-eiden Regio Sollicitatiebalie in arbeidsbureau eheldenbuurt wil schooltuintjes niet kwijt urier op nominatie >r aanmoedingsprijs Nieuwe lichtroute x Petruskerk voorlopig zonder spits MITHON OS? etal aangehouden na 'stal kraan Stationsplein mieente geeft lot or een kerstboom Gapend gat Geluidsbegrenzer voor COC verplicht in pand Langegracht PAG 29 DECEMBER 1997 preenen, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 heidsovertreders gepakt Bij snelheidscontroles op de Kanaalweg, de Langegracht, rchilllaan en de Doctor Lelylaan heeft de politie gisteren ^gebruikers bekeurd. Op de Kanaalweg war en de overtre- het extreemst. Hier reed bijna tachtig procent van de ge- eerde passanten te hard. De hoogst gemeten snelheid be iier honderd kilometer per uur, twee keer zo hard als toe- id aan Molenstraat In een woning aan de Molenstraat is vanmorgen een 3 rand uitgebroken. Het vuur ontstond door nog onbeken- aak in de slaapkamer. De brandweer had de brand snel ontrole. Een bewoner moest met ademhalingsmoeilijk- haar hetAZL. ïssieve automobilist |Een 46-jarige Leidenaar is gisteravond aangehouden na- in de Mirakelsteeg een 17-jarige fietser had geslagen. De eeg met zijn auto een aanrijding met de fietser, en krqeg ruzie. Toen de politie even later stond te praten met de kwam de verdachte terug rijden met in zijn hand een ^ak waarin een steel zat. De man is aangehouden. [voetbaltoernooi Jongerencentrum 't Stathuys-houdt morgenmiddag in Broekplein een zaalvoetbaltoernooi voor de jeugd van 10 jaar. De deelname kost vijftien gulden per team. ■markt voor meisjes Morgen zijn meisjes van 9 tot 13 jaar om half twee wel- [het Leidse Volkhuis om deel te nemen aan Technica 10. ie doe-markt is het voor vijf gulden mogelijk om onder potloodpoezen, spiraaltollen en deurmatalarmen te ma ft Leidse Volkshuis ligt aan de Apothekersdijk 33. p rietveld pe wethouder J. Laurier de nominatie voor de imoedigingsprijs 1997. ouder van GroenLinkse hikt die voordracht aan Idat de sociale dienst in Inonieme tips over uit- prechtigden niet in be- Ig neemt. WV deelt elk jaar een digingsprijs uit aan die meehelpen met het tlsdoelstellingen.' ,,En (ngrijk fraudebestrijding i zijn, een samenleving pensen elkaar anoniem aangeven en verklikken is niet waar we heen willen", aldus de bond. Andere genomineerden zijn de Vlaardingse Sylvia Raap, die zich met haar stichting Steady inzet voor de belangen van tie nermoeders en het Rotterdamse project Baan+, dat werkzoeken den een basisbaan van twee of drie dagen per week biedt, waarnaast zij onbeperkt mogen bijverdienen. FNV-voorzitter L. de Waal maakt op 6 januari de prijswi- naar bekend. Hij doet dat op de nieuwjaarsreceptie van de bond in het Onderwijsmuseum in Rotterdam. V mmMï leiden De gemeente heeft op de Steenstraat drie nieuwe lantaarnpalen geplaatst. De lichtmasten van zes meter hoog vormen onderdeel van een nieuwe 'lichtroute' door Leiden. Op de Korevaar- straat, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Steenstraat en Stationsweg komt nieuwe, hangen de, verlichting. Op plaatsen waar de straat te breed is, zoals op de Steenstraat tussen het Rijksmuseum voor Volkenkunde en stadscafé Van der Werf, wor den lantaarnpalen geplaatst. De rechthoekige ar maturen zijn 'familie' van het lichtobject op de Beestenmarkt. foto hielco kuipers :ing Welzijn Zeehelden- WZ) maakt zich zorgen toekomst van het al ja- akliggende terrein tus- Rijnkade, Oosterstraat, warsstraat en Zijlsingel, deel van die grond zijn Doltuintjes van basis- e Dolfijn. TL is bang dat een pro- ikkelaar het terrein in krijgt en de schooltuin tjes opoffert aan zijn bouwplan nen. En dat zou zonde zijn in een wijk die toch al zo slecht in zijn groen zit, schrijft de SWZ in een brief aan de gemeente. De gemeenteraad moet zor gen dat zij een vinger in de pap houdt bij de bebouwing van het terrein, vindt voorzitter H. van Reijn van de SWZ. Vorig jaar hebben we bij een wijkwande- ling met enkele wethouders en raadsleden al vastgesteld dat de Zeeheldenbuurt wel keurig oogt, maar zeer eenzijdig is: kleine, goedkope huisjes, smalle straatjes, geen voortuintjes, geen groen", aldus Van Reijn in zijn brief. ,,Een ideale wijk voor jonge gezinnen die er een star- terswoninkje vinden, maar doorstroom binnen de wijk naar wat groter of luxer is er ab soluut niet bij." Door die eenzijdige bebou wing en het gebrek aan groen willen mensen weg uit de Zee heldenbuurt, weet de voorzitter van de SWZ. ,,In het afgelopen jaar zijn verscheidene gezinnen om die sociale druk vertrokken naar elders in Leiden." Herbe bouwing van het zogeheten Bracol-terrein, waar tot tien jaar geleden een opslag voor steen wol was, zou dat probleem voor een deel kunnen oplossen. De SWZ heeft zijn wensen- lijstje voor het terrein al klaar. De historische lintbebouwing aan de Rijnkade moet hersteld worden. De nieuwe huizen Muzenhof yi De beheerder van I I het cultureel cen trum Muzenhof neemt de exploitatie over van de ge meente Leiderdorp. Moskee /i O De Marokkaanse I <5 moskee komt op de hoek van de Sportlaan in Alphen tegenover het bowlingcentrum. Het Sollicitatiecentrum Leiden opent op 5 januari in het arbeidsbureau aan de Oosterkerkstraat een sollicitatieba lie. Bij deze balie kunnen werkzoekenden vier ochtenden per week terecht met vragen over solliciteren. Volgens S. Posthuma van het Sollicitatiecentrum is de service uniek. leiden ruud sep Met de opening van de balie breidt het Sollicitatiecentrum zijn activiteiten in het Leidse ar beidsbureau sterk uit. Op dit moment verzorgt de instelling wekelijks een spreekuur van tweeënhalf uur waar mensen op afspraak informatie kunnen krijgen over sollicitatiebrieven en -gesprekken. ,,We kunnen daarin per week vijf mensen helpen, maar we weten dat de belangstelling veel groter is", al dus Posthuma. „Veel mensen krijgen nu van het arbeidsbu reau te horen dat er een wacht lijst is en haken dan meteen af. We verwachten straks wekelijks tussen de twintig en dertig klan ten te krijgen." De sollicitatiebalie is straks op maandag tot en met donderdag van negen tot twaalf 's morgens geopend. Het eerste uur is gere serveerd voor mensen die op af spraak komen, de laatste twee uur kan iedereen zonder af spraak binnenlopen. Voorlopig is steeds één medewerker be schikbaar. Posthuma: „We zul len kijken of er wachtrijen ont staan. Ik hoop van wel." De cliënten die het Sollicita tiecentrum tot nu toe op het spreekuur krijgt, zijn over het algemeen al geruime tijd werk loos. Zestig procent meldt zich op eigen initiatief, de overigen worden gestuurd door het ar beidsbureau. In het afgelopen jaar kwamen in totaal 170 men sen op het spreekuur. Het Sollicitatiecentrum heeft plannen om de samenwerking met het arbeidsbureau verder uit te breiden. Met het arbeids bureau in Lisse worden bespre kingen gevoerd om daar naar Leids voorbeeld een balie te openen. moeten voor wat variatie in de wijk zorgen. En op het midden terrein moet in ieder geval ruimte blijven voor de school tuintjes. „Want die voorzien in een zeer grote behoefte." Als het terrein zomaar wordt verkocht aan een projectont wikkelaar komt het daar niet van, vreest de SWZ. „Als dus onverhoopt wordt overgegaan tot verkoop, dan vinden wij dat de gemeenteraad zelf moet be slissen over de voorwaarden." leiden timoteus waarsenburg De Petruskerk aan de Lammen- schansweg, gebouwd naar een ontwerp van de beroemde ar chitect Kropholler, zal het nog even zonder torenspits moeten stellen. Het ontwerp voor een nieuw kruis heeft geen goed keuring gekregen van de afde ling Monumentenzorg van de gemeente Leiden. De voorkeur gaat uit naar een replica van het verwijderde kruis. „We hoopten voor kerst weer een complete toren te hebben. Maar we heb ben nu onze zinnen gezet op Pasen", aldus de voorzitter van het kerkbestuur Th. de Wilde. Vorig jaar rond deze tijd werd het zestig jaar oude kruis ge licht, omdat het ernstig was aangetast door roest. De schade was zo groot dat herstel niet meer mogelijk bleek. De Leidse archtitect J. Kirsch maakte ver volgens een tekening voor een nieuwe spits. Het werd een ver eenvoudigde uitvoering van het kruis van Kropholler, waarvoor het kerkbestuur 75.000 gulden had vrijgemaakt. „Maar mo menteel Ügt er een aanvraag bij het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschap om de Petruskerk op de monumenten lijst te krijgen. En daarom wilde de gemeente het originele kruis terug", aldus De Wilde. Maar aan het ontwerp dat de voorkeur heeft van de gemeente Leiden hangt wel een fors prijs kaartje. Een replica van het ver weerde kruis zou neerkomen op een ton. En zoveel heeft het kerkbestuur niet. „Maar we kre gen een brief van de gemeente dat ze bij terugkeer van het oor spronkelijke ontwerp een be drag wilde bijleggen tot maxi maal 50.000 gulden. En daar zijn we erg blij mee. Want het ziet er nu naar uit dat de Petrus kerk weer in volle glorie hersteld wordt." Aan het namaken van het ou de kruis zitten echter nogal wat haken en ogen. Zo gaat in het 'Kropholler-kruis' veel meer ar beidstijd zitten vanwege de vele tierelantijntjes. En het kerkbe stuur stelt het gebruik van een roestvrije en dus zeer prijzige legering voor de nieuwe spits als voorwaarde om te voorko men dat het kruis nog een keer moet worden vervangen. Een andere bijkomstigheid die de kosten opdrijft, is dat het oor spronkelijke kruis tijdens de bouw van de kerk in fasen is ge monteerd. En nu zou er in één Het afge keurde ont werp van Kirsch (links) en het origi neel van Kropholler. Als het aan de gemeente ligt, komt het oorspronke lijke kruis weer op de torenspits van de Pe truskerk te rug. Zij stelt hiervoor maximaal 50.000 gul den beschik baar. teke- keer -een kant en klaar kruis moeten komen dat zonder pro blemen kan worden geplaatst. Dus ook voor een replica zou den nieuwe tekeningen nodig zijn. Na de toezegging van de gemeente om een financiële bij drage te geven, ziet het kerkbe stuur deze belemmerende fac toren niet meer als een pro bleem. De Wilde: „Natuurlijk past het oorspronkelijke kruis het beste bij de kerk. En wij hopen ook dat de Petruskerk officieel mo- mument wordt. We zijn dus erg content met het voorstel van de gemeente. Maar mocht nader onderzoek uitwijzen dat dit plan toch te duur is, dan vallen we alsnog terug op het ontwerp van Kirsch. OFFICIAL^DAEWOO DEALER ^-AU 'AUTO LEITHON y(Vtó "Scjntt e&t Aatoe cetav "Pcuycai tmtvuty MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 KRUISING SCHIPHOLWEG - OESTERGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN grote reclamekraan van een ge vel hadden gestolen. De man ie. heeft de afgelopen nen (twee van 17, één van 23) het Stationsplein drie liepen op het moment van hun aangehouden die eer- aanhouding met de reuzqn- let Kort Rapenburg een kraan te zeulen. iranding bomen op 8 januari speeltuin Westerkwartier in de Ten Katestraat, speeltuin Zui derkwartier in de Anjelier straat, speeltuin Zuidwest in de Berlagestraat, boerderij de Slaagh aan Lage Morsweg, het Stevenspark, buurthuis Mor- schwijck aan de Topaaslaan 19, het voormalige LDM-ge- bouw aan de Middelstegracht, het parkeerterrein aan de Ga- renmarkt en de Admiraal Banckertweg 15. Vanaf 5 januari zijn er nog extra mogelijkheden de bo men in te leveren. Dat kan dan bij buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade, de hoek van de Leeuwerikstraat/Lijster straat, het sportterrein aan de Van Vollenhovekade, buurt huis Matilo aan de Zaanstraat. Op 8 januari zelf kunnen de bomen alleen nog worden in geleverd bij de Groenoordhal- len. Raad van State stelt buurtbewoner in gelijk den haag/leiden aap rietveld De Raad van State heeft buurtbewoner C. Kortmann in het gelijk gesteld: het COC moet in zijn sociëteit aan de Langegracht een geluidsbe grenzer aanbrengen. De ge meente vond, na de isolatie van het pand in mei 1996, zo'n dure limiter niet meer nodig. De Raad denkt daar blijkens zijn uitspraak anders over. Het COC voerde op de zit ting aan, dat de begrenzer de niet al te rijke vereniging en kele duizenden guldens gaat kosten. En nu er toch geen klachten meer waren, sinds er vorig jaar 90.000 gulden werd geïnvesteerd in isolatie, was dat een overbodige in vestering. Maar voor de Raad van Sta te telt slechts één ding, en dat is dat met de installatie die de COC in het pand heeft staan meer geluid kan worden ge maakt dan volgens de milieu vergunning is toegestaan. „Onder deze omstandighe den is een geluidsbegrenzer geboden", aldus staatraad Leyte n - De Wijkerslo oth De Raad veroordeelde de gemeente tot het betalen van de proceskosten. leiden Een kantoortje, een studio of een praktijkruimte op de begane grond, drie- en vierkamerwoningen op de eerste verdieping. Dat is het bouwplan voor het gat in de gevel- wand in de Vollersgracht, in de wijk Mare- dorp. „Een opknapbeurt voor de hele straat", oordeelt de gemeente over het ontwerp, dat in strijd is met het geldende bestemmings plan Maredorp. De gemeente wil de bouwer daarvoor ontheffing verlenen. De bebouwing is hoger dan volgens het bestemmingsplan is toegestaan. Het pand Vollersgracht 16/18 werd alweer een aantal jaren geleden ge sloopt. Sindsdien gaapt daar een inmiddels getegeld gat in de gevelrij. De gemeente vindt de lege plek, waar regelmatig auto's worden geparkeerd, maar onaantrekkelijk. Het plan ligt tot en met 12 januari ter inzage in de bibliotheek van het stadsbouwhuis aan de Langegracht. Omwonenden kunnen tot die tijd bezwaar aantekenen. De commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening beoordeelt vervolgens die bezwaren. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9