'Bouwput HSL-tunnel bij Groenendijk' 'We bakken er 20.000 voor het goede doel' Rijn Veenstreek 'Crematorium op Oosterbegraafplaats' <lora breekt mizetrecord Wandelroutes langs Rietveld, Zegerplas en molenviergang, OENSDAG 31 DECEMBER 1997 Jrommers botsen frontaal jAZERSwouDE-rijndukBij een aanrijding op de Gemeneweg heeft 49-jarige vrouw uit Alphen gistermiddag een been c irm gebroken. De Alphense botste met haar brommer op een iromfiets van een 23-jarige man uit Hazerswoude. Volgens een endtei voordvoerder van de politie kwam de vrouw op de andere helft an het fietspad terecht en kon zij een aanrijding niet voorko nen. De Hazerswoudenaar had letsel aan een enkel en zijn rug. )e slachtoffers zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis .eiden en het Rijnland-ziekenhuis in Leiderdorp. iVanrijding met letsel iazerswoude-dorp» Een 16-jarig meisje uit Hazerswoude-dorp ïeeft gisteravond knieletsel opgelopen bij een aanrijding op de Ti! ruising Dorpsstraat en Gerelaan in haai- woonplaats. Het 10-3( lachtoffer werd aangereden door een auto, die werd bestuurd n q loor een 58-jarige vrouw uit Hazerswoude. Het slachtoffer is steen >vergebracht naar het Rijnland-ziekenhuis in Leiderdorp. Slingerende automobilist ontmaskerd le ioelofarendsveenEen slingerende automobilist heeft de politie ^sterochtend vroeg handenvol werk bezorgd. Na zijn aanhou ding op rijksweg A4 ter hoogte van Roelofarendsveen gaf de 21- jarige Groninger eerst een valse naam op. Ook had hij geen rij bewijs bij zich en bleek zijn auto onverzekerd. Toen de politie hem fouilleerde, vond zij een vals bankbiljet. Een 33-jarige me- depassagiér die een vlindermes op zak had. is eveneens aange houden. NET Vrachtautochauffeur ramt tegenligger woubrugge Door een ongelukkige inhaalmanoeuvre v kiijkpjvrachtautochauffeur is een 27-jarige automobilist uit Rijnsater- ivoude in het ziekenhuis terechtgekomen. De 37-jarige Wou- brugse bestuurder van de vrachtauto probeerde op de Willem der Veldeweg in Leimuiden twee geparkeerde auto's te pas- •ejseren. Daarbij botste hij op 4e Rijnsaterwoudenaar, die met nek- klachten naar het Academmisch Ziekenhuis Leiden moest wor den gebracht. Zijn personenauto raakte zwaar beschadigd. Ook de vrachtauto liep schade op. Betrapt met vuurwerk alphen aan den rijn De politie heeft negen jongeren uit Alphen twee uit Ter Aar met vuurwerk aangehouden. Alle elf zijn lt overgedragen aan het bureau Halt. jHarmes weer lijsttrekker SP alphen aan den run* Gerard Harmes is opnieuw lijsttrekker v de Alphens SP bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Hij voert voor de derde keer de socialisten aan. De raadsleden Jan Gronert en Arwi Lokhorst staan op de tweede en derde plek van de kandidatenlijst. Het vierde raadslid, Ronald Pleij, is op eigen verzoek op een lagere plaats (zes) terechtgekomen. De eerste nieuwkomers zijn Lenie Hoogenboom (vier) en Jan Raaphorst (vijf). Op zeven en acht staan partijvoorzitter Sonja Berveling en Carmen Hoensdregt. Oud zwemwater in nieuw bad alphen aan den rijn» De opening van het recreatiebad De Hoorn nadert met rasse schreden. Wethouder Van der Veen Meerstadt giet op maandag 5 januari 10.00 uur het eerste water in het nieuwe bad. Het gaat om gefilterd zwemwater uit het oude zwembad De Hoorn, dat de SP-fractie bij de sluiting aan de wethouder had aangeboden. Ook dragen kinderen en ouderen bidons met water uit zwem bad De Dillen naar het nieuwe zwembad, dat op zaterdag 28 fe bruari officieel opengaat. robbert minkhorst Op de enige Alphense 1 plaats moet een crematorium komen. De aula van de Ooster begraafplaats verandert van een 'kil en hoekig' in een 'sfeervol en multifunctioneel' gebouw. Verder exploiteren de gemeente en uitvaartverzorger Coöperatie PC uit Amsterdam sémen de begraafplaats. Dat willen burge meester en wethouders van Al phen aan den Rijn, die daarmee het advies van de projectgroep 'Afscheid nemen van overlede nen' hebben overgenomen. Hoewel inrichting en organisa tie van de Oosterbegraafplaats jarenlang zijn gewaardeerd en het kerkhof jarenlang een voor beeld voor andere gemeenten bleek, is de begraafplaats vol gens de projectgroep niet meer van deze tijd. B en W hadden dat idee overigens ook al en wethouder H.J. Habermehl pre senteerde dit voorjaar al een 'discussiestuk' waarop uitvaart verzorgers en begrafenisonder nemingen konden reageren. Daarna is de projectgroep, die uit deskundigen en ambtenaren is samengesteld, benoemd. Het idee van e park' was uitgangspunt van de projectgroep. ,,Dat wil zeggen dat de Oosterbegraafplaats een meer open karakter krijgt, waar nabestaanden en andere bezoe kers de rust en groene omge ving op zich kunnen laten in werken." De aula van de Oosterbe graafplaats voldoet niet meer aan de eisen, concludeert de Alkemade GEVAARLIJK Bewoners van de omgeving Europaweg in Roelo farendsveen dringen er bij de gemeente Alkemade op aan de ver keersveiligheid in de wijk te verbeteren. Vooral de oversteek van de woningen naar de speeltuin vinden ze gevaarlijk. De aanleg van vier drempels en twee voetgangersoversteekplaatsen op de Europa- weg zou de veiligheid ten goede komen. Ook willen ze een hek van één meter hoog om de speeltuin. De gemeentelijke verkeerswerkgroep voelt niets voor drempels vanwege de trillingsgevoeligheid. Wel denkt de verkeerswerkgroep aan het instellen van een 30-kilometerzone en een wegversmalling gecombineerd met een voetgangersoversteekplaats. Burgemeester en wethouders willen wachten met maatregelen totdat het rijk geld beschikbaar heeft gesteld. EENDEN Eenden op De Kolk in Oud Ade blijven vogelvrij. B en W van Alkemade zijn niet bereid om een waarschuwingsbord 'eenden op de weg' te plaatsen. Dit was een verzoek van bewoonster M. Bouwmeester. Het college vindt zo'n bord overdreven omdat De Kolk geen doorgaande route is. De aula van de Alphense begraafplaats moet multifunctioneel' onderkomen. J acobswoude projectgroep. „Vroeger was een aula vooral bedoeld voor het houden van sobere uitvaart diensten die niet in een kerk plaatshadden. De aula maakt tegenwoordig echter deel uit van een volwaardig uitvaartcen trum, waarin sfeervolle en op individuele wensen aangepaste uitvaartdiensten kunnen wor den gehouden." Een flinke verbouwing van het hoofdgebouw op de Ooster begraafplaats is daarom nodig, zodat dit verandert in 'een open, licht uitvaartcentrum en crematorium'. De projectgroep walgt van een somber, sacraal gebouw. Bovendien moeten alle gezindten zich in de nieuwe au la thuisvoelen. Die voorwaarde had ook Habermehl vooraf al gesteld. Het nieuw te bouwen crema torium krijgt een rituele was ruimte. Oven en schoorsteen moeten uit het zicht blijven. Om ook boeddhisten te kunnen de i de noord-zuid-richting worden ge plaatst. Familie moet op ver zoek meemogen naar de ver brandingsoven. De projectgroep vindt verder de begrafenisverordening in Al phen te stringent. Nabestaan den krijgen te weinig ruimte om naar eigen wens het graf in te richten en te verzorgen. De gemeente moet samen met Coöperatie PC de (overi gens winstgevende) exploitaitie van de Oosterbegraafplaats ter hand nemen. Het gaat de pro jectgroep te ver om het kerkhof volledig te privatiseren. Om be langenstrijd te voorkómen en onafhankelijkheid te bescher men blijft betrokkenheid van de gemeente noodzakelijk. EETPROBLEMEN Vrouwen met eetproblemen kunnen in Hoogmade terecht bij een nazorggroep. Ervaringsdeskundige Tilleke Meppe- link-Marck start op woensdag 14 januari en dinsdag 27 januari een serie van tien bijeenkomsten voor vrouwen die al hulpverlening hebben gehad, maar niet in hun oude eetgewoonte willen verval len. Informatie: 071-5013115. Ter Aar MINDER-VALIDEN De kans dat ouderen en minder-validen in de toekomst kunnen wonen in de Regenboogschool in Aardam-Oost wordt steeds groter. De politiek is tot nu toe positief. Ambtenaren gaan daarom verder met het onderzoek naar de haalbaarheid. Be halve appartementen komen er ook een winkel, ontmoetingsruim te, artsenkamer en een logeermogelijkheid. Provincie wil polderlandschap Hoogmade sparen De bouwput voor de HSL-tunnel moet niet bij Hoogma de, rrlaar bij Groenendijk in Hazerswoude-Rijndijk ko men. Dat vinden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. GS noemen het landschap in de Achthovenpolder en de Bospolder bij Hoogmade te waardevol om het op te offe ren. gens nog goedkeuren. De voorkeur van Jorritsma voor de 'startschacht' van de tunnel (de plaats waar de ma chine straks begint met boren) bij Hoogmade is in de ogen van GS 'zéér ongewenst'. „Een keu ze voor Groenendijk betekent dat met name de zo belangrijke natuurwaarden in de polder Achthoven gespaard blijven", schrijft het provinciebestuur. Een tweede, zwaarwegend ar hazerswoude/hoogmade robbert minkhorst Het provinciebestuur reageert in twee brieven aan minister Jorritsma van Verkeer en Water staat op de ontwerp-tracébe- sluiten van de hogesnelheidslijn (HSL) en de verbreding van de A4, waarvoor de inspraaktermij nen zijn afgelopen. Provinciale Staten inhoud van die brieven gument voor de locatie Groe nendijk is dat daar straks toch al een bedrijventerrein wordt aan gelegd. „Voordeel hiervan is dat met het zand uit de boortunnel het bedrijventerrein bouwrijp kan worden gemaakt, zodat ook de overlast voor de omgeving vermindert. Wij dringen erop aan dat gelijktijdig met de aan- de HSL ook de helft van het bedrijventerrein wordt ont wikkeld." „De provincie hoopt zo twee vliegen in een klap te slaan", denkt wethouder C. de Lange van de gemeente Jacobswoude. Hij vindt dat een andere plek voor de bouwput weinig voor delen voor zijn gemeente ople vert. „We hebben toch de mees te hinder van de kruising van de HSL met de A4, en de recon structie van de afslag van de snelweg." Winst is er wel voor de bewo ners in de polders: Hun wonin gen en bedrijven hoeven dan waarschijnlijk niet meer te wor den gesloopt. De Lange verwacht overigens niet dat Jorritsma de voorkeur van Zuid-Holland overneemt. „Het projectbureau HSL-Zuid houdt vast aan een bouwput bij Hoogmade. Ik denk omdat daar meer ruimte is en de grond daar makkelijker over de Rijn kan worden afgevoerd. Collega G. Hoogendoorn uit Rijnwoude durft de kansen voor haar gemeente niet in te schat ten. „,Het projectbureau let kei hard op de centen. Wij zijn al leen voor een bouwput bij Groenendijk als de Rijndijk ver keersarm blijft, en Groenendijk leefbaar blijft tijdens de aanleg. Die voorwaarden zijn wel hard." Het provinciebestuur kan le ven met de bouw van een per gola-viaduct over de verbrede A4. Beter is een verdiepte lig ging van de snelwjeg, waar ook Jacobswoude en Alkemade zich voor hebben uitgesproken, maar GS hebben er begrip voor als die variant te duur blijkt. Wel moeten dan de Hoogmadesche en Blauwe Molen worden ver plaatst. GS vinden verder dat de N209, de Hoefweg bij Benthui zen moet worden verlegd. Ze pleiten voor een 'bundeling' met de HSL en zijn bereid daar voor maximaal 4,5 miljoen gul den aan mee te betalen. tot e )e Rijnsburgse veiling Flora infei ïeeft in 1997 een recordomzet an 796 miljoen gulden be haald. Voor het eerst in de ge- en chiedenis kwam de klokomzet oven de 700 miljoen. Meer w anvoer, betere prijzen, een tö linke groei in de snijbloemen- xport en gunstige valutaver- ïoudingen waren de bouwste en voor het goede resultaat. De stijging van de klokomzet 1 ledroeg 10,7 procent, waarmee lora de snelst groeiende grote van lederlandse bloemenveiling is. )e totale omzet (inclusief admi- ïistratieve verkopen) groeide teeaet procent. De veiling wam maar één of twee dagen kort om de grens van 800 niljoen gulden te doorbreken. Vooral chrysanten, gerbera's, jj ïyacinten, gladiolen en lelies joegen bij aan de hoge omzet, "ulpen, narcissen en rozen irachten dit jaar minder op. Iloemensoorten 'in opkomst', :oals amaryllis en zonnebloem, loekten ondanks de grote aan- beter prijzen dan vorig Voor 1998 staan voor de vei- ing enkele grote projecten op tapel. In januari is de eerste litbreiding van het veilingge- )ouw gereed. Mede dankzij de 'orö litbreidingen wil Flora medio garanderen dat bloemen ?n anderhalf uur na aan- t/mfoop bij de koper zijn aangele verd. Volgende maand verwacht :lora ook het tweede perceel in iet nieuwe bedrijvengebied 1 lorapark te verkopen aan het üijnsburgse commissionairsbe- drijf Paauw Van Egmond. Justitie evenals oud-pastoor in beroep Het Openbaar Ministerie gaat net als de oud-pastoor van Rijp- wetering en Oud Ade in beroep tegen de uitspraak van de Haag se rechtbank. Het Openbaar Ministerie gaat volgens haar mee in het appèl om het Hof de gelegenheid te geven de zaak zo breed mogelijk te bekijken. De rechtbank veroordeelde de 68-jarige geestelijke tot anderhalf jaar gevangenisstraf waarvan een half "jaar voorwaardelijk vanwege verkrachting en bedreiging van een meisje uit Naaldwijk Oliebollenbak ker Theo van Klaveren:„Als we ze niet al lemaal verko pen, ga ik van avond na de dienst achter in de kerk staan om ze uit te delen." FOTO HIELCO KUIPERS hazerswoude-dorp Splinternieuwe auto in de prak id§ toordwijkerhout» Zijn rechterarm heeft hij voor de gelegenheid gladge schoren. „Anders krijg ik dat deeg er niet meer af', zegt 'ome' Cees Deemoed, die als oliebollenbakker van de Hervormde Gemeente in Hazerswoude-Dorp een aardige reputatie heeft opgebouwd. In de schuur van kwekerij Verwaal kneedt Deemoed zijn deeg op ambachtelijke wijze. Spierpijn krijgt hij er allang niet meer van. Het is dit jaar de zestiende keer dat hij zich samen met de bak- ploeg en de inpakploeg inzet om de klus te klaren. „We willen er 20.000 bakken, en daar zitten voor het eerst ook bolletjes zonder rozijnen tussen", zegt orga nisator Theo van Klaveren. Net als de anderen staat hij met een verhit hoofd in de zware baklucht. „Dertien voor een tientje, da's geen geld, en het is nog voor een goed doel ook", zegt Van Klaveren. Het is zelden zo druk geweest in de polder van Ha- zerswoude-Dorp. Op het erf achter de schuur is het een komen en gaan van klanten, allemaal op zoek naar de geliefde bollen. Langzaam maar zeker raken de enorme bakken deeg leger, terwijl de 'afkoeltafels' zich vullen. „Als we ze niet allemaal verkopen, ga ik vanavond na de dienst achter in de kerk staan om ze uit te delen." Oliebollenlijn De charme van het handwerk heeft bij bakkerij Van Rijn in Roelofarendsveen plaatsgemaakt voor de effi ciënte 'oliebollenlijn'. Het ijzeren gevaarte staat garant voor bollen met een wiskundig perfecte ronding. ,,Als je deze fijnknijpt, komt er geen olie uit", zegt bakker Johan van Rijn met gepaste trots. Het apparaat heeft hem drie jaar geleden een lieve duit gekost, maar de resultaten laten zich goed proeven. Vanuit de deegbak lanceert de machine de deegballetjes, die vervolgens aan hun tocht door driehonderd liter olie beginnen. Helemaal automatisch is het niet, want zonder het deskundige oog van Max Belt en Martijn Onderwater zouden de bolletjes op niets uitdraaien. Zij vangen 2 aan het eind van de tocht op en voeren hier en daar een steekproef uit. Veel trek hebben ze niet meer. Van Rijn bakt ze met en zonder rozijnen („met kren ten worden ze taaier") Een beperkt aantal oliebollen maakt hij met 'gebuild' meel. „Dat zijn biologisch dy namische reformbollen", zegt Van Rijn met een ern stig gezicht, „een soort volkoren." Het knapperige stukje deeg met rozijnen kent vele variaties. In de kermiskraam aan de Meerkreuk in Ou de Wetering liggen bollen met appel, spijs, banaan, ananas, en krenten. De meeste klanten hebben moeite om een keuze te maken. Mevrouw Hoogenboom niet, want die gaat zelf bakken. „Dat doe ik al jaren. Zo'n traditie ga ik niet zomaar verbreken." Het Amsterdamse bureau Lo pende Zaken begint binnenkort met de aanleg en markering van drie wandelroutes, waaronder één langs de befaamde molen viergang in Aarlanderveen. Dat gebeurt in opdracht van de ge meente Alphen aan den Rijn. Bovendien hebben burgemees ter en wethouders besloten om van iedere route ook snel een brochure te laten maken. Al phen trekt zo'n 35.000 gulden uit voor de wandelroutes. De provincie Zuid-Holland heeft de drie paden voorgedragen voor subsidie van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij. De gemeente streeft naar een netwerk van wandelpaden in en om Alphen. Nu is het hart van de Rijnstreek nog een witte vlek op de wandelkaart. Lopende Zaken bekijkt of het zin heeft extra paden rondom Aarlander veen aan te leggen, vooral rich ting Nieuwkoop. Alphen vindt het 'wenselijk' om een route naar het gebied rond de Nieuw- koopse plassen te realiseren. De markering van de drie paden gaat in samenwerking en over leg met de Westelijke LTO, de ANWB, waterschap De Oude Rijnstromen, Natuurmonumen ten, het Groene Hartteam en verschillende wandelorganisa- De drie wandelroutes die dit voorjaar worden gemarkeerd, zijn een pad door het Zaanse Rietveld (lengte van de route: 14 kilometer), langs de molenvier gang (7 kilometer) en langs de Zegerplas richting Ter Aar (15 kilometer). Alle routes beginnen bij het NS-station. Om de rondwandeling langs de molens mogelijk te maken wordt over de Aarlanderveense Wetering een nieuw bruggetje gebouwd. De kosten daarvan deelt Alphen met de Stichting Lange Afstands wandelpaden. De oeververbinding over de we tering maakt deel uit van het Pelgrimspad, een wandeling van Amsterdam naar Den Bosch. De stichting wilde allang een betere brug. Langs de drie wandelpaden komen ook picknickplekken. In de jongste Stadspeiling van de gemeente gaven Alphense wan delaars aan dat zij die misten. Ook worden informatiepanelen geplaatst. Deze door de WLTO ontwikkelde borden geven de voorbijgangers informatie over waterbeheer, flora en fauna, cultuurhistorie en landgebruik. De VW heeft de opdracht ge kregen om voor de drie routes 'aantrekkelijke full color' brochures te maken. De folders krijgen een identieke lay out. Voor de productie van de brochures is 4.500 gulden no dig. Alphen betaalt Lopende Za ken en de WLTO zo'n 30.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19