,eiden Regio Museum in watertoren van de baan 'Milieukluswijzer? Nooit van gehoord' Hindoestaanse omroep wil in Leiden en Alphen op de kabel Eurodusnie begint met actie tegen internationaal investeringsverdrag ICITHON CHLthon Woontoren Vrijheidslaan 'een typisch doorstroomcomplex' [isitekring tevenshof zoek naar ijwilligers lasveld is weer nummer J n bij LWG/De Groenen MDAG 5 JANUAR11998 herman joustra. 071 -5356430 Route Q Oogarts Tjia heeft I J een elektrisch rou tesysteem bedacht voor het Ziekenhuis Rijnland in Leiderdorp. Begraafplaats A C Alphen mag de re- I J gie over de Ooster begraafplaats aan de Ver lengde Aarkade niet uit handen geven. vj den run/leiden robbert minkhorst De Vereniging Algemene Hin doe Omroep Nederland (VAHON) wil in de Leidse regio en in Alphen aan den Rijn en omgeving op de kabel. De om roep wil het liefst deze maand al met radio-uitzendingen in het noorden van Zuid-Holland te ontvangen zijn. Vanaf 15 januari is de VAHON al te horen in Den Haag en om geving en in Midden-Holland. De vereniging heeft de kabelex ploitanten in deze regio inmid dels eveneens gevraagd een fre quentie vrij te maken. Secretaris A. Kartaram gaat er vanuit dat de kabelmaatschappijen het verzoek binnenkort honoreren. De VAHON wil 24 uur per dag uitzenden. „We bieden een breed assortiment aan informa tie en amusement", aldus Kartaram, „en gericht op een zo groot mogelijk publiek om dat voor te lichten over de Hindoe staanse cultuur." De omroep heeft volgens de secretaris niet alleen een commercieel doel, maar wil ook de integratie van de Hindoestaanse gemeen schap in de Nederlandse sa menleving bevorderen. Onafhankelijkheid is gewaar borgd. Het stichtingsbestuur en de programmaraad staan garant voor redactionele zelfstandig heid. Adverteerders hebben geen zeggenschap over de in houd van de radio-üitzendin- gen. Voornaamste inkomstenbron van de omroep is nu nog de Hindoestaanse gemeenschap. De vereniging is 'jaren bezig ge weest' om via giften een flink ei gen vermogen op te bouwen. Volgens Kartatam moet de zen der op termijn zichzelf kunnen bedruipen uit reclame-inkom sten. leiden eric-jan berendsen In het Leidse actie- en informa tiecentrum Eurodusnie aan de Boerhaavelaan wordt vrijdag een informatiebijeenkomst ge organiseerd over de MAL Sinds 1995 onderhandelen vertegen woordigers van de 29 rijkste landen van de wereld over de Multilateral Agreement on In vestments. De MAI is volgens medewerkers van Eurodusnie desastreus voor arbeidsvoor waarden, sociale zekerheid, milieu en democratische rech ten over de hele wereld. De bij eenkomst aan de Boerhaave laan begint om 20.30 uur en vormt het startschot voor een landelijke campagne. Volgens Eurodusnie is de MAI een internationaal verdrag dat investeringen moet beschermen en nu al 'de grondwet voor één wereldeconomie' wordt ge noemd. Naar verwachting wordt de MAI in april onderte kend terwijl grote bedrijven het grote publiek angstvallig buiten de deur houden als het om in formatie gaat. „De MAI verbiedt lokale en nationale overheden om voorwaarden te stellen aan investeringen", zo schrijft Euro dusnie. „De MAI geeft inves teerders het recht om onderne mingen op te zetten in alle maatschappelijke sectoren en geeft hen toegang tot alle be staande subsidieregelingen, on afhankelijk of ze v ciële of niet-commerciële activi teiten zijn bedoeld." Volgens Eurodusnie is het in Europa nog 'angstwekkend' stil rond de MAI. De actievoerders zien een campagne tegen het investeringsplan als een belang rijk aanknopingspunt om in Ne derland een beweging tegen de van boven opgelegde 'vrijhan del' van de grond te krijgen. OFFICIAL<i|j>DAEWOO DEALER ✓AUTO MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 KRUISING SCHIPHOLWEG - OESTERGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN eidenaar bedreigd en beroofd ■n. Onder bedreiging van een mes is een 33-jarige Leidenaar ernacht beroofd in de Hoogstraat. De Leidenaar gaf de over- er honderd gulden mee. Die pikte vervolgens ook de fiets van slachtoffer in. oofdwond na windstoot en? Een windstoot heeft een 77-jarige fietser afgelopen zater- een hoofdwond bezorgd op het Schuttersveld. De vrouw im met haar fiets ten val door de krachtige wind. Ze moest ,r het AZL worden vervoerd. Een dag later moest een 29-jari- .eidenaar zich eveneens in het AZL aan een hoofdwond laten landelen. Hij werd in de Marnixstraat aangereden door een een rijbewijs: twee bekeuringen en» Omdat hij niet in het bezit was van een geldig rijbewijs is jopen zaterdag tegen een 29-jarige Leidse automobilist pro verbaal opgemaakt. Dat hij niet over het vereiste papiertje chikte, kwam aan het licht bij een controle op de Middelweg, man had daarbij overigens dubbel pech. Een dag eerder was Den Haag bekeurd om dezelfde reden. In de watertoren aan de Hoge Rijndijk in Leiden komt geen Nutshistorisch Museum. Plannen van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) om samen met het energiebedrijf EWR zo'n museum te beginnen zijn van de baan. Volgens Stiel-voorzitter H. Budel komt het EWR eerder gedane toezeggingen niet na. Het EWR spreekt van een misverstand en beweert nooit geld te hebben In 1996 bestemde het EWR de den zag de plannen wel zitten watertoren als onderdak voor waardoor het bestuur van het het museum en beloofde 7,5 museum in oprichting op een ton om de toren tot een echt gemeentelijke bijdrage rekende. te verbouwen, zo Toen de verbouwingsplannen voor de toren geen genade kon den vinden in de ogen van de EWR bekoelde de relatie tussen EWR en museumbestuur, ver volgt Budel. De maat was voor hem vol toen het bestuur ont dekte dat zelfs het tijdelijk on derdak voor de museumcollec tie was verdwenen. Het EWR stootte namelijk de ongebruikte hoogspanningshal aan de Groenoordstraat af waardoor de mogelijkheid verviel oude scha kelkasten en elektriciteitsmeter voor Leiden te behouden. „Sindsdien hangt een grote stilte rondom het Nutshisto risch Museum en de watertoren staat er verlaten bij", schrijft Budel in Stieltz. „Het als rijks monument aangemerkte ge bouw begint te vervallen. Het dak lekt en uit de bakstenen be kleding dreigen stenen naar be neden te vallen. J. van der Erf, voorlichter van het EWR, ontkent de bewerin gen van Budel in alle toonaar den. „Er is door het EWR een onderzoek gedaan naar de mo gelijke exploitatie van het Nutshistorisch Museum. Daarin is veel geld gestoken. Er is ons echter gebleken dat exploitatie niet haalbaar is. De investerin gen in de watertoren zijn te groot en als er al een museum zou komen is de exploitatie niet rond te krijgen. Denken dat zo iets op vrijwilligers en sponsors kan draaien is naïef." Van der Erf ontkent ook dat het EWR 7,5 ton heeft toege zegd. „Dat bedrag is een deel van de winstrechten op de ka belverkoop, maar kan door ons niet worden gebruikt als inves tering in een museum. Wij heb ben voor zoiets geen geld." Dat de watertoren in slechte staat zou verkeren is niet waar volgens Van der Erf. „Ongeveer tien jaar geleden is de toren nog gerestaureerd. Er zijn wat slech te plekjes in het pleisterwerk, maar als mijnheer Budel zegt dat er sprake is van verval vind ik dat een beetje vergezocht." Dat er toch nog een museum komt in Leiden sluit hij niet uit. De historische verzameling uit de hal aan de Groenoordstraat is opgeslagen in een Amster dams depot en is op afroep be schikbaar. „Maar als er ooit nog een museum komt, moeten an deren de initiatieven ontplooi- De milieukluswijzer is ook bij de Gamma aan de Lammenschansweg nog lang geen begrip. foto hielco kuipers leiden» andre meeusen De milieukluswijzer valt voor alsnog alleen op door onbe kendheid. „De milieukluswij zer? Nooit van gehoord. Heb ben we die hier dan?" De mede werkers van de Gamma Bouw markt kennen de handige fol ders vol informatie over milie- vriendelijk klussen niet. Nog maar vijf weken geleden overhandigden de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Alkemade, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude de 'milieukluswij zer' aan de plaatselijke bouw markten. Een beter milieu be gint bij doe-het-zelf, dachten de zes wethouders. Daar komt in de praktijk weinig van terecht. Bedrijfsleider Mulder van de Gamma vindt het niet vreemd dat zijn werknemers de milieu kluswijzer niet kennen. „Wij hebben hem opgehangen, maar gaan er verder passief mee om. Mensen die geïnteresseerd zijn, kunnen de folders meenemen. Meer hoeven wij niet te doen; dat was ook de afspraak met de gemeente." Daar sluit Groene- wegen van de Voorschotense doe-het-zelf-zaak Groenewegen zich bij aan. „Zelf maak ik men sen er wel eens op attent, maar ik weet niet of iedereen dat doet." De meeste bezoekers van de bouwmarkten blijken de milieukluswijzer niet te kennen. Meestal staat het rekje met fol ders aan de ingang, op een niet erg opvallende plaats. „Ik zou daar best gebruik van willen maken, maar ik heb hem niet zien staan", zegt een klant van de Formido Bouwmarkt. De fol ders worden slechts door weini gen meegenomen. Volgens De Witt van Plus- Klus De Witt in Leiderdorp ligt dat ook aan de mensen zelf. „Toen we die wijzer net had den, waren we er wel enthou siast over. We wezen de klanten er dan steeds op, maar we kre gen zo weinig respons dat de aardigheid er snel af was. De meeste klanten zijn er niet in geïnteresseerd. Hij staat er wel, maar er worden heel weinig fol ders uit gepakt." Zo gaan de mooie voorne mens van de milieuwethouders in rook op. Bij de Gamma zijn sommige vakjes leeg. De mede werkers hebben vergeten nieu we folders neer te leggen. „Zie je wel, hij wordt intensief ge bruikt", lacht Mulder, „ik zal hem snel aanvullen." De kerstverlichting is verdwe nen achter de ramen van de woontoren aan de Vrijheids laan. De posters van makelaars zijn echter blijven hangen. 'Te koop' wordt passanten vanaf di verse woonlagen toege schreeuwd. Maar liefst zes flat eigenaren willen momenteel er gens anders gaan wonen. Op de bovenste twee woonla gen na bestaat de toren uit ap partementen met drie kamers. Op de hoogste en een na hoog ste verdieping bevinden zich de grotere en duurdere (semi- penthouses..In mei 1995 wer den de driekamer-appartemen ten opgeleverd voor prijzen van iets meer dan twee ton. Nu, ruim tweeëneenhalf jaar later, wordt er voor dezelfde wonin gen een kleine drie ton ge vraagd. M. Stolwijk van Makelaardij De Leeuw bv spreekt van een 'typisch doorstroomcomplex.' „Er wonen veel jonge mensen van midden twintig tot begin dertig. Als er dan gezinsuitbrei ding komt, is het driekamerap partement al snel te klein en wordt er naar iets groter ge zocht. In Leiden? Ook. Maar buiten de stad gaan de mensen alle kanten op." Overigens zegt Stolwijk dat niet alleen aan de Vrijheidslaan veel flats worden aangeboden. „Ook de apparte menten aan bijvoorbeeld de Lammermarkt/Molenwerf staan regelmatig te koop. Naast gezinsuitbreiding blij ken ook vertrek naar het buiten land of het aangaan van (nieu we) relaties oorzaken van het woningaanbod aan de Vrij heidslaan. De winst die in een relatief korte periode op de flat Niet minder dan zes appartementen staan momenteel te koop in de woontoren aan de Vrijheidslaan. Niet ongebruikelijk veel, volgens makelaars. wordt behaald, is mooi meege nomen bij het zoeken naar nieuwe woonruimte. Dat laatste wordt bevestigd door een medewerkster van Crab Verhoeven Makelaars. „De driekamerflats staan op dit mo ment inderdaad te koop voor prijzen rond de 280.000 gulden. Een leuk opkomertje voor ie mand die er ruim twee ton voor heeft betaald. Dat verdiende geld zou best eens kunnen wor den gebruikt voor de aankoop van een duurder huis." Volgens haar is het logisch dat er mo menteel zoveel appartementen te koop worden aangeboden. „Want het is inderdaad een doorstroomcomplex en met maar drie kamers zijn de appar tementen daar natuurlijk al snel te klein." Fides Era Makelaardij bv heeft momenteel twee apparte menten in de portefeuille. Eén wegens vertrek naar het buiten land, één omdat de huidige ei genaar groter wil gaan wonen. Volgens een medewerkster is deze tijd een uitgelezen mo ment om huizen te (ver)kopen. „Rond de feestdagen is er wei nig gebeurd, maar nu begint al les weer te draaien. Mensen die nu hun huis aanbieden, kun nen, als alle formaliteiten zijn afgerond, in het voorjaar of in de zomer verhuizen en met een zonnetje voelt dat toch anders." foto hielco kuipers Voor de appartementen aan de Vrijheidslaan bestaat volgens de makelaardij aan de Doeza- straat grote belangstelling. Er zijn veel afspraken voor een be zichtiging maar tot concrete re sultaten hebben de bezoekjes nog niet geleid. oeders gaan 'in Stevenshof Stevenshof begint deze id een nieuwe gespreks- 'Moeders buurten.' Het bijeenkomsten voor moe met kinderen van 0-5 jaar j.iet leuk vinden om met el- te praten over de opvoe- van hun kinderen. Tijdens ■sprekken zijn ook de klein- aanwezig. Het is de bedoe- dat de moeders zelf de bij- comsten organiseren. Aan- ien kan bij het buurthuis de Trix Terwindtstraat, tele- 5312651. neren uit de Stevenshof kun- ?ji sinds eind 1996 de Visi ting bezoeken. Elke woens- 4 wordt in de pastorie van de Jgsche Schouwkerk aan de Tdijk gezamenlijk koffie ge- jnken, gegeten en andere ac- teiten ondernomen. Soms rden er ook uitstapjes ge- fekl. jr is echter één probleem, hder vrijwilligers kan niets den gedaan en de Visi- 5 dan ook op zoek naar ra vrijwilligers die op nsdag van tien tot half vier de présence willen geven, verleg kan ook worden ge il voor alleen de ochtend of iddag. ensen die zijn geïnteres- d kunnen Marja Désar 5251) of Fia Rietveld 111761) bellen. ronken kettingzwaaier opgepakt en» Op het Noordeinde is afgelopen zaterdag een 31 -jarige denaar aangehouden, omdat hij met een ketting om zich ;n liep te zwaaien. Voor zijn eigen veiligheid en die van ande- is hij naar het bureau gebracht. Hij was aanvankelijk te nken om te worden voorgeleid. ewond bij café-ruzie en» Bij een ruzie in een café aan de Oude Vest is een 45-jari- ^idenaar licht gewond geraakt. De man zat met zijn familie Ie kroeg en kreeg woorden met een andere bezoeker. Deze hem vervolgens een duw waardoor hij op de grond viel. Hij i vervolgens ook nog zijn geschopt. Volgens de politie speelde Dholgebruik een rol bij de ruzie. beurt moest zijn aan Jacques de Coo van Leiden Weer Gezellig. Maar zowel de leden als De Coo zelf waren het daar, zo bleek gisteren op de ledenvergadering van de partij, niet mee eens. „Ik ben heel blij dat ik het weer mag doen", zegt Vlasveld. „Ik vond het alleen niet meer dan redelijk om nu de andere partij voor te laten gaan." De Coo staat nu op plaats twee, waarvan LWG/De Groe nen hoopt dat die ook verkies baar is. Op nummer drie staat aankomend theologe Evelyne Verheggen. Opvallende namen op de lijst zijn verder de beel dend kunstenaars Lidie Bossen (op nummer 21), Jacob Kanbier (26) en Dick Bakhuizen van den Brink-(27). Zangeres Wies Cavé staat op nummer 23. als vier jaar geleden voert je Vlasveld de kandidaten- 'an Leiden Weer Gezellig- Groenen voor de komende iteraadsverkiezingen it raadslid heeft een aantal in gezegd dat zij, als verte- voordiger van De Groenen, dat het na vier jaar de

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11