Nog maar één uurtje Vijftien jaar celstraf voor doodsteken filosofiestudent Binnenland Amber in Amelander potvis Dit jaar bij de zeven warmsten deze eeuw Vriendin Tjoelker wil vierde verdachte alsnog vervolgen Over het omvallen van de toren van Pisa en het voetbal ENSDAC 31 DECEMBER 1997 CPD Geassociei iinisteries ruziën over miljarden fERSUMDe ministeries van onderwijs en economische zaken jen met elkaar overhoop over de besteding van de miljarden dens uit het fonds voor versterking van de economische ictuur. Onderwijs dreigt daardoor twee miljard gulden mis te en. Dat meldde het tv-programma NOVA gisteren op basis i geheime notulen van de Interdepartementale Commissie >r de Economische Structuur (ICES). Volgens een woordvoer- van onderwijsminister Ritzen zijn 'ambtelijke discussies in- pssant maar maakt de politiek uiteindelijk de afweging'. evenslang voor moord op ex-vrouw 7>a« Een 59-jarige Bredanaar is gisteren wegens moord op 11 ex-echtgenote en wegens poging tot doodslag op een ande- /rouw door de rechtbank in die stad veroordeeld tot levens- ige gevangenisstraf. Op 20 juni schoot de man met een in een raplu verstopt jachtgeweer zijn 56-jarige ex-vrouw dood in ar kapsalon. Tijdens de schietpartij raakte ook een aanwezige jnt gewond. Officier van justitie F. Ie Cocq d'Armandville-Be- ?yn had levenslang geëist, omdat de man niet wilde meewer- ji aan een psychologisch onderzoek bij het justitieel onder- ^kscentrum Pieter Baan. odyguard' tweede lijk in Anjum um» Het tweede lijk dat op de minicamping bij het pension riijum is opgegraven, is het stoffelijk overschot van de 38-jari- Hermanus Sonnemans. Over de doodsoorzaak wil justitie •n mededelingen doen. De man stond in Anjum bekend als bodyguard', de beschermer van de pensionhoudster. Anjum- :rs hebben de man eind juli voor het laatst in het dorp gezien, rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren nog geen uitspraak laan over verlenging van het voorarrest van 40-jarige vrouw Born, die te gast was in het pension op het moment dat de :en werden gevonden. olitie ontmantelt hennepkwekerij maar De politie Zaanstreek-Waterland is gisteren in Wor- irveer begonnen aan de ontmanteling van een hennepkweke- In de loods staan ruim zevenduizend plantjes. Er zijn nog •n aanhoudingen verricht. De politie deed een inval na een onieme tip. De straatwaarde van de hennep is bij vier oogsten jaar 4,8 miljoen gulden. oete voor corrupte burgemeester bosch Het hof in Den Bosch heeft gisteren de voormalige rgemeester van Bergeyk wegens corruptie veroordeeld tot .000 gulden boete of honderd dagen gevangenisstraf. Er was .000 gulden of 120 dagen en drie maanden voorwaardelijke vangenisstraf geëist. De 57-jarige burgemeester heeft steeds itkend dat hij van 1989 tot 1992 als burgemeester corrupt was. irig jaar sprak de rechtbank hem vrij. Het hof meende echter in één geval de ex-burgemeester een gift heeft aangenomen tende dat hij die kreeg om hem 'te vriend te houden'. Hij voor 80.000 gulden een kavel grond terwijl anderen daar- or ruim een ton moesten neertellen. elstraf voor nep-overval juwelier n bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 41 -ja- wr si ;e Eindhovenaar veroordeeld tot achttien maanden gevange- sstraf waarvan zes voorwaardelijk. De man zette in april een erval op zijn juwelierszaak in Valkenswaard in scène om de *n ku rzekering voor drie ton op te lichten. Er was dertig maanden waarvan zes voorwaardelijk geëist. Twee inmiddels veroor- 'elde mededaders moesten de juwelier mishandelen en vast- slijn nden en daarna de zaak in brand steken. Als de juwelier het Lan< rzekeringsgeld zou hebben geïncasseerd, zouden de mededa- >ven rs daarvan een aandeel krijgen. inschoten wil van staatssecretaris af n haag De functie van staatssecretaris kan maar beter wor- n opgedoekt. Alle bewindslieden moeten op gelijke wijze in de inisterraad kunnen opereren. Om de staatssecretaris een vol- aardige positie te geven kan de functie beter worden opge- aardeerd tot minister. Voormalig WD-staatssècretaris Lin- hoten van sociale zaken en werkgelegenheid zegt dat in het ngste nummer van Liberaal Reveil. De discussie over de posi- van de staatssecretaris in het Nederlandse politieke bestel oedt al geruime tijd. DE BILT ANP Het afgelopen jaar hoort, samen met 1988, tot de zes warmste ja ren van de eeuw. In beide jaren bedroeg de gemiddelde tempe ratuur in De Bilt 10,3 graden celcius. Koploper is 1990 met een gemiddelde van 10,9 gra den. Volgens het KNMI was 1997 zeer warm, zeer zonnig en droog, hoewel het jaar begon met een koudegolf. Daardoor kon al op 4 januari de Elfste dentocht worden verreden. De eerste tien dagen van dit jaar waren zelfs een kouderecord. Maar daar stond tegenover dat februari en maart zeer zacht waren en augustus zelfs de warmste augustus in bijna 300 jaar was. In De Bi t was van 5 tot en met 13 augustus sprake van een hittegolf, toen dagelijks de grens van 25 graden werd overschre den en het op 9 tot en met 13 augustus warmer werd dan 30 graden. Gemiddeld viel er in ons land 650 millimeter regen, terwijl het langjarig gemiddelde 792 milli meter bedraagt. Januari was. met slechts 4 millimeter neer slag, de droogste januari van de eeuw. AMSTERDAM ANP Leeuwarden In één van de vier potvissen die vorige maand aanspoelden op Ameland is de uiterst zeldzame stof amber aangetroffen. De klomp amber, getoond door Harry Wijnants van het Fries Natuur Museum, weegt 1.300 gram. De stof ontstaat in de darmen van 1 a 2 procent van de potvissen. Het zet zich af rondom een scherp voorwerp in de darmen. Na verloop van tijd poept de potvis het voor werp met amber en al uit. „In eerste instantie twijfelden we nog, maar na onderzoek is ge bleken dat het echt om amber gaat", aldus een woordvoerster van het Fries Natuur Museum. Amber wordt veel gebruikt in de parfumindus trie. De stof heeft de eigenschap om vluchtige stoffen aan zich te binden. Per kilo wordt er vijf- tot vijftienduizend gulden voor neerge teld. foto anp jaap schaaf Apart politieteam moet rellen op verjaardag koningin voorkomen Voor de viering van de zestig ste verjaardag komen vrijdag 30 januari ten minste 160 binnen- en buitenlandse gasten naar Amsterdam, onder wie verte genwoordigers van Europese vorstenhuizen. Het feestpro gramma duurt tot zondagmid dag. Tijdens de festiviteiten in Am sterdam komen geen afzettin gen, zoals bij de Eurotop wel het geval was. Demonstraties zijn toegestaan, maar alleen in overleg met de politie. Het ac tieblad Ravage heeft lezers in bedekte termen tot actie opge roepen. Verwezen wordt naar het huwelijk van Beatrix in 1966 en de inhuldiging in 1980, toen het tot rellen kwam. De politie in Amsterdam zet een speciaal team in dat uitzoekt of groeperingen uit anarchistische hoek de viering van de zestigste verjaardag van koningin Beatrix, op 31 januari, willen verpesten. Grote ordeverstorin gen verwacht de politie niet. In totaal worden voor een heel et maal 1.100 politiemensen inge zet, aldus politiewoordvoerder K. Wilting. Ter vergelijking: tijdens de Eurotop in juni van dit jaar wa ren per etmaal 5.000 politie mensen op de been. Bij een voetbalwedstrijd zet de politie 180 250 man mobiele eenheid Maximumstraf voor 'extreem gewelddadig delict' leeuwarden anp Een 24-jarige man uit Hoorn is gisteren door het ge rechtshof in Den Bosch tot vijftien jaar cel veroordeeld voor het doodsteken van de Brunsumse filosofiestudent Serge Heederik. Er was in hoger beroep achttien jaar cel geëist. Een 19-jarige Heerlenaar kreeg drie jaar cel en tbs. Tegen hem was zes jaar en tbs geëist. tegen de student op. Heederik excuseerde zich. Desondanks begon de Heerlenaar onmiddel lijk te vechten. Vervolgens kwam de inwoner uit Hoorn er bij die de student met een der tig centimeter lang mes stak. Ook de jongere broer werd en kele keren gestoken. Terwijl de daders in een taxi vluchtten, stierf Heederik in de armen van den bosch-heerlen gpd-anp De student liep, samen met zijn jongere broer, op 25 mei vorig jaar door een voetgangerstun nel bij het station in Heerlen. Daar kwam hij de man uit Hoorn tegen die gezelschap had van een 19-jarige vriend uit Heerlen. Het duo, dat behoorlijk dronken was, botste opzettelijk zijn broer. De rechtbank veroor deelde de man uit Hoorn eerder tot twaalf jaar cel en de Heerle naar tot drie jaar cel en tbs. Zo wel de verdachten als het open baar ministerie ging daartegen in beroep. Mede gezien het 'ex treem gewelddadige karakter van het delict en de verontrus ting die het misdrijf teweeg heeft gebracht in de maat schappij', besloot het hof de 'hoofddader' uit Hoorn de maximumstraf op te leggen. Procureur-generaal A. Franken trok in haar requisitoir een pa rallel met andere geruchtma kende geweldsmisdrijven van de laatste tijd, zoals de moord op Joes Kloppenburg in Amster dam en de fatale molestatie van Meindert Tjoelker in Leeuwar den. Het hof hield er bij de veroor deling van de man uit Hoorn te vens rekening mee dat Justitie in zijn geval beschikt over een hele waslijst van geweldsdelic ten. Tijdens de behandeling van zijn zaak ontkende hij boven dien hardnekkig elke betrok kenheid bij de dood van Heede rik. De toevallige botsing in de voetgangerstunnel deed hij, tot grote ontsteltenis van het hof en het openbaar ministerie, af als een 'schermutseling'. kunnen betekenen dat de 17- jarige Leeuwarder alsnog ver volging boven het hoofd hangt. De familie reageerde tijdens de zitting ontzet op het nieuws dat deze jongen mogelijk de hoofddader is. Twee andere verdachten, hoorden vorige week drie jaar cel eisen, een derde verdachte hoorde zes maanden gevangenisstraf te gen zich eisen. De kwestie is inmiddels ook aangekaari door de Tweede- Kamerfractie van het CDA. Ka merlid Koekkoek wil van mi nister Sorgdrager weten of en waarom 'de 17-jarige verdach te, die mogelijk de dodelijke trap heeft gegeven, niet ver volgd wordt'. Ook wil het CDA weten of de minister zich kan verenigen met de besluitvor ming van het openbaar minis terie. De vriendin van Meindert Tjoelker, wil dat Justitie alsnog een 17-jarige voormalige ver dachte van de doodslag op haar vriend vervolgd. Zij heeft inmiddels een verzoek daartoe ingediend bij het gerechtshof in Leeuwarden. De 30-jarige Meindert werd half september doodgeschopt omdat hij op merkingen maakte tegen enke le fietsenvernielers. Het openbaar ministerie (OM) beschouwt de inmiddels vrijgelaten Leeuwarder niet meer als verdachte. Op de rechtszitting van vorige week bleek uit een schoenafdruk op het hoofd van Tjoelker dat hij mogelijk de fatale schop heeft gegeven. In bepaalde gevallen kan een klacht er voor zorgen dat de zaak wordt heropend. Dat zou Paragnosten kijken vooruit naar 1998 ROTTERDAM CAREL VAN DER VELDEN Nederland wordt in 1998 wereldkam pioen voetbal en op de Olympische Spelen slepen 'onze' schaatsers alle gouden medailles weg. Nee, niet bij voorbaat juichen, de voorspellingen zijn slechts de vrucht van de dikke duim van een leek. Mensen die pretenderen over een betrouwbare glazen bol te beschik ken, maken een geheel andere analyse. Paragnosten blijken vooral bedreven in het intrappen van wijd openstaande deuren, hoewel sommigen gewaagde uitspraken als 'De toren van Pisa valt volgend jaar om' niet schuwen. Het in bovennatuurlijke verschijnselen geïnteresseerde blad Paravisie vroeg min of meer vooraanstaande paragnos ten hun licht te laten schijnen over het nakende jaar. Zo meldt voorspelster Cis- ka, die informatie zegt te krijgen via het zogenoemde channelen, dat een staats secretaris of een hoge ambtenaar ont slag moet nemen, omdat deze in op spraak is geraakt. Het heeft volgens haar iets te maken met het vluchtelingenbe leid. Mevrouw Schmitz is gewaar schuwd. Ook medium Svati heeft verge lijkbare informatie. „Er zal een minister aftreden." Ciska voorspelt tegelijkertijd ook dat 'het bezoek van veel verder ont wikkelde buitenaardse beschavingen aan deze planeet in 1998 sterk de aan dacht zullen trekken'. Die willen we eind 1998 dus nog eens een keertje spreken. Paragnost Olof Koning voorziet ander onheil, in de vorm van een ontvoering van een hooggeplaatste Nederlander. Collega Ans Bijvank denkt aan een crisis in de Verenigde Staten, in de vorm van een 'gigantische rassenstrijd'. Geweld, moordpartijen, kapingen en bomaan slagen zullen volgens haar aan de orde van de dag zijn. De brandweerlieden in Griekenland doen er wellicht goed aan een extra oe fening in te lassen. Volgens paranor maal genezeres Sonja Dover wordt het land in mei geteisterd door aardbevin gen en branden. En in Italië valt de to ren van Pisa om, aldus paragnoste Fra- noise Wesselius op 14 oktober. Al kon zij op dat moment wellicht niet voorzien dat Italië sinds het afgelopen weekeinde met een reddingsoperatie alles op alles zet om het onheil te voorkomen. Veel collega-paragnosten spelen echter op zeker. „Ondanks dat D66 zwaar ver lies lijdt, mogen ze meedoen aan een nieuw Paars kabinet. Men wil dit Paarse kabinet koste wat het kost voortzetten", meldt er een. Paragnost Hans van der Ven heeft ook verrassend nieuws. „Er komt zeker geen oorlog wereldwijd, wel plaatselijke oorlogen. Economisch ge zien zullen vooral landen als Tsjechië, Hongarije en Polen een vooruitgang boeken. De criminaliteit in Nederland zal zeker niet verminderen. Dit jaar zal een ander aanzien krijgen doordat er mensen wegvallen. Onzin, vermakelijk leesvoer of zinvolle bespiegelingen over de toekomst? Hoofdredacteur Carel Elias van Paravi sie houdt het op het laatste. En het moet gezegd, sommige in oktober gedane voorspellingen lijken zelfs niet tot 1998 te kunnen wachten om uit te komen. Zo voorspelde medium Svati op 5 oktober het overlijden van een zeer bekende Ne derlander, 'iemand die nauw bij de poli tiek betrokken is en nogal wat in de melk te brokkelen heeft'. Zestien dagen later kwam het invloedrijke Kamerlid Maarten van Traa om het leven. Olaf Koning voorzag 'een ziekenhuisop name' bij het Koninklijk Huis, zes we ken voordat koningin Beatrix in zieken huis Bronovo in Den Haag aan een oor werd geopereerd. Ook paragnost Anton Paauwe heeft zijn eerste puntje binnen. Hij voorzag op 20 oktober een opvallen de verandering in het leven van Marco Bakker, elf dagen voordat hij bij een on geluk in de Amsterdam ArenA een vrouw doodreed. Voor de voetballiefhebbers is het niet te hopen dat paragnosten over al te veel betrouwbare informatie over 1998 be schikken. De paragnosten Anton Paau we en Bert van Pelt en helderziende Hans de Haan voorzien onafhankelijk van elkaar dat de pretenties van het Ne derlands elftal worden gesmoord in de kwartfinales. Als pijnlijk detail vertelt Van Pelt erbij dat Duitsland de Oranje brigade uitschakelt. Bote Mikkers lijkt het met hen eens te zijn: 'Nederland gooit in 1998 geen hoge ogen met sport'. De Oegstgeest paragnost Jan van der Heide biedt de Oranje-fans een red dingsboei. „Voorspellen is mensenwerk. Bepaalde zaken kunnen haarscherp uit komen, andere laten nog even op zich wachten of zullen nooit uitkomen. Voor sportfans die toch een blind ver trouwen hebben in de waarzeggers biedt paragnoste Jeske Meijers mis schien een heel klein lichtpuntje. „1998 wordt een goed jaar voor de Nederland se schermers." Verdediging Hakkelaar kraakt kroongetuigen Psychische hulp via Internet amsterdam anp-gpd De officieren van justitie Teeven en Witte- veen 'hebben alle verhoudingen uit het oog verloren' bij de vervolging van de hasjhan delaar De Hakkelaar. Het openbaar minis terie (OM) heeft zich in deze zaak schuldig gemaakt aan 'wangedrag', de rechter 'bui tenspel gezet' en 'de integriteit en de ge loofwaardigheid van de strafrechtspleging zonder moeite opzijgezet*'. Dat betoogden gisteren de advocaten M. en A. Moszkowicz voor het gerechtshof in Amsterdam in hun pleidooi ten faveure van De Hakkelaar. Tegen hem eiste procureur- generaal A. Korvinus maandag zeven jaar cel en een boete van een miljoen gulden. In navolging van de twee officieren en de rechtbank meent ook Korvinus dat De Hak kelaar 'de leider bij uitstek' is van een crimi nele organisatie die jarenlang vele tiendui zenden kilo's Pakistaanse hasj over de we reldzeeën verscheepte. De beide advocaten - vader en zoon - trokken in een uren du rend betoog ten strijde tegen de inzet van twee kroongetuigen (Abbas en Karman), die De Hakkelaar en zijn rechterhand met een reeks belastende verklaringen erbij hebben gelapt en aldus zelf vrijuit gingen. De deals kunnen in de ogen van de advocaten abso luut niet door de beugel en moeten conse quenties hebben: het OM moet niet-ont- vankelijk worden verklaard, of de belasten de verklaringen moeten buiten het bewijs worden gehouden. Dat zou vrijspraak voor De Hakkelaar en zijn maat tot gevolg heb ben. Teeven en Witteveen waren niet de eni gen die er door de Moszkowiczen van langs kregen. Ook voor de rechtbank, die De Hak kelaar en compaan begin dit jaar veroor deelden tot respectievelijk zes en vijf jaar cel, hadden de raadslieden geen goed woord over. De rechtbank had de deals met de 'kroongetuigen' immers gesanctioneerd - volgens de beide strafpleiters door zaken om te draaien, door het hanteren van drogredeneringen en door verweren van de verdediging domweg buiten beschouwing te laten. Dat er inmiddels een concept-wetsvoor stel van minister Sorgdrager ligt dat veel zwaardere voorwaarden stelt aan deals met criminelen dan in het geval van Karman en Abbas, is volgens de verdediging een sig naal waar het hof nu al zwaar rekening mee moet houden, meenden de twee Moszko wiczen gisteren. Vrijdag 2 januari (en mogelijk zaterdag 3 januari) pleiten de advocaten Spong en Mols voor de rechterhand van De Hakke laar, tegen wie maandag vijf jaar cel en een miljoen gulden boete is geëist. De uitspraak van het hof wordt verwacht op 30 januari. ruswuk. anp De Universiteit van Amsterdam (UvA) is een experiment begon nen om mensen via Internet te begeleiden bij psychische pro blemen. Door op een gestructu reerde manier over hun klach ten te schrijven, kunnen men sen hun narigheid verwerken. Persoonlijk contact met een therapeut is daarbij niet altijd nodig, aldus initiatiefnemer A. Lange, hoogleraar relatie- en gezinstherapie aan de UvA. Het Internet-experiment komt voort uit een onderzoek dat Lange doet naar de effectiviteit van schrijftherapie voor mensen met psychische problemen. De treinen stoppen vanavond rond acht uur. Maar vanaf één uur rijden de nachttreinen weer. Gelukkig nieuwjaar.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3