Vuilafvoerbedrijf steeds verder in problemen Leiden Regio Junkies slaan we er desnoods met geweld Prijs voor routesysteem ziekenhuis Debutant aov/Unie 55+ wil een dienstengebouw Niemand heeft het meer over de markt lAANDAG 5 JANUARI 1998 chef jan preenen. 071 -5356414, plv -chef herman joustra. 071 -5356430 31 r> .vroeg de woning van zijn ex-vrouw binnengedrongen en heeft u<^( ïaar mishandeld. Hij brak een ruit en drong de woning in de va Voorschotense Vlietwijk binnen. De politie hield hem ter plekke ian. Voorschotenaar mishandelt ex-vrouw voorschoten Een 49-jarige Voorschotenaar is vanochtend •vé Vrouw van tas beroofd in Voorschoten etr( in haar woonplaats het slachtoffer van een straatroof. De politie v- ;eeft dat vanmorgen bekendgemaakt. In de Schoolstraat ging een jongeman er met haar fietstas vandoor. Naast een rijbewijs en enkele sleutels zaten er niet meer dan een paar tientjes in de vei Is- pol Platanen vervangen berken Wassenaar tagi wassenaar. Een rij berken aan weerszijden van de Van Olden- g< barneveldtweg in Wassenaar wordt binnenkort verwijderd. Hier- gen voor in de plaats komen platanen, die beschikbaar zijn gekomen door de bouw van de parkeerkelder op Den Hoek. De berken ;aan volgende week weg, de platanen worden de week daarna Nieuwjaarsbal in buurthuis Alettahof voorschoten Het bestuur van de vereniging Noord-Hofland in Voorschoten houdt zondag 11 januari een nieuwjaaarsreceptie lil in buurthuis Alettahof. Aansluitend is er een nieuwjaarsbal. De receptie is van 15.00 tot 17.00 uur. Het nieuwjaarsbal begint om 120.00 en duurt tot 23.30 uur. Zonnebloem Oegstgeest werft leden oegstgeest De plaatselijke afdeling van de nationale vereniging De Zonnebloem houdt volgende week een omvangrijke leden werfactie in Oegstgeest. „We hopen via een forse uitbreiding van het ledenbestand een flinke impuls aan het Zonnebloemwerk in legstgeest te geven", zegt N. de Vos, bestuurslid 'bezoekwerk' van De Zonnebloem Oegstgeest. „Dat is hard nodig, omdat 4ar steeds meer zieken, gehandicapten en hulpbehoevende ouderen heeeen t>eroeP °P onze afdeling doen." b ds Politie jaagt op ontsnapte schapen n, leiderdorp» Losgebroken schapen bezorgden de politie in Lei- i df derdorp gisterochtend even handenvol werk. De dieren hadden het hek van hun terrein aan de Buitentocht platgelopen. De complete kudde is in veiligheid gebracht. voorschoten Een 64-jarige vrouw'uit Voorschoten was vrijdag Britse krakers 'puur legaal' in Leiderdorps fabrieksgebouw Parkeerkaart voor iedere Noordwijker noordwijk job de kruiff De parkeerkaart voor Noord- wijkers gaat vijftig gulden per jaar kosten. Met de kaart kan maximaal een uur worden geparkeerd op alle locaties in Noordwijk waar betaald par keren geldt, behalve enkele dicht bij zee gelegen straten. Tegelijkertijd gaan alle par keertarieven met twee kwart jes per uur omhoog. Dat al thans is het voorstel dat bur gemeester en wethouders aan de gemeenteraad voor leggen. Bij de behandeling van de begroting voor 1998 dwong een motie van het CDA het college om met een voorstel te komen voor een parkeer kaart. Het betaald parkeren is bedoeld om toeristen te laten meebetalen aan de voor het toerisme getroffen voorzie ningen. En dus niet om Noordwijkers hiermee te be lasten, luidde het betoog, dat overigens al jaren is te horen in de badplaats. Het college kiest er in zijn voorstel voor om de kaart niet te laten gelden voor de locaties aan zee. Op de Ko ningin Astridboulevard, R. Tappenbeckweg, Palace- plein, Koningin'Wilhelmina- boulevard, Vuurtorenplein. Bosweg en Northgodreef (na bij de manege) blijven dus ook Noordwijkers betalen. De kaart moet namelijk geen stimulans worden voor inwo ners om met de auto naar zee te gaan en zo het aantal plaatsen voor bezoekers te verminderen. Noordwijkers zullen de kaart, aldus de nota van bur gemeester en wethouders, vooral in het winkelgebied goed kunnen gebruiken. Het doelwit van zijn protest is - letterlijk - ge- krompeti. Bovendien heeft zich inmiddels een veel groter probleem aangediend. Over de ver plaatsing van de Leiderdorpse weekmarkt van de Hoofdstraat naar de Laan van Ouderzorg maakt bestuurslid G. de Gunst van de huurders vereniging Vogelwijk zich dan ook niet meer druk. Hij en de andere bewoners hebben veel meer te vrezen van de bouwplannen voor die zelfde Laan van Ouderzorg. De massaliteit van de aanstaande bebouwing en de aantasting van het 'prachtige stukje Leider- dorpse groen' hebben de weekmarkt van de agenda verdreven, stelt De Gunst. „Op de le denvergaderingen heeft niemand het meer over de markt." Heel af en toe wordt de bestuurder nog wel eens benaderd door bewoners die last hebben van stilstaande draaiorgels. Elke don derdag - marktdag - is het orgel op de Laan van Ouderzorg van de partij. De orgelman denkt sfeer te komen brengen in hartje Leiderdorp, maar kennelijk worden zijn verrichtingen als overlast ervaren. De Gunst, geruststellend: „Dat probleem is snel op te lossen. Gewoon even vra gen of de orgelman wat meer heen en weer wil lopen en wat minder vaak en lang wil blijven stilstaan." Heel anders was de toon die hij aansloeg toen de gemeente - mede op verzoek van de markt kooplieden zélf- de weekmarkt bijna in z'n ge- De markt is niet langer een doorn in het oog van de omwonenden. „Ook die rammelkarren om 05.00 uur 's ochtends hinderen niet." archieffoto holvast héél naar de Laan van Ouderzorg verplaatste. De markt, vonden de plannenmakers, hoort in het centrum van Leiderdorp thuis en dat be vindt zich al tijden niet meer in de Hoofdstraat. Op de Hoofdstraat bleven maar een paar kra men achter. De Gunst liet namens de Vogelwijk weten dat de markt niet welkom was op de Laan van Ou derzorg. De wijk kon de extra parkeerdruk niet aan en wilde niet worden opgezadeld met ge luidsoverlast. De bewoners van het nieuwe cen trum van Leiderdorp hadden zelf altijd het idee gehad dat ze in een rustige buitenwijk woonden en dat moest vooral zo blijven. „Die markt voor de deur was een verandering waar we tegenop zagen", blikt De Gunst terug. Bij nader inzien zijn vooral de marktkooplieden niet tevreden met de locatie Laan van Ouder zorg. De zwaar tegenvallende klandizie en de hoge markttarieven hebben ertoe geleid dat het aantal kramen in zo n jaar tijd is teruggelopen van tachtig naar vijftig. „Ons was een langgerekte rij kramen voorge spiegeld, van begin tot eind van de laan. De werkelijkheid is dat alleen in het voorste deel, aan beide zijden, een paar kramen naast elkaar staan. Wij waren als de dood dat die markt net zo succesvql als de Leidse markt zou zijn. Daar kun je over de hoofden lopen, hier kun je een kanon leegschieten zonder iemand te raken. Ik verbaas me er elke donderdag weer over dat de marktkooplieden blijven komen. Er valt hier geen droge boterham te verdienen." De Gunst is toe aan een conclusie. „Ik erger me nog wel aan de olievlekken op straat, de diepe voren in de grasvelden van de marktkarren en de rotzooi in de struiken. Maar achteraf gezien is die overlast erg meegevallen. Ook die ram melkarren om 5.00 uur 's ochtends hinderen niet. We slapen er gewoon doorheen." Al meer dan anderhalf jaar doet het gebouw van Nutproduct in Leiderdorp niet meer wat het lang deed: plastic produceren. Het pand ziet er dan ook verla ten en troosteloos uit. De regen klettert tegen de donkere ramen en de wind giert langs de gevel. Geen mens die hier in een ver regend weekeinde iets te zoe ken heeft. Toch vliegt er plotse ling een deur open. Chelsea - 'gespeld zoals de voetbalploeg' - kijkt verrast en dreigend met een blik van 'wat moet dat hier?' Hij is één van de negen Britse en Ierse krakers die sinds no vember de voormalige fabriek aan de Van der Valk Bouman- weg sinds november bewonen. „Een artikel over ons? Wel, als het maar niet net zo'n fascis tisch wordt als de vorige keer." Het klinkt allemaal dreigend, maar het is goed bedoeld. Want de krakers hebben niet zulke fraaie ervaringen met de pers. Ze vechten tegen het standaard krakersimago. „Mensen denken dat krakers per definitie misdadig en ver slaafd zijn", zegt Daren (26), terwijl hij zijn handen warmt aan het houtkacheltje op zolder. Gekocht voor 150 piek bij de kringloopwinkel in Leiden, meldt hij om elke verdenking weg te nemen. „Dat imago komt misschien door sommige krakers in Leiden, maar wij wer ken voor ons geld. Als hier jun kies binnenkomen, dan slaan we ze er desnoods met geweld uit." Het negental woont in een gezellige chaos. Een paar kleine kamertjes zijn ingericht als a'oorhouts bedrijf zit met enorme overcapaciteit :da| deïet Vuilafvoerbedrijf (VAB) in Voorhout krijgt steeds minder afval te verwerken en ampt daardoor met een forse overcapaciteit. Vooral de hoeveelheid bedrijfsafval bleef et afgelopen jaar ver onder de maat. Werd er in 1996 nog 73.000 ton aangevoerd, in 997 was dat nog maar 5.500 ton. Ook de hoeveelheid restafval daalde met 4000 ton aar 30.000 ton. Het bedrijf, dat ruimte heeft voor 170.000 ton vuil, gaat nu hard op ttloek naar andere klanten. bi J n (Oorhout/regio»Wijster. Maar de tarieven die val verwerkers. kePONiQUEWiTTEMAN VAM voor het bedrijfsafval re- Op dit moment bedragen de kent zijn gigantisch hoog, weet tarieven die gemeenten moeten le gemeenten in de streek zijn directeur ad-interim van het betalen aan VAM zo'n 250 gul- vj erplicht hun afval bij het VAB VAB, H. de Kleer. Dat kan vol- den per ton restafval en 180 gul- ;vai an te leveren, dat het op zijn gens hem wel honderd gulden den per ton GFT. „We zijn ech- ze eurt vervoert naar de VAM in per ton schelen met andere af- ter contractueel verplicht om al ons afval via het VAB bij de VAM aan te leveren. Dat con tract - dat jaren geleden is aan gegaan en dat toen voor beide partijen gunstig was - loopt nog tot 2008, dus voorlopig zitten we aan die hoge tarieven vast. Het VAB moet hier de conse quenties van dragen en indirect dus ook de burgers. Met de bouw van het nieuwe station in Wijster gingen de tarieven zo omhoog. Dat was niet te voor zien", aldus De Kleer. Overigens zijn er nu al ge meenten die proberen tussen de mazen van het net door te glippen door werk uit te beste den. Derden hebben namelijk vaak geen verplichting om aan de VAM te leveren. Zij zoeken de goedkoopste weg. „Noordwijkerhout heeft het ook al gedaan en ik denk dat het wel geldt voor de helft van de streekgemeenten. Deze manier van werken geldt echter niet voor de aanvoer van huishou delijk afval. Dat móét gewoon naar de VAM gebracht worden. De Kleer is nu volop aan het zoeken naar nieuwe vuilaanbie- ders. „Met andere afvalaanbie- ders kunnen we een samenwer kingsverband opzetten. Het probleem if^alleen dat de mees te bedrijy§pjal een vaste verwer kingsinstallatie hebben. Wat we nu willen, is via het VAB be drijfsafval naar andere - goed kopere - stations brengen. Dat kan door een aantal wagons achter de rij die naar Wijster gaat, te koppelen. De trein rijdt altijd via Amsterdam en daar zit ook een verwerkingsinstallatie. Ondanks dat het VAB zo wei nig werk te verzetten heeft, be tekent het nog niet dat de tarie ven voor de inwoners sterk stij gen. De Kleer: „We hebben een reserve opgebouwd, speciaal voor het opvangen van deze klappen. Die was in 1996 19 miljoen gulden. Nu is dat nog 14,1 miljoen. De tarieven gaan dus wel geleidelijk omhoog. Op het moment dat de reserve op is, moeten de tarieven kosten dekkend zijn." slaapkamer, in het grootste ver trek sleutelt Chelsea aan een oude, beschilderde Volvo. De grond ligt bezaaid met stukken hout en gereedschap. Water - alleen koud - stroomt door een provisorische leiding naar een frisruikende wc. „We proberen er het beste van te maken", zegt Daren. „Voor zolang dat nodig is, want over twee maanden moeten we eruit. Dat hebben we zo afgesproken met de eige naresse van het pand. Zwart op wit. We wonen hier dus puur le- gaal." De Britten hebben hun land verlaten, omdat daar geen werk te vinden was. Ze reizen wat rond door Europa. De twee da mes van het gezelschap koesteren zich momenteel zelfs in de Egyptische zon. De groep is ongeveer een jaar geleden neergestreken in Nederland. De meeste bewoners verdienen hier de kost met productiewerk in de Bollenstreek. Maar ook de 'beste barkeeper van Leiden en omstreken' woont in Leider dorp. Douglas (23) tapt bier in de Leidse jeugdherberg. Van de zomer hopen ze weer 'on the road' te zijn. Naar Frankrijk, Spanje of Italië. In ie der geval richting de warmte, want hoe romantisch het zwer versleven ook mag zijn, regen blijft regen, wind blijft wind en kou blijft kou. leiderdorp»judy nihof De AOV/Unie 55+ in Leiderdorp wil zich sterk maken voor de bouw van een multi-functioneel dienstengebouw in het gebied tussen Santhorst en Winkelhof. Ouderen moeten hier terecht kunnen voor allerlei zaken zoals fysiotherapie of maatschappe lijk werk. De partij wil boven dien 'één loket' oprichten waar ouderen informatie kunnen krijgen en klachten kunnen de poneren. Wat de AOV/Unie 55+ betreft, komen er ook woningen in het gebied tussen Santhorst en Winkelhof, het nieuwe centrum van Leiderdorp. Het idee voor torenflats spreekt lijsttrekker A. Roeberding echter niet aan. „Het mag daar best iets aardigs worden, maar het hoeft geen stadsallures te hebben. Wij den ken aan lage flats." De debutant bij de komende gemeenteraadsverkiezingen wil ouderen uit hun isolement ha len, blijkt uit het verkiezings- RilEZINGEN EMEENTERAAD programma. Daarvoor is meer geld nodig dan Leiderdorp nu beschikbaar stelt, vindt Roeber ding. „Het hele ouderenbeleid in Leiderdorp loopt achter. Lei derdorp is de zuinigste gemeen te in de hele regio. Uit onder zoek in 1994 blijkt dat Oegst geest 90 gulden per oudere uit geeft, Leiderdorp stond onder aan met 15 gulden. Dat bedrag is na 1994 amper omhoog ge gaan." Het bedrag van 50.000 gulden dat de politiek eind oktober be schikbaar stelde voor ouderen beleid, noemt Roeberding 'pea nuts'. „Dat stelt niks voor. De fracties deden dit alleen omdat ze de hete adem van de oude renpartij in de nek voelden." leiderdorp» Verdwalen hoeft binnenkort niet meer in het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp. Oogarts D. Tjia (links) heeft een zuil met een 'elektrisch routesys teem' bedacht waarmee patiën ten sneller de weg kunnen vin den. Vandaag won Tjia met zijn idee de A.PJ. Boesten Trofee 1998 en de bijhorende 10.000 gulden, die is bedoeld om het idee uit te voeren. De jury van de 'klantvriendelijk- heidsprijs' koos Tjia's ontwerp uit ruim veertig inzendingen van ziekenhuismedewerkers, die iets hadden bedacht om de service aan klanten en patiënten te ver beteren. De leiding van het zie kenhuis gaat ook kijken of ook met deze ideeën, die variëren van de verkoop van koffie in de wachtkamers tot het plaatsen van klokken op de kamers van de patiënten, iets kan worden ge daan. De Boesten-trofee is een nieuw fenomeen in het voormali ge Elisabeth-ziekenhuis en moet een jaarlijkse traditie worden. De trofee is genoemd naar de huidi ge directeur patiëntenzorg, A.PJ. Boesten, die op 1 februari ver trekt. Hij was volgens een woordvoerder 'de stuwende kracht' achter de bevordering van kwaliteiten klantvriendelijkheid in het Rijnland Ziekenhuis. Twee krakers die in het Lei derdorpse fa brieksgebouw bivakkeren. „Over twee maanden moeten we er uit. Dat heb ben we zo af gesproken met de eigenaresse van het pand." foto hielco BIJ NADER INZIEN Er wordt wat afgeklaagd door de Nederlanders. In de dichtbevolkte Randstad heet de komst van een flat, skateboardbaan of asielzoekerscentrum al snel 'overlast'. Maar is het nou echt zo slecht gesteld met onze woonomgeving? In een reeks ontmoetingen met 'tegenstemmers' wordt in deze rubriek de proef op de som genomen. Zijn ze, nu het gewraakte object er staat, nog steeds ontevreden? Vandaag de vijfde en laatste aflevering: de markt aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13