Baptistengemeente begint dependance in Alphense school Kerk Samenleving Devote blik op restauratie Spits va kerk in Zwartem gehaalt Discriminatieklacht tegen Leger des Heils afgewezen Kardinaal weer beschuldigd van ontucht f Mediciji ivoor het hart JLeidsch DagbladiOIC WliVIiBï DINSDAG 6 JANUARI 1998 redactie dick van der plas. o Debat over bevolkingsgroei oegstgeest Cordaid, de Catholic Organisation for Relief and Development', organiseert morgen het jaarlijkse debat. Het the ma dit jaar is 'Over bevolkingsgroei en een menswaardig be staan'. Gastsprekers zijn mevrouw dr. Nafïs Sadik, directeur van het Verenigde Naties Bevolkingsprogramma (UNFPA) en profes sor J. Opschoor, milieueconoom en rector van het Institute of Social Studies in Den Haag. Hun inleidingen zullen gaan over de grens van zes miljard die de wereldbevolking in 1999 bereikt en over de vraag hoe al die mensen krijgen waar ze recht op heb ben. Het debat wordt gehouden in Bilance, Rhijngeesterstraat- weg 40 in Oegstgeest en begint om 15.00 uur. Wereldgebedsdag op 6 maart leiden "Wie is mijn naaste?' is het thema van Wereldgebedsdag 1998. De dag wordt gehouden op 6 maart en is een oecume nisch intitiatief van christelijke vrouwen over de hele wereld. Wereldgebedsdag wordt op 750 plaatsen in Nederland gevierd en zo'n 180 landen doen er aan mee. Tijdens de viering van de Wereldgebedsdag wordt gecollecteerd voor onder andere een opvanghuis voor tienermoeders in Anankazoabo, in Madagas car. Voor kinderen is er een aparte liturgie samengesteld met het thema 'Wie is mijn vriend?'. De opbrengst van de collecte van de kinderviering gaat naar de opvang en verzorging van weeskinde ren in Mbwira Ndumva. Protest tegen steun aan orthodoxen alphen aan den rijn De Baptistengemeente Alphen- Noord groeit zo sterk dat de sa menkomsten op zondagmorgen over twee gebouwen moeten worden gespreid. Naast de ver trouwde plek in het Groencolle- ge aan de Kalkovenweg worden met ingang van maart 1998 ook diensten gehouden in de aula van het Castellum, de christelij ke scholengemeenschap voor MBO aan de Ambonstraat. Be stuurlijk blijft de baptistenge meenten één geheel. De geloofsgemeenschap is al geruime tijd op zoek naar een groter onderkomen. De huidige ruimte waarin de diensten wor den gehouden is door de toe loop van bezoekers elke zondag overvol en ook de tien beschik bare zondagsschool- en crèche lokalen puilen uit. In overleg met het gemeentebestuur is aanvankelijk gezocht naar een grotere schoolaula of een leeg staande kerk. Ook de mogelijk heid om een groot gebouw te kopen is bestudeerd. Nu deze opties niet voorhanden blijken heeft de baptistengemeente be sloten om de diensten voortaan op zondag op twee plaatsen te houden. Voorlopig geldt de splitsing alleen voor de zondagmorgen- diensten. In de overige activitei ten verandert niets. De perio dieke welkomstdiensten en sing-inn's op zondagavond blij ven bestaan. Ook in de door-de- weekse activiteiten als de jeugd groepen, gesprekskringen, bid stonden, thema-avonden, Open Huis-werk en kinderopvang verandert niets. De Baptistengemeente s Al phen aan den Rijn-Noord is één van de drie baptistengemeente in Alphen. Zij is aangesloten bij de landelijke Unie van Baptis tengemeenten. De (voorname lijk jonge) leden van de ge meente hebben allerlei kerkelij ke achtergronden of waren niet eerder bij een kerk aangesloten. Het 'dagelijks bestuur' van de geloofsgemeenschap bestaat uit een raad van oudsten. De ge meente hecht veel waarde aan een bijbelse verkondiging, 'met een duidelijk link naar de prak tijk van alledag en een sterke onderlinge betrokkenheid van alle bezoekers'. assisi Een groep nonnen wandelt langs de St. Franciscus-basiliek in Assisi, waar de restauratie werkzaamheden momenteel in volle gang zijn. Het gebouw werd drie maanden geleden zwaar bescha digd door aardbevingen. foto reuters zwartemeer gpd De torenspits van d Antoniuskerk in Z\ meer is gisteren wege stortingsgevaar naar den gehaald. Door de men van de afgelope gen dreigde de spits het dak van de kerk len. De houten ond< is verrot. De verwijdering spits was een moeilij wei. Vooral in de tenduren stond er no| harde wind dat de zaamheden op 26 hoogte niet zonder ri waren. Uiteindelijk het de negen meter spits naar beneden l len. Het is de bedoeli torenspits te restaurei weer op de kerk te zitti Jeruzalem Een joodse student protesteert op een ludieke ma nier tegen het plan van de Israëlische regering om omvangrijke Amerikaanse steun te besteden aan faciliteiten voor ultra-ortho doxe religieuze studenten. foto epa BEROEPINGSWERK Beroepen: te Surhuisterveen: J Nutmate IJmuiden. Aangenomen: naar Papendrecht S.B. van der Meulen te Nieuw-Am- sterdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Arnhem: A. B. van der Heiden te Utrecht, die bedankte voor Kapelle-Biezelinge, voor Am sterdam en voor Boskoop. Bedankt: voor Rijssen-Zuid: W. Vis- scher te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Terneuzem J. Roos te Opheusden. utrecht anp NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Veenendaal (wijk 5): A. Prins te Hoogblokland; te Schaarsbergen (SoW). R.W. Heins, kandidaat te Amsterdam. Aangenomen: naar Aalten (beiden parttime): drs. W A Andelaenmw. drs. M.A. Andela-Hofstedete Ren- kum en Heelsum (beiden parttime). Bedankt: voorScherpenisse-. N.P.J. Kleiberg te Veenendaal NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Oegstgeest: drs. F Gerkemate Groningen; te Doorn: GJ. Zwarts te Amsterdam-Centrum. CHR. GEREF. KERKEN onder meer in voorlezen uit de bijbel, hardop bidden en per soonlijke gesprekken over ge loofsvragen. Als onderdeel van het Leger staat ook voor het in ternaat de oproep tot bekering centraal. De sollicitant, die geen belij dend christen is, respecteert de christelijke grondslag van het internaat. Hij ziet geen enkele belemmering om binnen de in stelling te werken, te meer om dat de cliënten daklozen en drugsgebruikers met diverse le vensovertuigingen zijn. Volgens het internaat is respect echter niet voldoende. Het is noodza- kelijk dat alle medewerkers een christelijke geloofsovertuiging hebben. Het Leger des Heils mag van de commissie gelijke behandeling niet-christelijke sollicitanten weren. Dit blijkt uit een uit spraak van de commissie na een klacht van een afgewezen sollicitant. De betrokkene had bij een in ternaat voor thuisloze mannen in Amsterdam gesolliciteerd naar de functie van sociaal pe dagogisch werker. Het inter naat, een onderdeel van het Le ger des Heils, neemt uitsluitend mensen in dienst die de christe lijke grondslag onderschrijven en hieraan gestalte kunnen ge ven. Voor deze functie hield dat Terugkeer van het vasten I Het vasten is, ook onder belijdende christenen, helemaal naar de achtergrond gedrongen. De gereformeerde predikant Jan-Willem Roosen brand pleit voor een terugkeer van dit gebruik, vooral nu hij heeft gemerkt dat er in allerlei kringen hernieuwde belangstelling voor is ont staan. In zijn boek "Vasten' toont hij met behulp van bijbelteksten uit het Oude en het Nieuwe Testament aan hoe belangrijk vasten is voor het belijden van het geloof. Zo blijkt uit het Oude Testament dat Joden op Grote Verzoendag vasten als manier om zich te vernederen, zich klein te maken voor God. „Je laat jezelf aan den lijve voelen wat voor nietig BOEKBESPREKING schepseltje je bent wanneer je oog in oog staat met de heilige God", schrijft Roosenbrand. Daarnaast helpt vasten de mens zich helemaal te concentreren op het gebed. Niet eten bete kent dat je ook niet kan werken en dat je je dus helemaal aan God wijdt. Op een vastendag staat God in het middelpunt. Genoeg redenen waarom vasten ook voor chris tenen van vandaag zinvol is, zo meent Roosen brand. Uitvoerig legt hij uit hoe je je kunt oefe nen in dit gebruik. 'Vasten' door ds. J.-W. Roosenbrand is ver schenen bij uitgeverij De Vuurbaak in Barne- veld. wenen rtr/afp/dpa De omstreden Oostenrijkse kardinaal Hans Hermann Groer, die drie jaar geleden we gens beschuldigingen van ontucht met minderjarigen in opspraak raakte, legt per direct zijn functie als prior van een klooster neer. Hij heeft daartoe besloten onder druk van nieuwe klachten van seksueel misbruik. De 78-jarige kardinaal, die in 1995 onder druk van enkele collega's aftrad als aartsbis schop van Wenen, verwerpt de aantijgin gen. De jongste 'ernstige beschuldigingen' be treffen daden die de kardinaal ruim vijftien jaar geleden zou hebben gepleegd en waar van volwassenen destijds het slachtoffer zouden zijn. Clemens Lashofer, abt van het klooster in Göttweig, heeft dat dit weekein de tegenover het Oostenrijkse katholieke persbureau Kathpress verklaard. Het Benediktijnenklooster in Maria Rog- gendorf, waarvan Groer sinds september 1996 prior is, valt onder Lashofers verant woordelijkheid. De slechte gezondheid van Groer speelt volgens hem ook een rol bij de beslissing om uit het klooster te vertrekken. In de afgelopen maanden is de kardinaal verscheidene malen met ernstige klachten in het ziekenhuis opgenomen. Lashofer kondigde een 'objectief onder zoek' aan naar de nieuwe beschuldigingen die in de afgelopen weken door verschillen de mensen aan het adres van Groer zijn ge uit. De voorzitter van de Oostenrijkse bis schoppenconferentie, bisschop Johann We ber van Graz, sprak zich zondag ook uit voor de noodzaak van een objectief onder zoek naar de zaak. De kerk moet zich vol gens hem altijd inspannen om een door zichtig 'glazen huis' te zijn. Een oud-leerling van een rooms-katholie- ke jongensschool had begin 1995 gezegd dat Groer, die op de school zowel zijn ziel zorger als leraar was, hem in zijn jonge ja ren herhaaldelijk in de washokken seksueel had misbruikt. Vier andere leerlingen kwa men met soortgelijke beschuldigingen. De zeer behoudende kardinaal heeft zich tot op heden nooit ondubbelzinnig uitgela ten over zijn mogelijke wangedrag. Straf rechtelijk kan Groer niet worden vervolgd omdat de zaken verjaard zijn. De affaire-Groer leidde in de Oostenrijkse Rooms-Katholieke Kerk tot een diepe ver trouwenscrisis. Duizenden mensen verlie ten de kerk. Kritische gelovigen organiseer den een petitie waarin zij om vernieuwing van de kerk vroegen. Binnen een maand ondertekenden ongeveer een half miljoen kerkgangers, de helft van het wekelijkse aantal kerkgangers, de roep om onder meer afschaffing van het verplichte celibaat, toe lating van vrouwen tot het priesterambt en een liberalere seksuele moraal. Wie was Jezus? Wie was Jezus en wat geloofde hij? Die vraag staat centraal in het boek 'Waarom Jezus' van H.M. Vroom. Het geloof in Jezus is niet vanzelfsprekend. Ook aanhangers van andere godsdiensten me nen dat hun geloof het enige echte is. Vroom, hoogleraar godsdienstwijsbegeerte en apolo getiek aan de Vrije Universiteit van Amster dam, onderneemt in zijn boek een zoektocht naar het bijzondere van het geloof in Jezus, zonder andere godsdiensten om een simpele manier af te doen. Aan de hand van een uitleg Meditaties voor zieken van het Onze Vader beschrijft de auteur waa ,er om het juist Jezus is in wie christenen gelovei v „Maar de vraag 'Waarom Jezus?' kan niet wo den beantwoord zonder 'Wie was Jezus?' e die vraag niet zonder 'Wie ben ik?"', schrij Vroom in zijn nawoord. Waarom Jezus? door H.M. Vroom is ver schenen bij uit geverij Kok in Kampen. Om langdurig zieken en mensen met psychische klachten te troosten en te bemoedigen heeft dominee J. Beider tien meditaties gebundeld in het boekje 'Medicijn voor het hart'. Hij gaat hier nader in op bijbelpassages waarin ziekte en zwakheid centraal staan. De herkenbaarheid van de bij belverhalen moet bemoediging geven aan de zieke lezer. Beider, tot voor kort predikant in Katwijk, trekt parallellen tussen bijbelfiguren en die le zer. In de meditatie 'Het Bittere Zoet' vertelt hij over het bittere water van Mara en dat 'Mara' een stukje van je eigen leven kan zijn. „De Hee- re spaarde en bewaarde. U mag er nog zijn na dat vreselijk ongeval of die ernstige ziekte. Maar een lange weg tot herstel ligt nog voor u", aldus Beider. 'Medicijn voor het hart. Tien meditaties als troost voor zieken' van ds. J. Beider is versche nen bij uitgeverij JJ. Groen en Zoon. carine damen Ds.J. Beider L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart I860) ANN01898 ANNO 1973 Donderdag 6 Januari LEI DEN Wederom is het telep- hoonbureel met drie aansluitingen vermeerderd. De abonné's kunnen op hun lijst invullen: 211. Ellis Co., ..Rhynzigt", Morschweg; 315. H.C. Meerburg MPzn., Breestraat; 316. Firma J.J. Sleyser, Hoogewoerd. Hoe meer hoe liever! Des te meer waarde verkrijgt de telephoon voor de reeds aangeslotenen. Men weet, dat het abonnement slechts vijf en dertig gul den bedraagt en wie de telephoon éénmaal heeft, schaft haar niet meer af! Zoovele diensten bewijst zij! MARINEIn het 4de kwartaal van 1897 hebben zich aan de verschillen de kantoren van aanneming der mari ne aangemeld voor vrijwillige dienst neming bij Hr. Ms. zeemacht 220 jon gens beneden den leeftijd van 16 ja ren, waarvan er 130 lichamelijk onge schikt werden bevonden en 90 ge plaatst werden bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Gedurende het afgeloopen jaar meld den zich 911 jongens aan beneden den leeftijd van 16 jaar voor vrijwillige dienstneming bij Hr. Ms. zeemacht, waarvan er 644 lichamelijk onge schikt werden bevonden en 267 ge plaatst werden bij bovengenoemde kweekschool. LEIDEN Het aantal bezoekers van den Academietuin alhier gedurende het jaar 1897 bedroeg 10,549; kin deren met meegerekend. zaterdag 6 januari LEIDEN De veertienjarige Hil- versumse scholier Floris-Jan van der Meulen is gisteravond kos misch vereeuwigd in de Leidse Sterrewacht. Hij was de 5000-ste bezoeker van het ,,open huis" van dit wereldberoemde observatori- Dit open huis was bedoeld om be langstellenden meer vertrouwd te maken met de beoefening van de astronomie. De Hilversumse scho lier, die de expositie al onwetend van zijn bijzondere status had be keken, werd tot zijn verrassing door de "huismeester" van het observa torium de heer J. Meyvogel naar voren gehaald voor de aanvang van een filmvoorstellingen kreeg toen te horen, dat een hemellichaam naar hem genoemd zou worden. Dat hemellichaam is een plane toïde, een van de honderdduizen den brokken kosmisch puin die voornamelijk in banen tussen Mars en Jupiter om de zon draaien. Deze planetoïde is ontdekt in 1930 door de waarnemer van de Leidse H. van Gent. Pas nu vond de verna ming plaats. Voortaan zal dit he- mellichaampje Floris-Jan heten. LEIDEN Deze week is dokter P.L. Tan zijn huisartsenpraktijk in de Merenwijk begonnen. De Stich- kantoor Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071 -5128 030 directie B M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) hoofdredactie J.G. Majoor, f. van Brussel (adiund) redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden AJ.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok. chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Redactie: 071 Hoofdredactie 071 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versti het automatisch afschrijven van het abc geld, ontvangen 1,- korting per betalir VERZENDING PER POST per kwartaal (nl) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sleet hebben of blind zijn (of een andere lei nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluK beschikbaar Voor informatie 0486-486 G rat Dagbladuitgeverij Damiate In de Lakenhal werd een drukbezochte nieuwjaarsreceptie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnl houden. ting Interkruis heeft een wijkver pleegkundige voorde Merenwijk aangesteld, zuster E.W. van de Berg, die maandag met een infor matiespreekuur begint, voor moe ders met zuigelingen en kleuters. Hiermee heeft de gezondheidszorg in de Merenwijk een goede start foto archief leidsch dagblad gekregen. Het is de eerste stap naar een toekomstig gezondheids centrum. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fees* Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf v\ 13 00 t/m vrijdag 13 .00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14