s et wordt weer ver en Ec e chte mm Toerisme ~l "«O TNO VOORSPELT STERKE GROEI VAN VAKANTIES BUITEN EUROPA Reisbranche blijft groeien DECEMBER 1997 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN In 2001, zo luidt de orspelling in het TNO- rapport 'Zicht op toeristische markten', uilen Nederlanders 5,4 lilj ard gulden uitgeven vakanties die worden doorgebracht buiten Europa. Dat betekent anaf nu gerekend) een estedingstoename van jna 6 procent per jaar. fs Spanje (dat volgens TNO toch zeer in trek lijft) kan daar met een van iets meer dan 5,5 ocent niet aan tippen, at staan Frankrijk, dat 3,1 procent een beetje achteraan hobbelt. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Toch blijft Frankrijk voor Ne derlandvakantiebestemming nummer één. Niet alleen omdat de meeste doe-het-zelvers (kampeerders, caravanners) de weg naar de Dordogne, de Provence en Bretagne bijna kunnen dromen (en er daarom telkens weer naar toe gaan), maar ook omdat zo goed als el ke reisorganisatie een groot deel van zijn gidsen inruimt voor aanbiedingen in het land van Marianne. Vrij Uit heeft 1998 zelfs uitgeroepen tot Frankrijk jaar. De marktleider in autova kanties wijdt in z'n verschillen de brochures ruim 300 pagina's aan La Douce France. Geen gat in Frankrijk of je kunt er via Vrij Uit naar toe en boe kers krijgen nog een boekje met kortingsbonnen cadeau ook. Overigens krijgt de touroperator uit Hoofddorp het rijk meer en Nieuwe WA-verzekering voor huurauto's USA nier waarop Amerikaanse bedrijven huurders van een au- ekeringen door de strot duwen, is Nederlandse toeristen ilang een doorn in het oog. In de VS gespecialiseerde Ne- ise touroperators als Travel Trend, Special Traffic en Jan slaagden er weliswaar in een groot aantal scherpe kantjes ijpen, maar het grootste struikelblok, de WA-verzekering, >t nu toe recht overeind staan. Vooral de hoge premie (13 lollar per dag), het niet uitkeren van een vergoeding voor keerterreinen en benzinestations opgelopen schade off image) en moeizaam verlopende onderhandelingen met de Amerikaanse advocaten bij de afwikkeling van claims, geweldig veel irritatie. Ook de Consumentenbond wees e jaren op de 'onheus hoge premies' en de. naar Neder- maatstaven geringe dekking. In samenwerking met de esche heeft reisorganisatie Jan Doets uit Heerhugowaard speciale WA-verzekering voor Amerika-gangers ontwik oor een premie van 12 gulden per dag (tweede chauffeur en), bedraagt de dekking 1 miljoen gulden (ook off-road) 'erzekeringnemer hoeft niet meer zelf met Amerikaanse ten in de slag. De onderhandelingen worden gevoerd Europeesche. Er is één restrictie: het hele verzekerings- (dus ook annulatie- en reisverzekering) dient bij de Heer- aardse reisorganisatie te worden afgesloten. Directeur Jan .Ik besef heel goed dat dit voor mensen met een doorlo- reisverzekering even slikken is. Zij verzekeren zich voor mal zaken dubbel. Maar ik wilde het betaalbaar houden :n op een andere wijze kon ik het niet rondbreien." Informatie: Jan Doets, 072 575 33 33. IAN JOOLEN meer alleen, vooral nu ook Ho telplan en Oad zijn gestopt met het uitgeven van zogenoemde 'dichtbij -brochuresHoewel laatstgenoemde reisorganisatie ook het komende jaar ongetwij feld opnieuw de meeste Neder landse passagiers naar Disney land Parijs zal brengen, wordt Oad, met nu weer de introduc tie van spotgoedkope trips naar Bali/Lombok en de combinatie Puerte Vallarta/Acapulco (Mexi co), steeds meer een verre rei- zen-specialist. Zuid-Afrika Wie niet trouwens. De NBBS begint rondreizen door het klei ne Andesland Ecuador, een aantal touroperators heeft de Azoren maar weer eens in z'n programma opgenomen (waar onder Holland International) en De Jong Intra verraste de com plete reisbranche met de aan kondiging dat het vanaf eind maart 1998 chartervakanties naar Zuid-Afrika gaat organise ren. Rondreizen vormen de hoofdmoot van het programma; op het strand van Durban mag na afloop van de trip indien ge wenst een paar dagen worden uitgerust. De prijzen zijn nog niet bekend, maar aangenomen wordt dat die ongeveer 300 gul den onder de tot nu toe gang bare liggen. Ook De Jong Intra begon ooit, zoals directeur Hans de Jong dat zelf graag mag roepen, als 'busboer'. Maar wanneer het TNO voorspelt dat verre vlieg vakanties de toekomst hebben, dan zul je (zegt Joop ter Haar van Oad), daar toch pijlsnel op moeten inspelen. .Anders ben je te laat." Angst voor de aange kondigde vliegbeperking op Schiphol (vanaf 1 april 1998 vijf entwintig vluchten per dag minder) lijkt niemand te heb ben. Geen touroperator die het hardop durft te zeggen, maar ie dereen heeft het idee dat het al lemaal wel los zal lopen met de maatregelen. Dus wordt er vrolijk verder ge zocht naar tot nu toe vrijwel on bekende bestemmingen. Waar van er toch nog meer zijn dan de gemiddelde toerist op het eerste gezicht zal denken. Op de aanstaande vakantiebeurs bij voorbeeld (van 7 tot en met 11 januari in Utrecht) presenteren zich 'nieuwe landen' als het aan de Rode Zee gelegen Eritrea, het vooral voor natuurliefhebbers interessante Nicaragua (Midden Amerika) en Kirgizië dat tussen Afghanistan en China ligt en dat bij voorkeur het Zwitserland Nederlandse vakantiegangers zullen in 2001 volgens het TNO aan verre vakanties 5,4 miljard gulden uitge ven. FOTO capital photo van Centraal Azië wordt ge noemd. Tien tegen één dat de drie landen volgend jaar in een aantal reisbrochures zullen worden opgenomen en wie weet stapt een Nederlandse reisorganisatie er de komende zomer al in. Nieuw Zeeland Toch lijken de kaarten geschud. Amerika zal tot ver voorbij het jaar 2000 met voorsprong de belangrijkste verre bestemming blijven en aan de andere kant van de aardbol maken Australië en Nieuw Zeeland zich op voor een geweldige sprong voor waarts. Buiten het Verre Oos ten, zo voorspelt de internatio nale organisatie van toeristische organisaties (WTO), zal geen toeristische regio de komende jaren zo'n grote groei doorma ken als Oceanië. De eerste be wijzen zijn er. Vooral de belang stelling voor Nieuw Zeeland is torven, fictieve en leven- rep vormen de inspiratie :t nieuwste Disney park. In mei van dit jaar de Amerikaanse amuse gigant in Orlando (Flori- ast het Magic Kingdom, en de MGM-studio's rde attractie, Animal >m. In dit park sluipen een berggorilla's en dino- sen rond, maar ontmoe- toekers ook Simba de enkoning. en van de driekoppige tie die Animal Kingdom |s aan de Europese pers teren, hebben moeite om thousiasme te verbergen, lerlatieven van General \er Operations Jim McP- mununications Manager Ledder en Brand Mana- qui Cintron rollen over heen. Belangrijkste kdh- het park wordt een totaalervaring'. I Kingdom bestaat uit een delen: Africa, Dinoland Safari Village, The Oasis t. Elk gebied heeft zijn ei- racties. Zo kunnen be- in Safari Village per oor een woeste rivier uige rotsen en spuitende varen en biedt Dinoland s om oog in oog te staan tgestorven giganten zoals uriërs. Daarnaast kunnen en in het park hun teken- Disney's Animal Kingdom unieke 'totaalervaring' J'k'v,'TT ft®'A a. -M' Animal Kingdom in aanbouw. In mei gaat het nieuwe Disneypark open. filmhelden uit de Leeuwenko ning, Bambi en Jungleboek ont moeten. De filosofie achter het nieuwe park: amusement bie den en de bezoekers tegelijker tijd iets bijbrengen over natuur en milieu. De Disney Corporation gaat nooit over één nacht ijs. Dus werd er uitgebreid onderzoek gedaan in Afrika en Azië. Mana ger Jim McPhee ismet van zo'n studiereis terug. Hoewel hij diep onder de indruk is van de Afrikaanse natuur, valt (zo blijkt uit zijn woorden) het origineel in het niet bij de door zijn be drijf vervaarigde kopie. Vooral van de veertien verdiepingen hoge en vijftien meter brede le vensboom verwacht de Disney- man veel. Onder de bast van foto disney deze superwoudreus schuift een enorme staalconstructie, ge maakt door een bedrijf dat ook olieplatforms bouwt. „Elke keer dat je the tree of life ziet, ontdek je nieuwe dieren in de stam. Misschien komt het omdat ik geen kinderen heb, maar voor mij is het de topattractie van het park." Collega Jacqui Cintron vindt in 1997 onverwacht sterk toege nomen. Wat nog niet echt een garantie voor de toekomst betekent. Tien jaar geleden werd de Ca ribbean (Dominicaanse Repu bliek, Jamaica, Cuba, Curasao, Aruba) plotseling overspoeld door Europese toeristen. Nog steeds heeft elke Nederlandse touroperator van naam het ge bied op z'n programma staan, maar ondanks de flink verlaag de prijzen moet maar worden afgewacht of de twee jaar gele den ingezette terugloop tot staan kan worden gebracht. Een slecht voorbeeld is de Dutch Caribbean Express, die op 4 no vember met veel tam-tam be gon. Ondanks prijzen van 1.500 gulden per week (Curasao all in) raakten de vliegtuigen verre van vol. Er klinken reeds gelui den om dan in hemelsnaam maar naar 1.200 gulden terug te gaan. ook dat Animal Kingdom echter is dan the real thing is. Als voor beeld van hoe perfect de na- maakjungle is, noemt ze het karrenspoor dat bouwvakkers voor de attractie Kilimanjaro Safari maakten. Van beton bouwden zij een stuk weg dat er precies zo uitziet en voor de be rijders net zo hobbelig voelt als een stuk weg in Afrika. Cintron grijnzend: „Het is het duurste stuk karrenspoor ter wereld. Het realisme in het Disney na tuurpark kent wel zijn grenzen. Door het hele Animal Kingdom lopen wilde dieren als berggoril la's, giraffen en neushoorns in een niet van echt te onderschei den omgeving. Het perfecte de cor is voorzien van snufjes die de Usueel minder aantrekkelij ke kant van de wilde natuur buiten de deur houden. Zo wor den verschillende diersoorten die elkaar in het wild bejagen door onzichtbare draden en grachten van elkaar gescheiden. Jonge kinderogen hoeven hier door niet te zien hoe Simba de Leeuwenkoning Pumba het wil de zwijn real live opeet. Aan dat soort realisme is het Ameri kaanse publiek nog niet toe. Disney stuurde niet alleen zijn Amerikaanse personeel op verre studiereizen, maar haalde ook specialisten van over de hele wereld naar Florida om het park tot in de details te laten klop pen. Zo werden vijftig Balische houtsnijders aan het werk gezet Vrij opzienbarend omdat im mers geen land ter wereld zulke goedkope vakantie-aanbiedin gen heeft als Nederland. Dat komt vooral door het feit dat Nederlandse touroperators ge noegen nemen met een rende ment van niet meer dan om en nabij de 1,5 procent. Daarom wordt er van het loslaten van de verticale prijsbinding (de nieu we mededingingswet treedt per 1 januari in werking) vooralsnog weinig verwacht. Aan de andere kant zijn de messen wel gesle pen. Mochten de reisbureaus wel onder de adviesprijzen dui ken, dan zullen er zo heeft directeur Hans Bakker van Travel Unie (Arke en Holland International) bijvoorbeeld al gedreigd 'passende tegen maatregelen' worden genomen. Joop ter Haar van Oad liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. Toch nog een prijzenoorlog? om diersculpturen te maken. Hun werk wordt gebruikt om gebouwen te versieren. De fel beschilderde uilen, kikkers en miereneters zijn volgens Disney directeur Joe Rhode van een zeldzame kwaliteit. Een ander voorbeeld van bij zondere gastarbeid zijn de Zuid-Afrikaanse dakbedekkers die naar Amerika kwamen en daar hun traditionele kostuums voor spijberbroeken en veilig heidshelmen verruilden. De le den van de Zulu-stam beheer sen een eeuwenoude manier van daken dekken met riet. Hun werkwijze is tijdrovend, maar levert een bijzonder resultaat op; de daken houden het zelfs in de brandende zon en stro mende regen zestig jaar uit. Een probleem waarop de bouw- directie van het themapark stuitte bij het inhuren van de Zulu-dakbedekkers was dat ze alleen op blote voeten willen werken. Zo hebben ze betere grip op de gladde rieten onder grond. De Amerikaanse arbeids inspectie was het hier echter niet mee eens. De overheids dienst eiste dat de dakbedek kers schoeisel droegen. Slechts met veel moeite wist Disney de rietdekkers ervan te overtuigen dat ze voor één keer schoenen moesten aantrekken. Per slot van rekening blijft Animal King dom een nabootsing van de echte werkelijkheid. Weg van de Snelweg Op 7'januari begint de NCRV-televisie aan een nieuwe 17-de- lige serie van het reisprogramma 'Weg van de Snelweg'. Tot en met eind april wordt elke woensdag een ander(e) land, streek of stad onder de loep genomen. Als eerste komt IJsland aan bod. Vervolgens wordt er onder meer aandacht besteed aan Corsica, Karinthië, Noordoost Portugal, Cornwall en de steden Stockholm, Madrid en Berlijn. Vanaf 25 maart gaat het programma uitsluitend over Nederlandse onderwerpen. Megacruiseschip Rederij Royal Caribbean zal in het najaar van 1999 het groot ste cruiseschip ter wereld in de vaart nemen. Het gaat om een zeekasteel dat met z'n 142.000 ton twee keer zo groot is als de legendarische Queen Elizabeth II. Het schip, dat wordt ge bouwd op een Finse werf, krijgt 1.200 bemanningsleden en kan 3.840 passagiers vervoeren. De rederij heeft nog een tweede megacruiseschip in bestelling. Royal Caribbean heeft voor de koop van beide schepen een bedrag uitgetrokken van 1 miljard dollar. Weissensee De inmiddels fameuze alternatieve Elfstedentocht op de Oos tenrijkse Weissensee is deze winter op 30 januari. Rondom het spektakel wordt opnieuw een wintersportevenement geor ganiseerd met daarin onder meer een schaatsmarathon voor recreanten (26 januari) en een mountainbikewedstrijd (24 ja nuari). Om het tienjarig jubileum van de rit extra luister bij te zetten, staat onder de veelzeggende naam Fire Ice een groot feest op het programma. Daarvoor is onder anderen aangetrokken Willy Neuner, verantwoordelijk voor vele 'special effects' in James Bondfilms. Er kunnen meerdaag se reizen voor het evenement worden geboekt bij onder meer Vrij Uit. Informatie: telefoon 023 569 69 69. Nieuwe pousadas In Portugal is een aantal nieuwe pousadas (in historische pan den ondergebrachte hotels) geopend. Drie daarvan liggen midden in het wijngebied van Douro (port). Ook zijn er nu pousadas in onder meer Sorthella, Arraiólos. Amares en Vila Vigosa. Informatie: Portugees Nationaal Verkeersbureau, telefoon 070 326 43 71 Lippizanermuseum In Wenen is eind november een Lippizanermuseum geopend. De expositie, die werd ondergebracht in de gewelven van de vroegere hofapotheek, schenkt uiteraard vooral aandacht aan de-geschiedenis van de fameuze Spaanse Rijschool, die te ruggaat tot 1572. Ook wordt getoond hoe veulens worden ge traind en kan er (dwars door een geluidsdichte spiegelwand) een blik worden geworpen op de stallen. Het museum is ge vestigd aan de Reitschulgasse 2 en is - met uitzondering van maandag - dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Op Pad naar drie dagen Het door het ANWB-magazine 'Op Pad' jaarlijks georganiseer de Op Pad Beursfestival in Den Haag gaat volgend jaar drie in plaats van twee dagen duren. Daarmee hoopt men het sterk stijgende aantal bezoekers beter te kunnen spreiden. 'Op Pad' trok vorig jaar 25.000 bezoekers. Het festival (met actief toe risme als thema) wordt gehouden in het Haags Congrescen trum en duurt van 6 tot en met 8 februari. Tijdens de exposi tie (met daarop niet alleen stands van onder meer reisorgani saties, sportwinkels en verkeersbureaus maar ook een Reizi gerscafé) zullen lezingen worden gehouden door onder ande ren de bergbeklimmers Ronald Naar en Bart Vos en 'wereld fietser' Frank van Rijn. Op Pad biedt bezoekers een enorm overzicht aan mogelijk heden op het gebied van actief toerisme. foto pr Volgens de World Travel and Tourism Council (WTTC) wer ken momenteel negentien miljoen Europeanen in de reis branche. Dat aantal zal over tien jaar bijna zijn verdubbeld. In de Europese Unie komen er in het toerisme nog twee miljoen banen bij, in Oost-Europa zelfs zes miljoen. Moch ten deze voorspellingen uitkomen, dan is in het jaar 2008 één op de zeven banen in Europa te vinden in de toeristi sche industrie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23