YD Noord-Iers overleg in gevaar na moord GOED KOOP Bollen Beignets Buitenland Maze-gevangenis symbool van onmacht van Britse regering Angst verjaagt indianen uit dorpen Zuid-Mexico Hong Kong verbrandt kippen en pluimveehouderijen 1? CU MANDAG 29 DECEMBER 1997 Scholier perst klasgenootje af rome» De 14-jarige scholier Dario uit het Italiaanse Cuorgné is opgepakt omdat hij in drie maanden tijd zijn 12-jarige klasge nootje Giampiero voor zon zesduizend gulden heeft afgeperst. De veel grotere Dario dreigde met slaag als het jongetje niet re gelmatig met geld over de brug kwam. De ouders van Giampiero lichtten de politie in toen zij erachter kwamen waarom hun kind de afgelopen maanden voortdurend geld uit de woning stal. De politie sluit niet uit dat Dario op zijn beurt werd gedwongen het geld aan derden af te staan. Etnisch geweld opgelaaid in Kenya nairobi Aan de vooravond van de verkiezingen die vandaag in Kenya worden gehouden, is in het zuidwesten van het land het etnische geweld opgelaaid. In de provincie Nyanza viel gisteren een bende Masaai een dorp aan en doodde drie bewoners die behoorden tot de Kisii. In dezelfde provincie vielen gisteren ook enkele gewonden onder politie en burgers bij ongregeldheden in het stadje Horna Bay. President Daniel arap Möi heeft tot na de verkiezingen voor het gebied bijzondere veiligheidsmaatregelen afgekondigd. Soldaten achter moord op studenten lima» Peruaanse soldaten hebben twee Japanse studenten on der valse voorwendselen aangehouden, beroofd en om het leven gebracht. Het drama had al vorige maand plaats bij een afgele gen tolpost aan de Amazone-rivier, ongeveer 1.200 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Lima. De studenten, 22 en 23 jaar oud, roeiden in een kleine houten boot de Amazone af van Peru naar Brazilië. Meeste doodvonnissen VS sinds 1955 Washington In de VS zijn het afgelopen jaar de meeste dood vonnissen voltrokken sinds 1955. Verwacht wordt dat dat aantal de komende jaren zal blijven stijgen. Van de 3.200 ter dood ver oordeelden werden er dit jaar 74 geëxecuteerd. In 1955 waren dat er 76. Tot het einde van het jaar staan er geen executies meer gepland. De staat Texas staat met 37 executies ruim aan kop. Duitse politie wist van zelfmoordactie De in Israël wegens het voorbereiden x zelf moordaanslag aangeklaagde Duitser is volgens het Duitse week blad Focus op 28 november met instemming van Duitse gehei me- en politiediensten naar Israël vertrokken. Volgens het blad waren de federale recherche (BKA), de binnenlandse veiligheids dienst (BfV) en de buitenlandse inlichtingendienst (BND) op de hoogte van de plannen van de 26-jarige man. Op aanwijzing van de Nederlandse veiligheidsdienst kon de man worden gearres teerd. Egypte verbiedt vrouwenbesnijdenis cairo De Egyptische Staatsraad heeft gisteren bepaald dat be snijdenis van meisjes is verboden. Daarmee haalde het hoogste administratief rechtelijk college een streep door een eerder rechterlijk besluit dat de ingreep wel was toegestaan in zieken huizen. De raad oordeelde dat de 'besnijdenis van meisjes geen individueel recht is waarin de sharia (het islamitisch recht) voor ziet, want er is niets in de Koran dan het toestaat'. In de praktijk zal het moeilijk zijn de praktijken een halt toe te.roepen, omdat veel van de ingrepen niet in officiële ziekenhuizen maar bij de mensen thuis plaatshebben. Moeder dode achtling krijgt kind londen Mandy Allwood, de Britse vrouw die vorig jaar in ver wachting was van een achüing maar d^e na negentien weken verloor, is dit weekeinde bevallen van een gezond kind. Haar partner wilde gisteren geen nadere details geven over de geboor te. Allwood raakte in 1996 zwanger van een achtling. Ze weiger de om een aantal vruchten te aborteren, hoewel haar was ver teld dat de kans om ze alle acht te voldragen nihil was. In plaats daarvan sloot ze een miljoenencontract met een boulevardblad. Phieu nieuwe sterke man Vietnam hanoi De 66-jarige luitenant-generaal Le Kha Phieu is tot nieu we leider van de Communistische Partij van Vietnam gekozen. Phieu volgt de 80-jarige generaal Do Muoi op. Het besluit werd genomen tijdens een vergadering van het centraal comité dat achter gesloten deuren werd gehouden. Phieu verwierf als poli tiek commisaris in het leger een reputatie als een orthodoxe die geen blad voor de mond neemt. Kinderbijslag voor Thaise hond bangkok Het Thaise ministerie van sociale zaken trekt duizend bath (45 gulden) per maand uit voor kinderbijslag voor een hond die zijn acht moederloze jongen liefderijk verzorgt. Vol gens de Thaise media kauwt de hond het voer voor en geeft het zijn nakomelingen dan te eten. De moeder is aan vergiftigd voedsel gestorven. Een hoge regeringsfunctionaris was bij een bezoek aan de hondenfamilie zo ontroerd, dat hij het ministerie opdracht gaf de hond tot zijn dood een uitkering te verstrekken. Vluchtelingen stranden op kust Italië catanzaro Een schip met zo'n achthonderd meest Koerdische vluchtelingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de grond gelopen bij Catanzaro, aan de Italiaanse zuidkust. Plaatse lijke vissers hebben de Italiaanse marine geholpen bij de red dingsacties. Zaterdagmiddag waren alle opvarenden veilig aan land gebracht. Ze zijn naar opvangcentra in de plaatsen Sovera- to en Badolato gebracht. Sfinx na zeven jaar uit de steigers cairo De 4.600 jaar oude monumentale Egyptische sfinx die waakt over de drie piramiden van Gizeh, is gerestaureerd. Het monumentale 57 meter lange en 20 meter hoge beeld, die de Egyptische koning toont als zonnegod met een hoofd van een mens en het lichaam van een leeuw, heeft zeven jaar in de stei gers gestaan. Een kleine honderdduizend stenen zijn bij het her stel gebruikt. De bedoeling is dat de nieuwe sfinx volgend jaar met een grootse ceremonie wordt ingewijd. DAGELIJKS VËRSl Saucijzen-, kaasbroodje of appelflap, nu 10 stuks voor 10.- Vroom Sc Dreesmann Protestantse activist in gevangenis geliquideerd belfast-derrylin hans geleunse Justitie in Noord-Ierland heeft drie mannen in staat van beschuldiging gesteld wegens de moord op Billy Wright. De protestantse extremist, leider van de teiyeurgroep Loyalist Volunteer Force, werd zaterdag in de Maze-ge- vangenis doodgeschoten. Aanhangers van Wright namen meteen wraak en schoten zaterdagavond een ex-IRA-lid dood bij een hotel in Dungannon, waar hij als uitsmijter werkte. roep iedereen op tot bezinning, het vredesproces is in een bij zonder gevaarlijke fase beland. Wright werd zaterdag van een vleugel in het beruchte Block H (waar zowel republikeinse als protestantse terroristen gevan gen zitten) overgebracht naar het bezoekerscentrum, waar zijn vriendin op hem wachtte. Vlak voordat hij onder begelei ding van vier bewakers in een busje stapte, werd hij vanaf het dak van de 'republikeinse' vleu gel onder vuur genomen door drie gedetineerde leden van de IRA-splinterINLA. De wapens zijn vermoedelijk door bezoekers van de drie IN- LA-leden de gevangenis binnen Bestuurslid Maginnis van de grootste Unionistische partij eiste onmiddellijk het aftreden van de Britse minister voor Noord-Ierland Mowlam. ,,Ze is zo tegemoetkomend geweest tegenover de IRA-republikei- nen, nu wordt het tijd dat ze ons een dienst bewijst", aldus Maginnis, lid van de protes tantse onderhandelingsdelega tie bij de Noord-Ierse vredesbe sprekingen. Mowlam denkt niet aan aftre den. ,,Als mijn vertrek het vre desproces zou helpen, stapte ik op. Maar dat is niet het geval. Ik gesmokkeld. Maginnis en ande re protestante politici zeiden zaterdag dat ze herhaaldelijk hadden gewaarschuwd tegen het in één afdeling onderbren gen van zowel protestantse als katholieke terroristen. Volgens Maginnis is de controle op de gevangenen een lachertje. Behalve Wrights naaste fami lie en vrienden zullen slechts weinigen in Noord-Ierland om zijn dood treuren. Hij zou per soonlijk zes moorden op zijn geweten hebben. De politie ver denkt hem ervan opdracht te hebben gegeven voor 46 moor den vanaf het moment dat hij begin jaren tachtig actief werd in de protestantse terreur. Het staat vast dat hij en het Loyalist Volunteer Force betrokken wa- ren bij drugshandel waarmee geld werd verdiend om wapens te kopen. De vrees is nu dat van katholieke zijde weer met ge weld zal worden gereageerd op de wraakactie van Wrights aan hangers in Dungannon. belfast hans geleunse correspondent Britse regeringen plachten het Maze-complex bij Belfast aan te prijzen als een van de best beveiligde gevangenissen van Europa. Dat er zaterdag een notoire protestantse terrorist voor de ogen van zijn bewakers werd doodge schoten, wekt in Noord-Ierland echter geen verbazing. Het zwakke punt van de met de modernste bewakingsapparatuur uitgeruste gevangenis is het personeel. Sinds 1970 zijn er al twintig ver moord door ex-gedetineerden of door vrien den van de gevangenen. De terroristische moordenaars van de IRA, INLA en protestantse geweldsgroepen onderhouden contact met de buitenwereld via door bezoek binnengesmok kelde zaktelefoons. Bewakers worden geïnti mideerd, zij of hun familieleden bedreigd met executie, die via een telefonische opdracht kan worden uitgevoerd. Het is allemaal niet nieuw. Al in 1983, toen 30 IRA-gevangenen tegelijk de benen namen, werd in het officiële onderzoeksrapport gecon stateerd dat perfecte beveiliging alleen kon worden gerealiseerd door 'onmenselijke en onaanvaardbare' methoden toe te passen. En in maart werd in een nieuw onderzoeksrap port vastgesteld, dat het de terroristen zijn die in de gevangenis de dienst uitmaken. Tot de uitwassen behoren dat bewakers al leen rondjes maken nadat ze daarvoor van de gevangenen toestemming hebben gekregen. Celdeuren worden niet gesloten, zodat er veel vuldig onderling contact is. Een gesloten cel deur is een signaal aan de bewakers dat ze niet welkom zijn. Van zogenoemde intieme visita ties van bezoekers is reeds lang gelegen afge zien. waardoor het niet verwonderlijk is dat drugs en wapens in de Maze circuleren. Het H-block bestaat uit twee onderling ver bonden vleugels. In de ene verblijven de pro testantse terroristen, in de andere de katholie ke. Binnen die vleugels heeft elke terreurgroe- pering zijn eigen afdeling, die strikt wordt ge controleerd door de leider. De dood van Wright was al het derde ge ruchtmakende incident dit jaar. In maart werd ontdekt dat IRA-gevangener een ruim twaalf meter lange tunnel hadden gegraven, com pleet met elektrische verlicht ing. Ze waren hal verwege de afstand naar de buitenmuur. Drie weken geleden ontsnapte IRA-moordenaar Li- am Averill door zich na een kerstfeestje voor kinderen van gevangenen als vrouw te verkle den. Het probleem voor de Britse regering is dat een strikter regime of hardere behandeling van de gevangenen ogenblikkelijk leidt tot aan scherping van het Noord-Ierse conflict. Net als zijn Conservatieve voorganger probeert ook de Labour-regering het vredesproces op de rails te houden door een soepeler gevangenisregi me. De moord op Wright toont opnieuw dat de Maze-gevangenis hèt symbool van Britse onmacht is in het irrationele conflict dat in Noord-Ierland wordt uitgevochten. Een meisje rust uit in Mexico-Stad tijdens een demonstratie tegen het geweld in het zuiden van het land. FOTO AFP MATIAS RECART polho mark stevenson Het begint er steeds meer op te lijken dat functionarissen van de Mexicaanse regeringspartij PRI nauw betrokken zijn bij het bloedbad vorige week in Ac- teal, een dorpje in de arme, zuidelijke deelstaat Chiapas. Justitie hield giste ren de PRI-burgemeester van de ge meente Chenalho, waar Acteal onder valt, aan. De man heeft inmiddels toe gegeven de wapens voor de aanslag te hebben geleverd. Eerder arresteerde de politie al 41 verdachten. Ook onder hen bevinden zich leden van de PRI. Bij het bloedbad kwamen zeker 45 Tzotzil-in- dianen om het leven. In het moeilijk toegankelijke berggebied in het zuiden van Mexico hebben gewa pende bendes honderden indiaanse dor pelingen maandenlang als slaven gehou den, hun koffiebonen afgenomen, wille keurige boetes opgelegd en mensen die zij ervan verdachten sympathie te heb ben voor de linkse rebellen bedreigd en lastiggevallen. Dezelfde bendes loyaal aan de regeringspartij PRI worden be schuldigd van de moordpartij in Chia pas, de deelstaat waar linkse guerrilla's van het Zapatistisch Nationaal Bevrij dingsleger (EZLN) sinds 1994 strijden te gen de onderdrukking van de arme in diaanse boerenbevollting. Regeringsmilitairen, kerkelijke hulpwer kers en vrijwilligers zijn zaterdag op weg gegaan naar het afgelegen gebied om zo'n 1.500 Tzotzil-indianen op te halen uit drie dorpen, waar de bendes sinds maart hebben huisgehouden. „Ze wer den gedwongen tot arbeid, zij werden af geperst en leefden in angst", aldus pries ter en mensenrechtenactivist Romo, een van de initiatiefnemers van het red dingskonvooi naar Los Chorros. Nat, arm en blootsvoets stroomden de vluchtelingen, meest wouwen en kinde ren, het stadje in. Indianeiï die op een pad buiten Los Chorros zaten te wach ten, stapten zonder aarzelen in de leger trucks toen die verschenen. Kinderen en bezittingen werden meteen aan de sol daten aangereikt. „We willen weg. Zij hebben huizen in brand gestoken en wij zijn bang", zei een van de vluchtelingen. De vluchtelingen werden overgebracht naar Polho, een klein dorpje voorname lijk bewoond door EZLN-aanhangers. Rode Kruiswerkers zeiden dat wel 3.500 mensen op weg zijn naar het plaatsje. De onduidelijke paramilitaire groepen en doodseskaders die in het gebied actief zijn, staan in Los Chorros simpelweg be kend als PRI-istas ofwel aanhangers van de PRI. De bendes werden in maart ac tief en begonnen de lokale koffieboeren aan de grens met Guatemala af te persen en de oogst in beslag te nemen, aldus de boeren. Bewoners zeiden ook dat zij 'boetes' van wel 1.200 gulden moesten betalen om met rust gelaten te worden. Overal werden mensen lastiggevallen, werd er geschoten en gingen 's nachts huizen in vlammen op. Militairen hebben het afgelopen week einde de wegen in de omgeving ingeno men en het dorpsplein van Los Chorros bezet om terugkeer van de bendes te voorkomen. De staatspolitie was in geen velden of wegen te bekennen. Volgens bewoners hebben de bendeleden zich in de bergen boven de stad verschanst. Een woordvoerder van de federale over heid zei gisteren dat de overheid pas na de moordpartij in Acteal van de proble men hoorde. „Wij wisten er wel globaal iets van, maar het was de verantwoorde lijkheid van de deelstaatsautoriteiten", aldus de woordvoerder. Op de vraag waarom de deelstaat niets heeft onder nomen, zei hij dat die daar de middelen niet toe had. Hij zei echter ook dat de deelstaat geen hulp aan de federale rege ring had gevraagd. Volgens leden van het reddingskonvooi maken de moorden in Acteal en het op treden tegen de indianen deel uit van een opzettelijke en systematische cam pagne. „Zij willen dat dit gebied door angst en intimidatie de PRI gaat steu nen'', aldus afgevaardigde Sanchez van de oppositionele Democratische Revolu tie Partij. Voonnalige kroonkolonie ten strijde tegen vogelgriep HONG KONG Rtr-ANP Hong Kong is vandaag begonnen met de verbranding van naar schatting 1,3 mil joen kippen, 160 pluimveehouderijen en duizend marktkramen. Ook ganzen en eenden die in de nabijheid van kippen worden gehouden, worden afgemaakt. De regering van de voormalige Britse kroonkolonie wil zo een einde maken aan de verspreiding van de 'vogelgriep'. Het virus H5N1 kwam in het verleden uitsluitend onder kippen voor en was tot mei van dit jaar nog nooit bij een mens geconstateerd. Sinds die tijd heeft het echter al aan vier mensen het leven ge kost. Zeker twaalf mensen zijn geïnfec teerd, van nog eens negen wordt ver moed dat ze het onder de leden hebben. Afgelopen week kondigden de autori teiten al een importverbod af voor kip pen afkomstig van het vasteland van China. Er zijn sterke aanwijzingen dat daar de bron van de besmetting ligt. Volgens viroloog prof. dr. A. Osterhaus, directeur van het Nationaal Influenza Centrum in Rotterdam, is er geen enkele aanwijzing dat het virus direct van mens op mens kan overgaan. „Maar het is niet uit te sluiten dat dat in de toekomst wel kan gebeuren. Daarom houden de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) en het grote netwerk van nationale influen- zalaboratoria de ontwikkeling van het vi rus nauwlettend in de gaten. We maken een goede planning om op alles voorbe reid te zijn." Raadselachtig is dat onder de geïnfec- teerden geen enkele pluimveehandelaar Japanner vast voor ontvoering van pinguïn dunedin ap De autoriteiten op het Nieuw- Zeelandse schiereiland Otago hebben een Japanse toerist aan gehouden wegens verstoring van een albatroskolonie en po ging tot ontvoering van een zeldzame pinguïn. De 30-jarige Takasiko Yamasaki werd van daag voorgeleid, nadat de poli tie in zijn huurauto een blauwe; pinguïn (een beschermde soort) had gevonden. De albatroskolonie en het omringende terrein zijn al der tig jaar beschermd gebied en voor de onderzoekers en toeris ten die er worden toegelaten gelden zeer strenge regels. Op elk van de twee aanklachten die tegen Yamasaki zijn ingebracht, staat maximaal 300.000 gulden boete en zes maanden hechte- Toren van Pisa krijgt 'krukken' De toren van Pisa krijgt tijdelijk twee 'kruk<en'. De stalen met plastic bedekte kabels van 103 meter lang zullen begin volgend jaar worden aangebracht om de. toren tijdens conserve rings-: werkzaamheden te ondersteu nen, zo meldde de krant Corrie- re della Sera gisteren. Met te genwichten aan de ene kant, worden zij aan het andere eind op 22 meter hoogte bevestigd aan de witte marmeren klokto- De kabels zullen elk een druk van honderd ton moeten weer staan. Het is de bedoeling dat de 'krukken' later worden ver wijderd, als de fundering is ver sterkt. De toren van Pisa is één van de grootste attracties van Italië, hoewel toeristen al lang niet meer naaf de top mogen klimmen en uit de directe na bijheid van het scheefhangende t worden gehouden. BAVARIA BIER krat 12 flesjes a 0,3 liter vanJ&TS- Maximaal 3 kratten per klant is. terwijl die er het meest mee in aanra king komen. Een dokter die het eerste dodelijke slachtoffer in mei behandelde, is wel besmet. Hij ontwikkelde echter geen ziekteverschijnselen. Onderzoek naar de achtergrond van de ziekte heeft uitgewezen dat het in de woningen van de besmette kinderen met de hygiëne niet best was gesteld. Afval als botten en resten van geslachte kip pen waren niet goed opgeruimd zodat de kinderen er gewoon bij konden. GEHAKT HALF OM HALF Aanbwtagtn geldtg van u 2' ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5