[Sporthal te, groot voor IWarmond' Ienie Mienie Leiderdorp lijkt gered Contributie schrikt jeugdige lezers niet af 'Vergunning Vliko is er wel' Leiden Regio reen oud en ieuw-soos )egstgeest Die laan verdraagt geen stenen klomp Onderzoek naar moord Leiderdorp muurvast VARA IENSDAG 31 DECEMBER 1997 chef* jan preenen, 071-5356414. plv -chef erna straatsma. 071-5356437 jewel de Oegstgeestse jon- ren door de opheffing van Stichting Jeugd- en Jonge- ïvverk Oegstgeest (SJJO) ;t in hun soos terecht kun- n, zet de politie vanavond et meer agenten in dan an- re jaren. De afgelopen ja- i was de soos wel open et oud en nieuw. Die ene er dat dat niet zo was, ierven er beduidend meer ïgeren dan anders over aat, wat extra overlast ver- rzaakte. Bij de opheffing van de [O, een maand geleden, iren SJJO-medewerkers en ithouder van welzijn Kempen het erover eens moest worden gepro- ierd de soos tijdens oud en euw open te doen. Dat dit ch niet gebeurt, ligt vol- ns een woordvoerder van gemeente niet aan een ge ek aan mankracht. Vrijwilligers genoeg om die os te draaien. Het pro- eem is dat er niemand is de verantwoordelijkheid Idragen." T. de Vries van de lerkgroep integraal jonge- Inbeleid vindt dat onzin. Ris je zoiets echt wilt dan loet er toch iemand te vin- en zijn. Dit is gewoon laks- eid." [De politie zet in Oegstgeest let meer agenten in, maar fcudt 'beruchte locaties' wel «ra in de gaten. Vooral Bui- inlust en winkelcentrum bilge Voort horen daarbij. Bestuur bibliotheek Leiderdorp blij verrast over stijging aantal leden LEIDERDORP JUDY NIHOF Tot grote vreugde van het bestuur van de Leiderdorp- se bibliotheek is het aantal jeugdleden toegenomen sinds de invoering van jeugdcontributie op 1 janu ari van dit jaar. Secretaris C. Honnef is even blij als ver baasd. „Landelijk zie je dat veel jeugdleden afhaken als ze moeten betalen. God zijdank gaan we in Leider dorp tegen die trend in." Lange tijd konden kinde ren tot 18 jaar in Leiderdorp gratis boeken lenen. Sinds een jaar moeten ze vijf gul den contributie betalen. Het bestuur zag zich genood zaakt tot deze maatregel om de begroting rond te krij gen. Zo wordt de 'bieb' on der meer op kosten gejaagd vanwege het verschuldigde 'leenrecht' aan schrijvers en uitgevers voor elk uitge leend boek. Het bestuur hikte volgens Honnef destijds erg aan te gen de beslissing om de jeugd te laten betalen. „We zijn natuurlijk wel op een acceptabele prijs gaan zit ten. Vijf gulden kan voor de meeste ouders niet een ar gument zijn om op te zeg gen. Toch waren we erg be nauwd dat we mensen zou den afschrikken." Ook de verhoging van de contributie voor volwasse nen per 1 januari heeft niet tot verlies van leden geleid. „Er zijn wel mensen afge haakt, maar dat wordt volle dig goedgemaakt door de nieuwkomers", aldus Hon nef, die vermoedt dat prijs stijgingen bij de bibliotheek inmiddels als normaal wor den beschouwd. „Dat is ja renlang niet zo geweest. Mensen accepteerden dat alles duurder werd, behalve als het om de bibliotheek ging. Bij elke prijsverhoging zag je dan ook wel een dip je. Mensen zijn er kennelijk inmiddels aan gewend dat ook lezen duurder wordt." Ook volgend jaar ontkomt de bibliotheek niet aan prijsverhogingen. Volwasse nen van 21 tot 64 jaar beta len dan vijf gulden meer voor hun lidmaatschap. De jeugdcontributie gaat niet omhoog. Leengeld Volgens Honnef is het be stuur nog niet van plan om 'leengeld' in te voeren, zoals dat onder meer in Leiden gebeurt. Behalve het lid maatschap berekent de bi bliotheek in Leiden sinds kort nog eens dertig cent per geleend boek. „Daar zien we voorlopig van af', zegt Honnef. „Het lukt ons nog om de begroting op een andere manier sluitend te krijgen. Ook uit praktisch oogpunt voeren we voorlo pig geen leengeld in. Het maakt de administratie weer een stuk ingewikkel der." C. Honnef: „We zijn natuui op een acceptabele prijs gaan zitten. archieffoto hielco kuipers jVarmond kan gemakkelijk toe met een sportzaal. Ce ihal is veel te groot voor zo'n kleine gemeente, vindt PraJ [gressief Warmond. Volgens de pulilieke partij kan W>X L mond uit de voelen met een sportzaal die iets grote Idan de Klim Op aan de EndepocllficUi. Door een klein Isportaccommodatie re bouwen in de nietiwbouwvl |Endepoel III zou Warmond 2.R miljoen gulden bespar I Velt PW. BIJ NADER INZIEN Er wordt wat afgeklaagd door de Nederlanders. In de dichtbevolkte Randstad heet de komst van een flat, skateboardbaan of asielzoekerscentrum al snel 'overlast'. Maar is het nou echt zo slecht gesteld met onze woonomgeving? In een reeks ontmoetingen met 'tegenstemmers' wordt de proef op de som genomen. Zijn ze bij nader inzien, na enige ervaring met het gewraakte object, nog ontevreden? Vandaag aflevering 3: de sporthal in Warmond. RMON0 Ufj&ETH 8L'HK niet dat een spnrt- Uflft invftKtRnng is", [rekker G. Sli jvcrluüL vcruurzuki* /.-bouwwijk, vroesl SlüiKcrlïvL ,Dl sportloca allee- via de v |ïute wil nat I oprit" warmond erna straatsma ,,'t Is een klagelijk verhaal hè", zegt Aad Heemskerk, nadat hij zijn bezwaren tegen de sporthal in Warmond heeft toegelicht. Hij wil geen 'zeikerd' zijn. „Als sport mens zou je blij moeten zijn. Je moet de positieve din gen er van inzien. Het ding gaat toch niet meer weg." Maar 'het ding' aan de Geestlaan, dat op 9 januari opengaat, zit hem wel degelijk dwars. Het gebouw is te duur, staat op de verkeerde plek en is nog lelijk ook. „Dat ik tegen een sporthal ben, is de grote misvatting hier in het dorp", zegt Heemskerk, die sinds 1994 voor Progressief Warmond in de gemeenteraad zit. „Hoe kun je nou tégen een sporthal zijn, zeggen ze tegen me. Maar dat is dus niet zo. Ik ben voorzitter van een voet balclub, geef sportles op school, ben mede-oprichter van de schaatsvereniging en ik loop marathons. Kortom: ik ben een sportmens. 'Jongens', zeg ik dan: 'ik ben tegen een sporthal die op de verkeerde plek staat, lelijk is en te veel geld heeft gekost'." Voordat hij in de raad zat was hij al tegen de bouw van de sporthal. Vijftien jaar lang werd er in Warmond ge discussieerd over een accommodatie, alvorens daad werkelijk tot de bouw werd besloten. „Overal kon dat ding staan, behalve hier, vlakbij het seminarie en het kerkhof. Voor die omgeving moet je eerbied hebben. Zeker als je zegt: 'Warmond, groene gemeente'. Wet houder Wassenaar zei dat het 'geen schoenendoos' zou worden: nou kijk 'es: 't is toch gewoon een schoenen doos?" Achter het tuincentrum aan de Herenweg, daar was een 'schoenendoos' niet zo erg geweest, vindt Heemskerk. Daar had een sporthal verdekt opgesteld' kunnen staan. „We hadden een bestaande hal kunnen ko piëren, dat was goedkoper geweest. Nu is er een dure architect voor uitgenodigd. Tevreden over het resultaat is Heemskerk in het geheel niet, al moet hij toegeven dat het gebouw, nu het er eenmaal staat, 'niet echt lelijk' is. „Met de voorkant is Aad Heemskerk: „Ik ben niet tegen een sporthal. Ik ben tegen een sporthal die op de verkeerde plek staat." foto henkbouwman niks mis. Maar die achterkant... De Laan van Ooster geest verdraagt gewoon geen stenen klomp. En ik heb moeite met een wit dak. Op zich zijn het misschien kleine dingen, maar het speelt mee dat ik in Warmond ben geboren en getogen. Ik heb in dit dorp mijn jeugd herinneringen. Als ik jong was geweest, had de bouw me geen barst kunnen schelen. Dan had ik alleen ge dacht: ha, lekker voetballen!" „Wat er meevalt? Nou, dat je met alles leert leven. Je went er aan. Als je de Kagerplassen leegpompt en je zet er huizen neer, vergeet je op den duur ook dat daar plassen waren. Als het er niet meer is, mis je het ook niet." „Je moet realistisch zijn: die sporthal staat er nu een maal. Het zou onzin zijn om te zeggen dat ik er princi pieel niet kom sporten. Je moet de positieve kanten ook zien." Twee medewerkers van de gemeente, die buiten de hal aan het werk zijn, begrijpen helemaal niet waar Heemskerk zich zo druk over maakt. Vol trots wijzen ze naar de nieuwste aanwinst van het dorp: „Prachtig toch, zo'n hal, voor een rotdorpie als Warmond?" B en W willen peuterspeelzaal toch helpen Peuterspeelzaal Ienie Mienie, die weg moet uit basis school Êlckerlyc in Leiderdorp, kan toch blijven bestaan. Burgemeester en wethouders willen de speelzaal helpen. Eerder hield de gemeente die boot af, omdat Ienie Mie nie geen sluitende begroting kon tonen. Dat is het be stuur van de peuterspeelzaal nu wel gelukt. „We bleven een tekort houden van 2500 gulden. Maar dat bedrag neemt Êlckerlyc nu voor zijn rekening", zegt voorzitter E. Boers. leiderdorp judy nihof Een sluitende exploitatie was voor de gemeente voorwaarde om borg te staan voor de 210.000 gulden die Ienie Mienie moet lenen voor de bouw van een nieuw zaaltje. Alleen met een borgstelling op zak, kan de bouw doorgaan. In de huidige ruimte in Elc- kerlyc-school aan de Klimop- zoom kunnen de peuters niet blijven zitten. Dit lokaal heeft de school, die na de zomerva kantie wordt verbouwd, zelf no dig. Het is de bedoeling dat Ie nie Mienie een aanbouw aan Êlckerlyc krijgt. Enkele maanden geleden zag het er voor Ienie Mienie nog somber uit, omdat zij haar be groting maar niet rond kreeg. Voorzitter Boers en de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) konden het niet eens worden WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. PROFESSOREN WIJK De gemeente breidt in januari het groen van het Kamerlingh Onnesplein uit met een plataan. De boom is af komstig van de Noorderkring, waar door het verrijzen van een ver pleeghuis geen plaats meer is voor de bomen. De eiken en andere platanen van de Noorderkring krijgen in omgeving van de Parama- ribostraat en het Steneveltpark een nieuwe bestemming. BOS GASTHUIS Voor kinderen van 4 tot 9 jaar is in de Vijf-Meihal een spelcircuit uitgezet. De kinderen kunnen voor vijf gulden deel nemen. De bijeenkomst loopt van 10.00 tot 12.00 uur. De hal is te vinden in de Boshuizerlaan 3. NOORDERKWARTIER De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond in buurthuis 't Spoortje. Iedereen, die zijn verzameling van postzegels, suikerzakjes, bierviltjes, en dergelijke wil uitbreiden, is welkom tussen 19.00 en 22.0C uur aan de Bern- hardkade 40. De ruilavond is gratis voor leden, niet-leden betalen 1,50 gulden, jeugd tot 16 jaar komt voor één gulden binnen. GROENOORD Centrum Club 58 betrekt in de loop van 1998 het nieuwe gebouw in de Gabriel Metzustraat. Het oude onderkomen aan de Langegracht is voor de stichting - die zich inzet voor de vor ming en wijetijdsbesteding voor en door verstandelijk gehandicap ten - niet meer toereikend voor het activiteitenprogramma. Maar aangezien het nieuwe pand nog niet klaar is, waagt Centrum Club 58 versterking voor het verbouwingsteam. Vrijwilligers kunnen voor informatie en aanmelding bellen met 5226298. BINNENSTAD 't Stathuys gaat op een binnenlandse wintersporttoer. In Snowworld in Zoetermeer worden wijdag de ski's en snow boards ondergebonden. Jeugdige geïnteresseerden kunnen voor in lichtingen en aanmelding bellen met Mounir Dadi, telefoon: 5130983. De kosten bedragen 12,50 gulden. Het vertrek staat ge pland om 12.00 uur vanaf 't Stathuys. Het jongerencentrum ligt aan de Breestraat 19. DE WAARD De wereld is van iedereen. Maar wie is iedereen? Woensdag januari geeft Kindertheater Kwibus op speelse en crea tieve wijze antwoord op deze waag. De theatervoorstelling 'De we reld is van iedereen' wordt gehouden in buurthuis 't Schippertje en is geschikt voor kinderen van 5 tot 13 jaar. De voorstelling begint om 14.30 uur en is gratis, 't Schippertje is te vinden in Oosterstraat 16. BINNENSTAD De Oude Vest tussen de Pelikaanstraat en Turfmarkt wordt, na een eerdere herinrichting in het kader van het project 'Binnenste Beter', begin januari opnieuw aangepast en hersteld. De gemeente gaat onder meer parkeermeters en lantaarnpalen ver plaatsen, fietsenrekken een nieuwe plek geven en verkeersdrempel bij de Lijsbethbrug aanpassen. De werkzaamheden nemen drie we ken in beslag. HAVEN Als het weer het toelaat, begint de gemeente op maandag 5 januari met de herinrichting van de Ververbuurt. De oude bestra ting wordt vervangen door nieuwe klinkers en tegels. De Haven en de Oude Herengracht komen in een latere fase aan bod. BINNENSTAD Assertiviteit, basiscomputer, bewegingstheater, foto grafie, video en Japanse karakterstempels. Dat is nog maar een greep uit het uitgebreide cursusaanbod van het Leidse Volkshuis, waarmee in januari en februari wordt begonnen. Op maandag houdt het Leidse Volkshuis een inschrijfdag van 13.00 tot 21.00 uur, waarbij men ook terecht kan voor informatie. Het Leidse Volkshuis is te vinden op de Apothekersdijk 33a. over de huurprijs voor het me de-gebruik van de nieuwe speelzaal voor buitenschoolse opvang. De SKL had een lagere huur in gedachten dan Boers. Pogingen van de IBSO - een groep ouders die in Leiderdorp meer buitenschoolse opvang van de grond wil krijgen - om te bemiddelen, liepen op niets uit. „Er was geen speld tussen te krijgen", aldus Boers. Uiteinde lijk bleek Êlckerlyc bereid om het ontbrekende bedrag bij te passen. De voorzitter durft nog niet met zekerheid te stellen dat Ie nie Mienie nu echt is gered. „Dat heb ik eerder gedaan en toen ging het toch mis. Ik ben voorzichtig geworden. Pas als het geld voor de nieuwbouw in het depot zit, geloof ik het", ai- dus Boers. De Leiderdorpse politiek be slist 20 januari over een borg stelling aan Ienie Mienie. leiderdorp verspreiden van een signale ment en foto via de media, rea geerden twee in Nederland ver blijvende familieleden van het Turkse slachtoffer. Hoe lang de man al in N ederland was en wat hij hier kwam doen, wisten zij niet. De ongeveer dertig bin nengekomen tips hebben tot nu toe niets opgeleverd. Het recherchebijstandsteam dat de moord op een 60-jarige Turk in Leiderdorp onderzoekt wordt waarschijnlijk maandag ont bonden. Dat maakte een woordvoerder van de politie gisteren bekend. Het onderzoek naar de in De Houtkamp ge pleegde moord zit muurvast. Het slachtoffer werd zaterdag 14 december door een voorbij ganger dood in het recreatie park aangetroffen. De man was doodgeschoten. De politie had de nodige moeite de identiteit van het slachtoffer te achterha len. Pas na een week, na het Inspraakprocedure voor huisvuiltransporten nog niet op gang leiderdorp» erna straatsma De provincie Zuid-Holland heeft op 16 december een 'gedoogsbeschikking' afgegeven voor huis vuiltransporten naar Vliko in Leiderdorp. Het be sluit is echter nog niet gepubliceerd en zo lang dat niet is gebeurd, is verwerking van huisvuil niet toegestaan. De afvaltransporten zouden in januari van start gaan, wegens sluiting van het Leidse overslagstation aan de Gabriël Metzu straat. „Voor zover wij weten hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland op 16 december een be sluit genomen dat onmiddellijk in werking is ge treden," zegt Wim van der Vlugt, medewerker van de Gevulei (Gemeenschappelijke Vuilverwer king Leiden en omstreken). De gedoogbeschik- king loopt vooruit op een definitieve milieuver gunning van de provincie. ..Heel gek", zegt Cees Bos van GroenLinks. die eerder deze week zijn bezorgdheid kenbaar maakte over de gebrekkige regeling rondom de transporten van huisvuil naar Leiderdorp. „Op deze wijze wordt de inspraakprocedure omzeild." Bos ging er vanuit dat de provincie nog geen toe stemming had verleend. „Omdat ik er niets over heb gelezen." GroenLinks vindt overigens dat een 'gedoogbe- schikking' onvoldoende is voor een 'zo ingrijpen de verandering' van de werkwijze van Vliko. Het bedrijf hield zich tot op heden alleen bezig met de verwerking van bedrijfsafval. Eventuele bezwaren tegen de huisvuilverwer king van Vliko aan de Achthovenerweg kunnen pas worden ingediend als het besluit van de pro vincie is gepubliceerd. Dan krijgen 'belangheb benden' zes weken de tijd om hun op- of aan merkingen bij de provincie kenbaar te maken. Bos. die zelf aan de Achthovenerweg woont: „Ik venvacht dat er veel bezwaren zijn. De kans dat er stankoverlast zal zijn is vrij groot, zeker in de zomermaanden." Een woordvoerster van de gemeente Leider dorp zegt dat de huisvuilverwerking bij Vliko al kan beginnen tijdens de inspraakprocedure. „Of de provincie dat ook doet weet ik niet." Bij de provincie was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. De huisvuilvenverking in Leiderdorp is van tij delijke aard. Afval van huishoudens in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Alkema de gaat naar de Vliko, totdat een nieuwe huisvuil- systeem in gebruik is genomen. Voor dit nieuwe huisvuilsysteem worden in de loop van volgend jaar speciale vuilniswagens met aangeschaft. Ze zijn voorzien van containers, die vervoerd worden naar een, nog in gebruik te ne men overslagstation in Zoeterwoude-Rijndijk. Vanaf dit terrein worden de containers ver scheept naar de afvalverbranding in Rotterdam. Naar verwachting wordt het Zoeterwoudse ter rein in juni 1998 in gebruik genomen. Na 00:00 uur als iedereen uitgwo Laat de Leeuw. Een feestelijk progV VANNACHT ZIE DRIE Uitqesproken

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17