Tarantino breekt met excessieve geweld Film MAANDAG 29 DECEMBER 1997 REDACTIE CONNY VAN CELDER IJzersterke zwarte vrouw Pam Grier hoofdrolspeelster in 'Jackie Brown Eerste kerstdag ging in Amerika Jackie Brown in premiè re. Drieëneenhalf jaar had de wereld moeten wachten, maar eindelijk is er dan een nieuwe film van Quentin Ta rantino, de man die met Pulp Fiction in 1994 de Gouden Palm van Cannes won en uitgroeide tot de ultieme 'cult- regisseur' van de jaren negentig. Na Reservoir Dogs was Pulp Fiction pas zijn tweede film. Maar bijna net zo roemrucht als door zijn eigen werk werd de reputatie van Tarantino gevestigd via de wilde films waarvoor hij sce nario's had geschreven: True Romance, Natural Bom Kil lers, From Dusk Till Dawn. LOS ANGELES PIETER VAN LIEROP/GPD ..Dit is géén Pulp Fiction 2." Als" Quentin Tarantino in plaats van een half uur slechts vijf woor den ter beschikking had gehad om Jackie Brown toe te lichten, dan zouden het die vijf woor den zijn geweest. De enige te leurstelling die Tarantino's der de film bij een deel van zijn be wonderaars te weeg kan bren gen, is het vrijwel ontbreken van bloedfontijnen, hersenspet- ters, uitzonderlijke hardheid en algemeen cynisme. Er vallen weliswaar drie lijken, maar dat gebeurt bijna kies. Jackie Brown is een zeer vrije bewerking van Elmore Leonards misdaadroman Rum Punch en handelt over een zwarte stewar dess die tegen de lamp loopt als geldsmokkelaarster voor een wapenhandelaar. Twee smeris sen proberen Jackie te gebrui ken om haar opdrachtgever te verschalken. Ze komt klem te zitten tussen politie en penose, maar weet zich dankzij charme en list los te wurmen uit haar le vensgevaarlijke situatie. En er wordt nog iemand wanhopig verliefd op haar. Pam Grier, twintig jaar gele den de superster van zwarte ac tie-films, speelt de stewardess. Haar voornaamste tegenspelers zijn Samuel Jackson, Robert De Niro, Michael Keaton, Bridget Fonda en Robert Forster. Stuk voor stuk spelen ze uiterst kleurrijke rollen in een ingeni euze film die vooral door zijn sublieme dialogen en gortdroge humor herkenbaar is als hon derdprocent 'Tarantino'. De man die een reputatie kreeg als grondlegger van de 'nouvelle violence', lijkt het ex treme geweld te hebben afge zworen en stelt daar een zekere goedhartigheid voor in de plaats die bij vlagen zelfs 'lief is te noemen. Zijn vriendin Mira Sorvinho, zijn vaste producent Lawrence Bender en zijn hoofd rolspeler Pam Grier verklaren het fenomeen met de eendrach tige mening dat Quentin Taran tino volwassen is geworden. Volgens de cineast is het zelfs gepermitteerd om Jackie Brown een 'love story' te noemen en daar voegt hij aan toe: „Het zal ook mijn laatste 'love story' niet zijn, terwijl het trouwens ook niet de eerste was. Vergeet niet dat ik True Romance geschre ven heb en die titel was zeker niet ironisch bedoeld. Als er iets is waar Tarantino bezorgd over is, dan geldt dat de eventuele verkeerde ver wachtingen waarmee het pu bliek naar zijn eerste film sinds Pulp Fiction gaat kijken. Jackie Brown lijkt uitdrukkelijk te zijn gemaakt met de bedoeling weg te breken van het stereotiepe beeld dat men heeft van deze filmmaker. Hij wil ruimte om zich artistiek veelzijdiger te ont plooien en dat hij daarop zal worden afgerekend door critici die hem graag minder bedaard bezig waren blijven zien, dat neemt hij op de koop toe. „De filmmakers die ik altijd heb bewonderd, werden heel vaak neergesabeld op de mo menten dat ze hun beste films in première brachten. Jean Re- noirs Les Regies du Jeu werd destijds een fiasco genoemd door de Franse pers. Over Rio Bravo, van Howard Hawks, werd geschreven dat het een middelmatige John Wayne-film was die veel te lang duurde. Pas op de langere termijn ontstond consensus over de uitzonderlij ke kwaliteit van die films." „Ik ben gewoon weer aan de slag gegaan zoals ik altijd heb gedaan. En in elk geval zal nie mand kunnen beweren dat ik hiermee simpeltjes probeer in te haken op Pulp Fiction. Weet je, de mensen hebben de nei ging te vergeten dat ze mij ken nen van welgeteld twee films. Ze praten alsof het er al min stens vijf zijn geweest. Nou goed, sinds anderhalve week zijn het er drie. Pulp Fiction was anders dan Reservoir Dogs. Jackie Brown is anders dan die vorige twee. Je kunt wel merken dat het alle drie films zijn van P U Z Z E L p R U E D A S S A B M A B R R G E S T E N A R S A N N E S L S R E D E S N D E E K L R E R E M A K S N R K A 0 L E E E K D R T A A N H T L A N D 1 N G A B V E S E R R B R R 1 E N P R D M T E 0 E T R E E D A E E W D 0 C E E E L D E L K B N E T Z 1 T L 0 1 N K A 0 V E R A L 0 E G V R 0 M 1 u 0 A G H N E L U E V T R 0 W 1 N E L E T N A K E V A L T S E P R E T A W R L A N T R A C 1 E T E A P Z D R E E N E G E G N 0 M ambassadeur horst parade antraciet kantelen pretmaker bankdirecteur kassa shaker bedenken klapband stand denker lawaaierig troetelnaam dwerg meieren veulen elegie onderdeel voetballer ervaren ondernemer voorzet geste ongegeneerd waterpest hollen overal zalig OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar bene den, of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. CITAAT Graan, schaar, dreef, kameel, kaart, barkas, rozijn, poedel, bries, kelder, liaan, tamtam, prins, viool. Het citaat is van Texeira de Pascoaes: 'De toekomst is de da geraad van het verleden'. Quentin Tarantino (zittend), met hoofdrolspeelster Pam Grier tijdens de opnamen van 'Jackie Brown'. mij, maar toch staan ze los van elkaar." Maar alleen al door die zeer karakteristieke Tarantino-dialo- gen kunnen je eerste drie films onmogelijk los van elkaar wor den gezien. „Ja. En ook atmosferisch heb ben ze op de ene manier iets met elkaar, maar op een andere manier juist ook weer niet. En ik ben ook moeilijk in staat mijn gevoel voor humor weg te cijfe ren, zelfs als het script daar ei genlijk om vraagt. Maar ook mijn vierde film zal toch weer anders zijn dan de vorige drie. Dat zul je zien. Ik ben geen rock-artiest die zijn hele carrière grondvest op het maken van een enkele soort muziek." „Ik zie mezelf meer als een filmmaker van de oude stempel. Ik denk, ik hoop, dat Howard Hawks zou kunnen waarderen waarmee ik bezig ben. Ik zou willen dat Sam Fuller naar Jackie Brown had kunnen kijken en zou zeggen: 'Goed gedaan, jochie! Ga zo door!' Sam is on langs overleden. Er was een her denkingsbijeenkomst waar ik heb gesproken, want ik heb hem goed gekend. Het was of ik getuige was bij het definitief uit sterven van een bepaald type mens. Zo eentje die bij wijze van spreken in zijn eentje Omaha Beach had willen be stormen. Hij was de laatste gro te vertegenwoordiger van een bijzonder ras van filmmakers. Je had Don Siegel, Peckinpah, Hawks, Robert Aldrich, John Huston. Dat waren mannen! Ijzervreters met kloten! Die maakten films waarin ze uit drukking wisten te geven aan hun kijk op het leven. U heeft het over een cinema van ijzersterke mannen. Opmer kelijk is dat Jackie Brown nu gaat over een ijzersterke vrouw. „Ja, ikzelf ben toch wie ik ben. En er is niets in de wereld waar ik zo veel respect voor op breng als een ijzersterke vrouw. Mijn eigen moeder was zo ie mand. Die heeft in haar eentje mij moeten opvoeden. Ik be schouw mezelf als een feminist. Het is alleen jammer dat hier in Amerika dat feminisme als ne veneffect gehad heeft dat het mannen niet alleen flexibeler heeft gemaakt, maar ook zwak ker. Een vrouw kan zeggen dat ze haar man gevoeliger zou wil len hebben en meer zus of zo. Maar als diezelfde vrouw door een paar klootzakken in het nauw wordt gedreven of op een andere manier in de penarie komt, dan was ze het liefst toch getrouwd geweest met John Wayne." „Hoe dan ook, een van de dingen waar ik met betrekking tot deze film het meest trots op ben, dat is het realisme van de karakters en dat zijn karakters waar normaal nooit films over worden gemaakt. Dat geldt heel erg. voor het personage van Jackie Brown. De vrouwen die ik in mij leven het meest heb bewonderd, zijn zwarte vrou wen geweest van middelbare leeftijd. Die vormen een heel speciaal slag. En als je over zo iemand een film wilt maken dan kun je je geen betere actrice wensen dan Pam Grier." „Ze is een fantastische actrice en een icoon van de film waar mee ik ben opgegroeid. De films van het blacksploitation- genre zoals het werd genoemd. Pam was er de koningin van. Ze betekende veel voor mij en voor veel andere mensen ook. Blanke mensen hebben zich nooit zo gerealiseerd hoe geliefd ze was in de zwarte gemeenschap. Pam Grier was een superster van het zwarte actiegenre. Men ging om haar naar die films kij ken. Niemand deed zulke din gen voor zij het deed en toen zij ermee stopte. Alleen in de Hongkong-knokkers heb je nog zulke heldinnen gekregen als Michelle Yeoh, maar in Amerika heeft niemand het overgeno men." Scheermesjes „Pam Grier is uniek gebleven. Dat werkt goed voor deze film waarvan het materiaal veel minder een stripverhaal is dan Pams films van vroeger. Ze heeft geen scheermesjes meer in haar afro-kapsel en geen re volver in haar handtasje en ze doet geen kung fu meer. Ze is nu een zeer vrouwelijke maar taaie vrouw die alleen haar in telligentie en persoonlijkheid gebruikt om te komen waar ze wil." Anders dan in Pulp Fiction nog het geval was, speelt Taran tino niet zelf mee in Jackie Brown. Het betekent allerminst dat hij zijn acteerambities is kwijt geraakt. Die zijn zelfs gro ter dan ooit en zullen zich bin nenkort manifesteren op de planken van Broadway. In janu ari beginnen de repetities voor Wait Until Dark. Over een blind meisje dat zich te weer dient te stellen tegen een inbreker. De film die Terence Young er in 1967 op baseerde met Audrey Hepburn in de hoofdrol, was een klassieker. Tarantino speelt uiteraard de inbreker, Marisa Tomei het blinde meisje. .Aanvankelijk werden mij uit sluitend gastrolletjes aangebo den in films van vrienden, rolle tjes die bovendien veronder steld werden grappig te zijn. In de media werd gesuggereerd dat ik daarmee maar wat aanklooide omdat ik blijkbaar niks beters te doen had. Terwijl ik serieus geprobeerd had in te vullen wat de bevriende colle ga's van mij verlangden. Maar met From Dusk Till Dawn lag het al heel anders. Ik ben net zo trots op mijn acteren in die film als op de films die ik zelf gere gisseerd heb. Ik zou ook best in Jackie Brown hebben willen meespelen, als er maar een rol voor mij geschikt was geweest. Dat was niet het geval." Broadway „Ik had ook eerder best willen acteren in een film of toneel stuk, zonder dat het te relateren zou zijn geweest aan mijn eigen films. Maar dat kon niet op een eerlijke manier omdat een der gelijke vrijheid mij niet gegund werd door de media. De publi citeit zou toch weer scheef zijn getrokken naar wie men meent dat Tarantino is en waar die voor staat. Ik ben opzettelijk twee jaar lang elke publiciteit uit de weg gegaan. Geen inter views gegeven, geen talkshows gedaan. Ik heb gewacht tot ik een nieuwe film af had, Jackie Brown, die de kans zou creëren dat men wat minder stereotiep over mij zou gaan denken. En precies nu het mij perfect uit komt, krijg ik dit aanbod om te spelen in Wait Until Dark. Het is een ontzettend goed stuk en ik krijg de rol te spelen die be hoort tot de klassieke schurken van het Amerikaanse toneel." HEINZ OP ££fS PAO ACOtAT k&KP A/£T MAWS£TJ£ W££K £&JZ 7 AL2SS &&£P. ££/JO 7 VP&iSkv *rtfiSO£P£M o'ókr AU£S <SO££> 7" „JA PO0P Z£<$T££flS£> N'KS T~£ ,,/HOP/ Zö vl'I" T£\/P£C&J LOOPT kro/cO /Y\ A A//J£T~J£ V£PO£p TOMPOES Tom Poes en het Kukel Nu heer Bommel eenmaal een be sluit genomen had scheen er een zware last van hem afgewenteld te zijn. Gevolgd door juffrouw Doddel daalde hij af in de kelder, voorzag zich van een houweel en stapte op het gat af, dat nog steeds in de vloer gaapte. „Deze opening geeft toegang tot de Droon", zo sprak hij. „Wat knap, Ollie", zei de bezoekster. „Hoe heb je het verzonnen? Hoe durf je!" „Och, hernam heer Bommel, terwijl hij zich voorzichtig liet zakken. „Een poosje geleden heb ik dit door de jonge vriend laten aanbrengen. Met een kwintenstraler, je weet wel. Men moet tenslotte in staat zijn om de vij and te bereiken, wanneer de nood hoog komt. En nu is de tijd rijp, dat voel ik. Vaarwel, Doddeltje!" Met deze woorden verloor hij zijn steunpunt, zodat hij met een klets end geluid in de duisternis verdween. „Ollie!" riep de buurvrouw uit. „Ben je gevallen? Heb je je pijn gedaan?" Uit de diepte klonk enig geplas, ge volgd door een benauwd kuchje. „Uche, uche. Het is niets!" riep heer Bommels stem galmend naar boven. „Ik ben een beetje omlaag gekukeld. Maar geen nood. Het is altijd nog be ter dan een min kukel!" Daarop volgde het geluid van sop pende voetstappen die in de verte verdwenen en juffrouw Doddel bleef vol bewondering alleen achter. Intus sen was de markies de Cantecler bij het moeras op de steen toegetreden waar Ak-Ak de waarnemer stond. „Eh bien, amice", sprak de edelman. „Laten wij een einde aan deze verto ning maken. Doe uw plicht en meet een aanzienlijk kukel." W DOOR JAN VISSER Blikvanger op de weerkaart in de week van de jaarwisselir een zwaarlijvige depressie. Het systeem bevindt zich in buurt van IJsland en heeft een kerndruk van soms mindeij 940 hPa. Onder invloed van de diepe depressie, die door storingen in optimale conditie wordt gehouden, is het bij wisselvallig weer met van tijd tot tijd veel wind. Met name Nieuwjaarsdag zou het in de kustgebieden wel eens kunn* gaan stormen. Het kwik verkeert in anti-winterse sferen met waarden ror graden. De megadepressie op het noordelijk deel van de tische Oceaan is ontstaan uit een storing die eind vorige w boven de Golf van Mexico tot ontwikkeling is gekomen. Ot front ontstonden zaterdag boven Florida enkele tornado's. Daarbij werden zo'n 50 woningen vernield en enkele pers< raakten daarbij gewond. Morgen trekken wolkenvelden over ons land waaruit wat ri kan vallen. Gedurende het grootste deel van de dag is het ter droog. De temperatuur daalt de komende nacht tot eei graad of 2-3. Dinsdagmiddag worden maximumtemperati verwacht omstreeks 8 graden. Op Oudejaarsdag valt er en tijd regen maar juist tijdens de jaarwisseling is het droog, volgens op Nieuwjaarsdag weer regen en veel, veel wind. Een kleine maar actieve randstoring is zondagavond lang; Wadden naar het oosten getrokken. Het systeem veroorza zondagavond buiig weer met aan de kust een krachtige to de west tot noordwestenwind. Tot vanochtend viel er op S hol 9, in Stompwijk 7 en in Bloemendaal 6 mm. De mees gen viel echter in het zuiden van het land. In Zeeuws Vlaa ren bijna 20 mm. In de Ardennen heeft het ook gesneeuw Strenge kou heerst in het noorden van Scandinavië waar afgelopen nacht plaatselijk meer dan 30 graden heeft gev E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Bewolkt. Langs de kusten regen, landinwaarts sneeuw. Vandaag eerst nog redelijk droog. Vlak aan zee temperaturen bo ven het vriespunt, verder vriezend met maxima tus sen -5 in het zuiden en - 20 in het uiterste noor- Zweden: Aan de bewolkte kant en af en toe sneeuw. In het zuiden ook regen en ijzel. Middagtemperatuur in het zuiden iets boven nul, in het noorden tussen -15 en -20 graden. Denemarken». Half tot zwaar bewolkt en een enkele winterse bui. Ook kans op mist. Later op de morgen veel wind en regen. Middagtempera tuur ongeveer 2 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag van het westen uit wolken, re gen en veel wind. Morgen onstuimig en nat met kans op storm. Middagtempera tuur van 5 graden in het oosten van En-1 geland tot 12 in West-lerland, morgen nog zachter België en Luxemburg: Vandaag nog af en toe zon, maar ook een enkele bui. Morgen van het westen uit regen en veel wind. Middagtempera tuur ongeveer 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Morgen van het westen uit veel wolken, regen en uiterst winderig. Langs de kust stormachtig. Middagtemperatuur van 3 graden in het oosten tot 12 in Bretagne, morgen zachter. Portugal: Vandaag aan de bewolkte kant en af en toe regen. Morgen opklarend en droog. Middagtemperatuur aan de kust van 13 graden bij Porto tot lokaal 17 in de Al- Madeira: Vandaag bewolkt en buiig. Morgen op klarend. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Spanje: Vandaag plaatselijk veel wolken en re gen. In de loop van morgen geregeld zon en veel droger Aan de oostelijke costa's nog wel buiig. Middagtemperatuur aan de costa's van 14 graden bij Barcelona tot bijna 20 rond Malaga Canarische Eilanden: Vandaag in het noorden wolken en een enkele pittige bui, naar het zuiden toe wat beter Morgen zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 25 gra- Marokko: Westkust: Vandaag aan de bewolkte kant en een enkele stevige bui. Middag temperatuur uiteenlopend van 17 gra den het noorden tot ver boven de 20 in het zuiden. Tunesië: Onbestendig met enkele buien, ook af en toe zon, met name in het zuiden. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra- Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst nog zon, maar in het wes ten lafer regen. Morgen overal bewolkt en van tijd tot tijd regen. Veel wind. Middagtemperatuur van 12 in het wes ten tot 4 in het noordoosten. Mallorca en Ibiza: Nogal bewolkt en buiig. Later op de morgen verbeterend. Middagtempera tuur rond 15 graden Italië: Vandaag geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen van het noord westen uit nieuwe buien. Maxima in het noorden tussen 5 en 10 graden, in het zuiden tussen 10 en 15. Corsica en Sardinië: Vandaag wat zon en bijna overal droog. Morgen bewolkt en nat. Middagtempe ratuur ongeveer 15 graden. Malta: Vandaag wegtrekkende buien, morgen naderende buien. Middagtemperatuur rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Wisselvallig met veel buien en veel wind. Morgen enkele opklaringen en rustiger. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 14 graden. Turkije en Cyprus: Bewolking en buiige regen. Daarbij soms flink wat wind. Morgen in het wes ten geregeld zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur van 11 gra den rond de Dardanellen tot 17 op Cy- Duitsland: Vrij rustige dagen met wolkenvelden en een enkele (winterse) bui. Later op de morgen in het westen meer wind en kans op regen. Middagtemperatuur meest tussen 0 en 4 graden Zwitserland: Vandaag bijna overal droog en kans op Oostenrijk: Vrij rustig met wolkenvelden e wat lichte sneeuw. Ook wel zo in de dalen iets boven nul. Polen: Veel wolken en hier en daar ee bui Middagtemperatuur rond' Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en vooral v toe sneeuw. Maxima iets ij^El vriespunt. Hongarije: Bewolkt en van tijd tot tijd sne p stuk droger. Midda tuur rond het vriespunt. ld DINSDAG 30 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.49 Zon ond Maan op 08.55 Maan Waterstand IJmuiden Katwi Hoog 03.56 16.07 03.2 Laag 12.16 24.00 11.5 Weerrapporten 29 december 0' Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Athene Barcelona licht bew licht bew licht bew. Cyprus regenbi Dublin onbew. Frankfurt regen Genève onbew. Helsinki sneeuw Innsbruck licht be Istanbul half be' Klagenfurt i waart Kopenhagen zwaar t Las Palmas licht be Locarno onbew Londen onbew Luxemburg sneeuw Madrid motreg Malaga licht be Mallorca licht be Malta licht be Moskou zwaar t München licht be Split6 r Stockholm z Warschau 2 Wenen 2 Bangkok I Buenos Aires t Casablanca 2 Johannesburg 2 Los Angeles 2 New Orleans c New York t Tel Aviv c Tokyo Toronto

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26