Davi-Music weer verder verfijnd O OQ u-. Looptanks met hulpvoertuigen o Red Alert met speelkaartjes Nieuw voor spelcomputers Multi Media Dicteetor: goed uitgedachte reclamestu MAANDAG 29 DECEMBER 1997 Davilex heeft een nieuwe versie uitgebracht van zijn populaire muziekverzamelingsprogramma. Davi-Mu- sic 97 is Davi-Music 98 geworden. Het programma be vat nu de gegevens van niet minder dan 100.000 cd's, zowel klassieke als populaire. Met Davi-Music kan op eenvoudige wijze een overzicht van de cd-verzameling worden aangelegd. Het is bo vendien mogelijk stukjes muziek en foto's van muzi kanten toe te voegen, waardoor een levendige database ontstaat. In grote lijnen verschilt Davi-Music 98 niet veel van zijn voorgangers. Gegevens over artiest, lengte van tracks op de cd, uitgever en dergelijke zijn snel en gemakkelijk op te zoeken. Omdat er bijna geen saaier werk bestaat dan het intikken van gegevens in een computer heeft Davilex een systeem bedacht dat cd's automatisch herkent. In de nieuwste Davi-Music is de zogenaamde In- voer-assistent in het leven geroepen. Deze bekijkt de cd die in de cd-romspeler wordt geplaatst en gaat na of het exemplaar in de database voorkomt. Is dat het geval, dan worden alle gegevens over artiest, liedjes en dergelijke automatisch ingevoerd. Het is natuurlijk wel mogelijk om daar nog eigen gegevens aan toe te voegen. Nieuw is ook de mogelijkheid om persoonlijke muziekcassettes samen te stellen met het programma, bijvoorbeeld voor gebruik in de auto. Verder kunnen er fraaie cassettehoesjes worden uitgeprint met illustraties en inhoudsopgave. Davi-Music 98 heeft een innige band met Internet op het adres www.davilex.nl. Daar zijn gegevens over nieuwe albums te vinden. Nieuw is het elektronische prikbord: daar kunnen bestanden worden geruild met andere Davi-Music-gebruikers en er kan ook informatie worden uitgewisseld. Min.systeemeisen: 80486/33 Mhz, 8 Mb Ram. Geluidskaart aanbevolen. Prijs: 79,95. -pDA Verenigingen en clubs die niet zo rijk gezegend zijn met finan ciën, houden hun ledenadmini stratie niet zelden met de hand bij, of in het uiterste geval op een door een welwillend lid ter beschikking gestelde tweede handse computer, met software die daar eigenlijk niet voor be stemd is. De Nederlandse tak leCiel van het Franse bedrijf Ciel, dat zich tot nu toe voornamelijk begaf op de markt van administratie ve software voor ondernemers, heeft daarom een nieuwe versie van een softwarepakket op de markt gebracht, dat zich spe- ciaab'icht op verenigingsadmi nistratie. CiellClub voor Win dows heet het programma: het draait onder 3.x en 95, en biedt de club een geïntegreerde le- denadminstratie en financieel beheer. Bijzonder compleet en ge bruiksvriendelijk, zo bleek bij het testen. Het enkele Franse woord, dat in bedieningsknop pen van de testversie was blij ven staan, wordt natuurlijk nog verwijderd, verzekerde leCiel. De overzichtelijke interface leert zelfs de beginnende gebruiker in no time de uitgebreide mo gelijkheden van dit programma. Het bijbehorende handboek geeft ook op de laatste vragen een duidelijk antwoord. Het programma wordt geleverd met een voorbeeldvereniging, waarmee de toekomstige ge bruikers naar hartelust kunnen oefenen zonder meteen de ge gevens van de eigen club te ver haspelen. Dubbelklikken op een van de leden geeft onmiddellijk al zijn gegevens, tot en met eventueel opgenomen foto aan toe. Ook het inbrengen van ge gevens, waaraan leCiel nog niet op voorhand zou hebben gedacht is mogelijk: voor alle invoervensters zijn extra velden op te bouwen. Het inbrengen van de gegevens hoeft niet in al le gevallen veel intikwerk te zijn, omdat het programma bestan den als DbaselII (DBF) en TXT- bestanden kan importeren. Min.systeemeisen: 486 PC (Pen tium aanbevolen), 4 MB RAM (8 aanbevolen), Windows 3.x. VGA- scherm. Prijs 499,00. FB LU LU Zoals iedereen schijnt te kunnen toveren met een eitje, kan iedereen ook tekenen op de computer. Tenminste: in elk geval een beetje. Want hoewel een tekenprogramma technisch in feite alles voor je doet, zit creativiteit nu een maal tussen de oren. Wie van dat laatste voldoende in huis heeft kan met een programma als CorelDraw! de mooiste dingen produceren. Wil je echt resultaat hebben, dan zul je toch regelmatig een instructieboek moeten raadplegen. Het vermaarde programma van Corel is in middels al aan versie 8 toe, maar hele volksstammen wer ken met oudere versies en daar is op zich niets mis mee. Zoals bij alle softwaremakers is Co relDraw! nooit af, want er is altijd wel iets te verbeteren of aan te vul len. Wie naast de meegeleverde tekst een goed instructieboek, ge schreven door een kenner, zoekt, heeft met het Handboek van Ad- dison-Wesley van Bob van Duuren een prima werk in handen. Het is te koop voor de meest gangbare ver sies van CorelDraw! Net als Corel met zijn tekenprogramma weet ook Micro soft niet van ophouden met zijn tekstverwerker Word. In middels is de versie 97 al aardig ingeburgerd, omdat het onderdeel is van Office 97 en ook deel uitmaakt van het zeer aan te bevelen thuispakket Home Essentials. Als je het programma puur voor tekstverwerking gebruikt, kom je er zonder boek vermoedelijk ook wel uit. Maar wil je volledig profiteren van de vele mo - gelijkheden, dan kun je niet zonder studieboek/naslagwerk. Bruna heeft op dit gebied een mooie reeks met de Visuele Leermethode, hét voor beeld van de uitdrukking dat een plaatje meer zegt dan duizend woorden. Duidelijk, zonder te veel toeters en bellen en voor iedereen begrijpelijk. Als u weet wat een moderated mailing lisf is, wat' inetd.conf precies betekent en wat er gebeurt als het pro ces dial deamoh aan de slag gaat, dan behoort u niet tot het enorme leger digibeten, waarvoor onlangs by Sybex een bijzonder aardig boekje verscheen. Internet Woor denboek is de titel van het handzame werkje met meer dan 2.000 woorden, begrippen en afkortingen, die ge meengoed zijn voor de ervaren internetter, maar die voor de leek en de beginner moeilijk te begrijpen zijn dan een vreemde taal. De inhoud werd verzameld door Furore In formatica in Wormerveer, een bedrijf dat automatise ringssystemen op maat levert en derhalve dagelijks met de materie te maken heeft. Internet is alllang niet meer weg te denken uit de maat schappij. Niet alleen voor het zoeken naar informatie, maar in toenemende mate voor het publiceren op. Dat laatste lijkt gemakkelijk, maar is het bepaald niet. Natuur lijk, iedereen die een beetje handig is kan een eigen site maken. Maar hoe kom je 'onder de mensen', hoe krijg je het voor elkaar dat de doelgroep jouw informatie ook weet te vinden? Kortom: hoe manifesteer je je als uitgever op het Internet? Bij uitgeverij Boekblad verscheen van de hand van Huub van de Pol het boek Internet en Uitgeven, waarin staps gewijs wordt uitgelegd wat je moet doen om een site te maken, die aan slaat. Alle aspecten komen aan de orde. Overigens niet alleen het In ternet als uitgeefproduct, maar ook het Internet op de werkplek en als informatiebron. Series heten niet voor niets series. Veel uitgevers brengen reeksen op de markt voor elk programma en voor elke doelgroep, zodat iedereen het juiste werk kan vinden. De Easy Computing Gids bijvoorbeeld is een serie pockets, die eenvoudig is opgezet. Het voordeel is dat de prijs laag kan worden gehouden en de gebruiker voor twee tientjes alles bij de hand heeft. Meest recente uitgave: Office95. Sybex vult de planken met onder meer de reeks Het Ba sisboek. In zón 200 paginas wordt helder en bondig een programma ontrafeld. Recentelijk verschenen Acces 97 en Excel 97, twee onderdelen van Office, die veel apart wor den gebruikt. Aparte boeken zijn dan wel zo handig. De gemiddelde computeraar heeft kennelijk geen hoge pet van zichzelf op. Anders is het namelijk niet te verldaren dat IDG al meer dan 30 miljoen exemplaren uit deDu- mmies-serie heeft verkocht. Hoewel je om webpaginas te maken tegenwoordig nauwelijks nog kennis nodig hebt van HTML (de internettaal), omdat er diverse What-You- -See-Is-What-You-Get programmes voorhanden zijn. behoort HTML voor Dummies tot de toppers, waarvan nu een herziende tweede druk in de winkel ligt. Het CorelDraw! Handboek. Auteur: Bob van Duuren. Uit gever: Addison-Wesley. IS BN: 90-6789-672-1. Prijs: 69,95. Word97, Visuele Leermetho de. Auteur: Nancy Stevenson. Uitgever: A.W.Bruna Infor matica. ISBN: 90-229-3971-5. Prijs: 39,90. Internet Woordenboek. Au teur: Furore Informatica. Uit gever: Sybex. ISBN: 90-4190-174-4. Prijs: 14,95. Internet en uitgeven. Auteur: Huub van de Pol. Uitgever: Boekblad. ISBN: 90-7486- 418x. Prijs: 37,50. EC Gids Office97. Auteur: Udo Bretschneider. Uitgever: Easy Computing. ISBN: 90-5167-173-3. Prijs: 19,95. Het Basisboek Access97/Ex- cel97. Uitgever: Sybex. ISBN: 90-4190-144-2. Prijs: 29,00. HTML voor Dummies. Au teurs: Ed Tittel en Steve Ja mes. Uitgever: IDG Books. IS BN: 90-6789-852-X. Prijs: 49,95. JvdN Wie gek is op spellen met looptanks heeft tegenwoordig een ruime keus. De verschillen tussen al die spellen zijn niet zo heel groot, maar een creatieve pro grammeur kan toch wel weer voor een variant zorgen die de aandacht trekt. Dat is zeker het geval met G-Nome van softwarehuis 7th Level. Dit looptankspel heeft als bijzonderheid dat de grote, afschrikwekkende oorlogs machines zijn uitgerust met hulpvoer tuigen. Een druk op de knop en je valt bijvoorbeeld met een snelle lichte tank met rupsbanden uitje looptank. Daar mee kun je dan ook een aanval doen. Dit heeft enkele voordelen: de kleine tank is veel sneller en biedt de vijand een veel minder groot doelwit. Nadelen zijn natuurlijk dat de slagkracht van de minitank niet zo groot is en de bepant sering lang niet zo sterk als die van de grote looptank. Een kwestie van 'hit and run' dus. Toeslaan, en als een speer weer terug naar de moedertank' voor dat de vijand je in zijn vizier krijgt. De looptanks, ook wel aangeduid als 'HAWCS' zijn er bij G-Nome natuurlijk weer in verschillende soorten. De keus varieert van lichtbewapend en snel tot zwaar gepantserd, goed bewapend en log. Het is wel jammer datje verder niet veel kan veranderen aan de HAWC, de speler zal het moeten doen met het fa- brieksmodel met standaard bewape ning. Flexibiliteit is niet hét sterktste punt van G-Nome. Ook het aantal mis sies is niet zo groot en gevarieerd als bij voorbeeld bij Mechwarrior. Daar staat tegenover dat het spel er erg goed uit ziet. G-Nome maakt gebruik van de MMX-technologie, maar ook zonder MMX staat er een bijzonder fraai plaatje op het scherm. Uniek zijn de hologram men die tonen hoe je eigen tank of die van de tegenstander er voor staat. Na el kaar een tijdje bestookt te hebben zijn hier de zwakke plekken zichtbaar, en het is altijd handig om te weten waar de volgende lading raketten het hardste aankomt bij de tegenstander. G-Nome heeft uitgebreide mogelijkhe den voor meerdere spelers, voor loop tankbestuurders die het prachtig vinden om op familie en vrienden in te hakken. Min.systeemeisen: Pentium 90,16 Mb Ram, Window '95. muis, cd-rom-speler. Prijs 99,00. Beschikbaar gesteld door Bo- mico Entertainment Software. De varianten op de kassuccessen Com mand and Conquer en Red Alert van Westwood overspoelen momenteel de markt. Tussen al die geslaagde en min der geslaagde klonen heeft softwarehuis Microprose het spel 7th Legion op de markt gebracht met een grappige vari ant op het thema: speelkaartjes, die voor onverwachte wendingen op het slagveld kunnen zorgen. Het verhaal achter 7th Legion is simpel en doet er eigenlijk niet zo veel toe: in de nabije toekomst heeft een groep uit verkorenen de ernstig vervuilde aarde verlaten en de rest van de mensheid in kommervolle omstandigheden achter gelaten. Na een paar eeuwen keert deze elite terug om de aarde weer in bezit te nemen, maar de achterblijvers hebben de aarde weer redelijk op orde gekregen en zitten niet de wachten op de profi teurs uit de ruimte. En dat betekent dus totale oorlog tussen de 'Uitverkorenen' en het 'Zevende Legioen', de bewoners van de aarde. Net zoals bij Red Alert gaat het om het neerzetten van gebouwen en het produ ceren van steeds meer geavanceerde troepen. De actie bij dit soort spellen is non-stop, dus de speler krijgt geen mo ment rust. Het is bouwen en vechten tot de dood er op volgt. In tegenstelling tot Red Alert hoeven er geen delfstoffen te worden gewonnen om aan geld te ko men. Dat geld verdien je met het ver nietigen van vijandelijke troepen: hoe beter je vecht, des te meer geld krijg je, dus op den duur stroomt het automa tisch binnen. De speelkaartjes zorgen voor aardige verrassingen in het spel. Een speler heeft er maximaal vijf. Door ze met de muis naar het slagveld te slepen worden ze actief. Een chaos-kaart bijvoorbeeld maakt vijandelijke eenheden gek, ze be ginnen dan elkaar te vernietigen. Een sneeuwstorm-kaart bevriest je tegen standers zodat ze weerloos worden. Er zijn in totaal 52 kaarten. In tegenstelling tot Red Alert doen een heden in 7th Legion ervaring op en wor den ze sterker, mits ze niet sneuvelen. Dat geeft de mogelijkheid een groep eli tesoldaten op te bouwen. Al met al is 7th Legion een g variant op het thema, al is het wel wen nen aan de eenheden, die er soms nogal exotisch uitzien in vergelijking met 8 Red Alert. Min.systeemeisen: Pentium 100, 16 Mb Ram, Windows '95, SVGA, muis, cd-rom-speler. Prijs: 99,00. Beschikbaar gesteld door Homesoft. Wasmiddelenfabrikant Henkei, die in Nederland goede zaken doet met onder meer Fa, DLxan, Substral en Pritt, heeft een spel- lingspel uitgebracht onder de naam Dicteetor. Het promoot en passant de lijmafdeling. Wie de cd-rom in zijn drive stopt krijgt een aantal woorden voor geschoteld die goed of fout ge schreven zijn. Wie besluit dat het woord fout gespeld is kan (en daar komt Henkels aap uit de mouw) correcties uitvoeren met de handige hulpjes als de virtuele blanco-roller en de Pritt-roller. Deze goed uitgedachte recla mestunt verdient niettemin aandacht, omdat zo ongeveer elk hulpmiddel om de spelling te verbeteren welkom is. Maar de opgaven zijn wel gericht op vrij ervaren spellers en dus niet gemakkelijk. Een juiste beoor deling of verbetering doet de kassa rinkelen, bij een foute val len de speller hoongelach of ha telijke opmerkingen ten deel. Henkei heeft deze Dicteetor met zijn meer dan 2.000 woorden verspreid onder de lerarj derlands op alle scholen] derland en Vlaanderen, j meldt het bedrijf. Maar i een kan de spellingtest b ven op de internet-site \j concern: www.henkel.nl deelnemer krijgt tien wc* voorgeschoteld, die als fout moeten worden bet Wie ze foutloos doorwoi maakt kans op een van cd-roms Dicteetor, die d worden uitgeloofd. Hoei kans dat je de tien haalt erg groot. Het heen-en- sturen van de woorden thans bij de test zó traa£ na een stuk of vijf de tijc was overschreden. En d< nauwelijks bedenktijd. Min.systeemeisen: PC 48 ram, 256 kleuren, Windov Mac: LC, System 7.0,4 M 256 kleuren. De cd-rom k 39,95 en is ook on-line te len (www.henkel.nl). GPD Bomico, verdeler van veel entertainment-software in de Benelux, brengt andermaal een aantal titels op de markt voor met name PlayStation. MDK (Interplay - 129,95) is een prachtig futuri spel dat reeds zeer is aangeslagen bij de gebruikers van een pc. Liefhebbers van racespellen koi aan hun trekken met Total Drivin'(Ocean - 129,95), waarbij met vijf verschillende soorten wa reden kan worden. Dynasty Warriors (Koeï - 109,95) gaat ver terug in de tijd. Naar de tijd van te dynastiën in China. Vechten met traditionele wapens. In het kader van 'elk wat wils' is The F (Sunsoft - 109,95) een mooi actiespel dat zich afspeelt in een mysterieuze wereld en in het ge de adventures is het Ocean-prodect Jersey Devil 129,95) een prima keuze. Het Nitendo-64-a; is uitgebreid met Chameleon Twist van Sunsoft 169,95) een actiespel op zes niveaus met ste weer andere vijanden en uitdagingen. Voor de binnenzak of schooltas brengt Bomico van THC nieuwe spellen voor de GameBoy: FIFA Road to World Cup 98 als opvolger van het best verkoc meBoyspel van 1997 en het kon natuurlijk niet uitblijven The Los World Jurassic Park. Be ten 79,95. gjd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24