eiden Regio Taxibedrijven hekelen actie Wielkens Keel kleine winkelier wordt dichtgeknepen9 17: Taxi-tarieven pilotproject Minimabeleid Leiden verdient alle steun OENSDAG 31 DECEMBER 1997 }|-|-H| f JAN PREENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 lenieMinie Peuterspeelzaal le- nie Mienie, die weg moet uit basisschool Elc- kerlyc in Leiderdorp, kan toch blijven bestaan. Crematorium q De gemeente Al- I 2/ phen aan den Rijn wil op de Oosterbegraaf plaats een crematorium bouwen. luiken aan techniek 'Wat hij doet is niet chic' iden ,,Ik ben een fotolijstje aan het maken. Daar doe ik een fo- i van mijn vader en moeder in", meldt de 12-jarige Mendy van :vel( er Knaap, terwijl ze aan het figuurzagen is. Vijfendertig meisjes de leeftijd van negen tot dertien jaar hielden zich gistermid- ag in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk bezig met ai rlei vormen van techniek: figuurzagen, solderen, houtbewer ing en natuurkundige proefjes. Op elf verschillende terreinen onden de meisjes zich uitleven. De organisatie van de knutsel- ïiddag was in handen van Technika 10. Deze stichting heeft tot oei meisjes al op jonge leeftijd vertrouwd te laten maken met chniek. foto mark lamers .eidenaar beroofd tijdens pinnen iden» Voor een bank aan de Oude Rijn is afgelopen nacht een 7-jarige Leidenaar beroofd. Bij het pinnen kreeg hij een klap op ijn achterhoofd waardoor hij zijn bewustzijn verloor. Toen hij ijkwam bleek zijn gepinde geld, 200 gulden, verdwenen. Wereldomroep en RTL5 volgen erkzaamheden Clean Team ien eric-jan berendsen Wereldomroep en een ca- raploeg van RTL5 zijn vrijdag anuari aanwezig bij de start de werkzaamheden van het :an Team '98 in Leiden. De ïoonmaakploeg bestaat uit 'n 60 jongeren van 15 en 16 ir die overmorgen in één dag iden willen ontdoen van alle tzooi die tijdens de jaarwisse- ig op straat is terechtgeko- en. Zij staan onder leiding van medewerker van de ge- eente. De leden van het Clean iuurtsupers' vrezen keiharde prijzenoorlog De 'Wieltjes-actie' van Taxi Wielkens is slecht gevallen in de Leidse taxiwereld. Het 'eeuwige' afwijkende gedrag van de firma kan op weinig sympathie rekenen. Eerder kreeg Wielkens bekendheid toen hij iedereen tegen WVG-tarieven (maximaal dertien gulden) vervoerde. Op 1 november werd Wielkens echter door het ministerie te ruggefloten, omdat deze actie in strijd was met de wet. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG Vorige week maakte Wielkens bekend waarom hij niet deel neemt aan het pilotproject dat vanaf 1 januari in de Leidse re gio begint. Dat project, waaraan nu zeven bedrijven meedoen, voorziet in speelruimte binnen de bestaande tarieven. Deelne mers mogen voor hun klanten prijzen rekenen die variëren tussen de 80 en 120 procent van het wettelijk tarief van 3,10 gul den per kilometer. Wielkens is echter van mening dat dit pro ject de duidelijkheid voor de klant niet vergroot. D. Wielkens: „Er komen vijf verschillende ta rieven die per bedrijf èn per dagdeel nog eens verschillen." In plaats daarvan introdu ceert zijn bedrijf vanaf die da- Taxi Wielkens] ,589 05 03J Taxi! Een kortingsmuntvan Wiel kens. turn een opvallend kortingssys teem. Bij iedere rit krijgt de klant een 'Wieltje'. Dit is een fi che ter waarde van twee gulden. Deze Wieltjes zijn per vijf inle- Team verdienen vijf gulden per uur en krijgen een lunch en een cap. Vrijdagochtend om 8.15 uur geeft wethouder J. Laurier (wijk beheer) het officiële startsein in het wijkonderkomen van stads deel Midden aan de Middelste gracht. Daarrfa gaan de jonge schoonmakers aan de slag in de stadsdelen Noord, Midden, Zuid en West. Aan het einde van de werkdag, rond drie uur 's middags, zijn de jonge reinigers uitgewerkt en krijgen zij uitbe taald. Taxistandplaats vernieuwd LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG De gemeente begint op 5 januari met het veranderen van de taxistandplaats achter het station Leiden Centraal. De aanpas sing is nodig voor het pilot-project in de taxibranche dat 1 janu ari begint. De deelnemende bedrijven mogen dan tegen concur rerende prijzen klanten vervoeren. De nieuwe taxiplaats moe op 8 januari klaar zijn, omdat dan de officiële opening van hel project is. Om ervoor te zorgen dat de klant ook daadwerkelijk gebruik kan maken van de wisselende taxiprijzen zullen de auto's zich voortaan naast elkaar opstellen in een 'visgraatmodel'. Met een sticker op de auto geven taxi's aan voor welk tarief zij rijden. Momenteel is het zo dat taxi's volgens het 'first in first out'-prin- cipe rijden. Hierbij staan de taxi's achter elkaar opgesteld en moet de klant de voorste auto nemen. verbaar en leveren dus een kor ting van tien gulden op. Wethouder Pex Langenberg (D'66/ Verkeer), voorzitter van de Commissie Taxivervoer Leid se Regio, heeft de Reclame Co de Commissie ingeschakeld om te onderzoeken of Wielkens' ad vertentiecampagne niet mislei dend is. Volgens de wethouder zou Wielkens in de campagne de indruk willen wekken gratis ritten te verstrekken, terwijl hij slechts korting geeft. Ook on derzoekt Langenberg samen met de Rijksverkeersinspectie of Wielkens niet in strijd met de regels handelt. Ook de collega's van Wielkens hebben hun be denkingen over de Wieltjes-ac tie. Zoals H. van Gulden van El- tax. Hij noemt Wielkens onbe trouwbaar. „Wielkens houdt zich niet aan de afspraken. Ook hij zou meedoen met het pilot project en nu komt hij met dit. Er zijn ook andere bedrijven die niet meedoen, maar die flikken ons geen streken." Ook M. de Groot van het gelijknamige be drijf is niet gelukkig met Wiel kens. „Hij maakt er een zooitje van. Het wordt nu nog onduide lijker voor de klanten, omdat ze nu naast vijf verschillende kor tingen ook nog eens Wieltjes kunnen krijgen. Overigens werkt ook De Groot met speciale kortingen. Het be drijf biedt horecaondernemers tien procent van de ritprijs als ze zijn bedrijf bellen. „Ja, maar dat zijn speciale afspraken bin nen de horeca. Dat is niet ver gelijkbaar met dat Wieltjes-sys teem." Bang voor concurrentie is de Groot echter niet. „Twee gulden, ongeacht de lengte van de rit, lijkt mij niet veel." En zo denkt ook B. de Jong van Taxi Schutte. „Concurrentie verwacht ik er niet van. Omdat wij veel WVG-rijders hebben en Op 1 januari begint in Leiden een proef met taxiprijzen. Van af die datum vervoeren zeven bedrijven klanten tegen con currerende prijzen. En hoewel de verschillende bedrijven met een sticker op de auto moeten aangeven voor welke prijs zij hun klanten vervoeren, volgt hier alvast een overzicht van wat de consument in het nieu we jaar kan verwachten. Bij al le prijzen wordt uitgegaan van het wettelijk referentietarief dat van 06.00 tot 24.00 uur op 100 procent (3,10 gulden per kilometer) ligt. Tussen 24.00 en 06.00 uur ligt dat tarief op 125 procent. Over het tijdstip waarop de nieuwe tarieven op 1 januari ingaan, bestaat nog wat ondui delijkheid. Dit hangt onder meer samen met het instellen van de taximeters. De taxibe drijven Schutte en Z-tax laten hun kortingstarieven stipt op de jaarwisseling ingaan. Ho- genboom wacht iets langer. Daar gaan de nieuwe tarieven op 1 februari in. Wie zich in de oudejaarsnacht met de overige bedrijven laat vervoeren, zal nog even het oude tarief moe ten betalen. Deze bedrijven schakelen in de loop van nieuwjaarsdag over op de nieuwe tarieven. De officiële start van het pilot-project vindt overigens pas op 8 januari plaats. Taxi Schutte 07.00-19.00 uur: 100 procent 19.00-07.00 uur: 90 procent Eltax 06.00-18.00 uur: 100 procent 18.00-06.00 uur: 90 procent Hogenboom: dag en nacht 90 procent Koenes dag en nacht 80 procent. Dit tarief geldt overigens niet voor de busjes. Z-tax 08.00-18.00 uur: 90 procent 18.00-08.00 uur: 100 procent De Groot 10.00-16.00 uur: 90 procent 16.00-10.00 uur: 100 procent Alain's Taxiservice Leiden krijgt er ook weer een nieuw taxibedrijf bij, te weten Alain's Taxiservice. Dit bedrijf zal met twee auto's van start gaan. Wanneer zij hun eerste rit rijden staat nog niet vast. Het wachten is op de vergun ningen. Maar directeur A. Kruijt hoopt rond 8 januari te kunnen beginnen. 06.00-08.00 uur: 100 procent 08.00-18.00 uur: 90 procent 18.00-24.00 uur: 100 procent 24.00-02.00 uur: 125 procent 02.00-06.00 uur: 110 procent Wielkens' actie voor hen niet geldt. Verder zie ik wel nadelen aan zijn plan. Een korting van twee gulden op alle ritten is niet spectaculair. En het Wieltjessys teem lijkt mij fraudegevoelig. Ik weet ook niet of dit wel mag. Maar je weet dat Wielkens zich niet graag aan de regels houdt. Wielkens is overigens een bij zonder gewaardeerde collega, want hij weet veel aandacht voor de taxiwereld te krijgen. En dat is een goede zaak." Taxi Koenes heeft geen goed woord over voor Wielkens. Di recteur J. Koenes: „Ik vind het niet chic van hem. Dat hij zo'n korting geeft, moet hij zelf we ten. Maar eerder deed hij de toezegging met het pilotproject mee te doen. Eerst in de keuken van een ander kijken om vervol gens zelf wat te maken, vind ik niet netjes." D. Wielkens zelf blijft redelijk kalm ondanks alle commotie rond zijn actie. „Mijn plan laat aan duidelijkheid voor de klant niets te wensen over. Maar ik ben erg benieuwd wat de Recla me Code Commissie te zeggen jen/regio annet van aarsen n onsje kaas voor zes cent, n biertje voor negen cent en pakje boter voor een dub- Itje. Deze prijzen stammen de tijd vlak voor de Tweede ereldoorlog. Zo drastisch zul- de prijzen per 1 januari wel it zakken, maar verlaagd wor- n ze. En als het aan enkele permarktketens ligt nog flink Het ministerie van econo- ische zaken zet door de in- ering van een nieuwe wet het ht op groen: minimumprijzen de (kleine) winkeliers te be- hermen, zijn met ingang van januari voltooid verleden tijd. consument lijkt de grote nnaar te worden. Maar de ;lne supermarkt 'op de hoek' eigt het slachtoffer te worden n de zoveelste prijzenslag. Een pamflet met daarop gro om aandacht schreeuwende Iters 'Te koop' hangt tussen weekaanbiedingen van oefmarkt De Jong aan de arnixstraat. Alles duidt er aan buitenkant van de zaak op binnenkort de deur defini- if in het slot valt, dit in ver- ind met de moordende con- irrentie in de bedrijfstak. „Nee lor, om die reden hoef ik echt et te stoppen. Ik hou er geheel vrije wil mee op", zegt de •jarige eigenaresse Marja de „Ik wil er de komende ja- voor mijn dochters Marisa Carola zijn. Mijn oudste ichter is dertien. Die wordt zo etjesaan te oud om altijd aar bij oma te zitten." Haast is er niet bij de verkoop n haar zaak, verzekert Marja. vind dit een heel gezellige lurt en heb er best moeite ee om te stoppen. Het liefst il ik het einde nog een paar aanden uit. Wij hebben toch het imago dat wij duurder jn. Ik vermoed dat er per 1 ja- lari voor ons niet al te veel randert. Naar persoonlijke rvice op maat zal altijd vraag ijven." Ik ben het beslist niet met lar eens dat het wel los zal lo- tn", reageert Bert Kordelaar van de buurtsuper aan de iefsteeg 5/7. „De keel van de fine winkeliers wordt binnen st voorgoed dichtgeknepen, innen nu en vijf jaar zijn alle lurtwinkels uit het straatbeeld rdwenen. Kijk, eind jaren vijf- ben ik als melkman begon- ;n. Ik reed toen op een bak- its door de hele stad, want overal had ik mijn klantjes zit ten. Na korte tijd kwam er een commissie die bepaalde dat el ke melkman in Leiden een ei gen wijk kreeg. Buiten jouw ei gen wijk mocht je nadien niet langer verkopen. „Mijn wijk bevond zich rondom de Rijnsburgerweg. Er kwam na verloop van tijd een moment dat de melkboer suiker ging verkopen. Toen brak bij kans de pleuris uit. Moet je nu eens kijken wat een melkboer allemaal in zijn wagen heeft! Nu kun je ook bij de Shell je bood schappen doen. En daar kijkt niemand op een dubbeltje! De ontwikkeling van melkman naar de kleine buurtsupermarkt is heel stormachtig verlopen." De buurtwinkel van Bert Kor delaar meet dertig vierkante meter. Daarmee is hij in zijn branche een piepkleine jongen. Toch heeft hij een vaste klan tenkring die grotendeels uit stu denten bestaat. Kordelaar: „Ik moet op mijn vrije dag zelf mijn producten halen. Leveranciers komen voor een paar artikelen echt niet meer naar de Dief- steeg gereden." Kordelaar is er ooggetuige van geweest dat steeds meer winkeltjes in de Leidse steegjes voor eeuwig en altijd verdwenen. In de kleinere plaatsen rondom Leiden wordt er open lijk getwijfeld over het al dan niet negatieve effect van de ver dwijning van de bodemprijzen voor buurtwinkels. „We zijn de enige winkel op het dorp", zegt P. Jansen van de gelijknamige super in Rijnsaterwoude. „We hebben een grote groep trouwe vaste klanten. Het is even af wachten. Misschien valt het al lemaal wel mee. Wij kunnen in ieder geval niet gaan stunten met de prijzen, tenzij onze groothandel gaat zakken. We hebben een kleine winstmarge. Onze vaste klanten zijn zich er van bewust. En we zeggen het ook wel eens tegen ze: als het niet meer gaat, dan stoppen we er mee." Casper Heemskerk van de su permarkt in de Warmondse Dorpsstraat: „Zelf denk ik dat het een storm is in een glas wa ter. Ik moet nog zien of de grote jongens inderdaad gaan stunten met hun prijzen. Maar als dat zo is, dan krijgen we er behoor lijk last van." Ton Sollie van de Attentmarkt in Leiderdorp zag de afgelopen jaren gestaag een fors aantal winkels verdwijnen. Kruide niers, maar ook slagers en groentewinkels. Zaken als ver ruiming van de openingstijden hebben een negatief effect op de kleine middenstand. „En nu dan het loslaten van de bodem prijzen. Voor ons wordt het gat steeds groter. Als we niet uitkij ken geven de groten ons nu de nekslag", zegt hij. „Ik zit nu 25 jaar in de zakenwereld. Ik ben nog een ouderwetse melkhan delaar geweest en nu hebben we een buurtsuper. We moeten momenteel hard sappelen voor een korstje. Het is gewoon niet leuk meer. Als ik het somber in schat, hebben we onze langste tijd gehad. Treurig? Ik ga niet zitten sippen. Ik ben tenminste nog gezond van geest." „Wij vrezen een keiharde prij zenoorlog. Tegenover nieuwe prijsverlagingen staan wij vol strekt machteloos", realiseert Gerard van der Hulst (42) zich terdege. Hij drijft samen met zijn ouders en zijn jongere broer Dirk (38) een buurtsuper aan de Leidse Willem Klooslaan. „We zijn nu al genoodzaakt om een kratje bier met nul komma heeft, hoewel ik er niets van ver wacht. En wat betreft de reac ties van mijn collega's: ik heb deelname overwogen, maar kon mij niet vinden in hel plan. Wat ik nu doe, heeft gewoon met ge zonde concurrentie te maken." „Maar daar is de taxiwereld met al die vaste tarieven de laatste decennia wat van ver vreemd geraakt. Over twee jaar weet niemand beter dan dat er in t axil and, net als in alle andere bedrijfstakken, geconcurreerd wordt." nul winst aan de man te bren gen. De Nederlander is heel prijsbewust, tenminste als het om koffie, melk en bier gaat. Naar andere prijzen kijkt hij niet of nauwelijks. Wij hebben als buurtsuper tal van plussen, al zijn veel mensen die inmid dels vergeten. Wij bezorgen de boodschappen gratis thuis en we verkopen eerste klas ver sproducten. Ook vervullen wij een heel duidelijke sociale func tie. Als wij 'oma' een paar dagen niet hebben gezien, gaan we bij haar een kijkje nemen. Bij de grootwinkelbedrijven kennen ze oma niet eens. Onze klanten kennen ons en wij onze klanten. Wij zijn hier in ons zaakje aan de Willem Klooslaan echt de laatste der Mohikanen. We zijn niet van plan het bijltje er zo maar bij neer te gooien. Mijn broer en ik zijn daarvoor toch nog veel te jong?" Weer stond Leiden al leen in een belangrijk onderdeel van het minimabeleid. Leiden weigert openlijk om anonieme tips over bijstandsfraude in behan deling te nemen, en is daarin de enige gemeente. Leiden biedt mensen met een mini muminkomen de mogelijk heid van een flinke gemeente lijke inkomenssteun, en is daarin vrij bijzonder. En nu wijkt Leiden (voorlopig) als enige gemeente af van de richtlijn om banenpoolers maximaal 110 procent van het minimumloon te betalen. De afwijkende opstelling van de gemeente op het gebied van sociale zaken - lees: op het gebied van GroenLinks- wethouder Jan Laurier - be gint zo langzamerhand meer regel dan uitzondering te wor den. De kloof tussen het Leid se minimabeleid en dat in de rest van Nederland wordt steeds groter. Dat vraagt om bezinning. Je kunt heel goed staande houden dat het inkomen dat iemand krijgt, zeker aan de onderkant van de sociale lad der, niet afhankelijk mag zijn van zoiets toevalligs als zijn of haar woonplaats. Waarom zou een banenpooler in pakweg Katwijk minder moeten ver dienen dan een banenpooler in Leiden? Waarom krijgt ie mand die in Leiden op het mi nimum zit er van de gemëente zonder problemen een paar honderd gulden bij, en ie mand in Enkhuizen niet? Waarom zou de sociale re cherche niet overal in Neder land op dezelfde manier te werk moeten gaan? Het antwoord is natuurlijk dat het het mooiste zou zijn wan neer in dit soort zaken overal in Nederland dezelfde regels zouden worden gehanteerd. Maar waar gemeenten belast worden met de uitvoering van een maat regel of nadrukkelijk de moge lijkheid krijgen om eigen keu zen te maken, dan kan het ver haal 'ze doen het allemaal zo' geen argument meer zijn. Op dat moment zal de plaatselijke overheid een eigen keuze moeten maken en moeten be palen wat het beste is voor de inwoners van de gemeente. Beter een goede regeling die - helaas - afwijkt van wat elders gebruikelijk is, dan een slechte regeling die naadloos aansluit bij de rest van Nederland. Het initiatief van Laurier om dwars tegen de aanbevelingen van de Verenigihg Nederland se Gemeenten met de bonden te gaan overleggen over een hoger loon voor banenpoolers, verdient dan ook alle steun. In tegenstelling tot wat oorspron kelijk de bedoeling was, blijkt een baan in de banenpool geen springplank te zijn naar een reguliere baan. Integen deel: wie eenmaal in de ba nenpool zit, heeft nauwelijks nog kans om op de niet-ge- subsidieerde arbeidsmarkt aan de slag te komen. Wanneer dat duidelijk is, wordt het onrede lijk om banenpoolers tot in lengte van jaren op een abso luut minimum te houden. Ze ker wanneer je beseft dat veel werk dat nu door banenpool ers wordt verricht in een re cent verleden nog als 'gewoon werk' werd aangemerkt. Het feit dat er bij de beloning van banenpoolers een schei ding dreigt te ontstaan tussen Leiden en de rest van Neder land is ongewenst. Maar om aan die situatie een eind te maken moet niet Leiden in binden, maar moeten andere gemeenten - en liefst gewoon de rijksoverheid - in beweging komen. 'Een splinterend nieuwjaar' leiden Aan één van de bakstenen zat een briefje met de tekst 'Een Veertien grote ruiten van het Da splinterend nieuwjaar'. De Vinei College aan de Kagerstraat schade wordt geschat op 10.000 zijn gisternacht ingegooid. gulden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15