1997 in beeld NEW LABOUR, NEVJ IDEAS, SAME PQUCX TiDCHFRIf*H RR LR WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 323 Met de komst van Tony Blair en zijn Labour- regering veranderde er in het Verenigd Ko ninkrijk veel. In Noord-lerland leek dat er in ju ni nog niet op. Met de traditionele protes tantse Oranje-marsen op komst zag het er naar uit dat de vlam opnieuw in de pan zou slaan. Van katholieke zijde liet een inwoner van Belfast op een muur weten dat Labour en de ideeën dan misschien nieuw mochten zijn, maar dat het beleid hetzelfde bleef, namelijk pro-protestants. Een maand later echter ge beurde er een 'wondertje': de IRA riep een nieuw bestand uit en de meest omstreden marsen werden afgelast of omgeleid. In sep tember werd eindelijk ook Sinn Féin toegelaten tot de gesprekken over de toekomst van Noord-lerland, zonder dat de belangrijkste protestantse partijen wegliepen. De onderhan delingen duren nog altijd voort, overigens zon der dat er veel schot in zit. Op de Noord-Ierse straten bleef het echter opvallend rustig. foto reuters kieran doherty In mei viel na 32 jaar het regime van de Zaïrese dictator Mobutu. De re bellen van de huidige machthebber Kabila namen na een lange veld tocht vanuit het oosten de hoofdstad Kinshasa over, soms redelijk ge welddadig, maar over het algemeen zonder bloedvergieten. Mobutu was inmiddels terminaal ziek. Hij ontvluchtte het land en streek neer in Marokko, waar hij later overleed. Hoewel Kabila's regime nog altijd het voordeel van de twijfel lijkt te genieten, komen er uit het in Congo om gedoopte Zaïre steeds meer geluiden dat ook de nieuwe machthebber het met de mensenrechten niet altijd even nauw neemt. foto reuters corinne dufka Geen gebeurtenis maakte zó veel indruk op de gewoonlijk zo stoïcijnse Britten als de dood van Diana, 'prinses van het volk'. In het laatste weekeinde van augustus stierf ze bij een auto-ongeval in Parijs. De week erna was Groot-Brittannië in collectieve rouw. Vele tienduizenden mensen bivakkeerden voor de koninklijke paleizen in Londen om de condoleanceregisters te tekenen, een bloemetje te leggen of gewoon maar om er te zijn. De uitvaart van de prinses werd een gebeurtenis van nationale rouw. Haar ex-man Charles, haar ex-schoonvader Philip, haar zoons Harry en William en haar broer Charles liepen achter de kist mee naar Westminster Abbey, waar de dienst plaatsvond. foto ap john caps België wordt in oktober opgeschrikt door alweer een on waarschijnlijk lugubere affaire: de in Brussel woonachtige Hongaarse dominee Andras Pandy wordt gearresteerd op verdenking van zes moorden. Net als in de zaak-Dutroux lijkt het er ook in deze zaak op dat de Belgische politie en justitie belangrijke aanwijzingen hebben genegeerd. Pandy en zijn 39-jarige dochter Agnes zouden tussen 1986 en 1989 tien mensen hebben vermoord; familieleden en vrou wen die via contactadvertenties uit Hongarije overkwamen. De lichamen werden in ontstoppingszuur opgelost, waarna de restanten bij een slachthuis werden achtergelaten. In de drie woningen van Pandy zijn inmiddels de restanten van vier mensen aangetroffen. Pandy zwijgt nog in alle talen; dochter Agnes heeft inmiddels vier moorden bekend. Een motief voor de gruweldaden is nog niet bekend. Mogelijk speelt een incestueuze relatie tussen vader en dochter een rol. foto ap Het was de laatste echte parel aan de Britse koloniale kroon: Hong Kong. Op 1 juli werd het puntje China volgens afspraak definitief door Londen teruggegeven aan de machthebbers in Peking. Met veel fanfare en vertoon namen de Brit ten afscheid. Gouverneur Patten, in tranen, werd terzijde gestaan door kroonprins Charles. De over dracht was tevens de laatste 'klus' voor het koninklijke jacht Britan nia, dat daarna met pensioen ging. Voor Hong Kong veranderde er op het eerste gezicht vrijwel niets. De stad bleef één van de belangrijkste financiële harten van Azië en de wereld. Maar op poli tiek gebied bleef niet alles bij het oude. Want hoewel de gevreesde Chinese harde hand uitbleef, zijn een aantal van de toch al schaarse democratische verworvenheden in Hong Kong na de overdracht te ruggedraaid. foto ap kimimasa mat am a Het Midden-Oosten was ook dit jaar weer weinig stabiel. Het begon allemaal posi tief toen de Israëlische troepen zich op 17 januari terugtrokken uit de stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Maar daar was wel een verhit Knesset-debat aan vooraf gegaan. De verdeeldheid over de Oslo-akkoorden blijft groot en de uitvoering stagneert. Helemaal nadat de extremistische beweging Harnas enkele bloedige aan slagen pleegde. Het vredesoverleg raakte in een impasse. De Amerikaanse minister Albright (buitenlandse zaken) moest er aan te pas komen om de onderhandelingen weer vlot te trekken. Intussen gooide de Israëlische premier Netanyahu olie op het vuur door zijn fiat te geven aan de bouw van een joodse wijk in het Arabische deel van Jeruzalem. Begin volgend jaar reist Netanyahu naar de VS voor een onderhoud met president Clinton. De Palestijnse leider Arafat is hiervoor ook uitgenodigd. foto reuters Aan de onzekerheid van de 71 gijzelaars van de Revolutionaire Beweging Tupac Amaru in de Japanse ambassade in de Peruaanse hoofdstad Lima kwam op 22 april een einde. Aanvankelijk hadden de rebellen, die op 17 december tijdens een officiële receptie toesloegen, meer dan vijfhonderd mensen in hun macht. Het merendeel werd als kerstgebaar op 23 december vrijgelaten. President Fujimori weigerde te on derhandelen met de rebellen, die vrijlating van hun gevangen kameraden eisten. Die weigering kwam Fujimori op vooral Japanse kritiek te staan. Met een militaire bliksemactie werden de gijzelaars uiteindelijk ontzet. Daarbij kwamen een gijzelaar, twee militairen en alle gijzelnemers om het leven. Een aantal rebellen leek na over gave te zijn geëexecuteerd. foto »ap eugene hoshiko Zuid-Afrika probeert na de val van het apartheidsbewind tot een natio nale verzoening te komen. De Waarheidscommissie onder leiding van aartsbisschip Desmond Tutu hoort tal van getuigenissen en beschuldi gingen aan, waarna de beschuldigden zich kunnen verweren. Eén van de belangrijkste personen die, in november, voor de commissie ver schijnt is Winnie Madikizela-Mandela. De ex-vrouw van president Nelson Mandela wordt ervan beschuldigd meerdere moordopdrachten te hebben gegeven aan de Mandela United Football Club, haar lijfwach ten in Soweto. Zij ontkent alle beschuldigingen, al heeft ze toegegeven dat de zaken niet altijd zijn gelopen zoals ze hadden moeten lopen. De Waarheidscommissie komt in juli met haar eindrapport. Dan kan ook amnestie worden verleend aan alle mensen, blank en zwart, die tijdens het apartheidsbewind misdaden hebben begaan. foto ep a walter dhladhla In Algerije worden dit najaar honderden mensen op beestachtige wijze vermoord. Dorp na dorp wordt door onbekenden overvallen waarna ze met kapmessen vreselij ke bloedbaden aanrichten. Onduidelijk is wie de daders zijn. De regering geeft de schuld aan de extremistische Gewapende Islamitische Groep (GIA), die connecties zou hebben met het verboden Algerijnse Islamitische Heilsfront (FIS). Steeds vaker wordt echter gesuggereerd dat het Algerijnse leger dergelijke bloedbaden aanricht om de moslimfundamentalisten vervolgens de schuld te geven. De overheid is er na melijk nog steeds niet in geslaagd daders van aanslagen op te pakken, zelfs niet van aanslagen die op klaarlichte dag in buitenwijken van Algiers worden gepleegd. Na de verkiezingen in november is het aantal aanslagen drastisch afgenomen. foto epa Erfelijkheidsdeskundigen spraken van een 'historische gebeurtenis', maar ethici moesten meteen denken aan de film The boys from Brazil, waarin klonen van Hit- Ier worden gemaakt. In dit geval was schaap Dolly wereldnieuws. Het in fe bruari al zeven maanden oude dier was gekloond door genenmateriaal uit het uierweefsel van een ooi in te brengen in een eicel en daarmee een andere ooi te bevruchten. Dolly was de eerste kloon van een volwassen dier, met het klonen van embryo's had de wetenschap al eer der succes. Dolly kreeg later dit jaar ge zelschap van een geit, enkele aapjes en koploze kikkervisjes. Dat laatste procédé zou kunnen worden gebruikt voor het kweken van organen voor transplantatie. Daarmee krijgt 'mag ik van u een pond hart' een geheel nieuwe betekenis. foto ap john chadwick Deze man ligt met een roos in de hand op de grond als het lichaam van de 30-jarige Artur Rustemi wordt weggedragen. Deze inwoner van de Albanese stad Vlore werd 11 februari doodgeschoten tijdens één van de eerste rellen in het land. Begin dit jaar werd tienduizenden Albanezen duidelijk dat ze al hun spaargeld kwijt waren omdat de piramidefondsen waarin ze hadden geïnvesteerd instortten. Kopstukken uit de regering zouden zich met die fondsen hebben verrijkt en vanuit Vlore werd de aanval op president Berisha en zijn ministers in Tirana geopend. Met succes: binnen twee maanden heerste totale anarchie in het armste land van Europa. Depots van legeren politie werden overvallen; duizenden wapens kwamen in handen van burgers, maar vooral ook criminele bendes. Onder begeleiding van een internatio nale troepenmacht werden vervroegde presi dents- en parlementsverkiezingen gehouden waarna een nieuwe regering werd samenge steld. Onder leiding van premier Nano pro beert die de wederopbouw van het land vorm te geven en niet zonder succes. Maar de bevol king is nog steeds arm en vooral in het zuiden is de macht van gewapende bendes nog niet gebroken. foto reuters oleg popov

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9