Echte crisis komt nog in Zuid-Korea van m n Meer profijt 13 e maand? Prima idee!" Blair moet 'Europa van het volk' gestalte geven Feiten Meningen Netanyahu vecht verbeten tegen tijdslimieten MAANDAG 29 DECEMBER 1997 NIEUWSANALYSE De Israëlische regering heeft alle zeilen bijgezet om op tijd de begroting voor 1998 aanvaard te krijgen en een formule te vinden voor de tweede militaire terugtrek king op de Westelijke Jordaanoever. Binnen de coalitie groeit het vermoeden dat premier Netanyahu de Ame rikanen toezeggingen heeft gedaan waar de rest van zijn kabinet niets van weet. Een aantal rechtse politici heeft zijn steun aan de begroting afhankelijk gesteld van duidelijkheid over de terugtrekldngsoperatie. Voor Netanyahu loopt de eerste tijdslimiet af op 31 december om twaalf uur 's nachts. Als er dan geen Knessetmeerderheid is gevonden voor de nieuwe be groting, ontstaat een situatie die vergelijkbaar is met de aanvaarding van een motie van wantrouwen. Volgens een nieuwe wet heeft de regering dan nog drie maan den de tijd de schade te herstellen. Lukt dat niet, dan is op 1 april 1998 het kabinet-Netanyahu verleden tijd. De niet aan een partij gebonden minister van finan ciën Ne'eman is een economisch liberaal. Tegen belas tingverhoging en overheidsbemoeienis, vóór privatise ring en lagere overheidsuitgaven. Netanyahu huldigt dezelfde principes, maar heeft de handicap dat zijn re geringscoalitie is opgebouwd uit kleine partijen. Een aantal van die partijen vertegenwoordigt belangen van groepen die gewend zijn flink uit de staatsruif te eten, zoals immigranten en ultra-orthodoxen. Bovendien heeft economische Netanyahu. stagnatie gezorgd voor snel stijgende werkloos heid, die vooral sociaal zwakke groepen (traditio neel Likud-stemmers) treft. Netanyahu en Ne'eman zijn inmiddels bezweken voor een aantal eisen van coalitiepartijen en zoeken nu ijverig naar middelen om de extra uitgaven te fi nancieren. Het zal wel uit draaien op belastingver hogingen. al zullen die slecht vallen bij een volk dat nu al gebukt gaat on der de zwaarste belas tingdruk ter wereld. Toch is de verwachting dat de regering-Neta- nyahu het wat de begro ting betreft wel zal redden. Het alternatief - nieuwe verkiezingen - is voor de mees te regeringspartijen niet aantrekkelijk. De vraag is al leen of het zal lukken voor 1 januari. Steeds meer rechtse parlementsleden kondigen aan dat ze tegen de begroting zullen stemmen als de premier blijft weige ren het achterste van zijn tong te tonen voor wat be treft de tweede terugtrekldngsfase. De laatste paar maanden is er binnen de Israëlische regering druk gegoocheld met stafkaarten en ministers zijn rondgereden en rondgevlogen om de Westelijke Jordaanoever uit alle hoeken te bekijken. Maar het re sultaat van al die inspanningen is nog onduidelijk. Volgens oppositieleider Barak van de Arbeiderspartij maakt een gedeeltelijk uitgelekte veiligheidsnota deel uit van de nog geheime overeenkomst. Er staat in om schreven wat Israëliërs en Palestijnen van elkaar ver wachten. De CIA speelt scheidsrechter, om te voorko men dat Israël de terugtrekking blijft uitstellen onder aanvoering van het excuus dat de Palestijnen te weinig werk maken van terreurbestrijding. Bij de jongste ontmoeting tussen Netanyahu en Al bright, in Parijs, gaf generaal-majoor Yanai een toelich ting bij de nota. Toen de Amerikaanse minister later van Jasser Arafat te horen kreeg dat de Palestijnen in stemmen met de tekst toonde ze zich zeer tevreden: eindelijk waren Israëliërs, Palestijnen en Amerikanen het weer eens ergens over eens. Maar eenmaal,terug in Israel verklaarde Netanyahu tot verrassing van het leger en de veiligheidsdienst dat hij niet bereid was zijn handtekening te zetten onder de nota. Netanyahu's gedrag zorgde voor woede in de leger top en bij de veiligheidsdienst. In de eerste plaats had de premier generaal Yanai een figuur laten slaan tegen over Albright, en verder wekte hij de indruk dat hij van de militairen een document had verwacht dat zijn poli tieke doeleinden diende. Nu het bestaan van de nota is uitgelekt zit Neta nyahu met de gebakken peren. De Amerikanen hebben hun waardering over het document uitgesproken en de Palestijnen willen er geen iota meer in veranderen. Zelf ziet de premier zich geconfronteerd met extreem rechts in zijn coalitie, dat geen enkele verdere terug trekking wil goedkeuren. Logica wil dat rechts bakzeil zal halen. Het heeft im mers niets te winnen bij nieuwe verkiezingen, met het risico van een linkse overwinning. Maar het gedrag van extremisten is zelden het gevolg van rationeel denken. Uitstel van betaling is itiaar kleine adempauze Met een voorschot van tien miljard dollar van het Internationaal Monetair Fonds in de zak en een week vakantie van de financiële markten, kan Zuid-Korea even bijkomen van de afgelo pen weken. Op een haar na was het land failliet. Niemand weet wat dat precies betekent, nog minder wat de gevolgen voor de wereldecono mie zouden zijn. Voorlopig is de rampspoed af gewend, maar de injectie van het IMF is maar een druppel op de gloeiende plaat. Schulden stapelen zich op om Zuid-Korea na het nieuw jaarsreces in versneld tempo op een rampkoers te zetten. Geld lenen is er niet meer bij voor Koreaanse bedrijven, daar voor is de buitenlanse schuld te hoog. Eerst de oude schulden afbetalen, zo is het standpunt van de geldschieters. Daarvoor moesten de staat en bedrijven Koreaans geld in dollars omwis selen, met als gevolg dat de won bezweek. En ondertussen ble ken de schulden ook nog eens veel groter dan eerder was ge dacht. Zuid-Korea moest voor eind december zo'n zestien mil jard dollar terugbetalen en voor eind januari nog eens vijftien miljard dollar. De staat had nog maar 4,7 miljard dollar in kas, maar de buitenlandse banken weigerden uitstel van betaling. Zonder hulp van buitenaf kon Zuid-Korea het dus niet redden. Zuid-Korea, analyseerde Alfred Ho van Invesco Asia in Hong kong. dreigde daarmee afgesne den zou worden van internatio nale financiële markten. Bedrij ven zouden niet meer kunnen impoiteren en exporteren en massaal moeten sluien met een exploderende werkloosheid als gevolg. De hulp kwam dan begin de cember van de IMF, Japan, de Verenigde Staten en andere rij ke landen. Er werd een red dingspakket van 57 miljard dol lar opgesteld voor drie jaar. in ruil voor liberalisering van de markt en herstructurering van de economie. Geld alleen bood echter geen soelaas, want het wantrouwen bleef bestaan on der investeerders. Ze geloofden niet in de wil bij politici, ambte naren en het bedrijfsleven om de verlangde drastische hervor mingen uit te voeren. Kapitaal- vlucht leidde tot een ineenstor ting van de aandelenprijzen en een verdere daling van de Ko reaanse won. Vandaar dat het IMF en de rijke landen versneld met geld over de brug zijn geko men. Tien miljard dollar krijgt Zuid-Korea volgende week. Ook hebben Japanse banken - de grootste buitenlandse geld schieters voor Zuid-Korea- in gestemd met een tijdelijk uitstel van betaling. Ook hebben Ame rikaanse, Europese en Japanse banken beloofd dat ze de geld kraan voor Koreaanse bedrijven niet dicht zullen draaien. De ge vreesde credit crunch blijft dus uit. Dat geeft lucht, want met een gedevalueerde munt kun nen Koreaanse producten een stuk goedkoper in het buiten land aan de man worden ge bracht. Maar de verdere geldstromen kunnen ook Korea's doodssce- nario zijn wanneer het niet lukt leningen af te lossen. De de- cemberaflossingen zijn slechts deels afbetaald en dat betekent een grotere rekening voor janu ari. En hoeveel moet het land in februari afbetalen? Tot nu toe kijkt niemand zo ver in de toe komst, want het plaatje zou er wel eens heel anders uit kunnen zien. Wemneer Zuid-Korea zijn schulden in januari niet kan af lossen, kunnen de buitenlandse banken een consortium vormen Een Koreaanse investeerder kijkt wat mismoedig voor zich uit. Op de dag v opnieuw. om hun geld terug te krijgen. "Zij gaan dan eisen stellen die veel strenger zijn dan het IMF het land nu voorschrijft", be weert Richard Samuelson, ana list bij effectenhuis SBC War burg Dillon Read. Om dit scenario te voorkomen probeert de net tot president gekozen Kim Dae-jung het volk van de noodzaak van hervor mingen te overtuigen. Dat ligt moeilijk. Na de Koreaanse Oor log (1954-1957) waren 'chae bols' als Hyundai, Samsung, LG, Daewoo de drijvende krachten van Zuid-Korea's economie. Zij bouwden in veertig jaar tijd een Commerciële banken uit de VS, Japan en Europa zijn van daag in New York bijeen om te vergaderen over een inter nationale reddingsoperatie voor Zuid-Korea. Vorige week riep het Internationaal Monetair Fonds de banken op om ook een bijdrage te leveren. Zij zouden nu niet mogen ei sen dat de Zuid-Koreanen hun leningen op de vervalda tum terugbetalen. Dat zou het land alleen maar verder in de moeilijkheden brengen. Vooral de schulden die Zuid-Korea binnen één jaar moet voldoen, hebben voor de huidige crisis gezorgd. Banken zouden de grootste nood kunnen verzachten door een la tere vervaldatum vast te stellen. Vorige week lieten zes Amerikaanse topbanken en tien vooraanstaande financië le instellingen uit Japan weten bereid te zijn bij te sprin gen. regering zelf. Het machtige m nisterie van financiën gaf ban ken de opdracht leningen aai de chaebols te geven, die op hun beurt een opdracht kregt een bepaalde industrietak te ontwikkelen of in het buiten land uit te breiden. Nu bedrijven hun schulden n meer kunnen betalen en af ei toe ook failliet gaan, zitte banken opgezadeld met onin bare leningen. Veel meei ven zouden volgens de regels van de markteconomie faillie; moeten gaan, inclusief de zwi ke banken. Dat eist het IMF d ook. Maar Zuid-Korea is gee vrije markteconomie. Het is geleide markt. Hoe kan een i gering plotseling zijn handen terugtrekken van bankinstellii gen en bedrijven die ze zelf in deze penibele situatie heeft gi dreven? Het is een moreel pre bleem waar de Zuid-Koreaan politici en hoge ambtenaren mee in hun maag zitten. Het houdt hen af van het uitvoere van hoognodige hervorminge De innige verstrengeling van overheid er zakenleven maal Zuid-Korea economisch groo maar ook corrupt en ondoor zichtig. Nu dreigt die verstren geling Zuid-Korea in de afgro te drijven. Iedere dag dat her vormingen uitblijven brengt afgrond dichterbij. Wanneer de overheid zijn hai den aftrekt van de economie, dus de markt zijn vrije gang 1; gaan, dan gaat het recht sterkste gelden, met de onhei roepelijke bedrijfssluitingen massa-ontslagen. In een land waar de vakbonden sterk strijdvaardig zijn, voorspelt d niet veel goeds. Het rampen team van de huidige en de ko mende president speelt in op nationale trots van de werkne mers. Als we de problemen zelf oplossen, dan dicteert hei boze buitenland ons hoe dat moet, is de lijn die de regerin| heeft gekozen. Het is te hopet dat het werkt. Zo niet, dan kii Zuid-Korea behalve financiële er ook nog eens sociale onlus ten bij. TOKYO JUDFH STALPERS die de elfde in grootte in de wereld werd. Nu krijgen de chaebols schuld aan het eco nomisch debacle. Zij hebben als gekken productievestigingen uitgebreid en zijn in nieuwe be drijfstakken gestapt om maar marktaandeel te behalen. Dat motto was ingegeven door de CORRESPONDENT Nog een paar dagen, dan mag het land dat een geduchte repu tatie van Europese dwarsligger heeft opgebouwd, zes maanden lang met de voorzittershamer van de club zwaaien. En de be leidsmakers van Tony Blairs Nieuw Labour hebben grootse plannen: een grondige moder nisering van de door bureaucra tisch zand knarsende EU-ma- chine staat op het programma. Met de nodige fanfare is vanaf het eiland de afgelopen weken de boodschap aan het conti nent overgebracht. Niet langer mag de Europese politiek wor den bepaald door dikbetaalde en van de dagelijkse realiteit vervreemde hotemetoten. Het is de hoogste tijd om Europa weer terug te geven aan de burgers. Onder de bezielende leiding van een premier die het aanzien van eigen partij en land al duchtig heeft veranderd, moet het People's Europe uit de grond worden gestampt. Geen geleu- Heeft u net uw 13e maand gekregen, geeft de Postbank nog wat extra. Want wie nu f1000,- of meer inlegt op een Girospaarrekening van de Postbank krijgt f7,50 cadeau. En wilt u een deel in de 14e of 15e maand uitgeven, dan HM. 0<J°° Ondertussen heeft u wel geprofiteerd 1 Bel gratis 0800 0400 voor de acti folder. Maar u kunt ook direct inleggen kunt u het bedrag gewoon opnemen Postbank Onlin wilt. Zonder extra kosten. sten. www.postbank.nl POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. ter en betutteling meer, maar werken aan dingen die de Eu ropese burger blij maken: meer banen, minder misdaad, verbe tering van onderwijs, bescher ming van het milieu. Het zijn, niet toevallig, ook de leuzen en prioriteiten waarmee Tony Blair bij de verkiezingen in mei de vermoeide en verdeelde Conservatieven van de troon jaagde. Om dit succes op Euro pees niveau voort te zetten kreeg de imposante ambtelijke machine van Whitehall, die al twee jaar overwerk had gestopt in de voorbereiding van het voorzitterschap, recentelijk aan vullende instructies. Uit de kokers van Labours pu- bliciteitsgoeroe Mandelson, mi nister zonder portefeuille maar met grote macht, en minister van buitenlandse zaken Cook kwam een boekwerkje vol ge dragsregels voor elke Britse ambtenaar, diplomaat of politi cus die de komende maanden in de slag moet met Europese collega's. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Spreek lang zaam en eenvoudig Engels, is een van de praktische tips. Een andere waarschuwt tegen gebruik van voor buitenlanders vaak onnavolgbare Britse hu mor. Aanpassing aan het voor iedereen begrijpelijke Euro-jar gon, is het devies, met de uitleg dat continentale gesprekspart ners die beleefd opmerken 'ver baasd, verrast of enigszins te leurgesteld' te zijn in werkelijk heid iets veel sterkers willen uit drukken. Woede bijvoorbeeld over een onzinnig voorstel. In dat verband is het weer handig om het rode lampje op de eigen microfoon in de gaten te hou den. Geen dingen zeggen die anderen niet mogen horen als het brandt, is het advies. Het zijn krenten uit de Europap van Nieuw Labour die door de Britse media met groot enthou siasme worden geserveerd. Met scepsis wordt echter aangeke- Tony Blair onthult het logo v symboliseren. ken tegen het komende voorzit- tersavontuur, niet in het minst doordat na veelvuldig gebruik in eigen land de Europese ver sies van Nieuw Labour soundbi tes vee\ journalisten de neus uit komen. Bovendien zijn Blair en Nieuw Labour binnenslands al een paar keer onderuit gegaan, waarbij steeds vertaling van ver kiezingsleuzen in praktisch be leid in het geding was. Zo start te het met veel poeha aange kondigde miljardenplan om maatschappelijk zwakkeren aan banen te helpen met bezuini gingen op de uitkeringen van bijstandsmoeders en (invalide) arbeidsongeschikten. Deze 'presentatiefout' en de in terne ruzies die erop volgden leidden weer tot beschuldigin gen dat Blair een verklede Con servatief is die een lachertje maakt van zijn 'zorgzame sa menleving'. De vergelijking is voorbarig, maar kan doorge trokken worden naar Europa. Ook daar doet het Britse gedrag na een hoopvol begin steeds meer denken aan de dwarslig gerij die onder Thatcher en Ma jor gebruikelijk was. Blair ging flitsend van start met ondertekening van het door de Conservatieven gehate Sociaal Handvest, maar liet de integra tie-trein meteen stokken op het punt van de open grenzen. Een besluit over deelneming aan de Europese Munt werd als te heet hangijzer uitgesteld tot na de volgende verkiezingen. Het voorzitterschap geeft Blair en zijn ministers nu de gelegen heid om te bewijzen dat na de Conservatieve malaise ook in Europa alles echt anders is ge worden. Niet in het minst doe dat de komende zes maandei onder Britse leiding het beslu valt over de selectie van landi die in 1999 met de Euro van start gaan. Als de woorden da den blijken, zal de Britse ring van alles mogen roepen over een Europa van het volk Zoniet, dan zal het voorzitter schap hoogstens een voorspel ling van de Times waarmaken een poging van Blair om de Brusselse bureaucraten af te houden van regelgeving die Britse snoepfabrikanten ver plicht meer cacao in hun me! chocolade te stoppen. LONDEN HANSGELEUNSE CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2