SLeidsch Dagblad m m 21 23 Recordjaar voor haven Rotterdam [enk Angenent trapt niet in val van Willibrord Jurriaan, hoe kan ik goud maken?' Demonstratie Albanezen uiteen gedreven 'Rapport over Dakotaramp onnodig grievend' Peuterspeelzaal volledig uitgebrand «ÏÖÏ*- TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. -} ENSDAC 31 DECEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Beurs Oorlogsmisdadiger Karadzic wees aanbod voor verbanning af Amsterdamse beurs eindigt als negende op wereldranglijst Cultuur en Kunst 'Hard Rain' ijzingwekkend voor Slater Sport Schandelijk verlies Oranje volleyballers NR. 41582 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Zie aanbieding elders in de krant [jeuwarden •gpd Ifstedenwinnaar Henk Angenent is gis- niddag op de Bonke bij Leeuwarden |oedend weggelopen bij televisie-op- van Willibrord Frequin. De ;r 1 van 4 januari zou samen het de televisiemaker nog eenmaal on er het finishdoek doorglijden, dit keer Ier roeiboot. I Frequin had echter buiten medewe- en van Angenent ook diens rivaal Erik Huizebosch uitgenodigd. De twee kun nen het slecht met elkaar vinden. De kraanmachinist uit Gramsbergen had zich verdekt opgesteld in een bootje met een aanhangmotor. Frequin had Huizebosch opgedragen om Angenent net voor de finish voorbij te stuiven. Angenent was al aan het roeien, toen zijn vrouw Sannah bij de finish van een Leeuwarder ambtenaar vernam hoe de vork in de steel zat. Zij riep haar man toe dat hij beduveld werd. De spruitjes kweker uit Alphen aan de Rijn wendde abrupt de steven, stampte ziedend de wal op. Huizebosch speelde het spel wel verder mee, en dreef zijn boot even later met kracht over de finish. Frequin, die het RTL4-programma 'De week van Willibrord' te vullen heeft, probeerde Angenent vergeefs om te praten. „Frequin heeft domweg zijn afspraak met mij geschonden", lichtte de Elfste den winnaar gisteravond toe. „Hij wilde mij samen met Huizebosch in zijn pro gramma. Ik zei dat ik met de hele kop groep wilde, of alleen, maar niet apart met Huizebosch." Angenent wil des noods via de rechter belemmeren dat de programmamaker beelden uitzendt waar hij op staat. Ook de Leeuwarder ambtenaren, die een finishdoek en vlaggenmasten aanbrachten, vinden de 'grap' getuigen van een gebrek aan res pect voor de Elfstedenwinnaar. De pro grammamaker is niet bereikbaar voor commentaar. Krishna De oproerpolitie heeft gisteren in Pristina, de hoofdstad van de Servische pro- e Kosovo, ongeveer tweeduizend Albanezen uiteen gedreven die betoogden voor iet recht opnieuw tot de universiteit te worden toegelaten. De politie maakte volgens >oggetuigen gebruik van gummistokken en waterkanonnen om een einde te maken aan Ie verboden demonstratie. De betogers kwamen later in kleine groepen bijeen. Zij A/aaiden met pamfletten terwijl zij hun eisen opsomden. De politie sloeg op sommige [roepen in, maar liet andere ongemoeid. Volgens ooggetuigen zijn diverse demonstran- i gewond geraakt. Ook in zes andere steden in Kosovo vonden betogingen plaats. Op I oldober maakte de politie op dezelfde manier een einde aan een demonstratie van Al banezen. De betogingen maken deel uit van een campagne van militante Albanezen om de aandacht te vestigen op de onderdrukking van de Albanese meerderheid in Kosovo en haar eis tot zelfstandigheid kracht bij te zetten. Negentig procent van de bevolking van de provincie is van Albanese herkomst. De Verenigde Staten en regeringen in West- Europa hebben er de afgelopen tijd bij de regering in Belgrado op aangedrongen te stre ven naar een overeenkomst met de Albanezen in Kosovo om te voorkomen dat de span ningen in het gebied uit de hand lopen. FOTO EPA Minnaars van nenu-prijsvraac Slechts tien goede oplos singen kwamen binnen op de kerstmenu-prijsvraag in de feestbijlage van dez« 1 krant Het was dan ook schiphol ad heesbeen Minister Jorritsma van verkeer nioet de conclusies en aanbeve lingen van de Raad voor de Luchtvaart (RvdL) over de Dakotaramp naast zich neerleg gen. De Dutch Dakota Associa tion (DDA) schrijft dat in een brief aan de bewindsvrouw. De vereniging wil dat een deel van de rapportage wordt herover wogen. De DDA stelt dat een aantal bevindingen van de Raad is ge baseerd op speculaties over ge beurtenissen in de cockpit. De organisatie noemt de rapporta ge onnodig grievend voor de nabestaanden en de beman ning. Bij het ongeluk, tember '96, vonden 32 de dood. Vooral de vaststelling dat de piloten te onervaren zouden zijn geweest, vindt de DDA aan toonbaar onjuist. De gezagvoer der en de cockpitcrew voldeden in de optiek van de DDA aan al le vliegeisen van de Rijkslucht- Peper wil luchthaven op Maasvlakte De Rotterdamse haven heeft een uitstekend jaar achter de rug. Nog nooit eerder passeerden zoveel goederen de grootste haven ter wereld. De overslag steeg boven de grens van 300 miljoen ton, waarmee het uit 1973 date rende record werd gebroken. Met in totaal 307,3 miljoen ton groeide de haven met 5,2 procent ten opzichte van 1996. )m te8raden welke kok Kunstenaar geeft schilderles in De Lakenhal om welk gerecht had bereid. De goede oplossing is: het garnalentaartje met gema rineerde zalm is van Ta- ira Visser van De Verlo- i Koffer, de cressonsoep i met een julienne van ge rookte paling is van Rob Reizevoort van restaurant Fabers, de gepocheerde grietfilet met een kreeften- sabayon met bieslook van René Vledder van restau- rant Meerrust, de tourne- hertenbout is van Jaap de Vriend van de Meerhoeve en het cham pagnetaartje van Henk Schreuders van de Beu- kenhof. Na loting vielen de volgen de lezers in de prijzen: me vrouw P.H. Koenrades in Leidschendam, mevrouw A. Dingjan in Leiderdorp Suzanne van Eijgen in Leiden. Hun prijs, een di ner-bon voor twee, valt binnenkort bij hen in de bus. leiden «sander becker „Als je even niet meer weet hoe je er ook al weer uitziet, kijk je gewoon in je spiegeltje. Let vooral goed op je gevoel. Mis schien ben je heel blij. Of mis schien kijk je juist heel boos omdat je hier vanmiddag naar toe moest van je ouders!" In Stedelijk Museum De La kenhal luisteren zeventien jon gens en meisjes aandachtig naar kunstschilder Jurriaan van Hall die in een eenmalige cur sus, speciaal voor kinderen, de fijne kneepjes van de portret kunst uit de doeken doet. Voor ze beginnen, moeten ze ook nog een rondje maken langs de zelfportretten die Van Hall in de loop der jaren heeft gemaakt. Zo kunnen ze vast inspiratie op doen. Met het penseel in de aanslag rotterdam gpd-/1 Burgemeester Peper, die de cij fers vanmorgen bekend heeft gemaakt tijdens de oudejaars- bijeenkomst van de Havenvere niging Rotterdam, wil dat ge meente en rijk samen een stra tegie gaan uitstippelen voor de wereldhaven. Volgens Peper is de keuze voor een complete stad én een kwaliteitshaven de enige logische. Peper, wethouder J.H.A. van den Muisenberg (haven) en al gemeen directeur mr. W.K. Scholten van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam heb ben recent overleg gevoerd met een kabinetsdelegatie over de toekomstige positie van het ha venbedrijf. Een commissie, on der leiding van SER-voorzitter mr. K.G. de Vries, gaat daar on derzoek naar doen. Zowel burgemeester Peper als wethouder Van den Muijsen- berg vindt dat cijfers alleen niet het succes van de haven bepa len. Zij vinden de toegevoegde waarde van het havencomplex, vaartdienst. Eerder al liet voor zitter Anne-Cor Groeneveld we ten dat geen enkele bemanning ter wereld het toestel in de ge geven omstandigheden in de lucht had kunnen houden. De Dakota stortte kort na het opstijgen ter hoogte van Texel neer in de Waddenzee. wachten ze op het startsein voor de kliederpartij. Ondertus sen loopt Van Hall rond om aanwijzingen te geven. „Jurri aan, hoe maak je donkergroen", klinkt het ergens in de groep. „O, gewoon door groen en zwart te mengen", roept Van Hall terug. „En hoe kan ik goud maken?" Tja, daar heeft de ex- Pand in Hazerswoude-Dorp hazerswoude-dorp* tim brouwer de koning Peuterspeelzaal Pippeloentje is volledig in de as gelegd. Het ge bouwtje aan de Zuidsingel 2 in Hazerswoude-Dorp brandde gisteravond tussen negen en tien uur af. Ook van de meu belopslagplaats in hetzelfde pand, dat eigendom is van de gemeente Rijnwoude, bleef niets over. Op het tijdstip van de brand bevond zich niemand in het ge bouw. Hoewel de tussenwan den asbest bevatten, kwam er volgens de politie geen giftige stof vrij. De schade wordt ge schat op 400.0Q0 gulden. Van morgen rond zes uur laaide het vuur opnieuw op. De brand weer bluste vervolgens smeu lende resten naast de afgebran de school. Toen de brand gisteravond om 21.05 uur was ontdekt, ruk ten de brandweerkorpsen van Hazerswoude, Benthuizen en Alphen aan den Rijn uit. De brandweer had het vuur na een uur onder controle en was nog een uur bezig met nablussen. Als gevolg van de bluswerk zaamheden was de Gemeneweg tussen de Dorpsstraat en de Hoogeveenseweg tussen 21.15 en 23.15 uur afgesloten. Er loopt nog een onderzoek naar de oor zaak van de brand. De ongeveer 80 peuters van Pippeloentje beginnen het nieuwe jaar waarschijnlijk thuis. Secretaris E. van Mourik van de Stichting Kinderspeelzalen Ha zerswoude voerde gisteravond al overleg met wethouder G. van der Lecq. „Welke oplossing we ook bedenken", zei Van Mourik vanmorgen, „het lukt ons nooit voor maandag 5 janu ari. Misschien kunnen we in een andere school in Hazers woude-Dorp één of twee loka len betrekken of een ruimte krijgen in een verenigingsge bouw." In september 1998 be gint overigens de bouw van een nieuw pand in de Dorpsstraat, dat behalve aan Pippeloentje ook plaats biedt aan jongeren centrum Stek. HET WOORD IS AAN Anonymus Elk nieuw jaar komt in een schijn van verandering en verbetering. Maar meestal bepaalt de verbetering zich tot de druktechniek van de kalender. weersverwachting voor donderdag H^Wan tijdjtot. tijd regén investeringen en effecten op de werkgelegenheid minstens zo belangrijk. Burgemeester Peper is per soonlijk voorstander van aanleg van een luchthaven op de twee de Maasvlakte. Hij denkt daarbij aan een luchthaven voor vracht en passagiers, die een aanvul lende functie op Schiphol krijgt. De Rotterdamse burgemeester verwacht daarvan een flinke im puls voor de werkgelegenheid. Het plan zou tienduizenden werklozen aan een baan kun nen helpen. „De tweede Maasvlakte met een vliegveld is een uitgelezen kans om de zo noodzakelijke economische structuurverster king van de zuidvleugel van de Randstad ter hand te nemen", zei de burgemeester vanmor gen. Het betekent overigens wel dat de landaanwinning heel wat groter zal moeten zijn dan nu is voorzien. Het college van B en W van Rotterdam moet zich nog uitspreken over de plan- VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .21 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad20 Regio15,17,19 RTV/programma's11,13 Sport23,25 Strips12 Leidse politie treft illegaal vuurwerk aan Bij een inval aan de Beethoven- laan in Leiden werd gisteren een enorme hoeveelheid ille gaal, waarschijnlijk uit België af komstig, vuurwerk aangetrof fen, waaronder grote ratelban den en nitraatbommen. De be woner, een 33-jarige man, is la ter aangehouden. In de Duin- en Bollenstreek stuurde de politie gisteren 44 jongeren door naar Bureau Halt wegens het te vroeg afsteken van vuurwerk. De overlast was het grootst in Katwijk en Hille- gom. In Hillegom bliezen onbe kenden een sigarettenautomaat in de Meerlaan op met vuur werk. Een deel van de automaat vloog dooi het raam van een naburig pand. De politie heeft vannacht de handen vol gehad aan een groep gewelddadige jongeren die forse vernielingen aanricht te in de Oosterparkwijk in Gro ningen. De politie hield de mo biele eenheid (ME) paraat om de ongeveer zestig jongeren in bedwang te houden, maar die kwam uiteindelijk niet in actie. Er zijn geen aanhoudingen ver richt. De ongeregeldheden begon nen rond tien uur gisteravond. Wijkbewoners alarmeerden de politie toen de jongeren barri cades opwierpen. Verder had den ze bomen omgezaagd en bij woningen de ramen inge gooid. De ME heeft ervoor ge zorgd dat de brandweer een vuurtje op straat kon blussen en dat de milieudienst de barrica des kon verwijderen. pert niet één-twee-drie een ant woord op. Halverwege de middag signa leert Van Hall zowaar een echt talent. Monique (11) heeft zich zelf op buitengewoon realisti sche wijze afgebeeld. De "ver houdingen kloppen, het haar en de ogen hebben de juiste kleur en de kleding is met veel gevoel voor detail uitgewerkt. „Mijn moeder zit op tekenles. Ik krijg thuis wel eens tips van haar", zo verklaart het talent in de dop. Van Hall, zichtbaar tevreden, heeft al eens een aantal weken achter elkaar lesgegeven aan kinderen. Maar dat was te veel van het goede. „Ik werd er knet tergek van", zegt hij. „Langer dan anderhalf uur moet het echt niet duren. Tegen die tijd zit de verf trouwens ook tegen het plafond." PROOST! Hein Cltrispijn wenst n een prettige avond Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. bezorging) 1 twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch if. 94.15) l O acceptgiro (f. 95.15)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1