1997 in beeld 3ENSDAG 31- DECEMBER 1997 Na jaren van voetbal rellen waarbij over en weer gewonden vie len, was er dit jaar de eerste dode te be treuren. Ajax-fan Car lo Picomie overleed in maart dit jaar bij een via mobiele tele foons en Internet af gesproken kleine veldslag met Feye- noord-fans in een weiland bij Bever wijk. De maker van de foto is een ANP- fotograaf die uit angst voor represail les anoniem wenst te blijven. Zijn foto werd wel uitgeroepen tot de beste nieuwsfoto van dit jaar. Het sup- portersgeweld gaat ondertussen bijna on verminderd door. Een tweede dode is tot nu toe uitgebleven. foto anp Honderden scholieren en studenten vormden vrijdag middag 9 september een menselijk rouwlint langs de rondweg in Leeuwarden. Dezelfde avond werd op tal loze plekken in Nederland een minuut stilte in acht ge nomen. Daarmee werd de dood van Meindert Tjoelker herdacht. De dood van de 30-jarige Fries, die eigenlijk die dag in het huwelijk zou treden, schokte heel Neder land. Hij werd gedood in een vechtpartij die ontstond toen hij enkele opmerkingen maakte tegen drie mannen die bezig waren fietsen te vernielen. Het trio moest zich vlak voor Kerstmis voor de rechtbank verantwoorden en hoorde celstraffen tot drie jaar eisen. Op 6 januari doet de rechter uitspraak. foto anp marcel antonisse Het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie bracht behalve de Europese regeringsleiders ook de Amerikaanse president Clinton naar Nederland. Eind mei was het Haagse Binnenhof het decor van de herdenking van de Marshall-hulp, de miljardenhulp die de Verenigde Staten na de Tweede Wereldoorlog aan het ver woeste West-Europa gaf voor de wederopbouw. Legendarisch is en blijft de ont vangst van de Amerikaanse delegatie destijds door Willem Drees bij hem thuis met een kopje thee en een mariakaakje. In een land waarvan de premier zo zuinig leeft, is ons geld goed besteed, verzekerden de Amerikanen elkaar na afloop. Nederland kreeg vervolgens relatief veel Marshall-geld. foto anp marcel antonisse Rechtszaken tegen grote hasjhandelaren hielden justitieel Nederland flink bezig. Zo werd De Hakkelaar, een drugshandelaar met een lichte stotter, begin dit jaar veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf. Zijn companen kregen respectievelijk vijf en drie jaar. Hun 'dreamteam' van advocaten, onder wie vaderen zoon Mosckowicz, Doe- dens en Spong, deden in het hoger beroep alles om de gebruik van zogenoemde 'kroongetuigen' door het openbaar ministerie van tafel te krijgen. Met name de ge tuigenis van de Belgische diamantair Abbas, die voor 1,8 miljoen gulden zijn zaak schikte, lag onder vuur. Desondanks eiste procureur-generaal A. Korvinus maandag zeven jaar cel tegen De Hakkelaar. Eén van zijn maten die ook in hoger beroep was gegaan, hoorde opnieuw vijf jaar tegen zich eisen. Ook de drugshandelaar Etiënne Urka kwam dit jaar voor de rechter. Tegen hem werd 7,5 jaar geëist. De uitspraak wordt volgend jaar verwacht. foto anp Raymond rutting Het begon in Oost-Brabant, het hart van de Nederlandse bio-industrie, maar als een olievlek breidde de varkenspest zich vervolgens uit. De pest lijkt op zijn retour, maar daarvoor zijn meer dan vierhonderd bedrijven geruimd en miljoenen varkens zijn eerder dan normaal geëlektrocuteerd. In guldens leverde dat een schadepost op van vier miljard gulden. De epidemie maakte wel de weg vrij voor een blijvende Verklei ning van de varkensstapel, een stapje op de lange weg naar een beter leefmilieu. Wat van de ambitieuze plannen van landbouwminister Van Aartsen uiteindelijk te rechtkomt, blijft voorlopig overigens nog een vraagteken. FOTO ANP ED OUDENAADEN I Bij een brand in de Haagse Schilderswijk werd het gezin Kösedag wreed uit elkaar gerukt. De moeder en vijf van haar kinderen kwamen daarbij om het leven. Aanvankelijk werd gedacht aan racistische motieven voor de brandstichting, maar uiteindelijk bleek een neef van vader Kösedag op deze manier een familievete te hebben uitgevochten. foto anp paul vreeker Ze wilden er weinig ruchtbaarheid aan geven, de 87-jarige prinses Juliana en de 85-jarige prins Bemhard, toen ze op 7 januari hun diamanten bruiloftsfeestvierden. Dus gebeurde dat in huise lijke kring. De foto van het bruidspaar werd al in oktober het jaar daarvoor gemaakt in de tuin van paleis Soestdijk. foto anp Altijd goed voor een leuk plaatje. De Hollandse pre mier Wim Kok die zijn Spaanse en Britse colle ga's Jose Maria Aznar en Tony Blair een lesje fiet sen geeft tijdens de Euro top die in juni in Amster dam plaatshad. Zo ont spannen ging het echter niet de hele top aan toe. Er werd stevig onderhan deld over keiharde eisen aan de Euro en een Euro pees werkgelegenheids beleid. Buiten ging het er nog een graadje harder aan toe. Honderden de monstranten uit binnen- en buitenland werden in de kraag gevat door de politie. Daarbij werd een beroep gedaan op het in middels omstreden artikel 140 uit het Wetboek van strafrecht waarin staat dat leden van een criminele bende kunnen worden op gepakt. FOTO ANP PAUL VREEKER 1990 kwam de Turkse kleermaker Gümüs illegaal naar Nederland zijn geluk te beproeven. Hij slaagde boven verwachting en ondanks illegale status kon hij een eigen bedrijfje beginnen en zijn gezin la- overkomen. Na jarenlang procederen besloot staatssecretaris van justitie hem, geheel volgens de wettelijke regels, geen ver- Een golf van protest leidde tot een debat in Kamer. Maar het parlement besloot uiteindelijk het illega- niet zo te versoepelen dat Gümüs mocht blijven. In oktober het gezin weer huiswaarts. Niet platzak overigens, want miljo- Bram van Leeuwen gaf hen een ton mee voor een nieuwe start in vaderland. foto gpd phil nijhuis irst was er veel ge- aag over de tegen- tllende temperatu- n, maar vanaf eind ili brak het zomerge- eld los en blakerde ederland wekenlang overvloedige zon- ischijn. Eindeloze fi- s richting de kust en ndere wateren wa in het gevolg. Wie erstandiger was, akte gewoon de ets richting strand. Heen, om die ver- olgens na het zon- e- en pootjebaden 'eer terug te vin- en... )7"0 ANP MARCEL ANTONISSE Opnieuw kon het niet op aan Beursplein 5. Aangelokt door jaren van vette koerswinsten zetten het afgelopen jaar naar schatting meer dan 100.000 Nederlanders de stap naar be leggen in aandelen. Ondanks een paar mini-krachjes wer den ze niet teleurgesteld: de slotkoers van 1997 was onge veer een kwart hoger dan de openingskoers. Aan het slot van het jaar ging er een schokgolf door de financiële wereld die naar verwachting nog wel even zal aanhouden. Vooraanstaande handelaren en zakenmensen bleken zich via de beurs schuldig te heb ben gemaakt aan diverse ma lafide praktijken, zoals wit wassen, belastingontduiking en handel met voorkennis. lat de I

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7