'Veiligheid gaat wél boven milieunorm' AirlK Binnenland Verkeer eist acht levens Nederlander steeds guller F-16's speuren boven Anjum 'Westerborkvergelijking' wekt woede van het COA Duizend piek voor sollicitatie-outfit Ziek Iraaks meisje aangekomen op Schiphol MAANDAG 29 DECEMBER 1997 3 /fgAirlK Gemeentehuis ingepakt Tot 1998 alle klokken 19,98% korting. rijswijk «anp Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde aan acht mensen het leven gekost. Zo kwam een 74- jarige Leeuwarder vrijdagavond om het leven door een ongeval bij Marrum. De man botste met zijn auto op een tegenligger en overleed ter plaatse. In Roswin kel verongelukte dezelfde nacht een 27-jarige vrouw uit het Drentse Nieuw-Weerdinge na dat zij door nog onbekende oor zaak met haar auto in een ka naal was beland. Diezelfde nacht bezweek een 47-jarige voetganger uit Vroomshoop aan zijn verwondingen, nadat hij bij het Overijsselse Hardenberg was geschept door een auto. Een verkeersongeval op de rijksweg A13 tussen Rotterdam en Rijswijk kostte zaterdagmid dag een 42-jarige Amsterdam mer het leven. De man moest met zijn bestelbusje uitwijken voor een van een vrachtwagen gevallen container. Een 12-jari ge jongen uit het Zuid-Holland se De Lier kwam zaterdagmid dag in zijn woonplaats om het leven toen hij met zijn fiets op een kruising werd geschept door een personenauto. Een 27- jarige inwoner van Dreumel overleed zaterdagavond nadat hij in Gelderse Appeltern werd overreden door een tegemoet komende auto. De man was met zijn auto in de berm ge raakt, waarna de auto om zijn as tolde en op de andere weg helft terechtkwam. De automo bilist, die geen gordel droeg, werd uit de wagen geslingerd. Een 35-jarige automobiliste uit Druten kon de man niet meer ontwijken. Gisteravond verloren een 77- jarige man en zijn 79-jarige wouw uit het Noord-Hollandse Grootebroek het leven na een ongeval op de provinciale weg tussen Hoorn en Enkhuizen. De auto van het bejaarde stel raak te door nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft en botste frontaal met een andere auto. De inzittenden van deze auto raakten lichtgewond. rijswijk «anp De Nederlander geeft steeds meer met gulle hand aan het goede doel. Het totale bedrag aan schenkingen is in 1996 ge stegen met 7,5 procent tot vijf miljard gulden. Over de afgelo pen tien jaar bedraagt de toena me zelfs 180 procent. Een ge middeld huishouden geeft jaar lijks 274 gulden aan goede doe len. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau Fondsenver- werving CBF. Particulieren ge ven meer dan bedrijven: ruim 3,5 van de totale vijf miljard. Van alle Nederlanders tast 97 in de buidel van een charitatief doel. Driekwart van het geld komt uit handen van kerkelijke Nederlanders. Zij schenken ge middeld drie keer zoveel als niet-kerkelijken. Lugubere vondst maakt Fries dorp toeristische trekpleister Op last van de officier van justi tie in Leeuwarden zullen van daag twee F-16's van de lucht machtbasis Volkel een fotover kenningsvlucht uitvoeren boven het Friese Anjum. Daar werden bij een pension twee lijken op gegraven. De toestellen zullen, op 75 meter hoogte vliegend, met infraroodcamera's speuren naar plekken waar mogelijk nog meer lijken zijn begraven. In de moordzaak is overigens een juridische strijd uitgebro ken. Afgelopen zaterdag heeft de rechter-commissaris in Leeuwarden besloten tot vrijla ting van de 40-jarige wouw uit het Overijsselse Borne, die sa men met de 52-jarige eigena resse van het pension en de camping in Anjum ook als ver dachte in voorarrest was geno men. De Bornse wouw was weliswaar te gast in het pen sion, maar had volgens haar ad vocaat, O. van Oorschot, verder niets met de affaire te maken. Ze komt morgenochtend op wije voeten. Officier van justitie M. Severein verzet zich echter tegen de wijlating. Hij zegt dat ze nog steeds als verdachte moet worden beschouwd en zal vandaag tegen het vrijlatingsbe- sluit in beroep gaan. Advocaat Van Oorschot denkt wel dat zijn cliënt aanwezig was op het moment dat het eerst ge vonden slachtoffer, een 26-jari- ge man uit het Friese Modder gat, werd vermoord. De gaste was dinsdagmiddag in Anjum gearriveerd om er samen met haar hond de kerstdagen door te brengen. De advocaat ver moedt dat de 26-jarige man die dag tussen zes en acht uur 's avonds is vermoord. Zijn cliënte heeft daar niets van gemerkt. Op het tweede gevonden li chaam is inmiddels sectie ver richt door het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk. De identi teit en de exacte doodsoorzaak hebben de pathologen nog niet vast kunnen stellen. „Deze per soon was al langere tijd dood en dat bemoeilijkt het onderzoek", aldus officier van justitie Seve- De lugubere vondst van de twee lijken in de voortuin en op de minicamping van pension 'Het Station' in Anjum bracht afgelopen zaterdag en zondag duizenden automobilisten naar Noordoost-Friesland. Volgens de politie was er nog nooit in een weekeinde zoveel autover keer in het gebied tussen Anjum en Moddergat. Het gevolg was dat het verkeer volkomen ver stopt raakte. Duizenden wilden een glimp opvangen van het graf in de voortuin waar de 26-jarige man uit Moddergat werd gevonden en op de minicamping waarin een tweede lijk werd aangetrof fen. Tot afschuw van de dorps bewoners. „Wie verlustigt zich nu aan zoveel ellende? Dit» kerk hof trekt meer belangstelling dan de andere twee begraaf plaatsen in ons dorp", zegt dorpsbewoner Kees Hovinga. Met veel anderen vreest hij dat het verdere onderzoek de ko mende dagen nog meer narig heid aan het licht zal brengen. De bewoners uit Anjum vra gen zich vooral af waai' de uit Duitsland afkomstige kok is ge bleven. Hij zou in het pension een belangrijke rol hebben ver vuld. De hoofdverdachte in de ze affaire, de 52-jarige biologe en eigenaresse van het pension, vertelde eerder zelf dat hij op onverklaarbare wijze is verdwe nen. De Anjumers plaatsen die uitlating nu in een heel andere daglicht. De hennepkwekerij die op 17 december op de zolder van de schuur bij het pension werd aangetroffen geeft voeding aan de verhalen dat de vrouw door geldgebrek in het drugscircuit is beland. Hovinga: „Ruim een jaar geleden bij het begin van het pension had de vrouw grootse plannen. Zover is het nooit gekomen. Ze begon overal aan maar maakte niets af. Het graf op de camping was ooit ge graven om een boom te plan ten. Die boom is er nooit geko men. En de gasten die in het pension kwamen, waren geen doorsnee gasten maar vreemde Weer anderen weten te vertel len dat de gruwelijke vondst te maken heeft met een afreke ning in het criminele. De grote luxe wagens die vooral in nach telijke uren naar het pension kwamen, gaven volgens veel Anjumers aan dat het niet pluis was in het pension. „De pen sionhoudster wilde beslist geen dorpsbewoners op haar erf. Kinderen die bij de ijsbaan of in het bos kwamen spelen, werden weggestuurd. Of hun fietsen werden in een hok opgesloten. Ze hield het laatste jaar niet van pottenkijkers", aldus een ande re dorpsbewoner. Luchtverkeersbeveiliging verwerpt kritiek vliegers Het ongeval met de Transavia-Boeing op Schiphol heeft niets van doen met de milieunormen op de nationale luchthaven. De Luchtverkeersbeveiliging (LVB) noemt het flauwekul dat lawaaioverlast en het intensieve ge bruik van Schiphol zwaarder zouden wegen dan de vei ligheid. „Voor ons staat de veiligheid absoluut voorop", aldus LVB-woordvoerder W. Geneste. De organisatie reageert daar mee op het verwijt van de Ver eniging van Nederlandse Ver keersvliegers (VNV). Die ver klaarde eerder dat het ongeluk op kerstavond voorkomen had kunnen worden wanneer het vliegtuig niet op de Zwanen- burgbaan, maar op de Buiten- veldertbaan was geland. Vol gens de VNV was de wind die nacht zo hard dat het toestel uit het oogpunt van veiligheid naar de over een langere uitloop be schikkende Buitenveldertbaan had moeten uitwijken. Van deze baan wordt 's nachts echter zo weinig mogelijk gebruikt ge maakt omdat omwonenden veel hinder ondervinden van het vliegverkeer. De Luchtverkeersbeveiliging vindt dat er geen aanleiding be stond voor een dergelijke uit wijkmanoeuvre. Volgens Genes te was de windkracht bij de Zwanenburgbaan op het mo ment van de landing binnen de limiet van 25 knopen. „De baan is aan de piloot vrijgegeven. Hij heeft het laatste woord. Als het in zijn optiek niet verantwoord was geweest het toestel op die plek aan de grond te zetten, had hij om een andere baan kunnen vragen. Maar dat heeft hij niet gedaan." Hoewel de VNV al eerder waarschuwde dat de Zwanen burgbaan 's nachts tot op de grens wordt gebruikt, vindt Ge neste dat de vereniging in dit geval voor haar beurt spreekt. Naar zijn mening is nog niet vastgesteld of de wind wel de oorzaak is geweest van het on geval. „Het onderzoek van de Raad voor de Luchtvaart loopt nog. Het is reuze voorbarig om het ongeval toe te schrijven aan de wind. Het kan best zijn dat er sprake is van een combinatie van factoren." De Appèlgróep Westerbork houdt vast aan de vrijdag ge maakte vergelijking tussen het huidige asielbeleid en het beleid van de Nederlandse regering vlak voor de Tweede Wereld oorlog in te trekken. Ondanks hevige kritiek van de directeur van het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers. Volgens woordvoerder Jan Visscher is de Appèlgroep niet de enige orga nisatie die deze vergelijking heeft gemaakt. Ook in joodse organisaties is dat volgens hem gebeurd. Volgens de Appèlgroep heeft het huidige vluchtelingenbeleid veel weg van het beleid van de Nederlandse overheid in de ja ren dertig. Joden, die toen vluchtten uit nazi-Duitsland, werden slechts mondjesmaat in ons land toegelaten. De Appèl groep zegt dat de overheid nu eenzelfde houding inneemt als het om vluchtelingen gaat. Het huidige centrum in Ter Apel, waar uitgeprocedeerde asiel zoekers wachten op hun uitwij zing, wordt vergeleken met het vroegere Kamp Westerbork. „Het huidige beleid is alleen ge richt op wegsturen van men sen", zegt Visscher. Directeur Th. Veenkamp van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) heeft af stand genomen van de vergelij kingen van de Appèlgroep. Veenkamp zegt zich 'ernstig te hebben gestoord' aan de uit spraken. De medewerkers van het centrum in Ter Apel voelen zich volgens Veenkamp even eens gekwetst. „Wij schamen ons ervoor hoe dat destijds vóór de Tweede Wereldoorlog is gegaan. Juist daarom is Ter Apel een moedi ge poging om het allermoeilijk ste stukje van de asielprocedure vorm te geven op een zodanige manier dat wij ons daarvoor niet opnieuw hoeven te scha men. Het is een gotspe om nu juist datgene dat in Ter Apel ge beurt en geprobeerd wordt zelfs ook maar te willen vergelijken met wat voor de Tweede We reldoorlog in Westerbork ge beurde", vindt Veenkamp. Eerder noemde WD-Kamer- lid Jan Rijpstra de uitlatingen al 'ongepast'. De gemeente Delft wil dertig werklozen dui zend gulden geven om op en top voor de dag te kunnen komen bij hun sollicitatiegesprek. Van dit geld kunnen ze een nieuw pak, nette schoe nen en een bezoekje aan de kapper betalen, maar ook eventueel een kinderoppas of het ver voer naar de sollicitatiegesprekken. Het experi ment start in februari. De gemeente hoopt met het sollicitatie-dui zendje meer werklozen te verleiden een baan te zoeken. Het experiment moet de bureaucrati sche rompslomp bij de sociale dienst terug dringen. Nu moeten cliënten voor elke uitgave opnieuw vergoeding aanvragen. Er zijn geen voorwaarden aan de schenking verbonden. En dus kan de werkzoekende het geld ook aan an dere dingen besteden. Delft wil de regeling daarom na een halfjaar evalueren. Van ontucht verdachte wethouder weg harderwijk» De van ontucht verdachte Harderwijkse SGP-wet- houder heeft zijn functie als bestuurder neergelegd. Hij schrijft dat in een brief aan het college van burgemeester en wethouders en aan de raad. De rijksrecherche pakte de wethouder twee we ken geleden op, nadat enkele minderjarige jongens bij de politie aangifte hadden gedaan van ontucht. De handelingen zouden onder meer in 1989 en 1990 hebben plaatsgehad. Er is ook een aangifte van recentere datum. De wethouder heeft een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. Echtpaar veertien uur vast na overval zierikzee Een echtpaar uit Zierikzee heeft gisteren van midder nacht tot twee uur 's middags in een afgesloten ruimte in zijn woning opgesloten gezeten na een gewapende overval. De man sloot rond middernacht het terrein aan de Industrieweg af, waar hij zijn bedrijf heeft en met zijn gezin woont. Bij de deur van zijn huis wachtten twee gemaskerde en gewapende mannen hem op. Onder bedreiging eisten ze geld. Het echtpaar werd vervol gens opgesloten in een ruimte in de woning. Hun zoon die gis termiddag thuiskwam, heeft hen bevrijd. Hand kwijt door vuurwerkbom zevenaar* Een 22-jarige man uit Arnhem is dit weekeinde e deel van zijn hand kwijtgeraakt na een ongeluk met e werkbom. Hij stopte strijkers in een metalen bezemsteel en wil de de buis in een bankschroef dichtslaan. Vermoedelijk werd de steel daardoor warm, waarna de strijkers ontploften. Man dood na gevecht met agenten arnhem» Een 25-jarige Arnhemmer is gisteren overleden na een worsteling met politieagenten. Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk verricht sectie op het lichaam van de man. De ouders van de man belden de politie, omdat hun zoon doordraaide. Hij mishandelde de ouders en zijn broer. Toen de politie arriveerde p bij de ouderlijke woning sloeg de Arnhemmer helemaal op tilt. Na een worsteling sloegen de agenten de man in de boeien, in I afwachting van de gealarmeerde GGD die de man een kalme- i rend middel zou toedienen. Even later overleed de Arnhemmer. I De agenten en het ambulancepersoneel hebben hem proberen ,.J te reanimeren, maar dat lukte niet meer. Uitzendkrachten worden duurder badhoevedcrp anp Uitzendkrachten worden fors duurder, tussen de 4 en 8 pro cent. Dat is een rechtstreeks ge volg van wijzigingen in de pre mies voor werkloosheids- en ziektewetverzekeringen. De Al gemene Bond voor Uitzendbu- reau's (ABU), die hierover aan de bel trekt, wil dat de premies meer in de pas gaan lopen met de rest van het bedrijfsleven. De premieverhoging heeft een paar oorzaken. De uitzend- branche betaalt nog steeds pre mie voor de Ziektewet. Alle an dere bedrijven moeten één jaar de kosten van de zieke werkne mers voor eigen rekening ne men. Een zieke uitzendlaacht krijgt een uitkering van de Ziek tewet. Daar bovenop heeft staatsse cretaris De Grave van sociale zaken de premies voor de wachtgeldfondsen voor de WW- verhoogd. Uit die bedrijfstak fondsen worden de eerste 26 weken werkloosheid betaald. De termijn dat een werkloze voor rekening van de wacht geldfondsen komt, is vorig jaar met dertien ^veken verlengd. Op die manier wil de overheid de druk op het algemeen werkloos heidsfonds verminderen. Londen heeft alles wat een winkelend hart begeert. En Oxford Street is slechts één van de fascinerende locaties. Met Air UK bent u goed op weg. U hebt de keuze uit maar liefst 15 vertrektijden per dag. U kunt vanaf Amsterdam vertrekken naar London Stansted of London City. Vanaf Rotterdam brengen wij u naar London City. Een enkele reis kunt u nu al boeken vanaf 99,-*. En voor een Londen-retour betaalt u dan slechts 198.-. Vraag uw reisbureau naar Air UK of bel ons rechtstreeks: (023) 567 47 77. coevorden De Drentse gemeenten Zweeloo, Sleen, Oosterhes- selen, Dalen en Coevorden worden met ingang van het nieuwe jaar samengevoegd. Zaterdagavond kwamen daarom inwoners uit alle vijf de gemeenten met de oude gemeentevlaggen en fak kels naar Coevorden om daar met z'n allen het gemeentehuis in te pakken. Aan de actie deden zangkoren, jachthoornblazers, de scouting en vijftien voetbalclubs mee. foto anp jan anninca Koningin doorstaat operatie goed den haag Koningin Beatrix is zaterdag aan haar linkeroor ge opereerd in verband met een ontsteking in het middenoor. De koningin heeft de microchirurgische ingreep, die werd uitge voerd in het Ziekenhuis Bronovo in Den Haag, goed doorstaan. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst; meegedeeld. De operatie was nodig, omdat de ontsteking het gehoor dreigde aan te tasten. Het ging om een verdikking van de gehoorgang bij het gehoorbeentje. Koningin Beatrix verlaat waarschijnlijk snel het ziekenhuis. Koppeling pinautomaten uitgesteld rijswijk» De koppeling van pinautomaten van de Postbank en de andere banken duurt maximaal nog een halfjaar. Dat is later dan oorspronkelijk de bedoeling was. De Postbank kondigde eerder aan dat rekeninghouders voor het eind van dit jaar ook geld uit de automaten van andere banken konden halen. Cliën ten van banken zouden dan kunnen pinnen bij één van de 1.551 Postbankautomaten. Vooral het invoeren van het zogeheten Na tionaal Betalings Circuit (NCB) slurpte volgens de zegsvrouw van de Postbank zoveel tijd en inzet op dat de koppeling van de pinautomaten vertraagd werd. Een Iraaks meisje neemt afscheid van de 5-jarige Amal. Een IJslandse kerstman vloog mee in het toestel dat het meisje naar Amsterdam bracht. foto epa karim sahib Het 5-jarige Iraakse meisje Amal Thir Sa'eed is vanochtend om tien voor vijf aangekomen op Schiphol. Het doodzieke kind is samen met haar ouders met een IJslands vliegtuig naar Amsterdam gevlogen. Dat ge beurde na een internationale oproep van het Amerikaanse te station CNN om het kind, dat een afwijking zou hebben aan de lymfevaten in de buik, te hel pen. Het meisje is vanochtend di rect per ambulance naar het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam overge bracht. Ze ligt afgezonderd op de afdeling kinderoncologie. Morgen wordt een begin ge maakt met het stellen van de diagnose, waarna later eventu eel een behandeling volgt. Twee van de drie kinderen van het Iraakse gezin zijn al bezweken aan een afwijking aan de lymfe vaten in de buik. Vandaag wordt bij de kleuter alleen een MRSA-kweek ge daan. Die multi-resistente bac terie komt vaak voor in zieken huizen in zuidelijke landen. De rest van de dag kan ze slapen en bijkomen van de vliegreis, zegt AMC-woordvoerder J. Korten- ray. Volgens hem heeft het kind de reis ogenschijnlijk goed doorstaan. Amal kon naar het AMC dankzij bemiddeling van de stichting Venture Middle East Nederland, de Nederlandse af deling van een internationale christelijke hulporganisatie. De organisatie staat garant voor de kosten van het onderzoek en de eventuele behandeling van het Iraakse kind. De reis geschiedt met permissie van de Iraakse autoriteiten. Speciale koopavonden op maandag 29/12 en dinsdag 30/12 tol 21.00 uur en woensdag 31/12 geopend tol 17.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22ct/min).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3