'Kerstrede is aanval op paars' MICIIIEvEX Kerk Samenleving Nederlandse bisschop in Brazilië overleden Vroegere Lefebvre-volgeling woont nu samen met vrouw Dienaren WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-5 Nieuwjaarsjubel in Kooikapel leiden Alle christenen van Leiden zijn op zaterdagavond 3 janu ari welkom voor de nieuwjaarsjubel. De bijeenkomst wordt ge houden in de Kooikapel, Driftstraat 49 en begint om 20.00 uur. Samen zullen de aanwezigen zingen voor God en het nieuwe jaar aan hem opdragen. Ook is er een korte bijbellezing met overdenking en zorgt een combo voor de muzikale begeleiding. Vanaf 19.30 uur is er koffie. Opgravingen in Beth Shean leiden» 'Opgravingen in Beth Shean in Israël' is de titel van een dialezing die het Genootschap Nederland-Israel op woensdag 21 januari houdt. J. Blok - Van den Boogert praat over de archeolo gische opgravingen in het Noord-Israëlische plaatsje Beth Shean waaraan zij zelfheeft meegewerkt. Hierbij laat ze dia's zien van een aldaar opgedolven Romeins theater, het grootste van Israël, en prachtige mozaïeken van een Byzantijnse kloosterruïne. De bijeenkomst is in de Leidse synagoge. Levendaal 14 in Leiden om 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom; wie geen lid is van het genootschap betaalt vijf gulden. Christen-socialisten: jacht immoreel wr L londen De Engelse beweging van christen-socialisten, waarvan premier Tony Blair lid is, heeft in een pamflet de jacht als immo reel veroordeeld. Volgens de beweging is jagen onchristelijk om dat mensen plezier hebben in een activiteit die tot de dood van dieren leidt. De brochure is geschreven door Martin Palmer, ad viseur voor religieuze zaken van het Wereldnatuurfonds. Het pamflet kreeg steun van negen anglicaanse en rooms-katholieke bisschoppen. De rk-bisschop van Birmingham, Hugh Montefio- re, liet echter weten dat hij meer aandacht zou willen besteden aan het lijden van kistkalveren en leghennen. Naar schatting telt de geestelijkheid van de Anglicaanse Kerk nog ongeveer vijftig jagers. foto»ap Lachen in de kerk alphen aan den run» De Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap houdt op zondag 11 januari een kerkdienst waarbij cabaretier Herman Boon optreedt. „We mogen onze lachspieren die God ons heeft gegeven best gebruiken", motiveert de gemeenschap Boons medewerking. De dienst wordt gehouden in de aula van het Scala College, Diamantstraat 31 in Alphen aan den Rijn en begint om 10.00 uur. Baby's en kinderen worden opgevangen in een crèche. Herman Boon maakte deel uit van de cabaretgroep Syndroom waarmee hij prijzen op verschillende festivals won. Nu hij christen is geworden, brengt hij kerkgangers aan het la chen en is hij onder meer te zien in het EO-televisieprogramma 'Als je durft'. raalte/formosa anp Bisschop V. Tielbeek van For mosa in Brazilië is op de dag voor kerst in zijn woonplaats overleden. Dit heeft zijn familie bekendgemaakt. Tielbeek, lid van de congregatie van de Pa ters van de Heilige Harten, was officier in de orde van Oranje- Nassau. Hij is 78 jaar geworden. Tielbeek, geboren in Raalte, ontving in 1946 de priesterwij ding. Een jaar later ging hij naar Brazilië, waar hij aanvankelijk als leraar in Araguari werkte. Vervolgens was hij provinciaal overste van zijn orde in Brazilië. In 1961 werd hij apostolisch ad ministrator (waarnemend bis schop) en in 1979 gewoon bis schop van Formosa. Deze stad ligt ongeveer 400 kilometer ten noorden van de hoofdstad Bra silia. Zoals gebruikelijk in de Rooms-Katholieke Kerk had Tielbeek bij het bereiken van de 75-jarige leeftijd zijn ontslag bij de paus ingediend, maar die had nog geen opvolger be noemd. Tielbeek behoorde tot het slinkende groepje van Neder landse missionarissen die in het buitenland bisschop zijn gewor den. Na zijn overlijden zijn er nog twaalf, inclusief bisschop Gijsen van Reykjavik. Maar ook het Vaticaan krijgt er in de afscheidsbrief van langs. Volgens Natterer staat de rooms-katholieke theologie 'vij andig tegenover de traditie' en is de hiërarchie (paus en bis schoppen) 'zo gedesoriënteerd dat ze ketters kan worden ge noemd'. Zelf krijgt hij van de priester broederschap het verwijt dat hij zich niet langer aan zijn celi baatsverplichting houdt. Natte rer wijst dit van de hand. Hij leeft met de vrouw 'als broer en zus'. Hij heeft haar tijdens zijn studie in Mainz ontmoet. De Franse aartsbisschop Lefe bvre stichtte in 1970 de priester broederschap. In 1988 werd hij geëxcommuniceerd (uit de kerk gezet) nadat hij in strijd met het kerkelijk recht bisschoppen had gewijd. Wereldwijd telt de be weging ongeveer een miljoen aanhangers, in Nederland zijn er ongeveer 800 volgelingen met een eigen centrum in het Brabantse Gerwen. Een hoge functionaris heeft de traditionalistische priesterbroe derschap Pius X de rug toege keerd en woont nu samen met een moeder van twee kinderen. Pater Paul Natterer (40) maakte zijn uittreden bekend in een brief waarin hij de organisatie van de geëxcommuniceerde aartsbisschop Marcel Lefebvre 'fascistoïde tendenzen' verwijt. Natterer leidde van 1983 tot 1986 de Lefebvre-beweging in Duitsland. Vervolgens was hij vijf jaar rector van het priester seminarie Herz Jesu in Zaitzko- fen bij Regrensburg. Sindsdien had hij een studieopdracht. De beweging, die de vernieu wingen van het Tweede Vati caans Concilie weigert te erken nen, is sinds de dood van Lefeb vre 'in snel tempo fundamenta listisch en totalitair' geworden. Wat daar gebeurt, is niet meer in overeenstemming met het evangelie, schrijft Natterer. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Klooster-Ter Apel: mw. A.J. Bremmer, kandidaat te 's-Gra- venhage; te Heeze c.a. (SOW) (toez.): mw. E E. Nordtte Varsseveld, die dit beroep(toez.) heeft aangenomen. Aangenomen: naar 's-Gravenhage (SOW-wijkgemeente Moerwijk-Mor- genstond): E. Westrik te Dubbeldam; naar St. Annaparochie, St. Jacobapa- rochie en Wier en Vrouwenparochie: H. Altelaar te Winterswijk; naar Schipluiden; E. van der Roest, kandi daat te Utrecht. GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te Rilland-Bath A.B. van der Heiden te Utrecht Bedankt: voor Zoetermeer en Westka- pelle: C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Rotterdam-Alexanderpolder: M. Karens te Werkendam. „Ik sta bekend als de dominee die soms een boompje meebrengt in de kerk. Of een teil met water. Of een oude en een nieuwe jas. Allemaal beelden om iets van het thema van de preek duidelijk te ma ken. Dat is mijn eigen stijl. Ik ben onder wijzer en leraar geweest en ook daar moest ik proberen in verstaanbare taal het evangelie over te brengen. De zondagse kerkdienst in de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn trekt volgens do minee Z. de Graaf heel verschillende ge meenteleden. „Ik vergelijk het weieens met de schillen van een ui. De kern, dat zijn mensen die sinds jaar en dag trouw gelovig zijn. Daaromheen zitten groepen die ook graag bij de kerk willen horen, maar een minder strak vormgegeven H dienst willen, die openstaat voor andere manieren van geloofsbeleving. Een andere groep is de groep van zoekers: mensen die kortere of langere tijd hebben afgehaakt." „Ik probeer in mijn preken altijd dicht bij het gewone menselijke leven te blijven. Ik probeer de noden en de vreugden van de mensen te verwoorden. En daarbij worden ook namen genoemd, als de me sen dat willen. Voordat we weggaan, dig ik met een persoonlijke opdracht, geloof houdt immers niet op als de kei deuren dichtslaan. Mijn slotzin is va« 'En hiermee is de dienst begonnen'; moet blijken wat we ervan hebben 1 staan." „Mensen zeggen weieens: wat ren soms snel de preekstoel af aan het eii van de dienst. Maar dat komt omdat ik de begane grond bij de mensen wil zijn. sta alleen maar tijdelijk en noodgedwq gen even hoog. Je moet toch iedere k weer afdalen en tussen de gewone Katv kers het leven leven. En dat betekent c dat ik op zaterdagmiddag met plez langs de lijn sta bij Quick Boys." uit de Leidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 31 December WASSENAAR Wat men al vermag, wanneer men van goe den wil is, bewijst alweer Wassenaar, waar deze week voor de R.-K. armen de eerste bedeeling heeft plaats gehad, van de opbrengst der bloembollen, welke door eenige ingezetenen gegeven zijn om voor de armen te telen. Het is zeker een groote steun voor het Arm-bestuur, daar er voor de gelden tien balen rijst en 19,000 turven gekocht konden worden. Er is door de vergadering een comité van drie leden benoemd, die zich met het Arm-bestuur belasten, om de rijst en de turf te verdeelen. Wij mogen hopen, dat het volgend jaar de bijdra gen niet minder zullen zijn, daar het aantal der arme men- schen te Wassenaar zoo groot is. LEIDEN Postkantoor. Ter algemeene kennis wordt ge bracht, dat met de aanstaande jaarwisseling de postdienst hier ter stede wordt geregeld a.v.: Den 31 sten December wordt 4-maal besteld; de laatste bestelling vangt aan: half 8 a.v. Den lsten Jan. en volgende dagen, zoolang zulks noodig blijkt, hebben er 3 bestellingen daags plaats: te 8 u. 's morg., 3 u. 's midd. en 8 u. 's avonds. De in de stad geplaatste brie venbussen aan het Nut, de Hooglandsche kerk, Hoogewoerd, Lakenhal en Ouden Singel, worden 31 Dec. van af 2 uren 's midd. elk uur gelicht; de overige om de 2 uren. Voor alle is de laatste lichting dien dag te 12 uren 's nachts. Den 3 lsten Dec. is het kantoor geopend tot 10 uren 's avonds, den lsten Jan. 1898 evenals op Zon- en feestdagen. Beleefd wordt ver zocht de kaartjes aan het daarvoor aangewezen loket in de wachtkamer af te geven. De Directeur, A.L. Nagel. ANN01972 zaterdag 30 december WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft de laatste tijd een verontrustende stijging waargenomen in het aantal ongelukken met fietsen en bromfietsen in de avonduren en de nacht. In een zeergroot aantal gevallen blijkt ondeugdelijke verlichting de oorzaak te zijn van deze ongevallen. De chef verkeerspolitie heeft thans besloten strenge maatregelen te nemen zodat iedereen die met 'n onvolledige verlichting rijdt bij aanhouding onherroepelijk 'n proces-verbaal krijgt. Tevens zal de surveillance op dit soort overtredingen verscherpt wor den. DAMESVOETBAL De dames hebben zich metDolle Mina- achtige" voortvarendheid een eigen plaats veroverd in het voetbalrijk. Ad Dusée, voorzitter van de commissie dames voetbal in Leiden verklaart de emancipatie:De vechtlust van de dames is te vergelijken met die van de junioren. Qua inzet kunnen de amateurs er een voorbeeld aan nemen, ledereen is op de training aanwezig en dan is het bepaald geen gezellig- heidsclubje. Er wordt met volle overgave getraind." Dusée stelt vast:Het damesvoetbal is volledig geaccepteerd. De mensen komen niet meer om naar de sex te kijken, maar echt om het voetbal". leiden/regio wim koevoet Armoede, milieuvernietiging en verlies aan gemeenschapsge voel. Een normbesef dat niet verder reikt dan eigenbelang. Banaal massavermaak, redeloos geweld en inhaligheid in een wegwerpmaatschappij. Konin gin Beatrix is getuige haar kerstrede somber over de we reld en Nederland in het bijzon der. De Troonrede die zij ruim drie maanden geleden uitsprak was nog één grote jubelzang op zo'n beetje elke ontwikkeling die Nederland doormaakt. „Ons land heeft belangrijke vooruit gang geboekt", sprak zij tot de leden van de Staten-Generaal. Zowel de kerstrede als de troonrede vallen onder ministe riële verantwoordelijkheid. Het grote verschil is dat het staats hoofd de kerstrede zelf schrijft en dat ze de troonrede alleen maar voorleest. Hoe de konin gin écht denkt over al die prachtige vooruitgang, wordt duidelijk uit de nu volgende, cruciale, passage uit haar kerstrede: „De auto biedt de vrijheid zich snel te verplaatsen; het vliegtuig brengt de hele we reld binnen bereik; een enorme hoeveelheid informatie is op elk moment toegankelijk. Wereld wijd kan tussen mensen op elk tijdstip verbinding worden ge legd. Maar daarmee worden be trekkingen dikwijls onpersoon lijk, contacten vluchtig en ver liest communicatie aan diep gang en gevoel. Zeldzaam wordt de handgeschreven brief waarin met aandacht, gedachten en ge voelens worden vastgelegd. Niet vooruitgang maar voortgang kenmerkt het dagelijks be staan." Geldt dat ook voor de nu vol gende regiogenoten? René Post, stond aan de wieg van Digitale Stad Leiden (DSL) en leidt tegenwoordig Iping Research, een bedrijf dat on derzoek doet naar de kwaliteit van Internet-providers: „Brie ven schrijf ik niet meer, nee. Maar ik verstuur wel tal van elektronische boodschappen in J;??:-""" Koningin Beatrix: „Niet vooruitgang gelijks bestaan." het rond en m'n eigen E-mail is ook dikwijls tot de rand gevuld. Vóór Internet had ik alleen maar vrienden uit m'n eigen leeftijdsgroep. Ik ben pas 30 jaar geworden en een van m'n beste vriendinnen is een vrouw van in de veertig. Haar heb ik via een verdwaalde E-mail leren ken nen. Zij heeft mij uit een enor me dip gehaald. Weet je, in een boodschap van vijf letters kan veel meer diepgang zitten dan in alle kerst- en troonreden bij elkaar. Ik ben het wel met de koningin eens dat alles steeds kapitalistischer wordt en dat wie niet consumeert, niet mee telt. Maar om Internet nu als bron van al het kwaad aan te wijzen. Dan had ze beter wat over Albert Heijn, die nooit meer dichtgaat, kunnen zeg gen." Esther Rotteveel van de Leid se Vereniging van Popmuzi kanten: „De koningin had het vast niet over mij toen ze sprak over het verloren gegane ge meenschapsgevoel. Ik sta open voor alles en iedereen en ik heb het dikwijls zo druk met ander mans problemen dat ik aan die van mezelf nauwelijks toekom. Al haar sombere gepraat over het milieu, gaat aan mij voorbij. maar voortgang kenmerkt het da- FOTO ROBERT VOS Inderdaad het milieu gaat naar de knoppen, maar ik zie dat toch meer als een natuurlijk proces. Een beetje meeF of min der uitlaatgassen haalt niet zo veel uit. De ijstijd was toch ook een geweldige verstoring van het natuurlijk evenwicht en in die tijd waren er helemaal geen fabrieken, auto's en vliegtui gen." Vanuit zijn auto, Oegstgees- tenaar Ton Kohlbeck, bestuur der van onder meer voetbal club ASC, de Pieterskerk, die renasiel, een woningbouwver eniging, sociale werkvoorzie ning 't Heem en zwembad Poelmeer. Tevens directeur van verzorgingshuis Lorent- zhof en het Zijloever-project voor zelfstandige wonende be jaarden: „Behartens waardige woorden van de koningin. Ze heeft een goed gevoel voor de tijdsgeest. Vooral door haar be toog over individuele hebzucht komt ze over als een ouderwet se sociaal-democrate, haha. (Kohlbeck is een PvdA'er, red.). Het signaal dat ze afgeeft is goed voor het land. Maar weet je, ik heb onlangs in Vrij Neder land gelezen dat ze tot de rijk sten van deze aarde behoort. Vandaar dat ik glimlachend van haar kerstrede heb kennisgeno men." Margje Vlasveld, fractievoor zitter van Leiden Weer Gezel lig/De Groenen: „Een geweldi ge rede van de koningin. Ik ver kondig in de Leidse gemeente raad al vier jaar exact hetzelfde maar ik word meestal uitgela chen. Dat nu uitgerekend de koningin de euforie over het poldermodel doorbreekt, doet mij deugd. De mensen groeien steeds meer uit elkaar. De ma teriële rijkdom maakt velen blind voor de geestelijke armoe de. Dat ze zelf rijk is, vind ik ir relevant. Als armen zeggen wat zij nu zegt, is het toch ook niet goed? Het enige wat er zou ge beuren als zij haar geld ver spreidt, is dat dat geld dan ook op is." Maarten 't Hart, schrijver en bioloog: „Ik heb de kerstrede niet bekeken, maar ik heb wel gelezen dat bisschop Muskens er heel blij van is geworden. Dat vervult mij met een groot wan trouwen. De kerk die over de rug van de allerarmsten weer een beetje populair hoopt te worden, brrr. Wel positief vind ik dat de koningin kennelijk een hart onder de riem heeft gesto ken van de nabestaanden van Meindert Tjoelker. Ton Viezee, Alphens raadslid namens RPF/GPV èn vaste gast bij het televisieprogramma Het Lagerhuis: „Het spreekt mij aan dat ze het kerstfeest in de bij belse betekenis neerzet; dat ze kleur bekent. Ik zie haar fantas tische analyse als een grote aan val op 'paars'. Ook ik houd paars verantwoordelijk voor het wegvallen van het solidariteits beginsel. Problemen heb je al leen maar zelf, niet de samenle ving. Dat geldt ook voor ziektes en ouderdom. Daar moet je je tegen verzekeren. 'Help yourself, is het motto. De vol gende stap is dat werkgevers zich los gaan maken van werk nemers, daarbij aangemoedigd door paars. Flexibele dienstver banden op tijdelijke basis. Je hoeft alleen maar op te draven als de werkgever vindt dat je nodig bent." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, f. van Brussel (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc 071-514 HHH Z I E K N ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekke het automatisch afschrijven van het abonner geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANI Voor mensen die moeilijk lezen, slechteog hebben of blind zijn (oteen andere leeshn hebben), is een samenvatting van het regions nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscas beschikbaar Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) HUIZE ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdag Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woensdag 13 .00 t/m vrijdag 13 00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u. en 19 00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30-11.15 en van 19 45-21.00 u. Special Care Unit: 10.30-11 00 u., 15.00-15 30 en 19.00-19.30 u en na overleg Kinderafdeling: 10.30-12.00 en 14.00-19 OOu. (ouders de gehele dag), naoverle RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545). dagelijks 14 00-15.00 u. en 18.30-19.30 u., klasse I en daarnaast ook 11.15-12 OOu Verloskunde en Gynaecologie: 14 30-15.30 u en 18.30-19 30 u. (voor partners!. 21.00 u). Kinderafdeling. 14.30-19.00u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 en 18.30-19 (X RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 12 O0( 14.00 u Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19 00 u ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111). bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verpleging, overige afdelingen 14.15-15 00 en 18.30-19 30 u., met uitzondering van: Endocrinologie en Stofwisselingsziekten. 14 00-17.00 en 19.00-21 00 u. Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15.00-19 30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie. 15.30-16.30en 18.30-19 30u. ('savondsme\ voor kinderen onder 12 jaar). Klinische Oncologie. 10.30-12 30 en 14.15-20 00u Maag-, darm- en leverziekten 14.15-16 00 en 18.30-19.30 u Neurologie: 14 30-15 15en 19 00-20OOu Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17.00en 19 00-21.OOu. Verloskunde 14.15-15 00 en 18.15-19 OOu. (voor partners en eigen kinderen overleg.)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16