eidsch Dagblad Beurs Japan naar laagste tand 1997 SALE PRIJSTREFFER Hardrijder betaalt tien mille 'Onverkoopbare' oliebol op Garenmarkt n Heemstede klinkt ook s nachts het jawoord Vluchten kan niet meer KLM-topman sluit op termijn fusie met Alitalia niet uit TOT 50% Losgebroken koe geeft opschudding in Leiden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. AANDAG 29 DECEMBER 1997 ?7 Automobilist moet auto van anderhalve ton inleveren snelheidsduivel die giste- in Overijssel tegen de amp liep, heeft contant ruim 0.000 gulden aan nog uit- .taande hoefes betaald en zijn inelle auto ter waarde van 50.000 gulden bij Justitie hoeten inleveren. De 50-jarige coureur, een Nederlander woonachtig in iet Belgische St. Anthonis- OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Fries Anjum even een toeristische attractie Buitenland Sport e Cultuur en Kunst Noord-Iers vredesoverleg staat op springen LeMay-Doan: vijfhonderd meter kan nog veel sneller Brei neergezet als dromer, strijder en kluizenaar Zoersel, scheurde met snelhe den tussen de 125 en 200 kilo meter per uur over de provin ciale wegen tussen Mariën- heem en Goor waar 70 en 100 de limiet zijn. Al laagviiegend maakte hij volgens de politie minstens negen overtredingen. Nadat hij was aangehouden, bleek dat de man al sinds 1993 zijn rijbewijs kwijt was en voor een slordige tien mille aan onbe taalde boetes op zijn naam had. Een woordvoerder van de politie IJsselland sprak van „een leuke gratificatie voor de Nederlandse schatkist". De automobilist verklaarde dat hij het geld vast bij zich had ge stoken, omdat hij wel ver wachtte vandaag of morgen tegen de lamp te zullen lopen. Hij ging met de trein naar huis. Keurmeesters kraken Leidse kraam af HET WOORD IS AAN Henrik Ibsen Wees niet zo dom aan jezelf te twijfelen. LEIDEN/ALPHEN „De oliebollen die in de kraam aan de Ga renmarkt worden verkocht, zijn volstrekt onverkoopbaar." Tot deze conclusie zijn keurmeesters van het Nederlands Bakkerij Centrum (NBC) gekomen. Zij controleer den in opdracht van het Algemeen Dagblad door het gehele land bij 55 bakkers en kraamhouders de oliebollen. De kraam aan de Leidse Garenmarkt kreeg van het NBC het cijfer 2. „Recept voor oudjaar. Doe een paar elastiekjes in de pan, veel olie erbij en even opwarmen. Dan heb je deze oliebol len. Schandalig!", luidt de vernietigende kri tiek van de keurmeesters. De Leidse olie bollenbakker was vanochtend niet bereik baar voor commentaar. De kraam van T. van de Weerdt aan de Castellumstraat in Alphen aan den Rijn heeft de test, in tegenstelling tot zijn Leidse vakbroeder, met verve doorstaan: een twee de plaats, het cijfer 7. Het verschil tussen de winnaar en de nummer twee was de factor 'aandacht'. „Voor mij is dit toch een stukje erkenning", reageert T. van de Weerdt. „Ik word hier niet slechter van. Mijn omzet groeit door zo'n mooie recensie. Mijn vaste klantenkring wordt met het jaar groter. Wij bakken hier in Alphen al ruim veertig jaar oliebollen." Een jaar geleden eindigde de Alphense kraamhouder eveneens op de tweede plek. Van de Weerdt plaatst wel een kanttekening bij de consumententest: „De beoordeling is uiterst subjectief. Mij maak je niet wijs dat die anderen die in de test dik in de min ein digen, echt slecht zijn. De Keuringsdienst van Waren controleert immers regelmatig de bollen." Van de overige geteste oliebollenkramen in de Leidse regio scoort de kraam aan de Langstraat in Wassenaar met een zesje een voldoende. voor dinsdag bewolkten" regenachtig' kkoord over maatregelen in Zuid-Korea ivijfels over de financiële situatie van Japanse banken effectenkantoren hebben de aandelenkoersen van- g in Tokyo op het laagste niveau van dit jaar doen be lden. De Nikkei-index van 225 fondsen sloot op 777,22, wat 27,38 punten lager was dan de eindnote- ïg van de voorgaande handelssessie. het eind van de ochtend- ndel was de belangrijkste ursgraadmeter van Japan fs door de grens van 14.500 akt. Een "zeer gevaarlijk' peil, dde de conclusie van een ndelaar. Vorige week bleek van de negentien groot banken in Japan met derge- lage koersstanden verlies len op hun aandelenposities. >ers vrezen dat meer Ja- j nse financiële instellingen deuren moeten sluiten en de kredietwaardigheid van ikele topbankcn door interna- nale bureaus omlaag zal wor- n geschroefd, wat hun positie schaden. „Investeerders ma- i n zich zorgen over hoeveel drijven eind dit jaar en begin ilgend jaar onderuit gaan", al- een handelaar. Hij voegde tan toe dat marktpartijen g steeds wachten op meer aatregelen vanuit Tokyo. De ering zou naar hun mening $ichtiger moeten optreden om odlijdende financiële sec tor weer op de been te krijgen. Ook de yen zakte opnieuw in waarde. De Zuid-Koreaanse parle mentscommissie voor financiën en economische zaken heeft vanmorgen met grote moeite een akkoord bereikt over een pakket met economische her vormingen, die voorwaarde zijn voor de grootscheepse interna tionale hulp van enkele tiental len miljarden dollars. Later van daag komen de voorstellen in het parlement aan de orde. Het akkoord betekende een overwinning voor de oppositie die erop had aangedrongen een nieuw, omvangrijk toezichthou- dend orgaan voor de financiële sector onder de verantwoorde lijkheid van de premier te plaat sen. Zij wilden niet dat deze waakhond door het ministerie van financiën en economische zaken zou worden beheerd, omdat dan de onafhankelijk heid in het geding kon komen. Pagina 2: Echte c nog in Zuid-Korea imstede» jacob v 1 lecmstede kunnen verliefde artjes vanaf volgende week de ;>oiste nacht van hun leven emaken. Met ingang van het uwe jaar is het namelijk mo- lijk 's nachts te trouwen. F.en voord in het maanlicht kost erigens wel een paar centen: 00 gulden om precies te zijn. ar komt een toeslag bovenop de bode en de ambtenaar 1 de burgerlijke stand wakker houden. ;i Het nachtelijke huwelijk is re- wel erg dichtbij. Hong Kong is vanmor gen begonnen met de vernietiging van zo'n 1,3 miljoen kippen, 160 pluimveehouderijen en honderden marktkraampjes, om de verspreiding van de 'vogelgriep' tegen te gaan. Dat is een influenza-variant die tot nog toe alleen in de voormalige Britse kroonkolonie voorkomt, maar die wel al aan zeker vier mensen het leven heeft gekost. Pagina 5: Hong Kong verbrandt kippen en pluimveehouderijen. foto epa tonyaw Dode en 110 gewonden in Japanse Boeing TOKYO/WASHINGTON Rtr-AFP-DPA Hevige turbulentie boven de Stille Oceaan heeft afgelopen weekeinde het leven gekost aan een passagier van een jumbo van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij United Airlines. Daarnaast raakten 110 andere inzittenden gewond. Het dode lijke slachtoffer was een 32-jari- 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen. Film Kerk en Samenleving Randstad komt delijk uniek in Nederland. Vorig jaar bood het Amsterdamse stadsdeel Zuid voor het eerst de gelegenheid om op elk gewenst tijdstip, 24 uur per etmaal en zeven dagen per week, te trou wen of een officiële samenle vingsovereenkomst te laten be vestigen. Voor huwelijksvoltrekkingen overdag, op maandag tot en met donderdag en op vrijdag ochtend, betalen bruidsparen in Heemstede voortaan 425 gul den. De KLM gaat op termijn moge lijk fuseren met Alitalia. Presi dent-directeur L. van Wijk van KLM heeft in een vraaggesprek met het Italiaanse dagblad II So le 24 Ore verklaard een samen voeging van de twee luchtvaart maatschappijen niet uit te slui- Een woordvoerder van KLM bevestigde gisteren de uitlatin gen van Van Wijk, maar tekende daarbij aan dat stappen in de richting van een fusie op dit moment nog niet aan de orde zijn. „Er is een principeovereen komst over een alliantie met de Italianen, die eerst nog verder moet worden uitgewerkt. Pas daarna zouden er verdere stap pen kunnen volgen. Dat kan dan zijn in de vorm van finan ciële belangen in eikaars bedrijf, of verdere integratie van de twee bedrijven." Al is er dan nog een lange weg te gaan, een feit is dat de Itali aanse staatsholding IRI van plan is Alitalia volgend jaar te privatiseren. IRI wil haar belang dan verminderen tot minder dan 51 procent. De beide luchtvaartmaat schappijen sloten eerder deze maand een principeakkoord om een verbond op te zetten. Daar bij is vooral het in elkaar vlech ten van de netwerken van groot belang. Van deelnemingen in eikaars aandelenkapitaal is daarbij (nog) geen sprake. KLM en Alitalia zijn nu bezig hun plannen uit de voorlopige over eenkomst nader in te vullen. „Als onze alliantie de ver wachte resultaten oplevert en als Alitalia vers geld nodig heeft, hebben wij belangstelling om aandeelhouder te worden", zei Van Wijk tegenover II Sole. Hij voegde daaraan toe: „Als we een financiële investering in Ali talia doen, denk ik dat een fusie de beste oplossing is." In de Verenigde Staten heeft KLM al lange tijd een commer cieel succesvolle samenwerking met Northwest Airlines. Een aandelenbelang van KLM in Northwest leidde echter tot de nodige spanningen tussen de twee partners. Na lange onder handelingen is besloten dat KLM het financiële belang in de Amerikaanse maatschappij af stoot. Het ongeluk gebeurde op een hoogte van 10.000 meter, twee uur nadat de Boeing 747 (met aan boord 374 passagiers en ne gentien bemanningsleden) was opgestegen in Tokyo. Het toe stel was op weg naar Honolulu. De meeste passagiers waren Ja panse toeristen die voor de jaar wisseling naar Hawaii gingen. Volgens de piloot maakte het toestel een duikvlucht van drie honderd meter en werd het ver volgens weer omhoog gestoten. Passagiers en stewardessen werden eerst tegen het plafond geslingerd en vervolgens op de grond gedrukt. Op het moment van het ongeluk brandden de lampjes die aangeven dat de veiligheidsgordels moeten wor den gedragen. Desondanks lie pen sommige mensen door de cabine. „De karretjes waarmee de dienbladen werden ingeza meld, werden ook tegen het plafond geslingerd en vielen vervolgens op ons", zei een pas sagier tegen de Japanse televi sie. Op amateur-videobeelden die tijdens het incident zijn ge maakt, waren schreeuwende passagiers te zien die door de cabine werden geslingerd. Voor de verzorging van de ge wonden keerde het toestel terug naar Narita. Het werd aan de landingsbaan opgewacht door de brandweer en door ambu lances, die de gewonden naar nabijgelegen ziekenhuizen ver voerden. Sommigen van hen zijn er slecht aan toe, met onder meer verwondingen aan hun nek en gebroken ledematen. .12 .9,11,13 RTV/programma's27 Schrijvende lezers10 Sport15,16,17,19 Strips26 Uitgaan .25 Hoe je een stokpaard berijdt Maak jé eige&L9eeei vrijdag 2/1, om 1-4 en' 15 uur het theaterstuk Stoorakoorts en de Kinder-Kersl-puzze! Museum Boerhaave,Leiden VELE SHOWROOM MEUBELEN KORTINGEN (Jencikoya) lit, design, hoe^S^raat BNDHOVE^C m£T G"denkw leiden» Een op hol g heeft vanmorgen rond de Groen- oordhallen in Leiden voor op schudding gezorgd. Het dier brak even voor half acht los van het terrein van de veemarkt en pro beerde via de Floris Versterlaan en de Willem de Zwijgerlaan te ont vluchten. Vierpolitie-agenten probeerden met twee wagens de koe terug te drijven naar het ter rein van de Groenoordhallen. Zij slaagden daarin, maar niet voor dat de zwaarlijvige dame beide auto's had beschadigd en een kin derfietsje had geplet. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Om het dier vervolgens tot rust te brengen, werden met een verdovingsgeweer drie scho ten afgevuurd. Hierdoor werd de koe niet geveld, maar ze werd er wel zo suf van, dat ze zonder ver der nog amok te maken rustig achter een andere koe aan haar hok in sjokte. foto henk bouwman Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. twee weken betaal ik mijn abonnement: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, 8 712141 "4001 14' OF BEL 071-51 28030 maandagttowijd™

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1