Wereldwijd vijf miljoen hectare bos verwoest Broedende brilduikers in Waterleidingduinen Üy- Natuur Milieu Lezingen over insecten WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Wereldwijd is dit jaar zo'n vijf miljoen hectare bos - circa anderhalf keer de oppervlakte van Nederland - in vlam men opgegaan. Dat blijkt uit een rap portage van het Wereld Natuur Fonds (WNF). De organisatie pleit voor een in ternationale aanpak om de rampzalige omvang van de branden volgend jaar terug te dringen. Het natuurfonds maakt zich vooral zor gen over de bossen en zeldzame dier soorten in Indonesië, Brazilië, Colom bia, Australië. Papoea-Nieuw-Guinea en enkele Afrikaanse landen. In Brazilië en Indonesië is de situatie het ernstigst. In elk van beide landen ging 2 miljoen hectare bosgebied in vlammen op. De meeste bossen werden aangetast door moedwillige brandstichting ten gunste van landbouw of om het land geschikt te maken voor houtexploitatie. Daarnaast proberen mensen via brand stichting illegale kap te verdoezelen of simpel om een slag te slaan uit de ver zekeringen. Door de branden is de uitstoot van C02 in de betrokken landen fors toegeno men. In Brazilië ligt de uitstoot dit jaar naar verwachting 30 procent hoger dan vorig jaar. De economische schade is eveneens enorm. Alleen al voor Indone sië schat het WNF deze verliespost op 40 miljard gulden. Verder worden er ve le zeldzame diersoorten met uitsterven bedreigd, waaronder de orang-oetang. Volgens het natuurfonds is het de hoog ste tijd voor een internationale aanpak van het fenomeen. De organisatie pro beert onder andere de Wereldbank warm te maken voor de oprichting van een Internationaal Comité Bosbrandbe- strijding, dat nationale overheden, de plaatselijke bevolking en houtkapbe- drijven ertoe moet brengen het pro bleem van de bosbranden serieus te ne men. BERT DE JONG BERT DE JONG Het gaat goed met de dodaars, een kleine futensoort, in de re gio Haarlem. In de duinen en polders schatten vogelaars het aantal broedparen op minimaal dertig, maximaal veertig. Het iets grotere broertje van de dodaars, de geoorde fuut, nes telde in natuurgebied De Nek (bij het West-Friese Schellink hout, in het Wormer- en Jisper- veld en in natuurrreservaat Het Zwanenwater (Callantsoog). Een en ander blijkt uit een over zicht van bijzondere Noord- Hollandse broedvogels, ge maakt door de samenwerkende provinciale vogelwerkgroepen. Ondanks de tweede achtereen volgende strenge winter deed de uiterst vorstgevoelige roer domp het naar verhouding niet slecht. Geteld werden de broed- territoria, niet de broedparen. Roerdompen zijn vaak poly gaam: één mannetje heeft dan meerdere vrouwtjes. De beste roerdompgebieden in Noord- Holland zijn het Ilperveld en het natuurrijke recreatiegebied 't Twiske, onder de rook van Mo- kum. In beide gebieden werden vijf territoria geturfd. Goede tweede was het Wormer- en Jis- perveld met drie roerdompterri toria. Ook in De Weelen (West-Fries land, Lutjebroek), Guisveld en Oostzanerveld (Zaanstreek), Gooimeer en Ankeveense Plas sen was afgelopen lente het iet wat mysterieuze 'gehoemp' alsof je in een lege fles blaast te horen. Neerlands kleinste rei gertje, het schuwe wouwaapje, was met slechts één broedpaar in Noord-Holland (Ankeveense Plassen) vertegenwoordigd. Een bijzonderheid was een broed- territorium van de kleinste wa terhoen in het Wormer- en Jis- perveld. Voor het eerst sinds 1984 heeft dit voorjaar een paar ooievaars gepoogd in onze provincie te broeden. In een nest in Heem stede legde het vrouwtje nog wel eieren, daama ging het toch mis. De natuur is op allerlei ge bieden in beweging. Ten kwade, maar ook ten goede. In 1961 tel de Noord-Holland hooguit vier broedparen bruine kiekendie ven. Dit jaar waren het er alleen OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal:3. Nederlandse pro vincie van de Waterstaat (7); 6. Die lange heeft een relatie met een godheid (6); 8. Laat de as verloren gaan! (4); 11Wordt uit gestippeld door (modieuze) hon den (5); 13. Bijgenaamd reeds een overblijfsel (5); 14. Voorwer pen die onderhandelen over de prijs (6). VerticaahlMet veel geluid rood opgezet (4); 2. Van die onzin moet men slag hebben (5); 4. Volgt een noot bij de rijst (4); 5. Revolutie in een deftige villawijk (7); 7. Bevestigen zonder prijzen (6). 9. Koolzuurhoudende steek (4); 10. Doe iets aan de dorst op school! (3); 12. Vrouw die ge schaakt wordt (4). KRUISWOORDRAADSEL al op Texel en in de Wieringer- meer vijfenzeventig. Interessant was de vestiging van een kolo nie grote sterns op Texel. Van niets in één klap naar honderd- vijftig broedparen. De Samenwerkende Vogelwerk groepen in Noord-Holland noe men een broedgeval van de brilduiker 'de grootste klapper van het seizoen'. Nooit eerder broedde deze soort in onze con treien. Pa en ma brilduiker wer den met hun kroost diverse ke ren gezien in de Amsterdamse Waterleidingduinen. Brilduikers staan te boek als broedvogels van Oostzeelanden en West-Si- berië. Normaliter zie je ze alleen 's winters. Noord-Holland kende nog een broedprimeur: voor het eerst nestelde er een paar grote man telmeeuwen in natuurontwik kelingsgebied De Vooroever bij Ondercüjk/ Wervershoof (West- Friesland). Net als de brilduiker een soort die gewoonlijk veel noordelijker broedt. In de nieu we Vooroevernatuur bungelde aan een dunne wilgentak ook voor het eerst het kunstige nest van de zeldzame buidelmees. Het gaat goed met de lepelaar in Noord-Holland. Op Texel zijn honderdachtentachtig nesten geteld en in Het Zwanenwater circa honderd. Verrassend wa ren negen broedparen in na tuurgebied 't Ven, aan de IJssel- meerkust tussen Andijk en Enk huizen. SVN signaleert in het overzicht een interessante trend: steeds meer bergeenden, vroeger in hoofdzaak broedend in konijnenholen, zijn de vossen in de duinen ontvlucht en broe den nu in West-Friese polderge bieden. Soms is een soort zo schuw dat het zelfs voor doorgewinterde vogelaars erg moeilijk is om een broedgeval met zekerheid vast te stellen. Dit geldt onder ande re voor de mysterieuze wespen- dief. Het aantal nesten wordt geschat op drie in de duinen bij Haarlem, en mogelijk eentje in de duinen bij Bergen. Het 'kroonjuweel' der weidevogels, de kemphaan, is nog met zo'n vijfenveertig nesten in Noord- Holland present. Waterland- Oost en het Wormer- en Jisper- veld tekenen elk voor minimaal twintig broedende kemphenne tjes. Bron: De Graspieper, orgaan van de Samenwerkende vogelwerkgroepen in Noord-Holland (SVN) UTRECHT (Bert de Jong) Af gelopen jaar is in Wageningen een succesvolle serie lezingen gehouden over insecten. In 1998, tussen 8 januari en 12 maart, staat een interessante vervolgreeks op het program ma. Ditmaal in Utrecht: 'Insec ten en maatschappij'. We spui ten ze dood, laten ze giftige kor reltjes eten of trappen ze dom weg plat. Maar zonder insecten zou de mens niet overleven. Zowat een derde van alle land bouwgewassen op aarde gedijt alleen als ze door insecten wor den bestoven. Insecten kunnen weliswaar voor ons een plaag zijn (giftige spinnen, malaria muggen, enzovoorts), nogal wat soorten voorkomen óók plagen. Zoals sluipwespen, waarvan de larven als biologische bestrij ders parasiteren op beestjes die voedselgewassen aanvreten. Door ondoordacht met chemi sche middelen 'plaaginsecten' uit te willen roeien, worden bio logische balansen verstoord. En is het middel soms erger dan de kwaal. Bovendien worden de beestjes resistent tegen het gif. De lezingenserie in Utrecht schenkt de bezoekers meer in zicht in de wondere wereld der insecten, de meest succesvolle groep organismen op aarde. Tussen de zestig en tachtig pro cent van alle soorten organis men op onze planeet behoort tot de insecten. Ze kropen en vlogen al rond ten tijde van de dino's. Insecten, die in vrijwel elk eco systeem in groten getale voor komen (alleen in oceanen zijn ze ondervertegenwoordigd) hebben nog altijd een grote in vloed op de maatschappij. Ze spelen en speelden een voorna me rol in allerlei culturen. De mestkever in het oude Egypte, de zijderups in China, en de Spaanse vlieg ter opwekking van seksuele lusten. Deskundigen verwachten bo vendien dat insecten de volgen de eeuw in onze samenleving nóg belangrijker worden dan ze al zijn. Bijvoorbeeld als milieu vriendelijke plaagbestrijders op het boerenland. In de lezingen worden uiteenlo pende thema's aangesneden: genieten van insecten, insecten als dragers van de biodiversiteit (verscheidenheid aan soorten), insecten als fobie veroorzaken de griezels, insecten als voedsel, nieuwe, door genetische mani pulatie gemaakte insecten, in secten als ziekmakers, insecten als probleem én oplossing in de landbouw, et cetera. Lezingen 'Insecten en maatschappij'. Op donderdagen tussen 8 januari en 12 maart 1998. In de aula van het academiegebouw van de Universiteit van Utrecht, Domplein 29. Tijd: tus sen 20.00 en 22.00 uur. Toegang gra- PC/U3&AK ZSTACfiST&AZ BA/ ££A/C> AA/V OM Afc? S7&3/ A&SCO /HAMA/GTS& /AS&é/VS', /S i/AA&. 3CU.S&AAT/ ^/V £>AA/ ASAA/0&A/- s> L J. yl\ - - - -- - TOMPOES Tom Poes en het Kukel De diepe stem uit de luidspreker zweeg even en Ak-Ak maakte daar gebruik van door snel het kukel van de markies te meten. Maar op het volgende moment veerde hij ver schrikt op toen plotseling zijn naam over het landschap schalde. „Ak-Ak de waarnemer meet nu een min ku kel!" galmde de luidspreker. „Min één zeven ten tien. We naderen het einde!" „De stem van de Droon!" riep Ak-Ak. „Wat is dat? De vreemde ling beluistert de Droon!" ,Par exemple!" sprak de markies ver blekend. „Wat beduidt dit? Spreekt men over mij? Is mijn kukel..." „IS min!" riep de waarnemer uit. „Zoals de grote Droon zegt!" Met deze woorden sprong hij op Wammes Waggel af, daarbij de geschokte edel man ruw terzijde duwend. „Hihihi", zei Wammes giechelend, „vind je het zo'n enige radio?" Ak-Ak schonk ech ter geen aandacht aan het verouder de toestel. „Vlug!" zei hij dringend. „Ik wil uw kukel meten." „Niks hoor", riep de ander uit. „Niks te meten. Hij is van mij! Trouwens, het is geen kukel maar een radiotoe ter." „O", hernam de waarnemer een beetje uit het veld geslagen. „Maar bent u een inwoner van Rom meldam? Dan is er nog hoop. Ik ge loof, dat u plus bent!" „Hihihi, wat mal!" giechelde Wammes, het ijzer- draad uit de modder trekkend. „Nou ik ben geen inwoner, hoor. Ik woon niet; ik loop zo maar een beetje. En jij bent zelf niet pluis." Na deze woorden vatte hij zijn toeter op en liep luid lachend heen. „Daar j laatste hoop van de grote Droon", prevelde Ak-AK verslagen. REDACTIE BERT DE JONG 072-51! 00 01 DOOR JAN VISSER u. We sluiten vandaag opnieuw een opmerkelijk warm jaar af. De gen delde temperatuur op het KNMI in De Bilt bedroeg 10,3 graad teg normaal 9,4. Daarmee behoort 1997 tot de warmste jaren van de; eeuw. Warmer was het alleen in 1990 met gemiddeld 10,9 graad 1989 10,7, 1994 10,6 en in 1992 en 1995 met 10,5 graad. In 1988 was het gemiddeld net zo warm als dit jaar. Opmerkelijk en gelijkertijd verontrustend is dat de warmste 7 jaren zich voordeden 1987. Van toeval kan dus geen sprake meer zijn ofwel ons klimaat is niet meer wat het geweest is. Het nieuwe jaar brengt ons voorlopig onst mig en periodiek nat weer met als dieptepunt het komende weekei de. Dan bereikt namelijk een zeer diepe depressie de Noordzee. dat dit systeem de klassieke stormbaan lijkt te zullen volgen via lei land en noordelijk Engeland moeten we er rekening mee houden di het met name aan de kust gaat stormen. Meer details kunnen pas gen het weekeinde gegeven worden omdat aangekondigde stormer dikwijls in het zicht van de haven afhaken. Kortom er is nog geen den tot ongerustheid. Op Nieuwjaarsdag blijft het op een enkele verspreide bui na tot aai de avond droog. Wel is het vaker bewolkt dan zonnig. De temperati ren lopen op tot 6-7 graden. Morgenavond gaat het wel regenen en aan de kust neemt de zuidzuidwestenwind toe tot hard of stormaclr tig. Ook op vrijdag blijft het stevig waaien met kans op enkele buiei Tijdens het afgelopen etmaal is het opnieuw geen onverdienstelijk weer geweest. Het bleef op de meeste plaatsen droog en soms was nog aardig wat zonneschijn. Gedurende korte tijd was het zelfs zo goed als onbewolkt. In de late middag viel er plaatselijk wat lichte motregen. De temperaturen werden gaandeweg hoger en kwamen op maximaal 7-8 graden. Valkenburg bij Leiden noteerde maximaa 7,9 en Bloemendaal 7,1 graad. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Aan de noordwestkust nu en dan flinke opklaringen. Verder bewolkt en perio den met regen, landin waarts sneeuw. Een forse zuidenwind. Langs de kust in het zuidwesten en zui den maxima oplopend tot boven 5 graden; elders overdag vorst. Zweden: Meest bewolkt en van het zuidwesten uit enige tijd sneeuw of regen. Vooral later veel wind. In het midden en noorden over dag vorst; in het zuiden maxima oplopend tot een graad of 3 boven nul op morgen.- Denemarken: Nogal winderig en be wolkt. Vooral vandaag re gen; morgen kans op een paar opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Stormachtig, vooral op morgen. Verder meest bewolkt en geruime tijd regen; in Schotland hier en daar natte sneeuw. Vandaag maxima rond 7 graden; morgen een paar graden zachter. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Aan de kust later een stormachti ge wind. Middagtemperatuur omstreeks 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Morgen vooral langs de kust een storm achtige wind. Verder veel bewolking en perioden met regen. Middagtempera tuur uiteenlopend van een graad of 7 in de omgeving van Nancy tot 12 graden in Bretagne en de Vendee. Portugal: Vandaag naar het oosten wegtrekkende regen; verder vooral in het zuiden zonni ge perioden. Aan zee maxima rond 14 graden, landinwaarts frisser. Madeira: Zonnige perioden maar vandaag eerst nog kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Spanje: Flinke wolkenvelden en nu en dan re gen. Morgen in het westen en midden flinke opklaringen en droog. Middag temperatuur in het binnenland rond 9 graden; aan de kust maxima van 14 tot 18 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden maar in het noorden wolkenvelden; eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur rond 23 gra- Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en enkele stevige buien. Tamelijk fris met aan zee maxima rond 15 graden. Tunesië: Zonnige perioden en waarschijnlijk Polen: Wolkenvelden maar ook nu er Droog. Middagtemperatuur op de me te plaatsen iets boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Soms wolkenvelden, soms zon en vr overal droog. Middagtemperatuur streeks plus 3 graden Hongarije: Kans op mist, overdag hier en daar Droog. Middagtemperatuur graden boven nul. DONDERDAG 1 JANUAR11998 Zon- en maanstanden Zon op 08.49 Zon onder 16. Maan op 10.20 Maanonder20 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.17 17.31 04.50 17te Laag 01.06 13.20 00.47 13. g VRIJDAG 2 JANUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16 Maan op 10.54 Maanonder2L Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.58. 18.16 05.31 17. i Laag 01.35. 14.00 01.16 13. ie Weerrapporten 31 december 07 uur: (0 droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen; in de Alpen vanaf 1300 meter sneeuw. Later langs de westkust een stormachtige wind. Middagtemperatuur van een graad of 6 in de omgeving van Lyon tot lokaal 15 graden in het uiterste zuiden. Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en wolken en kans op een paar buien. Middagtemperatuur rond 16 graden. Italië: Zonnige perioden maar in het noorden meer bewolking en vooral vandaag kans op regen-, in de bergen vanaf 1300 me ter sneeuw. Middagtemperatuur uiteen lopend van een graad of 5 in het noor den tot 17 in het uiterste zuiden en op Sicilië. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, vooral op Corsica kans op een bui Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Rustig met flinke zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Langs de kusten maxima rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Flink wat zon en droog. Langzaam iets frisser-, morgen maxima van een graad of 7 rond de Dardanellen tot 14 op Cyprus. Duitsland: Naast zon ook wolkenvelden en later met name in het westen af en toe regen. Middagtemperatuur veelal tussen 3 en 8 graden. Zwitserland: Flinke wolkenvelden en vooral in het zui den en later ook het westen af en toe sneeuw, beneden de 1200 meter regen; in het noordoosten eerst ook zon. Maxi ma in de dalen rond 6 graden. Oostenrijk: Hier en daar mist en in Tirol kans op wat sneeuw. Verder droog en nu en dan zon. In de meeste dalen 's middags een paar graden boven het vriespunt. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Geneve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca mistbanken v regen i zwaar bew r half bew r Stockholm i Warschau r Wenen r Bangkok c Buenos Aires c Casablanca r Johannesburg I Los Angeles 2 New Orleans c New York 2 Tel Aviv f half bew. Op Texel vestigde zich een kolonie grote sterns. In één klap honderdvijftig broedparen. FOTOS MARTIJN DE JONGE In natuurgebied De Vooroever bungelde voor het eerst een buidelme- zennest in een wilgentak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12