leidenaar den haag/leiden robbert minkhorst De wil was goed,, maar ook zwak. Advocaat Mans van een 37-jarige Leidse heroïnever- slaafde probeerde gisteren bij de Haagse rechtbank begrip voor het gedrag van zijn cliënt te kweken. Verschillende ma len kwam de man door zijn drugsverslaving in aanraking met justitie, maar nu zou het toch echt afgelopen zijn, be loofde Mans. De handel vanuit zijn woning in heroïne en co caïne zou het laatste misdrijf van de Leidenaar zijn geweest. En hoewel officier van justi tie Van der Kallen het voorne- afkicken in een kliniek toe juichte, was een lichte straf haar niet genoeg. Ze eiste een onvoorwaardelijke celstraf van twintig maanden en wilde daar bovenop een voorwaar delijke straf van zes maanden, die de man 'nog had staan', omzetten in een onvoorwaar delijke. Van der Kallen vond ook dat de man maar een af kickprogramma in de gevan genis moest volgen, in plaats van in een kliniek. De verslaafde liep op 6 okto ber tegen de lamp. De politie besloot na een anonieme tele fonische tip in de woning aan het Maartenshof een kijkje te nemen en betrapte de bewo ner op heterdaad: hij verkocht op dat moment drugs aan een Engelsman. De politie vond 7,2 gram heroïne en 8 gram cocaïne. De man was op 30 ju li voor hetzelfde feit opgepakt, maar ging na zijn vrijlating ge woon door met dealen. De man was gaan handelen om zijn eigen verslaving te kunnen financieren. Hij haal de de harddrugs bij verschil lende adressen in Den Haag. De Leidenaar kan al zeventien jaar niet zonder drugs. Ooit werkte hij in de timmerfabriek van zijn vader, maar raakte die baan na een bedrijfsongeval kwijt. Een broer overleed in 1981 aan een overdosis drugs. „We hebben hier met een zieke man, een verslaafde te maken", zei raadsman Mans tijdens de zitting. „Hij is geen crimineel. Pleegt geen diefstal len, gaat geen bank overvallen. Hij was net wat slimmer, of commerciëler of handiger dan zijn eveneens verslaafde vrien den geweest door te gaan han delen." Mans voerde verder aan dat de man een vriendin en twee kinderen heeft, en nu wacht op een derde hernia operatie. Zijn vriendin wil al leen bij hem blijven als hij af kickt. De Leidenaar zat eerder een celstraf van twee jaar uit. we gens mishandeling en het overtreden van de opiumwet. Ook veroordeelde een recht bank de verslaafde eens tot een half jaar gevangenisstraf, voor een. inbraak. Juist vanwe ge dat criminele verleden eiste Van der Kallen een 'forse straf, zoals ze het zelf noemde. Mans pleitte voor een lichter vonnis en in plaats van de zes maanden celstraf daar boven op zou de proeftijd moeten worden verlengd, 'als extra stok achter de deur'. Uitspraak over twee weken. FOTO HIELCO KUIPERS persoonlijk te benaderen en ze zo te overtui gen van zijn goede bedoelingen. „Het laatste waar ik zelf zin in heb is overlast. Zijn er mensen met problemen? Prima, dat kan. Maar die moeten we dan met elkaar oplos- De Leidenaar mikt op 'normale' mensen als stamgast. Academici, ondernemers, stu denten en omwonenden. „Het moet een ge zellig buurtcafé worden waar iedereen te recht kan." Alle dagen geopend, behalve zondag van vier uur 's middags tot twaalf uur 's avonds. Op zaterdag wil hij om twaalf uur open voor een kop koffie voor het winkelende publiek. Het wordt dus meer dan een kroeg. Oh, dat woord mogen we niet gebruiken. Het wordt immers een café voor heren. Zo, dus vrouwen mogen er niet komen? „Ja, na tuurlijk wel. Het liefst zo veel mogelijk." Dat hij zich heeft geërgerd aan de actie van zijn toekomstige buurman is te veel gezegd. Feit is wel dat Fred Muijzert weinig op heeft met de handtekeningenactie die W. Hoppe, bewoner van de Jan van Houtkade, heeft ge houden tegen de voorgenomen opening van Muijzerts café. Hoppe is bang voor overlast door plassende en brakende kroegbe zoekers van dat café, Jan van Hout. dat zou moeten komen op de hoek Korevaarstraat/Jan van Houtkade in Leiden. Muijzert, die eind deze maand de cafédeuren hoopt te kunnen openen, is het daar absoluut niet mee eens. „Het wordt geen kroeg. Het wordt een café voor heren. Er komt gegaran deerd geen overlast." Muijzert weet waar hij over praat. De ramen van café Jan van Hout zijn nog met papier dichtgeplakt. Eind deze maand opent de zaak haar deuren. Hij is mede-eigenaar van disco The Champ, bar 't Deurtje en restaurant Iets Anders in Noordwijk en van disco The Classic in Noordwijkerhout. Als rasechte Leidenaar wil hij nu ook in zijn geboortestad een café ope nen. „Ik ben geboren binnen de singels en wil een café binnen de singels. In Leiden ja, want als ik de pijp van de gasfabriek niet meer zie, heb ik al heimwee." W. Hoppe ziet dat café echter niet zo zitten en heeft in de week voor kerst zijn mede buurtbewoners opgeroepen hun handteke ning te plaatlen tegen de komst van café Jan van Hout. En daar baalt Muijzert eigenlijk best wel een beetje van. „Als mijnheer Hoppe bij mij was gekomen, hadden we deze kwes tie in alle rust kunnen bespreken. Hij is bang voor iets dat nooit komen zal. Hij geeft een verkeerde voorstelling van zaken. Ik voldoe aan alle milieu-eisen en weet zeker dat er geen herrie wordt gemaakt." Zo is de muur tussen het café en de woning van Hoppe geïsoleerd en staat de apparatuur van de muur af. Bovendien is Muijzert niet van plan harde muziek te draaien in Jan van Hout. „Een achtergrondmuziekje en meer niet. Het is wel de bedoeling dat iedereen el kaar kan verstaan." Daarom ook komt er geen eenarmige bandiet in zijn zaak. „Een gokkast? Da's niks." Hoppe is ook bang voor parkeeroverlast op en rond de Jan van Houtkade, iets waar Muijzert het eveneens niet mee eens is. „Be zoekers van mijn zaak zullen hun auto eerder op de Garenmarkt parkeren dan op de Jan van Houtkade. Want als ze hun auto bij mij voor de deur kwijtwillen, moeten ze vanaf de Korevaarstraat eerst omrijden via de Zoeter- woudsesingel. Dat doet toch niemand." Overgeven en urineren in het openbaar? Ook daar gelooft Muijzert niet in. Dat doen heren immers niet. Trouwens, hij heeft zijn toiletten niet voor niets zo mooi gemaakt. De café-eigenaar is van plan de buurtbewoners

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15