Karadzic wees verbanning af Buitenland De vrede heeft nog jaren nodig Noord-Ierland gaat met angst nieuwe jaar in Weer inval bij Belgische bisschop in pedofïlie-zaak Met Diana leven de geruchten voort op de Pont de F Alma Flatgebouw stort in 5 NSDAC 31 DECEMBER 1997 zoek naar een Ramadan-lantaarn o» ueze tgypuscne vrouw zoeKt een traditionele Kamaaan- taarn uit op de markt in Cairo. De gisteren begonnen islami- he vastenmaand valt voor het eerst in dertig jaar voor de wisseling. foto afp jihan ammar nde aan muiterij in gevangenis Brazilië paulo De muiterij in de Braziliaanse Sorocaba-gevangenis tij Sao Paulo is na 53 uur beëindigd. De muiters hebben geac teerd dat twintig van hen vandaag naar andere gevangenis- worden overgebracht. De meer dan zeshonderd gegijzelden, wie driehonderd vrouwen en tweehonderd kinderen, zullen :den vrijgelaten. De gijzelingsactie werd ingezet uit protest en de overbevolking in de gevangenis; er verblijven 850 gede- erden terwijl er ruimte is voor 650. ■oer van kidnapper gijzelt familie cinney» De broer van de man die eerder deze maand tachtig nsen in een kinderdagverblijf in een voorstad van Dallas gij- de, heeft maandagavond vier mensen gegijzeld. De 38-jarige ïes Ricardo Lipscomb hield gisteravond nog zijn ex-vriendin twee van zijn drie kinderen vast. Zijn 9-jarige zoon had hij dag eerder vrijgelaten. Wat Lipscomb met zijn actie wil be ten is de politie nog niet duidelijk. aunda beëindigt hongerstaking Westerse mogendheden deden oorlogsmisdadiger aanbod 's Werelds meest gezochte oorlogsmisdadiger, de voor malig leider van de Bosnische Serviërs Radovan Karadzic, heeft een aanbieding van het Westen om geruisloos te vertrekken naar de Joegoslavische deelrepubliek Monte negro afgewezen. Dit zegt ambassadeur Daan W. Everts, het scheidende hoofd van de Europese waarnemersmis sie op de Balkan (ECMM). tribunaal is aangeklaagd we gens misdaden tegen de mense lijkheid, begaan tijdens de ja renlange beschietingen van Sa rajevo en de massaslachting on der Bosnische Moslims uit Sre brenica. Het Westen is echter bang dat de arrestatie van Ka radzic, die door veel Serviërs nog altijd wordt beschouwd als een volksheld, kan leiden tot het oplaaien van de oorlog in Bos- Direct na Dayton (het eind 1995 getekende vredesakkoord voor Bosnië, red.) waren er mo gelijkheden om wat met hem te doen, om Karadzic in verban ning te sturen. Er waren aanbie dingen. Hij had in Montenegro kunnen worden ondergebracht en elders", aldus Everts. Officieel moet Radovan Ka radzic gearresteerd worden om dat hij door het Haagse oorlogs- Verbanning naar Monte negro, een onderdeel van Joe goslavië dat tijdens de oorlog de kant van de Serviërs koos, zou het Westen goed uitkomen om dat Karadzic dan van het poli tieke toneel in Bosnisch Servië zou verdwijnen. Karadzic, op zijn beurt, hoefde dan niet meer bang te zijn voor arrestatie. De Amerikanen stemden in met de 'verbanning'. „Het was oor spronkelijk de afspraak om het vredesproces te deblokkeren. Op dat moment werd dat, poli tiek gesproken, nuttig gevon den", aldus Everts. Het plan is nooit uitgevoerd. „Die kans is toen door Karadzic zelf niet gepakt. Hij zei: 'Ik heb daar geen boodschap aan, ik ben de stichter van de Republi- ka Srpska. De republiek kan niet zonder mij'. Dus uit een merk waardige nationale trots, heeft hij zich tegen dit soort oplossin gen verzet." correspondent Vanwege hun spierwitte kledij worden de Eu ropese waarnemers in het voormalig Joegoslavië wel eens grappend door de lokale bevolking 'de ijscomannen' genoemd. Anderen spreken van de 'White Angels' als er weer eens een witte auto langs komt rijden met daarin een stel waarne mers. Ambassadeur Daan W. Everts (56) leidde tot vandaag de 330 'White Angels' van de Europe se Waarnemers missie (ECMM) voor de hele Bal kan. Vanaf morgen zet hij zich volledig in als hoofd van de Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) in Albanië, wat hij al sinds 11 december is. Bosnië, Albanië; 'waarom zoek je het toch in al die landjes waar het allemaal zo'n puinhoop is', wordt Everts wel eens gevraagd. „De uitdaging is heel nadrukkelijk aanwezig. De mogelijkheid om een krasje te zetten, om bij te dragen aan een be langrijk proces. Dat is heel bevredigend. Als je ac tivistisch bent ingesteld, dan bieden deze landen ruimbaan." Everts vraagt zich op zijn beurt wel eens af wat er zo leuk is aan Nederland. „Het regent er, het staat vol met auto's en overal waar je kijkt, zie je be bouwing. Neem dan Albanië. Je hebt er van die ruige, lege gebieden waar sinds de Tweede We reldoorlog nog geen buitenlander is geweest. Dat is spannend, dat is fascinerend, dat is avontuur." Als hoofd van de ECMM-missie in Sarajevo gaf Everts leiding aan de waarnemers die al zeven jaar aan de Europese Unie rapporteren over de politieke ontwikkelingen in Bosnië en buurlan den. Wat hem het afgelopen jaar in het na-oor- logse Bosnië voornamelijk is bijgebleven, is de taaiheid van het probleem. „Het is meer een wa penstilstand dan een echte intensief beleefde vre de. Het is hier zo moeizaam om vooruitgang te boeken. Zo vaak is er weer een terugval, zo vaak komt dat door de hoog opgelopen emoties. We leren er uit dat vrede stichten en vrede bewaren geen eenvoudige taken zijn. Daar zijn jaren mee gemoeid." Wel heeft hij de afgelopen twaalf maanden gezien dat er dingen zijn verbeterd. „Huizen worden op geknapt, de kuilen in de wegen zijn minder diep, maar de vernieling blijft nog overal zichtbaar. Bosnië in 1997 krijgt van me een mager zesje, maar het is een voldoende dus mag je over naar het volgende jaar", zegt Everts. „Albanië is een land dat minder aan interne ver deeldheid en verscheurdheid te gronde dreigt te gaan dan Bosnië. Er is in Albanië meer hoop op een snel succes. Geen etnische of religieuze te genstellingen. In Albanië kun je veel korter door de bocht gaan. Het land komt uit een heel diep dal. Vijftig jaar stalinisme, groot isolement, grote verarming. Toch is het een bevolking die intelli gent is, die de armen uit de mouwen wil steken. Er is een groot potentieel. Als dat op de een of an dere manier een draai kan maken en zich beter kan organiseren, dan is het goed mogelijk dat het een Europees succes story wordt. Albanië zit in de Europese achtertuin en daarom is het heel be langrijk voor Europa om hier een nieuw rustpunt te krijgen. Dat maakt het meer dan de moeite waard om er energie in te steken." Begrafenis van protestantse extremist Wright rustig verlopen correspondent Noord-Ierland gaat met angst en beven het nieuwe jaar in na de begrafenissen gisteren van de in de gevangenis doodgeschoten protestante extremist Billy Wright en de uit wraak vermoorde voormalige IRA-gevange- ne Seamus Dillon. Duizenden aanhangers van Wright mar cheerden achter zijn baar in Portadown. De stoet werd voorafgegaan door een fluitspe ler, het in Noord-Ierland gebruikelijke ver vangende symbool voor militair eerbetoon. Het was doodstil in de stad, de kerstverlich ting was uitgeschakeld, winkeliers hadden hun zaken gesloten. Van spontaan rouwbetoon was echter geen sprake. Leden van Wrights extremisti sche terreurgroep LVF hadden pamfletten verspreid waarin werd aangedrongen op 'gepast gedrag' tijdens de begrafenis. Vol gens de voorzitter van de lokale kamer van koophandel, Jim McCammill, hadden veel winkels en andere bedrijven dit schrijven opgevat als een dreigement. Een politieofficier zei tegen journalisten dat hij nog nooit in zijn carrière zo'n spook achtige begrafenisstoet had meegemaakt. „Er zijn heel wat angstaanjagende gezich ten te zien hier. Iedereen is bang dat er nieuwe loyalistische wraakacties zullen vol gen. De komende twee dagen zullen beslis send zijn", zei hij. Er was extra politie aangerukt in Porta down, Wrigts woonplaats en machtsbasis, om cafés en bedrijven van katholieke eige naren tegen mogelijke gewelddaden te be schermen. De enige incidenten van gisteren kwamen op rekening van Wrights in leren jasjes gestoken 'veiligheidsagenten', die on der meer een BBC-cameraman in elkaar ramden, zijn camera onklaar maakten en de film in beslag namen. De LVF had de pers gewaarschuwd om op afstand te blij ven om te voorkomen dat de rouwenden zouden worden gefilmd of gefotografeerd. De 37-jarige Wright werd vorige week za terdag in de Maze-gevangenis vermoord door leden van het Ierse Nationale Bevrij dingsleger, een radicale splintergroep van de IRA. Diezelfde avond openden LVF-le- den het vuur op een groepje mensen bij de ingang van een discotheek in Dungannon. Daarbij kwam de in 1994 vrijgekomen IRA- gevangene Dillon om het leven. Bij de begrafenis van Dillon werd opge roepen af te zien van wraakacties. Sinn Féin-onderhandelaar McGuinness was on der de rouwenden die van de pastoor te ho ren kregen dat niemand het recht heeft om te moorden en geen enkele moord te recht vaardigen is. correspondent Na huiszoekingen medio no vember in het bisschoppelijk paleis van kardinaal Danneels, deden politie en justitie giste ren een tweede inval in de ge bouwen van het bisdom te Gent. Het parket besloot daar toe omdat er sterke aanwijzin gen zijn dat het bisdom al lan ger op de hoogte was van de pedofiele geaardheid van een 52-jarige koster uit Erwete- gem, maar niet ingreep. De koster werd eind oktober aan gehouden op verdenking van aanranding en geweldpleging op zeker tien jongens. In Erwetegem was de seksu ele geaardheid van de koster al jaren onderwerp van gesprek, maar geen enkele ouder durf de het aan een klacht in te die nen omdat de man groot ver trouwen genoot. De zaak kwam pas aan het rollen nadat een misdienaar begin oktober zelf aangifte deed. Volgens procureur De Jonge heeft bisschop Luystermans van Gent pas nadat de misdie naar aangifte had gedaan justi tie geschreven dat de koster preventief zou worden ge schorst. Beetje laat, aangezien de zedenzaak een voorgeschie denis van jaren heeft, aldus De Jonge. parus cees van zweeden correspondent 'Het was geen ongeluk', hebben onbekenden ge schreven op de Parijse brug waaronder prinses Diana de dood-vond. Elders staat: 'Jullie hebben haar eenvoudigweg geëlimineerd, omdat ze mos lim wilde worden. Allahu akbar! (Allah is groot)'. Vier maanden na haar dood leeft Diana voort in de herinnering van velen. Zo'n honderd mensen trotseerden gistermiddag het druilerige weer voor een bedevaart naar de Pont de l'Alma. 'Kom alsje blieft terug', heeft iemand op het beton geschre ven. En, alsof dat wonder reeds is geschied, staat op een elektriciteitskastje: 'Gelukkige kerst, Dia na'. Even hardnekkig als de prinses zelf leven de ge ruchten over de toedracht van haar dood voort. Diana zou zijn vermoord door de Britse inlichtin gendienst, omdat ze op het punt stond zich tot de islam te bekeren. Ze zou de dood zijn ingedreven door persmuskieten. Ze zou zwanger zijn geweest van Dodi, haar Egyptische vriend. Er zou cocaine in het wrak van de Mercedes zijn gevonden en Diana's juwelen zouden uit het wrak zijn gesto len. Maar alle geruchten zijn inmiddels goeddeels ontzenuwd. Het onderzoek dat 24 leden van de criminele brigade (een elitekorps van de politie) gedurende vier maanden hebben gedaan, heeft slechts tot één conclusie geleid: Diana vond de dood omdat haar chauffeur onder invloed was van alcohol en medicijnen. Negen fotografen en een motorrijder werden in de nacht van het drama door de politie aange houden en later beschuldigd van 'doodslag' en 'weigering van hulp aan personen in gevaar'. Maar de getuigenverklaringen waren tegenstrijdig en de enige getuige die licht had kunnen werpen op de rol van de achtervolgende fotografen, lijf wacht Trevor Rees-Jones, herinnerde zich niets meer. „Ze rijden hun auto's niet, ze richten hun au to's", schreef een Britse columnist ooit over de Fransen. Henri Paul echter had de reputatie een on-Franse chauffeur te zijn. Hij, reed gewoonlijk rustig, vertelden zijn vrienden. Vast staat dat hij niettemin die nacht met een grote snelheid de tunnel inreed. Voordat hij de auto op de muur te pletter reed, schampte hij waarschijnlijk nog een witte Fiat Uno. De chauffeur van deze auto, die een belangrijke getuige kan zijn, is nog niet gevonden. De politie heeft tweeduizend witte Uno's gecontroleerd in de twee departementen westelijk van Parijs, maar zonder succes. Overwogen wordt het onderzoek naar de hele Parijse regio uit te breiden, maar de kans op succes is klein. „We kunnen na vier maanden onderzoek een voorlopige conclusie trekken", zei een hoge poli tieman deze week in de Franse krant Le Figaro. „Het ongeluk was gewoon het gevolg van een te hoge snelheid en te veel alcohol." Het is een slotsom die voor veel bedevaartgan gers op de Pont de l'Ama te eenvoudig is. „Kennedy werd vermoord, John Lennon werd vermoord", zegt Fernandez, een Spaanse toerist. „Niemand maakt mij wijs dat Diana, die belang rijker was dan Kennedy en Lennon samen, bij een gewoon auto-ongeluk is omgekomen." aka» De Zambiaanse ex-president Kenneth Kaunda heeft gis- en zijn hongerstaking beëindigd. Zijn voormalige ambtgenoot Tanzania, Julius Nyerere, heeft dit bevestigd. Kaunda protés- rde met de staking tegen zijn arrestatie op eerste kerstdag. :rere bracht gisteren een bezoek aan Kaunda in de zwaarbe- ikte gevangenis van Kabwe, waar Kaunda donderdag werd jesloten. De Zambiaanse regering verdenkt hem van betrok- ilieid bij een couppoging door legerofficieren op 28 oktober. Wereldwonder herrijst in Alexandrië - De beroemde vuurtoren van Alexandrië, één van de ze- h wereldwonderen uit de oudheid, zal in het jaar 2000 zijn Irezen. Een Belgisch-Egyptische maatschappij heeft van de Itoriteiten in Cairo toestemming gekregen een nieuwe Pharos Bouwen. De nieuwe vuurtoren wordt gebouwd op een toeris- rh en cultureel eiland dat op zonne-energie werkt. Het eiland Ijgt een doorzichtige bodem, zodat de oudheidkundige schat- li op de zeebodem te zien zijn. De oorspronkelijke Pharos |rd rond 280 voor Christus gebouwd. vee miljard kinderen in 25 jaar Jshington De komende 25 jaar zullen er ongeveer 1,8 miljard I insen worden geboren. Dit heeft het Bevolkingsinstituut in H ishington gisteren bekendgemaakt in zijn jaarlijkse rapport er de wereldbevolking. Naai' wordt aangenomen zullen er «i irlijks minimaal 132 miljoen kinderen bij komen. Het gemid- ld aantal kinderen per wouw komt daarmee wereldwijd op na drie. Afrika is bovengemiddeld met 5,7. De bevolking van werelddeel kan zich in de komende 25 jaar verdubbelen. ier doden bij ruzie om kalkoen iIana» Een ruzie om een kalkoen heeft aan vier Albanezen het J|en gekost. Een 23-jarige man eiste de kalkoenen van zijn urman Petrit Kokojka op. Het gevleugelde dier is een belang- c element in de nieuwjaarsmeriu's van de Albanezen. Toen de urman de dieren weigerde af te staan, schoot de 23-jarige Ko- jka, diens wouw, zwager en moeder neer. Alle vier overleden. ugs Bunny-postzegel populair oden Hong Kong-kippen schiet niet op ngKong» Het doden van 1,3 miljoen stuks pluimvee in Hong )ng verloopt veel trager dan venvacht. De autoriteiten hebben jna duizend man gemobiliseerd voor de operatie, maar de eesten van hen hebben nooit eerder een levende kip aange- akt. Bovendien is er niet voldoende kooldioxidegas is om de eren in de mesterijen af te maken. Alle kippen, eenden, gan- n en aanverwante vogels moeten afgemaakt om te voorkomen it mensen worden besmet met het geweesde griepvirus H5N1. ^Kinderarbeid schokt H&M-directie ■qckholmDe directeur van het Zweedse kledingconcern Hen- Bs en Mauritz heeft geschokt gereageerd op een documentaire Bn de Zweedse tv waaruit blijkt dat kleren van het bedrijf door [nderen worden gemaakt. In de documentaire, die maandag ïrd uitgezonden, was te zien dat jonge kinderen in de Filipij- F n kleding maken voor Hennes en Mauritz. „Ik vind het even ïlgelijk als iedereen", reageerde directeur Stefan Persson. Hij il de bedrijven op hun gedrag aanspreken. erpleger ontkent moord op patiënten wport» De 36-jarige Amerikaanse verpleger Orville Majors die laandag werd gearresteerd op verdenking van moord op zes atiënten, heeft voor de rechter verklaard onschuldig te zijn. n; assen 1993 en 1995 overleden in het ziekenhuis 130 voorname- 181 koudere patiënten onder raadselachtige omstandigheden. Uit ;n onderzoek bleek dat er vrijwel dagelijks iemand overleed als lajors dienst had op de intensive care-afdeling. In zijn woning m jn medicijnen, injectienaalden en spuiten gevonden. Omstandigheden voor gevluchte indianen slecht polho afp-anp-efe Het aantal indianen dat in de Zuid-Mexicaanse staat Chiapas op de vlucht is geslagen voor paramilitaire groepen, heeft binnen luttele dagen bijna zes duizend bereikt. Door slechte hygiënische omstandigheden zijn al doden gevallen onder de indianen. De meesten vluchtelingen zijn vertrokken naar het plaatsje Polho, een bolwerk van de guer rillabeweging EZLN, of naar de stad San Cristobal de las Casas. In Polho lijden veel indianen onder diarree, hoest en adem halingsmoeilijkheden. Twee ba by's zijn al overleden. Er heerst een schrijnend gebrek aan ge neesmiddelen en eerste levens behoeften. De indianen zijn op drift ge raakt nadat op 22 december in het gehucht Acteal 45 indiaanse werden dorpelingen vermoord, voornamelijk wouwen en kin deren. Manila en rebellen tekenen akkoord manila efe De Filipijnse regering en de re bellen van het Nationaal Demo cratisch Front (NDF) tekenen op 9 januari in Nederland een akkoord over mensenrechten en internationaal humanitair recht. In het NDF werkt de communistische partij samen met andere oppositiegroepen. Het NDF en de regering in Ma nila onderhandelen al jarenlang in Nederland over een oplos sing van hun gewapend con flict. De strijd heeft de afgelo pen 28 jaar al aan meer dan 40.000 mensen het leven gekost. ishingtonDe dit jaar in nerika uitgegeven postze- van Bugs Bunny blijkt er populair te zijn: er wer- n maar liefst 45,3 miljoen emplaren verkocht. Het ipfiguur heeft daarmee n plaats veroverd in de p Tien van Populaire itzegels (samen goed voor miljoen verkochte exem- iren). De eerste plaats jft voor de Elvis Presley- met 124 miljoen stuks. fotoap emente Japanners krijgen zendertje kyo» In de Japanse stad Hanouracho krijgen demente bejaar- n-een zendertje mee om ze op te sporen als ze verdwaald zijn. p verschillende plaatsen in de stad worden ontvangststations bouwd om het signaal van de zendertjes op te vangen. Nadat \ze stations de zone hebben vastgesteld waar de verdwaalde jaarde zich ophoudt, gaan zoekteams met speciale, dl Itectoren op pad om de demente persoon te zoeken. new york» Een zes verdiepingen hoog kantoorgebouw in New York is gisteren spontaan gedeeltelijk ingestort. De bovenste etages van het oude gebouw aan Times Square zakten 's morgens even voor half zes in en drukten vervolgens de onderliggende verdiepingen in elkaar. Niemand raakte gewond. Het gebouw, de 'Selwyn Office Tower', stond grotendeels leeg. foto ap todd putt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5