I8|lly§p IF (yQri -yj Slimmerik loopt uit op zwakke broeder De laatste barrières voor introductie euro Stilte Feiten &Meningen WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Iets voor zessen belde ik aan bij het nonnen klooster Santa Maria de Vallbona. De zware deur ging op een kiertje open en een hoogbejaarde non VToeg fluisterend of ik de gast was die had gereserveerd. Dat leek erop te duiden dat ik de enige be zoeker was. Ze liet me plaatsnemen in de hal die door de late namiddagzon in een gouden gloed werd gezet. Ze beloofde dat ik door zuster Magdalena, die de gasten altijd verzorgde, zou worden opgehaald. Vrijwel onhoorbaar verdween ze door de lange gang die naar het claustrum leidde. Santa Maria de Vallbona is één van de 170 kloosters in Spanje die onderdak verle nen aan passanten. Het ligt midden in het dorp Vallbona de les Monjes in een berg achtig gebied in de provincie Lerida, twee uur rijden van Barcelona. De Cisterciënzers stichtten het klooster aan het eind van het vorige millennium als de vrouwelijke tegen hanger van het invloedrijke Monasterio de Poblet, één van de grootste en mooiste kloosters van Spanje, dat dertig kilometer verderop ligt. Ik was daar 's middags ge weest en tijdens de georganiseerde rondlei ding was ik getuige van de drie huwelijken op rij die door de trouwmonnik werden be klonken. Ik had ook in Poblet kunnen over nachten. maar toen al dat huwelijksgeluk aan me voorbij trok. was ik blij met mijn keuze voor het bescheiden klooster van Val lbona. De kamer die zuster Magdalena me toe wees in de nieuw opgetrokken vleugel, was zoals een kloosterkamer behoort te zijn: so ber. schoon en koud. De prijs mocht ik zelf bepalen. Op het tafeltje tegen de witte muur lag een blanco envelop naast de 'regels van het huis'. Om acht uur was er gezamenlijk avondeten in de refter. Om negen uur kon den de gezongen completen in de klooster kerk worden bijgewoond en vanaf tien uur was er stilte. Niets te vroeg overigens voor wie de volgende morgen vijf uur samen met de nonnen de metten mee wilde maken. Bij het avondeten bleek dat ik toch niet de enige gast was. Aan twee lange tafels za ten ongeveer dertig mannen en vrouwen van overwegend middelbare leeftijd met de uitstraling van drukke tweeverdieners. Aan een apart tafeltje een dame met spierwit haar die, zoals ik later van haar hoorde, de moeder was van de portierster. Ik voelde me al snel opgenomen in deze gemeen schap van Santa Maria de Vallbona. De twee zusters die bedienden, waren voorko mend en vriendelijk en de gasten gedroe gen zich anders dan de doorsnee hotelgast op reis. De man naast me vertelde dat hij voor het eerst in een klooster overnachtte. Ze waren met een vriendenclub die al ja renlang samen allerlei dingen organiseerde. Dit weekeinde was door hem op touw ge zet. Bedoeld als remedie tegen de stress. Ze hadden allemaal drukke en verantwoorde lijke banen en daarom probeerden ze tij dens hun uitstapjes weer wat op adem te komen. De nonnetjes van Vallbona had hen wel wat geleken. „Maar zou het toch niet al te ascetisch zijn?" vroeg hij mij. Hij zat blijkbaar niet echt op mijn reactie te wachten want in een adem door vroeg hij of het geen leuk idee was als ik als buiten landse correspondent over mijn ervaringen en bevindingen in Spanje zou vertellen? De volgende morgen na het ontbijt zat ik aan het hoofd van een ovale tafel in de spreekkamer van het klooster. Mijn tafel buurman leidde me keurig in en gaf zijn vrienden de gelegenheid me vragen te stel len. Wat ik vond van de Spaanse economie, van de ETA, van de regering Aznar. Hoe dacht ik over de fraudeschandalen, de posi tie van Spanje binnen de EU, over Barca en Van Gaal. Nadat ze beleefd mijn mening hadden aangehoord over al deze hot items ontbrandde er onderling een zeer verhitte discussie. Na een uur verontschuldigde ik me omdat ik mijn reis graag wilde voortzet ten. Ze waren me uiterst dankbaar voor mijn aandeel in hun zinvol ingevulde week einde en wensten me een goede reis. Toen ik buiten op het plein in mijn auto stapte hoorde ik hun stemmen door de gangen van het stille klooster galmen. Spanjaarden houden niet zo erg van stilte. HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT ALBANIË Amper achthonderd kilometer zuidelijker, in Albanië, dromen velen van een veel min der verre bestemming. Sinds hun land vorig voorjaar ten prooi viel aan chaos en anar chie waagden tienduizenden op levensge vaarlijke schepen de oversteek naar Italië, het beloofde land. Niet om er vakantie te vieren, maar in de hoop er zwart te kunnen werken: De vergelijking tussen Albanië en landen als Hongarije, Polen en Tsjechië is geen eerlij ke. De drie laatste landen waren ook toen ze nog onder het communisme zuchtten, al veel meer ontwikkeld. Maar ook een land als Servië dat in het midden van de jaren tachtig, toen het nog deel uitmaakte van het vroegere loegoslavië, nog een duidelijke voorsprong had op zijn socialistische broe- derstaten in Centraal-Europa, is het afgelo pen decennium ver achterop geraakt. SERVIE Het uiteenvallen van Joegoslavië, de oorlo gen in Kroatië en Bosnië en de wurgende internationale sancties tegen 'rest-Joegosla- vië' (Servië en Montenegro) hebben Servië aan de bedelstaf gebracht. Onder Milosevic en goeddeels door zijn toedoen is de grootste deelrepubliek van het vroegere 'ar beidersparadijs' van Tito verworden tot een soort bananenrepubliek op de Balkan: een land dat wordt geregeerd door een door-en door corrupte kliek. Hoewel het land steeds verder wegzakt in het 'post-communisti- sche moeras', zit Milosevic nog altijd stevig in het zadel. Meer dan een bescheiden begin van demo cratie en markteconomie is ook in de mees te andere nieuwe staten die uit het voorma lige Joegoslavië zijn voortgekomen nauwe lijks te bespeuren. Het door een bloedige burgeroorlog verscheurde Bosnië is nog al tijd een kruitvat. Het vredesakkoord van Dayton is in feite niet veel meer dan een re delijk gerespecteerd staakt-het-vuren. KROATIË Kroatië is onder leiding van Tudjman mili tair sterk uit de oorlog gekomen. Bijna vijf jaar na het begin van de oorlog heeft Kroa tië alle gebieden die in 1991 door de Kroati sche Serviërs werden bezet, weer onder controle. Maar bijna eenderde van het land is grotendeels verwoest en ontvolkt geraakt. Kroatië zoekt, in tegenstelling tot aartsrivaal Servië, nadrukkelijk aansluiting bij Europa. In economisch opzicht zijn de vooruitzich ten van Kroatië redelijk goed. Het land is vruchtbaar en rijk aan grondstoffen en be schikt bovendien over de honderden kilo meters lange Dalmatische kust en tientallen fraaie eilanden. In politiek opzicht blijft Kroatië echter nog heel ver verwijderd van Europa. Het land mag dan lid zijn geworden van de Raad van Europa: het is duidelijk dat het Kroatië van president Tudjman, om het voorzichtig te zeggen, veel Europese normen en waarden nog niet deelt. Kroatië is de facto een een- partijstaat die wordt geregeerd door een dictator van haast Latijns-Amerikaanse al lure. SLOVENIE Slovenië is het enige uit het vroegere Joego slavië voortgekomen land dat zich de afge lopen jaren met veel succes in de richting van Europa heeft ontwikkeld. Het twee mil joen inwoners tellende landje is een stabiele democratie en doet het in economisch op zicht beter dan enig ander land in Centraal en Oost-Europa. Met een gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking van ruim 11.000 dollar (1996), is Slovenië koploper. Deskundigen ver wachten dat het land, dat waarschijnlijk te gelijk met Hongarije, Polen, Tsjechië en mogelijk ook Esüand in het begin van de volgende eeuw volwaardig EU-lid wordt, re latiefweinig aanpassingsproblemen zal kennen en snel de aansluiting met lidstaten als Portugal en Griekenland kan vinden. Bulgarije en Roemenië zijn landen van een heel andere categorie. Beide landen willen dolgraag lid worden van de NAVO en van de EU, maar ten opzichte van landen als Hongarije en Polen liggen ze ver achter. Zo wel in Bulgarije als in Roemenië werden se rieuze hervormingen van de economie lan ge tijd tegen gehouden door de vroegere communisten. Centrum-rechtse regeringen die het afgelopen jaar aan de macht kwa men, proberen de schade nu in te halen, maar het zal mogelijk nog jaren duren voor dat de Bulgaarse en Roemeense economie- en uit het slop raken. Roemenië heeft duidelijk betere economi sche perspectieven dan Bulgarije. Het land beschikt over veel grondstoffen, is vrucht baar en heeft een ideaal klimaat. Roemenië kan de graanschuur van Europa worden, zo Italië, Frankrijk en Ditisenberg nog stevige hobbels op de route De Belgische premier Jean-Luc Dehaene droomt er al van: het jaar 2002, „waarin ook de burger bij de bakker gewoon zijn brood en patékes met de euro betaalt". Op de drempel van het besluitvormende euro-jaar 1998 lijken alle twijfels over in voering van de eenheidsmunt verdwe nen. Alleen kunnen Italië en Frankrijk nog roét in het eten gooien. En dient er snel een besluit te vallen over Duisen- berg of de Fransman Trichet als hoogste euro-bankier. De scepsis is uit de markt en het hoofd. Zelfs in landen met een harde munt als Duitsland lijkt de acceptatie voor een Europese eenheidsmunt toe te nemen, hoewel een meerderheid van de bevol king nog haken en ogen ziet opdoemen. De financiële markten geloven al een klein jaar in de onvermijdelijke komst van de euro. Toch staat nog niet alles vast. Waar de as Bonn-Parijs ondanks steeds openlijker strubbelingen nog steeds de richting aanwijst in Europa, is ook een eenheidsmunt ondenkbaar zonder Duitsland en Frankrijk. Het eerste land zal zich volgens de meest recente ramin gen kwalificeren voor de Economische en Monetaire Unie (EMU). Frankrijk heeft het beduidend moeilijker. Volgens de laatste opgave van de Eu ropese Commissie komen dit jaar alleen in Frankrijk en Griekenland de begro tingstekorten uit boven de drie procent. Deze grens is volgens de criteria van Maastricht de belangrijkste indicator of meen lan^rijp is voor de EMU. Frankrijk zou in 1998 wel beneden de drie procent duiken. De cijfers over 1997 heten echter allesbepalend te zijn. Het echte besluit valt pas mei volgend jaar, op basis van definitieve cijfers van de Europese Commissie. Wanneer deze geen beter beeld vertonen, is een kort uitstel van de EMU met ten hoogste een half jaar nog bespreekbaar, zo zeggen di plomaten in Brussel. Uitstel is wel een laatste reddingsboei en zou de positie van de Franse franc fors kunnen bedrei gen. De regering-Jospin wil Frankrijk alleen laten deelnemen aan een euro waar ook Italië aan deelneemt. Italië is één van de belangrijkste handelspartners van veel Franse ondernemingen. Na gigantische economische inspanningen zou Italië dit jaar wel beneden de grens van drie pro cent duiken. Volgend jaar dreigt weer een tekort van 3,8 procent. De vraag of Italië in aanmerking komt voor eurodeelname wordt daarmee toch nog van cruciaal belang. In landen met harde valuta, zoals Duitsland en Neder land. ruilt de burger zijn stevige munt niet graag in voor een euro, waarin ook een Italiaanse lire met mogelijk toch weer grillig koersverloop opgaat. Politici als Bolkestein zien hierin een in teressant verkiezingsonderwerp. „Moe ten wij onze harde gulden opgeven voor een zwakke euro, als daaraan ook Italië deelneemt?" Onder meer de Nederland se premier Kok kan daarom begin mei, enkele dagen voor de Kamerverkiezin gen, bij het besluit over wie aan de euro deelneemt onder enige druk komen te staan. Het Franse vasthouden aan Italië maakt de besluitvorming er niet eenvoudiger op. Zeker niet nu Kok Frankrijk ergens tegemoet moet komen, omdat hij blijft vasthouden aan Duisenberg als topman van de Europese Centrale Bank (ECB), tegenover de onverwachte kandidatuur van de Fransman Trichet. In Rome heeft de regering-Prodi inmid dels een nieuwe begroting door het par lement gejaagd die volgend jaar het te kort op 2,8 procent moet houden. De kwade geur rond Italië als eeuwige 'big spender' van Europa is daarmee nog niet helemaal verdwenen. De Duitse en Nederlandse burger zijn beter van de euro te overtuigen als de Europese Centrale Bank vanaf 1999 on der leiding staat van een gedegen ban kier als Wim Duisenberg. Hierin schuilt de crux van het euro-probleem. Hoe kan Kok Duisenberg toch aan de top van de centrale bank krijgen, zonder Frankrijk via Italië voor het hoofd te stoten? Kok drong half december, op de Europe se top in Luxemburg, aan op een snel besluit over de Duisenberg-kwestie. De financiële markten hebben behoefte aan duidelijkheid. Maar ook Kok als politi cus. Een oplossing zou nu in de maak zijn. Hoewel, officieel heet een dergelijk compromisvoorstel niet te bestaan. In plaats van een volle termijn van acht jaar krijgt Duisenberg vier jaar de leiding over de ECB. Trichet zou vervolgens de vplgende vier jaar de euro-koers bewa ken vanuit Frankfurt. En om de huidige voorzitter van de Franse centrale bank helemaal tevreden te stellen, mag hij de komende vier jaar zijn landgenoot De Larosière opvolgen als topman van de Oost-Europabank in Londen. Volgens het Duitse blad Der Spiegel zou de Duit se bondskanselier Kohl dit voorstel in middels hebben gelanceerd. Uitgaande van compromisbereidheid bij diverse Europese politici en een bijstel ling van de Franse tekortcijfers, gaat de euro in 1999 van start met elf leden: Ne derland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal, Fin land, Oostenrijk en Ierland. De Britten, Denen en Zweden verkiezen voorlopig buiten de EMU te blijven. De Grieken mogen nog niet. Als zogeheten pre-ins mogen deze vier lidstaten ook nog niet meepraten over monetair beleid in de elf andere landen of wisselkoerspo- litiek van de euro. De Britse premier Blair zou wel graag zitting willen nemen in deze zogeheten euro-11 raad, maar moest deze maand in Luxemburg het hoofd buigen. „Je kunt niet meepraten over een munt die niet de jouwe is", meent de Franse minister van financiën Strauss-Kahn. Via een strak monetair beleid in eigen land poogt hij alsnog te realiseren dat de euro inderdaad ook een Franse munt zal zijn. TON VAN LIEROP. ANP menen specialisten. BULGARIJE Het veel kleinere Bulgarije lijkt veel minder goede kaarten te hebben dan de grote noor derbuur Roemenië. Een van de grootste problemen waar Bulgarije mee worstelt, is de diep gewortelde corruptie en georgani seerde misdaad. De nieuwe, centrum-rechtse regering van premier Kostov heeft het bestrijden van corruptie en misdaad hoog op de agenda staan. Maar veel westerse investeerders zijn nog huiverig voor een Bulgaars avontuur. Terwijl multinationals in Praag, Warschau en Boedapest bij wijze van spreken in de rij staan om een graantje van de economische bloei te kunnen meepikken, sloot Unilever vorig jaar zijn Bulgaarse kantoor. „Over een jaar of drie gaan we wel weer eens in Sofia kijken", zo heet het bij Unilever. SLOWAKIJE Slowakije is een twijfelgeval. Door toedoen van de uiterst autoritaire en nationalistische premier Meciar heeft het land de 'NAVO- boot' vooralsnog gemist, terwijl het land ook uit de eerste groep kandidaten voor het EU-lidmaatschap is gevallen. Slowakije is in democratisch opzicht nog niet rijp genoeg, zo vindt men in Brussel en Washington. Het kleine Centraal-Europese land doet het economisch gezien echter zo slecht nog niet en als Meciar volgend jaar de verkiezin gen verliest, zou Slowakije wel eens snel hc weer aansluiting bij haar buurlanden ku rz< nen vinden, zo menen westerse diplom: in Bratislava. Er dreigt kortom een nieuwe scheidslijn ontstaan in het oosten van Europa. Lan( rz< als Polen, Tsjechië, Hongarije en Sloven rs ontwikkelen zich voorspoedig in politie! economisch opzicht en zijn op weg aans ting te vinden bij het rijke Westen. Roemenië lijkt een serieuze kandidaat v het NAVO-lidmaatschap als er over enki jaren een nieuwe uitbreiding van het bo genootschap komt. „Op veel langere ter mijn kan Roemenië, mits de economise hervormingen slagen, ook dromen van EU-lidmaatschap. Hetzelfde geldt voor Kroatië", aldus de Praagse politieke ana Jonathan Stein. Servië en Montenegro, Macedonië, Alba en Bulgarije zijn volgens Stein nog veel der van integratie in de Euro-Atlantischi milie verwijderd. „Daar zie ik een nieuw diepe scheidslijn; tussen Centraal-Europ al dan niet plus Roemenië aan de ene k« en de Balkan in engere zin aan de ander kant." Volgens Stein doet de EU er verstandig ook die landen die nog geen schijn van op aansluiting hebben, niet te vergeten, moet ook de achterblijvers en de tobber een stukje perspectief bieden. Zo niet, d zou de nieuwe tweedeling van Europa w eens tot grote spanningen en nieuwe co flicten kunnen leiden." BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Sinds kort staan er camera's in het olifantenverblijf van het Noorder Dierenpa in Emmen. Hierdoor kunt u iedere dag op Het Net van PTT Telecom de verrichting< volgen van het babyolifantje Tsje Pyan, dat vorige week werd geboren. Maar we he ben nog meer voor u in petto. In het voorjaar zal de ooievaar de olifanten nog tw< keer bezoeken. En deze beide bevallingen kunt u rechtstreeks volgen op Het N< Wilt u weten hoe u op Het Net komt, bel dan gratis PTT Telecom: 0800-0402 Hongarije, Tsjechië en Polen ontwikkelen zich sneller dan rest Oost-Europa Krijgt Europa, acht jaar na de val van de Berlijnse muur en het IJzeren Gordijn, te maken met een nieuwe tweedeling, dit keer tussen Centraal- en Zuid-Oost-Europa, ofwel de Balkan? Het heeft er alle schijn van. Landen als Hongarije, Tsjechië en Polen zijn volop in ontwikkeling. Ze hebben zicht op het lidmaatschap van de Europese Unie en worden nog voor de eeuwwisseling vol waardig NAVO-lid. Roemenië, Slovenië, Slowakije en de Balti- sche staten koesteren dezelfde ambities, maar moeten onge twijfeld nog wat langer geduld hebben. Het gros van de Bal- kan-staten daarentegen is nog vele decennia verwijderd van opname in de groeiende 'Eu ro-Atlantische familie', als het daar ooit al van komt. Een be knopte schets van de ontwik kelingen in Centraal- en Oost- Europa. Vorig jaar is Andrea een maand in West- Afrika geweest. Dit jaar heeft de 30-jarige architecte uit Boedapest Nieuw-Zeeland en Australië op haar programma staan. Ze is een typische exponent van de nieuwe en snel groeiende middenklasse in Centraal- Europa. Nu steeds meer Hongaren, Tsjechen en Polen de vruchten beginnen te plukken van de economische groei die hun landen doormaken, leggen ze een enorme reislust aan de dag. Hoe verder en exoti scher de bestemming, hoe beter, lijkt het. Een dakloze jongen in de Bulgaarse kustplaats Varna heeft op de trappen van de metro een slaapplaatsje gevonden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2